OMGEVING Verliezen der Nederlandsche Scheepvaart MAANDAG 11 DECEMBER 1939 ÖE I.FtnSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 8 HILLEGOM „Onderling Belang". Aan het jaar verslag der Coöp. Verbruiksver. „Onder ling Belang" ontleenen we de volgende cijfers: De omzet beliep 244.373.39, ver deeld als volgt: afd. bakkerij 47609,78; kruideniersafdeeling f 126500,24 afd. manufacturen f 47924.57 y,. Het filiaal Bennebroek zette om 22337,79 Uitge zonderd de kruideniersafdeeling gaan alle cijfers in stijgende lyn. Geboren: z. van E. B. M. Waasdorp- Uphoff. Ondertrouwd: G. J. A. Bersee en R. Kleyn. Overleden: A. Verwey m. 64 j. A. M. Alkemade 73 j., echtgenoote van Th. van Lierop G. J. van Kesteren m. 67 j. M. Brouwer wed. van J. F. Arens, vr. 72 j. KATWIJK AAN DEN RIJN HULDIGING KOSTER NIC. KOOT. Op grootsche wijze is de koster der paro chie-kerk, de heer Nic. Koot bij diens gou den ambtsjubileum gehuldigd. Vooraf zij vermeld, dat de heer Koot gedurende 40 jaren deze functie heeft vervuld bij de Pa ters Jesuieten in het St. Willibrorduscollege alhier. Nadat de Paters zich gevestigd had den in „Huize Katwijk" te Den Haag, is hij als koster benoemd in de parochiekerk alhier. Van de kerk woei de driekleur en het al taar was op kwistige wijze versierd met bloemen en bloemstukken. De dag werd ingezet met een plechtige Hoogmis tot in tentie van den jubilaris, gecelebreerd door Pastoor C. J. Hesp met assistentie van Pater Wessels S.J., Directeur van „Huize Katwijk" te Den Haag als diaken en Pastoor J. Schiphorst van de Bonifaciuskerk te Am sterdam als subdiaken. Op het altaar waren verder nog aanwezig Pastoor J. Houtman uit „Pension St. Joseph" alhier en Pater Lutz S.J. uit Den Haag. Na de Hoogmis was er in de R.K. school receptie. Daarbij werd allereerst het woord gevoerd door Pastoor Hesp, die zeide dat koster en pastoor dik wijls tegenover elkaar >taan wegens hun functie doch dan gebeurde zulks niet in zoo plechtige positie als zulks thans het geval was. Z.Eerw. sprak hartelijke woorden van gelukwensch en sprak den wensch uit, dat de koster nog vele jaren zijn functie zal kunnen blijven waarnemen. Vervolgens zeide Pastoor de verheugende mededeeling te kunnen doen, dat de kerkelijke overheid de verdienste van dén koster had willen waardeeren door hem de pauselijke me daille „Bene merenti" te verleenen. Onder applaus van de vele aanwezigen werd den koster deze gouden medaille op den borst gespeld. Hierna verkreeg Burgemeester Woldringh van der Hoop het woord die, nadat hij har telijke woorden van felicitatie had uitge sproken, zeide als vertegenwoordiger van het hoogste wereldlijke gezag, van H.M. de Koningin, opdracht te hebben gekregen den koster bij dit gouden feest de Zilveren medaille in de Huisorde van Oranje Nassau te overhandigen. (Applaus). De burgemee ster eindigde met den hoop uit te spreken dat het den koster gegeven moge zijn, nog vele jaren zijn beste krachten te kunnen geven aan zijn werk. Vervolgens sprak Pater Wessels S.J., Directeur van „Huize Katwijk", die zeide, dat. toen hij in de jaren 19C91914 in Kat wijk was, nimmer gedacht heeft zulk een feestelijke gebeurtenis hier te zullen mee maken. Z.Eerw. bracht een en ander uit die jaren in herinnering en bedankte den heer Koot hartelijk voor de goede diensten bij de Paters verricht. Z.Eerw. feliciteerde den jubilaris hartelijk met de verkregen onderscheidingen en sprak de hoop