BINNENLAND De Vestigingswet KERKNIEUWS Wilt U iets weten? Personeel Te huur LIEFDEWERK ARME PAROCHIES SINT BAVO Hebt II iets te koop? TELEFOONTJE WOENSDAG 3 JANUARI 1940 DE FJDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Wijziging in werking getreden Naar wij van officieele zijde vernemen is de wet strekkende tot wijziging van de vestigingswet Kleinbedrijf 1937 met in gang van 1 Januari 1940 in werking ge treden. Dit brengt met zich mede, dat de Ka mers van Koophandel en Fabrieken alsdan bevoegd zijn in enkele geval len, welke verband houden met de huidige mobilisatie, een bijzondere ver gunning te verleen en. Zulk een bijzondere vergunning kan worden verleend: A. tot voortzetting van een bedrijf in dien in verband met buitengewone opkomst in werkelijken militairen dienst van den ondernemer of beheer der een waarnemend beheerder op treedt, alsmede ingeval van wijziging in den persoon van den waarnemend beheerder; B. tot voorzetting van het in de betref fende inrichting uitgeoefende bedrijf by terugkeer uit werkelijken dienst van onder a bedoelden ondernemer of beheerder; C. tot vestiging van een inrichting, in dien het betreft het wederom doen aanvangen, binnen dezelfde gemeente en door denzelfden ondernemer, na zijn terugkeer uit werkelijken dienst, van de bedrijfsuitoefening, gestaakt in verband met zijn buitengewone op komst in werkelijken dienst. Betrokkene behoeft in deze gevallen niet aan de vestigingseischen te voldoen. Na dere inlichtingen kunnen door de Kamers van Koophandel en Fabrieken worden ver strekt. Bij bovenbedoelde wetswijziging is te vens bepaald, dat voortaan een bedrag van 5.verschuldigd is: 1. Bij een aanvraag om een vei gunning tot voortzetting van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging dn de personen van ondernemers of beheer ders, alsmede ten aanzien van de uitbrei ding van het in 'n inrichting uitgeoefende bedrijf met oen tak van detailhandel, am bacht of kleine nijverheid, gedurende den z.g/ „Spertijd"; 2. bij de indiening van een met redenen omkleed beroepschrift bij den Minister van Economische zaken; 3. voor een goeden gang van zaken is het gewenscht, dat deze bedragen worden overgemaakt op de postrekening 31.92.61 van het Departement van Economische Za ken, Uitvoering Vestigingswet, Bezuiden- hout, 's-Gravenhage, onder- toevoeging resp. van de woorden: aanvraag vergun ning, beroepschrift, ministerieele verkla ring. Met betrekking tot het onder „2." ge noemde geval zij nog opgemerkt, dat het gestorte bedrag wordt teruggegeven inge val van vernietiging der beslissing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. personeele belasting. Technische verbeteringen voorgesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de artikelen 10 paragraaf 1 en 11, paragraaf* 1 der wet op de personeele belasting. In art. 94, letters d en e, van het inge trokken ontwerp van wet, houdende hef fing van een nationale Inkomsten- en Winstbelasting en wijziging van enkele belastingwetten zoo lezen wij in de memorie van toelichting kwamen twee bepalingen voor, welke technische verbe teringen van de wet op de Personeele be lasting 1896 beoogden. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten- Generaal inzake het genoemde wetsont werp werden ten aanzien van deze bepa lingen geen opmerkingen gemaakt. De ministers achten het wenschelyk, in het onderhavige wetsontwerp opnieuw een voorstel tot het aanbrengen van de ge noemde verbeteringen te doen. De eerste verbetering beoogt de huur waardeschattingen te vergemakkelijken en de uitkomst van die schattingen juister te maken. Indien ook de huurprijs van een gedeeltelijk vrijgesteld gebouw (waarin bijv. een bergplaats voor bedrijf aanwezig is) kan worden gebezigd als leidraad bij de schatting van, de huurwaarde