LUCHTVAART Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DONDERDAG 4 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VOOR DE MILITAIREN. De mijn, geplaatst voor café rest. „In den Vergulden Turk" voor „O. en O." de volgende gelden opgeleverd: 1 bankbiljet van 10. 54 guldens 9 halve guldens 311 kwartjes 912 dubbeltjes 252 stuivers 324 halve stuiver 1223 centen 39 1/2 centen Totaal ƒ283.50. KERSTVIERING K.J.C. HARTEBURG. Het St. Antonius Clubhuis aan de Mare was gisteravond nagenoeg geheel gevuld met welpen, verkenners en kruisvaarders, vormend de K.J.C. der Hartbrug, mitsga ders de ouders der jongens, die bijeen wa ren gekomen voor de gebruikelijke Kerst uitvoering, welke goed geslaagd mag hee- ten. De bijeenkomst werd geopend door den directeur der K.J.C., den weleerw. pater Gr. van Heusden, die allen hartelijk wel kom heette en de beste wenschen uitte voor 1940, in de hoop, dat dit jaar weer vrede en geluk zal mogen brengen. Het is in een depressie-tijd als deze wel eens noodig en goed een oogenblik verpoozing te hebben en even binnen te treden in de sfeer van kinderlijken eenvoud. Deze zal men vinden in twee Kerstspelen, welke kinderlijk ongekunsteld dezen avond voor het voetlicht zullen worden gebracht. Pater van Heusden wees er vervolgens den ouders nog op, dat iedere maand voor de geheele K.J.C. een dag van Algemeene H. Communie is vastgesteld. Den laatsten tijd is daarin eenige verslapping merkbaar, reden waarom spr. den ouders dringend verzocht hun medewerking tooh te ver- leenen om te zorgen, dat alle jongens hun plicht ten deze nakomen. Hierna werd een aanvang gemaakt met de uitvoering. Allereerst werd opgevoerd „Epiphania", een Driekoningenspel door Henri Ghéon. De Kruisvaarders hadden de uitvoering van dit stukje op zich genomen en de ver tolking vond veel bijval. Hetzelfde was trouwens het geval met de opvoering van „Daniël de Herders knaap" door de Welpen. De Verkenners tenslotte zorgden voor een passend sluitstuk aan dezen welge slaagden avond. Mej. T. Lindenhoff verzorgde de piano begeleiding. Zondag a.s. zal een tweede uitvoering gegeven worden voor de donateurs en do natrices der K.J.C. Mogen velen deze komen bijwonen! IJS- EN IJSVERMAAK. Hier en daar uiterste voorzichtigheid geboden. Ondanks alle weervoorspellingen van de Bildt en andere weerkenners en ondanks de beweringen, dat het ijsweer zou omslaan in dooi, wordt de ijslaag in slooten en vaarten en singels allengs dikker. Zonder het eigenlijk te merken is de ijskorst dik ker geworden dan men zou denken. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat er overal ge reden kan worden. Integendeel, het ijs is hier en daar zeer onbetrouwbaar. Gistermiddag werd aldus het ijs van den Witte Singel tusschen Patersbrug en Noordeinde ontruimd, evenals een stuk aèn den Heerensingel. De openbare ijsbaan aan den Zoeter- woudsche Singel werd hedenmiddag voor het publiek open gesteld, echter alleen van de Jan van Houtbrug tot aan de Utrechtsche brug. De Witte Singel is alleen berijdbaar tus schen Vreewijkstraat en Patersbrug, de Heerensingel alleen tusschen Alexander- straat en Medusastraat. Nagenoeg overal elders is het ijs nog onbetrouwbaar, althans zeker voor men- schenmassa's. Daarom kan het de politie gewenscht voorkomen het ijs te doen ont ruimen, wanneer zulks in het belang van de algemeene veiligheid gewenscht lijkt. De ijsbanen blijven in de meeste geval len