J,u6iCeutnmedói%^d Nederland-België 5-2 Een aardig jubileumgeschenk van de Ned. Elftalclub aan den K.N.V.B. MAANDAG 11 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Goede wedstrijd der Oranjeploeg met de Harder als uit blinker MICHEL DE BESTE DER DEBUTANTEN 't Was gelijk tien jaar geleden bij den jubileumwedstrijd Nederland—België: re gen, regen gelukkig geen plasregens weliswaar, maar toch genoeg om 'n un heimische sfeer te scheppen. Overigens was het toch allerminst ongezellig in 't Feyenoord-stadion. Het feit, dat het Ne- derlandsch elftal op dit K.N.V.B.-festijn met een fiksche 52 overwinning op de gevreesde Belgen uit het strijdperk kwam, een keurig presentje van de Ned. elftal club aan K.N.V.B. en Keuze-Commissie vergoede veel en vele der bezoekers zullen het leed van het druilerige weer voor lief genomen hebben, nu zij getuigen konden zijn van een wel niet hoogstaanden maar toch in ieder geval goed gespeelden wedstrijd. Er kon in dezen wedstrijd van alles ge beuren, dat was de meening van ieder vóór den strijd. De Belgen konden winnen.... dat was de indruk toen zij met 10 de. leiding had den. maar na een half uur voelden we, dat het kon gebeuren. Toen Michel, de debu- teerende Ned. elftal-keeper, erin geslaagd was drie Belgen tegelijk te verslaan, toen werd de strijdlust der Oranjeploeg weer vaardig en van dat moment of hadden de Oranje-spelers den strijd in handen. Dat het intusschen zulk een groote zege zou worden, had de stoutmoedigste opti mist zich zeker niet kunnen en durven droomen. Een 32 of een 43 uitslag had meer in de lijn der verwachtingen gelegen, maar met 'n beetje meer geluk had de Oranjeploeg evengoed met 82 kunnen winnen. De Keuze-Commissie heeft gisteren ze ker zoo'n goeden dag gehad als de Oranje ploeg zelf. Er waren geen zwakke plekken in het elftal, al presteerde vanzelfsprekend de een minder dan de ander. Het feit voor al, dat de debutanten het in hen gestelde vertrouwen niet hebben beschaamd, dat werd een pluim op den hoed der leden van de K.C. En zulks temeer omdat ter elfder ure ook de halflinie nog een wijzi ging onderging, waarvan men ook aller minst kon vermoeden hoe het resultaat zou zyn. Maar ook dat viel best uit en zoo werd de voorloopig eenige landen- wedstrijd ondanks de minder prettige om geving, waarin hij gespeeld werd, een aar dig schouwspel, dat na een vrij matig be gin van Hollandsche zijde steeds beter werd en over het algemeen veel voldoening heeft geschonken. Hooge belangstelling. De tijdsomstandigheden zijn ongetwij feld oorzaak geweest, dat de belangstelling voor dezen kamp niet zoo groot was als ver wacht had mogen worden. En zelfs is het niet onmogelijk, dat sommigen, die wel een kaart gekocht hadden, met de kaart in den zak binnenskamers zijn gebleven, om den middag niet in den regen te moeten doorbrengen. Zoo waren er heele leege plekken in het Stadion en naar schatting waren 35.000 k 40.000 toeschouwers aanwe- I'S- Maar vanwege het gouden feest van den K. N. V. B. was er ditmaal ook hooge be langstelling. Omstreeks kwart voor twee arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in kapi teinsuniform, vergezeld van zijn waarne mend adjudant, luit.