uit dat de koster vandaag en nog lange jaren hier na, een aangename herinnering zal mogen hebben aan dezen dag. Dan was het Pastoor J. Schiphorst van de Bonifaciuskerk te Amsterdam, oud-pa stoor dezer parochie, die het woord voerde. Z.Eerw. zeide, dat zonder hem dit feest wel niet zou hebben plaats gehad, omdat hij het was die den heer Koot in deze parochie als eersten koster had benoemd. Vervol gens schetste pastoor Schiphorst de vele goede eigenschappen van den jubilaris, waardoor deze steeds was een goed voor beeld in de parochie en voor velen een aan wijzing hoe mer, goed parochiaan moet zijn. Ook pastoor Schiphorst eindigde zijn van humor tintelende rede met nogmaals een hartelijken gelukwensch uit te spreken, met de beste wenschen voor de toekomst. Nadat de heer Koot zijn dank haa uitge sproken voor zooveel waardeering en be langstelling, sprak nogmaals Pastoor Hesp, eindigende met den jubilaris namens het Kerkbestuur als blijk van waardeering een enveloppe met inhoud aan te bieden. Ook de misdienaars, waarmede de koster steeds moet samenwerken, wilden zich niet onbetuigd laten, en een deputatie uit het „kcrps" sprak in dichtvorm hartelijke ge- lukwenschen uit. Vervolgens was er voor de parochianen gelegenheid den jubilaris te complimenteeren waarvan een buitenge woon groot gebruil werd gemaakt en waar bij de jubilaris nog meerdere daadwerke lijke bewijzen van belangstelling in ont vangst had te nemen. Des avonds werd de feestviering voort gezet in „Huize Katwijk" te Den Haag, waarheen de feesteling en zijn familie be nevens eenige oudgedienden uit het St. Willibrorduscollege der Eerw. Paters Je suieten, vroeger te Katwijk a.d. Rijn, ge bracht werden. Hier werd het feest ingezet met een plechtig Lof, gecelebreerd door Pater Wes sels S.J., directeur van „Huize Katwijk" met assistentie van Pater Albers S.J. en Pater Hoek S.J. Verder waren eenige pa ters en de interne leerlingen aanwezig. Na het Lof begaven allen zich naar de recreatiezaal, wóar ter tere van den feeste ling verschillende speecnes werden afge- strken en een der paters de complimenten der bewoners van „Huize Katwijk" in dicht vorm voordroeg. Het orkest van de leer lingen van „Huize Katwijk" luisterde deze feestelijke bijeenkomst op schitterende wijze op. Een mooi gedeelte van den ver deren avond was de vertooning van een film over oud-Katwijk. Verschillende ge beurtenissen r.it het tijdperk, dat koster Koot inwoner van het college was, werden op het witte doek nog een. in herinnering gebracht. Zelfs aan de branden van het St. Willibrorduscollege werd op het doek her innerd. Dan bracht de 1 eer Koot hartelijk dank voor hetgeen hem door de Paters op dezen dag was bereid. Van de gelegenheid, om den heer Koot nog persoonlijk de hand te drukken werd door velen gebruik gemaakt. We merkten hierbij o.m. nog op de hoog- eerw. pater Esser S.J., Provinciaal der Je- su'eten en pater J. van Rijckevorsel, rector var. het „St. Aloysiusgebouw", behoorende bij „Huize Katwijk". Hierna zaten allen aan het souper aan, ter gelegenheid van dit ambtsjubileum door den directeur van „Huize Katwyk" aangeboden. Congregatiefeest. Ter „wereldlijke" viering van het Patroonfeest (de kerkelijke viering had des morgens plaats gehad) had een 30-tal meisjes zich bij „Tante Kee" verzameld onder leiding van kapelaan Rietveld. De 8 misdienaars van de hulp kerk, mevrouw van Lent en Tante Mina (mej. Akerboom uit