nog maar het veiligst! Door het aanhouden van de vorst wordt het thans misschien mogelijk ook te Lei den eens wedstrijden te houden. De Leidsche IJsclub heeft blijkens de annonces in ons nummer van gisteren kin derwedstrijden en wedstrijden in het hard rijden uitgeschreven alsmede wedstrijden in het schoonrijden voor paren. Deze laat ste zullen Zaterdagmiddag worden gehou den. Morgenochtend van 1012 uur worden op de Leidsche Ijsbaan wedstrijden in het hardrijden gehouden voor militairen, uit sluitend infanteristen. Op Maandag of Dinsdag volgen wedstrijden voor man schappen der artillerie en daarna zoo mo gelijk wedstrijden om het militair kam pioenschap van Leiden. Morgenavond zal op de banen der Leid sche IJsclub een militair concert gehou den worden, voorafgegaan door een tap toe, een marsch door de stad. Te 7 uur zal de stoet vanaf den Zuidsingel vertrekken en via Haarlemmerstraat, Steenstraat en Stationsweg naar de ijsbaan marcheeren. BAKFIETS DOOR TRAMTREIN GEGREPEN. Bestuurder kwam er goed af. Hedenmorgen te half elf reed de 25-jari- ge bakker G. v. d. M. uit Zoeterwoude op het kruispunt LeliestraatLorentzkade te gen de zon in, toen uit de richting Den Haag een tramtrein der N.Z.H.T.M. na derde. De man zag, verblind door de zon, de tram evenwel niet. De driewielige bak fiets werd door de tram gegrepen en 15 M. meegesleurd. De bestuurder kwam er, hoe wel hevig geschrokken en danig over stuur, zonder letsel af. De politie moest hem naar zijn woning brengen. HET KERSTFEEST DER BLINDEN. Gistermiddag om 2 uur zijn de Katho lieke blinden uit Leiden en wijde omge ving er waren er zelfs uit Woerden en Gouda bijeengekomen tot viering van het Kerstfeest, zooals zij dat, daartoe in staat gesteld door het ijverige bestuur van „St. Odilia" ieder jaar begin Januari ple gen te doen. Deze Kerstfeestviering had ook nu plaats in hotel Bremmer op de Beestenmarkt te Leiden, waar in de zaal een aardige en passende versiering was aangebracht. Dit Kerstfeest was den blinden mc-gelijk ge maakt door de goede zorgen van den Blin- denbond en van Blindenzorg, maar ook door de milddadigheid van verschillende Leidsche fabrikanten en particulieren, die sigaren, eetwaren enz. hadden afgestaan. Bijzonderen dank verdient wel een der leden, de blinde mej. Holthuyzen uit Gou da, die door haar persoonlijke bemoeienis sen aldaar een bedrag van f 29.97 wist bijeen te brengen, waarvan deze Kerst feestviering kon worden bekostigd. Dank zij al deze gulle gaven kon dan ook aan alle blinden een Kerstgeschenk worden overhandigd, n.l. een pakket o.a. bevattende 1 K.G. vet, een rookworst, le verpastei, tabak en sigaren. Begonnen werd met een sociale verga dering onder leiding van den altijd yveri- gen voorzitter, den heer Jac. Meyer uit Lisse. Deze heette alle aanwezigen van harte welkom en wenschte hen allen een zalig en gelukkig Nieuwjaar. Spr. memo reerde, dat er ook in deze moeilijke tij den toch nog lichtpunten zijn. Een van deze is het besluit van de directie der Ned. Spoorwegen om alle blinden een vrijge leide-kaart te verschaffen. De voorzitter bracht den Ned. Spoorwegen hiervoor dank. Een soortgelijke gunstige beschik king was gencmen door de directie der Eltax-busdienst door den blinden een be langrijke reductie te verschaffen, n.l. 10- ritten-boekjes voor 30 ct. Spr. dankte de heeren van Ulden voor deze belangrijke tegemoetkoming. Vervolgens werd de agenda der a.s. jaar