RIJNSTREEK WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 PE LE'OSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Tragisch vliegongeval te Soerabaja, waar de officier vlieger der Marine, B. Sanders, met het laatst overgebleven sporttoestel van het Luchtvaartfonds neerstortte en, tezamen met zijn echtgenoote, om het leven kwam. De trieste resten van het op Darmo neergevallen toestel. ALPHEN AAN DEN RIJN EEN JUBILEERENDE BOEREN. LEENBANK. In het Nutsgebouw, waarvan de groote zaal feestelijk was versierd, is Maandag avond het 40-jarig bestaan van de Coöp. Boerenleenbank herdacht. Het gemeente- ibesfcuur was vertegenwoordigd door den (burgemeester en den gemeente-secretaris. Na een openingswoord door den voorzit- ter van het bestuur, den heer B. Lemkes, waarin hij in het bizonder den kassier, den heer P. J. Liefhebber huldigde. Van de oprichters is helaas niemand meer in leven, maar het oudste lid, de Wit, die bijna van het begin af bij de bank aangesloten is geweest, is thans 30 jaar onafgebroken voorzitter van. den Raad van Toezicht. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij het groote nut van een boeren leenbank, en van deze in het bijzonder uiteenzette. De heer Liefhebber, kassier, sprak namens het personeel een geluk- wensch tot het bestuur, de heer van der Weijden namens de zuster-instelling te Noorden, de heer Y. Ponsioen namens een groep van belanghebbenden. Het was een zeer gezellige en zeer fees- telijken avond; elk lid ontving een mooi- sou venier. St. Nicolaas op inspectie. St. Nicolaas heeft ook onze militairen niet vergeten. Daartoe in staat gesteld door bijdragen en geschenken uit de burgerij werd hun gis terenmiddag in hotel „De Vergulde Wa gen" een St. Nicolaasfeest bereid. Begrij pelijk bestond huiervoor van de zijdè der militairen groote belangstelling. Toen St. Nicolaas per auto arriveerde en de boven zaal van het hotel binnen kwam, ging er onder de aanwezigen een luid hoera op, een groote hoeveelheid nuttige geschen ken, maar ook taai-taai en marsepein, kon door de goede Sint aan onze jongens wor den uitgereikt. Enkelen kregen een verma ning, onder groote VTOolijkheid der ande ren, andere verwierven een pluimpje. Ver snaperingen werden in ruime mate uitge deeld, die allen zich goed lieten smaken. Het was een zeer geslaagde middag. AARLANDERVEEN Luchtbescherming. Zaterdagmiddag a.s. zal de sirene, welke onlangs is ge plaatst op de voormalige Openbare school, bü wijze van proef op een onbepaalden tijd in werking worden gesteld. Allen, die aan de luchtbescherming verbonden zijn, zijn verplicht om zich direct naar hun stand plaats te begeven. Burgemeester P. A. Colijn en andere autoriteiten van Alphen a.d. Rijn zullen bij deze demonstratie aan wezig zijn. BODEGRAVEN PRIESTERWIJDING PATER BENEDICTUS CASPERS. Naar gisteren uit Sao Paulo (Brazilië) vernomen werd, zal onze plaatsgenoot Frater Benedictus, in de wereld W. Cas- pens, op Vrijdag 8 December a.s. de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. Josephus Caspar de Afonseca e Si va, Aartsbisschop van Sao Paulo. Pater Benedictus zal op Zaterdag 9 De cember d.a.v. zijn eerste H. Misoffer op dragen in de kloosterkerk van O. L. V. van den Berg Karmel te Sao Paulo. Vermoedelijk zal hij in den zomer van het volgende jaar naar het moederland af varen. HOOGMADE St. Joscphsgezellen. Over St. Jo- 6ephsgezellen dacht men in Hoogmade voor korten tijd niet. En nu zijn ze er al. 11 Katholieke jongemannen zijn Zondag j.L plechtig ge ïnstalleerd als lid van de St. Josepsgezellen- vereeniging, alhier. Het begin van een sterk front, om geheel in den vorm te blijven, dat noodig is en dat gevormd wordt tegen de huidige anti-katholieke actie in de wereld. Ouders, begrijpt dus uw plicht, om deze vereeniging te steunen, omdat uit deze ver- eeniging, waarvan de leden vooral uit de werkende stand afkomstig zijn, echte katho lieke mannen, met woord en daad komen. Laten we dan ook hopen, dat het voor beeld der 11 jongemannen aansporend zal werken op de andere daarvoor in aanmer king komende jongemannen, opdat spoedig de leden van Hoogmade onder de vele dui zenden leden een oereplaats innemen. „St. Deus Dedit"In de laatste verga dering van bovengenoemde vereeniging wer door den voorz. een verklaring afge legd, welke wij hier gaarne nog eens naar voren brengen. Deze verklaring luidde n.L dat hij, de voorz. van St. Deus Dedit, in geenen deele eenig aandeel had gehad aan een poging, noch zelf een poging heeft aan gewend, door afwijken van 't advies der R.