Lisse) behoorden tot de genoodigden. In zijn openingswoord sprak kap. Rietveld zijn groote voldoening uit over het werk der naaikrans, waarna op verzoek van den directeur een Maria- lied werd gezongen. Door de dames van de naaikrans werd een welkomstlied ten ge- hoore gebracht. Mej. Rie de Vlieger ac compagneerde steeds op de piano. Meer dere tooneelstukjes werden opgevoerd, waarna St. Nicolaas en zijn knecht een bezoek brachten en elk der aanwezigen een surprise ontving. Eenige overgebleven cadeautjes werden door een stoelendans toegekend. In zijn slotwoord dankte kape laan Rietveld allen die tot het welslagen van deze eerste feestelijke bijeenkomst hadden medegewerkt en joeg allen om 11 uur de deur uit. In zeer slecht weer werd de terugtocht aanvaard. Afscheid. Ds. H. Metering alhier zal Woensdagavond a.s. officieel afscheid nemen van zyn gemeente. Hiervoor heeft zich een comité gevormd. Waar Ds. Mete ring onder alle gezindten algemeen geacht en gezien is, zullen ook onze lezers hier van gaarne kennis nemen, om van hun belangstelling te doen blijken. HET 50-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN KOSTER NIC. KAAT TE KATWIJK Pastoor Hesp speldt den gouden jubilaris de medaille „Bene Merenti" op. Naast den jubilaris de burgemeester van Katwijk en de directeur van Huize „Katwijk" In Den Haag. NOORDWUKERHOUT De „Bavo" 25 jaar Op 19 Dec. zal het 25-jarig bestaan van de St. Bavo-stichting worden herdacht. Wie had bij de opening in 1914, toen de wereldoorlog reeds eenigen tijd aan den gang was, kunnen denken, dat 25 jaar later het zilveren feest onder dezelfde omstandigheden zou gevierd worden Weer is het oorlog in Europa en beleven we ernstige tijden St. Bavo gaat feesten, echter op sobere wijze in den intiemen kring van de broeders verpleegden, ver plegers en alle andere bewoners. Des morgens om 9 uur zal in de fraaie kapel een plechtige H. Mis opgedragen worden om God te bedanken voor alles, wat Hij in de afgeloopen 25 jaren aan goeds voor de stichting heeft gewrocht. Een receptie zal dien dag worden gehou den en we twijfelen er niet aan, of velen uit Noordwijkerhout en zeker ook uit andere plaatsen, zullen dien dag de broe ders en geneesheeren de hand komen drukken om hen te feliciteeren met dit heugelijke feit. Voor de verpleegden zal een feestje ge organiseerd worden door het personeel. In korte trekken zullen wij hieronder de ontwikkeling van de inrichting laten zien. In de maand Februari 1914 werd met den bouw van de paviljoens begonnen. De eerste broeders kwamen 16 Nov. van datzelfde jaar te Noordwijkerhout aan. Het waren broeder Magnile, br. Antonius, br. Avarez, br. Probus en broeder Nar- ceus. Twee broeders waren even tevoren al gearriveerd n.l. br. Amator en br. Wil- libaldus. Deze broeders betrokken een huisje dat op het terrein stond, aangezien de vertrekken in het gesticht nog niet in gereedheid gebracht waren. 12 December verhuisden ze naar hun nieuw klooster verblijf en een paar dagen later werden de eerste patiënten opgenomen. Dit waren er 55 in getal, patiënten die in Venray werden verpleegd, doch afkomstig waren uit de provincies Zuid- en Noord-Holland. Later volgden nog een drietal transporten patiënten, eveneens nit Venray. Het waren meestal verpleegden uit de eerst genoemde Hollandsche provincie en uit Utrecht en Friesland. In Januari 1915 be droeg hun aantal 217. Door het uitbreiden van de paviljoens in