De gevechten in Finland Finnen melden successen Halifax over Moskou Tusschen Moezel en Saar Met weKeCdtyeiveten &pxeefït Zuid-Amerikaansche verontwaardiging Scfiaaiöefl acMag^óttieuuiA WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 CE LEinsCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Welke de Russen tegenspreken MEDEDEELING VAN HET FINSCHE HOOFDKWARTIER. Het Finsche hoofdkwartier heeft Dins dagavond medegedeeld, dat de Zaterdag en Zondag aan het Karelische front tamelijk rustig zijn verloopen. Maandag en Dinsdag hebben de Russi sche troepen verscheidene aanvallen on dernomen. De Finsche troepen bezetten thans de linie UsikirkkoRaudu. Ten Noorden van het Ladogameer doen de Russen, gesteund door gepantserde eenhe den aanvallen in den sector van Suojarvi. Aangezien deze eenheden afhankelijk zijn van den toestand der wegen, volgen de Kussen by hun aanvallen 'de richting der hoofdverkeerswegen. De infanterie, welke op de gemotoriseer de eenheden volgt, heeft enorme verliezen geleden. De Finsche luchtmacht heeft ver kenningsvluchten gemaakt boven het ge bied, dat door den vijand in bezit is ge nomen en heeft vijandelijke eenheden ge bombardeerd. Bij het dorp Salmi aan den oever van het Ladogameer wordt nog steeds gevochten. Russische zeestrijd- krachten hebben vier eilanden bezet in het Oostelijk deel van de Finsche Golf. Zy val len thans het eiland Suursaaei aan, waar zij troepen aan land hebben gezet. Officieel Finsch communiqué. In een officieel Finsch communiqué, dat gisteravond is uitgegeven, wordt o.m. verklaard, dat op de landengte van Kare- lië in drie dagen tyd 64 Russische tanks zijn buitgemaakt. Alleen in één gevecht reeds werden 2000 Russen gedood. Bij Sal mi werd hevig gevochten en er werden tal van gevangenen gemaakt. Bij een gevecht, waaraan tien Russiche tanks deelnamen, werden acht vernietigd. Krijgsgevangenen hebben verklaard, drie maanden in militairen dienst te zijn, waarvan slechts één maand werkelijk aan opleiding werd besteed. Gisteren zyn twee Russische vliegtuigen omlaag geschoten, één tijdens een verkenningsvlucht boven Karelië en het andere te Petsamo, waar vier Russische machinegeweren en eenige automatische wapenen werden buitge maakt. Langs het geheele front werd gisteren gevochten. De Finsche verliezen zijn ge durende de laatste vijf dagen zeer gering geweest. In het communiqué wordt nog verklaard, dat „de Finsche autoriteiten het bewijs hebben, dat de Russen dum-dum kogels gebruiken". BERICHTEN VAN RUSSISCHE ZIJDE. Per radio is een verklaring verspreid van het Russische opperbevel van het mi litaire district Leningrad, waarin de in de buitenlandsche pers gepubliceerde berich ten, volgens welke de Sovjettroepen 32 tanks en tal van vliegtuigen zouden heb ben verloren, worden tegengesproken. Tydens het optreden der Sovjet Russen in Finland zijn slechts twee vliegtuigen neergehaald, terwijl twee andere vliegtui gen uit den koers waren geraakt en blijk baar op Finsch gebied zyn gedaald. De Russen hebben elf Finsche vliegtui gen omlaag geschoten. Alle Russische tanks zijn ook verder beschikbaar. De Mos- kousche radiozender verspreidt verder een dementi van den staf van de Oostzee- vloot, waarin wordt verklaard, dat de be richten, dat de kruiser „Kirof" ernstig zou zijn beschadigd en een Russische torpedo jager tot zinken zou zijn gebracht, uit de lucht zijn gegrepen. Volgens de laatste Sovjet Russische mi litaire bulletins is het roode leger tus- schen de 25 en 29 myl opgerukt op de Ka relische landengte. Na V(jf dagen van stryd staan de Rus sische troepen dus nog pas binnen schootsafstand van de z.g. Mannerheim- linie, die door buitenlandsche militaire in genieurs voor de Finnen is gebouwd. DE STRIJD BIJ PETSAMO. Berichten uit Kirkenes melden, dat men waargenomen heeft, dat Sovjet Russische oorlogsschepen gisteren troepen aan land hebben gezet aan beide kanten van den fjord van Petsamo. De Finnen hebben