STADS NIEUWS VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 DE LE'DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HET ZILVEREN PROFESIEFEEST VAN MOEDER SEBASTIANA. Dezen namiddag zal de eerw. Moeder Sebastiana, overste van de St. Margarita van Cortona Stichting en Huize „Elisa beth" ^an den Haagweg, die op 8 Decem ber het feit harer 25-jarige professie her dacht, hier ter stede .terug kèeren uit het Moederhuis te Breda, waar zij een week heeft verbleven. De zilveren jubilaresse zal zich dan allereerst begeven naar het St. Elisabeth Ziekenhuis, waarmede zij met zoo innige banden van een 25-jarige werkzaamheid is verbonden geweest. Daar zal de feestelijke herdenking be ginnen met een danklof in de kapel. Morgenochtend te half acht zal in de parochiekerk van den H. Leonardus aan den Haagweg een plechtig gezongen H. Mis van dankbaarheid tot intentie van de jubilaresse worden opgedragen. Van 11 uur tot half een zal in Huize „Elisabeth", Haagweg 49, gelegenheid tot felicitatie bestaan cp de officieele recep tie. Wij twijfelen er niet aan of velen zul len dankbaar van deze gelegenheid ge bruik maken om hun erkentelijkheid te betuigen voor al hetgeen moeder Sebas tiana in dit tijdsverloop van 25 jaar voor zoovelen heeft gedaan. Vorige week hebben we reeds met «nkele woorden gewezen op het veelzij dige van Moeder Sebastiana's arbeid hier ter stede. Gaarne willen we daaraan nog iets toevoegen door te wijzen op de St. Eilsabethpenning, een liefdewerk, dat door de jubilaresse van thans is gesticht om voor arme zieken ge legenheid te scheppen tot ziekenhuisver- pleging. Dit liefdewerk van christelijke charitas wordt docr tp vele katholieken vergeten. En toch, het is zoo gemakkelijk hieraan een steentje bij te dragen door een kleine gift in het busje, waarmede des Zondags na dr H. Missen bij den uit gang der kerken wordt gecollecteerd. Een extra gift op a.s. Zondag ter gelegenheid van het zilveren feest der groote ijveraar ster voor dit werk, mogen we misschien aanbevelen? De arme zieken zullen u mèt de jubilaresse dankbaar voor zijn. DE LUCHTBESCHERMINGSOEFENING. Autoriteiten waren zeer tevreden. De verduisteringsoefening, die gister avond in een gedeelte van de stad is ge houden, is goed geslaagd. Het hoofd en de leiders van den Luchtbeschermingsdienst waren althans zeer tevreden. Alleen in net begin was er eenige stag natie. doordat, tengevolge van een fout bij de Lichtfabrieken, de straatverlichting ook na nalf negen rustig bleef branden Te ongeveer kwart voor negen ging ze even uit. maar spoedig daarna brandde ze weer, om eindelijk te ongeveer tien minu ten voor negen voor den verderen duur van de oefening te dooven. Wij hadden den indruk, dat de bewoners van de wijk door deze fout een beetje in de war zijn geraak, want men zag in som mige reeds verduisterde woningen na half negen weer eenige lichten aangaan. Tusschen half negen en negen uur kon men bovendien verschillende huizen aan wijzen, die nog tamelijk veel lichtschijn sel uitstraalden. Te negen uur toen de si renes luchtalarm maakten, werd men zich echter blijkbaar goed bewust van de ernst van de oefening en zag men de meeste van de nog overgebleven lichten dooven. Na het alarm mocht niemand, die er niet (noodzakelijk aanwezig zijn moest, op straat vertoeven en in 't algemeen hebben de Iburgers zich in dit opzicht goed aan de consignes gehouden. Zoowel voor het -nog uitstralen van licht als voor het nog op straat vertoeven moes ten wel een aantal waarschuwingen wor den uitgereikt, maar hardnekkige gevallen werden niet geconstateerd en processen- verbaal behoefden dientengevolge niet te worden opgemaakt. De richtlampen op de verkeerswegen voldeden uitstekend. Er was een tamelijk druk verkeer, maar er heeft zich geen en kel ongeluk voorgedaan. Er werden tijdens de verduistering twee brandweer- en twee E.H.B.O.