de latere jaren, werd het aantal patiënten steeds opgevoerd. Momenteel worden in St. Bavo pl.m. 740 mannen verpleegd in 9 paviljoens. Het grootste hiervan „St. Marie", biedt plaats aan pl.m. 250 patiën ten voor observatie en bedverpleging. Hierna volgen „St. Jozef"" met 81 en „St. Vincentius" eveneens met 81 rustige, „St. Antonius" en „St. Aloysius" ieder met 61 half rustige, „St. Johannes" met 50 on rustige patiënten, „St. Pieter" met 66, meest toevallijders, tenslotte het paviljoen „St. Paulus" met 72 patiënten. Het laatste paviljoen is aangewezen afdeeling. Het sanatorium „St. Beatrix" biedt plaats voor 35 verpleegden en is ook aan gewezen afdeeling. Zes en twintig broe ders en 62 verplegers benevens een staf van technisch personeel zorgen voor deze ruim 700 menschen, welke met groote op- offering en liefde worden verpleegd en aan het werk gehouden zoover dit mogelijk is en hun toestand het toelaat. De eerste overste, welke door Vader Generaal werd aangesteld, was Br. Mag nile. Dit gebeurde op 3 December 1914. De eerste geneesheer was Dr. F. S. Bouwdijk Bastiaanse en de eerste Rector de weleerw. heer Rijkenberg, deze laatste arriveerde op 18 Dec. en op 19 Dec. werd op een slaapzaal van het paviljoen „St. Jozef' in een geïmproviseerde kapel de eerste H. Mis opgedragen. Op dezen dag werden de plechtigheden der inbezitneming van het nieuwe klooster verricht, waarom dus op dezen datum het 25-jarig bestaan herdacht wordt. 10 Februari 1915 bracht Vader Amedeus, Generale Overste, zijn eerste visitatie aan de nieuwe communiteit. Op 19 Maart daaraanvolgende tfad de 2e ge neesheer Dr. C. J. H. de With in dienst van St. Bavo. Op 23 Mei 1915 werd in de nieuwe kapel de eerste H. Mis opgedragen. Alles ging de eerste jaren naar wensch, langzamerhand werd de dorre zandwoes- tenij in de nabijheid van de voltooide en in gebruik genomen paviljoens in mooie tuinen herschapen. De voeding van pa tiënten en personeel bracht dikwijls in de jaren van den oorlog problemen mee, doch van ondervoeding kon niet gesproken wor den in tegenstelling dikwijls met andere gestichten! De eerste tegenslag kwam in 1918 toen de Spaansche griep erg heerschte. Over de honderd patiënten waren door deze ziekte aangetast. Een tiental gevallen verliep doodelijk. Twee broeders bezweken eveneens na een paar weken. Na de oorlogsjaren kreeg de stich ting beter contact met het Hoofdbestuur in België en konden alle zaken vlotter af gehandeld worden. Toen in September 1919 de Generale Overste wederom terug kwam, was het gesticht Uitgegroeid tot een modelinrich ting. De werktherapie werd vanaf het be gin zooveel mogelijk bevorderd en uitge breid; buiten het gewone werk zyn veel werkgelegenheden geschapen om de pa tiënten afleiding te bezorgen, o.a. is er een mattenmakerij, wolpluizery en een tabak- stripperij. In de zanderij en in de groote complexen tuinen vinden heel wat ver pleegden werk in overvloed, wat hun ge zondheid in de frissche zeelucht ten goede komt. De omgeving van het gesticht is in al de voorafgegane jaren in een lusthof herschapen. Onder de tegenwoordige lei ding van den eersten geneesheer Dr. Ker- stens en van Vader Overste, broeder Ulphus, neemt „de Bavo", zooals de stich ting in den volksmond genoemd wordt, in (Sedert het uitbreken van den oorlog) Hr. M's VAN EWYCK 30 dooden Hr. M's VAN GELDER 6 MARK (Houtvaart) 1514 ton BINNENDIJK (H. A. L.) 6873 ton TEGRI (Eefkingh) 280 