WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 CE I.EnvsfHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 De weg Leiden— Oudewetering Heden opengesteld De nieuwe Provinciale snelverkeersweg van de Zijl bij Leiden af tot aan de Ring vaart van de Haarlemmermeerpolder bij Oude Wetering is vandaag voor het ver keer opengesteld. Dit nieuwe weggedeelte heeft een lengte van circa 11*/$ K.M. Bij de aanleg is voor een zeer groot gedeelte gebruik gemaakt van' de oude spoorbaan Leiden-Hoofddorp. COLLECTEEREN PER TELEFOON. De secretaris van den Armenraad sc/hrijft ons; Het blijkt, dat weer tal van ingezetenen worden opgebeld met het verzoek een gift te geven voor het Leger des Heils, die dan zal worden afgehaald. Ik wil er de aandacht op vestigen, dat wie hierop ingaat het slachtoffer wordt van misleiding: het Leger des Heils tele foneert niet om giften. Deze methode Wordt wel gevolgd door het zgn. Neder- landsohe Leger des Heils, welke instelling geen steun verdient. EEN STADHUIS-KALENDER. Wij ontvingen vanmorgen de kalender „Het Leidsch Stadhuis" van de firma Batteljee en Terpstra. 'n Zéér goed ge slaagde uitgave. In den rand van het kalender-blad de photo's van de burgemeesters van Leiden van af burgemeester van der Werff tot en met burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen. Ieder maandblad geeft een keurige pho to, die ons \erinnert aan interieur en ex terieur van het door den brand van 1929 vernielde stadhuis en aan den noodlotti- gen brand zelf. Volgend jaar moge de firma een Stad huis-kalender uitgegeven met photo's van het nieuwe stadhuis, GESLAAGDE SINTERKLAAS-MOP. Een ieder die zich gisteravond al of niet met zijn pakjes onder den arm, langs den Zoeterwoudsche Singel spoedde, om in den een of anderen gezelligen kring het Sint- Nicolaasfeest te gaan vieren kon in de tele fooncel bij de rustieke brug een dame ont- v/aren, die daar ijverig aan het telefonee- ren was. De voorbijgangers schonken daar aan waarschijnlijk geen aandacht. Hadden zij dit wel gedaan, dan zouden zij opge merkt hebben, dat de dame bijzonder hard nekkig was. Zij stond er om acht uur, maar om negen uur stond zij er nog, om 10 uur zou men er haar nog ontwaren en om elf uur had zij de haak nog steeds niet opge hangen. Om het maar ineens te zeggen; toen de dageraad vanmorgen begon te krieken was dat hardnekkig vrouwmensch nog altijd bezig van de openbare telefoon cel aan den Zoeterwoudsche Singel ge bruik te maken. En nu kan uw fantasie el ke vlucht gaan nemen, die zij wil. Gij ver moedt, b.v., dat de dame onwel geworden v/as, of dat zij de telefooncel met misdadi- gen opzet blokkeerde, of dat zij haar man nu eens werkelijk uitvoerig de waarheid aan het zeggen was, dat zijja, wat kan men al niet denken. De oplossing van het geval is helaas maar simpel. Vanmorgen in de vroegte heeft een surveilleerend agent in de telefooncel de dame op de schouders getikt, waarbij hij tot de onstellende ontdekking kwam met een Sinterklaas-verrassing te doen te heb ben. Een handig opgemaakte pop viel bij de aanraking als een hoopje vodden in elkaar. En nu zit de dame in de groote wacht op het politie-bureau op een stoel bij de ta fel en de politiemannen maken zoo af en toe eens een praatje met haar. Wij hebben aangeraden om een grondig onderzoek in te stellen naar den aard der opvullingen van de surprise. Wie weet wat er voor den dag komt! De politiemannen wezen dit echter af op grond van hun voorschriften. Zij mogen geen dame fouilleeren. ONTPLOFFING