Ruwe, Roode Handen VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 DE LFWSCWP r^lJRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnenvmtsprjji: voor Leiden II cent pet week; 2.5J per kwirtaaL Bij onze agenten /O cent per wv»k; f U.60 per kwartaal Franco per post 2.65 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT* HET WEER 7 OP OF ONDER HET VRIESPUNT. De BUI seint: Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen. Betrokken tot zwaar of halfbe- wolkt. Weinig of geen neerslag. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: betrokken, matige O. Z. O. wind, 0 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke O. N. O. wind, 2 gr. C. De Bilt: betrokken, zwakke Oostelijke wind, 0 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke Oostelij ke wind, 1 gr. C. Maastricht: betrokken, zwakke N. O. wind, 2 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk met hoogste luchtdruk waarden van 1035 mbar ten Noorden van de Azoren breidt zich achter de naar het Poolgebiod trekkende depressie in Noord-Oostelijke .richting uit. een smalle voor van lagen luchtdruk langs de Noorsche kust vormt nog een scheiding tusschen den genoemden uitlooper van dit gebied en het stationnaire gebied van hoo gen luchtdruk van omstreeks 1030 mbar over Zweden. Langs de Westzijde van IJs land trekt een depressie van 995 mbar. De depressie over de Golf van Biscaye en het Iberisch Schiereiland is in het laatste et maal sterk in diepte toegenomen. Het mi nium ligt met een laagste luchtdrukwaarde nabij 1005 mbar voor de Baskische kust. De circulatie over Centraal-Europa v/ordt nog steeds beheerscht door het Scandinavische gebied van hoogen luchtdruk en de gebie den van lageren luchtdruk in het Zuiden. De zwakke winden uit Oostelijke richtin gen transporteeren bij voortduring vochti ge luchtmassa's met temperaturen om het vriespunt van het binnenland van ons werelddeel naar de kustlanden. De middel- landsche Zeedepressies dringen thans door in de Balkanlanden en brachten daar in den nacht een weinig sneeuw. LUCHTTEMPER/i TUUR 1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.17 uur tot Zaterdagmorgen 7.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 16 Dec. voorm. 5.50 en nam. 6.15 uur. Maan op 11.uur Zaterdagmorgen. Maan onder 9.59 uur Zaterdagavond. in korten tijd weer gaaf, F^l IjO^^I zacht en blank door 327 Atac mlenieuwd LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten de heeren C. de Vos van Steenwyk, Assen, A. L. Goed hart, Den Haag; candidaatsexamen Geneeskunde: de hee ren H. J. van Baarzel, Den Haag, J. Vonk, Den Haag (cum laude); doctoraal-examen Geneeskunde: de hee ren N. C. de Koning, Den Haag, Th. E. Schuur, Scheveningen, L. J. van Apeldoorn, Leiden, J. W. Beek, Den Haag; doctoraal-examen Rechten: de heer K. Wiersma, Bloemendaal; artsexamen le gedeelte: de heeren F. H. J. A. Wilmar, Den Haag, J. van Nes, N o o r d w ij k, A. A. P. M. van de Sande, Tilburg; bevorderd tot arts: mej. H. Bouma, Den Haag en de heer N. Géhéniau, Heemstede. BINNENLAND PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden de vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bijgewoond. PRINS BERNARD TE KROMMENIE. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden, vergezeld door zijn waarnemenden adju dant, luitenant-kolonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan de vereenigde bliik- fabrieken te Krommenie. HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Een Nederlandsche delegatie, onder leiding van den directeur-generaal voor handel en nijverheid dr. H. M. Hirschfeld, is naaT Berlijn vertrokken om met de Duitsche regeering bespre kingen te voeren over economische onderwerpen. EEN BELANGRIJKE VOLKENBONDS OPDRACHT VOOR DR. H. COLIJN. Leider van het Comité voor technischen Volkenbondsarbeid. De correspondent van het „Vad." be richt: De 20ste Volkenbondsvergadering heeft besloten, dat de centrale leiding van den technischen Volkenbondsarbeid (econo