PONDJESDAG VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTF BLAD - PAG. 3 voop Leiden en Oegstgeest op a.s. ZATERDAG 16 DECEMBER ten behoeve van de Apmen dep ST. VINCENTIUS-VEREEN. voop Leiden en Oegstgeest Bijdragen ter bestrijding van de noodzakelijke onkosten kunnen gestort worden op Girorekening No. 244175 van den Penningm., den heer G. W. Fleerkamp, Hoogewoerd 136 Nevenstaande bon kan men invullen voor LEVENSMIDDELEN en eveneens ZATERDAGMIDDAG meegeven. 293 BON Pondjes-Comité Leiden en Oegstg Te halen bij (leverancier) KERSTMIS 1939 Handteekening Adres. STADSNIEUWS Voor Stadsnieuws verwijzen wij naar pag. 9 PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Vergadering van gisteren. Onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, hebben, de Staten in de Ridder zaal de algemeene beschouwingen over de provinciale begrooting voor 1940 voortge zet. De heer Boersma (c.h.) zegt, dat geen middel onbeproefd mag blijven tot leniging van de werkloosheid. Kunnen Ged. niet meer initiatief nemen t.a.v. werkverschaf fing en werkverruiming? Wat aan wegen aanleg wordt gedaan is niet voldoende ter bestrijding van de werkloosheid. Spr. dringt verder aan op het onderhoud van alle molens in deze provincie, niet al leen de waterschapsmolens. Spr. bepleit een subsidie voor het instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland. De heer Deerenberg (r.k.) bespreekt de verbindingen tusschen de eilanden. Hij bestrijdt de opvattingen der nationaal-so- cialisten. De heer J ansen Manenschyn (a.r.) acht met Ged. de uiterste voorzichtigheid op financieel gebied geboden. Alleen bij gebleken noodzakelijkheid zijn nieuwe uit gaven verantwoord. De uitgaven nemen toe, hetgeen blijkt uit een vergelijking met 1937. In drie jaren zijn de uitgaven met meer dan een half millioen gestegen op een begrooting van 7 millioen. Spr. is het niet eens met de klachten dat er te weinig aan werkverschaffing zou worden gedaan. Men vergete niet, dat zich dikwijls moeilijkheden bij de uitvoering voordoen, die niet voorzien waren. Zoo is o.a. gebleken, dat gedeeltelijke droogma king van de Reeuwijksche en Sluipwijk- sche plassen technisch en financieel onmo gelijk was. De heer Van den Brule (r.k.) acht de gedachte van commissies van bijstand, door den heer Drees geopperd, niet verwerpelijk. Hy bestrijdt de opvattingen der nationaal- socialisten. De heer Menist (r.s.) critiseert het be leid van gedeputeerden en klaagt over een gebrek aan contact tusschen de colleges van Gedep. en van Provinciale Staten. Spr. deelt de bezwaren van die Statenleden, die voor toekenning van meer subsidies* hebben gepleit. Om 13 uur schorst de voorzitter de ver gadering tot 14 uur. Na hervatting van de vergadering zet de heer Menist (r.s.a.p.) zijn rede voort. Hij bepleit met klem duurtetoeslagen voor het personeel in provincialen dienst en werkverruiming op normale voorwaar den. Tenslotte houdt spr. een beschouwing over het „monster verbond" van commu nisten en nationaal-socialisten. De heer N oteboom. (a.r.) houdt een staatsrechtelijk betoog over de taak van de provincie. De heer Gardenier (s.d.) wenschte meer inlichtingen over het niet meer ver- leenen van subsidie aan den gezondheids- en melk-controledienst voor vee in Zuid- Holland en de commissie inzake de kwali teitsverbetering van de volvette Goudsche kaas op de boerderij. Spr. maakt zich bezorgd over de water- keering in het hoogheemraadschap Rijn land, die z.i. „verachtert", ook de waterkee- ring van de Kruinigergo'rs baart hem zorg, evenals de waterkeering op Goeree. Hij vraagt naar afdoende voorzieningen ten deze. De heer Sandifort (s.d.) is verheugd dat een voorstel tot gedeeltelijke droogma king van de Reeuwijksche en Sluipwijk- sche plassen van dit college niet is te ver wachten. Spr. zou gaarne de motiveering van dit besluit vernemen. Hij is ook ver heugd, dat een subsidie aan de Vereeniging