-K. Kiesvereeniging verdeeldheid te brengen in de Katholieke Partij, daar rok hij te zeer was overtuigd vrn de ncodzaKe- lijkheid in de katholieke partij in deze moeilijke tijden. LEIMUIDF.N Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Donderdag a.s. des v.m. te 10 uur in openbare vergadering bijeen. Secretarie. Tot volontairs ter ge meente-secretarie zijn toegelaten de hee- ren H. Bakker uit Leiden en H. W. v. d. Hoorn te ter Aar. IJsclub. De IJsclub Werkverschaffing kwam onder voorzitterschap van den heer H. J. Visser in algemeene vergadering bij een. De heer Visser wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen het mede lid den heer G. v. d. Snoek, een van de leden die nooit op een vergadering ont brak. De notulen worden door den secre taris, den heer J. W. de Rem, gelezen en door de vergadering vastgesteld. Vervol gens is het woord aan den penningmees ter, den heer C. J. v. Berkel, voor het uit brengen van het financieel jaarverslag. De inkomsten hebben bedragen 400.59, de uitgaven 172.40, batig slot alzoo f 228.19. De in het afgeloopen jaar uitgegeven ar- beidsloonen bedroegen 145.70. De reke ning werd door de heeren H. Heenk en C. Buiks nagezien. De heeren J. Braam en N. v. d. Akker worden als bestuursleden herkozen. Bij de rondvraag zegt de heer v. Graas, dat hij gaarne zou zien dat er /bij het ma ken van banen eens wat meer bestuurs leden hun belangstelling toonden. De heer v. Berkel regelt altijd maar alles. De voor zitter bekent schuld en zegt meer activi teit toe. De hèer v. Graas zou ook gaarne willen, dat de plezierbaan bij het dorp eerst in orde gemaakt werd. De voorzitter zegt, dat dit het werk van de ijsclub Nut en Vermaak is. Ondanks dit helpt de ijsclub Werkverschaffing Nut en Vermaak dik wijls bij het in orde maken der baan. Dan volgde de gratis verloting, die een vlot verloop had. Alle leden gingen met een prijsje naar huis. WOERDEN Een Sint en twaalf zwarte Pieters. De militairen hebben gisteravond, dank zij het comité tot ontwikkeling en ontspan ning een gezelligen avond gehad. Wegens het groote aantal moest in twee zalen de bijeenkomst plaats hebben, waar ook alle leden van het comité alsmede de hooge militaire autoriteiten tegenwoordig waren. De Sint had des morgens reeds een rijtoer te paard gemaakt, vergezeld van niet min der dan twaalf Zwarte Pieten en ver scheen zoowel in het Patronaatsgebouw als in de cantine, waar hij aan alle solda ten een milde gave verstrekte. Door mu ziek, zang, cabaret en gymnastiek werd de avond opgevroolijkt. Hulde aan de vele milde gevers, die den Sint hiertoe in staat stelden. ZOETERWOUDE Veiling Algemeen Belang. De veiling- vereeniging „Algemeen Belang" hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer A. Slingerland. Uit het jaarverslag van den secr.-penninigm. den heer C. J. v. Haastrecht, bleek dat de omzet ongeveer gelijk was aan die van het vorig jaar: 47090 eieren, 438 konijnen, 145 kippen, 286 hanen, 50 duiven, 28 eenden en verder groenten en fruit. Het aantal leden be droeg 38. De ontvangsten bedroegen 4229.53 en de uitgaven 4166.51, zoodat aan het einde var het boekjaar nog 63.02 in kas was. De aftredende bestuursleden werden herbenoemd. Daar twee bestuurs leden gemobiliseerd zijn, werd een tijde lijk bestuurslid toegevoegd,n.l. de heer N. Veldhuijzen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK OVERTREDINGEN PRIJSOPDRIJVINGSWET. Verdachte 'rijgesproken. De winkelier J. W. v. d. H. te Kat- wijk aan Zee