mische, financieele, sociale, hygiënische en humanitaire) in de toekomst niet langer bü den Volkenbondsraad zal behooren, wel ke meestal niet voldoenden tijd heeft om daaraan zijn aandacht te schenken, maar in handen gesteld zal worden van een nieuw centraal comité van ongeveer 30 personen, n.l. ongeveer 20 regeeringsverte- genwoordigers en 8 onafhankelijke deskun digen. Een klein organisatiecomité is voor dat doel benoemd, waarin ook de Nederland sche Regeering vertegenwoordigd zal zijn. Naar-de correspondent verneemt is het de bedoeling van Avenol, dat de leiding van het organisatiecomité en van het latere groote centrale comité, zal worden toever trouwd aan onzen vroegeren minister-pre sident dr. H. Colijn. Dr. Colijn zou reeds toegezegd hebben deze benoeming, waar door hij de verantwoordelijkheid voor de leiding van den technischen Volkenbonds arbeid op zich zal nemen, te aanvaarden. PASVISUM VOOR DUITSCHLAND. Tot voor kort kon het pasvisum, dat ver- eischt is voor reizen naar Duitsohland, binnen een tijdsverloop van enkele dagen worden verstrekt. Thans echter zijn er on geveer drie weken mede gemoeid. In ver band met dit laatste wordt erop gewezen, dat aan aanvragen ten behoeve van kerst- of Nieuwjaarsreizen naar Duitschland niet tijdig meer voldaan zal kunnen wor den. Alleen in dringende gevallen kan het Duitsche consulaat, de aangelegenheid te legrafisch met Berlijn behandelen. Dit brengt echter voor den aanvrager niet-on- belangrijke extrakosten mede. WIJZIGINGEN IN DE ZEEPBESCHIKKING. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat de tekst van de zeepbe- schikking 1939 zoodanig is gewijzigd, dat onder fabrikanten van zeep, thans ook ge rekend moeten worden bedrijven, die zeep voor eigen bedrijf vervaardigen. Dit brengt met zich mede, dat derge lijke ondernemingen voornamelijk is hier gedacht aan groote masscheryen, die zelf zeep vervaardigen thans ook ten spoedigste inschrijving bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische pro ducten (gevestigd te 's-Gravenhage, Laan Copes van Cattenbiirch 16) dienen te ver zoeken, voor zoover dit althans niet reeds is geschied. Om zelf vervaardigde zeep in eigen be drijf te mogen gebruiken, dient men in het algemeen in het bezit te zijn van een daar toe strekkende vergunning, afgegeven door den directeur der sectie zeep. Evenwel is voorloopig tot 1 Januari 1940 voor het gebruik van in eigen bedrijf ver vaardigde zeep, voorzoover dit normale hoeveelheden niet te boven gaat, nog geen vergunning van den directeur vereischt. Voor het daarop aansluitende tijdvak van 1 Januari 1940 tot 1 Maart 1940 is het ge bruik van in eigen bedrijf vervaardigde zeep tot 1/6 deel van de in de periode van 1 September 1938 tot 1 September 1939 gebruikte hoeveelheid eveneens zonder vergunning van den directeur toegestaan. WIJZIGINGEN IN DE LEDERBESCHIKKING. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat in den tekst van de leder beschikking 1939 no. 1 een aantal wijzigin gen is aangebracht. In de eerste plaats wordt aan onder nemingen in den zin van deze beschikking thans de verplichting opgelegd, zich bin nen een week bij het rijksbureau voor huiden en leder, Keizersgracht 129-131 te Amsterdam, te laten inschrijven. Van deze verplichting wordt evenwel voorloopig aan alle ondernemingen dispensatie verleend, met uitzondering van lederhandelaren, lederimporteurs en agenten in leder. Al- lep deze laatstgenoemden drie categorien moeten zich derhalve ten spoedigste schriftelijk ter inschrijving bij bovenge noemd rijksbureau aanmelden. Voorts maakte de directeur van voor noemd rijksbureau gebruik van zijn be voegdheid, om algemeene dispensatie te verleenen van het in de gewijzigde be schikking opgenomen verbod tot het koopen, verkoopen, bc- en verwerken, als- Nog eens: Een goede raad aan reizigers op de a. s. feestdagen. Voor degenen, die met de a.s. feestdagen per trein willen reizen, geven we hier eenige wenken. le. Het (burger) publiek wordt aange raden om zoo weinig mogelijk op de avon den van den 2en Kerstdag en van den Nieuwjaarsdag te reizen; als het al niet anders kan, dan reize men op die dagen in alle geval vóór 19 uur. Met het oog hier op worden de middagtreinen, die vóór 19 uur op hun plaats van bestemming aan komen, versterkt of verdubbeld. 