niet getracht de ontscheping te verhinderen, doch wachten den Russen in Petsamo af, dat, naar gemeld wordt, thans krachtig versterkt is. Volgens te Stockholm ontvangen be richten hebben de Finnen in het Noorden twee sterke verdedigingslinies ingericht, één buiten Petsamo en de ander by het centrum der nikkelmijnen, Salmjaervi. Men verwacht, dat hier een beslissend ge vecht zal worden geleverd. De Russen hebben troepen aan land ge zet in de Petsamo-fjord, hier liggen een Sovjet-Russische kruiser en twee torpedo jagers. Tot nu toe is het nikkelbekken van Kolosjoki niet beschadigd. Russen, die door de Finnen te Petsamo gevangen zijn genomen, hebben medege deeld dat de Russische troepen in drie dagen geen voedsel hebben ontvangen. De sneeuwval was gisterochtend opge houden, doch niet lang daarna sneeuwde het opnieuw, waardoor de vyindelijke aanvallen bemoeilijkt werden. Russische versterkingen stroomen overzee en langs de spoonvegen toe; de Russen zijn ech ter nog niet sterk genoeg om een aanval op het Finsche hoofdfront te wagen. Voortdurend komen stroomen Finsche vluchtelingen over de Noorsche grens, er is geen enkele soldaat onder hen. Het stadion, waar het volgende jaar de Olympische Spelen zouden worden gehou den, wordt thans gebruikt voor defensie doeleinden. De afweerbatterij, die er is op gesteld, heeft reeds een vliegtuig neer geschoten. Een Amerikaansch journalist, die na een reis van Stockholm over Riga en Tallinn te Helsinki is aangekomen, heeft verteld, dat hij den kruiser „Kirof" welke door het Finsche vuur beschadigd was, heeft gezien .Het schip vertoonde twee groote gaten in den voorsteven, het zal niet op eigen kracht zee kunnen kie- VVAT DE „ISVEST1A" VERTELT. Gisteren heeft het bevel over de roode troepen Terijoki uitgeleverd aan den ver tegenwoordiger van de „Finsche volksre- geering" en aan het eerste legercorps van die regeering. Intusschen blijven de mitrailleurs van het werkelijke Finsche leger vuren in de omringende bosschen. „In de wouden, in takkenbossen, in het water en de sneeuw verbergen de witte Finnen zich als hon gerige wolven, schrijft de correspondent van de „Isvestia". Bang voor een eerlijk gevecht treffen zij ons in 'den rug". De correspondent verklaart, dat de Russische troepen Terijoki nauwelijks hadden veria- Een gezamenlijke veroordeeling? VER. STATEN DOEN MEE. De ondersecretaris van het staatsdepar- tement te Wasrington heeft verklaard, dat de Vereenigde Stat.en zekere Latijnsch- Amerikaansche landen heeft doen weten, gaarne te zullen deelnemen aan een geza menlijke pan-Amerikaansche veroordeeling van den Sovjet-Russischen aanval op Fin land. Welles gaf te kennen, dat het initiatief door zekere Amerikaansch-Latijnsche lan den was genomen. De regeering van Chili heeft geantwoord op de voorstellen aan den minister van bui tenlandsche zaken ten aanzien van een pro test van de Amerikaansche staten tegen den aanval van de Sovjet-Unie op Finland. Hierin wordt gezegd, dat Chili voor alles Amerikanist is, waardoor het land ver plicht is zich niet te mengen in de particu liere aangelegenheden van Europa. Toch voelt Chili zich geschikt door den aanval. Bevestigd wordt, dat Uruguay een nota aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond, Avenol, heeft gericht, waarin het dreigt als Volkenbondslid te bedanken, in dien Sovjet-Rusland niet uit den Bond ge- stooten wordt. Uruguay acht het ontoelaatbaar, dat lan den, die openlijk de principes van den Bond schenden, zij aan zij zitten met ande re, die deze principes steeds hebben ge ëerbiedigd. President Cardenas van Mexico heeft in krachtige bewoordingen de aanval van de Sovjet-Unie op Finland veroordeeld en hij heeft zyn sympathie betuigd met de Oslo- groep. Zijn verklaring werd ter kennis van Finland en de bevriende mogendheden ge bracht. DE FINSCHE SCHULDEN AAN AMERIKA President Roosevelt heeft in een perscon- ferenntie medegedeeld, dat hij minister