ni niet nacvt den 3*auó n tegenfjcsprok' n De aardbevings ramp in Turkije DREESMAmjj^ 31ste Jaargang No. 9528 (Bou^cmt OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. <ïl AAN GD. rspreid in den anuari Paus, |k be- lefini- cieele caan- ..uiiiieii zij geen woorden vinden: zij stamelen slechts, en schreien van dankbaarheid; zij zijn neerge slagen, niet door de gestrengheid, maar door de goedheid van vader. Zóó zullen wij gaan naar God onzen Va der, ons bewust van zoo véél weldaden, en ons schamend voor onze vols trek të on waardigheid en onze schuldige -nalatighe den, onze zonden. Zóó zullen wij morgen neerknielen voor God en dan zal uit ons hart worden gewrongen een bede, hééle- xnaal gevuld met innige dankbaarheid: T e Deum laudamus. U, o God, loven wij En zóó, in die stemming van dankbaar heid, zullen wij ook overmorgen het nieu we jaar beginnen. En dan behoeven wij niet te vreezen, dat het einde van het oude en het begin van het nieuwe jaar ons persoonlij k leven tot schande strekt. En dat is ten slotte alles, ■waarvoor wij moeten zorgen, werken en bidden: in ons persoonlijk, in ons eigen leven te volbrengen den wil van God. Niet vruchteloos, maar vol-op vrucht dragend, niet gebrekkig maar grootsch, niet mislukt, maar geslaagd is het afge- loopen jaar geweest voor hen, die hebben geleefd volgens den wil van God, die heb ben volbracht de plichten van den staat, waarin God hen heeft willen plaatsen of waarin de omstandigheden hen met Gods toelating hebben gedrongen geslaagd is dat leven, al is het geweest het leven van een steun-behoevenden werklooze of van een armen zieke, van wien de wereld meende, dat hij maar beter niet geschapen had kunnen zijn, omdat er voor hem toch miets in het leven was, waard om geleefd te worden Natuurlijk is de drang van den anensch om zich en den zijnen ook op stof felijke wijze een passend bestaan te ver zekeren, om voor zich en de zijnen een be hoorlijk onderhoud te verdienen. En daarom is het ook natuurlijk, dat, als wij op Oudejaar God danken voor alle ze geningen, danken vóór alles om het 1 e- v e n zélf, dat Hij ons heeft geschon ken en laten behouden het leven, waarmede wij God mogen dienen en ver heerlijken, ook tot ons eigen waar en duurzaam geluk dat wij op Nieuwjaar óók vragen om zegen in het tijdelijke in het komende jaar, om voorspoed en wel vaart i n het, op zichzelf en onder alle omstandigheden kostbare, leven. Zal het komende jaar voorspoed en wel vaart brengen? Er zullen pessimisten zijn, die u verze keren, dat de wereld-toestand nog veel erger zal worden en de oorlog nog heel lang zal duren. Er zullen optimisten zijn, die met stelligheid verklaren, dat de oorlog in 1940 spoedig zal geëindigd zijn en er dan een tijd van hoog-conjunctuur komt. Geen hunne; weet er iets van! Wij weten niets van de toekomst, ten zijdat ééne, dat is: onze troost in de felste smart, onze kracht in de ellendigste zwakheid, onze victorie in de pijnlijkste nederlaag, onze glorie in de diepste ver nedering, onze jubel in de troostelooste verlatenheid, dat ééne: In Te Domine, spe- ravi, non confundar in aeternum! Als wij ti ten -gege- - - -w. evenwel, dat een week geleden, toen bepaalde Va- ticaansche kringen het aanstaande be zoek van den Paus aan het Quirinaal aankondigden, dit eveneens door aan- dere Vaticaansche en Italiaansche kringen werd tegengesproken. In doorgaans wel ingelichte kringen blijft men er bij, dat Mussolini een be zoek aan den Paus zal brengen, zij het dan ook niet op 4 Januari a.s., zooals men eerst aannam, maar eenige we ken later. BERLUN INGELICHT. Mgr. Orsenigo viermaal in de Wilhelmstrasse. In Duitsche kringen volgt men met de grootste belangstelling de ontwikkeling van de gebeurtenissen te Kome, waarvan het bezoek van den Paus aan het Quirinaal het middelpunt vormt. Volgens United Press heeft de Italiaansche ambassadeur Attolico kort voor Kerstmis aan Hitier een persoonlijk schrijven van den Duce overhandigd, waarin de Führer, naar men aanneemt, op de hoogte werd gesteld van de omstandigheden, waarin de bezoeken te Rome worden uitgewisseld. Volgens welingelichte kringen zou in de zen brief Italië's algemeene diplomatieke positie uiteengezet zijn, vooral met het oog op de mogelijkheid, een uitbreiding van den oorlog te voorkomen. Men gelooft evenwel niet, dat de brief concrete voor stellen behelst. Een andere aanwijzing, dat Berlijn tot in de details op de hoogte gehouden wordt, is het feit, dat de pauselijke nuntius, mgr. Orsenigo, het ministerie van Buitenland- sche Zaken te Berlijn