RIJNSTREEK ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE P'.AD - P4G. 14 WASSENAAR GEMEENTEBEGROOTING. Ter toelichting van de nota, waarbij B. en W. de begrooting over het jaar 1940 aanbieden schrijven zij o.m., dat de be grooting van uitgaven zonder het geraam de bedrag voor onvoorziene uitgaven een totaal bedrag aanwijst van 1.362.880,74, welk cijfer het totaal der uitgaven voor 1939 met 47.932.21 overtreft. De oorzaken van deze stijging zijn over een groot aantal hoofdstukken verdeeld en vinden hun oor zaak deels in den voortdurenden groei der gemeente, anderdeels in besluiten door den raad in het afgeloopen jaar genomen; in een stijging van uitgaven voor onderwijs doeleinden en in de instelling van den dis- tributiedienst. Tegenover deze stijging staat een verla ging van een aantal andere hoofdstukken tengevolge van renteverlaging, verminde ring van posten voor armenzorg enz. Ter dekking van' de uitgaven is de be schikking verkregen over een bedrag groot 1.569.925.40 welk bedrag het inkomsten- cijfer voor 1939 met 173.819.12 overtreft. Deze buitengewone stijging vindt zijn oorzaak in het hoogere batig slot der re kening over 1938 ad rond 42.500.een hoogere opbrengst uit belastingen ad rond 90.100.hoogere uitkeeringen van de bedrijven ad rond 37.400.en een aan tal andere posten ad rond f 14.000. De post voor onvoorziene uitgaven kon dientengevolge worden geraamd op 207.044 66. B. cn W. beschrijven, dat deze bui tengewone goede positie der begrooting het mogelijk maakt, thans uitvoering te geven aan het reeds lang bestaand voornemen tot verlaging der bedrijfs- tarieven. De wijze waarop en de mate waarin deze verlaging moet geschie den, heeft een punt van bespreking uit gemaakt tusschen de commissies van bijstand in het beheer der gemeente- financiën, der bedrijven en het college van B. en W., terwijl het resultaat van dit overleg in een afzonderlijk voorstel zal worden verwerkt. Voorts is de gewone dienst alsnog belast met eenige posten voor diensten en wer ken, waarvan de noodzakelijkheid pas na het opmaken der begrooting aan den dag is getreden. Deze maatregelen, waarvan de finan- cieele gevolgen in een nota van wijziging zijn opgenomen, hebben ertoe geleid, dat de post voor onvoorziene uitgaven wordt verlaagd met 41.348.16 en derhalve wordt teruggebracht tot 165.696.50. B. en W wijzen er op, ofschoon dit be drag ruim voldoende moet worden geacht, om schommelingen in de ramingen op te vangen, dat het saldo voor een belangrijk gedeelte te danken is aan een stijging der belastingramingen. De onzekerheid der tij den noopt echter tot groote voorzichtig heid bij het nemen van besluiten, welke het saldo aanzienlijk zouden kunnen ver lagen. Zij achten het daarom gewenscht de verlichting van lasten thans uitsluitend te beperken tot een verlaging der bedrijfsta- rieven en achten pas, wanneer blijkt, dat de stijging der belastingopbrengst een min of meer constant karakter hebben aange nomen, en de uitgaven geen gelijken tred houden, het moment aangebroken tot het overwegen van nadere maatregelen. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Cornelis z. van Nicolaas van Leeuwen en Jannetje Catharine Kammeraat Ingekomen: Hendrika J. Böhmer, van Doetinchem. Lena C. van Winkel, van Den Haag. Klazina Oudshoorn, van Koudekerk aan lden Rijn. Nicolaas Riet- vzld en echtgen., van Oudewater. Vertrokken: Hendrik R. Wagenaar, naar 's-Gravenhage. Johanna Kranen burg, naar Utrecht. Cornelis Versteeg, naar Den Haag. Pieters Wolders, naar Rotterdam. BOSKOOP Vrouwenbond. Een zeer interessante avond werd wel gehouden door den Vrou wenbond, waar het aangename met het nuttige werd vereenigd en onder het drin ken van een kopje bouillon een filmavond weixL gegeven door de Olba-fabrieken. De ze film toonde op interessante wijze, hoe de verschillende vleeschconserven, worst, bouillon-pasta en dergelijke dingen wor den vervaardigd. Een' groote belangstel ling was er voor dezen avond, welke in derdaad zeer leerzaam en interessant mocht worden genoemd. „St. Deus Dedit." Deze hield haar jaarvergadering in liet R.K. Vereenigings- géfeouw. Na opening en voorlezing der no tulen gaf de sec., de heer J. van den Berg een overzicht van het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de vereeniging zich oneer naar binnen heeft versterkt. Belang rijke gebeurtenissen van meer ui terlijken aard kwamen niet voor. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een batig sal do weer. Hierna had bestuursverkiezing plaats. In de vacature van den voorzitter, den heer P. Binken Pz., wegens vertrek, werd gekozen de heer B. van Rijn. Als toegevoegd lid werd nog gekozen de heer C. Hoek. Vervolgens sprak de heer Salman, lid van het hoofdbestuur, over de huidige omstandigheden in het tuindersbedrijf. Hij besprak de kwestie van het collectief ar beidscontract, hetgeen voor de meeste pa troons een handicap zal worden. Met na druk wees cpreker nogmaals op de voor- deelen en de onontbeerlijkheid van orga nisatie. Na een onbelangrijke rondvraag werd deze vergadering gesloten. Retraiteclub „St. Paulus." Onder voorzitterschap van den heer P. L. Binken vergaderde de Retraiteclub St. Paulus, in het Vereenigingsgebouw. Deze jaarverga dering was jammer genoeg slechts matig bezet. Na opening en welkom gaf de heer J. van Lent een overzicht van het jaarver slag, hetwelk met een woord van dank werd aanvaard. Het verslag van den pen ningm. gaf een batig saldo van ruim 420,Hierin zijn begrepen de spaargel den der leden. Vervolgens had bestuurs verkiezing plaats. De aftredende leden J. van Lent, B. van Rijn en J. Ravensberg, werden met bijna algemeene stemmen her- kozen.Ieder nam zijn benoeming aan. Hierna werd besproken de eerstvolgen de retraite, waarvoor de datum is aange houden van 6 tot 9 Jan., a.s. Op voorstel van het bestuur, werden een vijftal kaar ten beschikbaar gesteld, waarvan er vier werden verloot. De gelukkige winnaars waren: B. Reuneker, W. de Jong, P. J. Kortman en Ant Nederhof. Van het vorige jaar waren de verloote kaarten nog niet gebruikt, in verband met de Missie, wel ke dat jaar in begin Januari werd gehou den. Voorts werd besloten, om wanneer een van de kaart-winnaars zijn kaart niet zou gebruiken en deze bij het bestuur te rug kwam, deze opnieuw zal worden ver loot, maar dan onder hen, die ter verga dering aanwezig waren. Hierna hield de geestl. adv. kapelaan van Drunen, een korte inleiding over het nut en Ce nood zakelijkheid van een retraite, welk woord een aandachtig gehoor had. Verschillende jongelui gaven zich op, om de weke lij k- sche spaargelden bij de leden te gaan in nen. Hierna sluiting. BODEGRAVEN Filtergebouw aanbesteed. Ten ge meentehuize is Vrijdagmorgen het filter gebouw met bijbehoorende werken aanbe steed. J. Reijn, Waddinxveen, 16.182. N. Smit, Waddinxveen (Noordeinde 108) 16.250.J. Bontebal, Zevenhuizen 16.294.M. van Vliet, Wilhelminastr., Boedgraven, 16.300.J. Fyan, Nieuwer- kerk aan de IJssel 16.700.F. Vink en Zn., Moordreoht, 16.857.M. H. van der Poll, Zwammerdam, 16.947.J. Bron- gersma, Gouda, 16.980.H. van Joolin gen, Lange Ruige Weide, 16.995.J. Kasbergen, Moordrecht, 17.240.D. in het Veld, Dordrecht, 17.700.F. Donker Alphen aan den Rijn 17.927.