2e. Met het oog op de wenschelijkheid de kritieke dagen met topvervoer te ont lasten, worden z.g. „winterretours" inge voerd, geldig van 17 Dec. tot en met 9 Jan. Dit is vooral van groot belang voor moe ders en kinderen, die meestal niet zoo stipt aan tijd gebonden zijn als de man nen, die een vasten werkkring hebben. 3e. Op Zondag 24 Dec. 's voormiddags gaan 70.000 militairen met verlof, zoodat de vervoerscapaciteit voor burgers dan zéér beperkt is. 4e. Geen gezelschapsbiljetten, met uit zondering van Sporttarief, zullen worden uitgegeven voor reizen, hetzij heen of terug, op 23i 26, 27 en 30 Dec. '39 en op 1 en 2 Januari 1940. 5e. De Dieseltreinen naar en van Gro ningenTwente zullen op 26 Dec.-l Jan. na 19 uur practisch uiterst weinig burger- vervoer Jcunnen verwerken. 6e. Op de geëlectrificeerde baanvakken zal de normale dienst op 2en Kerstdag avond en Nieuwjaarsavond, waar noodig versterkt en verdubbeld rijden. Een groot aantal terugkeerende militairen zal echter óók op deze baanvakken de treinen bezet ten, zoodat veelvuldig met staanplaatsen genoegen genomen zal moeten worden. Waar mogelijk, reize het publiek dus ook op de geëlectrificeerde baanvakken op 26 Dec. en 1 Januari vóór 19 uur aankomst. 7e. Wie bepaald rustig reizen wil, die doe het op 22 of 23 December, op welke dagen er geen militair vervoer op de Spoorwegen is. mede tot afleveren van leder en van de verplichting ex artikel 5 tot het doen van opgave der voorraden leder. Deze dispen saties gelden tot nadere aankondiging. Volledigheidshalve wordt (er nog op ge wezen, dat de directeur de bevoegdheid heeft gekregen om bij het afgeven van vergunningen een consentgeld te heffen. Dit consentgeld kan uiteraard eerst dan dan worden geheven, wanneer de hier- bovenbedoelde algemeene dispensaties worden ingetrokken. DE DISTRIBUTIE VAN LEVENS MIDDELEN. Centrale Raad ingesteld. De minister van Economische Zaken, overwegende, dat het met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden ge- wcnscht is een raad in het leven te roe pen, welke de regeering van voorlichting en advies zal dienen omtrent onderwerpen, welke betrekking hebben op de distributie van levensmiddelen en omtrent de uitvoe ring van te dier zake van Regeeringswege te treffen maatregelen, hee'ft een centra- len levensmiddelendistributieraad ingesteld. Tot leden van dezen raad zijn benoemd. Prof. mr. C. P. M. Romme, oud-minister van Sociale Zaken, O verveen; dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de afdeeling volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken, 's-Gra venhage; dr. W. L. Groeneveld Meijer, administra teur, hoofd van de afdeeling middenstand bij het departement van Economische Za ken; h. ïh. M. Bautz, secretaris van het rijks bureau voedselvoorziening in oorlogstijd; ir. W. H. van Leeuwen, voorzitter van den Nijverheidsraad, Delft; N. Arkema, directeur van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten te 's-Gra- venhage; dr. H. Molhuysen, secretaire van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité, 's-Gravenhage; mej. L. Hendrickx, leidster van den R. K. Boerinnenbond van den Limb. Land- en Tuinbouwbond te Roermond; B. Havenaar, lid van het hoofdbestuur van den Christelijken Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, Berkel; prof. dr. J. F. ten Doesschate, hoogleer aar aan de Nederlandsche Handelshooige- school te Rotterdam, Rotterdam; mr. F. J. H. Bachg, directeur van het bu reau van den Nderlandschen R.