Stad en Landschap van Zuid-Holland tot de mogelijkheden behoort. Spr. dringt aan op de openstelling van de sluis bij Leidschendam. Hij sluit zich vol komen aan bij den heer Boersma met be trekking tot het landschapsschoon. De heer Da mme (s.d.) zou subsidie wenschen voor het Residentie-Orkest en het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Andere provincies subsidieeren orkesten, waarom zou Zuid-Holland dan achterblij ven. Juist in dezen tijd dient de gemeen schap te offeren voor het cultureele leven. De heer Z ij p (lib.) ondersteunt den aan drang uitgeoefend door mevrouw van Gel der en mej. Pomper tot het verleenen van subsidie aan koloniehuizen ter uitzending van zwakke kinderen. Financieel acht spr. een dergelijke uitgave volkomen verant woord, want het gaat hier hoofdzakelijk om prae-tuberculose kinderen zoodat uitzen ding dikwijls een behandeling in een sana torium voorkomt. Mevrouw de VriesBruins (s.d.) pleit voor den schoolartsendienst en de schoolvoeding. Ook verdedigt zy de school- tandverzorging. Spr. beveelt de bestrijding van de tuberculose in de aandacht van het college van Gedeputeerden aan. Zij vraagt een klein bedrag voor het instituut van volkshuisvesting. De heer Oud (v.d.) kan zich in het al gemeen met het beleid van gedeputeerden vereenigen. Hoe zal het gaan met de inkomsten uit belastingen voor de provincie? Spr. meent dalf een zeer voorzichtige financieele poli tiek geboden blijft en waarschuwt tegen een gedachtenpang als deze: „Ach, wy zijn een rijke provincie en kunnen ons wel wat veroorloven. Nu het rijk straks hoogere be lastingen zal heffen is het zaak dat de pro vincie zorgt dat zij geen nieuwe belastin gen behoeft te heffen. Uitbreiding van de taak der provincie komt spr. dan ook aller minst gewenscht voor en hij geeft een uit eenzetting van die .taak aan de hand der wettelijke voorschriften en van de histo rische ontwikkeling. Die taak moet r.iet een doublure of meer worden van de taak, die rijk en gemeente hebben te vervullen. Daarbij komt nog, dat uitbreiding van die taak ook uitbreiding van uitgaven tenge volge heeft. Aangezien in dezen ty'd niet op vermeerdering van inkomsten kan wor den gerekend en men ook te strijden'fieeft tegen een natuurlijk accres van uitgaven is er reden te meer om zich te concentreer en op de bestaande taak. Het gevaar bestaat ook dat de bestaande taak niet meer naar behooren zal kunnen worden vervuld wan neer men die taak wil uitbreiden. Toch heeft de provincie nog een heel be langrijke taak te vervullen. Laat zij die zoo goed mogelijk behartigen en dan zal zij veel kunnen blijven doen voor het ge west. Te 17 uur 30 heeft de voorzitter de ver gadering tot vanochtend 11 uur verdaagd. OMGEVING LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Donderdag 21 Dec. a.s. komt de Raad der gemeente in open bare vergadering bijeen, des avonds te 7.30 uur. De agenda vermeldt o.m.: Vast stelling van de bedrijfsbegrootingen en ge- meentebegrooting 1940. Voorstel tot aan koop en ingebruikgeving van blokbrand- weerapparaten voor de luchtbescherming (aangehouden in de vergadering van 7 Dec. 1939). Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. bieden den Raad ter goedkeuring aan de begrooting van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Huypbetoon dezer gemeente voor het dienstjaar 1940. De geraamde ontvangsten en uitgaven be- loopenloopen een bedrag van ƒ44.005.60. Het geraamde subsidie van de gemeente bedraagt 44.000. B. en W. stellen voor bedoelde begröoting goed te keuren. Verkooping. Ten overstaan van nota ris W. A. Caron te Voorschoten, is gister in hotel Deurloo in het openbaar ver kocht: een woon- en winkelhuis met twee bovenwoningen, drukkerij, loods en tuin, gelegen Damlaan nos. 2, 4, 6, 8 te Leid schendam. Het geheel was ingezet op 30.000 en werd niet afgemijnd. NOOTDORP Ongeval. Toen Woensdagmiddag de veehouder v. d. E. over den