Morgenthau heeft verzocht, de Finsche be taling, welke op 15 December vervalt, op de voorloopige rekening te zetten. Wanneer het Congres weer bijeen komt, zal Roosevelt, naar hij aan zijn mededee- ling toevoegde, voorstellen, dat deze bedra gen aan Finland zullen worden geretour neerd ten behoeve van het Finsche volk in plaats van te worden opgenomen in de algemeene rekeningen van het ministerie van financiën. Verder zeide Roosevelt, dat het mogelijk zou kunnen zijn. Rinland eenige betalingen, door dat land aan de Vereenigde Staten gedaan, te restitueeren. De politie te Toronto heeft een inval ge daan in het hoofdkwartier van de Finsche communisten aldaar en de boeken en be scheiden in beslag genomen. Hieronder be vinden zich eenige honderden exemplaren van het Finsche communistische blad „Va- paus". HULP VAN HET AMERIKAANSCHE ROODE KRUIS. In antwoord op een dringend beroep van Finland heeft het Amerikaansche Roode Kruis 25.000 dollar beschikbaar gesteld voor de eerste maatregelen. Reeds is 10.000 dol lar hiervan naar Engeland gezonden, waar medicijnen zijn gekocht, welke per vlieg tuig naar Finland zijn gezonden. ITALIAANSCHE AFKEER VAN RUSLAND. Gisteren hebben Italiaansche studenten te Rome opnieuw pro-Finsche en anti- Scvjet-betoogingen gehouden. Verscheide ne honderden jongelieden begaven zich in optocht naar de Finsche legatie. Italiaan sche en Finsche vlaggen en borden met het opschrift: „Roeit de Russen uit", droe gen zij mede. Zij juichten den Finschen ge- ten, na de stad te hebben ingenomen, of de in den kerktoren verborgen Finnen openden het vuur op de Russische achter hoede. De journalist voegt hieraan toe, dat een Russische tank „dit nest met drie kanon schoten liquideerde". Bij het commissa riaat van politie in Terijoki zouden de Sovjets bewijzen hebben gevonden, dat Finsche spionnen zich naar Rusland be gaven om inlichtingen in te winnen over het roode leger en ook over den toestand in zekere fabrieken. Vernomen wordt, dat de uitrusting van het „corps van het Finsche volksleger" ge heel Russisch en volkomen nieuw is, het geen bewijst, dat deze uitrusting lang van te voren in Rusland was voorbereid. De Sovjets doen al hun best om de zeldzame bewoners, die in het bezette gebied zijn achtergebleven, gerust te stellen. Zy ver klaren hun, dat zij hun stukje grond niet zullen afnemen, dat zij niet met dwang in kolchozen zullen worden opgenomen. Enkele dagen geleden hebben Russische torpedojagers zich begeven naar het door de Finnen ontruimde eiland Hogland, waar, naar het schy'nt, vroeger eenige stukken luchtafweergeschut stonden. Rus sische schepen merkten er de aanwezig heid op van een Finsche duikboot, die zij aanvielen. Het resultaat van dezen aanval is niet bekend geworden. Het Sovjet Rus sische oorlogsschip „Groza" heeft een niet aangeduide Finsche vlootbasis in een eveneens anoniem gehouden fjord ver nield. De „Groza" zou daar het Finsche schip „Soumu 14" hebben aangetroffen, doch het hebben gespaard, omdat het niet gewapend was. zant toe en riepen: „Leve Finland, Finnen houdt vol". De betoogers wilden daarna voor de Sov- jet-ambasade demonstreeren, doch zy werden daarin verhinderd. De Italiaansche Katholieke pers keert zich krachtig tegen het streven naar expansie van de Sovjet-Unie en noodigt de staten van den Balkan en rond de Middellandsche Zee uit front te maken tegen het bolsjewisme. De „Avvenire" schrijft, dat alle landen van Balkan en Middellandsche Zee een open oog moeten hebben voor de grens van de Sovjet-Unie in het Zuid-Oosten. Italië zoo voegt het blad hieraan toe, houdt de oogen goed open, het bereid zich in alle stilte voor op iedere gebeurlijkheid en be trekt de wacht aan de Donau in samen werking met het dappere en edelmoedige Hongaarsche volk. Indien Stalin zich na het beëindigen van zijn spel in het Noorden, te gen den Balkan zou keeren, dan zal de be schaving van de Middellandsche Zee be reid zijn de