STADS NIEUWS AGENDA DONDERDAG 4 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenymtsprij*: voor Lelden II cent per week; 2.5Ü per kwartaaL BtJ onze a (en ten iO cent per wvftk; *.60 per kwartaal. Franco per poet S.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers ft cent, met geill Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 10 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 LICHTE VORST. De Bill seint Verwachting: Voor het Noorden en midden: Matige tot lichte vorst, des nachts plaat selijk strenge vorst, nevelig tot helder of lichtbewolkt, droog weer, zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Voor het Zuiden: Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Halfbewolkt tot betrokken. Geen neerslag van beteekenis, meest matige Oos telijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.2U uur: Den Helder: helder, matige Oostelijke v/ind 3 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige Oos telijke wind, 3 gr. C. De Bilt: lichtbewolkt, matige O. N. O. wind 4 gr. C. Groningen: mist, zwakke Oostelijke wind -9 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke N. O. v/ind 1 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren bij de Faroer gelegen was, heelt zich in Zuid-Oostelijke richting verplaatst, en vormt thans een uitlooper van de hooge óruk over het Balkanschiereiland. De as van deze uitlooper ligt juist ten Noord- Costen van ons land, zoodat de Oostenwind hier bleef aanhouden. De gisteren genoem de depressie over de Finsche Golf is naar net Oosten weggetrokken. Het storings front hiervan passeerde gisteren en van nacht ons land, waarbij het in het Noor den plaatselijk lichte regen en motregen veroorzaakte, gepaard met een tijdelijke dooi. In Groningen bedroeg de minimum temperatuur 1 graad boven nul, te Den Helder 3 graden. In het Midden en Zuiden bracht dit front alleen toenemende bewol king, die juist in den nacht optrad, waar door de vorst in beteekenis afnam. Na het passeeren van het front klaarde de lucht v/eer snel op, tengevolge waarvan de tem peratuur te Eelde in Groningen weer tot II graden onder het vriespunt daalde, waarbij mist optrad. In de Randstaten is weer wat sneeuw gevallen, en de vorst nam er weer tct 5 en 10 graden toe. In Hongarije en op het Balkanschiereiland blijft de vorst zeer streng. Over de Golf van Biscaye ligt een depressie, die langzaam naar het Noord- Oosten doordringt en daarbij tot ongeveer 995 mbar is; aan de Westkust van Spanje en Portugal bracht zij plaatselijk nog veel regen. Op den Oceaan is bij de Zuidpunt van Groenland een diepe depressie versche ren, die zich in Noord-Oostelijke richting schijnt te bewegen. De luchtdruk was daar in den afgeloopen nacht tot 975 mbar gedaald, terwijl aan de Noord-Oostkust van Groenland de hooge druk zich weer her stelde. Tusschen Janmayen en de Noorsche kust bevindt zich een depressiekern van omstreeks 990 mbar. Het storingsfront hiervan veroorzaakte langs de Noorsche kust matige neerslag in den vorm van re gen en natte sneeuw. LUCHTTEMPERATUUR 1.4 gr. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Donderdagnamiddag 4.29 uur tot Vrijdagmorgen 7.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 5 Jan. voorm. 11.10 en nam. 11.35 uur. Maan op 3.49 uur Vrijdagnacht. Maan onder 1.07 uur Vrijdagmiddag. Wijziging electriciteitstarieven Commissarissen der Lichtfabrieken dee- len aan de gemeenteraad mode: Bij de wijziging der Electriciteitsveror- dening in het begin van 1939 werd voor wat betreft het Woonhuistarief voorop gesteld, dat het nieuwe tarief geen wijzi ging van eenig belang in de inkomsten zou mogen brengen. Het is duidelijk, dat niet alle woningen van dezelfde grootte van eenzelfde instal latie zullen zijn voorzien, zoodat teneinde aan den gestelden eisch te voldoen het by de