Bondskanselier Seipel over Europa RECHTZAKEN RIJNSTREEK WOENSDAG 3 JANUARI 1940 CE IJTOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Tijdens zijn langdurig verblijf in vaak gelegenheid gehad met den grooten staatsman Seipel intieme gesprekken te voeren. In dit arti kel worden eenige belangrijke her inneringen opgehaald,, die in het huidige tijdsgewricht van ac- tueele beteekenis zijn. De herinnering aan Ignaz Seipel is nog immer levendig. Voor den echten Oosten rijker verschijnt de figuur van den oud- bondskanselier ih het ideale licht van bou wer van het nieuwe Oostenrijk, zijn vrij heid en zijn onafhankelijkheid. Als staatsman van formaat en als man van onberispelijk karakter, reikte het aan zien en de invloed van dezen genialen po liticus ver over de grenzen van Oostenrijk. Ignaz Seipel behoorde tot de categorie der personaliteiten, die een vromen levens wandel hebben, en alle vragen in het licht der eeuwigheid beschouwen. Alvorens zijn dagelijkschen arbeid te beginnen, had hij reeds als priester op Calvarië gestaan, en men weet op welk een verheven wijze hij zijn leven voor de zaak van God offerde toen hij het slachtoffer van een aanslag werd. Het gesprek, dat we hier uit onze herin nering weergeven, werd gevoerd enkele maanden vóór Seipel's dood, namelijk in den winter van het jaar 1924. De kogels der aanslagplegers zouden voor den long- zieke noodlottig worden. Men kon reeds merken, hoe de dood bezig was de lijnen van dit prachtig profiel zoo mogelijk nog markanter te boetseeren. De lippen van de zen bovendien nog door suikerziekte ge troffen lijder, waren nog slechts een dunne lijn, waaraan de uithoeken merkbaar tril den, telkens wanneer Ignaz Seipel zijn sar castische uitvallen deed. Deze scherpe uitingen, zoo karakteristiek voor hem, wa ren nooit door verbittering ingegeven maar ontsprongen uit de zonnige diepten van volkschen humor in christelijken geest ge drenkt. Het gesprek duurde ongeveer drie uur en liep tenslotte over de groote Euro- peesche vraagstukken. Het was niet gemakkelijk dezen man tot preciese uitlatingen te bewegen. Politici laten gaarne een achterdeur open, zij ron den de scherpte van hoofdzinnen af door verzachtende nevenzinnen. Tijdens dit merkwaardig onderhoud stel den wij plots de vraag over de toekomst van Europa en in zijn antwoord drukte prelaat Seipel zijn diep leedwezen uit over de verscheurdheid onder de volkeren der aarde. Het was nu eenmaal uitgesloten, dat uit de vele wereldbeschouwingen een uni form programma zou kunnen ontstaan, een waarachtig Europeesch programma. In den strijd tusschen de ideeën lagen nog zoo vele haatgevoelens, overgebleven van en aangewakkerd door den grooten oorlog. Daarbij kwam nog de marxistische klas senstrijd. Nieuwe ideologiën, zcoals het fascisme, begonnnen reeds hun invloed te doen ge voelen. Was in het nabije Duitschland, na opruiming der Münchener Radenrepubliek, het bolsjewistisch gevaar bezworen, toch stak de godloozenbeweging in de Sovjet- Unie machtig haar hoofd omhoog. Het heldhaftig Poolsche leger had weliswaar de Westersche grenzen tegen het bolsjewisti sche gevaar verdedigd, maar de vijand wachtte zijn uur af en zette intusschen on vermoeid zijn sinistere werkzaamheid voort in alle deelen der wereld. We dachten, dat het moment gekomen was om het ijzer te smeden, terwijl het warm was, want in den politicus werkte de visionaire kracht. Het was niet meer noo- dig nog vragen te stellen, het was thans voldoende het vuur der begeestering zacht jes laaiende te houden. Het lukte. Ignaz Seipel zegde ongeveer