Burgerlijke Stand STADS NEDERLAND Oorlogstijd NIEUWS KERSTFEEST NATASCHA POUSTAH AGENDA ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze «centen /O cent per wvvk; f 0 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 60 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 VORST. De Bill seint: Verwachting: Des nachts wellicht matige vorst, ove rigens lichte vorst. Tijdelijk brekende be wolking, overwegend droog. Meest matige Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, krachtige O. N. O. wind, 3 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige Ooste lijke wind, 1 gr. C. De Bilt: betrokken matige wind, 4 gr. C. Groningen: betrokken matige Oostelijke wind 4 gr. C. Maastricht: betrokken, matige O. N. O. wind, 1 gr. C. BUITENLANDSCB WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Scandinavië en eht Oostzeegebied, dat in de kern een maximum van 1030 mbar vertoont, nam sinds gisteren nog in betee- lcenis en omvang toe. Dientengevolge bleef de aanvoer van koude luchtmassa's uit het Oosten naar onze omgeving aanhouden, waardoor de vorst zich geleidelijk over ons heele land uitbreidde. De depressie over Noord-Spanje verplaatste zich naar de Golf van Genua en werd ongeveer 1002 mbar diep. Over Italië veroorzaakte zij cenigen regen, terwijl in de Po-vlakte ook sneeuw vieL Een nieuwe storing van 1002 mbar, die bij Portugal tot ontwikkeling kwam, bracht op de kust aldaar veel neer slag. Het maximum over de Azoren neemt in beteekenis af. In de kern daalde de luchtdruk tot 1028 mbar. Een diepe depres sie, die gisteren bij de Zuidpunt van Groen land lag, verplaatste zich snel in de rich ting van IJsland. Over de Noordelijke IJs zee trekt een depressie van omstreeks 980 mbar. Aan haar Westzijde worden snel arctische luchtmassa's aangevoerd, waar door op Janmayen de temperatuur tot 14 graden beneden het vriespunt daalde. LUCHTTEMPERATUUR 3.4 gr. C. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Zaterdagnamiddag 4.17 uur tot Zondagmorgen 7.34 uur; .van Zondagnamiddag 4.17 uur tot Maandagmorgen 7.35 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondagg 17 Dec. voorm. 6.30 en nam. 6.55 uur; Op Maandag 18 Dec. voorm 7.15 en nam. 7.40 uur. Maan op 11.22 uur Zondagmorgen. Maan onder 11.02 uur Zondagavond. Maan op 11.43 uur Maandagmorgen. Maan onder 0.06 uur Dinsdagnacht. LEIDEN. Geboren: Jan Hendrik z. van J. H. Philippo en C. Sinteur Franciscus Ja cobus z. van A. A. Bocxe en M. Otto Adrie Pieter z. van A. Anneeze en P. C. Brittijn Willem Frederik z. van W. F. Mieremet en M. J. v. Maris Jantje d. van G. Blok en J. M. v. Abswoude Adrianus z. van P. de Kooter en M. Ker- ver. Ondertrouwd: J. D. Mastenbroek jru. 28 j. en S. A. de la Rie jd. 23 j. Overleden: J. Sloos hsvr. van: I. H. W. Cossee, 69 j. J. S. Kluivers dr. 11 mnd. S. Oudshoorn wed. van: W. v. d. Valk, 84 j. N. C. Speets zn. 15 dg. L. Louwe gesch. m. 78 j. in „Vrede doorVerzoening" en „Gemeenschapszin" In de lezingenreeks Ier Leidsche Acade- miedagen over „Nederland in Oorlogstijd" sprak gistermiddag mr. dr. J. van Walre de Bordes over „De Roeping van Neder land in de Volkerengemeenschap". Roeping, aldus spr., is de hoogste bestem ming van een mensch, datgene, waarvoor hij voelt, dat hij geboren is en God hem hier op aarde gebruiken wil. Spr. verdui delijkte dit met voorbeelden uit het le ven van Albert Schweitzer en Willem de Zwijger. Het is teekenend voor dezen tyd, dat de samenwerkende Leidsche