RECHTZAKEN DONDERDAG 4 JANUARI 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Geraffineerde belastingfraude Een groote belastingontduiking, waarbij de koopman, die thans terecht stond, tien duizenden inkomen had verzwegen voor de inkomstenbelasting, terwijl hij tonnen niet had opgegeven voor de vermogensbe lasting, werd gisteren door de Amsterdam- sche rechtbank behandeld. De man, aldus is gebleken bij het onder zoek, knoeide «-eeds jaren. Van 19191924 deed hij zaken samen met anderen; ook toen waren zijn aangiften al niet juist. Van 1924 tot 1938 deed hij zaken voor eigen re kening. Hij zette in 1938 de zaak om in een N.V., later werd hij benoemd tot commissa ris. Voor het belastingjaar 19341935 had verdachte als inkomen opgegeven „nihil". In werkelijkheid had hij echter niet minder dan 40.000 verdiend. Het volgende jaar zeide hij; „Ik heb 12000 verdiend, maar moest dit afschrij\ en om het verlies van 15.000 van verleden jaar te dekken". De werkelijkheid was anders: Verdachte had 58.000 verdiend. Op het gebied van de vermogensbelas ting trad hij bijna nog brutaler op. Voor he* jaar 19341935 gaf hij als vermogen op 7820. Hy bezat echter f 320.000 Het vol- ge: de jaar was zijn vermogen volgens het biljet nog lager. Inderdaad lag in zijn safe een kapitaal van 357.000. Maar verdachte wist, dat de belastingin spectie een hinderlijke nieuwsgierigheid kan toonen. Ooi daarvoor had hij zijn maatregelen genomen. Met een zwager in Amerika had hij een uitvoerige correspon dentie gevoerd; er was een prachtig, doch volkomen gefingeerd contract opgemaakt, waarin de afbetaling en rente-regeling werd beschreven van een schuld, die deze koopman aan den Amerikaan „Sharp" zou hebben. Toen de inspectie een onderzoek instelde legde de man triomfantelijk het stuk over. Maar het mocht hem niet baten. Ten slotte kwam hij met een bekentenis voor den dag, hij zeide de onjuiste opgaven te hebben gedaan om zijn zaak tot grooter bloei te brengen. De fiscus eischte van hem een bedrag van 132.000 en de justitie stelde een vervolging in Verdachte hield zich bij het verhoor voor de rechtbank eerst van den domme. Maar ten slotte gaf hij toe, dat hij wist dat de aangifte niet ir. orde was. Er is in casu sprake van een zeer ern stige en geraffineerde belastingfraude, zei de de Officier van Justitie mr. Wassen- bergh in zijn requisitoir. Verdachte zal aan de belasting thans 132.000 moeten beta len. Maar dat verlies spijkert hij wel gauw bij en hij dient daarnaast een ernstige ge vangenisstraf te ondergaan. Spr. vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden (het maximum voor belastingontduiking). De verdediger, mr. Th. Muller Massis hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij con- cli deerde tot het opleggen van een hooge geldboete en eventueel een voorwaarde lijke gevangenisstraf. Tweede verdachte. Daarna stond de procuratiehouder van den vorigen verdachte terecht, omdat hij de aangiftebiljetten onjuist had ingevuld, wetende, dat de cijfers verre afweken van de werkelijkheid. De verdachte legde een gedeeltelijke bekentenis af. De koopman verklaarde, dat de procura tiehouder in opdracht van hem de aangifte biljetten invulde en teekende. De verdachte vertelde, op een vraag van het O. Ml, dat getuige hem een paar keer uit de moeilijkheden had geholpen. Hij ver diende 100 per week. Doordat zijn pa troon hem had geholpen had hij zich ver- pi cht geacht mee te doen aan het belasting- ontduiken. De Officier van Justitie mr. H. A. Was- senbergh achtte het zeer gevaarlijk voor verdachte, dat hij eigenlijk een heerschen- de rol speelde in de zaak van zijn patroon. Zter doelbewust heeft hij meegeknoeid. Ook deze man verdient streng te worden gestraft. Spr. vorderde tegen den procuratie houder een gevangenisstraf van vier maanden. Ook in deze zaak trad mr. Th. Muller Massis als verdediger op. PI. drong op een clementie subs. subs, straf aan in den vorm van een