had op 25 September een half kg. zachte gele zeep verkocht voor 15 cent, terwijl dit tevoren 12 cent had ge kost en uit oude voorraad afkomstig was geweest. Wegens prijsopdrijving had de Officier een geldboete geëischt van 50 subs. 50 dagen. Vonnis wijzend, achtte de recht bank verdachte niet schuldig en sprak hem vrij. Duur klosje garen. Een winkelier te Leiden verkocht begin September een klosje garen voor 10 cent. Daarna was zulk een klosje vijftien cent geworden om dan plotseling te stij gen tot een kwartje. Ook tegen deze ver dachte had de Officier een geldboete ge- eischt van 50 subs. 50 dagen. Hier werd de uitspraak een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Lunchkaasjes moesten duurder ver kocht worden. B. v. d. B., directeur van de melkinrich ting „De Landbouw" te Leiden, had aan een filiaalhoudster opdracht gegeven om lunchkaasjes, die eerst 24 cent kostten te gaan verkoopen voor 0.31, waarmede hij zich, volgens de Officier, eveneens aan prijsopdrijving schuldig had gemaakt. De eisch was geweest een geldboete van 50 subs. 50 dagen, maar het vonnis werd vrijspraak. Ernstige aanrijding. Toen zekere v. d. Krogt uit Lei d- schendam op 13 Juni op het kruispunt Schenkkade-Adelheidstraat te Den Haag Haag reed, was hij aangereden door een motorrijtuig, bestuurd door M. J. W. A. V. te Maastricht, waardoor de motorrijder v. d. Krogt gedurende drie weken niet had kunnen werken. Tegen V. had de Officier een geldboete geëischt van 150 subs. 50 dagen. Het vonnis werd heden een geld boete van 100 subs. 50 dagen Zijn medekostgangers bestolen. Zekere G. uit Leiden had eenige medekostganger bestolen, die evenals hij woonden in een perceel aan de Haarlem merstraat te Leiden, o.a. een portefeuille en een colbertcostu iin weggenomen. De Officier had tegen vertachte tien maan den gevangenisstraf gtvischt De uitspraak werd een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Haagsche Politierechter Moeder tegen dochter. Een juffrouw, afkomstig uit K a t w ii k, leefde in onmin met haar dochter en schoonzoon, omdat, naar haar meening, haar dochter een beter huwelijk had kun nen doen dan met zoo'n enz. Het boterde dus niet erg en een van de sancties, die mama tegenover haar huisge- nooten had verordend was: „je hebt niet het hart dat je bij „die", is haar dochter, op bezoek gaat". Op zekeren dag rees bij mama het ver moeden, dat een van haar zoons toch bij zijn zuster bezoeken aflegde, waarmede hij het uitdrukkelijke verbod overtrad. Dus toog mama op onderzoek uit, belde bij haar dochter aan en verkondigde dat zij haar zoon kwam halen. En of de doch ter nu al zeide, dat er niemand op be zoek was, mama geloofde zulks niet en wond zich op. Deze opwinding bereikte haar hoogtepunt, toen mama aanbood haar dochter aan mootjes, resp. stukjes, te snij den en daartoe een groot mes te voor schijn haalde van haar zoon, die aan pad vinderij doet volgens haar zeggen. De dochter retireerde naar boven, waarna mama op de straat haar voornemen, om de mootjessnijderij toch doorgang te laten vinden, luidkeels verkondigde. Als verde diging voerde zij voor den Politierechter aan, dat zij zoo opgewonden was geraakt doordat haar schoonzoon met een groote hakbijl gewapend voor het open raam stond en met dit instrument veelbeteeke- nende bewegingen maakte, waaruit zij de conclusie getrokken had, dat hij uit het raam op haar nek zou springen. Schoon zoon-lief verklaarde, dat zulks alleen maar in de verhitte brein van zijn schoonmoeder was opgekomen om haar messentrekkerij goed te praten, want hij liep niet met zelfmoordplannen rond, aan gezien het een bovenwoning was. Schoon mama bracht hier weer tegen in, dat haar aangetrouwde zoon haar een tijdje tevo ren een goedkoope aanbieding gedaan had, welke hierop neer kwam, dat hij haar hersenen zou bloot leggen. Nog meerdere onverkwikkelijke moord-theoriën kwa men naar voren, maar aangezien zij niets met het messentrekken van de booze schoonmama, resp. mama, te maken had den, werd er een punt