in de laatste zes da gen viermaal bezocht heeft. Ook deze be zoeken zouden volgens de meening van welingelichte kringen, verband houden met de besprekingen tusschen Vaticaan en Italiaansche regeering. In Duitsche poli tieke kringen hoort men de meening ver kondigen, dat de uitwisseling van de be zoeken te Rome haar oorsprong vindt in het verlangen, een gelegenheid te schep pen, om een nieuwe poging voor de be ëindiging van de vijandelijkheden te on dernemen. De Duitsche pers heeft het nieuws van het bezoek van den Paus aan den koning opgenomen, maar geeft geen commen taren. PAUS NAAR ST. PAULUS-BASILIEK. Paus Pius XII zal, naar het D.N.B. ver neemt, op 28 Januari a.s. een bezoek bren gen aan de basiliek van St. Paulus buiten de Muren. Volgens de berichten in de Ita liaansche bladen zal de tocht van het Vati caan naar de basiliek in forma privata ge schieden. De Paus heeft vandaag de ambassadeurs van Peru, Frankrijk, Columbia, Spanje, Roemenië, Brazilië, Polen en België in particuliere audiëntie ontvangen ten ein de hun particuliere gelukwenscher. in ont vangst te nemen. FRANSCHE COMMENTAREN. Het bezoek van Paus Pius XII aan het Quirinaal is, naar de „Petit Parisien" op merkt, een groote gebeurtenis, welke voor hopen, als wij vertrouwen in God, dan zullen wy nooit teleurgesteld worden nooit, in eeuwigheid niet! Den wensch, dat onze lezers deze ge dachte alle dagen van het nieuwe jaar moge mededragen als een zon, een stra lende zon diep in het hart, leggen wij neer in 'n „ZALIG NIEUWJAAR." de toekomst van Europa niet te overziene gevolgen kan hebben. „De toenadering tusschen Quirinaal en Vaticaan, welke geruimen tijd voorbereid werd, heeft een vorm aangenomen aldus het Fransche blad waarvan de betee- kenis duidelijk in het oog springt. Italië en de Kerk, die zich door het verdrag van Lateraan verzoenden, vereenigen zich thans voor de verdediging van de Wester- sche, Christelijke beschaving tegen de kwade krachten, die op aarde de bar- baarschheid en de bruutheid willen laten heerschen. De twee erfgenamen van het antieke Rome richten zich tegen de bols jewistische revolutie, die Finland binnen rukt en die, via Duitschland, het Europee- sche vasteland wil overstroomen. Pius XII, vervolgt het blad, die een groot politicus is, had reeds lang dat ge vaar voorzien. Nieuw is, dat zijn helder ziendheid thans gedeeld wordt door de Italiaansche leiders. Het bolsjewisme, dat de Duce zoo verwoed in Spanje bestreden heeft, bedreigt de Scandinavische en Cen traal- en Zuidoost-Europeesche landen. Het non-belligerente Italië heeft de strikte neutraliteit in acht genomen, tot de agressie tegen Finland begon. Maar van het oogenblik af, dat Stalin opmarcheerde, heeft Italië zich verzet tegen elke bolsje- wisatie van Europa. De „Petit Parisien" stelt dan vast, dat de toenadering tusschen de beide Rome's nog een ander motief heeft en dat is het ge meenschappelijke verlangen naar vrede. Reeds vóór het conflict hebben Pius XII en Mussoli gemeenschappelijk gewerkt voor de rediV* IJ 4 n den vrede. Te midden van het kriiV0 *>er hebben de Paus en de Duce niet o^io^p pgegeven, hun plan uit te voeren. De moreele opvattingen, zooals die blijken uit de rede van den Paus, verschillen niet veel van het heili ge beginsel, voor welks overwinning Fran krijk en Engeland de wapens opgenomen hebben. De algemeene goedkeuring in Engeland en Frankrijk van 's Pausen Kerstrede, is daarvan het bewijs. Door de benoeming van een persoonlijk vertegenwoordiger heeft ook president Roosevelt blijk gege- véh van zijn sympathie met het streven van den Paus. In de „Victorie" schrijft Gustave Her- vé, dat de verzoening tusschen den H. Stoel en 't Quirinaal slechts mogelijk was omdat zij het eens zijn over de groote pro blemen. Het onderhoud tusschen den Paus en de koning is als een eerste lichtstraal, die men ziet in den orkaan, die ons arme Europa teistert. Aantal slachtoffers loopt in de tienduizenden SNEEUWSTORMEN ONTREDDEREN HULPVERLEENING. Nog kan men niet bij benadering vaststellen, hoe groot de omvang is van de ramp, die Turkije getroffen heeft: het geteisterde gebied is zoo uit gestrekt en de verbindingen zijn zoo moeilijk, dat de leiders van het red dingswerk de hoop hebben opgegeven, hun hulparbeid tegelijkertijd tot alle getroffen plaatsen te kunnen uitstrek ken. Het schijnt thans wel vast te staan, dat tal van slachtoffers te lang op hulp hebben moeten wachten. De laatste officieuze raming van het aantal slachtoffers bedraagt nu 48.000, waarvan er ruim 75 pCt., dat is circa 