vergadering besproken. Tot lid der kas- commissie werd benoemd .mej. Truus Nij- huis. Hiermede was de sociale vergadering beëindigd. Toen begon de eigenlijke feestviering. De voorzitter begroette de leden en de aanwezige gasten alsmede den geestelijk adviseur, Pater H. Ponsioen O.F.M. De heer Alb. Gerritse was het, die per accordeon en piano het muzikale gedeelte van het feest verzorgde en voor een pret tige en gezellige stemming zorg droeg. Daarna verwelkomde de voorzitter den heer F. Schneiders, die eenige declamaties uit eigen werk zou doen hooren. Deze be gon met het oog op de Kerstfeestviering met zijn „Kerstliedje 1939" om vervolgens via een Nieuwjaarsgedicht te komen tot eenige verzen uit zijn bundels „Oden en Satyren", welke veel bijval oogstten. Intusschen had nog de gratis-verloting plaats van een donzen deken, geschonken door een Leidschen Dekenfabrikant. Deze deken werd gewonnen door mej. Marg. Koek. uit Roelofarendsveen. Hierna nam de feestelijke maaltijd een aanvang, waarvoor door veler goede zor gen een overvloed van spijzen aanwezig Tijdens dezen maaltijd heeft nog het woord gevoerd de geestelijk adviseur, Pa ter H. Ponsic-en O.F.M., die de blinden wees op de noodzakelijkheid van onder linge saamhoorigheid en onderlinge liefde. Spr. drong er op aan, dat allen zouden meeleven met en meewerken aan hun or ganisatie. Hij uitte tenslotte de beste wen schen voor allen in het pas aangevangen nieuwe jaar. De viering van dit Kerstfeest werd be sloten met de uitreiking der kerstpaket- ten en een tombola, waardoor nog velen met een extra-Kerstgeschenk wel voldaan huiswaarts konden keeren. Deze Kerstfeestviering door de R.K. blin den moge voor ons een aanleiding zijn nog eens nadrukkelijk te wijzen op de plicht der christelijke naastenliefde, die hier door verschillenden in zoo ruime mate is betoond. Indien deze toch zoo misdeel de menschen zoo in staat zijn zich zelve en elkander zooveel mogelijk te helpen, dan mogen wij, zienden, niet werkeloos blijven toezien. Deze menschen verdienen onze hulp en men ervaart dit eens te meer, in dien men weer eens enkele uren te mid den van hen heeft vertoefd. Indien wij het nieuwe jaar met een goede daad zouden willen beginnen, dan zal de geest, advi seur dier blinden, Pater H. Ponsioen O.F.M., gaarne daarbij behulpzaam zijn. LUCHTBESCHERM1NGS- OEFENINGEN. In verband met de op Dinsdag 9 dezer te houden verduisteringsoefening in het stadsgedeelte benoorden het Galgewater, de Morsch-, Rijnsburger-, Mare- en Hee rensingels en den Oude -tyn (benoorden beteekent hier: in de richting van Oegst- geest) en het verbod om tusschen 9 en 10 uur n.m. zich zonder dringende noodzaak op straat te bevinden, wordt er de aan dacht op gevestigd dat personen, die zich voor een reis naar het Station moeten be geven, goed zullen doen, wat tydiger van huis te gaan, omdat tusschen 9 en 10 uur geen stadstrams in het verduisterde ge deelte zullen rijden en men dus een deel van de route te voet zal moeten afleggen met de kans van eenige malen door con- toleerende politiepatrouilles te worden aangehouden, waarmede ook tijdverlies gepaard gaat. Hetzelfde geldt op Donderdag 11 dezer, wanneer de binnenstad, gelegen tusschen de singels, en het aan Leiderdorp grenzen de deel tusschen Zijlsingel, Oude- en Nieu we Rijn zal zjjn verduisterd. Waar op beide avonden het parkeeren van auto's op de van riciitlampcr, voor ziene straten en wegen