-kol. Phaff. De Prins werd bij zijn binnenkomen begroet met het Wilhelmus van het mu ziekkorps der Steenkolen Handels Vereeni- «ing. Op de eeretribune waren voorts nog aan wezig de minister van Staat mr. J. B. Kan, de ministers van Kleffens, Steenberghe en Dijxhoom, de opperbevelhebber van land en zeemacht generaal Reynders, de voor zitter van de Tweede Kamer, mr. van Schaik, de Belgische gezant, Z.Exc, Léon Nemry en tal van anderen. De Stad ion in ti ren waren in dezen wed strijd mistroostig kaal. Zij droegen n.l. ditmaal vanwege den in ternationalen toestand reen veelkleurigen vlaggentooL Een wedstrijd, waarin de goede stem ming eerst tegen het einde van de eerste helft loskwam, maar zich toen ook over vloedig uitte in laaiend enthousiasme van de Oranjeploeg en weldadig meeleven van het publiek, tezamen uitgroeiend tot een klinkende verdiende overwinning op de meest gevreesde tegenstanders: de Roode Duivels! KICK SMIT Verdiende zege van het oranje-elftal Productieve Nederlandsche voorhoede De Belgen stellen teleur De jubiletwnwedstrijd tegen België heeft een volkomen verdiende overwinning van het Nederlandsch elftal opgeleverd, een zege, waarmede het vijftigjarig bestaan van den K.N.V.B. ook op het groene veld op waardige wijze gevierd is. Het is een spannende, aardige' ontmoeting geweest met enkele perioden van zeer goed spel aan beide zijden, al dient er onmiddelijk aan te worden toegevoegd, dat over het algemeen het peil vanhet vertoonde aan Nederlandsch en kant hooger stond dan dat bij onze zuiderburen. Opmerkelijk was het zeer snelle tempo, dat vrijwel den feheelen wedstrijd werd volgehouden. Alleen tegen het einde ge raakten er enkelen uitgespeeld, geen won der met dit zware veld en den moeilijk in bedwang te houden glipperigen bal. Dat de debutanten het eerst vermoeid raakten behoeft ook al geen verwondering te wek ken. Immers, zij moeten nog leeren hun krachten op de juiste wijze te verdeelen. Te geestdriftig gooiden zij zich van den aanvang af in het spel, te moeilijk konden zij zich in den beginne aanpassen en dat alles kostte energie, hetgeen zich tenslotte moest wreken. Maar niettemin mag men tevreden, meer dan tevreden zijn over het spel der nieuwelingen. Het Nederlandsch elftal, dat gezien de verwachtingen in zijn prestaties meeviel, terwijl de ploeg der Belgen wat teleur stelde, heeft de zege verdiend behaald. Misschien mogen de cijfers, 52, wat ge flatteerd worden genoemd, doch men dient niet te vergeten, dat de Oranjevoorhoede een veel grooter aantal kansen heeft ge kregen dan de tegenstanders enwat zeker belangrijker is, men wist daarvan meer te profiteeren. Wil men de betrekkelijk zware neder laag van België verklaren, dan zou in de eerste plaats kunnen worden aangevoerd, dat de spel-opvatting van het Neder landsch elftal nuttiger, zakelijker en pro ductiever was dan dat van de Belgen. In derdaad werd door de Oranje-hemden in de meeste gevallen het doel der tegenstan ders via den koristen weg gezocht. Het was de lange pass, over de lengte van het veld, die overheerschte. Die lange pass werd door het midden toegepast, maar vooral ook naar de vleugels, hetgeen van zelfsprekend was, omdat hier twee bui tenspelers, Drager en de Harder stonden, die behalve over een goede techniek en een zuiver schot, over groote snelheid be schikten. Zoo werd de verdediging der Bel gen uit elkaar gerukt, ontstonden er ga ten, waarvan ook het binnentrio van Ne derland kon profiteeren, al was het niet in voldoende mate, want de score had inder daad nog hooger kunnen zijn. Dit verras sende, echt Nederlandsche spel is vrijwel voortdurend toegepast en met succes. Daar tegenover stelde België het oude recept, het korte samenspel, dat verre van zuiver werd uitgevoerd en waarbij het binnentrio elke schietvaardigheid miste. Wel speelden de roode duivels met veel enthousiasme, wel zaten zy fel op den bal, vooral in het eerste half uur, maar het tempo werd door hei. zelf gedrukt door het in de breedte te zoeken in plaats van in de lengte. Met een Voorhoof en vooral een Braine in de voorhoede zal men niet gauw tot een andere speluitvoering, een CALDENHOVE BAS P AA UWE DE WEDSTRIJD Reeds vóór den wedstrijd werd bekend gemaakt, dat er