RIJNSTREEK MAANDAG 11 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 RECHTZAKEN Haagsche Politierechter „Koffiekwitantieskwestie". De reiziger M. H. de V. te Leiden had zich te verantwoorden wegens ver duistering. Hij was reiziger op provisie basis voor een koffiebranderij te Alkmaar. Tevens moest hij dan kwitanties innen, welke hij kreeg vanuit Alkmaar en die ge- teekend waren door den baas. Volgens den baas zou verdachte twee kwitanties uitge schreven en ze zelf hebben onderteekend, terwijl hij tevens de gelden, zijnde bedra gen van resp. 2 en 3, dan niet zou hebben afgedragen. Verdachte ontkende ten stelligste, ter wijl de patroon een nog al verwarde ge tuigenis aflegde. De Officier vond, dat men hier van ver duistering moest spreken en eischte een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Nadat verdachte nogmaals uitdrukkelijk naar voren gebracht had, dat hij het geld wel afgedragen had, zij het op een andere verrekeningsstaat, besliste de Politierech ter, dat wel degelijk de kans aanwezig was, dat verdachte het geld wel afgedragen had en sprak hem dientengevolge vrij. Petroleumvaten verrassingen. F. A. de B. uit Leiden had aan zijn broer „Slijkhuis en de emballage ver kocht". Slijkhuis uit R ij n s b u r g was natuurlijk een klant en de emballage was een aantal vaten petroleum. De broer van verdachte was er als ge tuige en zeide, dat hij en Slijkhuis en de vaten gekocht had. Het begrip Slijkhuis verkoopen is een beetje raar uitgedrukt, want menschenhandel is gelukkig iets uit de oudheid. De zaak draaide' nu hierom, dat ver dachte, trots hij de vaten verkocht had, ze had weggehaald bij Slijkhuis en dat noemt de wet verduistering. Verdachte gaf een technische uiteenzetting die hier op neer kwam, dat hy wel den klant Slijk huis had „verkocht", maar niet de vaten olie. De Officier was het daarmede niet eens en eischte een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. Ook hier was de Politierechter van meening, dat*het overtuigend bewijs niet geleverd was en sprak verdachte vrij. De kruik gaat zoolang te water Mej. C. M. V. te Leiden wist, dat haar oom en tante G. eiken Donderdag avond uitgingen. Tevens was zij in het be zit gekomen van den huissleutel van des ooms huis, want haar nichtje had dit ont sluitingsinstrument verloren en zij had het gevonden. Toen ze den huissleutel een maal in haar bezit had, was bij haar het plan gerijpt om uit dit vinden voordeel te trekken. Op 14 Sept. van dit jaar was zij op een Donderdagavond, het uitgaans- avondje van oom en tante, met den ge vonden huissleutel naar binnen gegaan en herd uit een gelddoosje eenige bankbiljet ten van 10 genomen. Toen was het hek van den dam, want de volgende Donder dagavond was mej. V. wederom met den „Sesam open u"-sleutel naar binnen ge gaan en had thans geld uit de toonbank lade genomen. Inmiddels hadden oom en tante lont ge roken en er was met de politie een af spraak gemaakt, welke hier op neei kwam, dat het uitganasavondje op den volgenden Donderdag gewoon door zou gaan, alleen met deze bijkomstigheid, dat een agent zich verdekt zou opstellen in de woning. Het uitgezette valletje had inderdaad succes gehad, want mej. V. was wederom binnen gekomen en had weer een greep in het geldkistje gedaan, welke greep twee „tientjes" opleverde. Dat was tevens het eind van dé histo rie, want gelijk een duiveltje uit een doos je kwam de strategisch opgestelde agent te voorschijn, die een en ander gezien had. „Op heeterdaad betrapt" noemt men dat, en de danig geschrokken mej. V. kwam on der zijn hoede. Thans had zij voor den Politierechter zich te verantwoorden, hetgeen onder een vloed van tranen plaats vond en dat neer kwam op armoede. Het reclasseeringsrapport luidde niet on gunstig en concludeerde een voorwaarde lijke veroordeeling. De