studentenorgani saties als onderwerp kozen „De Roeping van Nederland in de volkerengemeen schap". „Hoe blijven wij er buiten? Onze neutra liteit bestond uit afzijdigheid. Van de zijde der neutrale landen is toen geen poging ge daan, om tusschen de oorlogvoerende par tijen een verzoening to« stand te brengen. De vrede van Versailles was een lijvig boekwerk, dat vredesvraagstukken uitvoe rig regelde, doch het essenlieele, de vredes- mentaliteit ontbrak er aan. Waarom is de Volkenbond niet geworden v/at hij had kunnen en moeten worden? Omdat er na den oorlog geen werkelijke vrede is gekomen. De oorlog is blijven voortleven in de harten der menschen en is nu opnieuw uitgebroken. Het is als een ziekte, welke, jarenlang het gestel van een mensoh ondermijnt en zich plotseling in vi- rulenten vorm uitwendig manifesteert. De beste manier om het Volkenbondsideaal te dienen, is de volkeren moreel rijp te ma ken voor den Volkenbond, dat is iets, waar aan iedereen in zijn eigen omgeving kan medewerken, ook bij ons in Nederland. Thans staan wij voor het wonderlijke feit, dat deze oorlog van den beginne met algemeenen tegenzin gestreden wordt. De oorlogvoerende partijen voelen zich als ge vangen in een noodlot. Dit schept een ge heel nieuwe situatie in de wereldgeschie denis en geeft den neutralen een kans tot verwezenlijking van hun roeping: den oor logvoerenden te helpen te komen tot een werkelijken vrede, een vrede door verzoe ning. „Vrede door verzoening" moet onze pas sie worden, de passie van iederen Neder lander. Elke ander vrede zou een nieuwe ramp zijn, ook voor ons land. Wat zal een vrede door verzoening niet voor gevolgen kunnen hebben? Duitschland, Engeland en Frankrijk, die drie pracht volken van West Europa, eendrachtig samenwerken voor den opbouw van een betere wereld. Het kan het begin worden van een nieu we beschavingsperiode. Iedere Nederlander kan medewerken veld te winnen voor deze gedachte: „Vre de door verzoen mg" doch slechts hij, die zelf ervaren heeft, wat het beteekent zich te verzoenen. Het is noodig, dat wij wer kelijk neutraal zijn, van een positieve, con structieve, stimuleerende, dynamische neu traliteit, waar kracht van uitgaat. Wij moeten beide partijen toon en, hoe de toe komst zou kunnen worden, indien zy daar de noodige offers voor zouden willen bren gen. Menschelijkerwijs gesproken is dit alles een utopie, doch wat onmogelijk is bij mensohen, is mogelijk bij God. Slechts in Gods kracht zal Nederland zyn roeping kunnen volgen. In laatste in stantie hangt dit af van de beslissing van iederen Nederlander persoonlijk. Nadat in de lezingenserie der Leidsche studentendagen over „Nederland in Oor logstijd" na de opening dier dagen door den rector-magnificus der Leidsche univer siteit, de heeren professor mr. A. C. Jose- phus Jitta en dr. J. van Walre de Bordes hadden gesproken over „Het Nederland- sche volk" en „de Roeping van Nederland in de volkerengemeenschap", heeft mr. J. Linthorst Homan, commissaris der Konin gin in de provincie Groningen gesproken over „Gemeenschapszin". Reeds in de samenwerking van alle in Leiden bestaande studentenvereenigingen voor het verkrijgen van gemeenschappe lijke voorlichting over Nederland's roeping tegenover het buitenland en voor het eigen volk, ligt een stuk gemeenschapszin. Des te verheugender is het voor den inleider, dat de studenten zelf den titel „Gemeen schapszin" voor zijn toespraak hebben aan gegeven. Het is gewenscht, de bespreking