Nederland is tot één groote vesting gemaakt Spoedige inlijving van jongere mannen gevraagd Wilt IJ fe*«s weten? FAILLISSEMENTEN SCHEPT MOED! DONCERDAG 7 DECEMBER 1939 DE LETDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Tweede Kamer De belangen van onze soldaten De vergoeding in onder- geloopen gebieden. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de behandeling van de begrooting van kolo niën voor 1940 beëindigd. De heer BAJETTO (R.K.) was van oor deel, dat door de eenzijdige vaststelling van het Nederlandsche aandeel in de vloot- kosten de financieele autonomie van Indië wordt aangetast. Voorts bepleitte deze spr. de stationneering van een vliegtuigafdee- ling op Curagao. De heer VAN KEMPEN (Lib.) achtte de bestaande regeling redelijk, terwijl de heer WAGENAAR (A.R.) verklaarde, tegen de hoofdgedachte van deze regeling geen be denkingen te hebben. Minister WELTER zeide in zijn antwoord o.m., dat aan de vaststelling van het bedrag een uitvoerig overleg met den Gouverneur- Generaal en den Volksraad vooraf gaat. Het laatste woord behoort echter aan den Nederlandschen wetgever te zijn. Ten aan zien van de door den heer Bajetto gemaak te opmerkingen over de defensie van Cu ragao en Suriname, deelde de Minister mede, dat majoor Giebel van den generalen staf van het Koninklijke Nederlandsch-In- dische Leger, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage, naar Cura gao vertrekt om in overleg met den Gou verneur een schema te ontwerpen voor de verdediging van dat gebiedsdeel; daarbij zal het luchtwapen niet uit het oog worden verloren. Bij de afdeeling Curagao voerden de hee- ren IJZERMAN (S.D.), MES (R.K.) "en MEIJERINK (A.R.) het woord. De eerste twee sprekers bepleitten o.m. verbeteringen in de volkshuisvesting, de laatste spreker verklaarde zich voorstander van een wel vaartsfonds. De Minister verklaarde hierop, dat de instelling van een dergelijk fonds in overweging is, doch dan met algemeene be stemming. Zonder hoofdelijke stemming werd dit be-rootingshoofdstuk aangenomen. Na enkele kleinere wetsontwerpen werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de Defensie-begrooting voor 1940. DEFENSIE. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) brengt een woord van hulde voor de offers, die voor de handhaving van onze neutrali teit worden gebracht. Die offers zijn niet gering. Doch dan hebben de mannen recht op een goed uitgeruste weermacht. Nederland is in drie maanden tot een vesting van groote beteekenis gemaakt. Ons volk mag dankbaar zijn, dat het den tijd gelaten is hetgeen tot stand gebracht is te verrichten. Spr. waardeert den goeden geest in het le ger en op de vloot. Een behoorlijke geeste lijke verzorging is daarvoor noodig. Over leg met de kerk is noodig, zoo noodig zelfs financieele steun van die verzorging. Is binnenkort een voorstel aangaande de mili taire tehuizen te verwachten? De ontspan ning voor de militairen moet voor allen aannemelijk zijn. De minister wake voor de Zondagsrust in de kampementen. Welke zijn de moeilijkheden in verband met het niet-reizen op Zondag bij verlof? Spr. komt voorts op voor de belangen van de gemobiliseerden, die aan de kost winnersvergoeding niet voldoende hebben in verband met schuldaflossingen e.d. Wel ke instellingen heeft de Minister op het oog en zijn zij bereid in den geest van den mi nister te handelen? Spr. is van oordeel, dat de oudste lich ting door jongeren behoort te worden ver vangen. Tienduizenden jonge mannen doen niets aan de verdediging van ons land. Men had met hun inlijving in September niet mogen wachten. Spoediee inlijving is een belang van de eerste orde. Wegens gebrek aan kader kan men geen groote aantallen buitengewoon