-oefeningen gehouden, waarbij de wijk- en blokbrand- weren in actie kwamen en met de slan genwagens en de baby-motorspuiten op verschillende plaatsen water gaven, ter wijl de E.H.B.O.-brigades aan de gewon den bij allerlei veronderstelde ongelukken hun goede zorgen besteedden. MOTORRIJDER AANGEREDEN. Gistermiddag te 3 uur is op de Burg- gravenlaan de 21-jarlge militaire motor rijder T. V. in aanrijding gekomen met een auto bestuurd door mr. J. N. v. K. De motorrijder brak een been en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 7413. Dro gisterij „De Vijzel", Leiderdorp, Hoogma- clcscheweg 35. E.: C. J. P. NoortVerhoog, Leiderdorp. Proc.: L. Noort, Leiderdorp. W ij z i g i n g 5160. Jachthaven „Cie- co" Nic. Kieken, Warmond, Verl. Dorps straat. Makelaar in schepen, jachthaven exploitant, importeur van motoren. Bijv. uitgeoef. bedr.: scheepsbouwer. Procuratie verleend aan: H. F. KiekenReiche. W Ir. LINDENBERGH OVER DE DUINWATERTARIEVEN. Voor den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. Op uitnoodiging van den Verhuurders- bond voor Leiden en Omstreken heeft ir. P C. Lindenbergh, directeur van de L.D.M., gisteravond in het Schuttershof gesproken over „De tarieven voor de levering van duinwater voor huiselijk gebruik." Onder de zeer vele aanwezigen merk ten wij o.m. op wethouder Verwey, dr. P. C. Knibbe, secrtaris der Kamer van Koop handel en verder enkele gemeenteraads leden. De voorzitter, de heer Zitman heette al len hartelijk welkom, cm dan in een kort woord te wijzen op het doel van dezen avond. Ir. P. C. Lindenbergh, die vervolgens 't woord verkreeg, zeide allereerst, dat er tal van misverstanden op het gebied van het waterverbruik en de watertarieven be staan. Het waterleidingstarief moet aan zekere juridische en practische eischen voldoen. De watervoorziening gezien uit het oog punt van de volksgezondheid, dient in vol doende mate gewaarborgd. De tarieven mo gen niet te hoog zijn. Tweeërlei tarief is er- het meter- en abonnementstarief. Naai gelang van de toepassing van sanitaire mid delen neemt het watergebruik toe. Om een ieder, ook de minst draagkrach- tigen, van water te voorzien, is het nood zakelijk, dat progressiviteit in de tarieven wo-rdt toegepast. Sprekende over de economische zijde van de waterleiding, merkte spr. op, dat ei zich omstandigheden kunnen voordoen, dat de overheid moet ingTijpen. Dat de overheid winst uit het waterleidingsbedrijf maakt, ligt buiten het optreden der be drijfsdirectie. Voor de overheid blijft ech ter primair een goede behartiging van het algemeen belang. Niet te vergeten hebben wij, dat de overheid vele lasten en offers te dragen heeft. Daarcm mag zij zeer ze ker deelen in de lusten De tarieven moeten zóó zijn ingericht, dat zij een behoorlijke voorziening der bur gers mogelijk maakt. Tot waterverkwisting mag een en ander echter weer niet lei den.. Een machtige prikkel schuilt in vele be drijven in de toename der productie, waar door de kostprijs kan worden verlaagd. Bij de waterleiding geldt daarentegen vaak de stelregel: duurder water bij groo ter gebruik. Watervoorzieningen, die met een onbeperkt waterverbruik te rekenen hebben, hebben met moeilijkheden te kam pen. Daarom, aldus spr., openbaart zich bij waterleidingbedrijven gemakkelijker de tendenz, het verbruik eer te willen druk ken dan dit te bevorderen. Anders