erboden is, moet er rekening mede gehouden worden, dat op Donderdag 11 dezer het parkeeren op de Breestraat verboden zal zijn van 8.30 tot 10 uur n.m., derhalve ook vóór de Stadsgehoorzaal. Laatstbedoelde auto's zul len dus moeten parkeeren op de Papen- straat, Pieterskerkgracht of de Aalmarkt, de overige eveneens op zijstraten van den doorgaanden verkeersweg. Deze door richtlampen aangegeven door gaande verkeersweg wordt gevormd door: op Dinsdagavond den Stationsweg en den Rijnsburgerweg; op Donderdagavond de Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Princessekade, Kort Ra penburg, Noordeinde, Breestraat, Kore- vaarstraat (tot het Levendaal) en Leven daal tot aan de Utrechtsche brug. MILITARIA. Bij Kon. Besluit zijn bnoemd en aan gesteld, bij het reserve-personeel der landmacht, ter nadere indeeling door of vanwege den minister van Defensie tot re serve-kapitein de res.-eerste-luitenant H. L. Segaar en F. P. van Wleringen, beiden van het 4e Reg. Infanterie. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 7421. I. Knorringa, Ogstgeest, Regentesselaan 38. Veehandel en handel in ruwe wol. Afkom stig uit Groningen. Dr. V. E. Korn, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in het Adatrecht, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 19 Januari 1940, des namiddags om 4 uur in het groot-auditorium van het Academiegebouw. Gisteravond heeft bovengenoemde onder- afd. van de Buurtvereen. „Groenoord" een jaarfeestje gehouden in haar vereenigings- zaaltje aan de Leeuwenhoekstraat. Nadat de voorzitter, de heer Verbrugge, de kinde ren allen gefeliciteerd had met het behaal de succes op het j.l. gehouden St. Nicolaas- feest nam de heer W. H. v. d. Linden het woord namens de Buurtvereeniging, aan gezien de voorzitter wegens ziekte verhin derd was. Spreker zette uiteen, dat deze onderafd. in een jaar tijd 50 leden telt en alle voorzien zijn van een keurig costuum, en dat de kinderen overdag hun ontspan ning vinden in de speeltuin en des avonds jes krijgen in muziek, zang en tooneel. Spreker kon niet anders dan zyn grooten •jank betuigen aan den voorzitter van deze afdeeling en aan den dirigent, den heer H Schouten, die dag in en dag uit gewerkt tebben om de kinderen van dc straat af te halen en ze op deze wijze een goede ont spanning te geven. Hierna wenschte spre ker allen een genoeglijken avond toe. Er werden vele versnaperingen rondge diend en enkele spelen uitgevoerd waar voor fraaie prijzen beschikbaar waren ge- tseld. De prijswinnaars waren als volgt: Groep A: le prijs Annie Hakkaart. 2e pr. Trien v. d. Sleet; 3e pr. Annie Beekman, 4e pr. Rie de Groot. Groep B.: le prijs Hendrika Kanbier, ?e pr. Trientje de Groot, 3e pr. Atj. Door nik: 4e pr. Jopie Mook. Groep C: le pr. C. Doornik, 2e pr. A. van Loenen, 3e pr. Henk van Houten en 4e pr. Henk v. d. Tuin. Groep D: le pr. Herman v. d. Linden, 2e pr. Henk Harland, 3e pr. Wim Miog en 4e prijs Henk Vos. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen was gisteravond: Op de uitreis landden de „Oehoe" te Alexandrië en de „Nandoe" te Bandoeng. Op de thuisreis kwam de „Peli kaan" te Jodhpoer aan. Binnenland BEZORGDHEID OVER TABAKS GEBRUIK IN HET LEGER! De Nederlandsche Anti-Tabakbond heeft zich met een adres tot den Minister van Defensie gewend om te wijzen op „het dreigende gevaar voor de paraatheid van het leger door de onrustbarende stij ging van het tabakgebruik, v.n.l. van si garetten door de gemobiliseerden. Dit overgroote gebruik van tabak moet ten slotte de gezondheid zeer nadeelig be- in vloeden." In 'n uitvoerige memorie van toelichting wordt het adres nader toegelicht en wór den cijfers over het verbruik gegeven. Vermoedelijk zal het verbruik van sigaret ten in 1939 de 5 milliard overschrijden. Terwijl ook de aantallen sigaren en ver bruikte tabak record-cijfers zullen beha len. Hoe ernstig dit kwaad Is, aldus de adressanten, kan reeds daaruit afgeleid worden, dat de opbrengst van de tabaks accijns in elf maanden het geraamde be drag voor het geheele jaar 1939 heeft over schreden, terwijl het totale bedrag van verkochte tabaksartikelen vermoedelijk de 150 millioen gullen zal overschrijden. Een bedrag, dat „het toelaatbare gebruik van een overbodig en de gezondheidschadend artikel verre en verre overschrijdt." De bond vijst er ten slotte op, dat het geld, dat nu aan tabak wordt besteed, z.i. beter zou kunnen worden aangwend door veraangenaming van het verblijf der mi litairen of, voor uitreiking van Neder- landsch fruit, waarvan een overproductie bestaat en dat, in tegenstelling met de ta bak, de gezondheid bevordert. ONTSLAG AANGEZEGD IN EEN HOUTBEDRIJF TE EINDHOVEN. By de N.V. Picus-Houtindustrie te Eind hoven is het r^rsoneel, dat uit driehonderd man bestaat, tegen aanstaanden Maandag ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt verband met slapte in het bedrijf als gevolg van den oorlogstoe stand. De directie stelt zich voor door reorga nisatie van het bedrijf anden productie mogelijkheden te scheppen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 81 cent. Buitenland OPVOLGER VAN KARDINAAL MUNDELEIN. WASHINGTON, 4 Januari. (A. N. P.). Z. H. Paus Pius XII heeft den aartsbis schop van Milwaukee, Mgr. Samuel Strich, benoemd tot opvolger van kardinaal Mun- delein als aartsbisschop van Chicago. Dit diocees telt meer dan een millioen geloo- vigen n wordt als een der rijkste ter we reld beschouwd. GOERING BELAST MET OPPERSTE LEIDING VAN DE OORLOGSECONOMIE BERLIJN, 4 Januari. (A. N. P.). Om de krachtigste leiding van de Duitsche oorlogseconomie te bereiken, heeft gene- raal-veldmaarschalk Goering besloten, een verdere unificatie in de leiding van de eco nomische politiek tot stand te brengen. Goering neemt de leiding van de oorlogs economie geheel in handen en wordt hoog ste oorlogs-economische instantie. FINSCHE SUCCESSEN. STOCKHOLM, 4 Januari (ANP). De correspondent van de „Social Demokra- ten" in Finland bericht, dat twee Sovjet- Russissische divisies bij Aglajaervi op het punt staan omsingeld te worden. De toe stand van de Russen in dit moerassige ge bied is zeer ernstig, aangezien zij van hun ravitailleeringsbases zijn afgesneden. De Russische verliezen aan het geheele front zijn ernorm groot in vergelijking met de Finsche verliezen. Bij Suomosalmi zijn slechts 100 Finnen gesneuveld tegen dui zenden Russen. Ook de Finsche luchtmacht is actief. Het is zeker, dat de luchtmacht heeft geholpen bij het vernielen van den spoorweg naar Moermansk. Op een brug, welke door de Finnen werd vernield, is een geheele trein met tanks in een rivier gevallen. Boven dien hebben Finsche vliegtuigen millioe- nen pamfletten uitgeworpen. Volgens niet bevestigde geruchten zou den de Finnen de Russische bases op het Estlandsche eiland Oesel hebben gebom bardeerd. HET ESTLANDSCHE EILAND OESEL DOOR FINNEN