-K. Midden standsbond, 's-Gravenhage; J. van Es, voci'zitter van de Ver. van den Christelijken Handeldrij venden en industrieelen Middenstandsbond te Rotter dam, Rotterdam; mr. G A. J. M. Mutsaers, secretaris van den Raad voor het Grootwinkelbedrijf in Nederland, Amsterdam; K. de Ber, bestuurslid van den Nationa- len Coöperatieven Raad, 's-Gravenhage; H. Zoutendijk, voorzitter van den Ne- derlandschen Bond van Marktkooplieden- vereenigingen, 's-Gravenhage; S. de la Bella Jr., tweede voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen te Amsterdam; H. M. Roos, voorzitter van de Nederland sche Vakcentrale, 's-Gravenhage; Henri Hermans, bestuurslid van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, 's-Gravenhage; W. de Jong, penningmeester van het Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude voeten of wintervoeten, van vermoeide of gezwollen voeten. BADZO-voetbadtn doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog heden bij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO van 1 Kg. 20 cent, voldoende voor 3 4 4 voetbaden. Voor kuipbaden: Pakken van 3 K.G. 43 ct. Vraagt gratis brochure! Gezonde voeten met 328 Christelijk Nationaal Vakverbond in Ne derland, Utrecht; mevrouw J. van ItersonRotgans, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, Heerlen; mej. M. Romme, Federatie van R.-K. Vrouwenbonden in Nederland, 's-Graven hage; mevrouw J. M. WesterbrinkWirtz, Ne derlandsche Christen Vrouwenbond, Oegst- geest; mevrouw A. E. J. de VriesBruins, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voorzitster v. d. Bond van Sociaal- Democratische Vrouwnclubs in Nederland, te 's-Gravenhage. Aangewezen is als voorzitter van den centralen levensmiddelenraad prof. mr. C. P M. Romme voornoemd en als secreta ris drs. H. W. Pleiter, tijdelijk ambtenaar bij het departement van Economische Za ken. DE MIDDENSTANDSRAAD JUBILEERT. .Herdenkingsplechtigheid in Den Haag.. In een buitengewone vergadering is gistermiddag te 's-Gravenhage herdacht het 20-jarig bestaan van den Midden- standsraad, alsmede het 20-jarig presidium van zijn voorzitter, Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den minister van economische zaken Mr. M. P. L. Steenberghe, die uiteenzette, dat de strijd om het bestaan, niet van van daag of gisteren dagteekent. Hetgeen minister van IJsselsteijn in 1919 in overleg met de standorganisaties tot stand heeft gebracht de Middenstands- raad is werk, dat de vuurproef heeft doorstaan, aldus spr. Meer samenwerking tusschen de stands organisaties onderling, zoowel als met de regeering: dat was de inzet, waarover men het destijds zonder veel moeite met elkander eens werd. Spr. huldigde dan den voorzitter, den heer van Wijnbergen, voor de wijze waarop hij den Middenstandsraad heeft gepresideerd Even voortreffelijk als de voorzitter zoo ging spr. verder heeft de secretaris in deze 20 jaren zijn taak verricht. Dat met den raad niet alleen zijn voorzitter, maar ook zijn zoo gewaardeerde secretaris jubileert, geeft aan deze herdenking een byzondere beteekenis. In het vervolg van zyn rede herinnerde spr. aan enkele belangrijke feiten uit de geschiedenis van den raad Na de rede van den minister sprak de voorzitter van den hoogen raad Van den middenstand in België, de heer Van den Ackere uit Gent. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer W. G. Scheeres, voorzitter van den Christelijken Middenstandsbond, die sprak namens de drie Nederlandsche Middenstandsbonden en namens de leden van een Middenstandsraad. Met tal van voorbeelden schetste deze spreker breed voerig het werk en de beteekenis van den raad. De drie landelijke Middenstandsbonden, de leden van den Middenstandsraad, de oud-leden van den Raad, de buitengewone leden van den Raad, de oud-buitengewone leden van den Raad. de vroegere en de huidige vertegenwoordigers van den mi nister in de vergaderingen van den Raad, mitsgaders de secretaris van den Raad, hebben de behoefte gevoeld zoo zeide spr., zich richtende tot Baron van Wijn bergen op dezen plechtigen herden kingsdag te doen blijken van hun bijzon dere waardeering en genegenheid jegens u. Het is uit dezen hoofde, dat ik namens de drie landelijke Middenstandsbonden u