berekeningen voor de vaststellling van het nieuwe tarief noodig was voor iedere groep woningen van dezelfde oppervlakte uit te gaan van een bepaald aantal licht punten, dat als normaal kan worden be schouwd. Hieruit vloeit voort, dat naast verbruikers, waarvoor het nieuwe tarief practisch geen wijziging brengt, er ook verbruikers zijn, die voordeel of nadeel hebben, omdat hun installaties bestaan Uit een aantal lichtpunten, dat grooter resp. kleiner is dan normaal. Zoolang de beide tarieven naast elkaar blijven bestaan, zullen de verbruikers, voor wie de tariefswijziging een nadeel be teekent, niet van het lichtpunten-tarief naar het oppervlak-tarief overgaan, ook al zou dit slechts een nadeel zijn van en kele guldens per jaar. Nadat de opmetingen voor het nieuwe tarief waren verricht, kon uit de resulta ten daarvan over rond 4.400 verbruikers worden geconcludeerd, dat inderdaad het vaste recht volgens oppervlakte ongeveer gelijk was aan het vaste recht volgens het aantal lichtpunten. Verder bleek, dat van het beschouwde aantal woningen ongeveer 40 pet. een ver laging van het vaste recht had ondergaan bij den overgang naar het oppervlak-tarief. Deze overgang is dan ook reeds eigener ■beweging geschied. Voor ongeveer 20 pet. van het aantal zou de overgang gepaard gaan met een zeer kleine verhooging, nl. minder dan 10 ct. per maand; van deze groep is dan ook slechts een gedeelte op het oppervlak-tarief overgegaan. Voor on geveer 40 pet. zou de overgang slechts ge maakt kunnen worden ten koste van een verhooging van het vaste recht, welke meer dan 10 ct. per maand bedraagt. Teneinde nu voor de tweede en de derde categorie den overgang naar het opper vlak-tarief gemakkelijker te maken, stelt de Directie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit thans voor het vaste recht van het oppervlaktarief met ingang van 1 Januari 1940 te verlagen van 1.60 tot 1.35, het bedrag per 10 M2 van 15 ct. en 10 ct. tot 14 resp. 9 ct. per maand. Aldus gewijzigd zal ca. 80 van de af nemers volgens lichtpunten-tarief met voordeel den overgang naar het opper vlaktarief maken en rond 6 zal dezen overgang maken met een zeer gering na deel, blijvende dit beneden 10 ct. per maand. Van de 14 welke slechts met een eenigszins grooter nadeel den overgang zal kunnen maken, zal 6 een nadeel hebben tusschen 10 en 17 cent per maand en 8 een nadeel grooter dan 17 cent per maand. Niettegenstaande het nadeel, dat voor 14 der lichtpuntentarief-afnemers zal optreden, een nadeel, dat zooals hiervoren aangegeven, in den regel gering kan wor den genoemd, wordt toch voorgesteld te bepalen, dat het lichtpunten-tarief met in gang van 1 Januari 1940 afgeschaft blijft, gelijktijdig met het besluit tot de verla ging van het oppervlak-tarief, zooals hier boven aangegeven. Een oppervlak-tarief-voorstel, waarbij vrijwel 100 van de lichtpuntentarief-af nemers met voordeel den overgang kan maken, is uit den aard der zaak onmoge lijk, aangezien er altijd gevallen zullen blijven, waarbij de verlichting naar rato van de oppervlakte zeer spaarzaam is, zoo dat in die gevallen voor den bewoner het lichtpunten-tarief altijd goedkooper zou uitkomen. Met recht kan echter worden opgemerkt, dat dit de gevallen zijn, waarbij de verlich- tingsaanleg verre beneden het normale ligt en dat hierop niet een algemeen ta rief kan worden gebaseerd. Opgemerkt wordt, dat het oppervlak- tarief aan zijn bedoeling, t.w. verminde ring van controle tegen mogelijke ontdui kingen en betere aanpassing aan de be hoeften van het publiek zonder dat daar voor allerlei uitzonderlijke bepalingen be hoeven te worden geschapen, heeft vol daan. In de practyk is nog de wenschelijkheid gebleken, dat een gering motor-vermogen niet onmiddellijk een verzwaring van het vaste recht 'behoort te geven, zoodat de bepaling