van het belaste gedeelte, zal de uitkomst van de schatting voor den belastingschuldige ook begrijpelijker zijn dan thans nogal eens het geval is. Ten aanzien van de tweede voorgestelde bepaling merken de ministers op, dat de reductie, welke genoten wordt door vele bewoners van ambtswoningen, in een aan tal gevallen veel te ver gaat, namelijk in dien de belastingplichtige meer dan één ambt bekleedt doch slechts in één hoe danigheid een ambtswoning aangewezen heeft gekregen, en voorts ingeval de wo ning door een aantal ambtsbekleeders die één gezin vormen, gezamenlijk wordt be woond. Onder meer bij onderwijzers en onderwijzeressen komt dit laatste voor. centrale-verwarmings-bedrijf. Spertijd ingesteld. In de Nederlandsche Staatscourant is een beschikking van den minister van Eco nomische Zaken gepubliceerd, waarbij wordt overgegaan tot het instellen van een zoogenaamden spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor het centrale-verwarmingsbedrijf. Met ingang van 3 Januari 1940 is het verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van dezen bedrijfstak te vestigen zonder vergunning van den minister van Economische Zaken. distributiekaarten voor militairen, die achterblijven van verlof. Blijkens een mededeeling van den mi nister van Economische Zaken kunnen militairen, die niet in eigen voeding voor zien, indien zij wegens zekte en dergelijke gevallen achterblijven van verlof na afloop van iedere week, dat zulks voort duurt na het beëindigen van het tijdsbe stek gedurende hetwelk verlof is verleend wenden tot den commandant van hun legeronderdeel met het verzoek hun een verlofdistributiekaart, geldig voor zeven dagen, te doen toekomen. Tegen inlevering van deze kaart wordt op een distributie kantoor rantsoenboekje 1 verstrekt, het geen bonnen bevat ter verkrijging van in distributie gebrachte goederen, in een hoe veelheid benoodigd voor een week. benoeming burgemeester van voorburg. Naar wij vernemen is spoedig de benoe ming te wachten van Dr. Nederbragt tot burgemeester van Voorburg. Dr. Nederbragt was vroeger lid der Ha vencommissie voor de Vrij-Stad Danzig, welke door den Volkenbond was inge steld. Hij behoort tot de Anti-Revolutionnaire Partij. „Tijd". proef-melkwolbedrijf. De secretaris van den Alg. Ned. Zuivel- bond heeft ter vergadering medegedeeld, dat de voorbereiding tot oprichting eener vereeniging, welke een proefmelkwolbedrijf zal drijven, thans gereed is gekomen en op 23 November j.l. kon een vergadering wor den gehouden tot oprichting der vereeni ging melkwolfabriek „Casolana". Bini^n- kort zullen aan de bonden en de deelne mende fabrieken bewijzen van aandeel in de storting voor de te nemen proeven wor den toegezonden. De proefnemingen worden op den be- staanden voet voortgezet, doch het is niet uitgesloten, dat deze in verband met de oorlogsomstandigheden wat meer in de richting der productie geleid worden. Het is niet onmogelijk, dat de perspectieven voor het melkwolvraagstuk zich door deze omstandigheden belangrijk wijzigen. „De Hanze" in het Aartsbisdom Utrecht. Het Hoofdbestuur van den Aartsdiocesa- nen R.K. Middenstandsbond heeft tot Vice- Voorzitter van den bond beiioemd de heer A. F. A. Oostermeyer te Almelo. Tevens werd de heer Oostermeyer be noemd tot plaatsvervangend Hoofdbe stuurslid van den Nèd. R.K. Middenstands bond en tot lid van bet Centraal Bestuur. Als vertegenwoordiger in het Hoofdbe stuur van de Kath. Jonge Middenstands- vereeniging in het Aartsbisdom werd be noemd de heer B. J. Wortmann te Gro ningen. BIJEENKOMST P.T.T.AMBTENAREN TE 's-GRAVENHAGE. Evenals andere jaren werd op 2 Januari een bijeenkomst van P.T.T.-ambtenaren gehouden, ditmaal in den Kon. Schouw- murg te 's-Gravenhage. De bijeenkomst had ditmaal een zeer bijzonder karakter, doordat het feit werd herdacht, dat 25 jaar geleden door toepas sing van de bedrijvenwet de P.T.T.