een wijziging in de mid denlinie had plaats gehad. De VUC-er Stam n.l. was dcor een kaakverzwering van deelname uitgeschakeld, zoodat de op stelling der middenlinie nu was: Paauwe, Poulus, Stijger. Na de gebruikelijke volksliederen stelden de ploegen zich op. Paverick had den toss gewonnen, hetgeen evenwel van totaal geen invloed was, daar er wind noch zon was. Vente brengt den bal aan het rollen, maai de Belgen hebben zich spoedig mees ter gemaakt van het leer en spoedig zitten ze reeds gevaarlijk voor het Oranje-doel, maar de bal werdt naastgeschoten. Dan komt de Hollandsche stormlinie in actie, hoewel de Harder den bal in buitenspel positie bemachtigde. Zijn schot heeft even wel geen succes, want het leer loopt voor doel langs uit. De Hollanders zijn spoedig weer terug en de eerste corner op het Belg. doel is het resultaat, maar de Harder geeft den bal slecht aan en deze wordt wegge werkt. Bij een nieuwen aanval schiet Len stra voor doel langs. De Belgen forceeren daarna een goede doorbraak, maar Caldenhove staat zijn mannetje. Dadelijk zijn de Belgen terug en als Voorhoof een fiksch schot lost, kan Michel zijn kunnen toonen. Hij doet het flink, want onvervaard werpt hij zich op den bal en werkt uitstekend weg. De Belgen nemen de leiding. Als er 10 min. is gespeeld slagen de Bel gen erin de leiding te nemen. Uit een afge slagen aanval op het Oranje-doel gaat de bal naar buiten, vanwaar van Craen, die het leer achterna geijld is, uitstekend voor zet en Buyle, die op doel is toegeloopen, weet Michel onhoudbaar te passeeren. (0—1). De Hollanders worden hierdoor als 't ware wakker geschud en dadelijk wordt weer 'n aanval 'opgezet. De Harder stormt den ver naar voren gespeelden bal achter na, maar keeper Deraedt ijlt eveneens toe en werpt zich met een sneltreinvaartje op den bal, dien hij na eenige meters gegle den te hebben, bemachtigt en het gevaar is bezworen, want, eenmaal meester van den bal, is de Belg. keeper de situatie volko men meester. Een Hollandsche aanval wordt door Van Calemberg onderbroken, die de Harder daarbij geen kans geeft en dadelijk daar op is Caldenhove weer aan den anderen kant in actie, want snel golft het spel op en neer, ondanks het vrij zware hoewel toch groene veld en den zeer gladden bal. Na een kwartier rent Drager langs het lijntje, hij plaatst naar Vente, die den bal weer teruggeeft, maar de Amsterdammer schiet in het zijnet. Dezelfde speler mist dadelijk daarop een vrijwel opgelegde kans om gelijk te maken als hij op enkele me ters voor doel nog voor den doelmond langs schiet. Bij een Belg. aanval lost van Craen een gevaarlijk hard schot, dcch Michel valt uit stekend uit en de kang is verkeken. Vliegensvlug verplaatsen zich de aan vallen. Nauwelijks is een Belg. aanval af geslagen of de Hollanders zitten voor hun doel, waar in de 23e minuut slechts ten koste van een corner gered wordt. De Harder zet fraai voor en Lenstra kopt keurig in, maar Deraedt tipt het leer weer corner; deze levert evenmin iets op. Dan schiet Smit over het doel, maar dadelijk daarop zijn de Hollanders weer terug, maar Vente plaatst een rollertje juist in handen van Deraedt. Er volgt een bekogeling van het Belg. doel, maar de keeper weet er raad mee en is onvermurwbaar. Zijn op treden in deze periode gaf den indruk, dat de Oranjeploeg heel moeilijk tot een over winning zou komen. En tochHolland houdt vol. Weer volgt een corner op het Belg. doel, maar nu plaatst de Harder ach ter. Michel staat drie Belgen. De VSV-keeper krijgt het plots hard te verantwoorden als de Belgen na den uit trap van Deraedt ten aanval trekken. Van Craen trekt er plotseling alleen van door en passeert Caloenhove Op 'n zestal me ters afstand