dan bij de gasfabrieken en electriciteitsbedrijven, werkt bij de waterleidingen in het alge meen het winststreven niet in de richting van tariefsverlaging. Dat is een reden te meer voor de overheid om zich bij het beheer van waterleidingbedrijven wel be wust te zijn van haar primaire taak. Wan neer de goede voorziening van de burgers met drinkwater kostbare werken vereischt. die de winstgevendheid van het bedrijf zullen verminderen, met het winststreven het maken der werken niet in den weg slaan. Spr. ziet een drietal eischen, welke bij de watervoorziening sterk de aandacht vra gen en wel: de prijs waarvoor het water geleverd wordt dient redelijk te zijn; voorts moet het financieel beheer op een gezonde basis berusten en ten slotte moet het bedrijf de beschikking hebben over het geld om de technische voorzieningen te financieren. Vervolgens zette spr. uiteen, dat z.i. het best het meterstelsel kan worden toege past. Dit ook voor een goede en eerlijke watervoorziening en om het rechtsgevoel der verbruikers te bevredigen. Uitvoerig weidde ir. Lindenbergh ver volgens uit over de in Leiden toegepaste bases der tarieven, waarbij hij opmerkte, dat het nieuwe metertarief vele faciliteiten geeft. Dat uit het oogpunt van de volks gezondheid een minimum noodzakelijk is, toonde hij met vele voorbeelden aan. Be perking blijft dan ook noodig, maar zóó, dat ieder toch over voldoende water beschik ken kan. Een volkomen metertarief, in dien zin, dat den verbruiker uitsluitend in rekening wordt gebracht de door den me ter aangewezen hoeveelheid verbruikt wa ter tegen een bepaalden eenheidsprijs is een te weinig stabiele basis, zelfs bij een zoo weinig conjunctuur gevoelig bedrijf als de watervoorziening. Nadat spr. er op gewezen had, dat de vaste kosten der exploitatie zeer hoog zijn, merkte hij ten slotte nog op, dat de over heid wel winst op de bedrijven moet ma ken, daar zij anders toch naar andere mid delen spr. noemde de belasting moet omzien om tot dekking der uitgaven te ko men. Na een korte pauze was er gelegenheid tol gedachtenwisseling. Ten slotte werd neg het woord gevoerd door den heer M. G. Verwey, wethouder van financiën, tevens president-commissa ris der L.D.W.M., die o.m. hulde bracht aan het bestuur van den Verhuurdersbond voor het initiatief, dat tot deze nuttige bij eenkomst leidde. De heer Zitman dankte daarna ir. Lin denbergh voor zijn betoog. Bij Kon. besluit is benoemd tot leger- predikant in vasten dienst, ter standplaats Leiden, ds. J. Luchies, reserve-veldpredi ker. NU WORDT HET WERKELIJKHEID Geen luchtaanvallen, maar een aanval op Uw pondjes. De Leidsche en Oegstgeester Jeugd is ter mobilisatie opgeroepen om morgen Zaterdagmiddag half twee uur present te zijn op de Hooglandsche Kerkgracht. Te vens zijn er een 30-tal auto's, rijtuigen „Jan Pleziers" en mail-rossen gerequi- reerd om de jongelui naar hun plaats van bestemming te brengen om beslag te leg gen op de noodige ponden en kilo's levens middelen voor het leger armen, ter ver strekking van een Kerstgave. U zorgt er allen wel voor, dat de bon nen voor vleesch, worst of iets anders, geschreven klaar liggen, de ponden en kilo's levensmiddelen opgestapeld achter de deur in kisten of doozen, want dit be vorderd de vlugge afwerking van het groote rayon, dat wij moeten belegeren; vooral indien, hetgeen wij echter niet hepen, slecht weer mocht zijn. Wij vertrouwen op Uw aller medewer king door veel en royaal te geven. Wij zijn U dankbaar uit naam der armen. Hierbij nog een beroep op al de mede werkende Jongelui „half twee present, en de slag wordt geleverd!" De