-dien- sten den vorm van staatsbedrijf kregen. Onder de talrijke aanwezigen zagen wij den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen, met den secre taris-generaal, mr. dr. K. J. Frederiks, den minister van Justitie, mr. P. S. Gerbrandy, als voorzitter van den Radioraad, vele leden van den raad, verscheidene leden van den postraad en vele anderen. De .directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, heeft aan het begin van dezen middag een uitvoerige uiteenzetting over verleden, heden en toekomst van het bedrijf gegeven. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, betrad vervolgens het podium en zeide, dat het eigenlijk niet gebruikelijk was, dat de minister deze bij eenkomst bijwoont. Dat spr. er thans wel was, had een bij zondere reden en dat was die van het jubileum van P.T.T. De minister wenschte den directeur-generaal het beste voor 1940 toe en hoopte voorts, dat de bestaande harmonie tusschen P.T.T. en Binnenland sche Zaken altijd gehandhaafd zal blijven. Dit is het fundament voor een gemeen- schappelijken arbeid. Het doel van het P.T.T.-bedrijf is het Nederlandsche publiek. Of het bedrijf daarin geslaagd is, mag de directie en zelfs ook de minister niet be- oordeelen. Maar wel heeft spr. kunnen vaststellen, dat in de afgeloopen jaren het P.T.T.-per- soneel blijk gegeven heeft zijn taak te be grijpen. Met opgewektheid en trouw heeft het zijn taak voor de gemeenschap ver richt. Daarvoor bracht spr. directeur-ge neraal en personeel dank en hulde. Hierna deelde de minister met enkele toepasselijke woorden de koninklijke on derscheidingen mede. „En wat in de toekomst?" vroeg spreker zich daarna at Met een dergelijken staf van medewerkers moest de directeur-ge neraal de toekomst wel met vertrouwen tegemoet zien. De geest onder het perso neel is uitstekend en doet het beste hopen, zelfs al zouden de tijden nog somberder worden dan thans. De regeering kan in vollen omvang op P.T.T rekenen en spr. bracht den direc teur-generaal dank voor zijn toegewijde zorg. Na de toespraak van den minister werd de nieuwjaarswensch uitgesproken door Thomasvaer (Louis Gimberg) en Pieter nel (mevr. Broedelet). De tekst was van Melis Stoke. Tot slot van den middag werden enkele bedrijfsfilms vertoond. LOTERIJ VAN DE „AJVLO.R." In de nationale verloting ter verkrijging van gelden tot steun van missioneerende orden en congregaties, georganiseerd ter gelegenheid van de nationale Amsterdam- sche missieweek „A.M.O.R.", zijn de hoofd prijzen als volgt gevallen: le prijs, land huisje, waarde f 2500 op no. 22827; 2e pr., auto, waarde f 1500 op no. 85308; de pr., complete meubileering, waarde f 750 op no. 86465; 4e pr., katholieke encyclopaedie, op no. 91927; 5e pr., driedeelig werk „Ro me" op no. 56318; 6e pr., koperen verzil verde relikwiekast, eereprijs van Z. H. den Paus op no. 29092; 7e pr., houten kruis beeld, eereprijs van Z.H.Em. Kard. Fuma- soni Biondi op no. 53523; 8e pr., horloge, eereprijs van Z.H. Exc. Mgr. P. Giobbe op no. 51028. deken van haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den Zeereerw. heer A. J. C. Mel- chers, Pastoor der St. Jozef parochie te Haarlem, benoemd tot Deken van het De kenaat Haarlem. Naar wjj vernemen, heeft de Hoogeerw, heer H. C. J. Sondaal om gezondheidsrede nen ontslag gevraagd als Deken van het Dekenaat Haarlem. Z.Hoogeerw. zal even wel het Rectoraat der Mariastichting blij ven waarnemen. deken van beek—ubbergen. Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft benoemd tot deken en pastoor van BeekUbbergen den zeereerw. hooggel. heer dr. Jos. Teulings, professor aan het Groot-Seminarie te Haaren. Dr. J. P. C. TI. Teulings, die in 1894 te 's Hertogenbosch is geboren, werd na zijn priesterwijding in 1919 benoemd tot pro fessor aan het klein-seminarie „Beekvliet" te St. Michielsgestel. Daarna is hij theolo gie gaan studeeren in- Rome. Na voltooiing van deze studie werd hij in 1924 hoog leeraar in de dogmatiek aan het groot seminarie te Haaren. De weleerw. heer kapelaan J. Verleun, kapelaan aan de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcnm te Amsterdam in wiens plaats kapelaan tTom is be noemd zal deze maand zijn intrede doen bij de Karthuizers te Valsaint. Vraag: P. V. te N. inzake Inkomsten belasting. Antwoord: Volgens de gegevens zult u een aanslag hebben van ongeveer 102. gevraagd net R. K. Meisje voor dag of dag en nacht boven 20 jaar. Mevrouw F. LOMMERSE, Duinlaan 28, Bennebroek. 761 flinke jongen Een flinke jongen gevraagd, 14—15 jaar, M. A. VAN GROENEWEGEN, Jachtwerf „De Does", Van der Does straat 16, Leiderdorp. 757 net meisje Gevragd een net Meisje voor dag of dag en nacht, zelfstan dig kunnende werken met huiselijk verkeer. Loon 6 per week. N. v. <L MAREL, Tulpweg 1, Wassenaar. 3181 dienstbode Gevraagd voor direct een flinke Dienstbode voor dag en nacht, zelfstandig kunnen de werken, v. g. g. v., loon 25.per maand. Hulp van werkster aanwezig. Witte Sin gel 9. 3177 gevraagd te Den Haag voor 15 Jan. een l'link tweede Meisje voor dag en nacht. Leeftijd niet boven 30 jaar, v. g. g v. Brieven Louise de Colignyplein 14a, Den Haag. 755 NETTE jongen Gevraagd een nette jongen voor loop- en winkelwerk, liefst 14—15 jaar. WARNEC- KE, Stationsweg 4. 754 flink r. k. meisje voor bakkerswinkel, niet be neden 18 jaar. Brieven onder no. 3179 bureau van dit blad. 3179 nette meisjes gevraagd Wasscherij NOOIT GEDACHT, Zijlsingel 5 3171 dagmeisje gevraagd. SLOOTS, Noorder straat 18a, Leiden. 3182 gevraagd een Bakkersknecht, boven 18 jaar, Geversstraat 12, J. VAN VELZEN, Oegstgeest. 3175 gevraagd een flinke Dagdienstbode bij A. W. v. d. POEL, Hoogl. Kerksteeg 8, Leiden. 3180 gevraagd in Brood- en Banketbakkerij een net meisje, omstreeks 18 jaar, ter assistentie der win keljuffrouw, ook genegen eenige huiselijke bezigheden te verrichten. Brieven onder no. 3158 bureau van dit blad. net meisje Terstond gevraagd net han dig Meisje, van 83 uur, met middagkost. Mevr. GROENE WEGEN, Oude Rijn 94. 3159 Voor Den Haag gevraagd een flinke bakkersbediende boven 18 jaar, intern, loon 10.per week. Zij die met de banketbakkerij bekend zijn genieten voorkeur. Brie ven onder no. 752 bureau van dit blad. r. k. dagmeisje Gevraagd een net R. K. Dag meisje, leeftijd ongeveer 18 jaar. Adres C. TH. HUITS, Hoofdstraat 74, Voorhout. 749 r. k. dienstbode Gevraagd een R. K. Dienst bode bij W. J. BLOM, Tuin der, Nieuwedorperweg E 11, Reeuwijk. 747 dienstbode gevraagd voor den dag, van 7.30 v.m.7.30 nam. Hoog loon, naar bekwaamheid. Aanmelden Oranjelaan 2 te Oegstgeest. 3165 aangeboden er bied1 zich aan een net R. K. Meisje, oud 17 jaar voor de morgenuren. Brieven onder no. 751 bureau van dit blad. l. ammerlaan Kleermaker Hooge Rijndijk F 7 D., Zoeterwoude, wenscht zijn geachte Begunstigers en Bekenden een Zalig Nieuw jaar. 3164 kleeding-koopjes Opruiming van de nog in voorraad zijnde Ulsters, re genjassen, demi's, jongensjas jes, kinderjekkertjes, dames regen- en wintermantels, jekkers, pantalons, smoking, en colbertcostuums voor zeer lage prijzen. Mag.: „CEN TRUM", Oude Rijn 176. 3148 boekhouden 216 geslaagden voor de exa mens „Handelskennis L. O." „Federatie" (Mercurius) en „Vereeniging van Leeraren" Privaat en Clublessen. Con dities 5.per maand per wekel. lesuur. Bureau voor Boekhouden J. A. JANSEN, Kamerlingh Onneslaan 15. (Kerkplein), Leiden Tele foon 22811, inrichten, bijhou den, controleeren, adviezen. ik bied u aan!! In zeer ruime sorteering lede ren jassen en jekkers, colbert smoking, rok, plusfours en sportcostuums. Verhuurinrich- ting eerste klasse kleeding. Komt zien en overtuigt U. Bij mij koopen is geld besparen. JAN J. SLOOS (Gesloten huis). Stille Rijn 11, Leiden, Tel. 20868. 