staat Slot met 'n: „daar gaat het tweede doelpunt, er ls toch niets aan te veranderen", blijft de Amsterdam mer toezien hoe Van Craen zal doelpun ten. Zijn schot wordt evenwel door Michel gekeerd. Braine en Buyle schieten toe, de eerste schiet half tegen Van Craen aan en als Buyle voor de derde maal inschiet werpt Michel zich kordaat op den bal. De drie Belgen staan werkelijk verslagen! En het bravcurstukje van Michel doet een don derend applausje van de tribunes los barsten. We vroegen ons toen af: zou dit het keer punt in den wedstrijd beteekenen en het had er allen schijn van, want dit op treden van Michel stimuleerde plots de ge- heele Oranjeploeg en: Holland maakt gelijk. Een onweerstaanbare aanval der Oranje ploeg is de bevestiging van het terugkee- rend zelfvertrouwen, dat „het" ook in de zen wedstrijd kan. De Harder en Vente trekken er tusschen uit; over en weer gaat de bal en als Vente het leer voor de twee de maal van de Harder krijgt toegespeeld schiet hij onhoudbaar in en de gelijkmaker is er (1—1) na 30 minuten spelen. Dadelijk zitten de Hollanders weer voor het doel der gasten en een kopbal van Lenstra komt precies op de deklat. Dan is het weer Vente, die een kans krijgt, maar hij schiet precies in handen van Deraedt. Weer een nieuwe aanval, maar weer werpt de keeper der Roode Duivels zich glijdend op den bal. Twee Holl. doelpunten in vijf minuten. Als er 39 min. is gespeeld volgt opnieuw een Holl. aanval, geleid door de Harder, die Van de Kerkhoven telkens te vlug af is, en Vente wederom een kans tot sccren geeft, maar de bal komt tegen den uiter sten paal terecht, waar Drager evenwel is toegesneld om Oranje de leiding te geven (2—1). Dat is den Belgen te bar en onstuimig dringen zij op om den strijd in evenwicht te houden. Gevaarlijk zitten zij vochet Holl. doel, maar Paauwe weet ko; end het dreigend gevaar te bezwaren en even laten is het Caldenhove, die het terrein zuivert. Dadelijk daarop maakt Deraedt weer een Holl. aanval onschadelijk en Van Craen doet een Belg. stormloop door naast schieten mislukken. Nog twee minu ten en het is rusten, maar Drager wil daar van blijkbaar niet weten. Ondanks Henry en van Calemberg hem danig op den huid zitten, weet hij, steeds dichter het Belg. doel naderend, een fraaien "oorzet te ge ven naar de Harder, die ook voor doel is gekomen en de Hagenaar geeft Deraedt geen kans (31). Met dezen veiligen voor sprong voor de Hollanders breekt d2 rust aan. De tweede helft. Na de hervatting krijgen de Belgen da delijk een vrijen trap te nemen, wanneer Paauwe een der aanvallers wat te stevig opzij zet. Braine schoot hard op doel, maar de deklat keerde het schotterwijl Mi chel misgreep. De verdediging zend het leer door aan de voorhoede en deze trekt er dadelijk weer op los. Vente neemt in vliegende vaart het leer op, maar de bal vliegt naast. De Belgen geven zich nog niet gewon nen en twee corners kort achter elkaar zijn er het gevolg van. Bij beide grijpt Mi chel echter resoluut in en stompt hij het leer boven de hoofden der spelers weg. Smit vergroot den voorsprong. De Hollanders blijven fanatiek aanval len en nemen langzamerhand het spel ge heel in handen. Na 11 min. geeft Stijger een verren pass naar Drager. De bal schoof op het gladde veld bijna door tot de cor- nervlag, maar de Amsterdammer was er bijtijds nog bij, zette prachtig voor en Smit was erbij om met een fraaien kopbal den voorsprong te vergrooten (41). Dit succes der Oranjespelers prikkelt de LEEN VENTE DRaGER Belgen tot fanatieker aanvallen, maar hun spel is gedurende den geheelen wedstrijd te kort, te doorzichtig geweest en daarmee weet de Oranje-verdediging wel raad. Braine, de oude voetbalrot, als vceder