IN DE SCHOORSTEEN. De brandweer is gistermiddag te 3.45 uur uitgerukt naar het perceel Volders gracht 3a, bewoond door H. V. Bij het aan maken van de kachel met petroleum deed zich daar een ontploffing voor, waardoor de schoorsteen op het dak scheurde en ceni- ge steenen op straat terecht kwamen. Bo vendien ontstond een schoorsteenbrand. De brandweer heeft den schoorsteen geveegd. BEEN GEBROKEN. Gistermiddag te 5.15 uur is de 31-jarige mej. P. J. uit Voorschoten op de hoek van de Maresingel en de Haarlemmervaart met haar rijwiel in botsing gekomen met een bakfiets, bestuurd door G. M. v. B. uit Zoe- terwoude. De wielrijdster brak het rech- teronderbeen en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Op verzoek van de Leidsche Burger wacht was via het Neutraal Militair Te huis een excursie georganiseerd naar het Kamerlingh Onnes-Laboratorium. Aan deze excursie hebben ongeveer 80 personen deelgenomen. Zij werden welkom geheeten door den zeergeleerden heer Dr. C. A. Cromnelin. Allereerst werd een causerie gehouden door den hooggeleer den heer Prof. Casimir. Daarna werden nog enkele proeven genomen om tenslotte in groepen van 10 man onder deskundige leiding de werkplaatsen te bezichtigen. Aan het einde van de rondwandeling dankte de heer M. van Mens, Comman dant van de Burgerwacht namens de deel- GEMEENTEBEGROOT1NG 1940. II. Wy willen nog enkele grepen doen uit de Memorie van Antwoord van B. en W. op het verhandelde in de Secties van den gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden voor het jaar 1940. Bezuiniging; politie als voorbeeld. Op het gebied van de bezuiniging is reeds veel gedaan; het is duidelijk, dat dit verdere mogelijkheden beperkt, aldus B. en W. Intusschen blijven wij op verdere versobering en besparingen in de gemeen telijke huishouding bij voortduring be dacht, waarvan de resultaten echter niet steeds zichtbaar zullen zijn in den vorm van voorstellen aan den Raad, daar zij ook en vooral uitvloeisel kunnen zijn van het niet zoo naar buiten tredende dage- lijksch beheer van het College van B. en W. Geenszins zullen wij, aldus B. en W., de mogelijkheid van een versobering, zelfs niet in gevallen, waarin over de noodzake lijkheid van de gemeentelijke bemoeiingen eenstemmigheid bestaat, priori verwer pen Het komt echter voor, dat een be paald onderdeel van de gemeentelijke huishouding, b.v. bij vergelijking met an dere gemeenten, zoo op het eerste gezicht beslist voor besnoeiing in aanmerking komt, doch wanneer men dan dat onder deel aan een onderzoek onderwerpt, blijkt weldra, dat de eerste, oppervlakkige in druk, niet juist was. Het derde hoofdstuk (openbare veiligheid), dat een lid in het verslag als e?n mogelijk bezuinigingsob ject naar voren brengt, is nu juist zoo'n onderdeel, ten aanzien waarvan voorzich tigheid is geboden. De door dit lid ver melde cijfers zijn op zich zelf wel niet on juist. doch zij zijn zonder meer niet ge schikt voor het maken van vergelijkingen tusschen de verschillende gemeenten, om dat de toestand in de eene gemeente be langrijk afwijkt van den toestand in de andere gemeente, waardoor de cijfers on vergelijkbare gegevens worden. In het sta tistisch overzicht van de pclitie en brand weer in 1937, uitgegeven door het offi- cieele Centraal Bureau voor de Statistiek, vindt men dit bevestigd; daarin is als no. 3 een staatje opgenomen van het aantal leden van het politiecorps in enkele ge meenten, o.a. komen daarin voor: Enschedé: bevolking 88940; sterkte poli tie 