achter deze verha len geplaatst en eischte de Officier een geldboete van 15 subs. 15 dagen en als rem voor de toekomst bovendien nog zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Hevige opwinding van mama, hetgeen geen zier hielp, want het vonnis werd con form den eisch. En hoogst nijdig verdween mama, nadat haar dochter en „die"reeds eerder door een andere deur geloodst waren, uit voorzorgsmaatregel voor verdere narig heid. i HAAGSCH GERECHTSHOF Een kwartje uit een toonbanklade te Zoetermeer. De zwervende koopman J. S. en zijn collega J. H. waren te Zoetermeer aangeland. S. stapte den winkel van bak ker A. Heemskerk binnen, en, toen er niemand kwam, had hij maar een kwartje uit de toonbanklade genomen. Het was een duur kwartje voor hem geworden, want de Haagsche rechtbank had hem veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf. Zijn collega was eveneens ver oordeeld geworden, want deze had op den uitkijk gestaan en later had hij van zijn collega het kwartje gekregen, zoodat hij wegens medeplichtigheid en heling drie maanden had gekregen. Beiden hadden zulks wel wat veel ge vonden en stonden dus heden opnieuw te recht voor het Haagsch Gerechtshof. De procureur-generaal vond deze straf fen niet te hoog, in aanmerking genomen dat S. reeds drie- en H. zeven veroordee lingen achter den rug heeft, zoodat spr. bevestiging van de vonissen der rechtbank vroeg. Uitspraak over 14 dagen. TRAGISCH ONGELUK KOST EEN KIND HET LEVEN. Vier maanden en intrekking rijbewijs tegen chauffeur geëischt. Op 5 September gebeurde op een boe renerf te Ouder-Amstel een hoogst tragisch verkeersongeluk, waarbij een 5-jarig meisje om het leven is gekomen. Tegen den chauffeur, aan wien dit onge luk te wijten was, en die heden voor de Amsterdamsohe rechtbankterechtstond, requireerde de Officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh, een gevangenisstraf van vier maanden en intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van een jaar. De chauffeur was niet in het bezit van een rijbewijs ten tijde dat het ongeluk ge beurde. RECHTSKUNDIG ADVISEUR BENADEELDE CLIëNT. Veroordeeld tot 2 1/2 jaar gevangenisstraf. De Rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in een zaak tegen een 43- jarigen rechtskundige uit Rotterdam, die er van beschuldigd is in het tijdvak van 12 Augustus 1938 tot 19 September 1939 een muziekhandelaar te hebben opgelicht voor een totaal bedrag van 4200. De muziekhandelaar voerde een civiele procedure met een orgelbouwer te Ant werpen over een bedrag van 1800. De verdachte was in deze zijn rechtskundig adviseur. In totaal wist verdachte van zijn cliënt, zoogenaamd ten einde verschillen de maatregelen te kunnen nemen, een be drag van 2400 los te krijgen, welke hij, zooals hij tijdens de zitting van 21 Novem ber j.l. bekende, ten eigen bate aanwend de. Ook de 1800, waarover het proces ging, heeft verdachte verduisterd. Het strafregister van den rechtskundige is verre van blanco. Mede hierin zag de Officier van Justitie aanleiding, tegen ver dachte een gevangenisstraf te eischen voor den tijd van twee jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. R. R. A. Dijker, had clementie bepleit. De rechtbank veroordeelde den verdach te tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. ƒ2000 BOETE VOOR GRAAN HANDELAREN. De kantonrechter-plaatsvervanger J. J. G. Boot, te Terborg heeft drie leden van de firma C., Graanhandelaren te Halle, n.l. D. C., G. H. C. en J. B. C., wegens overtre ding van het inventarisatiebèsluit 'het niet opgeven van ongeveer 200 ton graan en veevoeder), ieder tot een geldboete van 2000 subs, honderd dagen hechtenis ver oordeeld met bevel tot teruggave van den in beslag genomen voorraad. Op de zitting van 21 November requireerde het O. M. te gen ieder 25.boete subs. 15 dagen hech- tenls, met verbeurdverklaring van den in- beslag genomen voorraad, tot een waarde van ƒ36.000. De firmant J. G. C. werd vrij gesproken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8