het volgen de, waaraan ik een kleine voorbemerking wil toevoegen, terwille der duidelijkheid. Voor hem was het bolsjewisme geen po litiek slagwoord. Wanneer hij er zich van bediende dan koos hij die uitdrukkingen, die het duidelijkst de tendenzen der ontbin ding deden uitkomen. Men herinnere zich in dit verband, dat Seipel eens voor de hoogeschool van München een spreekbeurt hield over den staatsvorm der toekomst. Toen nog niemand het Nationaal-Socia- lisme ernstig nam, verklaarde hij reeds, dat in de phase der huidige ontwikkeling, de democratie als politiek systeem een rol zou kunnen spelen. Het zou echter een gelou terde democratie zijn, gedragen door ver antwoordelij kheidsbewuste persoonlijkhe den. Seipel kon zich een democratie zonder de stem van het geweten eenvoudig niet indenken. Een democratie, die aan de Par lementen de macht gaf om door een meer derheid-stemming de geldigheid der Tien Geboden op te heffen, was voor hem een absurditeit.. Vraagt men mij, zoo besloot Seipel toenmaals zijn lezing, wat de laatste waarborg van alle verantwoordelijkheid is, zoo antwoord ik: GodZoo beteekende bolsjewisme het tegenovergestelde van ge weten, van moreele wereldorde, van het geloof in God, het tegenovergestelde van de waarden der christelijke westerlanden. Deze verstandige man wist zeer goed, dat het toen reeds niet meer noodig was naar het Kremlin te gaan om zulk een bolsje wisme te vinden. Men zal zich herinneren, dat de oud-bondskanselier eenmaal het woord voerde op het Eucharistisch Congres van Weenen, en wel over „Politiek en Mo raal". Hij legde er den grootsten nadruk op, dat de politiek moet zijn eerlijk, dat zij zich niet van leugens mag bedienen, en dat het succes tenslotte maar voor die staats lieden is, die hun woord gestand blijven. Ook dat belicht zeer goed wat Seipel door bolsjewisme verstond. Ignaz Seipel zei toen letterlijk: „Ik ge loof, dat Europa zich eenmaal zal moeten vereenigen in den strijd tegen het bolsje wisme, en ik geloof verder, dat uit dezen strijd een positieve wederopbouw komen zal. Zoo stel ik mij de toekomst van Euro pa voor". In dit uur winnen deze woorden aan nadrukkelijkheid. Hebben wij het zoo even niet beleefd, dat men de poort van Europa voor het bolsjewisme opnieuw heeft geopend, en dat reeds een groot gebied met een bloeiend christelijk cultuurleven er aan ten offer is gevallen? Wie aan vreemde zonden bewust deelneemt, die deelt de overtuiging zijner medeplichtigen. Het christelijk Europa wordt derhalve gedwongen zich onder een teeken te scha ren, het teeken, dat sinds zoovele eeuwen dat der westersche cultuur was. Beschouwt men ons tijdperk in dit licht, dan zijn de woorden die Ignaz Seipel toen sprak reeds in vervulling gegaan. Het tweede deel van zijn piogramma zal even eens bewaarheid worden. Waar het name lijk om de ziel gaat, werden de ideeën, de geestelijke waarden, de moraal en de gods dienst in het geding gebracht. De Europeesche idee moest eerst worden in twijfel getrokken, geloochend, bespot, en vertreden, alvorens de offermoed harer verdedigers ging ontwaken. Deze verdedi gers zullen dan alleen hun zaak rechtvaar dig dienen als zij weder de levendige dra gers worden der parelen, die zij op hun vanen geschreven hebben. Doen zij het inderdaad, voltrekt zich in hun hart de we deropstanding van het christendom, dan hoeven wij werkelijk niets te vreezen voor de toekomst der westersche cultuur en het Europeesche menschdom. De .hopeloosheid van den tegenwoordigen tijd ligt niet in de menigvuldigheid en de zwaarte der afzon derlijke problemen, maar