over de thans overal in ons volk opkomende be hoefte aan saamhoorigheid en gemeen schapszin los te maken van de gedachte „Nederland in oorlogstijd", daar die be hoefte reeds eerder zich openbaarde en daar gemeenschapszin onder oorlogsdrei ging niet de ware gemeenschapszin is, al zal zoo een tijd daarop wel invloed ten goede komen. Het motief voor nationale saamhoorig heid en betere samenwerking is bij ieder verschillend, daar God nu eenmaal ieder mensch een eigen hart en een eigen ge- dachtengang heeft geschonken. Doch voor de meeste jongeren zal de beweging der laatste jaren wel zijn geweest een reactie op tevoren al te groot internationalisme, met wat daarmede samenhing en op de al te groote heftigheid van het politieke tour- nooi en tenslotte vooral op het onopgelost 51 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII ie blijven van het werkloosheidsvraagstuk, welk vraagstuk een diepe wonde liet in onze volksontwikkeling en volkskracht. Bij dat alles kwam vooral ook de dankbaarheid over de saamhoorigheid bij de groote ge beurtenissen in ons Oranjehuis. Niet ieder denkt gelijk over de vraag of saamhoorigheid in een volk wel gemeen schap ziet. Sommigen zien in een volk een aaneenrijging van kleine gemeenschappen, anderen willen dat het gemeenschapsbesef zelfs de geestelijke stroomingen terzijde stelt. Verwijzing naar andere volkeren is onjuist, omdat ieder volk slechts zijn eigen moeilijkheden kan beoordeelen en kan op lossen, naar groei van het volk, samen stelling, afmetingen en bestaande noodstoe- standen. In ons volk bestaat reeds prachtige ge meenschapszin binnen die groepen, waar godsdienstige en maatschappelijke richtlij nen en idealen de groep hecht aaneenslui ten. Elders, waar de lijnen minder con creet zijn, is dat minder het geval. Nu gaat het erom, aan allen, binnen alle groepen, het Nederlanderschap te doen zien, als iets, dat allen welbewust moet binden. Het is een zaak van nationale sfeer, welke sfeer men gerust gemeenschapszin kan noemen. Is die sfeer goed en sterk, dan kunnen ook de laatste moeilijke vraagstukken wor den opgelost. Zoo niet, dan mislukt zelfs het kleinere. Men kan zeggen, dat het nu om een laat ste proef gaat. Ieders taak is nu, allereerst zich te ontdoen van de bij velen bestaan de onwetendheid over de groote volksvra- gen en zich zelf op de hoogte te brengen van de nooden en de levensvraagstukken van allen. Ook de student zal, al gaat aan de universiteit zijn studie voor, zich later vooral sociaal moeten laten gelden. Het kan voor ons land van de grootste beteeke nis zijn, wanneer nu duidelijk van de jeugd de wil blijft uitgaan, steeds stelliger, dat de nieuwe generatie de juiste sfeer eischt en die ook zelf zal brengen. De stu dent sluite daarbij vooral by onze historie aan, hij zal ook by zijne onderzoekingen zien, hoe het werken voor eigen gemeen schap binnen de groote vaderlandsche ge meenschap niet moet worden tegengegaan, doch juist moet worden bevorderd, mits het allen bindende Nederlanderschap dagelijks duidelijk zij. De student houde zich buiten de politiek, doch hij bereide zich maatschappelijk krachtig voor Aanknoopinsgunten aan de maatschappelijke vraagstukken zijn overal te vinden, geestelijk, sociaal, territoriaal. Daarvoor is deze tijd nu juis{ wel zeer ge schikt. De studenten kunnen zich op ge meenschappelijke excursies, in gezamenlij ke besprekingen, laten voorlichten door mannen en vrouwen uit geheel het volk, zij