Kerkeweg per i li wiel reed, schrok een naast hem loo- pende hond van een passeerende auto zoo, dat hij plotseling voor het rijwiel kwam met het gevolg, dat de berijder op onzachte vvijze met den grond in aanraking kwam. Hij bleef buiten kennis liggen en werd een f.abij liggende woning binnengedragen. Een geneeskundige, die spoedig na het ongeval aanwezig was, constateerde een hersen schudding, terwyl betrokkene voorts een flinke hoofdwonde opliep. Nadat hij na eenigen tijd het bewustzijn had herkregen, Kon hij per auto naar zyn woning ver voerd worden. ZOETERMEER Postduiven. De postduivenvereniging De Witpen" hield deze week een tentoon stelling in het clubgebouw Zegwaartsche- v/eg alhier. Er waren ruim 100 dieren in gezonden, die door den keurmeester C. van de Leer uit Rotterdam werden gekeurd en over 't algemeen van 'goede kwaliteit, waren. Geboren: Leonard us Nicolaas z. van J. L. van Dorp en E. Hoogduin. Meisje overreden te Zoetermeer Hedenmorgen om kwart voor 8 heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad op de Voorweg. De 8-jarige G. C. Opdam is, al spelende, tegen een voorbij rijdende auto geloopen. Het meisje werd zoo zwaar gewond de schedel werd verbrijzeld dat de dood on middellijk intrad. Den bestuurder, B. van V. uit Moer- kapelle, treft vermoedelijk geen schuld. Getrouwd: J. Uitdenbogerd 32 j. en J. Lengkeek 26 j. te Zoetermeer. Overleden: Gerrit A. van Oosterom 30 j. Pieter Jongenotter 1 j. In g e k o m e n: Th. C. van de Sande, uit Nootdorp. VOORSCHOTEN Trap van een paard. Bij het afrijden der legerpaarden werd gistermiddag onge veer half drie op den Veurscheweg, door het achteruitslaan van één der paarden, D. N. uit Leiden, die j-uist per rijwiel passeerde, getroffen. Raadzaam werd ge acht hem naar dr. M. v. d. Stoel over te brengen, welke geen breuk, maar een ver moedelijke kneuzing constateerde. Door bemiddeling van de militairen is D. N. naar zijn woning overgebracht. De mili taire politie, die juist ter plaatse was, heeft deze zaak in onderzoek. Personalia. De heer mr. C. J. H. van Buuren, adj.-commies 2e klasse ter secre tarie alhier is benoemd tot adj. commies le klasse ter gemeente-secretarie te Bever wijk. WASSENAAR Bloembollencultuur. In het „Wapen van Leiden "hield de afd. Wassenaar van de Alg. Vereén. voor Bloembollencultuur een ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer A. P. Ruygrok, werden de in greoten getale opgekomen leden hartelijk welkom geheeten, en voorts schetste hij de tragische omstandigheden waarin het vak momenteel verkeert. Na het lezen der notulen door secretaris C. Kraaij, wordt de beschrijvingsbrief in behandeling genomen Besloten wordt de candidaturen van de heeren W. Jonkheer en C. Hoebe voor het Hoofdbestuur te steu nen. Voor de rondvraag op de algemeene vergadering wordt den afgevaardigden op gedragen het hoofdbestuur in overweging te geven, zich terug te trekken uit den Bloembollenraad, om daarmede te voorko men, dat de leden het nut van een lidmaat schap van de Alg. Vereeniging niet meer zullen inzien. Ook zal er op worden aange drongen, dat er weer surplusbollen be schikbaar gesteld zullen kunnen worden voor onpersoonlijke reclame (aan de schoolkinderen). Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering werden hierop benoemd de heeren A. P Ruygrok en J. Hoogstraten en tot hunne plaatsvervangers de heeren C. Nell en A. J. Hoogeveen. Door den voorzitter werd hierop in het kort gememoreerd het 60-jarig bestaan der afdeeling. In 1879 werd deze opgericht en vanaf 1883 zijn de geregelde verslagen van de afdeeling in het bezit. Tijdens de vergadering werd er ter gele genheid van de herdenking consumptie be schikbaar gesteld en volgde, na de sluiting nog een geanimeerd samenzijn. Laatste berichten Binnenland DE MOORD IN DE BAAN TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen, heeft het voortge zette onderzoek in de moordzaak tegen