Officier wilde daarin wel volgen en eischte wegens diefstal van in totaal 45 een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proef tijd. De uitspraak werd conform met de waarschuwing om zich gedurende den proeftijd „braaf" te gedragen, want anders wordt het twee maanden brommen. Concurrentiestrijd. H. K. uit Le i d e n liet zijn orgel lustige wyzen dreunen in de Vestestraat te Leiden en haalde tevens ae centjes op voor deze melodieën. Ten minste dat wilde hij doen, maar het ging niet zoo erg gemakkelijk, omdat er steeds eer harmonicaspeler, even eens K. geheeten, voor hem uitliep, die hem steeds één siag voor bleef door ook ge luiden uit zijn instrument te ontlokken en daar centjes voor op te halen. De orgeldraaier had vergunning en de harmonicaspeler niet. Het was dus niet te verwonderen, dat de orgeldraaier tegen zijn muzikalen collega zeide: „me wijk uit". En aangezien de harmonicaspeler zulks |\niet beliefde te doen kreeg hij »en toeter L_i GEEN VERLOVING Toen de officier weer bijkwam, ke>ek hij om zich heen. In een waas zag hij een groote zaal met witte gordijnen en als in een licht krans, dichter bij hem, iets dat een ver schijning geleek: het witte kleed van een Roode-Kruis-verpleegster. De verschij ning lachte hem tegen met een moederlijke glimlach; Weln-u, luitenant, hoe gaat het er mee? Hij herinnert zich niets meer. Langzaam, een voor een, zooals mem de gevallen steken van een breiwerk weer op haalt, tracht hij zich 't gebeurde weer te binnen te brengen. Zijn batterij klom tegen de glooiing op in een klein boschjewaar ze trachtte zich buiten schot te houden... Er werd geschoteneerst langzaam., dan vlug.. vluggerheel erg vlug! Tegen een boom geleund neemt hij de situatie op door z'n kijker.... vanaf dat oogeniblik herinnert hij zich niets meer. Straks kijkt hij zijn verpleegster aan: Wat mankeer ik toch eigenlijk? U had wel tien keer gedood kunnen wezenMaar agiteer u niet!.... Houd u rustig!.... Waar.... Wat!Wat Is er?.... O, wat vreeselijK.'.Men zou zeggen? Maar jawel!.... Men heeft mij een been geamputeerd! Hij gaat heelemaal op in die vreeselijke ontdekking. Hij probeertO! die eerste sensatie van een geamputeerde! Zelfs liggend voelt hij opeens 't gebrek aan evenwichtAls hij eens eenmaal op zal wezen.... hij de schitterende, de wakkere artillerie-offi cier..,. hij zal moeten loopen met een kruk.... met twee krukkenAch Moeder!!! Dan, opeens kijkt hij verderhij ziet daar, op eenige honderden mijlen afstands in een groot mooi huis, heelemaal met rozen glycineas begroeid en diep in een kleine vallei verborgen, een vroolijk jong meisje, heel blond en met blauwe oogen, dat aan haar vader de post brengt tegelijk met zijn dejeuner. Vroolijk roept ze uit: Papagauween brief van Henri! Hij hoort een smartkreet van den vader. Henrihij is gewond!.... Gewond!Erg. Arm, klein meisje! Hij ziet dat gebeuren van uit de verte met angstig-starende oogen; de moeder komt haastig aangeloopen en de oude dienstbode. Hij maakt dat mede in den geest. Alles is voorbijZijn leven verwoest.... Waarom hebben ze hem niet gedood?.... Toen de ziekenverpleegster den volgen den morgen het verband vernieuwd had, vroeg de officier: Zoudt u voor my een brief willen schrijven? Ik zal graag alles schrijven, wat u maar verlangt Eenige oogenblikken later kwam ze terug met een schrijfmap, postpapier en een vulpen. Tot uw orders, luitenant. Toen begon hij zachtjes, langzaam, smar telijk, alsof elke zin een snaar in zijn hart deed springen, te dicteeren: M'n arme Blanca, Ik moet je tot mijn groote smart mede- deelen, dat 'n granaat mijn rechterbeen op zijn bovenlip waardoor zijn bovengebit in zijn onderlip drong en er bloed begon te vloeien. Allereerst had de harmonicaspeler een standje in ontvangst te nemen vanwege het spelen zonder vergunning