102. Arnhem: bevolking 87023; sterkte poli tie 163. En dan plaatst het Centraal bureau hier bij de volgende aanteekening: „Dat de sterkte der politie in gemeen ten met een ongeveer gelijk inwonertal „dikwijls belangrijk verschilt, leert staat je 3. „Bedoelde sterkte wordt bepaald door „een reeks factoren van geografischen, „economischen, socialen en anderen aard en niet uitsluitend door het inwoner tal". Deze opmerking kunnen wij ten volle onderschrijven; inderdaad zijn tal van fac toren in deze beslissend, zooals de ligging van de gemeente (centrum van vele klei ne gemeenten, waardoor o.a. drukke mark ten): de bouw der gemeente (verkeers- toestanden); het karakter der gemeente (landelijk of dichtbevolkt); de aanwezig heid van bijzondere instellingen of gebou wen (universiteit, musea, garnizoen); aard en gehalte der bevolking (veel of weinig fabrieksbevolking!: de opgedragen taak (alhier politie en brandweer). Genoemde omstandigheden verhoogen in onze gemeente ongetwijfeld de politie zorg in ruime mate en beïnvloeden derhal ve de sterkte meer, dan in andere der door dit lid genoemde gemeenten. Het maakt voorts een belangrijk ver schil uit, of een. gemeente al dan niet on der art. 158 der Pensioenwet valt (terug betaling van pensioenen aan het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds ter zake van ambtenaren die reeds op 1 Mei 1913 in dienst waren), terwijl ook de politie sterkte op dien datum voor de hedendaag- sche lasten van belang is. Terwijl onze gemeente volgens de ra ming voor 1940 deswege een bedrag van pl.m. 63 000.— heeft te restitueeren, heeft de gemeente Enschedé een dergelijken last niet te dragen. Het totale aantal leden van hel politie corps bedroeg ten onzent omstreeks 1913 ongeveer 100. In 1926 bestond het ccrps uit 7 inspecteurs, 4 administratieve krach ten en 136 agenten. Thans, nadat de werk zaamheden in de laatste jaren zeer zijn toegenomen, telt het corps (na aftrek van den inspecteur en het technisch personeel, dat uitsluitend bij de Brandweer dienst doet) 7 inspecteurs, 5 administratieve krachten en 136 agenten, dus een vermeer- dring slechts met 1 administratieve kracht. Afgezien nog van andere verschillen, b.v. betreffende rente en aflossing van geldlee- ningen Leiden 48.800.—Enschedé 7.700.blijkt uit een en ander dus wel, dat een eenvoudig naast elkaar stellen van cijfers van een begrootingshoofdstuk van verschillende gemeenten, geen betrouwba re conclusie toelaat omtrent het peil van de uitgaven alhier. Overigens zij er aan herinnerd, dat als gevolg van de automatiseering van de ver keersregeling op het kruispunt bij de De Gijselaarsbank in de vacature van één agent nfet werd voorzien. De Burgemeester is dan ook van oor nemers den directeur en de verschillende personen, welke deze excursie hadden ge leid hartelijk voor het gebodene. Daar er voor deze zeer interessante ex cursie ook door meerdere veel belangstel ling bestaat, welke nu door dienstverband niet konden deelnemen, zal er getracht worden binnen kort nogmaals een excur sie te houden» deel, dat van een verdere vermindering van de sterkte van de politie geen sprake kan zijn en allerminst in dezen tijd. Het lid, dat verschillende posten der be grooting nog voor bezuiniging in aanmer king achtte te komen, en als eenig voor beeld den post volksfeesten noemde, moe ten wij er op wijzen, dat het uitgetrokken bedrag al uitermate gering is, en dat de uitgaven voor de in den post aangegeven doeleinden ten eenenmale niet achterwege