P K., die in den nacht van Zondag op Maandag in een pand in de Baan te Rot terdam de 36-jarige juffrouw M. E. O. door wurging om het leven bracht, uitgewezen, dat de tweede gearresteerde, L. S. niets rnet den moord heeft te maken. Weliswaar heeft K. hem in den loop van den dag op de hoogte gebracht van netgeen hij had gedaan, zoodat hij door dit aanvanke lijk voor de politie te verzwijgen ern stige verdenking op zich laadde, het is evenwel niet gebleken, dat hy in den moord een werkzaam .aandeel heeft gehad. Hij is dan ook op vrije voeten gesteld. P. K. zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Leonardus Marius, zoon van M. Links en J. A. van Maris Elizabeth Johanna, dochter van J. Veldhuijzen van Zanten en E. J. Elfring Johannes, zoon van J. Sauerbier Couvée en W. C. H. Te- gelaar Sibilla, dochter van J. Sauerbier Couvée en W. C. H. Tegelaar. Ondertrouwd: H. W. G. P. Spen- lel jm. 23 jaar en J. van Woudenberg jd. 22 jaar G. H. Steenbergen jm. 22 jaar en C M. Swinkels jd. 20 jaar. Overleden: M. van Dijk m. 83 jaar C. M. de Bolster wed. van J Dickhoff 87 jaar A. Nobbes, wede. van P. van Ber- kel 83 jaar. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 15 December. (A.N.P.) Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: Niets bizonders te melden. BERLIJN, 15 December. (A.N.P.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een afzonderlijk Britsch bombarde mentsvliegtuig, dat gisteren vloog in de omgeving van de luchtbasis Borkum, doch geen bommen uitwierp, werd door ons luchtdoelgeschut verdreven. Twee andere Britsche gevechtsvliegtuigen probeerden het eiland Sylt aan te vallen. Vier neerge worpen bommen vielen buiten het eiland in zee. Grooteren omvang nam in de namid daguren een luchtgevecht aan, dat zich ontwikkelde uit den aanval van Britsche gevechtsvliegtuigen in het gebied van de Noord-Friesche eilanden. Duitsche jagers hebben van twintig aanvallers tien neer geschoten. Een Duitsch toestel moest op zee dalen. In het Westen geen gebeurtenissen van belang. EEN VERKLARING VAN KARDINAAL VERDIER. PARIJS, 15 December. (A.N.P.) Kardi naal Verdier heeft in de „Semaine Reli- gieuse" een artikel geschreven, waarin hij zich afvraagt of morgen niet de geheele wereld in oorlog zal zyn. Op het spel staan de vrijheid, de broederschap van de men- schen, de christelijke beschaving en de godsdienst zelf. Frankrijk, dat steeds rid derlijk is, plaatst zich naast zijn grooten bondgenoot Engeland om de geestelijke waarden voor de wereld te bewaren. Het weekblad voegt aan deze verklaring van den kardinaal toe, dat op Kerstmis een acte van toewijding van alle Franschen van de preekstoel zal worden voorgelezen, met een belofte, dat indien God de overwin ning schenkt, een nieuw gedenkteeken zal worden opgericht, dat een steenen getui genis zal afleggen van de dankbaarheid door de eeuwen heen. DUITSCH SCHIP AANGEHOUDEN. WILMINGTON, (Noord-Carolina), 15 December. (A.N.P.) De autoriteiten van de Vereenigde Staten hebben het Duitsche schip „Lakla" belet de Amerikaansche wa teren te verlaten, omdat zij gegronde reden hebben om aan te nemen, dat het schip Duitsche oorlogsbodems op volle zee zou gaan ravitailletren of van berichten voor zien. De „Lakla" had morgen naar Miami moeten vertrekken. Het schip is tien da gen geleden door de Amerikaansche kust wacht aangehouden en naar Wrightville gebracht. GEHEIME CLAUSULE IN TURKSCHE PACT MET GEALLIEERDEN? BERLIJN, 15 December. (A.N.P.) De „National Zeitung" te Essen meldt uit Mos kou, dat volgens een aldaar gepubliceerd bericht, dat ook in de Russische radio is verspreid, het Britsch-Fransch-Turksche pact een geheime clausule zou behelzen, welke voorziet in de opstelling van een te gen de Sovjet-Unie gericht leger in Tur kije onder Fransch commando. Dit leger zou bestaan uit 400.000 Franschen, 80.000 Engelschen en 500.000 Turken. RUSSISCH SPIONNAGECENTRUM ONTDEKT. KOPENHAGEN, 15 December. (A.N.P.) De „National Tidende" verneemt uit Helsin ki, dat daar een Sovjet-Russisch spionnage- centrum is ontdekt, met vertakkingen naar Stockholm. Tijdens de verduistering be merkte een politieman in de Finsche hoofd stad een niet voldoende afgeschermd licht. Bij onderzoek bleek, dat in een woning een Russische vrouw bezig was met Stockholm te telefoneeren. Onder bedreiging met zijn revolver arresteerde de agent de vrouw. Gemeentel. Aankondigingen SUIKERTOEWIJZING AAN BANKET BAKKERS, ENZ. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: Leiders van suikerverwerkende bedrij ven kunnen de naar hun behoefte te groo- te coupures van suikerbons laten splitsen door de Meelcentrale, Riouwstraat 174180 te 's-Gravenhage, die in het vervolg met deze verdeeling rekening zal houden. De Directeur, P. ROOSENBERG. Leiden, 15 December 1939. AGENDA Vrijdag, R.K. Bond van Overheidsperso neel ,.St. Paulus", Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", Ledenvergade ring. Lezing door puter H. de Groot, „De Harmonie", 8 30 uur. Zaterdag, Tweede opvoering van „Delila" door Litteris Sacrum. Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der «potheken te Leiden wordt van Z a t e r lag 9 tot en met Vrijdag 15 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp Ier Menschheid, Hooigracht 48, tel 21060 er A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgecstsche Apotheek, A^ilhelminapark 8, tel. 26274. DE ONDERGANG VAN DE „INDIGIRKA" TOKIO, 15 December. (A.N.P.) Tot Don derdagmiddag 2 uur waren 420 lijken ge vonden van slachtoffers van den onder gang van het Russische sa „Indigirka". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Dec. Vee. Prijzen: 9 stieren f 200—260, schoon gewicht 58—62 cent, l.andel matig; 84 kalf- en melkkoeien 190 —300, handel tamelijk vlot; 386 varekoeien e.a. 90300 handel tamelijk; 140 vette koeien 180—325, schoon gewicht 58—82 cent en 77 geraskalveren 24—60, handel vlug; 11 vette kalveren 70—125, schoon gewicht 80110 cent, handel tamelijk; 169 nuchtere slachtkalveren 510, handel matig; 300 vette schapen f 1828, weide- schapen 95 stuks 12—19, 80 vette lamme ren 1418, handel tamelijk; 50 zeugen f 4570, 179 mestvarkens 1832, 329 biggen f 7—12 en 8 geiten of bokken 5 -10, handel matig. Kaas. Aanvoer 44 partijen waarvan 3- partijen Goudsche kaas le soort f 29 30.50 en 2e soort 27—28 en 12 partijen Leidsche kaas 125—28 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 15 Dec. Vee. Aanvoer: 42 Enterstieren 100—230, 72 Twenterstie- len 230—360. en 490 vette koeien f 125— 280 per stuk, 38—70 cent per kg.; 971 Melk- en kalfkoeien f 115- -270. 208 pinken f 85160, 632 vette kalveren, 502 graskal veren f 2085, 664 nuchtere kalveren f 4 -8. 590 vette schapen f 14—25, 152 weide- schapen 10—20, 314 lammeren 8—18, 350 vette varkens f 45—160 per stuk, 50— P6 cent per kg.; 41 magere varkens 1 17— 50, 128 kleine biggen f 8—17 per stuk, 34 bokken of geiten, 23 paarden. Totaal aan voer 4587 stuks. Kaas. Sleutelkaas f 17—23, Nagelkaas 621, Goudakaas 2223, Edammerkaas 1233. Aanvoer 3125. Boter. Prijzen: veilingboter f 1.52. Aanvoer 1 zesde vaten. Commissie 80 cent. BOSKOOP, 15 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks. Pech told 40 —61 cent, Duisburg 42 cent, Briarcllf 50— 76 cent. Butterfly 1 1.00—1.40 Rosalandia 4058 cent, Florex 1 2.00—2.80. Vierlan- den f 1.20—1.80, Bettertime f 0.80—1.40, Edith Helen 60 cent. Ellen Poulsen 1421 cent, Ingar Ohlson 23--38 cent, Chrysanten, erootbloemig 6090 cent, idem tros 20— 28 cent. Clematis Prins Hendrik f 1.50 NIEUWKOOP, 14 Dec. Flerenvelllng. Aangevoerd 3300 stuks. Prijzen 3.354.90 per 100 stuks. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 7.418/. Berlijn75.55 Parijs 4 203J{ Brussel 31.11 Zwitserland 42 24 Kopenhagen 36 40 Stockholm44 88 Oslo 42 80 New Vork1.88»/s

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3