hongerige horden Slaven van den rooden dictator terug te werpen in de mist en de verlaten steppen van het Noor den. ZWEEDSCHE HULP VOOR FINLAND. Het Zweedsche volK toont met volstrek te'eensgezindheid sympathie voor Finland. Reeds is een millioen kronen bijeenge bracht voor de vorming van een afdee- ling vrijwilligers, een half millioen was door particulieren bijeengebracht en een half millioen door industrieele leidende fi guren. Een duizendtal Finsche kinderen is üi Zweden ondergebracht. Vrouwen staan in rijen te wachten bij de schepen, die vluchtelingen naar het land brengen, om kinderen op te nemen en te verzorgen. 1500 studenten van alle richtingen heb ben een adres van trouw aan den koning gezonden, waarin zy verklaren, dat geen offer te zwaar zou zijn in geval de belan gen des lands op het spel zouden staan. Het Zweedsche vakverbond heeft een motie aangenomen, waarin het uitdruk king geeft aan zijn vertrouwen in de zaak van Finland, dat strijdt voor democratie, vryheid en internationale rechtvaardig heid. De kernfout ligt tc Berlijn RUSSISCHE AANVAL GELAAKT. In het Hoogerhuis heeft de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, een uiteenzetting gegeven van de oorlogs- en vredesdoeleinden van de Brit- sche regeering. Hij betoogde, dat er een eind moet komen aan de vrees voor agres sie en behandelde in dit verband ook het Russisch-Finsche conflict. De toepassing der agressie, naar Duitsch voorbeeld, breidt zich uit. In de afgeloopen dagen zijn wij getuige geweest van een algemeen veroordeelde en niet te veront schuldigen daad van agressie door een van de grootste naties op een van de kleinste, maar op een hoog beschavingspeil staande landen. Open steden zyn gebombardeerd, vrouwen en kinderen verminkt en gedood, onder het voorwendsel, dat een land van nog geen vier millioen menschen vijandige plannen had tegen een van 180 millioen. Het Britsche volk is diep geschokt door de omstandigheden, waaronder die Sovjet- aanval heeft plaats gehad en de Britten hebben het schitterend verzet der Finnen diep bewonderd. Wegens dat conflict is een beroep op den Volkenbond gedaan en het standpunt der Britsche regeering zal in de zitting van de Asscmblée uiteengezet worden. RECHTSTREEKSCH GEVOLG VAN DUITSCHE POLITIEK. Het komt mij voor, aldus minister Hali fax, dat de Russische aanval op Finland een rechtstreeksch gevolg is van de Duit- sche politiek. Hitier heeft blijkbaar door een overeenkomst, waardoor hij meende de vrije hand voor een aanval op Polen te krijgen, iets ingeruild, wat niet van hem was, namelijk de vrijheid van de Oostzee volken. De loop der gebeurtenissen heeft aangetoond^ hoe groot de schade is, als de sluizen eenmaal opengezet zijn. Begin van dit jaar hebben wij getracht onze betrekkingen met Rusland te verbete ren, maar wij hebben steeds het standpunt ingenomen, dat de rechten van derden on aangetast moesten blijven en door onze onderhandelingen niet beïnvloed mochten worden. Uit den loop der gebeurtenissen blijkt, dat de opvatting der Britsche regeering die weigerde een overeenkomst met de Sovjet-regeering aan te gaan, welke ook betrekking had op indirecte agressie tegen de Oostzeestaten, juist was. (Toejuichin gen). Het is immers thans duidelijk, dat een dergelijke overeenkomst een dekman tel had kunnen zijn voor latere plannen. Ik twijfel er niet aan, of het Engelsche volk wil liever grooten moeilijkheden het hoofd bieden, dan 'vaststellen, dat wij de eer van Engeland en het Britsche Rijk in deze kwestie compromitteeren. Ik had niet verwacht, dat Duitschland zich zoo spoedig zou omsingelen op een wijze, welke het Duitsche volk zeer zeker bezorgd moet maken voor de toekomst. DE GEEST VAN GEWELD MOET VERDWIJNEN. Na nogmaals Engelands oorlogsdoel te hebben belicht, kwam de minister te spre ken over de eventueele voorwaarden van een vredesconferentie. Het welslagen van een conferentie hangt af van de omstandigheden, waaronder