kunnen blijven. Ook ons College, aldus B. en W., is er steeds op bedacht geweest bij het voorstel len en aanbrengen van bezuinigingen zoo min mogelijk aan de sociale en cultureele zorg afbreuk te doen, doch het is duide lijk, dat in het algemeen van toekenning van nieuwe of verhooging van bestaande subsidies geen sprake meer kan zijn. Politie. Een lid was van meening, dat het poli tietoezicht in de buitenwijken nog steeds te wenschen overlaat. De Burgemeester heeft toegezegd, dat dit toezicht na de tot standkoming van de automatische ver keersregeling bij de De Gijselaarbank zou worden uitgebreid. Van verbetering is ech ter weinig te bespeuren. Een ander lid bracht aan vele verkeers agenten lof vooi hun zakelijk en correct optreden. Toch heeft hij geconstateerd, dat nog verschillende zoodanige functiona rissen over te weinig zelfbeheersching en tact beschikken. Hij zou gaarne zien, dat deze allernoodzakelijkste eigenschappen, zocveel doenlijk, bij voorduring en met zorg worden aangekweekt en dat bij on voldoende resultaat de betrokkenen op an- deze wijze worden tewerk gesteld. Een tweetal leden uitte eenige klachten over ontactisch en onheusch optreden uit den laatsten tijd van politie-agenten, die in het verslag summier worden weergege ven: a. Bij een ongeval op de Hoogstraat werd een aangeredene bijgestaan door een dokter en een juist passeerend vrouwelijk lid van de E.H.B.O. Een toesnellend agent vroeg deze dame op onheuschen toon wat zij daarbij te maken had. Toen zij zeide lid van de "S.H.B.O. te zijn, doch op ver zoek haar lidmaatschapskaart niet kon toonen, werd zij door den agen. vastge grepen en tusschen de omsanders geslin gerd. b. Op een Zondagmorgen verkochten een paar meisjes speldjes voor de kerk bij de Hartebrug. Een agent vroeg of zij vergun ning hadden en het vergunningsbewijs konden toonen. Na een ontkennend ant woord verbood hij het verder collecteeren. Bij navraag tevoren op het Bureau zou hem zijn gebleken, dat het bestuur van de collecteerende vereen iging vergunning had gevraagd en verkregen. c. Bij 'n ongeval in den vroegen ochtend nibij Vroom en Dreesmann in de Bree- straat werd op een vraag, waarom de Eerste Hulpdienst niet werd gehaald, door een agent geantwoord met de wedervraag: wie betaalt dat? d. Een verkeersovertreder werd bij de De Gijselaarbank toegevoegd; zeg sufferd, slaap je nog? B. en W. antwoordden op deze opmer kingen het volgende: Tegelijk met de invoering van de auto matische verkeersregeling bij de De Gij selaarbank heeft een inwendige reorgani satie in het politiecorps plaats gevonden, bestaande in de invoering van een andere wij k verdeel in g, alsmede in uitbreiding van he* aantal rijwielagenten en van de sur veillance per motor. Deze reorganisatie komt het toezicht Li de buitenwijken on getwijfeld ten goede. Aangezien de reor ganisatie echter nog slechts sedert korten tijd haar beslag heeft gekregen en door de buitengewone tijdsomstandigheden niet geheel tot haar recht kan komen, dient men bij de beoordeeling van de resultaten eenig geduld te oefenen. Het aankweeken van zelfbeheersching en tact bij het politiepersoneel is een van dt vele zorgen van de leiding van een po litiecorps. Personeel, dat bij de verkeerspolitie dienst doet en door gemis aan bovenbe doelde of andere eigenschappen bij voort during blijk geeft voor deze speciale af- deeling niet geschikt te zijn, wordt naar eer andere afdeelinr overgeplaatst. Over plaatsingen hebben ter zake .meermalen plaats gevonden. De aandacht van de leiding blijft bij voortduring op deze aangelegenheid ge vestigd. Ten aanzien van het viertal klachten over ontactisch en onheusch optreden uit den laatsten tijd door agenten van poltie, in het verslag summier weergegeven, kan in het algemeen worden opgemerkt: ad. a. Het is voorschrift, dat leden van E.H.B.O.