in een anders wijk en daarna werd de eisch tegen de or- pe'-^aier een geldboete van Z subs. 3 dagen. Nadat verdachte nogmaals verteld had dat zijn „collega" geld voor hem bestemd voor zijn neus ophaalde veroordeelde de Politierechter hem tot een geldboete van 3 subs. 3 dagen omdat hij niet had mogen slaan. SCHANDALIG RIJDEN VAN DRONKEN AUTO-BESTUURDER. De Rotterdamsche rechtbank heeft den 30-jarigen handelsreiziger H. L. van N. we gens het veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Verdachte heeft een groot aantal glazen bier gedronken, waarna hij, met zijn auto slingerend over den weg van Vlaardingen naar Maassluis, een daar loopenden voet ganger aanreed en op slag doodde. Het Haagsche Gerechtshof heeft in hoo- ger beroep 't vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank bevestigd. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Aanrijding. De 18-jarige chaufeur J. G. A. uit Lis- se stond terecht ter zake dat hij op 4 Oc tober j.l. op den Heerenweg te Lisse heeft gereden met zijn vierwielig motorrijtuig en toen, genaderd zijnde op het kruispunt van wegen aldaar, den 34-^arigen wielrijder G. van W., die rechts van verdachte reed, heeft aangereden tengevolge waarvan deze gewond werd. Eisch 12.— subsidiair 6 da gen hechtenis. Vonnis ƒ8.subs. 4 dagen hechtenis. heeft gebroken en dat men dit dadelijk heeft moeten afzetten. Be ben dus een oorlogsinvalide gewordenDaarom kom ik u teruggeven het woord, dat gij mij hebt gegeven in 't heerlijk „Groene Huis". Het is afschuwelijk, 't is vreese- lyk, wat ik je daar schrijf!Maar ik heb er rustig over nagedacht: het is mijn plicht u uw vrijheid terug te geven. Ik kan nietik mag u niet verplichten, Blanca, mijn lieve, kleine Blanca, om uw jeugd en uw schoonheid te verbinden aan 't bestaan van een invalide. Ik besef al wat ik verlies. Het offer van mijm leven zou niets wezen in vergelijking met wat mu'n vaderland me oplegt heden te bren gen. Ge zult hierbij vinden ingesloten al je lieve brieven en je foto. Laat me slechts houden de medaille, die je me gegeven hebt; ik zal ze zoo noodig hebben in 't eenzame leven, dat me wacht. Vaarwel dan gij, die ik zoo dikwijls na een zwaren dag me voor den geest haal de als een weldoende feegij, die mijn zoo teerbeminde verloofde waart. Dat God u 't geluk schenke, dat ik zoo ge hoopt had zelf u te kunnen geven. Henri. Toen de brief geëindigd was, richtten de oogen van den gewonde zich op tot de verpleegster. Zij was veertig jaar. Het was een vrouw, die in haar leven veel geleden had. Ik weet wel, wat ik u zou antwoorden, aLs ik in haar plaats was! Neen, onmogelijk!.... ik zie mezelf al op krukken. I— Of met een kunstbeen Dat doet er niets toeik ben in valide, en dat voor geheel myn leven.... Als men bemint Er volgde een oogeniblik van stilte; klaar blijkelijk streed de zieke met zichzelf.... Dit is ze, zeide hij. Uit een verkreukte portefeuille haalde hij een fotographie te voorschijn van een ernstig-uitziend jong meisje. De verpleegster bekeek ze aandachtig. Ik herhaal het uals men lief heeft! de liefde is sterker dan de dood. Opnieuw was er een oogeniblik van stilte. Misschien zoudt ge nog eens kunnen wachten met dit sbhryven? Neen.... morgen zal ik er den moed niet meer toe hebben!Uw woorden al maken me laf. Wil u 't adres schrijven? Toen de verpleegster wilde heengaan om den brief te posten, maakte hij een bewe ging als om 't leven terug te houden, dat van hem heen vlood. Wilt ge?.... Och neenverleid me niet meer. Twee dagen later. De Roode-Kruisverpleegster Is op haar bureau; de brievenbesteller brengt de post. Zij draait en ke^rt in hare handen een lange, blauwe enveloppe, de hand is van een jong meisje. Hoogstwaarschijnlijk is het 't antwoord. Wat zou ze bevatten die lange, blauwe enveloppe? Geluk of ongeluk?Iets