in de bedreiging der princiepen, die aan de oplossing van alle problemen moeten ten grondslag lig gen. i Velen zien thans, wat Ignaz Seipel eens heeft gezien, en wij mogen niet rusten, al vorens de oogen van allen geopend zijn. Ook op het laatste Kerstfeest van Paus Pius XI heeft hij een rede uitgesproken op 24 December 1938 in tegenwoordigheid van 25 Kardinalen en tal van wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. In deze laatste Kersttoespraak heeft de H. Vader gewezen op het werk voor den vrede, en nog klinken ons Zijn laatste woorden van deze toespraak in de ooren: „Wij hebben ons thans reeds oude leven opgeofferd voor den vrede en voor den voorspoed der volkeren. Wij offeren het opnieuw, opdat de binnenlandsche vrede, de vrede der zielen en der gewetens be waard blijve". De vrede is, helaas, niet bewaard geble ven Het Kerstfeest van dit jaar, het eerste jaar van het Pontificaat van Pius XII, wordt gevierd temidden van het kanonge bulder en het angstige geluid'van bombar dementsvliegtuigen in de lucht. .tfklJt Belast zich met den aan- en verkoop van effecten en staat U gaarne ter zijde met inlichtingen omtrent aandeelen of obli gaties DE „SCHATGRAVER" TOT ZWARE GEVANGENISSTRAFFEN VEROORDEELD. De rechtbank *e Amsterdam heeft van daag drie recidivisten wegens een brutale en geraffineerde oplichting elk tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, veroordeeld. Het drietal had een Amsterdammer, ze keren K., voorgespiegeld, dat zij een groo te schat, sieraden ter waarde van twee millioen uit Duitschland moesten smokke len voor een van hen, die voor emigrant speelde. Als K. deze smokkelarij wilde financie ren zou hij twee ton aan sieraden krijgen. De man liet zich overhalen, gaf 250.— en later 1000.— In ruil daarvoor ontving hij een pakje met waardelooze rommel en nagemaakte sieraden. MOEDER VERMOORDDE HAAR BABY. De Rotterdamsche rechtbank deed van daag uitspraak in de zaak tegen de 24- jarige mej. M. M. de K. uit Vlaardingen, aan wie ten laste was gelegd, dat zij haar pasgeboren kindje, door het deel dicht te knijpen, had gedood. De zaak was op 19 December jJ. met gesloten deuren behandeld. De Officier van Justitie eischte toen een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar, met aftrek van preventieve hechtenis. Gisteren veroordeelde de rechtbank de vrouw tot een jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. HAAGSCH GERECHTSHOF Laat bloemen nw tolk zijn. Een jongeman uit Leiden was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal van rozen, die hij tezamen met zijn broer van diverse kweekerijen in de omstreken van Leiden weg nam. De politie had hem destijds op heeterdaad betrapt toen hij nog een hoeveelheid gestolen rozen bij zich had. Verdachte was In hoo-jer beroep geko men by het Haagsch Gerechtshof, alwaar hij de feiten toe gaf. Hij zeide in hooger beroep gekomen te zijn, omdat hij graag vermindering van straf wilde hebben en tevens er op te wijzen, dat hij, voordat dit feit gepleegd was, nog een blanco straf register had. De procureur-generaal voelde wel iets voor het standpunt van verdachte, temeer daar hij thans in militairen dienst is. het geen een goede invloed op hem heeft. Daarmede, en tevens met het blanco strafregister, rekening houdende, eischte spr. vernietiging van het vonnis van de rechtbank om opnieuw rechtdoende ver dachte te veroordeelen tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. Verkeerde inlichtingen. Een L e i d s c h e grossier had aan een firma te Maastricht geschreven: „De fir ma H. is door onze