ton 7 SAFE (Salomons) 375 ton 7 SIMON BOLIVAR (K. N. S. M.) 8309 ton 86 SLIEDRECHT (v. Ommeren) 5133 ton 26 SPAARNDAM (H. A. L.) 8857 ton 5 SILVAIN (Y. M.) 116 ton 11 TAJANDOEN (Mij. Nederl8159 ton 6 IMMINGHAM (Int. Kustvaart Mij.) 398 ton In totaal betreurt men 183 dooden. (In den oorlog van 1914—1918 zijn in totaal 1169 opvarenden van Nederlandsche schepen omgekomen. Het ergst werden de vis- schersschepen getroffen, waarvan er 151 werden vernietigd met 792 man. Bij het vergaan van 147 koopvaardijschepen kwamen 377 personen om het leven). groei en bloei toe, getuige vooral het prachtige, nog niet zoo lang geleden in gebruik genomen sanatorium voor t.b.c.- patiënten. Hulde en dank moet op deze plaats gebracht worden aan al de stoere werkers, die vanaf het begin en tot nu toe St. Bavo groot hebben gemaakt. Dat de stichting nog lange jaren vreugde en vrede moge brengen aan de verpleegden. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandag 18 Dec., des na middags te 7 uur. De agenda bevat o.m.: Beëediging waar nemend gemeefitesecretaris en aanwijzing en beëediging waarnemend gemeente-ont vanger. Voorstel van B. en W. tot het op nieuw vaststellen van de politieverorde ning met herziening van enkele artikelen. Idem tot herziening van de gemeentelijke steunregeling, het werkverschaffingsloon, het loon in contraprestatie en het loon van de losse werklieden. Idem tot verhuur van gemeente-eigendommen. Behandeling ge- meentebegrooting dienstjaar 1940. Gegund. De wederopbouw van de on langs door brand gedeeltelijk vernielde boe renhofstede van den heer van der Salm is gegund aan de firma C. J. Strijk. VOORHOUT Werkverschaffing. Alhier stonden op Zaterdag 9 December 1939 ingeschreven bij de gemeentelijke arbeidsbemiddeling 200 werkloozen, waarvan er 115 in een van Rijkswege gesubsidieerde steunverlee- ning waren opgenomen, terwijl er 7 in een van Rijkswege gesubsidieerde werkver schaffing geplaatst waren. Geboren: Johanna Catharina Marga- retha d. van P. W. Borst en P. Wijnands Cornelis Dirk Frederik z. van J. van der Ploeg en E. J. Homan Bernardus Johannes z; van C. van Kempen en J. H. de Groot Wilhelmus Malchus z. van W. van der Ploeg en J. H. van der Meij. Overleden: Johannes Petrus Hendri- kus Huyer 57 j., echtg. van A. M. Schmitz Petrus Gerardus van der Plas 46 j., echtg. van C. Verhaar Cornelia Johan na Mooijman 65 j., echtg. van P. N. Ves- ter. WASSENAAR KOPEREN PRIESTERFEEST RECTOR A. 1VL NIEKEL. Ter gelegenheid van diens 12 y2-jarig Priesterfeest werd gisterchtend te 9 uur in de kapel der St. Jacobusstichting een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer A. M. Niekel, rector van de St. Jacobusstichting en van de St. Ur- sulakliniek. De jubilaris werd hierbij ge assisteerd door den hoogeerw. hooggel. heer J. H. Niekel, directeur van het Theologicum te Warmond als diaken, en de zeereerw. heer J. de Jong, leeraar aan het Klein seminarie uit Heemstede, als sub-diaken. In het Priesterkoor had plaats genomen de hoogeerw. heer mgr. v. d. Tuijn, Deken van den Haag, voorzitter van het bestuur der stichting. Onder de verdere aanwezigen in de ka pel merkten wij op de heeren P. Bongaerts uit den Haag, en P. L. Huibers, alhier, respectievelijk secretaris en penningmees ter van het bestuur, de heeren doktoren Hoelen, Paanakker, Revet, Hanrath en Tans, dr. Franken uit Haarlem, familie leden van den jubilaris, eenige eerw. Zus ters en