der voorhoede geen onbeteekenenden rol spelend, maar even hardnekkig meedoen de aan het te korte samenspel, gaat het dan zelf probeeren, maar zijn schoten, hoewel vrij ver van doel gelost, zyn nog veel te hoog en bij 'n lager gericht schot, is de verdediging op haar plaats, 'n Werke lijk gevaar leverde een fraaie voorzet van Fièvez op. maar Michel liep te rechter tyd uit en onderschepte het leer voor den toe stormenden Buyle. Een verdiende strafschop. Als de tweede helft 26 minuten oud ls volgt weer een fanatieke stormaanval der Oranje-voorhoede, waarin de Harder weer een voornaam aandeel had. De Hagenaar zette keurig over naar den rechtervleugel, waar Drager het leer opving en keurig in schoot. De bal wordt echter door Van Ca lemberg, die op de doellijn stond, met de hcr.d uit doelgesla^en, zoodat den Hollan ders terecht een strafschop werd toegekend, welke door Smit werd genomen en benut, hoewel de hard ingeschoten bal ons niet orhoudbaar leek, maar Derredt bleef on veranderd op zijn plaats staan. (51). Nog geven de Belgen den strijd niet op en nauwelijks is afgetrapt of de voorhoede zit weer voor het Oranjedoel. De bal wordt evenwel over het doel geschoten. Bij een outbal werpt de Harder den bal ver in het veld naar Vente, die nog wat naar binnen zwenkt en keihard langs den grend schiet, maar keeper Deraedt werkt nog juist corner. Bij een nieuwen aanval schiet Lenstra togen de paal, juist in den hoek, waar zich niemand bevond. Dan een nieuw schot van Diagcr, maar weer wordt het leer corner gewerkt. Smit kopt hieruit juist natst. De Belgen verkleinen deu achterstand. Als er nog ongeveer een kwartier te spe ler is volgt eindelijk een fraaie open aanval der Belgen en deze heeft succes ook. Buyle rent langs het lyntje en zet fraai voor, wrarna Voorhoof van enkele meters voor doel Michel geen schijn van kans geeft. (5—2. Na den aftraD zitten de onzen onmiddel lijk weer voor het Belg. doel en een corner is het resultaat. De Harder geeft weer een afgemeten schot en een knalschot van Vente volgtover. Als Stijger een Belg. aanval onschadelijk heeft gemaakt krijgen de Hollanders weer een corner te nemen, onmiddellijk weer ge volgd door een ander, maar beide zonder resultaat De Belgische midhalf is daarna zoover met de voorhoede opgedrongen, dat hij een schot op doel lost, maar Michel is op zijn plaats. Nog hebben de Hollanders er niet ge noeg van en weer is het de Harder, die fraai werk langs het lijntje verricht om Vente vervolgens een prachtkans op een doelpunt te geven, maar de backs stormen de een na den ander toe en inplaats van ineens te schieten, wil hij beide omzeilen, het geen natuurlijk mislukt en de kans is ver- kr 1 en. Er volgt nog een schot van Braine, waar bij Michel voor de laatste maal in actie komt, nog een corner op het Belgische doel en dan is het tijd. de Oranjeploeg heeft na een mooien stiijd tegen een sterken tegenstander fraai gewonnen met 52. gewijzigden opzet komen. En indien men dan nog weet, dat Braine de schaduw is van wat hij vroeger was, dat het inderdaad tijd wordt, dat men voor hem een vervan ger zoekt, dan is het duidelijk, dat niet al leen het verschil in spelopvatting de oor zaak van de nederlaag is geweest, maar ook het onderscheid in de kracht der li nies en het feit, dat de gemiddelde presta tie van iederep Nederlandschen speler hoo ger heeft gelegen dan bij onze tegenstan ders. De Nederlandsche achterhoede was ster ker, homogener, moeilyker te passeeren dan die van België. De middenlinies wa ren van ongeveer gelijke kracht, zonder dat wij daarmede zouden willen zeggen, dat het zestal buitengewone capaciteiten heeft ontwikkeld, daarvoor ontbrak er nog te veel aan, vooral wat het plaatsen