boete. De rechtbank zal in beide -aken op 17 Januari vonnis wijzen. BLOEMBOLLEN VERDUISTERD. Acht maanden met aftrek van voorarrest tegen kweeker geëischt. Een zeldzaam voorkomende zaak behan delde gisteren het gerechtshof te Amster dam. Een bloembollenkweeker uit de streek tusschen Haarlem en Leiden, stond nl. te recht, verdacht van twee feiten: diefstal en verduistering van partijen bloembollen. De rechtbank te Haarlem, die deze straf zaak op 5 October j.l. behandelde, veroor deelde den man wegens verduistering tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Van de tenlaste gelegde diefstal werd hij vrijge sproken. Begin Mei jl. ontdekte een bol- lenkweeker op het land van verdachte een tulpensoort, die ook op het land van iemand anders stonden. Hij waarschuwde deze en na een summier onderzoek meng de men de politie in de zaak en op het vermoeden, dat van der M. tulpen had ge stolen, werden hij en zijn twee zoons ge arresteerd. Deze arrestatie verwekte in de bollenstreek veel opschudding en verschil lende kweekers, die bollen meenden te missen, kwamen op het land van Van der M. kyken of er ook wat van hen stond. Een nader onderzoek had plaats, de kwee ker, die weer in vrijheid was gesteld, werd weer in arrest gesteld en hij moest terecht staan wegens diefstal en verduistering van twee partijen tulpen, welke laatste par tijen hij had ontvangen in contractteelt. Een deel van die bollen zou hij zelf heb ben gebruikt. In hooger beroep hield verd. vol, dat hij onschuldig was. Behalve eenige getuigen a charge hoor de het Hof niet minder dan zestien ge tuigen a décharge, opgeroepen door den verdediger, mr. J. H. van Wijk uit Haar lem. S cjuisitoir. De allereerste zaak, waarin ik voor uw hof de eer heb te requireeren, aldus de pas benoemde advocaat-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, is wel zeer bijzonder, gezien de moeilijkheden om de gestolen goederen te identificeeren. Verdachte, die een meester is in het vinden van uitvluch ten, maakte hier een dankbaar gebruik van. Van sommige bloembollen kan verd. niet aantoonen, hoe ze tusschen zijn partijen zijn gekomen. De identificatie door de des kundigen achtte het O.M. betrouwbaar. Deze deskundigen hebben, aldus spr., met stelligheid partijen bloembollen aange wezen als afkomstig van diefstal. Toch be staat er ten aanzien van het eerste ten- laste gelegde geen absolute zekerheid, dat de bloembollen van N. afkomstig waren. Anders staat het echter met het tweede tenlaste gelegde, n.l. de verduistering van de bollen van Van Z. Aanvankelijk had hij geheel ontkend, dat bepaalde soort tulpen te hebben, toen ze hem op zijn eigen ter rein werden aangewezen, zeide hij, dat hij er niets van wist, maar dat zijn zoon ze wellicht gepoot had. Later kwam hij weer met een andere verklaring: „Ik heb die honeymoontulpen met toestemming van Van Z. geplant".Nog later wijzig de hij zyn verklaring opnieuw om nog maals van verweer te veranderen bij de behandeling van de zaak voor de recht bank: „ik heb ze teruggebracht en door een vrachtrijder laten expedieeren". Noch van Z., noch de vrachtrijder weten er iets van. Als ook dit verweer niet opgaat, gaat verd. het gooien op een „civiele quaestie". Niet minder dan acht verschillende ver klaringen legde verdachte af. Van Z. had aan verdachte een bepaald aantal manden met bollen gestuurd om op zijn van Z.'s terrein uit te planten. Uit alles is dui delijk, dat verdachte zich een deel van de bollen voor eigen uitplant heeft toege- eigend. Terecht is, verdachte wegens verduiste ring veroordeeld. Men kan dit feit verge lijken met diefstal van vee uit de weide. Dat delict wordt streng gestraft, omdat de wetgever uitgaat van het standpunt, dat vee volkomen veilig moet zijn, zonder dat er toezicht op wordt uitgeoefend. Spr. requireerde een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. H. van Wijk, hield een uitvoerig pleidooi waarin hij op vrij spraak