GEBOMBARDEERD. HELSINKI, 4 Januari. (A. N. P.). Finsche bommenwerpers, met 'n Italiaansch Savoia-vliegtuig, bestuurd door een Ita- liaanschen vrijwilliger, aan het hoofd, heb ben gisteren het Estlandsche eiland Oesel gebombardeerd, welk eiland, naar men ge looft, door de Russen gebruikt wordt als basis voor de vliegtuigen, die tegen de Finsche Westkust opereeren. De aanvallende vliegtiugen vlogen op geringe hoogte over Oesel, waar een aan tal branden ontstond. Later keerden zij, nog lager vliegend, terug en bestookten de Russen, die de b.anden trachtten te blusschen, met machinegeweervuur. De Finnen werden door het luchtafweerge schut onder vuur genomen doch zij konden zonder verliezen thuis komen. Een verkenningsvliegtuig, dat later over Oesel vloog, stelde vast, dat aanzienlijke schade was aangericht en dat de branden nog voortwoedden. Finsche vliegtuigen zijn ook opgetreden nabij Moermansk, waar zij, naar gemeld wordt, een groote petroleumopslagplaats hebben vernield. De spoorwegen, spoorwegknooppunten en goederenopssingplaatsen achter de Rus sische linies zijn eveneens gebombardeerd. De Finsche vliegers hebben gemeld, dat zij goede voltreffers hebben laten vallen te Uhtur, vanwaar de Russen een lijn hadden aangelegd naar Suomussalmi. De Finnen hebben de lijn zoo ernstig beschadigd, dat zij naar gemeld onbruikbaar geworden is. Dit is, naar men meent, de reden, waar om de Russen niet in staat waren, reser ves te zenden om hun troepen te Suomus salmi, toen deze omsingeld waren, te hulp te komen. Naar men verklaart, beschikten de Finnen in den strijd te Suomussalmi niet over artillerie en verkregen zij de overhand over sterke Russische troepen bijna alleen door activiteit van patrouilles, waarbij eerst de veldkeukens vernietigd werden, daarna de voorraden en daarna de convooien, en'ten slotte de bijna uitgehon gerde Russen zelf. 50 AUTO's VOOR FINLAND. KOPENHAGEN. 4 Januari. (A. N. P.) Een Deensche zakenman, die onbekend wenscht te blijven, heeft bij een Deensche automobielfabriek 50 groote vrachtauto's besteld, welke naar Finland moeten wor den gezonden. De prijs van deze wagens bedraagt 500.000 Deensche kronen. LEIDEN. Geboren: Her.drtca Johanna Alida d. van C. Vijlbrief en H. M. J. Teleng Jo hanna Pietemella d. van M. J. v. Kampen en C. M J. E. Boelee Jacobus Hermanus z. van J .H. Moenen en S. Laterveer An- diies z. van A. Devilee en C. v. d. Blom Mengsie d. van A. Stijger en E. M. Hoogweg Roelf z. van R. Ovcrwijk en J. Fenncma Petronella Apolonia Catharlna d. van C. v. d. Berg en C. M. v. Eijk Cornelia Mar tina d. van J. Giesbergen en C. M. v. d. Water Maria Geertruida d. van P. Th. v. d. Lans en G. v. Dijk Dirk z. van D. Durieux en A. Vos Roeloph Hendrik z. van H. v. Leeuwen en C. v. Duijkeren Cornells z. van C. Segaar en C. de Tombe Cornelis z. van J. Koppe en A. Brandt Theodoor Johannes z. van G. M. Zwart jes en H. R. Müller - Johannes Jurianus Arthonius z. van P. L. Zwetsloot en E. M. Kerkvliet Hermanus Ger^rdus z. van H. A. Beukeveld en C. C. A. v. Riek. r ndertrouwd: E. Willemsen jm. 29 j. en C. A. Erkelens jd. 26 j. C. Bontje jm. 25 j. en C. G. v. d. Kamp jd. 28 j. Gehuwd: P. P. v. d. Berg jm. en C. J. M. Prenen jd. A. W. v. Abswoude jm. en H J. Fakkel jd. I. de Feij jm. en M. J. Ligtvoet jd. P. Heruer jm. en G. v. d. Steen jd. G. M. Hoogeveen Jm. en J. A. Witsenburg Jd. Th. M. v. d. Jagt jm. en M. B. Beenker jd. C. v. d. Lelie