vereeniging uitgeslo ten voor leveringen". De firma H. had daarop een klacht te gen den grossier ingediend wegens oneer lijke mededinging. Ter zitting bleek, dat in een vergadering te Leiden van een inkoopvereeniging be sproken was de omstandigheid, dat de fir- #H. aan z.g.n. „bokserzaken" leverde. De aangesloten winkeliers en grossiers waren daarover niet te spreken en het ad vies werd aan de leden gegeven om niet meer van de firma H. te koopen. ,Dus dan was er géén besluit tot uit sluiting", stelde de president van het Haagsche Hof vast en dat moest de ver dachte toegeven. De oud-secretaris van de vereeniging G. M. van R. zeide, dat men een ernstig be zwaar had tegen de firma H. Verdachte zelf zeide, dat hij op verzoek van de firma te Maastricht de inlichtingen had gegeven en dat hy geen enkele opzet heeft gehad om zich te bevoordeelen. De procureur-generaal vond geen ter men aanwezig om de opgelegde straf, zijn de een geldboete van 50 subs. 50 dagen wegens oneerlijke mededinging te wijzi gen, en eischte daar bevestiging van. De verdediger pleitte op verschillende gronden vrijspraak, waarna de uitspraak bepaald werd op over 14 dagen. Mooie praatjes. De grondwerker S. uit Leiden had gebrek aan geld en hy had op middelen gezonnen om dit gebrek te verhelpen. Met een mooi verhaal was hy naar een oude man te Leiden gegaan en had hem een mooi verhaal op de mouw gespeld hetgeen hier op neer kwan., dat hij een stuk land kon huren ->m graszoden te steken. Inder daad had hij geld voor landhuur gekregen. Toen dat geld op was, was hij weer met het schoone verhaal gekomen, dat hij een grasmachine noodig had. Kosten zooveel. En ook dit geld had hij losgekregen. Toen de grasmachine er was, moesten natuur lijk de messen van die machine weer ge slepen worden, hetgeen ook weer zooveel kostte. Om kort te gaan, elk verhaal le verde zyn geld op, maar deze verhalen hadden nog iets anders opgeleverd en wel twee maanden gevangenisstraf wegens op lichting. welke straf hy graag voorwaar delijk wilde hebben, reden voor hem om in hooger beroep te verschijnen voor het Haagsch Gerechtshof. De procureur-generaal vond twee maan den gevangenisstrai de juiste maat voor al de fraaie verhalen en vroeg bevestiging daarvan. Vonnis ovei 14 dagen. De verkeerde incasso methode. Een reiziger van een fabriek in vleesch- waren te Wassenaar was veroordeeld wegens verduistering in dienstbetrekking. Behalve dat feit, had hij nog op andere manieren geld van personen tot zich ge nomen, want als leider of leeraar van een cursus, gegeven door de fabriek, had hij cursusgelden achter gehouden voor zich zelf. Voor de verschillende feiten was ver dachte tot vwee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte zeide, dat hij nbg een vordering op de firma had en in de meening had verkeerd, dat hy op deze manier het geld dan wel kon innen. Ver duistering had hy niet willen plegen. De procureur-generaal geloofde niets van de ze verhalen, zoodat hy ook geen reden zag om de opgelegde straf te wijzigen mede door het feit, dat verdachte reeds eerder voorwaardelijk was veroordeeld. De eisch werd dan ook bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. Haagsche Politierechter De moeder van Wullumpie. „Is seg meheer as se an me Wullumpie komme, dan komme se an se moeder", met deze schoone woorden deed een L e i ri se h e dame haar entree in de zaal van den Politierechter. Nu zou men natuurlijk denken, dat Wul lumpie een aardig klein ventje zou zijn, maar dat is verkeerd gedacht, want Wul lumpie is een knaap van twaalf jaar, dig wel eens