wordt voorgesteld, dat een ver mogen tot 1.700 W vrij is en daarboven de berekening op een zeker bedrag wordt gesteld, lager dan thans in de Verordening is bepaald. Aangaande het Winkeltarief is de Direc tie gebleken, dat dit inderdaad tot tevre denheid heeft geleid voor een groot aan tal verbruikers, zulks echter met uitzon dering van de allerkleinste winkels. Verschillende van deze laatste hebben een zeer spaarzame verlichting voor de bijbehoorende oppervlakte en hadden van het deca-Watt-tarief voordeel, niet in het minst doordat het nieuwe oppervlak-ta rief begint met een eersten aanslag van 2.20 per maand (in de Verordening neer gelegd als 2.90 voor de eerste 10 m2, be nevens 70 ct. voor elke 10 m2 meer). Teneinde dit nadeel voor de kleinste winkels op te heffen, wordt voorgesteld den eersten aanslag wat te verlagen en gelijkelijk te verdeelen over de eerste 70 m2 door de betaling te stellen op 1. vast recht per 10 m2 oppervlakte tot en met 70 m2, daarboven 70 ct. Dit beteekent, dat voor de winkels van 70 m2 en hooger het vaste recht vrijwel blijft, zooals dat in 1939 was, doel. dat het vaste recht voor kleinere winkels wordt verlaagd. Bij het z.g. Boerderij-tarief is de Directie voorts gebleken, dat zeer veel zakelijke behuizingen, welke onder een dei andere tarieven niet met succes zijn onder te brengen, hier met voordeel kunnen wor den ondergebracht. Onder zakelijke behuizingen worden hier verstaan die perceelen, waarvan een gedeelte in jebruik is genomen als kan toorruimte, onderzoekings- en behandel kamer, werkpiaats, atelier en dergelijke. Het spreekt wel van zelf, dat het woon huis-tarief zoo dit destijds al werd be rekend op den duur niet zonder meer hiervoor van toepassing kan worden ge acht. Het steeds toenemende gebruik van electrische rpparaten en het daarmede verband houdende electrische vermogen maakt het gewenscht, dat hier een groote- re geldelijke vergoeding wordt gevraagd dan voor een normaal woonhuis. Het is dan ook volgens de Directie aan gewezen dergelijke perceelen, welke niet met succes nder de andere vastrecht-ta rieven kunnen vallen, onder het hier be doelde tarief te brengen. Tevens is gebleken, dat door het uiteen- loopende karakter van al deze bedrijven, het niet mogelijk is daarvoor een binden den algemeenen maatstaf in de Verorde ning neer te leggen. Te dezer zake zal dan ook naar de mee ning der Directie moeten gelden hetgeen in de bestaande verordening reeds is be paald ten aanzien van de perceelen, val lende onder: niet uitsluitend winkels zijnde. Verder heeft de Directie deze gelegen heid te baat genomen om voor te stellen nog enkele andere plooien in de Verorde ning glad te strijken. Zoo geeft zij in over weging de vergoeding voor de z.g. kleine toestellen te doen vervallen. In hoofdzaak vallen hieronder scheltransformatoren. De contróle op de aanwezigheid daarvan brengt nogal wat kosten met zich mede en zij zal na het vervallen der vergoeding kunnen worden gemist. Vooras wordt een wijziging voorgesteld in verband met de noodig gebleken be tere omschrijving van „meet-aggregaat" en het instellen van een afzonderlijk huurbe drag voor een spersohakelaar. Tenslotte wordt door de Directie de wenschelijkheid betoogd van een wijzi ging, die niets anders beteekent dan het neerleggen in de Verordening van een re geling, die sinds vele jaren wordt toege past, zonder dat hiervoor een fundeering in de Verordening aanwezig was. Het is n.l. in verband met de hooge kosten van aansluiting noodzakelijk om van de ge bruikers van garages e.d. met een enkel lichtpunt, dat slechts zelden gébruikt wordt, een garantie voor een zekere afna me per jaar te kunnen vragen. De door de Directie voorgestelde wijzi ging der tarieven komt voor de woonhui zen in wezen neer op een verlaging, even zoo voor de kleinere winkels. Voor de za kelijke behuizingen kan zij een Zij het geringe verhooging beteekenen. Alles by elkaar genomen, mag worden verwacht, dat de derving van inkomsten rond 15.000.verhoogd met rond 5.000. wegens de z.g. kleine toestellen, alzoo in totaal rond 20.000.