districts directeur van de jeugd zal U allen voor vertrek nog even toespreken! Het Comité. PROF. DR. HENRI v. ROOIEN VOOR DE K. J. M. V. Over: „Het Katholieke gezin, kracht der Kerk". De afd. Leiden van de Kath. Jonge Mid denstandsver. „St. Petrus Canisius'' had voor haar vergadering gisteravond uitge- noodigd prof. dr. Henri v. Rooyen. O.S.Cr., uit Zoeterwoude, die een interessante inlei ding hield over bovengenoemd onderwerp. Prof. v. Rooyen herinnerde eraan hoe hij eenige jaren geleden voor de K.J.M.V. gesproken heeft over de beteekenis van het christelijk huwelijk, hetgeen hij als een in leiding wilde beschouwen op de lezing van dezen avond, handelend over „het Katho lieke gezin, kracht der Kerk". Spr. wilde in deze conferentie aantoonen hoe het Ka tholieke gezin moet werden doorgevoeld omdat daaruit de Kerk steeds nieuwe Krachten zal kunnen putten. Teruggaande in de geschiedenis der Kerk wijst prof. van Rooyen erop, hoe keizer Maxentius tegen het einde der 4e eeuw de Kerk het „huis der stralende waarheid" noemde. Dat is een richtsnoer voor ieder, voor iederen Katholiek vooral. Beseffen wij vooral den rijkdom van het Katholiek Geloof. De waarheid kan niet anders dan Katho liek, d.i. algemeen zijn. In practische din gen van ondergeschikt belang mogen afwij kingen geconstateerd worden, de waarheid zelf verandert niet. De dwaling verminkt het leven, omdat zij eenzijdig is. In dit verband noemt spr. de dwaling van Luther, wat spr. noemde een geval van overgevoeligheid, waarbij hij zich niet door helderheid -van geest liet ieiden. Doordat op een bepaald punt is doorgedraafd heeft hij zijn verstand uitge schakeld, tengevolge waarvan zijn dwaling een ramp voor de menschheid is geworden. Het gevoelsleven van den mensch is van ontzettend groot belang, maar het moet geleid worden door het verstand. Verstand zonder geloof verarmt het le ven en een ongeloovige, aldus sprak zich een Duitsch geleerde onlangs uit, is te be schouwen als een ongeordende onvolgroei de geest. Het is opmerkelijk hoe juist de Katholie ke Kerk, die zooveel verstandelijke onder werping eischt, een verdedigster is van de rechten van het verstand. Zij beséhouwt het verstand als een kostbare gave van dnn Schepper, die zijn bevrediging moet vin den gelijk de zintuigen van oen mensch. De grootste rijkdom van den Katholieken mensch is echter hel bezit van het geloof, dat vergoddelijking brengt, omdat God zich naar den mensch neigt om dezen te ver goddelijken, d.w.z. goddelijk leven te schenken en zoo gelukkig te maken. Spr. wilde hierover in den breede uit weiden om te duidelijker te kunnen aan toonen de beteekenis van het Katholieke gezin voor de Kerk. Er zijn verschillende dingen, die een kracht beteekenen voor de Katholieke Kerk. Zc-o b.v. het pausschap, dat gezag en eenheid beteekent - voor de Kerk. Naast den Paus staat verder de geheele priester schap met de bisschoppen aan het hoofd. Zoo is ook het Katholieke gezin een kracht voor de Kerk. In de eerste plaats toont spr. dit aan in het algemeen. Aristoteles reeds heeft gezegd, dat de mensch een sociaal wezen is, dat hij behoefte heeft aan samenleving. De grondstof, waaruit die samenleving wordt opgebouwd, dat zijn de gezinnen en het gezinsverband, is iets wat niet kan wor den weggedacht of weggenomen. God schiep het eerste menschenpaar als man en vrouw, het eerste gezin. Zoo zijn iedere man en vrouw het middelpunt van het ge zin met de kinderen als een stralen krans er omheen. In het gezin groeit telkens een nieuwe menschheid. en het goede gezin waarborgt een goede menschheid. Het gezin is de on uitputtelijke