AMEb RUBRIEKF Japonnen1 WkY Bedtaschje van stofresten In tijden van bezuiniging KNIPPATRONEN die weinig stol vragen K>H99 In de oorlogvoerende landen dringt de overheid er op aan, dat de vrouwen ten opzichte van haar kleeding de grootst mo- gtlijke zuinigheid betrachten. Stoffen wor den op den langen duur schaars en het pa rool luidt: versobering. Aan dezen eisch is zter goed tegemoet te komen, indien men siechis kleedingstukken kiest, die met overleg gekozen werden. Aangezien de nieuwste Parijsche collecties in deze nieu we behoefte hebbenvoorzien en ons mo dellen brengen, die niet alleen zeer draag baar, doch ook flatteus zijn, ondanks het veel kleiner stofverbruik, kost het vol strekt geen opofferingen deze oorlogsmode te volgen. Ook wij weten niet,, wat de toe komst in ïich verborgen houdt en zoo er al geen gebrek aan stoffen komt, zullen ze toch veel duurder worden. De combinatie van fantasie en effen weefsels biedt vele mogelijkheden en van niet te onderschatten belang is het feit, dat aan de volgelingen der modekoningin een groote vrijheid gegeven wordt ten opzichte van verschillende samenstellingen. Zij kunnen zoowel twee als drie kleuren zijn, terwtfl ooJr verschillende weefsels aan een japon verwerkt, volstrekt geen blos op de wangen behoeft te brt.igen. Hoofdzaak is, dat men steeds een harmo nisch geheel weet te vormen, dat niet al leen smaakvol is, doch ook bij figuur en persoonlijkheid past. Een dergelijke vrij heid heeft een zeer goede zijde, n.l. dat men veel persoonlijker geklee^ kan gaan en alle uniformileit uitgesloten ir. Een ander voordeel voor degenen, die over een beperkte beurs beschikken is, dat de garneeringen uiterst eenvoudig zijn en stiksels en knoopen op den voorgrond treden, allemaal factoren, die er toe bij dragen om voor weinig geld goed gekleed voor den dag te komen, iets wat de vrouw veel meer zelfvertrouwen geeft, dun wan- K 28183: 1 M. gestreepten en 1.3 M. effen stof van 130 cM. breed. K 4346: 1.5 M. stof van. 130 cM. breed. K 6641: 1.8 M. stof van 130 cM. breed. K 21881: 2 M. stof van 130 cM. breed. K 28189: 2.55 M. stof van 90 cM. breed. K 37199: 2 M. stof van 130 cM. breed. neer zij het gevoel heeft, dat hier of daar itts hapert. We gever op bijgaande schet sen enkele japonnen, die gemaakt zijn van een minimum stof, hetgeen echter slechts mogelijk is voor slanke figuren. Natuurlijk spreekt het van zelf, dat bij het knippen meer overleg vereischt wordt, dan wan neer men niet behoeft te passen en te ii .eten. Onder no. K 28183 ziet men 'n aardige jon- ge meisjes japon, die gemaakt is met hoog opgeknipt rokje en gestreept bovendeel, een aardig en vlot model, waarvoor slechts 1 M. streepstof en 1.30 M. effen materiaal van 1.30 M. noodig is. K 4346 is eveneens een jongedames japon, waarvan de garneering bestaat uit een piqué kraag en vestje. Aardig staande op gestikte zakken. Ben. stof 1.50 M. van 1.30 M breed. De gekleede middagjapon is gedacht van materiaal, dat pl.m. 90 cM. breed is en waarvoor men zoowel 2.25 M. fluweel als crêpe-satin, tafzijde of mat-crêpe kan ver werken. Het model heeft doorgaande ba nen en bovenstuk in bolero vorm, terwijl in de bescheiden halsuitsnijdingen heele Valencienneruches zijn aangebracht. Ten slotte noemen wij nog de beide an dere japonnen, waarvan de geruite slechts 1.80 M. stof van 1.30 M. behoeft en ge- ichikt is voor bovenwijdte 88104 cM. Pc s.huingeknipte pas voorkomt een te eentonige werking, terwijl de pas met een randje fluweel afgewerkt kan worden. K 2i881 is gemaakt var effen wollen stof, die 130 cM. breed is en waarvan men slechts 2 M. noodig heeft. Opgeknipte rok en Kellernaden aan voor panden en mouwen. Hooge halsafwerking. Hoe vaak gebeurt het niet, wanneer kinderen ziek in bed liggen, dat ze hun zakdoek kwijt zgn. Een eenvou dig hulpmiddel is het maken van een klein taschje in hartvorm. Men kan b.v. effen linnen in twee kleuren ne men, of wel op een effen fond be drukte materialen verwerken als moesjes, streepjes en bloemetjes. De hartvorm is pl.m. 20 c.M. hoog van punt tot midden boven. Vier vor men n.l. twee buitenkanten en twee voeringkanten. Nadat de vormen als onze schets geeft uitgeknipt zijn wor den ze smal omgeslagen en met fes tonsteekjes op de effen stc-f gewerkt. Voor diegenen, die niet handig zijn in het knippen van het dierenfiguur zij nog vermeld, dat ook groote en kleine rondjes van verschillend materiaal aardig werken. De buitenkanten wor den nu tegengevoerd en dicht langs den kant opgestikt, daarna van x tot x met overhandsche steekjes verbonden en aan den bovenkant met twee banden afge werkt, van 12 x 3 c.M., die b.v. met een veiligspeld aan het laken worden ge hecht. Een ander taschje kan men b.v. ook ha ken van vasten in spiraalvormige toeren, waarvoor men op ongelijke afstanden moet meerderen totdat het randje de grootte heeft van een theeschoteltje. Men heeft twee van deze ronde lapjes noodig, die men daarna met overhandsche steek jes voor wat meer dan de helft dicht nooit. De opening om een zakdoek in te doen meet voldoende groot blijven. Afwerking