OMGEVING UIT HET VERLEDEN VAN VOORSCHOTEN Èli Alle soorten van (3 verzekeringen NED. OOST-INDIE Myra. hef elfje en de booze kabouter Zwarfvoet WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 CE I.EWSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Buitenlandsche Berichten DER X-STRALEN. Bij het overlijden van Vaillant. Charles Vaillant, de groote radioloog, die Maandag in het Parijsche Hotel Dieu op 67-jarigen leeftijd is ontslapen, behoor de ongetwijfeld tot één der meest held haftige slachtoffers van het wetenschap pelijk onderzoek, aldus meldt de Parijsche correspondent van de „Msb." Sedert 1897 dirigeerde hij het' radiologisch onderzoek in de kliniek van Baudelocque, welker radiologisch laboratorium hij had helpen inrichten. In 1900 kwam hij aan het hoofd te staan van het radiologisch laboratorium van het Hotel Dieu. Zooals men weet, waren de wetenschappelijke vorschers, die zich voor het welzijn der menschheid aan het toe passen van de radiologie in de klinieken gaven, aanvankelijk onbeschut tegen de gevaarlijke uitwerkingen van het voort durend blootgesteld zijn aan die stralen en vele slachtoffers zijn gevallen. In 1906 moest de rechterwijsvinger, in 1910 de linkerwijsvinger van Vaillant ge amputeerd worden. In 1915 moest hem de linkerhand worden afgezet, maar de ge leerde zette zijn arbeid voort. In 1920 moest hij een zware operatie aan den schouder ondergaan en met den arm in een toestel gesloten, heeft hij des niettemin zijn laboratorium-onderzoek voortgezet. In 1922 nam zijn lijden zoodanig toe, dat hij voorgoed het werk moest prijsgeven. De Carnegiestichting verleende hem de gouden medaille voor menschlievend on derzoek en de gezant der Vereenigde Staten, de heer Hyron Therrick, reikte hem die medaille over tijdens een groote plechtigheid. De Fransche regeering had hem tot groot-officier in het Legioen van Eer verheven. Jarenlang heeft Vaillant tegen de ver schrikkelijke gevolgen Van de radiodermi- tis gesireuen. Hij werd als invalide der wetenschap in het Parijsche Hotel des In valides opgenomen, waar bij zijn komst de troepen hem de militaire eerbewijzen brachten. Daar teruggetrokken bleef hij de vorderingen van de radiologie volgen en één van zijn groote genoegdoeningen wa ren de resultaten, die gemaakt werden om de wetenschappelijke onderzoekers en de toepassers der radiologie tegen het bloot gesteld zijn aan de gevaren te beschermen. Vaillant zal één van de schoonste voor beelden blijven van den geest van opoffe ring der wetenschappelijke onderzoekers. BranTm— n~m IVó „ADMIRAL SCHEER" HIELD „MAPIA" AAN. Ten Zuiden van Madagascar. De „Tel." verneemt uit Batavia, dat het Nederlandsche schip „Mapia", varende op de lijn JavaNew-York, op 16 November j.l. bezuiden Madagascar is aangehouden door de „Admiral Scheer". De „Mapia" draaide bij, doch ondervond geen overlast en kon verder varen. Dit is één van de twee Duitsche vest zakschepen, die reeds geruimen tijd op zee zijn en door het tot zinken brengen van koopvaardijschepen van zich hebben doen spreken. De „Admiral Scheer" ope reerde dus half November in den Indischen Oceaan. VADER DOODT CHAUFFEUR. Drama op Celebes. Aneta meldt uit Makassar: Een drietal inheemsche kinderen is in de omgeving van Bonthain door een reclame-auto aan gereden. Alle drie zijn gedood. De Chinee- sche chauffeur vluchtte, doch werd achter volgd door den vader van een van de jeugdige slachtoffers. De vader viel den chauffeur aan en doodde hem met mes steken. Een Chineesche inzittende wist, door naar Bonthain te vluchten, aan de wraak van den woedenden vader te ontsnappen. 