dienstplich tigen inlijven. Waarom doet men echter de opleiding niet bij het veldleger geschieden? Hieraan kleven bezwaren, doch het lands belang eischt dit. De mobilisatie-uitgaven dienen geschat te worden op 1.7 millioen per dag. Een ontstellend cijfer. Dit is een ontstellend cijfer en slechts een onderdeel van de totale uitgaven. Deze toeneming moet tot groote voorzichtigheid stemmen. Men betrachte de uiterste zuinig heid. Had men speciaal hotel „Witte brug" moeten vorderen? Had men geen goedkoo- per hotel kunnen vinden? Voor Casino hpeft men voor elf dagen 7989 moeten betalen. Wat zal „Witte Brug" niet hebben gekost! De Minister drage zorg, dat niet meer geld wordt uitgegeven dan noodza kelijk is. Men zoeke een weg, teneinde te voorko men, dat de auto's in de buitenlucht niet waardeloos worden. Spr. dringt aan op versterking van de vloot, hier en in Indië. Slagkruisers zijn de eenige middelen om onze positie in Indië te verdedigen. Inundatie en Landbouw. De heer RUIJTER (R.K.) vestigt de aan dacht op de gevolgen der inundatie voor de landbouwers. Spr. heeft allen lof voor de billijke rege ling der bedrijfsbelangen der landbouwers. Blijft het water langen tijd op het land staan, dan zal het lang duren eer het land weer tot cultuurland is te maken Spr. meent, dat de regeling, waarbij de boeren een garantiebedrag kregen voor het ge- bruiksvee en later een stuk vee van de zelfde soort, thans is vervallen. Hij vreest, dat de veeprijzen zoo zullen zijn opgeloopen, dat de boeren voor het ontvangen taxatiegeld minder vee kunnen aanschaffen. Spr. vraagt hiervoor de aan dacht van den minister. Spr. verzoekt den minister maatregelen te treffen, dat bij de vaststelling van het vergoedingsbedrag rekening wordt gehou den met groote gezinnen. Velen zitten op groote lasten. Spr. heeft respect voor de wijze waarop ons land in staat van verdediging wordt ge bracht met behulp van de bevolking. De regeling van schadeloosstelling acht spr. minder juist. Men dient het jukte bedrag der schade te vergoeden en legge eerst den toestand van de te vorderen terreinen vast. Vele klach ten zijn over deze kwestie gehoord. Zonder afgifte van bewijs wordt hout enz. gevor derd, worden vruchtboomen gekapt, wordt beschikt over landerijen voor het afgraven van graszoden enz. Ook voor verrichten ar beid werd geen bewijs gegeven. Sloten werden gedempt, waardoor landerijen bij gebrek aan afwatering overstroomden. In al deze gevallen zal de schade later niet meer zijn vast te stellen. Bij alle vorderin gen dienen schriftelijke bewijzen te worden uitgereikt. Er moeten gewestelijke commis sies worden benoemd om de schade te taxeeren. Dan kunnen processen worden voorkomen en onmiddellijk een billijke re geling worden getroffen. Spr. geeft dit voorstel in overweging. Boter aan militairen. Spr. behandelt voorts de verstrekking van boter aan militairen. Reeds dikwijk is het vraagstuk „marga rine of boter" overwogen. Wanneer de bo ter voor defensie even duur zou zijn als de margarine dan zou boter worden verstrekt, aldus indertijd minister Van Dijk. De land bouworganisaties hebben toen een regeling bepleit. De minister van Economkche Za ken heeft twee maanden geleden ver klaard, dat deze oplossing thans niet moge lijk k. Is het niet de meening van de re geering dat de soldaten boter moeten heb ben?? Kan het Landbouwcrkkfonds nog een suppletie dragen voor de verstrekking van boter? Reeds jaren lang maakt men veel meer margarine dan destijds is overeengekomen. Spr. bepleit het bewaren der margarine en het verbruik van de boter. De heer dr. I. H. J. VOS (Lib.) juicht de geestelijke verzorging in het leger toe, doch k verbaasd, dat er geen Joodsche veldpredikers zijn. Ten aanzien