-vereenigingen op verzoek van de poltie hun diploma's toonen, wanneer zij op den openbaren weg hulp verleenen. Deze maatregel is noodig, om te voorko men, dat onbevoegden hulp verleenen, hetgeen ten nadeele van de hulpbehoeven- zou kunnen zijn. Aan de in dit geval «be doelde dame zal het verleenen van hulp zijn verboden, doch dat zij daarbij tusschen het publiek is „geslingerd", lijkt een over dreven voorstelling van zaken. ad. b Vermoedelijk doelt de klacht op het navolgende zich meermalen voor doende voorval. Indien met vergunning (op Zondagen) gecollecteerd wordt vóór* of nabij de in gangen van een kerk, verwijderen enkele collectanten zich soms verder van die in gangen, dan de voorwaarden van de ver gunning toelaten. Zeer terecht wordt hun het collecteeren onder deze omstandig heden dan belet ad. c. De beoordeeling, of de E.H.D. moet worden gewaarschuwd, berust bij den po litie-ambtenaar, die bij het ongeval aan wezig is. Bij ernstige ongevallen zal hij begrijpelijkerwijs onmiddellijk de E.H.D. waarschuwen; bij minder ernstige niet. KERKNIEUWS UITVAART OUD-RECTOR G. HUIBERS. Nadat gisterenavond in de kapel van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo de plech tige Metten en vanmorgen de Lauden voor de zielerust van oud-rector G. Huibers ge zongen waren, droeg pastoor P. Roovers uit Haarlem de plechtige H. Mis van Requiem op. Assistentie verleenden de zeereerw. heeren H. Berkhout, rector van het Maagdenhuis te Amsterdam en Th. Westgeest, rector van „De Goede Herder" te Leiderdorp. Cantores waren prof. J. A. Slijkerman uit Heemstede en rector J. P. van Zon van het Ziekenhuis. De lagere functies werden waargenomen door Broe ders van de Deo, die ook de geestelijke gezangen zongen. In het Priesterkoor hadden o.a. plaats genomen Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-ge- neraal van het bisdom, Mgr. H. J. M. Tas- kin, oud-praeses van Warmond, oud-re gent M. W. A. Wijtenburg, rector van het St. Josephgesticht te Blocmendaal, Dr. C. J. Henning, regent van Hageveld, verschil lende pastoors uit Haarlem en omgeving, secretaris H. Agterof. Na de H. Mis hield prof. Slijkerman de lijkrede. Z.Eerw. had tot tekst gekozen „Er was een man, eenvoudig, oprecht en Godvreezend' (le hoofdstuk boek Job). Een oprecht en nederig priester is heen gegaan, aldus spr., een man waarvan men de necrologie sober en zakelijk samen stelde, die geen grootsch leven achter den rug heeft, waarvan men zelfs niet ver melde, dat hij een groot kanselredenaar en geleerde was. In dat schijnbaar niets zeggende doodsbericht schuilt echter een weldadig voorbeeld; hier stierf een pries ter, die vroom en nederig was en slechts zielenijver kende. Hij pronkte niet met de gaven die God hem geschonken had, hij werkte er mee. Als leeraar heeft hij menig seminarist met een enkel woord een vruchtbare les gegeven, die deze zich nog jaren later herinnerde. Hij is gaan rusten in een simpele daggelderswoning, temid den van zijn boeken. Maar hij heeft nooit zoo weinig rust gehad als het laatste jaar, toen een zenuwschokkende zielsziekte hem kwelde. Hij ruste thans in vrede. De begrafenis had plaats op St. Barbara te Haarlem. Rector