kattekwaad uithaalt, zeer tot on gerief van de omwonenden. Zoo had hij op zekeren dag de kat van een buurvrouw een oud tomatenscepblik aan staart gebonden, waarop het beest begon rond te hollen, in de overtuiging verkeerend, dat het muziekinstrument dan wel los zou raken. Dit was nu niet het geval en de kat begon steeds harder te rennen, waar door het soepblik steeds meer leven be gon te maken. Uiteindelijk had het dier troast gezocht bij zijn meesteres, die zeer verontwaardigd was om de behandeling haar hartelapje aangedaan. Met vrouwelij ke logica had zij aangenomen, dat Wul lumpie van de buurvrouw deze narigheid op zijn geweten had en zij was naar ge noemde Wullumpie gaan zoeken, had hem gevonden en "hem „even geknepen", waar op Wullumpie troost was gaan zoeken bij zijn mama. die dat blik aan de kattenstaart in het geheel geen reden vond om haar Wullumpie daarvoor zoo te knijpen. Deze meening ging zij aan haar buur vrouw vertellen, hetgeen niet'in goede aarde viel, want deze zeide, dat men haar maar eens een touw om haar nek mpest binden, maar dan geen soepblik er aan maar een groote steen. De moeder van Wullumpie mocht zulke gezegden niet accepteeren en zij begon dan ook. de ademhalingsorganen van de eige nares der poes dicht te knijpen, hetgeen tegenmaatregelen ontlokte bestaande in een stomp in de maagstreek van Wullum- pies moeder. De dames pakten elkaar toen volgens de regelen der kunst aan waarbij Wullumpies moeder de sterkste bleek, want zij vloerde haar tegenpartij en zette zegevierend haar voet op diens gelaat, waarop de op den grond vertoevende een teen van die voet in den mond nam en er .af begon te bijten, waarna men weer van voren af aan begon, zter tot het genoegen van de inmiddels verscjienen buurdames wier aanmoedigingskreten niet van de lucht waren. Het slot van het geval was echter als steeds, dat de Politierechter het laatste woord had te spreken. Toen Wullumpie's moeder het in den aanvang vermelde ge zegd had, meende de dame van d«. poes te moeten opmerken, dat „as sij soo'n Wul lumpie had se hem in een kooi sou sette om hem te late sien as aap," waarop de moeder van Wullumpie het antwoord niet schuldig bleef: door te zeggen: „dat op een goeie dag die snertkat wel eens dood op de drempel zal komen te leggen en se hem aan de slager sal kenne verkoope, d.e er dan een worsie van zal kennt draa.e, waarin zy dan kan stikke." Al deze hartelijkheden, zonder r dan na tuurlijk, vermochten niet de moeder van Wullumpie te ontlasten van de haar ten laste gelegde mishandeling, want na een terechtwijzing van den Politierechter, dat zij haar „Wullumpie" maar een beetje in moet toornen, werd de hevig verontwaar digde dame veroordeeld tot een geldboete van 10.— subs. 10 dagen. Natuurlijk verkondigde zij in hooger be roep te zullen gaan. OUDE-WETERING WEDER-OPENSTELLING BRUG. Naar wij vernemen hebben tusschen de Provinciale Waterstaat van Noord- Holland en het gemeentebestuur van Alkemade gevoerde onderhandelingen er toe geleid, dat de brug over de Ringvaart, die met ingang van Nieuw jaarsdag voor het verkeer was afge sloten nog tot 16 Januari e.k. door de gemeente zal worden bediend. Tot groote vreugde van de talrijke belang hebbenden is de brug gisterenmiddag weer voor het verkeer opengesteld. Het is te hopen, dat in de komende veertien dagen een definitieve rege ling tot stand zal komen. LEIDERDORP Hardrijderij. Onder buitengewoon winterweer en vee. animo hadden giste ren de wedstrijden plaats p de ijsbaan in het hardrijden. Prijswinnaars van de ion- gens van 1315 jaar waren: le prijs J. Pikart, 2e pr. W. Verduin, 3c pr. B. de Graaf Czn., 4e pr K. Jansen. Prijswinnaars van de mannen waren: le prijs G. N. Lemmerzaal. 