kunnen hun deel bijdragen ter openleg ging van sommige vraagstukken en ter sti muleering van de sfeer van saamhoorighe- muleering van de sfeer van saamhoorig heid en gemeenschapszin. De inleider eindigde met aanhaling der woorden, door H. M. de Koningin bij haar regeeringsjubileum in 1938 tot de jongeren gericht, bij welke woorden H. M. sprak van een zeldzame kans voor de jongeren, om te toonen wat zij vermogen. Stellig zal ook daarbij de universiteit der Oranjes niet achterblijven. „WOORDEN WEKKEN, VOORBEELDEN TREKKEN". Het bestuur van de afd. Leiden van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", schrijft ons: Zonder een ander motief dan voor de gemobiliseerden een tastbaren vorm van sympathie en medeleven te verkrijgen, meent ons bestuur het navolgende bekend te moeten maken: Ter gelegenheid van het Sint Nicolaas- feest zonden wy aan al onze gemobiliseer de collega's een klein pakket met verras singen, met geen ander doel, dan hen hierdoor kenbaar te maken, dat be stuur en leden, ondanks dat zij ver van ons vandaan zijn, hen niet vergeten waren. Dat dit bewys van medeleven en collegialiteit met hen, die zoovele offers moeten brengen, op hoogen prijs werd gesteld, werd ons kenbaar, door de ver schillende brieven, welke wij van allen mochten ontvangen. Wy later er hier één volgen, van een collega „ergens in Neder land". „Geacht Bestuur, „Een groote verrassing was het voor mij „een St. Nicolaas-surprise te ontvangen „van de afd. Leiden van de H.K.W. Dit „bewijs van medeleven met de gemobili seerde leden, die j ui s t in deze dagen „zooveel moeten missen, stel ik op zeer „hoogen prijs, waarvoor ik het bestuur „mijn hartelyken dank betuig. Door deze „attentie wordt medegewerkt om dezen „dag voor mij en de andere gemobiliseer de collega's tot een feestelijken dag te „maken. U nogmaals mijn dank betuigend, „verblijf ik, na hartelijke en collegiale „groeten", Onderteekening. Er zyn nog zooveel gelegenheden, waar op wij van ons medeleven blyk kunnen geven, dat wij niet na konden laten, dit bekend te maken aan particulieren, maar bovenal aan de besturen van de diverse organisaties. K.JJVI.V. „St. Petrus Canisius". De Kerstuitvoering van St. Josephsgezel- lenK.J.M.V. vangt aan om half negen in plaats van om acht uur, zooals aanvanke lijk was medegedeeld. in SAVOY RESTAURANT, LEIDEN Uw zeer verzorgd KERSTDINER bij kandelaarslicht en de kapel van de blonde Zigeunerin aajl altijd een aardige herinnering zijn als U dlit geniet in SAVOY RES TAURANT TE LEIDEN - Tel. 21444. KERSTMENU f. 3.— SURPRISES en ATTRACTIES. Menu's worden gaarne op verzoek toegezonden - Tafelbespr. gewenscht lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllirr. Het Zilveren feest van Moeder Sebastiana Het was feest in „Huize Elisabeth" t Is nog slechts enkele maanden dat Moeder Sebastiana, als overste van de Sint Margarita van Cortona Stichting bezit nam van Huize „Ter Wetering", dat bij de plech tige inwijding werd omgedoopt in „Huize Elisabeth". En het mag een merkwaardige samenloop van omstandigheden genoemd' worden, dat de eerste feestklanken in dit eenvoudig-deftige huis Moeder Sebastiana betroffen, die in den korten tijd van haar nieuwe functie opnieuw tal van harten tot zich heeft getrokken. Hoezeer het werk van Moeder Sebastia na op prys wordt gesteld, is thans, bij de viering van haar zilveren kloosterju'bi- leum, wel overduidelijk gebleken. Het is thans feest in Huize „Elisabeth" maar niet alleen