36.000, gedood zijn en de rest gewond is. Doch er moet nog een groot aantal slachtoffers onder de puinhoopen lig gen, een getal, dat op het oogenblik onmogelijk becijferd kan worden. Terwijl duizenden de nachten in felle koude doorbrengen en van alle hulp en zelfs van levensmiddelen verstoken zijn, doen de hulporganisaties al het mogelijke om de getroffen gebieden te bereiken, doch de toestand van de wegen is van dien aard, dat men slechts langzaam vordert. Een hulptrein, die naar Erzindjan de zwaarst getroffen stad onderweg was, is midden in Anatolië blijven steken, daar de spoor weg totaal is ondergesneeuwd. Duizenden werklieden, aldus United Press, werken met man en macht om den spoorweg weer vry te maken, doch de sneeuwstormen 1040 VROOM houden intusschen aan. De ministers van Volksgezondheid en Binnenlandsche Zaken, die naar de geteis terde plaatsen onderweg waren, konden niet verder komen dan Sivas. Ook de ge wone verkeerswegen zijn door de sneeuw geblokkeerd; militairen en bevolking, al dus D.N.B., zijn druk in de weer om de wegen weer begaanbaar te maken. De re geering overweegt thans het plan, de noo- dige geneesmiddelen en levensmiddelen met vliegtuigen naar het getroffen gebied te zenden. In de omgeving van dit gebied zijn alle inwoners, militairen zoowel als burgers, voor de hulpverleening gemobiliseerd. De pers publiceert oproepen voor vrijwillige hulpacties. Uit de eerste verklaringen van oogge tuigen, aldus D.N.B.blijkt, hoezeer be paalde plhatsen getroffen zijn. De eerste en de hevigste stoot van de aardbeving verraste de menschen volkomen in hun slaap. Duizenden werden toen reeds onder de puinhoopen van de huizen begraven. Reeds op dat oogenblik waren alle ver bindingen met de buitenwereld verbroken. Gisteravond hebben zich wederom een aantal aardschokken voorgedaan, o.a. in de omgeving van Iumia. De meteorologische dienst in Turkije heeft met het oog hierop een waarschuwing gepubliceerd, waarin zy er op wijst, dat men nog gedurende een periode van tien dagen of langer nieuwe aardschokken kan verwachten. Men is er thans in geslaagd een primi tieve verbinding tot stand te brengen met verscheidene plaatsen in het door de aard beving geteisterde gebied. Van alle zijden komen verzoeken om hulp binnen. De overlevenden hebben veel te lijden van de felle koude en de onge kend hevige sneeuwstormen. Alle hoop om de slachtoffers, welke nog onder de pui- nen liggen te redden, moet worden opge geven, veelal branden de puinhoopen nog. De reddingscolonnes worden ernstig ge hinderd door de sneeuwstormen en de be vroren wegen, de rails van de spoorwegen zijn verborgen, bruggen vernield en de te lefoonlijnen gebroken. Het aantal slachtoffers wordt nog op en kele tiendlizenden geschat; het geteisterde gebied heeft een oppervlakte van 150.000 vierkante kilometer. De opperbevelhebber van de Britsche troepen in Egypte, generaal-majoor Wil son, heeft twintig groote legertenten naar Turkije gezonden en hij heeft namens de Britsche troepen hier 100 pond sterling voor de slachtoffers aan toegevoegd. De bijzondere correspondent van de „News Chronicle" heeft uit Erzinjan een beschrijving gezonden van het verwoeste gebied. „Ik schrijf dit verslag temidden van de PROF. DR. J. H. KRAMERS nieuw benoemd hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. nog brandende puinhoopen van wat eens een welvarende stad was, nadat ik van Istanboel naar Sivas ben gevlogen en van daar per auto de 220 K.M. naar Erzinjan heb afgelegd. Iedere stad en elk dorp, waar ik door kwam, was ernstig beschadigd. Zeventig procent van de bevolking van de provincie Erzinjan is omgekomen, twaalf steden en tochtig dorpen zijn verwoest. Als voorbeeld kan dienen, (Jat van de 350 in woners van het dorp Tomruk slechts drie konden worden opgespoord. In deze verwoeste stad helpen de solda ten van het garnizoen, bijna de eenige over levenden, de weinige wanhopige ouders in het zoeken naar het stoffelijk overschot van hun kinderen. Twee treinen zijn er in geslaagd uit Sivas naar Erzinjan te ko men, nadat 1000 man 24 uur hebben ge werkt om den weg vrij van sneeuw te ma ken; één der treinen is bijna onder de sneeuw bedolven. De autoriteiten zijn niet in staat mij het totaal aantal slachtoffers op te geven. Het eenige wat zij kunnen zeggen is, dat een groote stad binnen twee minuten werd vernield." SNEEUW IN ROME. Vandaag is te Rome sneeuw gevallen, Het is verscheidene jaren geleden, dat het in de Italiaansche hoofdstad heeft ge sneeuwd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1