2e pr. W. Hen- driksen, 3e pr. C. v. Tcijlingen, 4e prijs M. Zaalberg. Donderdagavond zal een groot gecostumeerd ijsfeest gehouden worden met ringrijderij voor de gecostumeerde deelnemers. ZOETERWOUDE (H. R.) Kapelaan P. Krom. Donderdagavond te 8 uur zal er in het Patronaatsgebouw gelegenheid worden gegeven aan de pa rochianen om afscheid te nemen van ka pelaan Krom. ZOETERWOUDE Door het ijs gezakt. Vanmorgen lie pen twee kinderen varv Y7. den B., wonen de op de Vrouweweg op het ijs en waag den zich onder do Vrou webrug, met het gevolg, dat zij door het ijs zakten. Op het angstig gegil van enkele omstanders kwam de heer J. Bosman bij de brug en aarzelde geen oogenblik om zich in het doorgebro ken ys in het water te begeven om de kinderen te redden. Hij mocht daar geluk kig in slagen; het oudste kind was reeds zinkendr terwijl het kleine meisje zich nog aan het remmingswerk vastklemde. De kinderen werden naar de ouderlijke woning gebracht en ook de redder begaf zich verkleumd van koude naar zijn huis. Wy hopen voor de moedige redder, dat hy geen noodlottige gevolgen zal hebben voor zijn goede daad. Waar de IJsclub by gebrek aan werk lieden het werk op het ijs nietkon aan vangen, was ook her afzetten van bruggen en wakken niet gedaan. Commissaricsen namen echter na het val byzondere maatregelen. Geboren: Leonarda Johanna, d. van C. P. van Diest en A. C. M. Turk Cor nelia Elisabeth, d. van A. P. Vermeulen en A. G. Vink Cornelis Wilhelmus,- z. van W. v. d. Drift en A. A. v. d. Pioeg Cornelis Johannes, z. van N. J. van Ryt en M. K. Mensch Cornelis Petrus Johan nes, z. van G. Th. van Veen en W. van der Plaats Johannes Adrianus, z. van J. M. Eldcrhorst en P. M. Juffermans Johannes Antonius, z. van A. C. Eldcr horst en M. P. Dongelmans Joanna Martha, Christina, d. van 'Ih. P. Rotteveel en Th. van Velsen Jacobus Pieter, z. van C. P. Rcest en G. v. d. Stoel Mar tina Petronella Maria, d. van H. G. v. d. Hoeven en H. M. van Velsen Hubertus Johannes, z. van M. Pieterse en J. C. Rijs- bergen. Ondertrouwd: N. A. van Velzen 25 j. en J. E. van Zelst 22 j. H. v. d. Werf 27 j. en Joh. v. Gooren 26 j. R. G. van Dam 27 j. en C. W. Borst 21 j. M. J. Ponte 24 j. cn J. H. de Koning 23 j. B. A. Roesen 32 j. en W. E. v. d. Hoeven 23 j. Getrouwd: J. Kroon 27 j. en S. dc Graaf 25 J. P. J. Vinkenberg 25 j. en E. J. Eykman 24 j. Overleden: J. H. A. Knijnenburg 42 j„ echtgenoote van W. M. van Langczaal C. v. d. Poel 83 j. wedr. van Corn. v. d. Salm Ida van Deyl 64 j., echtgenoote van H. Hegewoning. 482e STAATSLOTERIJ (Niet offlr-Ieel 4de klasse, Zde HJ.st Trekking van Woensdag 3 Januari 1910 >looge Prijzen f 25.000.— 12805 t ".000.— 6297' f 1.000.- 5621 8084 12878 19170 f 400.— 12130 19735 f 200.— 6G45 8388 f 100.— 4468 12043 14730 15561 16835 20157 PrUzen van 65.— 1004 1007 1043 1050 1058 1079 1083 1002 1096 1108 1162 1227 1228 1240 1230 1302 1304 1336 1447 1472 1541 1735 1770 1783 1803 1823 1869 1871 1878 1915 1916 1931 2007 2021 2028 2078 2089 2103 2112 2125 2153 2210 2248 2347 23C3 2410 2432 2519 2533 2543 2567 2587 2004 2636 2706 2714 2719 2786 2854 2801 2868 2870 2913 2946 2956 2957 2960 2973 3008 3126 3143 3180 3181 3193 3207 3212 3221 3?52 3254 3265 3290 3430 3492 3520 3522 3576 3587 3608 3628 3632 3662 3695 3724 3726 3749 3765 3302 3818 3831 3874 3878 3803 3338 3302 3032 3984 4127 4162 4193 4216 4241 4247 4250 4266 4295 4316 4329 4341 4371 4379 4411 4412 4451 4529 4546 4576 