mei picot langs de beide open deelen en over het resteerende deel. Aan een der kanten komt een lint, dat aan het laken gespeeld wordt. Witte haakzijde is aan te bevelen. Huiskleeding, die aan prac- tische eischen voldoet en te vens aardig en vlot kleedt is de meest ideale dracht voor vrouwen, die in de morgen uren hare huiselijke bezighe den grootendeels zelf hebben verrichten. We zullen op onze wollen japonnen zuiniger dan voorheen moeten zijn, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat deze weef sels in de toekomst duur zul len worden en de materialen wellicht niet meer aan de tot dusverre gestelde eischen za voldoen. Het meest practisch hulpmiddel is wasohbare huis kleeding in den-vorm van een eenvoudig japonnetje of een japon-schort, terwijl voor kleinere werkzaamheden een schort, dat de rok geheel be dekt en met een voorstuk met banden is afgewerkt uitste- Kend geschikt is. We zullen trouwens toch wel weer te rug moeten keeren naar aller lei practische kleedingstuk ken, die wellicht wat uit de mode geraakt zijn, doch ten doel hebben tijd en geld te sparen. Kleine middagschort jes, kinderschorten. alles van bont bedrukt katoen zullen zich binnen afzienbaren tijd weer in een groote belangstel ling mogen verheugen even als zooals de voorspelling luidt de degelijke handge- breide kousen. Vele moeders hebben voor haar spruiten al weer kousen op de naalden staan, een werkje, dat zoo gemakkelijk even ter hand genomen kan worden, doch ook gebreide heerensokken, en schrik niet, lezeres dameskousen zullen weer tot de nieuwste grillen der mode gaan bshooren. Maar,'la ten we eerlijk zijn, als ons op den man af gevraagd wordt: waaraan wij in ons hart de voorkeur geven: aan dunne wollen handgeoreide of aan kunstzijden kousen, die veel tijd en geld vragen, dan gelooven we, dat een stemming in het voordeel der eerste zou uitvallen, althans voor de win termaanden.' Welke huisvrouw kan niet meepraten van de groote misère, die lad derende zijden kousen geven! Wij zijn evenwel afgedwaald van het chapiter huis kleeding en willen hieraan nog even on ze aandacht schenken. In de eerste plaats dan moet dit genre japonnen ruim zijn en voldoende bewegingsvrijheid bieden; iets wat niet beteekent, dat zjj vormloos mag zijn. Enkele geschikte modellen geven wij ons nevengaande afbeelding weer. Rechts vinden we een aardige huisjapon van katoen flanel, dat warm kleedt en goed gewasschen kan worden. Kraag be leg, manchetten en zakken hebben een be scheiden garneering van effen flanel. De overall in het midden is van cretonne ge maakt, doch ook bedrukt katoen leemt er zich voor. Sluiting over de geheele lengte met gekleurde knoopen en effen garnee ring. Links een aardig schort, van katoen, dat afwisselend effen stof en strepen te zien geeft. Aardig is het hartvormig geknipte bo vendeel, terwijl de rechte lijn van het on dergedeelte op geschikte wijze onderbro ken wordt door de zakken, die schuin ge knipt zijn. Nadat alle overtollige ballast verdwenen is en de vele stofnesten op schoorsteen en tafeltjes geen ergernis meer geven, wordt uitgezien naar enkele stukken, die inder daad het aanzien van de kamer verhoogen. Een bowl met frissche bloemen en enkele andere kunstvoorwerpen werden hier en daar neergezet, terwijl schemerlampjes al evenmin mogen ontbreken ais een gezelli- gen, zacht tikkenden klok op den schoor steen. Een zeer apart ontwerp voor een salonkick vindt men hierneven weergege ven van gelakt hout, waarop kleurige bloemenranken en vroolijke cherubijntjes geschilderd zijn. De cijferplaat en de sier lijk gevormde wijzers in hartvorm geven uren en minuten aan. Het ontwerp en de uitvoering geven een apart effect, dat on getwijfeld het schoorsteenblad op deco ratieve wijze zal versieren. SUCCESPATROON 3493. De prinsesse japon handhaaft zich nog steeds en dames dragen deze maar te graag vanwege de afkleedende lijn. Smalle baantjes, die zich naar den zoom toe ver- breeden, vormen dit model, waarvoor flu weel zich zeer goed leent. Rug bestaat uit drie banen, terwijl dc halslijn aan de voorzijde vierkant is uitgesneden. Garnee ring met enkele bloemen, b.v. souple wit glacé leeren gardenias. Patronen voor dames in de maten 4248. Ben. stof 3 x hoogte en lengte van 90 c.M, breed. 34 93 MODERNE NACHTKLEEDING. Twee in één patroon 3351. Prijs 40 cent. Moderne dessc-us worden evenals japon nen met opgeknipte rokken gemaakt, waarboven het ingehaalde, verkorte lijfje elegant kleedt. Inplaats van mouwen wor den ruime volants in bovendeel armsgat gezet. Halsafwerking rechts in puntvorm met kant, terwijl de hals links een iets wijdèrë halsuitsnijding" heëft; terwijl deze nachtjapon van effen waschzijde is ge maakt en strikjes van lint als garneering heeft. Op het patroon voorpand is deze laatste afgeteekend. Zeer coquet is het morgen- of bedjasje van hetzelfde mate riaal, afgezet met smalle kant. Ben. stof nachtjapon 3 M. en jasje 1.75 M. van pl.m. 90 c.M. Patronen in de maten KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad. Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10