aandrong. Zijn verzoek tot invrij heidstelling van verdachte werd afgc- afgewezen. Vervolgens stond nog een zoon van dezen kweeker terecht, verdacht van diefstal en heling van gestolen bloembollen. Tegen dezen man requireerde de advo caat-generaal, mr. van Dullemen, 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbank te Haarlem had hem eenzelfde straf opgelegd. Ook in deze zaak trad mr. van Wijk als verdediger op. VIJF WEKEN VOOR DIEREN MISHANDELING. Woensdag had zich voor den politierech ter te Zutphen een eierenpakker uit Win terswijk te verantwoorden, die een paard ernstig had mishandeld. Hij had, toen hy een vracht eieren van 2200 K.G. per slee- perswagen vervoerde, het dier met den zweep afgeranseld, omdat het paard den in de modder gezakten wagen niet verder kon trekken. De eisch luidde één maand gevangenis straf. De politierechter veroordeelde den man tot vijf weken gevangenisstraf. Griep, Keu, Pijn. LtM altijd een poeder ol cachet van Mijnhard!. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 et Cachets.genaamd,.Mijnhardtjcs' 2st. lOctDoosSOcfc VELDWACHTER VERSCHEURDE PROCES-VERBAAL. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 37 jarigen E. S., gemeenteveldwachter te Pijnacker, tot 25 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld, omdat hij een procesverbaal, dat hy terzake van overtreding van de jachtwet had opgemaakt, heeft verscheurd. Hij was in hooger beroep bij het Haag- sche gerechtshof gekomen, omdat hij zich aan dit feit onschuldig voelde en een ver- ocrdeeling, hoe gering ook, hem zijn positie als veldwachter zou kosten. Ter terechtzitting bleek, dat het bewuste procesverbaal inderdaad zoek geraakt is. Verdachte vermoedde, dat hij het peron geluk met een aantal oude papieren ver scheurd heeft, doch van opzet was geen spiake. Een rapport, over verdachte uitgebracht, luidde allerminst gunstig. Tientallen pro cessen-verbaal waren onder verdachte al weggemaakt. Verdachte beweerde, dat dit rapport vele onjuistheden bevatte. De advocaat-generaal, mr. L. B. J. Ver meulen, eischte verhooging van de opge legde straf tot 100.subs. 50 dagen hech tenis. Mr. de Lauwere pleitte vrijspraak. Ver- dé chte was in den tijd, dat het hem ten laste gelegde gebeurde, overkropt met werk. Zoo is het procesverbaal in het onge- reede geraakt, doch van opzet is geen sprake. Uitspraak 17 Januari. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Overtreding benzinebeschikking Bovengenoemde Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen A. K. uit Lis se, die terecht heeft gestaan, terzake dat hy op 1 October j.l. (een benzinelooze Zondag, waarop autorijden verboden was), met zijn auto door Velsen was gereden, waarbij hij was aangehouden. De officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt een geldboete van ƒ30. subsidiair 18 dagen hechtenis. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte tot een geldboete van 20.subs. 12 dagen hechtenis. Het pivMejem ,,1/ïlo'iiaAty' Het is volkomen begrijpelijk, dat Sir Arthur Conan Doyle, die de geestelijke va der is van Sherlock Holmes en zijn avon turen, na eenigen tyd móést komen tot den persoon van Professor Moriarty. Dat lag in den natuurlijken loop der dingen opgeslo ten Immers: Sherlock Holmes is het meester lijke brein, het geweldige intellect, dat door zijn superioriteit de minder begaafde breinen verslaat. Holmes is slimmer, ver standiger, begaafder, energieker, listiger en intellectueeler. Is het nu niet logisch, dat de auteur moest komen tot de creatie van een tegenstander, die vrijwel gelijk waardig heeten mocht? Zoo ontstond dus de intellectueele tegen stander, eveneens geestelijk toegerust en ontwikkeld, zoo ontstond Professor Mori arty, de wetenschappelijke misdadiger, de igewetenlooze intellectueel. Deze figuur is miet de allerwaarschijnlijkste van de on telbare gestalten, die Conan Doyle gescha pen heeft. Maar wél is Moriarty een der meest romantische