verpleegden. Onder leiding van den zeereerw. heer C. N. J. Meijsing, pastoor van de parochie „De Goede Herder" en vice-voorzitter van het bestuur, voerde het zangkoor de Gre- goriaansche gezangen uit en na de H. Mis nog een feestlied. In de bibliotheekkamer van het gebouw vereenigden genoodigden zich aan een ontbijt, waarbij mgr. y. d. Tuijn den jubi laris namens regenten toespraak, er daar bij op wijzende hoe verschillend geoor deeld wordt over het al of niet vieren van een koperen feest. Spr. schaart zich daar bij aan de zijde van hen die oordeelen, dat er reden is om een 12 y2-jarig Pries terfeest te vieren en dat op zoo grootsch mogelijke wyze te doen. Spr. feliciteert den jubilaris, die sinds zyn komst in 1931 de stichting heeft zien groeien; en alweer zyn er nieuwe plannen. Spr. dankt Rector Niekel voor het vele goede dat door hem in deze inrichting is verricht, waarbij de godsdienst in menig geval ook een genees middel is. Spr. wenscht Gods beste zegen toe en de gave en de genade om met den groei der stichting het priesterlijk werk te ontplooien. Namens regenten bood spr. een luidklok aan in den toren van het ge bouw. In een uitvoerig dankwoord herinnerde rector Niekël aan de moeilijke tijden, die hij heeft doorgemaakt, daarbij met dank baarheid gewagend van de groote en goede zorgen van Pastoor Colla, mgr. Taskin, en van zyn ouders. Spr. is O. L. Heer dank baar voor zijn werkkring. De ontzaglijke arbeid van de doktoren was voor hem een stimulans tot aanpakken en dag en nacht klaar staan. Spr. heeft veel moois tot stand zien komen en het geestelijke en gods dienstige leven zien groeien. Spr. memo reert dan het aantrekkelijk maken van de kapel, waarbij hij groote steun en hulp vond in pastoor Meijsing, iemand vol smaak en kunstgevoel. Het geschenk, ten aanzien waarvan spr. zijn verlangen had kenbaar gemaakt, is van blijvende waar de, en zal, ook na spr.'s heengaan, blijven roepen om te komen tot Jezus Christus. Sinds Paschen, toen er voor het eerst werd gesproken over gebrandschilderde ramen, zijn er reeds 4 gekomen en van daag weer twee. Deze dag is een mooie, na al het moeilijke, een dag waarvan va der en moeder en pastoor Colla, ook in den hemel veel voldoening zullen hebben. Uit alles blijkt, dat God alle offers zegent, die dé menschen voor Hem brengen. Die gedachte houdt spr. vast. In God kunnen we alle bevrediging vinden. Spr. besloot met een persoonlijk woord tot dr. Revet, dr. Hoelen en de andere doktoren, als men schen die bewijzen, dat geloof en weten schap kunnen samengaan. Na dit dankwoord werd een spontaan „lang zal hy leven" gezongen. Na een drukbezochte receptie van 24 uur, werd te 4% uur de officieele feestvie ring besloten met een plechtig Lof, waar bij de jubilaris werd geassisteerd door di recteur J. H. Niekel als diaken en kape laan P. Kraakman, oud-kapelaan van de parochiekerk „De Goede Herder", als sub diaken. Personalia. Geslaagd voor Italiaansch M.O. mej. J. Henny. LEIDSCHENDAM Geboren: Jacobus Cornelis Petrus z. van G. P. Warmerdam en A. C. Westgeest Thecdorus Johannes z. van Th. J. Mees ter en M. J. Strampraad Willem Frede rik z. van J. Rusteen en C. Veltkamp Elisabeth Johanna Maria d. van Th. Mul ler en J. 3. Hórree Jannetje d. van C. Rehling en J. Sol. Ondertrouwd: H. P. de Jong en A. Kroon. Overleden: A. J. M. Demeyer d. 4 d. W. P. N. Gastelaars m. 51 j.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8