zy gehouden wordt, zeide hij. De methode van een conferentie hebben wij toegepast in September 1938. Wij waren daartoe ook bereid vlak voor dezen oorlog, indien Duitschland zijn voornemen had opge geven Polen binnen te vallen en zijn troe pen had teruggetrokken. Waarom heeft de conferentie van Mün- chen geen duurzamen vrede in Europa verzekerd? Een accoord was bereikt, de plechtigste beloften waren gegeven, maar slechts zes maanden later veranderde Hit- Ier van meening. Hij kan altijd veront- igingen vinden, die voor hem zelf bevr **?nd zijn, om een actie te recht vaardigen, welke volkomen in tegenspraak is met de verzekering, die hij vroeger ge- DE KRIJGSBEDRIJVEN AAN HET WESTFRONT. Het gisteravond uitgegeven Fransche le- gei'bericht luidt als volgt: „De vijand heeft gepoogd een reeks over vallen te plegen, die alle mislukt zijn." Uit Luxemburg wordt gemeld: Het krachtige artillerievuur ten Oosten van de Moezel eindigde pas tegen zes uur gister avond. Te vier uur poogden de Duitschers het station te Apach te overvallen. Zij zijn genaderd tot de Rotonde, waar zich een hevige ontploffing heeft voorgedaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat tusschen Moezel en Saar de vijandelijke artillerie in den nacht van 3 op 4 Decem ber ten Noorden van Sehndorf actie is ge weest. Na twaalf uur des middags begon een le vendig storingsvuur, dat tegen den avond heviger werd en overging op een vuurover- va' op het voorterrein ten Zuiden van Mer- zig. In verband daarmede stond een gerin ge vijandelijke activiteit der luchtmacht. Li den nacht van 4 op 5 December lagen Oberperl en Hamelsberg weer onder artil lerievuur uit-de streek van Sierk. Ten Zui den van Eppenbrunn werden Fransche ver kenningstroepen door schijnwerpers ge steund. VERSTERKINGEN BIJ BAZEL. De speciale correspondent van Reuter bij het Fransche leger schrijft, dat de z.g. „Troue de Basle" thans door de Franschen is versterkt in verband met de Duitsche fortificaties. Volgens het verdrag van Westfalen van 1815 mochten geen verster kingen aangelegd worden binnen een straal van 15 K.M. rondom Bazel. In Maart 1838 begonnen de Duitschers verdedigings werken te bouwen, waarbij zij aanvingen met machinegeweernesten en een paar klei- nz geschutstorens. De toestand is thans vol komen anders. Tot aan het punt in den Rijn, dat de plek aangeeft, waar de Fran sche. Duitsche en Zwitsersche grenzen el kander ontmoeten, staan de troepen der te genstanders tegenover elkander. Aan den Franschen kant, over een meer vlak ter rein, waar voor het bloote oog ook alleen prikkeldraad, tankvallen en loopgraven hier en daar zichtbaar worden, is een her culische arbeid verricht. Een hoogst inge wikkeld systeem van verborgen geschut, licht zoowel als zwaar, staat gereed om op het eerste sein o«n doodelijk vuurgor- dijn voor iederen aanvaller te leggen. AMERIKAANSCHE VLIEGERS BIJ CANADEESCHE LUCHTMACHT? De correspondent van de „Daily Tele graph" te Ottawa zegt vernomen te hebben, dat speciale maatregelen worden overwo gen, teneinde Amerikaansche vliegers in de gcleeenheid te stellen dienst te nemen bij geven heeft. Deze wijze van rechts-om- keert-maken bewyst, dat geen conferentie succes kan opleveren, tenzy de gewoonte wordt opgegeven, om gegeven verzeke ringen te negeeren. Maar het zou een vol komen ommekeer zijn van hetgeen Duitschland tot nu toe gedaan heeft. Eerst moeten alle deelnemers aan de conferentie de les leeren, dat geweld ver keerd is. Tot nu toe is er geen bewijs, dat Duitschland die allereerste les geleerd heeft. Er zijn twee voorwaarden voor een con ferentie: lo. Er moeten bewijzen zijn, dat Duitsch land bereid is de voorwaarden te aanvaar den, welke overeenkomen met de doel einden, waarvoor wy de wapens opge nomen hebben. 