zeer verhevens of practisch proza? De verpleegster heeft vóór haar op haar schrijftafel staan een klein beeldje van de H. Maagd; zij legt den brief aan de voeten van Maria: „Gy, die weet wat lijden is.... heb medelijden met hem!".... Dan neemt ze twee rozen, een witte en een roode, plaatst ze in een kleine vaas en begeeft zich langzaam naar het kleine ka mertje van den officier. Het heeft blauwe kringen om de oogen als iemand die niet geslapen heeft. Luitenant, ik breng u een paar ro zenge houdt immers van bloemen? O ja.... ik houd van bloemen! ik houd van 't licht.... ik houd van 't leven!.... Ik houd van God, en toch.... wat doet Hij mij vreeselijk lyden!.... Dan aarzelt ze niet langer.zij Is zoo in-geloovig Gij beschuldigt God?Ziehier Zijn antwoord! En ze legt den blauwen brief op het witte laken De officier heeft den brief gezienen hy, die niet sidderde voor het kanon, hij beeft nu, terwijl hy de broze enveloppe openbreektHet gaat hier om zijn leven!Met een gretig oog doorloopt hij den brief en reikt hem aan zyn ver pleegster met de kreet: Mijn kleine verloofde!!!.... De brief is slechts heel kort; de verpleeg ster leest hem hardop voor.... en hy, hij luistert met alle aandacht: Ik was verloofd met luitent Henrl.... Van nu af ben ik verloofd met een held. En in dezen brief betuig ik hem al mijn trots en al mijn liefde. (O. L. Vr. van Goeden Raad). Help zorgen, dat onze R.K. gemobiliseerden de krant lezen, die zij thuis ook lazen Onze gemobiliseerden hebben nóg meer behoefte aan een krant dan wij, in dezen tijd. Zi) staan nader bij het oorlogsgebeuren rondom ons, dan een van om Zi| bc leven gevaren op zee. gevaren in de lucht gevaren op het land 7y allereerst willen weren of het groote gevaar ons nadert o» verder van ons verwilderd raakt. Dat moeten wii met hen meevoelen. Om te maken dat zij zooveel mogelijk een krant lezen die op het even gewei dige als duistere we- reldgebeuren van nu het licht van het ge loof doet schijnen stellen de gezamenlijke katholieke dagbladen van Nederland hun abonné's in staat een extra abonnement te bestellen tegen halven prijs ten behoeve der gemobiliseerde katho lieken van land-, zee- en luchtmacht. R.K. Centrale „Voor Onze Gemobiliseer den" (V. O. G.), Postbus 2, Heemstede. Van daaruit wordt dan gezorgd, dat de abonnementen zoodanig worden ver spreid, dat iedere katholieke militair, waar hij ook ligt, de krant kan lezen, die hij thuis ook lasvanzelfsprekend voor- zoover het aantal extra abonnementen, dat ons op deze wijze bcreikr. her toelaat (deze abonnementen kunnen dus niet aan een bepaalden persoon worden geadres seerd Wie hiervoor voelt, gelieve nevenstnanden bon in te vullen en te adresseeren aan de BON KNIP DIT UIT EN ZEND HET OP Aan de R.K. Centr. V.O.G., Postbus 2, Heemstede Ook ik wil zorgen, dat iedere gemobiliseerde katholiek een R. K. krant leest. Ik verzoek U daarom op myn kosten een militair abon nement tegen halven prijs dus, te willen noteeren op DE LEIDSCHE COULANT waartoe ik vandaag op Uw postrekening 364620, ten name van den penningmeester van het R. K. Centraal Comité V.O.G. te Heemstede, een bedrag stort van ƒ1.30 voor dit abonnement totl April a s. ook nè dien datum gelieve U de krant door te blijven zenden, waartoe ik vóór den aanvang van elk kwartaal gere geld remise ad t 1.30 zal zenden. Voor toezending van het blad aan de R. K. militairen zorgt U. NAAM en ADRES BOSKOOP Burgerwacht. In verband met de mo. bilisatie hebben zich vele nieuwe leden opgegeven voor de burgerwacht. Door 13 nieuwe leden werd voor den commandant den eed afgelegd. LEIDERDORP Kerstmaaltijd. Evenals vorige jaren, heeft zich thans weer een comité gevormd tot het doen verzamelen van gelden voor een Kerstmaaltijd voor hen, die het moei lijk hebben. Dit comité bestaat uit de heeren K. Brug, voorzitter; B. C. Corts, secretaris; L. A. J. Koning, penningmees ter; D. de Haas, A. Mol, L. C. Snel, J. Rijnsburger, J. van der Meer, R. Lijnes, A. Ph. Vermeulen. Deze week zal een cocl- lecte aan de huizen wórden gehouden. Geboren: Truus, d. van M. Sepers en C. M. Schreuders Anthonia Arnolda, d. van N. C. Voorma en Ch. Boschaart. Ondertrouwd: A. de Bruin en M. J. Scchouls. Gevestigd: M. du Prie en gezin, Steenbakkerslaan 1 J. Storm v. Leeu wen, Resedastraat 10 J. van Herk en gezin, van der Doesstr. 