schoot, waaruit de mensch heid steeds nieuw leven put. De Kerk nu moet de geheele menschheid omvatten en de genade veredelt de natuur van den mensch, zoodat zij veel verhevener en schooner wordt. Door Christus is het huwelijk tot een der zeven Sacramenten verheven. Dcor het christelijk huwelijk nu wordt de vereeniging van Christus met de Kerk voortgezet. Dat de bloei van de Kerk te grooter zal zijn naarmate het Katholieke gezin op hoo- ger peil staat, is heel begrijpelijk, omdat daaruit de priesters, de kloosterlingen moe ten voortkomen, die leiding kunnen geven om nieuwe gezinnen naar Gods geest te vormen. Daarnaast moeten uit de Katholie ke gezinnen voortkomen de Katholieken, die in de wereld Gods werk kunnen voort zetten. Spr. schetst vervolgens hoe het echt-Ka- tholieke gezin eruit moet zien, hoe daar de geest van Christus moet heerschen, hoe daar offers gebracht moeten worden om het geluk greoter te deen worden; hoe daar eerbied van de kinderen voor de ouders moet heerschen; hoe de ouders lusten en lasten voor hun kinderen moeten dra gen. In het Katholieke gezin is die echte geest van saamhoorigheid. daar leeren de kinderen van Jongsaf aan, dat er vergevens gezindheid moet heerschen, dat er liefde moet zijn. Dan zal God daar wonen onder de menschen. De Katholieke Kerk is de ziel van de wereld. Neem de Katholieke Kerk weg uit de samenleving en de wereld zal ten on dergaan in tweedracht. De beschaving zal niet ten onder gaan zoolang er nog echt- Katholieke gezinnen gevonden zullen wor den. Zoolang deze er zullen zijn blijft er een kern van harmonische eenheid van waaruit een nieuwe mensch zal uitgaan om de wereld te redden voor den Christus. Met een woord van dank van den w.n. voorzitter, den heer H. Geyer, werd de bij eenkomst hierna gesloten. BLOEMIST-PATROONS VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Causerie van den heer E. H. J. Cunaeus. Woensdagavond had in café restaurant ,..'t Schuttershof" een buitengewone leden vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer A. Buur man, opende de vergadering en sprak in het bijzonder woorden van welkom tot den spreker van dezen avond, den heer E. H. J. Cunaeus, die zou spreken over Zaadplan- ten in den siertuin". Nadat de notu'.en onveranderd werden goedgekeurd en nog enkele mededeelingen van het bestuur gevolgd waren, was het woord aan den heer Cunaeus. Met voor beelden aan de praktijk ontleend, vertelde spreker op aangename wijze welke mooie resultaten er wel met één- en tweejarige zaadplanten te bereiken zijn. Het gebruik er'van strekt zich niet alleen uit voor het beplanten van nog leege hoekjes in de vas- teplantenborder, in den muur- en rots- tuin, maar vooral ook is bij een juist ge bruik in een zaadp'.anten-border schitte rend resultaat te bereiken. Veel zorg moet er bij den uitzaai en den verderen opkweek aan besteed worden, daar de éénjarige meestal in drie vier maanden uitge bloeid zijn. Spreker is zich er van bewust, dat het schier ondoenlijk is alle zaadplan ten de revue te laten passeeren, maar hij kon niet nalaten er toch enkele z.i. te wei nig tegenwoordig aangekweekte te noe men, zooals de Hesperis matronalis, die zelfs op de schaduwrijkste plaatsen nog goede resultaten geeft. Papaver nudica ule, die met haar veelkleurige tinten ieders bewondering afdwingt. En hoe mooi is niet de Cenothera biennis, de Teunusbloem. Spreker vertelde, dat hij vaak met bewon dering gekeken had zomersavonds in de Leidsche Hout, als de gele bloemen plotse ling opensprongen en een fosforiseerend licht verspreiden. De rede, door allen met groote aandacht