personages, die de Sherlock Holmes-cyclus heeft aan te wij zen. Deze figuur spreekt zeer sterk tot de verbeelding van den lezer, boezemt angst en bezorgdheid in voor het lot van den detective (vertegenwoordiger van recht en ■wet), die nu weieens zijn meester zou kun nen gevonden hebben Met dat al is de schrijver er niet toe overgegaan, uitvoerige mededeelingen te doen over zyn geniale schepping. Hij laat Moriarty in een zeker nevelig waas gehuld blijven, waardoor deze wrange figuur des te geheimzinniger en vreesaanjagender wordt. Reden te over, om in te gaan op deze sombere verschijning, haar nogmaals ten tooneele te voeren in een nieuw verband. In Conan Doyle's oorspronkelijke verhalen, treedt Moriarty slechts éénmaal op en dit relaas eindigt met den dood van den pro fessor (hij stort neer in den Reichenbach Fall). Maar waarom zou een ander niet voortborduren op hetzelfde thema en een vroeger avontuur van dezen Moriarty ver zinnen? William Gilette schreef een tooneelstuk: „Sherlock Holmes", waarin hy aldus han delde. Daarnaar schreven op hun beurt Edwin Blum en William Drake weer een filmscennario en dit werd door 20th Cen- tury-Fox in beeld ge/braoht. En zoo ont moeten wij het probleem „Moriarty" op nieuw en opnieuw is het een romantische gestalte (uitgebeeld door George Zucco) en een hevig op de verbeelding des toe schouwers werkende figuur, die den strijd aanbindt met Sherlock Holmes (voorge steld door Basil Rathbone) en met Nigel Bruce (Watson) en Ida Lupino (Ann Brandon) als verdere hoofdpersonen. Wijl deze film thans hier in vertooning komt, is het interessant, deze zoo aparte figuur even nader toe te lichten als de noodzake lijke consequentie van de Holmesgestalte. METRO-GOLDWYN-MAYER'S VERFILMING VAN HET LEVEN VAN EDISON. Men weet reeds dat Metro-Goldwyn- Mayer zich tot taak gesteld heeft, het leven van Amerika's grootsten ontdekker, Thomas A. Edison, te verfilmen en zoo wel voor de jeugd als voor den volwassen leeftijd zijn twee grootste acteurs op dit gebied afstond: Mickey Rooney, dien men wel eens den „aankomenden Spencer Tra- CLAIRE TREVOR EN JOHN WAYNE, in Amerika vermaard door hun spel in „Stagecoach", zijn hereenigd als de eerste kolonisten in Pennsylvania in RKO Ra dio's „Allengheny Uprising", een film over een plaatselijken opstand tegen de Britten in de 18e eeuw voor de Amerikaansche revolutie. Scène uit de film „Vier mannen der duisternis", die deze week in het Trianon-theater zal worden vertoond. cy" noemt, en Spencer Tracy zelf. In het eerste deel zullen de ouders ge speeld worden door twee acteurs, die zich bij al hun bescheidenheid in een onge- meene sympathie van het publiek mogen verheugen: George Bancroft zal Edison's vader zijn, Fay Bainter, de onvergetelijke Hannah uit „Shining Hour", de moeder. De prachtige regisseur van kinderfilms, laatstelijk van „Jongensstad", Norman Taurog, voert de regie. I' In het tweede deel, waarin Spencer Tracy den Edison, zocals wij hem allen kennen, incarneert, zal Clarence Brown de regie voeren. Clarence Brown werd onlangs met Myrna Loy door M.G.M. aan de Fox „uitgeleend" voor de groote film „The Rains Came". Hij regisseërde voor dien behalve tal van Garbo-films, Norma Shearer en Clark Gable in „Kermis der dwaasheid". Tracy, consciëntieus als altyd, bevindt zich thans op een maandenlange studie reis door de laboratoria van Edison in Detroit en bezocht onder meer de kleine keet in East Orange, New Jersey, waar Edison begon, en was dagenlang de gast van diens zoon Charles Edison, onder minister der Marine der Vereenigde Sta ten. EEN SCENARIO VAN DOROTHY THOMPSON. Amerika's wellicht beroemdste schrijf ster is de vrouw van Sinclair Lewis, Do rothy Thompson. Samen met den eertijds Duitschen acteur Fritz Kcrtner schreef zij thans een film-scenario over de grondleg ging voor Amerikaansche democratie in de 19de eeuw, waarin zulke roemruchte figu ren als Alexander Hamilton, Thomas Jef ferson en