482e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 6 December 1939 Hooge Prijzen 1000.— 5108 14259 100.— 2012 14712 18484 20881 Prijzen van 30.— 1130 1271 1289 1320 2541 2607 2866 3077 3196" 3420 3732 3940 4735 4742 5160 5289 5442 6022 6999 7304 7336 7568 8038 8054 9141 9169 9307 9384 9602 9G96 10419 10474 10737 11419 11740 12210 12854 13172 13331 13350 13536 13818 14026 14291 14747 14787 14861 15212 15907 16131 16246 16310 16834 17455 17843 18159 18290 18922 19111 19355 20023 20038 20321 20423 20436 20455 20836 21310 21373 21532 21554 21754 HILLEGOM Zilveren kloosterjubileum. van Zuster Fabiana. Vrijdag a.s. hoopt de eerw. zuster Fa biana van de St. Elisabethstichting in de Hendrikstraat te Breda, werkzaam in huize St. Joseph, haar zilveren professiefeest te vieren. 's Morgens te 8 uur, zal een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen in de kapel van het gesticht, waaronder een feest predikatie. Tusschen 10 en 11 uur 's morgens be staat er gelegenheid de zilveren jubilaresse geluk te wenschen. KATWIJK AAN DEN RIJN De bisschop van Myra officieel ontvan- vangen. Het was voor St. Nicolaas gis teren een drukke dag. Niet alleen had hij veel particuliere bezoeken af te leggen en enkele scholen te bezoeken, doch boven dien waren er tanhs de militairen, die als ontspanning een bezoek van der. goeden Sint wel op prijs steilden. En aangezien St. Nicolaas hiervan tijdig in kennis was ge steld, kon de goede man het niet over zich verkrijgen, om dat verzoek van de ge trouwe landsverdedigers af te slaan. Al vroeg in den morgen arriveerde St. Nico laas in open rijtuig, zwarte Pieten in de koets, palfeniers achter op de koets en ge pluimde paarden voor het rijtiug. Een mi litair muziekgezelschap, dezer dagen juist samengesteld, luisterde een en ander op. Eerst werden alk militairen in ons dorp bezocht, vervolgens even uitgestapt aan de R.K. School en daarna naar het gemeente huis, waar hartelijke woorden werden ge sproken door den Burgemeester, dan door Majoor Mallinckrodt en hierna dankte St. Nicolaas. De goede Sint reikte hier ook geschenken uit, om, na een kop koffie met banket gebruikte te hebben, naar Katwijk aan Zee toog, om alle daar verblijvende militairen te bezoeken. Het militaire mu ziekkorps liet geregelu zijn vroolijke to nen hooren. Alle hier verblijvende militai ren werden getracteerd op koek, banket en sigaren. Ten slott2 was er des avonds in het Parochiehuis voor de militairen een filmavond, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. De zaal was geheel bezet. De militairen hebben een mooie St. Nicolaasviering meege maakt. LEIDSCHENDAM Bouwrijp maken terreinen. Door B. en W. worden aan den raad plannen over gelegd tot het bouwrijpmaken van de ter reinen omsloten door Prinses Julianaweg, Vijversloot, Veurscheachterweg, van Ruijs- daellaan, St. Bonifacius- en St. Willibror- dusstraat. In een breedvoerig prae-advies lichten B. en W. de plannen toe. De kos ten hiervan zullen bedragen ƒ65.109.05. In dit bedrag is opgenomen een bedrag van 15.416.99, hetgeen voor rekening komt van de Mij. Stadsuitbreiding „Noorder kwartier" te Den Haag. Verder hebben zich bereid verklaard in de kosten bij te dragen de Rctterdamsche Hypotheekbank, 10.000.en de N.V. Mij ,.Damsigt" te Voorburg 2000.