gevolgd, mocht een dankbaar applaus oog sten. Nadat nog vele leden vragen hadden gesteld, dankte de voorzitter den heer Cu naeus hartelijk voor zijn leerzaam betoog. Hierna sloot de voorzitter de vergadering waarna men overging tot een gezellig sa menzijn. Het bestuur had een nomenclatuurwed strijd van heesters uitgeschreven, waaraan vele aardige prijzen verbonden waren. Met veel animo werd aan deze prijsvraag door ieder deelgenomen. De heeren L. Mulder, J. Maandag en J. J. van der Blom mochten order app'.aus succ. den eersten, tweeden en derden prijs uit handen van den voor zitter in ontvangst nemen. Na een korte piuze vroeg de heer J. Maandag het woord die het bestuur, na mens de leden uitnoodigde op hun beurt van hun kennis blijk te doen geven door eveneens heestertakken op naam te stellen. De Jury uit de leden kende den eersten prijs toe aan den heer P. C. van der Most van Spijk, terwijl den heer G. Hüner, den tweeden en den heer N de Leeuw de der de prijs toegekend werden. Het was al laat toen deze geanimeerde avond besloten werd. LEZING RECTOR Dr. A. OLIEROOK. Over de „Rellamy-Beweging". Dinsdagavond hield de afd. Leiden van den Ned. Bond van Handels-, Kantoor, en Winkelbedienden een ledenvergadering in Café-Rest. „De Doelen". Deze, jammer genoeg maar matig be zochte, vergadering^" werd omstreeks half negen door den voorzitter, dan heer F. H. M. Kok, met den Christelijken groet ge opend. Hij heette allen van harte welkom, in het bijzonder Dr. Olierook en den gees telijken adviseur. Pater Tesser O.F.M. Na voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd en de behandeling der di verse ingekomen stukken, kreeg Dr. Olie rook het woord voor het houden van zijn voordracht over de „Bellamy-beweging". Spreker begon met een uiteenzetting, hoe Bellamy, wiens gedachte zeker eerlijk en oprecht mag genoemd worden, er toe was gekomen zijn idelalen, waardoor hg de menschheid, zooals hij het zag in het jaar 1868, uit den grooten nood en de ellende redden wilde, vastlegde in het in het Nederlandsch vertaalde boek „In het jaar 2000". Daarin beoogde hij ondermeer afschaffing van het privaatbezit; einde 1 van het winststreven, dus alles in eigen- Van onze Adverteerders DAMESZAAK FIRMA WARNECKE. Heden heeft de heropening plaats gehad van de damesmodezaak van de fa. Warnec- k«\ aan den Stationswtg. Zooals destijds gemeld, worden de dames- er heerenzaak omgewisseld en nadat eeni ge weken geleden de heerenzaak in het ,;and 4 was gereedgekomen, vond thans de Heropening plaats van de dameszaak in het pand bb. Deze zaak werd tevens spe ciaal ingericht voor japonnen en corsetten. Uitgebreide collecties in beide artikelen zijn thans voorradig en de dames kunnen verzekerd zijn iets van haar smaak hier te vinden. Achter in den winkel zijn twee paskamers aangebracht en het geheel is n et zorg zonder overdadige luxe geres te ureerd. dom van de gemeenschap; iedere arbeider in deze Bellamy-gcmeenschap, van hoog tot laag, ontvangt evenveel loon, of liever gezegd evenveel credif. Alle mannen on vrouwen krijgen een crediet-brief, waar op hij of zij in de Staatsmagazijnen dat-, gene kan verkrijgen, wat hg of zij denken noodig te hebben. De reclame heeft geen zin meer, con currentie is verdwenen, alles immers, wat de mensch begeert, is verkrijgbaar in de Staatsmagazijnen. Doordat de armoede uit de maatschappij verdwenen is, verdwijnt automatisch de misdaad, omdat, volgens Bellamy, de misdaad voortkomt uit de sociale en economische mistoestanden. Na deze verschillende gedachten onder de loupe te hebben genomen en weerlegd te hebben, vervolgde de spreker, dat