2 wed. Bisschops- Slegtenhorst en gezin, Steenbakkerslaan 5 A. C. van Velzen en gez., Jaagp. 66 C. W. Verhoorn, Koningstr. 44 L. Noort en gez., Hoogmacfescheweg 35 J. van Leeuwen en gez., Dr. van Rhijnstr. 15 J. M. van der Flier, Dr. de Bruynestr. 32 E. Scholte en gez., Achthovenerweg 38 L. van Rooy, Hoofdstr. 24 P. J. v. Veen, Resedastr. 12 E. C. van Lissa Nessel, Hoofdstraat 2 Vertrokken: B. J. Doekes en gezin naar Leiden H. Rijndijk 101a J. van der Meer, Leiden, Stadhouderslaan 29 P. J. van der Meijden en gez. naar Leiden, van 't Hoffstraat 46b C. J. Tabbers naar Leiden, Hartmanstr. 10 G. C. Philippo naar Leiden, de Goeyestr. 28 M. C. van Westrienen naar Leiden, Nieuwsteeg 31. RIJNZATERWOUDE IJsclub. In Café de Boer alhier hield de IJsclub „Eendracht maakt Macht" haar 41ste jaarvergadering. De opkomst was buitengewoon groot, 61 leden waren tegen woordig. Het jaarverslag van den secreta ris, den heer S. J. Visser werd voorgelezen en onder applaus aangehoord. Hieruit bleek, dat de vereeniging nog steeds groeiend ls en op het oogenblik 109 leden bedraagt. Hierna volgde het verslag van den penningmeester, de heer J. W. de Boer. Hieruit bleek, dat de inkomsten in de kas der werkverschaffing hadden be dragen 118.01 en de uitgaven f 97.95, al- zoo een batig saldo van 20.06. De in komsten in de kas der ijsclub bedroegen 407.70 1/2, de uitgaven 271.08, een batig saldo van 136.62 1/2. Dat de uit gaven zoo hoog waren, vindt zijn oorzaak in de feestavond van het 40-jarig bestaan der vereeniging. Een schrijven van het be stuurslid J. Bulk dat hij om gezondheids redenen meent te moten bedanken. De heer J. Bulk heeft 25 jaar in het bestuur gezeten. Het bestuur had gemeend hem een stoffelijk blijk van waardeering te moeten aanbieden, hetgeen de volle sym- phatie der vergadering had. Den heer Bulk werd een rookstandaard aangeboden en het eerelidmaatschap der vereeniging. Tijdens de vergadering kwam hiervoor van den heer Bulk schriftelijk dank binnen. Bij de verkiezing bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren J. E. Hartveld, J. W. de Boer, P. Kerseboom en S. J. Visser. In de vacaturen J. Bulk werd met groote meerderheid van stemmen ge kozen de heer Jac. Bodaan. De heer Bo- daan zou graag zien dat er elk jaar een kascontrole-commissie benoemd werd. Hierin werd voorzien door benoeming van de heeren E. B. Blaazer, Th. J. v. Iperen en C. Touw. Van de rondvraag werd hoe genaamd geen gebruik gemaakt. De voor zitter sloot met een woord van dank deze prettige vergadering, waarna werd over gegaan tot een gratis verloting. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De Raad vergadert Woensdagmorgen te 9.30 uur ten ge meentehuizen. De agenda bevat o.m.: voorstel op het verzoek van het Groene Kruis afd. Woubrugge om verhoogd sub sidie over 1940. Behandeling begrootingen voor het dienstjaar 1940 met betreffende belastingverordeningen. ZOETERWOUDE (H. R.) Cursus E.H.B.O. uitgesteld. Wegens onvoldoende opgave tot deelname, is de cursus E.H.B.O. tot nader te bepalen da tum uitgesteld. Tot en met 15 December a.s. kan men zich nog opgeven voor deel name bij de bestuursleden van het Wit- Gele Kruis. Het bestuur vertrouwt, dat zich dan een voldoend aantal zal hebben opgegeven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7