van typhus moeten wij blij ven waken. Onder de tegenwoordige om standigheden k vaccinatie van het militai re personeel tegen pokken, typhus en pa- ratyphus noodig. Wil de minister geen dwang uitoefenen, dan geve hij opdracht tot het uitoefenen van drang. Geestelijke verzorging en en lolletjes. De heer VAN DER ZAAL (A.R.) vraagt de aandacht voor de geestelijke verzorging van de weermacht. Van de 160 garnizoenspredikanten wa ren 21 lid van „Kerk en Vrede". Spr. vindt het eigenaardig dat de predikanten wel lid mogen zijn, terwijl deze vereeniging voor ambtenaren k verboden. Spr. citeerdevervolgens uit het week blad van „Eenheid door Democratie", waarin verband wordt gelegd tusschen ds. Ouwerkerk en de N.S.B. Op 21 November werd deze dominee benoemd tot veldpredi ker. Ook ds. Terlaak Poot zou volgens spr. N.S.B.-er zijn. Van het grootste be lang k, dat hier klaarheid komt. Het spijt spr., dat het reizen op Zondag bij verlof niet kan worden voorkomen. Tenslotte meende spr. dat gebroken moest worden met cabarets en dergelijke „lolma- kerijen". Ontwikkeling en Ontspanning moeten in goede richting worden geleid. Belangen gemobiliseerden. De heer VAN SLEEN (S.D.) waardeert de groote werkkracht van den minkter en zijn medewerkers. Het nieuwe mobilkatie- vergoedingsbesluit kan velen landen tot voorbeeld strekken. Hieruit blijkt het so ciale gevoel van den minkter. Helaas zijn echter de werklooaen en ongehuwde zelfstandigen nog niet voldoende geholpen. Teveel zit de ge dachte voor: eens werkloos altijd werkloos. De vrijgezellen zijn buiten de regeling gehouden door het begrip „kostwinnersvergoeding". Vele klach ten zijn hierover gehoord. Spr. acht het ontbreken van een be roepsinstantie eveneens een mankement en verwacht, dat de minkter hierin zal voorzien. In den beginne was men over de voeding tevreden, doch den laatsten tijd schijnt dit minder goed te zijn. Over klee ding en ligging bestaan gerechtvaardigde klachten. Spr. vraagt, of van den minkter voorstellen te wachten zijn teneinde de gedemobilkeerden weer in hun oude betrekkingen terug te brengen. Een wettelijke verplichting k noodzake lijk, al zijn er bezwaren aan verbon den. Een Mobilisatie-Ontslagwet ak nood-wet lijks spr. mogelijk. Een percentage van 5 voor de verstrekte zaken verloven acht spr. te laag. Kan het aantal der vervangingen niet in sneller tempo plaats hebben? Kan men niet, voor- loopig, eenige oude lichtingen naar huk zer.den? De minkter betrachte spoed met de ver vanging door jongeren. Kunnen niet alle Voorzitter: de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Intrekking en opnieuw vaststelling aan tal te heffen opcenten personeele belas ting 1940 vindt plaats. De opcenten bedroe gen 175, waarvan jaarlijks geen nadere mededeeling aan Ged. Staten behoeft ge daan te worden, tenzij ze verhoogd worden tot 200. Vervolgens komt aan de orde wijziging verordening op de heffing van een straat belasting. Nog een schepje op de straatbelasting. De voorzitter deelt mede, dat behalve de gewone vermindering der uitkeering. Ge- meentefondsbelasting nog 985 aan onze ge meente minder wordt uitgekeerd over 1940, zoodat ook daarin moet voorzien worden, zoodat B. en W. voorstellen de te heffen straatbelasting iets dient verhoogd te wor den en voor het bebouwde gedeelte te brengen op 4 pet. en die van het onbe bouwde op 2 pet. Vervolgens op enkele posten der begrooting eenige verlaging te brengen b.v. op de post straatverlichting, de post werkloozenuitkeering en nog en kele die wat hoog geraamd zijn. De heer Oppelaar acht vermindering van straatverlichting niet gewenscht. De voorz. merkt op, dat de bedoeling niet k vermindering van straatverlichting, maar alleen de iets hooge post