de groote grondfout van Bellamy is geweest, uat hij in zijn beide boeken „In het jaar 2U00" en „Gexijkheid" geen plaats in heeft kunnen ruimen voor het Christendom, voor den Godsdienst. De Godsdienst im mers zegt, dat de zonde (misdaad) niet op de axiereerste plaats voortkomt uit de maatschappelijke wantoestanden, maar ligt in den mensch zelf, door de erfzonde. Maatschappelijke weivaart verbetert den mensch in zichzelve nog niet, maar de in zichzelf verbeterde mensch is in staat de verworde maatschappij te herstellen. Men heeft dat gezien in de eerste eeuwen, hoe een hanjcievol Christenen, het heidcnsch, van zonde doordrenkt Romeinsch Rijk voor CnristU9 heoben gewonnen. Bellamy's lijfspreuk „Welvaart voor allen" is wat ooit wij' willen, maar dan volgens de rich tig nen in onze schoone acue: „Naar de nieuwe gemeenschap", vastgelegd in de pauselijke encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". Geen afschaffing van het privaatbezit, maar een geordend bezit, wat meebrengt de behartiging van de gemeenschapsbelan gen, zonder wegcijfering van onze eigen belangen. Wegcijfering van goede eigen belangen, zal het menschelijk initiatief noodwendig dooden en het maken tot een nummer in een genummerd gemeenschapsoord. Slechts dan zal de maatschappij zich veroeteren, indien Jezus' liefdeleer in 's menscnen hanen staat gegrift, slechts dan zal er rechtvaardigheid en naasten liefde heerschen. Laten wij, Katholieken, ons In deze richting vormen: Jezus' liefdeleer uitdra gen in de maatschappij door onze eigen uaadwerkelijke beleving daarvan; door ons voorbeeld, door onze voortdurende ac tiviteit in ons geestelijk en ons maat schappelijk streven, zoodat men ook van ons kan zeggen, als van de eerste Christe nen: Zie eens hoe zij elkander beminnen. Laat men ons paraat vinden, wanneer deze gruwelijke oorlog zal zgn geëindigd, God geve, dat dit spoedig moge wezen, want nieuwe proleten zulien opstaan en ook de Beilamy-beweging zal zeker dan meer vat krijgen op de menschen; ver sterken wij aerhalve ons geestelgk leven, maar versterken wij ook onze sociale vereenigingen, opdat wij op kunnen mar- cheeren in aaneengesloten rijen naar ons heerlijk ideaal: „Naar de nieuwe ge meenschap". Een langdurig applaus vertolkte de dankoare gevoelens der aanwezigen voor de diepzinnige en actievolle rede. De voorzitter bedankte Dr. Olierook voor zijn prachtige rede en sprak den wensch uit, dat zijn Z.Eerw. nog eens ge negen zou willen zijn voor de vergade ring te komen spreken. De agenda werd vervolgens na een korte pauze afgewerkt. Als candidaat voor den Bondsraad werd door de afdeeling gesteld de heer F. H. M. Kok. Pater Tesser beantwoordde eenige In gekomen vragen; de voorzitter wente de leden op van de vragenrubriek „Wij wil len gaarne weten?" ruim gebruik tev maken. Alle vragen op sociaal-economisch en godsdienstig gebied kunnen b(j Zgn- Eerw. worden ingezonden en zullen op de eerstvolgende vergadering worden behan deld. Men behoeft deze vragen niet te onderteekenen. Na een korte rondvraag sloot de voor zitter deze zeer leerzame en actueele ver gadering. Ter voorziening in de vacature ontstaan als gevolg van het aan dr. W. van der Wijk verleende eervol ontslag, hebben B. en W. van Den Haag den gemeenteraad aanbe volen ter benoeming tot directeur der Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur sus Raamstraat 28: 1. G. de Haas, leeraar aan de gemeente lijke hoogere burgerschool met 5-jarige cursus aldaar. 2. dr. H. G. S. Snijder, lee raar aan het stedelijk gmnasium hier ter stede.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9