be treft. De Belgische voorhoede was voorts beslist minder dan die van Nederland. Het Nederlandsche vijftal wist wat het wilde, voelde elkaar goed aan, vooral toen Len stra na een matig begin er steeds beter in kwam. Het mocht dan wel eens mislukken, vooral waar het de afwerking van den aan val betrof, de opzet was goed, men be greep op welke wijze het beste resultaat kon worden bereikt. Het tegendeel was het geval met de voorhoede der Roode Duivels. Daar zat weinig systeem in, voor het doel werd het rommelig en om er een einde aan te maken schoot men vaak Braine bijvoorbeeld in het wilde weg. Wij willen voorts nog wijzen op het feit, dat men, zoowel in België als in Neder land met moeilijkheden bij de samenstel ling van de ploeg had te kampen. De nood- competities in beide landen zijn oorzaak, dat overzicht van het spelers-materiaal niet zoo eenvoudig was te verkrijgen. Vaak konden spelers door militairen dienst niet aan de wekelyksche wedstrijden deel nemen of waren zij niet in de gelegenheid de training, welke voor deze ontmoeting was ingesteld, te volgen. In ieder geval mag men bij de beschouwende critiek over deze elftallen dergelyk factoren niet over het hoofd zien. Vooral in België schijnt men enkele spelers genomen te hebben, meer om hun capaciteiten van vroegere jaren dan dat men er *-an overtuigd was, dat zij ook thans nog in een vorm waren, welke opneming in de vertegenwoordigen de ploeg wettigde. Wat de Oranjeploeg be treft, de keuzecommissie zit bij de samen stelling met de extra moeilijkheid, dat ge leidelijk aan de spelers van het beroemde elftal van vroegere jaren vervangen moe ten worden door jongere krachten. Is het niet merkwaardig, dat thans nog maar drie spelers van de oudere garde aanwezig zijn, te weten Paauwe, Smit en Calden hove? Smit speelde zijn 27sten irtematio- nalen wedstrijd, Paauwe zijn 26sten en Caldenhove jubileerde, zijn 25ste inter nationale ontmoeting, tevens zyn eerste als aanvoerder. Alle anderen speelden minder dan tien maal in het Nederlandsch e.xtal, zelfs Vente is daar nog niet aan toe. Voorts telde het team niet mlr.dcr dan vier debutanten, Michel, Slot, Stijger en Poulus, een respectabel aantal. Dat geen van hen gefaald heeft is toch wel een be wijs, dat er op het oogenblik voldoende jong spelersmateriaal aanwezig is om op nieuw een sterke ploeg op te bouwen, welke, indien de tijden het toelaten, weer even succesrijk in de landen wedstrijden zal spelen als enkele jaren geleden het geval was. In technisch opzicht viel er ook bij de debutanten veel te loven, maar in tactiek ontbrak er nog al wat aan, hetgeen overi gens begrijpelijk is en dus ook te veront schuldigen. Stijger b.v. beging de fout te veel zijn vleugel los te laten. Met een snel leren jongeren vleugel tegen ever zich had hem dat zeker parten gespeeld. Pou lus was eigenlijk alleen maar in staat om defensief zijn taak naar behooren te ver vullen. Het ging nog boven zijn krachten om zich voldoende te wijden aan het' voe den van de voorhoede en vooral in zijn plaatsen schoot hij herhaaldelijk te kort Maar heeft Anderiesen zoo bijzonder goed gespeeld in zijn eersten internationalen wedstrijd en was men ook toen niet vol critiek op den Ajax-spil? Smit, de zwer ver, bouwde het spel in hel middenveld* uitstekend op, waarmede de taak vnn Pou lus natuurlijk aanmerkelijk verlicht werd. Wij zijn er van overtuigd, dr.t de leien van K.C. en T C. heel goed weten, dat er nog veel geschaafd moet (worden aan het spel van enkele debutanten, willen zjj krachten worden, die in alle omstandig heden, dus ook tegen sterkere tegenstan ders dan het Belgische elftal van gieter, voldoen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11