die daarvoor uit getrokken k te verlagen. De heer Lieverse meent nu, dat daar door de vermindering der uitkeering be draagt ongeveer 2200, wat door den voor zitter wordt bevestigd. Ook de post toekenning subsidie inzake het bijzonder midelbaar onderwijs kan ook iets verminderd worden, waardoor met el kander het benoodigde bedrag kan wor den gevonden. Aldus wordt besloten. Enkele posten dienen gewijzigd te wor den op de gemeenterekening dienst 1938, waarop aanmerking k gemaakt door Ged. Staten, het geldt slechts enkele kleine pos- Onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burgemeester, hield de raad der gemeente Warmond gkteravond een voltallige vergadering. De circulaire van den Opperbevelheb ber werd uitvoerig besproken. Beslo ten werd aan de toegezonden verordening adhaesie te betuigen, waarbij eenige leden opmerkten, dat zij liever hadden gezien, dat met het plaatselijke loonpeil rekening was gehouden. Besloten werd aan de woninghouwvereeiiiging „Warmunda" al hier een renteloos voorschot te verleenen tot dekking van het exploitatieverlies over de jaren 1937-1938 en 1938-1939. Mede werd besloten het bedrag per leerling in gevolge artikel 101 der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1940 vast te stellen op ƒ8.50 per leerling. De kindertoeslag voor het gemeente- personeel. Aan de orde kwam hierna de vaststel ling van de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters der gemeente en regeling der kindertoelage. Te dezer zake was door B. en W. een uitvoerig en gedocumenteerd prae-advies uitgebracht. Hierin deelt dit College mede, dat naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den Commksaris der Koningin in deze provincie inzake den afloop van den goed keuringstermijn dezer verordening, ge noemde Commissark advkeert deze ver ordening in overeenstemming te brengen met die geldende in andere gemeenten. In de thans bestaande verordening wordt een kindertoeslag gegeven van 50 per jaar per kind te beginnen met het derde kind tot 16-jarigen leeftijd, terwijl volgens de nieuw vast te stellen verordening deze kindertoelage zal bedragen 52 per kind per jaar, te beginnen met het eerste kind tot 18-jarigen leeftijd. Het wil het College voorkómen, dat, zoo de Raad zou besluiten deze regeling voor de veldwachters goed te keuren, het alles zins billijk k te achten, dat deze verbete- diensfcplichtigen, die sinds April onder de wapenen zijn, worden afgelost? Bescherming koopvaardijvloot De heer KIEVIT (S.D.) behandelt de wettelijke bescherming van de koopvaar dijvloot. Groote offers aan sohepenverlies en ver lies aan menschen levens heeft de oorlog reeds van ons geëischt. Daarom rust op reeder en regeering de plicht den schepen en bemanning een zoo groot mogelijke be scherming te geven; dit geldt ook voor dé visscherij. Spr. k het met den minkter eens, dat wij niet moeten overgaan tot defensieve bewapening van de handels vloot. Bjj de bescherming k niet alleen Waterstaat betrokken; de technische voor lichting van den marine-staf acht de re geering noodig. Ak Nederland blijft varen, k noodig, dat de sohepen worden bemand. Convoyee- ren door een sleepboot met paravanes wordt door de zeelieden ak de grootste veiligheid gezien. Daarvoor dienen bin dende voorschriften getroffen te worden. Hoeveel tijd k vereischt om aan alle bestellingen van paravanes te voldoen? Hoeveel sohepen zijn dit? Om 17.35 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 15 uur. ten, welker wijziging na toelichting wordt goedgekeurd. Opnieuw vaststelling verordening rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters; deze wijziging geldt slechts redactie-wijziging, waardoor geen verandering van financiee le beteekenk of