2o. Er moet de zekerheid zyn, dat een tot stand gekomen regeling geëerbiedigd wordt. Op een andere basis zou een conferentie niets tot stand brengen en slechts de Duit sche leiders in staat stellen hun volk te doen gelooven, dat per slot van rekening de oude methode van geweld nog niet zoo'n slechte uitwerking gehad heeft. DE BLOKKADE EN DE NEUTRALEN. Naar aanleiding van de jongste protes ten der neutralen tegen de Britsche repre sailles wegens de Duitsche onwettige daden ter zee, zeide Halifax: Deze protes ten zullen natuurlijk uitvoerig beantwoord worden. Het valt niet te ontkennen, dat de vijandelijkheden eenige verliezen aan landen moeten berokkenen, maar de Brit sche regeering heeft niet de haar door het volkenrecht toegestane rechten overtreden. Wy doen ons best onze politiek met be perking en consideratie toe te passen. Wij probeeren de hardheden voor den neutra len handel te verlichten. Door hetgeen wij tot nu toe ter zee hebben gedaan, is geen enkel menschenleven uit een neutraal land in gevaar gebracht. (Toejuichingen). De Duitsche meedoogenloosheid heeft de rechten der neutralen geschonden en het neutrale leven vernietigd doordat wille keurig schepen van neutralen zoowel als van oorlogvoerenden tot zinken gebracht werden. Deze politiek bedreigt de vrij heden der neutrale landen en de grond beginselen, waarop hun leven en het onze gebaseerd is. Wij hebben het recht den neutralen te verzoeken de daden, waartoe wij door de methode, waarmee Duitschland oorlog voert, moeten overgaan, in dit licht te be- oordeelen. Het zijn die overwegingen, welke ons volk en zyn bondgenooten heb ben gebracht tot hun tegenwoordige vast beslotenheid, dezen oorlog door te zetten. de Canadeesche luchtmacht. De Canadeesche militaire autoriteiten hebben duizenden aanvragen gekregen van jongelui uit de Vereenigde Staten, die by de Canadeesche luchtmacht willen dienen. Er zijn vele ervaren vliegers by, die hun diensten als instructeurs hebben aangebo den. Op grond van een nieuwe bepaling van het departement van defensie zal bij de Canadeesche luchtmacht de gelegenheid worden opengesteld voor „niet-burgers", mits zij van Europeesche afstamming zijn en in Canada wonen. Hun toelating wordt afhankelijk gesteld van het afleggen van den eed van trouw aan den koning. ZEILSCHIP DOOR AMERIKAANSCHE KUSTWACHT IN BESLAG GENOMEN. De Amerikaansche kustwacht heeft by Wilmington (Noord Coralina) het zeilschip „Laxola" in beslag genomen, dat zich daar ilegaal bevond. Men vermoedt, dat de be manning van Duitsche nationaliteit is, doch de nationaliteit van het schip is niet ze ker. Het zeilschip zou uit Philadelphia zijn vertrokken en door de kustwacht op in structie van het departement van justitie zijn aangehouden. HET VERGANE ZWEEDSCHE SCHIP „RUDOLF". De gezagvoerder van vyf leden der be manning van het Zweedsche s.s. „Rudolf" zijn gisteren door een treiler in een Schot- sche haven aan land gezet na 23 uur in een open boot op zee te hebben rondgezwalkt. De „Rudolf had 23 man aan boord en vermoedt, dat negen hunner om het lev«n zijn gekomen. ZUID-AFRIKAANSCH KERST GESCHENK. Het comité van het nationale fonds van Zuid-Afrikaansche burgemeesters heeft be sloten een bedrag van 100.000 pond sterling aan de Engelsche regeering te zenden als uid-Afrika's Kerstgeschenk jor het volk van Groot-Brittannië, benevens een mil lioen sigaretten voor de Fransche en een millioen voor de'Engelsche troepen. Daar bij werd de toezegging gedaan van zending van een millioen sigaretten per maand voor het front, zoolang de oorlog duurt 13 DECEMBER GEEELME ZITTING VAN LAGERHUIS. Het verluidt, dat het Lagerhuis de vol gende veek Woensdag in geheime zitting za> bijeer .tomen. Deze vergadering beoogt de mogelijkheid te geven van critiek op het ministerie voor de bevoorrading. De vergadering zal slechts één dag duren. De parlementaire correspondent van Reuter schrijft, dat volgens tot nu toe ge troffen schikkingen het Britsche parlement op 14 December met Kerstvacantie zal gaan en op 16 Januari weer zal bijeenko men.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6