daar. Want het zilveren feest van Moeder Sebastiana is gevierd in het Moederhuis der Congregatie, in het St. Elisabeth Ziekenhuis, waar zij door krach tige leiding voor 'n ongekenden opbloei zorgde en in de Cortonastichting, welke in richting zij door haar energieke leiding van den ondergang wist te redden. Nadat de jubilaresse haar feest in de af- gieloopen week in het Moedertiuis te Bre de vierde, keerde zy gisteravond in Lei den terug. Zij was vergezeld van de Alge meen Overste, de eerw. Moeder Assisia en van Zuster Cherubina, haar zuster door de banden des bloeds en mede-zuster in de zelfde Congregatie. Per auto werden de jubilaresse en Moeder Assisia afgehaald door de Overste van het St. Elisabeth Ziekenhuis, de eerw. Moeder Huberta en Zr. Eustachia en naar Huize „Elisabeth", Haagweg 49, gebracht. Daar wachtte haar al dadelijk een groo te verrassing door de aanwezigheid van den hoogeerw. heer A. Homulle, de ken van Leiden, die de jubilaresse harte lijk welkom heette en gelukwenschte met haar ilveren feest. Zyn Hoogeerw. bood daarbij als feestge schenk aan een met fraaie steenen ver sierde kroon voor de expositietroon voor het altaar in de huiskapel. Tevens bood deken Homulle els cadeau van het bestuur der Elisabethpenning een stel ampullen aan op zilveren schaal. Het aantal cadeaux, dat reeds was bin nengekomen, was overstelpend groot. Door een aantal schenkers waren de ra men in de kapel in glas in lood gezet, ter wijl in de kapel voorts lal van nieuwighe den,'in het bijzonder ter verfraaiing van het altaar aanwezig waren. Voorts was een kamer van het huis geheel gereser veerd voor de fraaie en kostbare geschen ken, misgewaden, misbenoodigdheden, zoo talrijk, dat wij ze niet alle kunnen op noemen. Vermelding verdient speciaal nog een geschenk van de zuster der jubilares se, de eerw. Zuster Dyonisia, eveneens van dezelfde Congregatie, die een eigen ver vaardigd handwerk als schilderij had overgezonden uit Indië. Toen een en ander bezichtigd w»as, ver- eenigden de feestvierenden zich in de ref ter, waarna te half negen een bijeenkomst plaats had in de Cortona-stichting, waar de jubilaresse door de patiënten en oud-pa tiënten werd gehuldigd en de oudste harer namens allen het woord voerde en als ge schenk een fraai missaal voor de kapel aanbood. Plechtige H. Mis. Hedenmorgen te halfacht vond in de pa rochiekerk van den H. Leornardus aan den Haagweg een plechtige H. Mis van d'ankbaaikeid plaats. Deze plechtig H. Mis werd opgedragen door den zeereerw. heer pastoor Ign. Smeet O.F.M. met assistentie van de wel- eerd. paters Wilhelmus de Leeuw en Wil- hadus v. d. Boezem. De Alg. Overste, Moeder Assisia, de Overste van het St. Elisabeth Ziekenhuis, Moeder Huberta, de Zusters Eustachia, Zephyrina, Cherubina, de Zusters van Hui ze Elisabeth en de Cortona-stidhting woon den de plechtige H. Mis van dankbaar heid bij, benevens tal van inwonenden van het Elisabeth Ziekenhuis en de Cortona stichting en personeel van het Elisabeth Ziekenhuis. Gemeentel. Aankondigingen INLEVERING VAN VERANTWOOR- DINGSSTATEN EN OPPLAKVELLEN VOOR SUIKER DOOR CAFé'S, HOTELS, CANTINES, ENZ. De Directeur van het Distributiekantoor Oude Rijn 132, deelt meede: LAATSTE WAARSCHUWING. Nog on geveer 30 leiders van „Instellingen" als café's, cantines enz., die voor '10 December hun verantwoordingsstaten en opplakvel- len voor suiker op mijn kantoor ingeleverd behoorden te hebben, zijn tot dusverre in gebreke gebleven. Wie Maandag ,18 December a.s. om 17 uur bovengenoemde papieren niet heeft overgelegd, zal ze niet meer kunnen Inle veren en bijgevolg buiten de Distributie worden gesloten. Leiden, 16 December 1939. De Directeur, P. ROOSENBURG. Zaterdag, Tweede opvoering van „Delila" door Litteris Sacrum. Schouwburg, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Bockel Kortman en Lahr. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 16 tot en met V r ij d a g 22 Dec. a.s. waargenomen door de apotheeken Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelm in ap ark 8, tel. 26274. De receptie. Van 11 uur tot half een was er receptie in Huize Elisabeth en we behoeven het eigenlijk niet te zeggen, dat het huis te klein was. Een schat van bloemen zette aan deze receptie luister bij en niet te noemen is het aantal dergenen, die op dezen dag van hun belartgstelling deden blijken. Tiental len doctoren, die vroeger of in later tyd met de jubilaresse in connectie zijn ge weest, kwamen haar complimenteeren. Verder kwam nagenoeg de geheele geees- telijkheid uit Leiden, o.w. de zeereerw. heeren pastoors Beukers, Smitz en Smeets. Van zijn belangstelling deed mede blijken pastoor A. Leusen, oud—pastoor der St. Jo zefparochie, thans pastoor te Zoetermer. Tal van vereenigingen waren door afge vaardigden vertegenwoordigd. We noemen 0.a. de R.-K. Ver. voor Kraamverzorging. het Euch. Ziekentriduum, de Margaretha van Cortona-stichting, de Dioc. R.-K. Vrou wenbond, enz. Merkwaardig was het op deze receptie, dat alle vereenigingen nagenoeg door alle bestuursleden vertegenwoordigd waren, zulks in tegenstelling met andere derge lijke plechtigheden, die min of meer'als of ficieel noodzaak beschouwd worden. En behalve al die dames en heeren, die vereenigingen vertegenwoordigden, kwa men er nog zeer velen, die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Zij vormden allen mèt den fraaien bloe- mensohat en den nog meer gewaardeer- den en blijvenden sohat van kerksieraden een bloemenkrans rond het hoofd van de jubilaresse, wier 25-jarige arbeidzaamheid in den dienst van God en op het gebied der christelijke charittas hierdoor wel op tref fende wijze is gehuldigd. De feestelijkheden waren met deze re ceptie nog niet ten einde. Hedenmiddag komt de oud-rector van het St. Elisabeth Ziekenhuis, de zeereerw. heer pastoor Reynen, de verdere feestelijk heden in het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht meemaken. Pastoor Reynen zal te half zeven een plechtig Lof celebreeren in de kapel van 1.et ziekenhuis en een feestpredikatie hou den. Morgenochtend te half negen zal de hoog eerw. heer deken A. H. J. M. Homvulle een plechtige Hoogmis van dankbaarheid op dragen in de kapel van het ziekenhuis, met assistentie van pastoor Reynen en rector Bernefeld. SOCIALE ZONDAGMORGEN. Van „Katholiek Leiden". Op Zondag 7 Januari zal door „Katho liek Leiden" wederom een socialen Zon dagmorgen worden belegd in de aula von de R.K H.B.S. Spreker en onder werp zullen nog nader worden bekend ge maakt. De secretarissen worden verzocht spoedig opgaven van deelneming in te zen den bij „Katholiek Leiden". Voor het examen paedagogiek M.O. (ak te A) is hier ter stede geslaagd mej. E. Wesselink, te Rotterdam. Voor het examen van Schrijver le klasse bij den belastingdienst slaagde mej. H. C. J. van Berkel, thans als rijksklerk werk zaam aan de Inspectie der Dir. Bel. Ie afd. alhier.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2