anderzins plaats vindt; wordt goedgekeurd. Ingekomen k een ontwerp-verordening art. 12 der Oorlogswet betreffende het ver richten van persoonlijke dienstep enz. De voorzitter licht deze zaak nader toe, waaruit blijkt, dat eenige personen wor den aangewezen, die in oorlogstijd dien sten hebben te doen aan wien vergoeding wordt verstrekt. Reeds door enkele andere gemeenten k over die vergoeding bezwaar gemaakt. De vraag k of gerekend wordt met het standaardloon ter plaatse of een uurloon van 45 ct. per uur, hierover zal nader overlegd moeten worden met den opperbevelhebber. B. en W. stellen voor de jaarlijksche gra tificatie groot 40.— weer toe te staan aan den gemeente-werkman voor controle op de straatverlichting 1939 De heer Lieverse wil dit bedrag ver hoogd zien tot f 50, zooals het voor enkele jaren was. Hij acht de tijd daaraan besteed te veel voor die ƒ40. Vooral bij veel wind k er veel werk aan. Spr. zou b.v. dit be drag willen voegen bij het loon van den werkman, zoodat daar niet jaarlijksch over beslkt behoeft te worden, en deze bijdrage ook beteekenk heeft voor zyn later pensioen. Met op 1 na algemeene stemmen wordt besloten het bedrag te bepalen op ƒ50. maar ak gratificatie. Vaststelling vindt plaats exploitatie-ver goeding voor het bijzonder onderwijs over 1938 ƒ11.84 per leerling, tottaai 1587.25. Tot lid van het Burg. Armbestuur en Burg. Armhuk wordt herkozen de heer C. N. J. Koot. Tot lid van de commissie plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs wordt herko zen de heer W. A. van den Dool. Hierna sluiting. ring ook van oepassing is op de andere ambtenaren Er was een meerderheid in het College van B. en W., die de leeftijds grens bepaald wilde zien op 18 jaar en een minderheid, die deze lgeftijd vastge steld wilde zien op 16 jaar. Dit punt van de agenda leverde heel wat stof tot bespreking. De heer Breedijk achtte een verhooging van de kindertoelage in dezen tijd niet gemotiveerd, temeer waar de loonen hoog genoeg zijn. Wethouder Oudshoorn, die de minder heid van het College vertegenwoordigde, wilde wel de kindertoelage in doen gaan bij het eerste kind, maar dan tot 16-jari gen leeftijd. Er zijn groote groepen van de bevolking, aldus spreker, die het momen teel zeer zwaar te verantwoorden hebben en de ambtenaren verkeeren hiertegen over in een zeer bevoorrechte positie. De heer den Dunne k van meening, dat in dezen tijd, nu voor kinderen beneden 18 jaar geen uitzicht op werk bestaat, een kindertoelage tot 18-jarigen leeftijd alles zins gemotiveerd k. Het loon en de kin dertoelage zijn twee geheel afzonderlijke begrippen, die geheel los van elkaar be zien moeten worden. De heer de Greef zegt, dat thans de hooge loonen een kindertoelage genieten vanaf het eerste kind, de lage loonen be ginnen eerst met het derde kind. Volgens spreker moest het omgekeerd zijn en daar om zou spreker willen voorstellen bij een wedde van 2000 ad 3000 geen kinder toelage te verleenen. Hiernaar zal spreker zijn stem bepalen. Wethouder Zwetsloot bleek een sterk voorstander van het verleenen van kinder toelage te zijn, want, aldus spreker, ik heb aan den lijve ondervonden hoe groot de zorgen van een groot gezin zijn, al k een groot gezin een zegen. Nag nog eenige discussie werd het voorstel in stem ming gebracht om op alle loonen kinder toeslag te verleenen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen, terwijl het voorstel om den leeftijdsgrens te bepalen op 18 jaar werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, tegen de heeren Oudshoorn en Breedijk, terwijl de heer de Greef blanco stemde. De begTooting. Aan de orde kwam hierna de vaststel ling der gemeentebegrooting voor 1940, zoomede die van het