—, terwijl een bedrag van 15.000.in mindering behoort te wor den gebracht, waarop is gerekend bij de kostenraming van den bouw van het nieu we raadhuis. Het nog resteerende bedrag ad 22.692.06 komt voor rekening van de gemeente. Verschillende perceelen grond worden gratis aan-de gemeente afgestaan, met uit zondering van den grond van mevr. E. Kuijes-Zweegman, welke 1600.vraagt. Aan de hand van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor in beginsel te be sluiten tot het aangaan van een geldlee- ning tot een bedrag van ten hoogste 23.000.— ten behoeve van het aanleggen en verbeteren van wegen, in verwijderd verband staande met den bouw van het raadhuis en vast te stellen het in con cept overgelegde raadsbesluit ter zake aanvaarding „om niet" van diverse per ceelsgedeelten grond en daarmede ver band houdende andere transacties, enz. Bij aanneming dezer voorstellen zullen de noodige ramingen op de begrooting 1940 worden gebracht. NOORDWIJK Comité voor R.-K. Militairen-Tehuizen. Ter aanvulling van het verslag van den uitstekend geslaagden feestavond voor de R. K. Militairen, verzoekt men ons te wil len mededeelen, dat deze avond niet is uitgegaan van O. en O., maar geheel geor ganiseerd was door het Comité voor R. K. Militairen-Tehuizen. NOORDWIJKERHOUT Kindertractatie. Alle kinderen van de lagere scholen op het dorp zijn gistermid dag getracteerd, omdat zij anders met de kermis werden onthaald, en dit jaar geen kermis is gehouden in verband met de tijdsomstandigheden. OEGSTGEEST St. Josephsgezellen. Morgenavond zal, na de kerkelijke oefening, het St. Nicolaas- feest worden gevierd. Alle leden worden dTingend uitgenoodigd. Woningbouwvereeniging „Buitenlust". Het voordeëlig saldo van de exploitatie rekening der woningbouwvereeniging „Bui tenlust" bedraagt voor bouwplan I (27 wo ningen) 313.77, voor bouwplan II (36 wo ningen) 522.64, voor bouwplan III (37 woningen) ƒ1.114.52, totaal 1.980,33. De balans sluit op een bedrag van ƒ333.990,39 aan inkomsten en uitgaven. WASSENAAR BEGRAFENIS M. C. KORS. Onder zeer groote belangstelling had gisterochtend de begrafenis plaats van den heer M. C. Kors, in leven hoofd van de R.K. Jongensschool aan de v. Heecke- renstraat alhier. Onder de aanwezigen merkten wij op, den Zeereerw. heer C. B. M. Wiemers, Pas toor van de Parochie „St. Joseph", Dom. R. v. d. Plas O.S.B., de weleerw. heeren J. Schoots en P. A. v. d. Bosch, kapelaans van de Parochie „St. Willibrordus", de eerw. Zusters Fidelia en Xaveria, de echt- genoote van den burgemeester, Baronesse van Wijnbergen (de burgemeester was zelf verhinderd), de heeren H. van Dam en W. F. de Bree als vertegenwoordigers van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in de gemeente Wassenaar, de heer H. Bunschote, directeur van de Hanze-avondschool, de heer J. J. v. Duu- ren, oud-schoolhoofd van de R.K. Ulo school, de heer G. A. van Leijenhorst, voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer Barten, waarnemend hoofd van de R.K. Jongensschool aan de v. Heeckeren- straat, het onderwijzend personeel en de leerlingen der school. Vanuit de woning werd de kist met het stoffelijk overschot naar het kerkgebouw van den H. Willi brordus gedragen door leden van de St Vineentiusvereeniging, terwijl in de be grafenisstoet nog meekwamen de leden van het Kerk- en Schoolbestuur. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door den zeereerw. heer C. Thole- naar, pastoor van de parochie St. Willi brordus. Het zangkoor voerde onder -lei ding van den heer J. C. Beuk de Gregori- aansche gezangen uit, terwijl het Kyria, Sanctus en Agnus Dei werden gezongen door de leerlingen van de school. Deze leerlingen vormden na de H. Mis een haag, waartusschen het stoffelijk overschot grafwaarts werd gedragen. Na de begrafenis-plechtigheden, die eveneens door pastoor Tholenaar werden verricht, werd gebeden voor de zielerust van den overledene. ZOETERMEER De soldaten zorgden voor 300 surprises. Door de alhier gekantonneerde militai ren is in hun O. en O-gebouw het St. Ni- colaasfeest gevierd. Door een commissie waren verschillende spelen georganiseerd. Voor de prijswinnaars van de diverse spelen waren aardige prijsjes aangekocht en, zooals in die kringen gebruikelijk, werden de prijzen op vlotte wjjze uitge reikt en in ontvangst genomen. Omstreeks 9 uur kwam St. Nicolaas met zijn knecht een bezoek aan het gebouw brengen. De goede Sint werd ontvangen door den kan- tonnementscommandant en den comman dant van een alhier gelegerde afdeeling. Eerstgenoemde sprak zijn erkentelijkheid uit voor het bezoek nameiis de militairen en verzocht St. Nicolaas de noodige ca- deaux uit te reiken. St. Nicolaas scheen zijn Pappenheimers goed te kennen, want een ieder kreeg een woord van pas, het welk telkens groote hilariteit verwekte. Ververschingen werden rondgediend. Na het zingen van verschillende toepasselijke liederen, solo en gezamelijk, nam St. Nico laas afscheid om een bezoek te brengen aan de miltairen, die door dienst verhin derd waren aanwezig te zijn. Dinsdagmiddag deed St. Nicolaas met zijn beide knechts, gezeten op een schim mel, voorafgegaan door trommelslagers en trompetters een rondgang door de ge meente, onder zeer groote belangstelling. Op het plein van de openbare school werd een bezoek gebracht aan de kinderen en de noodige toepasselijke liederen ge zongen. Na eenige versnaperingen ge strooid te hebben, werd de toch voort gezet. Daarna zetten St. Nicolaas en zijn knechts zich in een auto om een 300-tal surprises bij de burgerij uit te reiken. In KASTEEL EN- TOCHT. I door A. N. DUYNISVELD, pr. Het Rynlandsche dorp Voorschoten wordt reeds onder den ouden naam Fo- reschate, voor welken naam meerdere ver klaringen worden gegevens, genoemd in een blafferd der goederen 1) van de Utrecht sche kerk omtrent het jaar 866.. De Utrecht- sclle kerk bezat daar drie hoeven. 2) Aan genomen wordt dat Voorschoten ook toen reeds een kerk bezat. De middeleeuwsche parochie, onder be scherming van den Romeinschen martelaar Sint Laurentius, omvatte de burgerlijke ge meenten Voorschoten, Veur en Stompwijk, behalve de Tedingerbroec bezuiden de Ver- Avensloot. 3) Vier kapellen, te Veur, bij Schakenbosch, bij Leiden en in Wilsveen dienden voor de Katholieken dezer uitge strekte middeleeuwsche parochie, die ver van de oude Moederkerk verwijderd woon den. De heerlijkheid Voorschoten behoorde sedert het jaar 1205 aan het geslacht Van Wassenaer van Duivenvoorde. 4) Ook Veur. Het geslacht Van Wassenaer behoor de sinds omstreeks 1200 tot de eerste en aanzienlijkste edelen van Holland, in af komst zoowel als in grootgrondbezit. De heeren van Wassenaer bezaten talrijke leenen en kasteelen, ook te Voorschoten, o.a. het adellijk kasteel Duivenvoorde en Rozenburg. 