— zal bedragen. In aanmerking nemende den groei van den afzet, die mede in verband met de ta rieven mag worden verwacht, kan men echter aannemen, dat deze derving zoo danige grenzen blijft, dat de begrootings- cyfers in totaal hierdoor niet zullen wor den aangetast. Hoewel van twee zijden eenige beden kingen werden geopperd, konden de voor stellen der Directie ieder voor zich in on ze vergadering een meerderheid vinden. Een lid, de voorstellen verder toejui chende, zou het betreuren, wanneer ten gevolge van het vervallen van het licht punten-tarief een zeker aantal van de minst draagkrachtigen schade, hoe gering ook, zou lijden. Hij achtte dit bezwaar zoo groot, dat hy zich het recht voorbe hield t.z.t. met een voorstel te komen om voor hen, die van dit vervallen schade zouden lijden, dit tarief te behouden, zaoo- lang zij in dezelfde woning als thans, blij ven wonen. Hiertegen werd opgemerkt, dat het hier slechts een betrekkelijk klei ne groep betreft, waaronder veel bewo ners van groote perceelen, en dat een der gelijk uitsterfsysteem belangrijke en zeer kostbare administratieve maatregelen zou vergen, terwijl de schade in het algemeen tot zeer geringe bedragen beperkt blijft. Een ander lid bepleitte een regeling, die de groote gezinnen ten goede zou komen, n.l. om voor de berekening van het op pervlak van een woning het oppervlak van slaapkamers, geen logeerkamers zijn de, slechts voor de helft mede te laten tellen. De meerderheid voerde hiertegen aan, dat hierin een verkapt subsidie moet worden gezien, dat het vrijwel onmogelijk geacht moet worden vast te stellen wat een slaapkamer is en dat de deur weer wordt opengezet voor velerlei fraude. Dit lid kon zich verder absoluut niet ver eenigen met de regeling voor de zakelijke behuizingen, die niet onder het winkelta rief vallen. Z.L behoort in een goede ta- rievenregeling een tarief, dat van geval tot geval moet worden vastgesteld, niet thuis, terwijl hy het bovendien inconsequent achtte dan toch nog een bepaalde prys Een nieuwe Vondel leerstoel tc LEIDEN Naar de „Maasbode" verneemt, ia zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer W. Asselbergs (Antoon van Duinkerken), doctor h. c. van de Leuven- sche universiteit, tot buitengewoon hoog leeraar in de Vondelwetenschap aan de Leidsche universiteit. De „Maasbode" voegt bij dit bericht nog het volgende: „Ongetwijfeld zal de heer Van Duinker ken in deze eervolle en aantrekkelijke be noeming, die hem in de gelegenheid zal stellen om in den rijken en haast onuitput- telijken ertsbodem van de Vondel-weten schap naar hartelust te delven en te ex- ploreeren en tevens om aan ruimer kring dan tot dusver uit te deelen van de gaven daar gevonden, een bekroning zien 1i den cultureelen arbeid in zoo menigvuldi- gen vorm door hem verricht. Zoowel de heer Van Duinkerken als de wetenschap aan den puiksten van onzen vaderland- schen cultus gewijd, zal met de benoeming geluk te wenschen zijn. Dr. Willem Jan Marie Anton Asselbergs (Anton van Duinkerken) werd 2 Januari 1903 te Bergen op Zoom geboren. Zijn va der was in die stad bierbrouwer. Na de Katholieke parochiale lagere school te Ber gen op Zoom te hebben doorloopen, ging de heer Asselbergs naar het instituut „Huize Ruwenberg" te St. Michielsgestel. Hij volgde de studies op het klein semina rie IJpelaar te Ginneken en gedeeltelijk op het groot-seminarie te Hoeven. Voorts stu deerde hij Nederlandsche taal en letter kunde aan de R.K. Leergangen te Tilburg. Hij werd aan de redactie van de „Tijd" verbonden en was tevens redacteur