J. P. van Zon ver richtte de absoute met assistentie van pas toor P. Roovers en prof. J. A. Slijkerman. Laatste berichten Binnenland DE SPIONNAGEZAAK EN DE UNIFORMEN AFi-AIRE. Namens de Justitie is aan de dagbladen dringend verzocht in het belang van het strafrechtelijk onderzoek voorshands geen verdere publicaties te doen met betrekking tot de spionnage- en uniformenzaken. HET BU WIJK AAN ZEE AANGE SPOELDE LIJK. Herkend als stoffelijk overschot van Mevrouw Adam. Het lyk, dat Zondag j.l. te Wijk aan Zee is aangespoeld, is thans definitief herkend het stoffelijk overschot van mevrouw M Adam, een Duitsche emigrante, die met de „Simon Bolivar" naar Zuid-Amerika ging. De teraardebestelling zal morgenmiddag om twaalf uur op de Israëlitische begraaf plaats te Muiderberg plaats hebben. DE NOODLANDING BIJ SCHIER MONNIKOOG. Ket vliegtuig weggesleept door Duitsche marinevaartuigen. De „Insulinde" heeft nader gerappor teerd, dat het vliegtuig zich in de branding bevond, zoodat de positie der inzittenden niet zonder gevaar was. De twee Duitsche gewapende treilers slaagden er na veel moeite in het vliegtuig op sleeptouw te ne men. Men is daarop in Noordelijke richting art het gezicht verdwenen. De „Insulinde" is naar Oostmahorn teruggekeerd. Buitenland NIETS BIJZONDERS. PARIJS. 6 December. (A.N.P.) Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: „Niets bijzonders te melden". BERLIJN, 6 December. (A.N.P.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Geen bijzondere gebeurte nissen". TROEPENCONCENTRATIES ACHTER DE WESTWAL. ROME, 6 Dec. (A. N. P.). Het blad „Pic colo" bericht, dat belangrijke concentraties van artillerie en troepen zijn gezien achter Westwal bij de Luxemburgsche grens, lederen dag werden in de omgeving van Trier groote troepentransporten gezien. LUCHTACTIE BOVEN OOST-ENGELAND LONDEN, 6 December. (A.N.P.) Van ochtend vroeg is een Duitsche tweemoto- rige eendekker voor de Oostkust van En geland in zee gestort. Het stoffelijk over schot van den vlieger is aangespoeld en het wrak van het toestel is op het strand geworpen. Nader wordt gemeld, dat het toestel vanochtend te drie uur is verongelukt na- Burgerlijke Siand LEIDEN. Geboren. Jacobs, dochter van D. v. Blom en E. J. Bon. Johanna, dochter v. R. v. d. Heijden en J. v. Hal. Wilhel mus Johannes, zoon van J. van Zanten en C. W C. Staats. Willy, doohter van L. v. d. Kraats en P. Brouwer Theodora Adroana Catharina, dochter van J. de Vos en J. J. R. v. Dijk. Overleden. A. v. d. Nat, hsvr. van W. Heemskerk, 62 jaar. bij Sheringham in Norfolk. Het wrak van het toestel werd bij laag water gevonden. Men heeft hierop geen sporen van kogels gezien, doch beide mo toren zijn verdwenen en men veronder stelt, dat deze bij het ongeluk af zijn ge rukt. Het toestel kwam van land af en het had niet veel gescheeld of het was tegen den gashouder en andere gebouwen van Sheringham aangevlogen. Men vermoedt, dat het vliegtuig mijnen heeft gelegd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat in den afgeloopen nacht de vijandelijke luchtmacht eenige activi teit heeft getoond aan de Oostkust van En geland. Jachtvliegtuigen zijn opgestegen, doch tengevolge van het slechte weer. konden zij niet in contact komen met de vijandelijke vliegtuigen. HET EMBARGO OP DEN DUITSCHEN EXPORT. Bevreemding te Berlijn. BERLIJN. 