—; M. A. Hamers, Dordrecht, 18000:C. G. F. de Jong, Gouda, 18.100.W. van Arkel, Gorinchem, 18.300.N.V. „Hooge Morsch", Leiden 18.375.—; Otto Linzel, Soestdijk, 18.900.C. M- Deerenberg en Gebr. van Wijk, Alphen aan den Rijn, 19.300.Rietveld Verdoorn, Papen- dreoht, 19.460.v. Waning Co., Rot terdam, 19.580.Gebr. Overkamp, Gouda, 19.590.Rijkswijksehe Beton bouw, Rijswijk, 21.555.W. v. d. Helm, Alphen aan den Rijn, 22.995.Visser en Smit, Papendrecht, 24.235.—. De gunning wordt aangehouden. Aanbesteding. Door de Rijkswater staat is aanbesteed de verbreeding van een gedeelte van den Rijksstraatweg tusschen Zwammerdam en Bodegraven. De laagste inschrijver was de heer W. Bakker te Gouda voor 77114. HAZERSWOUDE ZANGERSAVOND KORENBOND „DE RIJNSTREEK". Donderdag 21 Dec. a.s. zal vanwege den Korenbond „De Rijnstreek" een zangers avond gehouden worden, des avonds 7 uur in het gymnastieklokaal te Zoeterwoude Hooge Rijndijk. Er zal gezongen worden het Grego- riaansch der Mis van Vigilie voor Kerst mis en van Eersten en Tweeden Kerstdag. Pater Strienga, Kruisheer te Zoeterwou de, zal dien avond de leiding hebben. Ieder aangesloten zangkoor zal op aan wijzing van den leider van dezen avond, een gedeelte uit bovenstaande Missen moe een zingen. Benevens een Hollandsch Kerstlied. HOOGMADE Volksbond. Donderdagavond vond in de zaal van den heer Witteman de aange kondigde lezing met lichtbeelden plaats door den heer Angenent over den H. Willi- brord. Ook Hoogmade wilde niet achterblijven in de viering van het 12e Euwgetij van den dood van den Apostel van Nederland en al was deze viering niet zoo grootsch toch was zy oprecht en hartelijk. Om half acht opende de voorz. van den Volksbond, van welken bond deze avond uitging, de bijeenkomst en heette alle aan wezigen welkom, ook de niet-leden van den R.K. Volksbond en hoopte, dat deze avond goed zou slagen. Alvorens echter tot de lezing werd over gegaan verzocht de voorz. even aandacht voor de navolgende mededeelingen: Aangifte van kinderen van de leden van den i R.K. Volksbond die deel wenschen te nemen aan het Kerstfeest moet geschieden op Zondag 17 Dec. a.s. bij den penningm. B. v. Leeuwen. Deelgenomen kan worden door kinderen van 4 tot en met 11 jaar. Tevens werd medegedeeld, dat uitkeering voor St. Deus Dedit, door tijdelijke afwe zigheid van de penningm., voorloopig zal geschieden door den heer C. P. Borst op Zaterdagmiddag. In 't vervolg zal 's Zater dagmorgens bekend worden gemaak hoe laat. Hierna volgde de lezing waarvoor een woord: zij was schitterend. Duidelijk gaf spreker een levensschets van den H. Willi- brord, met de moeilijkheden van zijn apos tolaat, maar ook met de vruchten van ge loof en beschaving, welke vruchten wjj thans nog plukken. Vol aandacht werd deze lezing door de aanwezigen gevolgd en het applaus toonde dat zij het ook ten zeerste waardeerden, en zeer zeker sprak de voorz. namens allen toen hij hartelijk dank bracht aan den spr. voor het gebodene. LEIMUIDF.N Landarbeidersbond. De R.K. Land- arbeidersbond „St. Joannes de Dooper", afdeeling Leimuiden, hield zijn jaarverga dering op Donderdagavond in café „De Sportman". Daar de voorzitter wegens mo bilisatie afwezig was, opende de waarne mend voorzitter. De secretaris las een keu rig verzorgd jaarverslag voor, waarvoor hij een daverend applaus ontving en waaruit bleek, dat de vereeniging nog 33 leden tel de. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen 173.42, de uitgaven 149.56, zoodat er een batig saldo was van 23.86. Bij de verkiezing van een voorzitter en een penningmeester wegens periodieke aftreding werden beiden met algemeene stemmen herkozen. Tot leden van de kas- controle-commssie werden gekozen een bestuurslid en twee leden resp., de hee- ren P. van Schagen, W. van Schagen en H. v. d. Zwaan. Punt 10 benoeming van een bode was overbodig geworden, wyl deze niet had opgezegd noch afgezegd was geworden. Bij de rondvraag kwam de adviseur ter vergadering en werd verwelkomd en toe gesproken door den penningmeester. Van de rondvraag werd nog al gebruik ge maakt. De gestelde vragen werden door den penningmeester tot tevredenheid des stellers beantwoord. De geestelijk adviseur sprak nu nog eenige waardeerende woorden waarin hy beloofde zijn beste krachten te zullen ge ven voor het belang der vereeniging. Hij brak verder nog een lans voor de nieuwe gemeenschap en meende, dat men deze het best dienen kon, door een trouw lid te worden van de H. Familie. Hierna sluiting. NOORDEN St. Willibrordavond. Donderdag avond werd op de St. Fransiscuszaal een lezing met lichtbeelden gegeven, uitgaan de van den R.K. Volksbond, over het le ven, werken en sterven van den H. Willi- brord. De voorzitter, de heer P. de Jong, opende deze bijeenkomst op de gebruike lijke wijze. Daarna was het woord aan den heer Steinmetz, die een belangwekkende lezing hield over St. Willibrord. De voor zitter dankte den heer Steinmetz voor zijn mooie lezing en voor lichtbeelden. Hierna sluiting. NIEUWKOOP DE NIEUWE WEGEN-AANLEG. Een voor deze gemeente en streek zeer belangrijk besluit is dezer dagen genomen in de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland te Den Haag. Op het tertiair wegenplan dezer provin cie zijn in die zitting opgenomen de Zien- deweg vanaf Zwammerdam to de woning Zuidhoek, ter lengte van 6.6 K.M., de weg vanaf de woning Zuidhoek tot het Kruis te Noorden met de laan vanaf de Hoogt tot de voormalige spoorbaan ter lengte van 5 K.M., de Zuideindscheweg vanaf de wo ning Zuidhoek tot de voormalige spoor baan, zijnde een gedeelte van de Achttien kavels, ter lengte van 1.8 K.M. en vervol gens de weg vanaf de Hoogt te Korteraar tot de Hoogt te Zevenhoven ter lengte van 5.3 K.M. Alzoo een gezamenlijke lengte van 18.7 K.M., waarvan 13.4 K.M. van direct belang voor Nieuwkoop. Op deze wegen zal, voorzoover niet aan wezig, een gesloten wegdek worden aan gebracht, waaronder ook is te rekenen een klinker- of keibestrating. De breedte van dit aldus verharde weg dek zal tenminste moeten bedragen 4.50 Meter, terwijl de kruisbreedte tenminste 5.50 Meter zal moeten bedragen. Gedeputeerde Staten kunnen afwijking van deze voorgeschreven breedte toestaan, indien hun blijkt, dat wegens zeer hooge kosten, bijv. in verband met terreinsom standigheden, de voorgeschreven afmetin gen niet of zeer bezwaarlijk zijn te verkrij gen, echter met dien verstande, dat in elk geval een minimum verhardingsbreedte van 3 Meter met een voldoend aantal be hoorlijke wisselplaatsen wordt verkregen. Thans moet nog gewacht worden op de Koninklijke goedkeuring, doch het isole ment, waarin wij hier verkeeren en waarover zoo vaak geklaagd wordt, is nu niet meer dan een kwestie van tijd. Volksbond. In het parochiehuis werd Donderdagavond de najaarsvergadering gehouden van den R.K. Volksbond. Be sproken moest worden, op welke wijze het in Juni 1940 te herdenken 40-jarig bestaan van de afdeeling gevierd zal worden. Een parig was