van het maandblad „De Gemeenschap". In 1934 trad hij ook tot de redactie van het maandblad „De Gids" toe. Hij publiceerde o.a. vier gedichtenbundels Onder Gods Oc-gen (1927), Lyrisch Labyrinth (1930), Het Wereldorgel (1931), Hart van Brabant (1936). Voorts tal van essays: Verdediging van Carnaval (1928), Hedendaagsche Ket terijen (1929), Achter de Vuurlijn (1930), Katholiek verzet (1932). Welaan dan, be minde Geloovigen (1934), Verscheurde Christenheid (1937). Van zijn verhalend proza valt te noemen: de Ravenzwarte (1928), Twee vierkante meter (1938) -en een bloemlezing met inleiding: de Katho lieke Poëzie dl. I Dichters der middel eeuwen (tezamen met dr. H. N. Beuken) (1935) en dl. II Dichters der Contra-Refor matie (1932), hetwelk door de Mij. voor Nederlandsche Letterkunde bekroond is. Herhaaldelijk trad hij ook op als spre ker en redenaar. voor een betaald aantal m2 vast te stellen. Ten aanzien van dit laatste werd Opge merkt, dat het daardoor mogelijk wordt gemaakt ook deze groep in een ev. ta riefsverlaging te laten deelen, terwijl er verder op werd gewezen, dat het door dit tarief mogelijk wordt gemaakt voor een laatste „overschot" van zeer ongelijksoor tige bedrijven een voor ieder passend ta rief vast te stellen. Bovendien bestaat ook thans reeds een soortgelijke bepaling voor de bedrijven, geen winkel zynde, die on der het winkeltarief vallen." NU KAPELAAN SCHRAMA DE GEZELLEN-VEREEN. VERLAAT. Nu past een woord van groote erkente lijkheid voor het vele en goede, dat hij tot stand wist te brengen. Wij weten, dat hij zelf deze hulde niet verlangt, integendeel zelfs, maar wij meenen het als insider ver plicht te zijn. In 1933 werd kapelaan Schrama als vice- Praeses benoemd. Van meet af aan toog hij aan het werk. Een van zijn eerste wer ken was de verbouwing van het Gezellen- huis, welk werk eind 1934 tot stand kwam. De vereeniging met haar vele onderaf- deelingen eischte hem dag na dag en voor al de drievoudige vorming der Gezellen, godsdienstig-sociaal-oultureel, ging hem ter harte. De schrikbarende werkloosheid deed hem de jeugd-werkloozenzorg op touw zetten, o.a. in de oude pastorie aan de Breestraat, welk werk enorme finan- cieele en andere zorgen bracht. Maar kap. Schrama hield vol, als een voorbeedig op timist. Het gouden feest in 1937 met de bloe mententoonstelling als inzet, de pontificale Hoogmis als gloriepunt en de doodenher- denking als treffend slot, het was voor een zeer groot deel het werk van den vice- Praeses. De zorg voor de leden en de zorg voor de financiën der vereeniging zijn niet steeds begrepen en gewaardeerd. Och, het vereenigingsleven, zuiver principieel op gevat, eischt nu eenmaal offers, die meest al niet gekend worden. Kapelaan Schrama bracht die offers uit priesterlijke liefde voor de zielen. Kolping zelf en de groote patroon St. Joseph zijn hem tot voorbeeld gebleven in die ruim zes jaren; hij toonde zich een goed Gezellenvader. Moge ieder Gezel van Leiden dit alles weten te /aardeeren door een christen levenshouding in trouw aan Kolping! STEPH. MENKEN, oud-Senior. „KATHOLIEK LEIDEN". Tot geest, adviseur van „Katholiek Lei den" is door Z. H. Exc. den Bisschop be noemd de zeereerw. heer Rector Fr. Ber- nefeld, in de plaats van den hoogeerw. heer Deken A. Homulle. Gemeentel. Aankondigingen BRUINE BOONEN EN ANDERE PEULVRUCHTEN. De Directeur van het Distributiekan toor, Oude Rijn 132, deelt mede: BRUINE BOONEN, nooit meer dan één pond per persoon en per maand, zullen verkrijgbaar zijn voor zieken. Men wende zich eerst tot zijn behandelenden genees heer en begeve zich daarna naar het spreekuur van dr. M. D. Horst, Nieuwe Mare 13, Maandags en Donderdags van 14 tot 15 uur, die eventueel een bewijs zal af geven, waarmen men zich naar mijn kantoor heeft te begeven. BRUINE BOONEN, WITTE BOONEN, CAPUCIJNERS