Betsy Brown (de latere vermaar de Madame Jumel) de hoofdrollen vervul len. Dorothy Thompson charterde een spe ciaal vliegtuig naar Hollywood en stapte linea-recta met haar manuscript het kan toor van Louis B. Mayer binnen. Een half uur later waren de grondslagen voor een der belangrijkste films van het komende jaar gelegd. CHARLES LAUGHTON EN ERICH POMMER BIJ RKO RADIO PICTURES. Vanwege de internationale toestanden hebben Charles Laughton en Erich Pom- mer tijdelijk de werkzaamheden van hun eigen organisatie, de Mayflower Pictures Corporation, gestaakt en individueel con tracten geteekend met RKO Radio Pic tures. Laughton's eerste optreden onder dit contract zal in de hoofdrol zijn van een nieuwe film onder productieleiding en re gie van Leo McCarey, die de beroemde stev eveneens regisseerde in „Ruggles of Red Cap." Bedoelde RKO film zal begin Januari in productie gaan, waarna een tweede film met Laughton zal volgen, welke Pommer voor RKO zal produceeren. Pommer zal zijn debuut maken als RKO Radio productieleider met een film, waar in Maureen O'Hara de hoofdrol speelt, zoo dra zij haar huidige hoofdrol in de RKO film „A Bill of Divorcement" voltooid heeft. Maureen O'Hara, de 19-jarige Ier- sche, speelt Esmeralda in de nieuwe RKO film „The Hunchback of Notre Dame" met Laughton. Met Laughton en Pommer krijgt RKO de beschikking over twee krachten in de filmindustrie, wier prestaties internatio naal vermaard zijn. DE FILM „GEJAAGD DOOR DE WIND" GEREED. Na een jaar voorbereiding en vele maanden van inspannende montage is thans eindelijk een der grootst opgezette werken der filmgeschiedenis gereed geko men: de film naar den wereldberoemden roman van Margaret Mitchell. „Gejaagd door den Wind", met Clark Gable, Vivien Leigh (in de rol van Scarlet O'Hara), Les lie Howard en tal van andere sterren. Vic tor Fleming voerde de regie van deze film, die door producer Selznick onafhankelijk werd gemaakt. Metro-Goldwyn-Mayer zal deze film, van zeer groote lengte en geheel in techni color opgenomen, uitbrengen met „road show" voorstellingen n.l. 2 per dag in thea ters met besloten voorstellingen. De première vond 15 December j.l. plaats in Atlanta in de Amerikaansche staat Georgia, de plaats waar Margaret Mit chell's roman grootendeels speelt en haar lokale kleur aan. ontleent. JOE PENNER die voor de Ameri kaansche radio als „eendenkoopman" po pulair werd, is op 11 November in het dorpje Nagykereck in Hongarije gebo ren. Toen Joe 10 jaar was, stak zijn familie met hem naar Amerika over en vestigde zich in Detroit, waar Penner op school ging. Hij zong mee in een kerkkoor en had aspiraties eens dirigent van een groot symphonie-orkest te worden; tot dit doel nam hij vioollessen. Op jeugdigen leeftijd kreeg hy een be trekking in een automobielfabriek, waar ook zijn vader werkte. Al gauw nam hij zijn ontslag en op zijn 17e jaar verliet hy de ouderlijke woning. De twee daarop vol gende jaren was Joe Penner o.m. reiziger in tijdschriften, violen en foto's. Daarna kwam hij bij een rondtrekkend circus als helper van een gedachtenlezer. Hy werkte zich op en bewees een verdienstelijk con ferencier te zijn. Later werd hij zelfstandig variété-artist en maakte een tournée door de grootere theatercentra. Ook speelde hy eenigen tijd in blijspelen en in twee Brodway revues, maar eerst in 1935 kreeg hij eenige bekendheid. Rudy Vallee engageerde hem als gast voor zijn radio-uitzending en Joe's onge wone komische gaven maakten hem met een slag een beroemheid. Weldra kreeg hij een contract op langen termijn en was hy de ster van een radioprogramma dat po pulair was om de vraag „Wanna Buy A Duck?" („Een eend koopen?"). Toen kwam Hollywood en Penner speelde een hoofdrol voor Paramount. Daarna sloot hy een langdurige overeenkomst met RKO Radio Pictures, voor welke maatschappy hy thans optreedt in de film „The Day The Bookies Wept."

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10