men het er over eens, dat er iets moest gebeuren, omdat men een der gelijk feit niet onopgemerkt kan laten voorbijgaan. Het groote bezwaar is echter, hoe aan de financiën te komen. Er werd voorgesteld een vrijwillige contributie- verhooging met 5 k 10 cent, doch hiertegen waren vele en gegronde bezwaren. Een an dere mogelijkheid is een verloting te or gan iseeren; dit is een geheel vrijwillige bijdrage en men bereikt er mede, dat ook niet-leden helpen bijdragen aan het feest. Besloten werd een feestcomité te organi- seeren, dat tot taak zal hebben alles te re gelen. De begrooting 1940 werd, na enkele kleine opmerkingen, vastgesteld. Zoo ook het winterprogramma, waarvan weliswaar reeds een groot deel is gepasseerd. Nog op het program staan: een vrouwenavond in Januari en een ontwikkelingsavond in Fe bruari met als onderwerp „Doet de Kerk aan politiek". De secretaris deelde tot slot nog mede, dat bij den gemeenteraad een verzoek is ingediend, om de kindertoeslag in de steun regeling te verhoogen van 0.50 op 0.75. Aangedrongen werd nog op verhooging van loonnorm en uurloon werkverschaf fing. OUD-ADE Hanze. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Hoogmade-Rijpwetering-Oud- Ade, van de Hanze in de zaal van den heer v. d. Hulst, voor welke vergadering een ta melijke belangstelling bestond, waaraan het laatste punt der agenda wel niet vreemd zal zijn geweest. In zijn openingswoord om plm. 8 uur heette de voorz. allen van harte welkom en hoopte, dat deze vergadering een zeer ge animeerd verloop zou hebben. In het bij zonder bracht hij nog .•ens de belangrijk heid naar voren van de „Middenstandscou rant" waarin alles staat wat uoor 't hoofd bestuur in het belang der leden wordt ge daan en waaruit de juiste voorlichting in middenstandszaken kan worden geput. Daar door omstandigheden het hierna- navolgende punt verviel werd direct over gaan tot de rondvraag, waarbij enkele vra gen over 't ledental en over het koopen in eigen plaats naar algeheel genoegen wer den beantwoord. Hiermede was het zakelijke deel der agenda afgehandeld en werd de verg. door den voorz. met een woord van dank voor de zeer prettige besprekingen gesloten, doch de leden bleven nu in letterlijke be- teekenis van 't woord nog wat nakaarten, waarbij een buitengewoon prettige stem ming heerschte, zoodat allen, al of niet met een prijs, toch uiterst voldaan huiswaarts gingen, zich vast voornemend, trouwe klan ten te worden of te blijven van de Mid denstandsvergaderingen. ROELOF ARENDSVEEN 40-jarig bestaan van de Maria-congre- gatie. Het heuglijke feit van het 40-ja- rig bestaan van de Maria-congregatie zal feestelijk herdacht worden op 18 en 19 Januari a.s., namelijk Donderdag 18 Jan. voor de leden van de St. Agnes-congrega- tie, en Vrijdag 19 Jan. voor de oud-leden en de leden van de Theresia-congregatie. Deze feestelijke herdenking zal voorafge gaan worden door een triduum, dat geleid zal worden door den weleerw. heer H. v. Kan. Verdere bijzonderheden betreffende dit jubileum zullen nog volgen. TER AAR Tweede lustrum St. Josephsgezellen. A.s. Zondag zal de St. Josephsgezellen haar tweede lustrum-feest vieren, een jubileum, dat niet onopgemerkt mag en ook niet zal voorbijgaan. Des morgens om zeven uur een H .Mis, gezamenlijke H. Communie, waarna ontbijt. In de avondbijeenkomst ko men de gebruikelijke verslagen naar vo ren, aanneming nieuwe leden en het uit spreken van de feestrede doorDe Prae- ses houdt dezen naam verborgen. Behalve de leden worden ook de ouders uitgenoodigd, wier belangstelling op hoo- gen prijs gesteld wordt. Bemestingsleer. In tegenwoordigheid van dé Rijkstuinbouw-consulent, ir. v. d. Helm, is er een cursus geopend in bemes- tingleer, waarvoor zich ruim twintig per sonen hebben opgegeven. De cursus staat onder leiding van den heer v. d. Loo en heeft plaats in de koffiekamer van de Vei ling De bedoeling is eeh les per week te geven. WOERDEN Naar de Missie. Pater Doritheus Ruys O.F.M. is wederom uit het vaderland naar de Missie in China vertrokken in gezel schap van pater Spruit. 