EN GRAUWE ERWTEN kunnen alleen gekocht worden voor ge vangenissen, ziekenhuizen en weeshuizen. De directies dezer instellingen hebben zich voor het verkrijgen dezer peulvruchten te wenden tot mijn kantoor met een verzoek, waarin worden vermeld: le. Naam, adres, eventueel codenummer van de instelling; 2e. Aard van de instelling; 3e. Naam en adres van den gebruike- lijken leverancier; 4e. Aantal bewoners (verpleegden en personeel, afzonderlijk op te geven); 5e. Hoeveelheid en aard van de aange vraagde artikelen; 6e. Periode waarvoor wordt aange- aangevraagd. Hoeveelheden grooter dan 1/2 kg. per persoon en per maand zullen niet worden toegestaan. Leiden, 4 Januari 1940. De Directeur, P. ROOSENBURG. LEIDEN. Zondag: Vereeniging „Katholiek Leiden" Sociale Zondagmorgen, R.-K. H. B. S. Mariënpoelstraat, te 8.30 uur. Maandag: Vereeniging „Katholiek Leiden" 2e avond R.-K. Winterprogram. N.V. Het Nederlandsch Tooneel in „Schijn en Werkelijkheid", Stads gehoorzaal 8.15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot en met V ij d a g 5 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31. tel. 21313. Voor Oegstgeest Oegstgeestsche Apotheek Wilhelmmapark 8, tel. 26274. DE KATHOLIEKE SCHOLEN. Het bestuur der Katholieke parochiale scholen doet alle moeite, om, ondanks het feit, dat er scholen bezet zijn door de mi litairen, het onderwijs zooveel mogelijk zijn gewonen gang te laten gaan. Het is er nu in geslaagd, om alle leer lingen van het 3de, 4de, 5de en 6de leer jaar (en de jongens van het 7de leerjaar) weer heele dagen ónderwijs te doen ge ven. Voor de kinderen van het 1ste en 2de leerjaar zal het onderwijs in een school gebouw, zoo dicht mogelijk bij huis gele gen, worden gegeven. Alle kinderen begeven zich n a de Kerstvacantie gewoon naar de school, waarin zij voor de Kerstvacantie les hadden; daar vernemen zij dan, of zij al dan niet naar een ander schoolgebouw gaan. HULDIGING J. KIKKERT. Maandag jl was het vijftig jaar geleden dat de heer J. Kikkert in dienst trad als assistent bij de redactie van het Woorden boek der Nederlandsche Tgal. Het Woor denboek geniet sinds lang reeds niet meer die bekendheid in ruimeren kring, waar op de toch als bij uitstek nationale onder neming wel eenig recht kan doen gelden. Maar zij die zijn bestaan nog niet ver geten zijn, weten, dat er nog steeds met onverdroten ijver aan voortgewerkt wordt. Sinds vijftig jaar nu vervult de heer Kikkert, die als eerste daarvoor werd aan gesteld, daarbij de functie van assistent en in dien tijd heeft hy zich door zijn be kwaamheid, zijn toewijding en zijn zeer bijzondere gaven voor deze functie tot een hoogelijk gewaardeerd lid van den woor denboekstaf en een onmisbare vraagbaak weten te maken. In verband met dit jubileum werd den heer Kikkert gistermiddag in café-rest. ,In den Vergulden Turk" een hulde be reid in tegenwoordigheid van het geheele personeel van het Woordenboek, van oud redacteuren en van den voorzitter van de rijkscommissie, dr. J. F. Fockema Andreae, en van het lid prof. dr. G. G. Kloeke. Dr. Fockema Andreae nam het eerst het woord en deelde, na de verdiensten van den heer Kikkert in het licht te hebben gesteld, mee, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vervolgens werd het woord gevoerd door dr. J. A. N. Knuttel nemens de re dacteuren, prof. dr. J. W. Muller namens de oud-redacteuren en dr. C. Kruyskamp namens de hulpredacteuren, waarna de jubilaris in bewogen woorden dank zegde, waarbij hij in het bijzonder opmerkte/dat hy in de hem toegekende onderscheiding vooral wilde zien een uiting van de be langstelling der regeering in het door Matthias de Vries indertijd met zooveel enthousiasme als een nationale taak op gezette werk van het Woordenboek der Nederlandsche Taal.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2