waterleidingbedrijf over dit jaar. Bij de algemeene beschou wingen verzocht de heer den Dunne de vaststelling der belasting vroeger aanhan gig te maken, opdat den Raad de mogelijk heid geboden wordt hierin eventueele ver anderingen te brengen. De voorzitter zegt, dat de belasting afhangt van het eind cijfer der begrooting en deze aangelegen heid eerst kan bezien worden als men over de noodige cijfers beschikt. Nog wenscht de heer de Dunne, dat aan elk der raadsleden een begrooting wordt uit gereikt; spr. wenschte hiervoor een be drag beschikbaar te stellen. De voorzitter zegt hiertegen geen bezwaren te hebben. De heer Weijers kon in het beleid van B. en W. veel waardeeren, alleen met be trekking tot de uitvoering van de land arbeiders wet was niet altijd de volle mede werking verkregen. De voorzitter zegt, dat het College een onderzoek heeft ingesteld in de door den heer Weijers aangewezen gemeente, waarin volgens hem volle mede werking aan de bevordering tot het ver krijgen van een plaatsje ingevolge de lanaarbeiderswet wordt verleend, doch daar was de zaak niet zooals de heer Weij ers deze voorstelt. Niettemin zijn B. en W. bereid elk verzoek, dat binnen komt, nauwkeurig en serieus te onderzoeken en te behandelen. Bij de behandeling der diverse posten werd verzocht een betere uitrusting der brandweerlieden, waarnaar een onderzoek werd toegezegd. Over de belooning van den leider belast met de uitvoering van de distributiewet, werd eveneens gediscussieerd; met 4 tegen drie stemmen werd besloten hiervoor geen vergoeding uit te keeren. Tegen stemden de heeren Oudshoorn, Zwetsloot en Bree dijk. Nadat nog besloten was om het oude raadhuis van buiten wat op te knappen en aan de huurders der woningen met een huurprijs van 150 tot 200 een grooter waterverbruik toe te kennen, werd de be grooting met algemeene stemmen vastge steld. Bij de rondvraag werd verzocht de raadsagenda in den vervolge eerder toe te zenden, hetgeen werd toegezegd. Nog kwam ter sprake een voorstel van den heer den Dunne om aan de gepen- sionneerde werkvrouw van het gemeente huis een toeslag op haar pensioen te ver leenen van 150. Ook dit voorstel leverde heel wat stof tot bespreking, maar tot een beslissing kwam het niet. Hierna volgde sluiting. Rultenlandscfie RprifMe» ZWARE STORM AAN DE ITALIAANSCHE KUST. Een zware storm uit het Oosten heeft in de haven van Napels een kustvaarder doen zinken. De uit tien koppen bestaan de bemanning van het stoomschip kon worden gered. Vraag: Hoe kan men chocolademelk- viekken uit een blauw-grijs kamgaren pak verwijderen. Ik heb het met tetrachloor- koolstoof geprobeerd en kan ze er niet uit krijgen. Antwoord: Deze vlekken zijn heel moeilijk te verwijderen. U sture het pak naar een chemische wasscherij. Vraag: Kunt u mij zeggen hoe ik mijn zwarte velour chiffon jurk, die ik gewas- schen heb en die nu heelemaal geplekt is weer goed kan krijgen. Ik heb haar niet gewrongen. Antwoord: Velours chiffon moet u na het drogen opstoomen. Men houdt een v/arm strijkijzer met den platten kant naar boven vast en legt daarover een natte doek. Daaroverheen wordt het fluweel gescho ven met den goeden kant boven, zoodat u deze met een borsteltje kunt opborstelen. Gedeponeerde uitdeelings- 1 ij s t e n: J. Kramer, bloembollenkweeker, voor heen te H i 11 e g o m, thans te Hamburg. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. nihil. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" Dit alles heb Ik U gezegd, opdat ge vrede moogt heb ben in Mij. In de wereld hebt ge verdrukking te lijden maar schept moedIk heb de wereld overwonnen. Joan. 16 33. GEMEENTERAAD VAN WARMOND GEMEENTERAAD VAN KOUDEKEFK

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7