20 Dec. zal de boot uit Genua afvaren. Schaken. De R.K. Schaakclub „Het Kasteel van Woerden" speelde haar derde bekerwedstrijd tegen de andere plaatselij ke club „Dr. Euwe". De uitslag was deze maal een overwinning voor „Het Kasteel" met 64. A. Peerdeman—G. Westerhuis 10 J. v. BreukelenT. Ruben 01 J. G. VerlaatJ. de Jager 01 G. IJsebrandsD. v. Mouwerik 10 J. A. Peerdeman—C. Guldemond 10 N. VerheulW. Oldert 10 N. v. d. HorstC. Los 10 N. RietveldW. F. Maas 01 H. MoonsA. de^ Jong 01 A. H. Okkerman—J. Nap 10 MEIJE-ZEGVELD INBRAAK IN BOERENLEENBANK WERD VERIJDELD. Niemand had eenig rumoer gehoord. Toen de bewoners gistermorgen te half zeven in den portiek van hun woning (waarin ook de boerenleenbank is geves tigd) kwamen, ontdekten zij tot hun schrik, dat het ruitje van den voordeur was uitgesneden. Men had getracht zich toegang tot de woning 'en tegelijkertijd tot het bankge bouw te verschaffen door eenige grendels te verschuiven, doch de indringers schij nen zich op het hazenpad begeven te heb ben, toen een der buren een licht in zijn woning ontstak. Vermeld zij, dat de buur man geen rumoer had gehoord, terwijl ook de bewoners door geen gestommel of iets dergelijks in hun nachtrust waren ge stoord. In de woning zijn de ongewenschte nachtelijke bezoekers niet geweest. In de onmiddellijke nabijheid van het bankge bouw vond men een stok en aan den zij kant der woning lagen een tweetal glas stukken op het pad. Omtrent den tijd tast men in het duis ter, doch men vermoedt, dat het circa half twee is gebeurd, daar toen een der buren geheel' onbewust van hetgeen er zich buiten afspeelde licht had ontstoken. De politie van Zegveld, de heer Ver hoeven, stelt thans een onderzoek in. DE WEG YPENBURG-BURGERVEEN. Op 28 December, schrijft de K.N.A.C., wordt aanbesteed het maken van de aarde- baan en enkele kunstwerken van het Zui delijkste gedeelte van den Rijksweg 4a, van Ypenburg naar de kruising met den weg en spoorlijn 's-GravenhageUtrecht. Van dit laatste kruispunt wordt de weg in vrijwel rechte lijn doorgetrokken naar het Noorden tot Burgerveen, waar aansluiting wordt gevonden op den bestaanden auto snelweg 's-GravenhageAmsterdam. In het bijna 3 km. lange weg vak tus schen Ypenburg en den autosnelweg Den HaagUtrecht, dat het gescheiden banen zal worden uitgevoerd, komen aan kunst werken: een duiker, drie veetunnels, een viaduct en twee kleinere vaste brugjes. Omstreeks November volgend jaar moet een gedeelte van 800 M. van den weg zoo ver gereed zijn, dat met den aanleg van de verharding kan worden begonnen. Het geheele werk moet uiterlijk omstreeks Mei 1941 voltooid zijn. Evenals bij den aanleg van het ver keersplein bij Ypenburg, heeft men in het bestek de zeer nuttige bepaling opge nomen, dat de bij de uitvoering van het werk gebruikte vrachtauto's den Rijksweg 's-GravenhageDelft niet mogen kruisen, noch links op- of afrijden. Voor iedere overtreding van. dit verbod, wordt 10 van de aannemingssom afgetrokken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14