een gouden gedenkpenning, uwe beelte nis dragende, aanbied als blijk van hulde van den georganiseerden Nederlandschen Middenstand aan den voorzitter van den Middenstandsraad met tevens een aantal afslagen in "brons, waarvoor ik uw toe stemming verzoek deze aan de zoo juist genoemde heeren, die u allen huldigen, namens u te mogen doen uitreiken. Voorts is het, aldus vervolgde spr., dat ik namens hen allen aan u. heer voorzitter van het economische instituut van den middenstand, deze plaquette, waarnaar de gouden legpenning vervaardigd is, over handig met het verzoek die een waardige plaats te willen geven geven in het gebouw van het Economisch Instituut voor den Middenstand, den stand, die zoo groote verplichtingen heeft aan den heer Van Wijnbergen. Hierna hield de voorzitter van den jubi- leerende raad, Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen een uitvoerige rede, waarmee hij zijn dankbare vreugde uitte voor wat door den Middenstandsraad is tot stand gebracht. Namens de stichting „Economisch Insti tuut voor den Middenstand" sprak ten slotte Dr. W. L. Groeneveld Meyer, die mededeelde, dat de fraaie plaquette gaar ne een passende plaats in het gebouw zal worden gegeven. EEN M3LLÏOEN SIGARETTEN VOOR DE MILITAIREN. Een bekende sigarettenfabriek te Eind hoven heeft voor de gemobiliseerden een millioen sigaretten disponibel gesteld. Deze sigaretten zullen by wijze van Kerstverrassing, op de stations worden uitgereikt. UITVOERVERBOD. Voor machines voor textiel- en confectie- industrie. Uit overweging, dat het der regeering ter bescherming van de levensbelangen van het Rijk noodzakelijk voorkomt, is by K.B. bepaald, dat de uitvoer van machines voor de textiel- en confectie-industrie, voor- en nabewerking inbegrepen, zoomede onder- deelen en toebehooren daarvan, is verbo den. KEURING VAN AUTOLAMPEN TWEE JAAR UITGESTELD. Minister Albarda heeft gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de ver plichte keuring van auto-lampen twee jaar wordt uitgesteld. Een ministerieele be schikking daartoe ligt klaar. VERBINDENDVERKLARING C.A.O. AFGEWEZEN. Op grond dat de statuten van den Ned. Bond van Patroons in het Steen-, hout graniet- en kunststeenbedrijf de bevoegd heid tot het aangaan van collectieve ar- beids-overeenkomsten niet met name noemen, heeft de minister van Sociale Zaken afgewezen het verzoek van den Bedryfsraad voor het Steen-, Kunststeen- en Houtgranietbedrijf tot verbindendver klaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst, per 1 Mei 1939 af gesloten tusschen de vereeniging Nederl. Bond van Patroons in het Steen-, Hout graniet- en Kunststeenbedrijf eenerzijds en den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, den R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond an derzijds. TENTOONSTELLING-1940 VAN HET NED. RUNDVEE-STAMBOEK. Het bestuur van het Nederlandsche Rundvee-Stamboek heeft in verband met de tijdsomstandigheden besloten de fok- vee-tentoonstelling welke in September 1940 te 's-Hertogenbosch zou worden ge houden, tot een later tijdstip uit te stellen. GUNSTIGER RESULTATEN VOOR DE SPOORWEGEN. In een nota van wijziging in het gewij zigd wetsontwerp tot vaststelling van de Verkeerfondsbegrooting 1940, deelt de mi nister mede, dat voor zoover thans ten aanzien van het verloop der exploitatie uitkomsten der N.V. Ned. Spoorw. .over 1939 gegevens beschikbaar zijn gekomen, deze grond geven voor de verwachting, dat met een geringer exploitatietekort dan aanvankelijk was geraamd, rekening mag worden gehouden. De desbetreffende post ware in verband hiermede met een bedrag van 2.000.000 te verminderen en derhalve te verlagen van 19.500.000 tot 17.500.000. BOTERHEFFING ONVERANDERD. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tydsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 December vastgesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd). Reeds geplaatst in gedeelte van vorij nummer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2