3173 dames!!! Ook in het Nieuwjaar is onze permanent met watergolf 1.50, wasschen en knippen inbegrepen. Onduleeren 35 cent. Prima bediening. Aparte salons. KAREL STAATS, Da mes en Heerenkapper, Hoog- landsche Kerkgracht 10. 3167 karpetten verkoop Fabrieks oalansopruiming. Zeer zware velours, moquette e. a. 2 x 3 6; 2.5 x 3.5 10; 3x4 12.50—15.00. Slechts Donderdag van 28 uur. Ge bouw PATRIMONIUM, Hoog- landsche Kerkgracht 48, Lei den bij de Haarlemmerstraat. 742 holslijpen overlangs Modernst ingericht slijpen wij uw schaatsen met schoenen of montuur, dus geen schroe ven doordraaien of houten breken, eerste klas werk, als van schaatsenfabriek, onder garantie. Per bode gezonden dènzelfden dag retour. ALT, Mare 112. 3170 koopjes halen Wij jverkoopen alles tegen ongekend lage prijzen: ledi kanten 1.25, spiegels 95 cent ratiné winterjas maatwerk, Heerencostuum, Mechelsche tafel en 6 stoelen, pathéfoon, stofzuiger, kachels, haard kachels, salonkleedjes, naai machines vanaf 8.KOO REMAN, Botermarkt 1, hoek Korenburgsteef. 3183 ijsfeesten Verkleedcostuums te huur voor carnavals, vlaggen en stokken, pruiken, baarden, grime, ERATO, Oude Singel 14, tel. 20889. Lampions met stok en kaars, wasfakkels, maskers, alles in commissie. Feestmutsen, guirlandes, en vuurwerk. 3163 MILITAIREN Ontvangen buitenmodel cos- tuums en overjassen van 1ste kwaliteit grijs groen khipcord vanaf 45.Veranderen en repareeren van militairen- kleeding. Speciaal verhuur- inrichting van uniformen (compleet) voor lage prijzen. CORN. VAN VALDEREN, Oude Rijn 176, Telef. 26618. 3148 kachels fornuizen! Salamanderkachels, keuken fornuizen in alle prijzen, rond om nieuwe vuursteenen. On derdeden nieuw of gebruikt; mangels, gewichten, meubi lair, Aupings, Ledikanten, waschcommodes, enz.; Jaren lange bekendheid. A. J. HARTWIJK, Goederenbeurs, Burchtsteeg 4 Nieuwe Bees tenmarkt 79 (veemarkt), teleph. 24013. Ook inruilen. 3172 1500 gulden te leen gevraagd, ruime zeker heid aanwezig. Brieven onder no. 3178 bureau van dit blad. gevraagd door Echtpaar z. kind., mid- delb. leeftijd middenstand, bij dito echtpaar, gedeelte huis, per half Januari, liefst twee kamers beneden, beslist vrije keuken, licht en gas. Eenv. doch zindel. gemeubil. Rus tige omgeving bij station. Prijs 5.per week. Brie ven onder no. 745 bureau van dit blad. aangeboden te huur Coornhertstraat no. 54 nabij de Lage Morschweg, een nieuw ruim gebouwd vrij woonhuis, met zij- en achter tuin, 6 kamers, keuken, zol der, huur 7.50 per week. Te bevragen aldaar en Rapen burg no. 122, Tel. 20400. 3169 WORDT LID VAN HET VOOR DE IN HET BISDOM HAARLEM Contributie slechts EEN Gulden per drie maanden en U ont vangt gratis het Tijdschrift Adres: ADMIN. „ST. BAVO" Léidscheweg 103, Voorschoten openlijk dank aan de Heilige Maagd Maria voor gebedsverhooring der Noveen van de drie Weesge groeten. 3174 ver. sa. veronica De eerste zitting in het nieu we jaar wordt morgen Don derdagmiddag van 35 uur gehouden in het Vine. geb. bovenzaal, Hoogl. Kerkgracht 32. Mogen wij op veler belang stelling rekenen? 3176 HET BESTUUR. acad. ziekenhuis Bezoekers stallen tijdens de bezoekuren hun rijwielen in de „Cito", Stationsweg 39 voor 5 cent. Uw rijwielen staan dan droog in goede rekken en verzekerd. Vlugge bediening L. v. d. MEEL. openbaar slachthuis 22)4 cent per pond. Zaterdag voormiddag 11.30 uur, ver koop van een buitengewoon groote partij gesteriliseerd Rundvleesch, Rundvet, Reu- sel en Bouillon. 3160 FRANKE Plaatst dan een

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8