4001 4607 4609 4630 4632 4711 4733 4750 4754 5784 4306 4814 4849 4C63 4911 4C89 4933 5C32 5050 5093 5139 61G8 5205 5243 5247 5266 5279 5306 5370 5372 5421 5423 5445 5535 6550 6553 5577 6591 5638 5652 5683 5727 5768 5781 5811 5858 5866 5937 5976 5081 6034 6067 6157 6171 6208 6282 6303 6317 6309 6415 6432 6437 6455 6522 0526 6 31 6547 6573 6676 6715 6716 6729 6.63 6758 6812 6838 6908 6309 6947 6974 6080 7307 7029 7108 7142 7154 7184 7211 7263 7205 7297 7329 7399 7410 7428 7445 7520 7:42 7553 75G4 7577 7606 7622 7635 7b47 7757 7792 7970 8039 80G2 8020 8109 8149 8154 8156 8169 8182 8192 8190 8244 8253 f829 8330 8337 8378 8395 8398 8402 8447 8153 8532 8545 8548 8620 8621 8638 8639 8605 8692 8707 8744 8787 8801 8820 8840 8844 8874 8335 8391 8314 8921 89G5 9008 f013 0018 9108 9109 9124 9128 9154 9184 9718 0211 9236 9285 9298 9314 9322 9315 0396 0418 8434 9441 9443 0477 9520 9521 0589 9539 9593 0603 9621 9726 (1752 9564 9781 9814 9826 9830 0850 9393 0926 9956 9957 9968 10002 10007 10024 10049 10071 10113 101 5 10133 10134 10149 10195 10204 10242 10291 10*02 10351 10381 10452 10475 1C527 10571 10589 10599 10C02 10628 10630 10666 10390 10698 10731 10836 10942 10957 11059 11087 11114 11126 11139 11143 11233 11272 a 1295 11316 11326 11375 11494 11482 11460 11509 11544 11568 11593 11632 11635 11633. 11649 1165311664 11710 11711 11716 11736 11790 11881 11884 11966 11970 11975 11900 12019 1205 19095 12128 12133 12174 12232 12205 12301 12305 12357 12387 12409 12414 12420 12435 12M3 12454 12459 12490 12492 12543 12558 12572 12578 12532 12606 12720 12750 12767 12778 12835 12859 123"0 12884 12904 12993 13034 13092 13199 13222 T289 13282 13335 13342 13362 13378 13416 1)489 19'9:» 13545 13546 13565 13577 13615 13618 13633 13716 13728 13734 13763 13827 13885 13945 13947 133°2 13998 14003 14049 14071 14096 14202 14321 14370 14383 14406 14428 14472 14481 14439 14406 14.23 14586 14614 14659 14662 14707 I4TB 14783 14789 14804 14822 14826 14852 14913 14922 14*50 14953 14976 14978 14998 15053 15165 15214 13251 15272 15340 15349 15351 15120 15421 15432 15472 15498 15540 15616 15747 15754 15782 1582G 15852 15854 15867 15935 16033 18088 10120 10173 16201 16232 1G264 16280 16289 16323 16337 16339 16356 16369 16422 16430 16435 16445 16452 1C478 16544 16550 16593 16630 16640 16652 16354 16658 16679 16676 16733 16798 16839 16856 16959 16959 16992 17009 17018 17061 17082 17084 17103 17120 17130 17138 17232 17246 1726* 1?2G2 17208 17298 17380 17381 17387 17465 17547 17610 17640 17649 17658 17729 17838 17857 17069 17889 17912 17939 17941 17973 17992 18011 18010 18037 18079 18091 18130 13141 18167 18185 18200 18220 18240 18263 18320 18325 18333 1^353 18300 18394 18'95 18541 18570 18621 18685 18706 18727 18732 18765 13806 18853 18889 18934 18946 18949 18961 18969 19051 19067 19151 19153 19194 19206 19237 19248 .9251 19303 19304 19332 19337 19375 19397 10399 19457 19185 19530 19610 19039 19045 19647 19688 19691 19171 19833 19865 19930 19943 19057 199G7 20053 20086 20080 20087 20117 20191 20222 20229 20297 20349 20378 20390 20409 20410 20415 20476 20478 20438 20580 20588 20589 20592 20595 20601 20697 20714 20728 20738 20769 20794 20793 -0838 20853 20833 20875 20882 20909 21000 21025 21046 21658 21074 21103 21174 21205 21224 21244 21261 21264 21285 21319 21345 21388 21424 21434 21467 21488 21493 21501 21506 21566 21571 21819 216-15 21640 21655 21657 21680 21088 21609 21723 21739 21743 21747 21748 21751 21766 21845 21868 21891 21984 Verbet. 4a klasse, le lijst: 14816 ontbreekt.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7