6 December (A. N. P.). Van dfficieuse Duitsche zijde wordt aan de buitenlandsche pers het volgende bericht verstrekt: Nadat de Britsche en Fransche oorlogs schepen opdracht had gekregen, de door Chamberlain aangekondigde inbeslagne ming van Duitsche exportgoederen ook in derdaad uit te voeren, meende men in po litieke kringen alhier te kunnen verwach ten, dat de achter de neutrale scheepvaart staande regeeringen zich niet langer met papieren protesten tevreden zouden stel len, welke voor een deel zelfs niet eens waardig werden gekeurd voor een Britsch antwoord. Integendeel moest men aanne men, zooals hier verscheidene malen naar voren is gebracht, dat de neutralen van hun zijde een eigen hulp tegon het optre den van Engeland, dat tegen het Volken recht indruischt, zouden organiseeren en hun koopvaardijschepen actief zouden be schermen. Des te grooter is de verwonde ring, dat b.v. de Nederlandsche re geering op het oogenblik niet voornemens is haar koopvaardijschepen te bewapenen of eigen convooien samen te stellen. Ook wekt het bevreemding, wanneer dit eigen aardige atstand doen van de vrijheid der zeeën wordt gebaseerd op de neutraliteit van Nederland, een neutraliteit, wel ke aan de eene zijde buitengewone gevoe ligheid aan den dag legt en aan de andere zijde de zwaarste overtredingen van het Vokenrecht in het algemeen en het recht van de neutralen in het bijzonder aan vaardt. Dat de neutralen zeer goed recht en on recht weten te onderscheiden, heeft nog onlangs de bekende professpr in het Vol kenrecht, prof. dr. Verzijl bewezen, toen hij de blokkadeverscherping van Enge land en Frankrijk, wegens haar natuur, welke tegen het Volkenrecht is, voor het Haagsche Gerechtshof wilde brengen. NOG STEEDS SNEEUW IN FINLAND. HELSINKI, 6 Dec. (A. N. P.). Ook van daag is het v/eer niet geschikt voor acti viteit in de lucht, het is bewolkt en het sneeuwt. De druk "an de Russen bij Pet- samo en benoorden het Ladogameer neemt toe De Russen gebruiken tanks, pantser wagens en vliegtuigen, waarachter een sterke infanteriemacht oprukt. Zij pogen de Finnen te verpletteren door de „stoom- wals-taktiek". De krachtigste aanval is af geslagen, doch de druk blijft groot. Men geeft toe dat de Rusren op sommige plaat sen tot 30 km. op Finschen grond zijn door gedrongen, doch zij hebben de Manner- heim-linie nog niet bereikt. Verliescijfers zijn nog niet gepubliceerd, doch men ver onderstelt, dat de verliezen van de Russen veel hooger zijn dan van de Finnen. De evacuatie wordt niettegenstaande sneeuwstormen en volle wegen voortgezet zonder ernstige ongelukken. Helsinki is nog de hoofdstad, de leden oei regeering hebben een toevlucht ge zocht in de voorsteden, het regeeringsao- paraat werkt normaal. Een ongebruikt riool is ingericht voor schuilplaats voor ?'»00 menschen, bommen kunnen hierin niet doordringen. HET VERONGELUKT TTALIAANSCIIE VLIEGTUIG. BERN 6 December (A.N.P.) Bij het on geluk van het Italiaansche vliegtuig van de lijn RomeBerlijn ziin vier passagiers cm het leven gekomen; drie leden van de bemanning en een passaeier werden ge wond; de radio-telegrafist bleef ongedeerd. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 6 Dec Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 154 vette kalveren: 8086, 7080 en 5868 cent ptr kg. lesvend gewicht; 39 nuchtere kal veren 812 per stuk; 38 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg., zv/are en vette 6973 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarkea WOERDEN, 6 Dec. Kaas. Aanvoer 159 partijen Prijzen: met rijksmerk le kwal. 28.50—30.—, idem 2e kwal. 26—27.50, zware tot 30.Handel matig.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3