5) Daarenboven waren zy na de 13e eeuw burggraven van Leiden, toen Philips van Wassenaer het burggraagschap kreeg van graaf Willem IV, na den dood van Dirk van Kuik, zijn oom. Wat het huis Rozenburg of Roosenburch betreft, dit zou gebouwd zijn door Philips van Wassenaer 6); volgens andere berich ten door Jacob van Wassenaer, broer van den Leidschen burggraaf vóór het jaar 1200. 7) Tijdens den strijd tusschen Hoekschen en Kabeljauwen in 1350 werd het van 28 Maart tot 15 Mei belegerd. Hertog Willem van Beieren voerde oorlog tegen zijn moe* der Margaretha, belegerde met zijn troe pen weken lang het sterke kasteel en be stookte het met een bijzonder krachtigen stormram gelijk de oude rekeningen ons nog verhalen: „van een bootswagen (een vier kanten toren op wielen met een valluik om op de muren neer te laten) van 's-Gra- venzande met vijf paarden ende vier man nen, die den zwingel voerden, van De Zijt- winde tot Roosenburg, van vier dagen, dat sij daer waren op heur selfs kost.... 3 pond". Te 's-Gravensande bezat de graaf een hofburcht. De belegering was te vergeefs; Roosen burg viel niet. De muren van het slot wa ren te stevig vermeld wordt, dat zij wel zes Rijnlandsche voeten dikte hadden en doorstonden alle aanvallen. Het oude slot is, op den toren na, later geheel in verval geraakt; op de fundamen ten werd een nieuw gebouwd, dat tot in de 18e eeuw er hoeft gestaan, totdat in het eerste kwartaal der 18e eeuw ook dit adel lijk huis werd gesloopt en in p'.aats daar van een nieuw landhuis werd gebouwd, dat nauwelijks gereed, weer werd afgebro ken 8) vele geizinnen werd een bezoek en blijd schap gebracht. Dit St. Nicolaasfeest is uit waardeering, bij wijze van tegenprestatie, door de mili tairen aan de burgerij aangeboden. Het nitiatief daartoe is spontaan uit de mili tairenkringen opgekomen en de kosten daaraan verbonden, zijn proportioneel uit die kringen opgebracht. Van hoog tot laag werd bijgedragen. Het is wel een bewijs van medeleving, en deze geste wordt dan ook ten hoogste gewaardeerd. Een woord van warme hulde is hier wel op zijn plaats De militairen alhier hebben het St. Nicolaasfeest als een geeffeest opgevat Het kasteel Duivenvoorde werd door Dirc van Wassenaer in leen geschonken aan zijn broer Philips in het jaar 1226. Het slot werd menigmaal herbouwd en gerestaureerd en vooral door den zestien den opvolger van Philips, Amoldus baron Van Wassenaer en Duivenvoorde, prach tig hersteld en vergroot in 1727. Toen Dirk van Wassenaer in 1226 zijn broer Philips beleende met dit slot, begon de laatste den naam Duivenvoorde te voe ren. Zoo werd het kastel het stamslot van het geslacht Duivenvoorde, waaruit voort sproot Arend van Duivenvoorde, in 1390 medeplichtig aan den moord op Aleid van Poelgeest. 9) Ook zijn bekend Arend van Duivenvoorde, zijn kleinzoon Dirk en Gijs- bert en Jacob van Duivenvoorde, als be- hoorende tot het Verbond der Edelen. 10) Een zoon van den laatsten, Jan van Was senaer Duivenvoorde was een der verove- reeds van Den Briel, en werd later bekend als admiraal. 