jm. en J K. v. d. Reijden jd. J. D. Mastenbroek jm. en S. A. de la Rie jd. J. H. Montagne jn en H. Springer jd. A. G. M. Nater jm en H. J. de Boer jd. W. Paalvast Jm. en E. C. Stouten jd. A. A. Smits Jm. en P D. Kleij.i jd. Ph. Wassenaar jm. en F. C. Marck jd. Overleden: A. v. Leeuwen dr. 23 J. C. W. Mervel vr. 86 j. F. H. Ermcrs hsvr. van: P. Renier, 75 j. J. Cerdijn wrd. van: D. Vijlbrief, 66 j. DE EXPEDITIE VAN DEN IJSBREKER „SEDOI'. MOSKOU, 4 Jan. (A. N. P.). De expe ditie van den Russischen ijsbreker „Sedof", die zich sinds ruim twee jaar op de meest Noordelijke breedten van de Poolzee be vindt, nadert haar einde. De reis van de „Sedof voerde van de kust van Noord- Siberië in Westelijke richting dwars door het Noordelijke Poolbekken naar de Noord kust van Groenland. Het schip kwam daar mede in een streek, waarin nog nooit te voren een schip of een vliegtuig was door gedrongen. De „Sedof" heeft Noordelijker gevaren dan de „Fram" van Fritjof Nansen. De tocht van dezen ysbreker belooft een rijken buit aan wetenschappelijke gege vens. Half December 1939 is de sterkste ijsbreker der Sovjet-Uniet, de „Josef Sta lin", uit Moermansk vertrokken, om de „Sedof" uit het gevaarlijke pakijs te ha len ten Noord-Westen van Spitsbergen. De „Josef Stalin" is de „Sedof" de bei de laatste dagen zóó dichtbij gekomen, dat het licht van de schijnwerpers reeds door de bemanning van de „Sedof" gezien wordt. De ontmoeting der beide schepen is nog slechts een kwestie van uren. REEDS IN FEBRUARI ZOMERTIJD. LONDEN, 4 Januari. (A. N. P.). De Engelsche bladen berichten, dat de zomer tijd dit jaar reeds in Februari zal worden ingevoerd, dus twee maanden eerder dan gewoonlijk. Volgens de bladen zal de zo mertijd worden ingevoerd in den nacht van 17 op 18 Februari. LEIDEN, 3 Jan. Groentenvciling. Per 100 kg.: roodekool 3.40o.20, savoyekool 3.305.90, groenekool 3.804.80, boe renkool 69, rapen 2.503.80, prei 7.10—13.60, kroten f 2.30—3.40, kroten, gekookt 810, uien 1.003.20, peen 2.309.10, spruiten 723, andijvie 11 —20, Nero 6.80—13.—, witloof 4—21, per 100 stuks: knolselderie 1.505.70, per 100 bos. pieterselie f 3.405.30, selde rie 3.90—5.70. VOORSCHOTEN, 3 Jan. Eierenveiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 4.705.00, per 100 stuks; kippen 40—75 cent per stuk. DELFT, 4 Jan. Vee. Aanvoer: 53 runde ren, 2 graskalveren, 149 nuchtere kalveren, 286 magere varkens, 130 biggen. Prijzen: kalfkoeien 150275, varekoeien f 8075, nuchtere kalveren 415, magere var kens 1658, biggen f 616, rundvlecsch 78, 06 en 54 cent per kg. slachtgewicht. Boter. Aanvoer 3 achtste en 1 zestien de vaten boter, prijs per kg. 1.601.65. handel vlug. GOUDA, 4 Jan. Vee. Aanvoer in totaal 571 stuks, waarvan 18 slachtvarkens vette 33—34.5 cent per pond levend met 2 pet. korting; 215 magere varkens f 25—45, 242 biggen 1015, 2 runderen f 140—180, 34 nuchtere kalveren 1 812, 6 bokken of geiten 26 per stuk. Handel redelijk, i.uchtere kalveren en varkens vlug. Kaas. Aanvoer 119 part, Prij'cn 1ste kwal. met rijksmerk f 30- -30,50, 2e kwal f 28—29 per 50 kg. Crisisaftrek 19.2 cent. Handel willig. Boter. Aanvoer 285 ponden. Goeboter 3085 cent en weiboter 7580 cent per "ord. Handel vlug. wisselnotkekingkn (Amsterdam) Londen 7 38'/^ Berlijn75.50 Parijs 4 H3/4 Brussel 31 48 Zwitserland 42 07 Kopenhagen 36 20 Stockholm44 671/2 Oslo 42 60 New York1.87

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3