11) Eveneens onder Voorschoten lag het adel lijk huis Ter Horst, dat ook zijn oorsprong dankte aan het geslacht Van Wassenaer. Vervolgens het huis te Roukoop, ook Mid delgeest geheeten, hetwelk vooral hierom bekend is, dat Gebhard Truxes, aartsbis- schap en keurvorst van Keulen, toen hij van z(jn geloof was afgevallen en getrouwd was met een gravin van Mansfeldt, in 1577, eenigen tijd hier heeft gewoond. Het huis dankte zijn naam waarschijn lijk aan het oude geslacht Middelgeest. Het werd in de 18e eeuw, in het begin daarvan, aanmerkelijk verbeterd en ver fraaid door Koenraad Ruisch, burgemees ter van Leiden. Verder noem ik nog te Voorschoten het adellijk huis Adegeest, in het oosteinde van het dorp, aan de noordzijde van den Hee- renweg. Htt behoorde eveneens aan de Van Wassenaers, maar werd 14 Februari 1394 door Dirk van den Bossche aan Hertog Al- brecht van Beieren opgedragen, die er Dirk van den Bossche weer mede beleende. In den Spaanschen oorlog werd het kasteel nagenoeg geheel vewoest; het werd we derom opgebouy/d en kwam later aan de familie Dorrepaal. 12) Een kleine rol in den Reformatietijd heeft gespeeld het huis Ter Wadding, vroe ger te Keubei geheeten, omdat daar de eerste gereformeerde bijeenkomst zou ge houden zijn in het jaar 1566. Wij komen op die geschiedenis nog terug. Ter Wadding behoorde voor 1673 tot de goederen van den huize Van Werve. Tij dens het beleg van Leiden, lag er een schans; het werd geheel verwoest. In plaats van het verwoeste slot werd later een hee renhuis gebouwd, hetwelk in de vorige eeuw eigendom was van P. G. van Oute- ren. 13) Ten slotte nog het huis Ter Lips, dat eerst behoorde aan het geslacht Van Hoog straten, en later aan het adellijk geslacht Oem van Wyngacrden. Het was gelegen aan De Voorwatering; een oud kasteel tus schen dicht geboomte. In 1743 werd het verkocht en afgebroken, en in zooverre het een leen was, tot onleen verklaard. 14) 1) Tirion I.: Tegenw. Staat der Ver. Nederl.: dl. VI, bL 415; vgl. Bergh, Mr. L. Ph. C. v. d.: Middel-Nederl. Geografie bl. 156. 2) Hist. Episc. Ultraj., pag 490. 3) Joosting, Mr. J. G. C. en Muller, Mr. S.- „Bronnen voor de geschied, der kerk. rechtspraak in het bisd. Utr. in de Middel eeuwen, dl. n bl. 278. 4) Aa, A. J. v. d.: Aardrijksk. Woor- denb., dl. XI. bl. 850. 5) Blok, P. J.: Geschied, eener Holl. Stad in de Middeleeuwen, bl. 87. 6) Orlers, J.: Beschrijving van Leiden, bl. 9. 7) Hist. Episc. Ultraj., pag. 490. 8) Tirion, L; O.c., bl. 420. 9) Aa, A. J. v. d.: O.c., dl. III, bl. 668. 10) Te Water, J. W.: Historie van het verbond en de smeekschriften der Ned. Edelen, st. II, bl. 351 zv. 11) Scheltema, J.: Staatk. Nederl., dl. I, bl. 304, ev. 12) Aa, A. J. v. d.: O.c.; dl. I, bl. 52. 13) ld.: dl. XII, bl. 40. 14) ld. dl. VH, bl. 359; vgl. Tirion, L: O.c., bl. 419. 281. Ter eere van Myra geeft de koning nog dien zelfden dag een feestmaaltijd. Peter en Myra mogen ieder aan een kant van den koning zitten. Ook koning Inktzwam zit mede aan tafel. Een der Inktzwammannetjes houdt een tafelrede, waarin hij Peter bedankt voor zijn goede hulp bij Myra's terugreis. 282. Aan het slot van het feest vertelt de koning, dat Myra van nu af aan de Elfenkoningin zal zijn. Spoedig daarop doet zy als Elfenkoningin haar intrede in het bosch. Een paar elfjes houden verlichte waaiers boven haar hoofd en de sterretjes flonkeren van pleizier over zoo'n groot feest. 2835 2838 4189 4359 6339 6539 8955 9041 9900 10337 12348 12506 13932 13951 15532 15822 17487 17628 19715 19947 20605 20776

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7