Twee overwegen niet tijdig gesloten Vreemde vliegtuigen boven ons land BINNEN!,AND WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 31ste Jaargang No. 9509 S)e Ccid^cHcSoii^ant Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZZZtZZ De Advent Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, heeft in een Herderlijk Schrijven zyn Diocesanen aangespoord, om den ad vent in oorlogstijd als een „heiligen tijd" te vieren. „Hoe erger tegenwoordig de groote menschelijke familie wordt uiteengereten door twisten en tegenstellingen, des te ster ker moet uw verlangen worden naar de ge nade en de goedheid en de erbarming van Hem alleen, van Wien het heil voor de we reld gekomen is, Wiens Almacht en Goed heid ook de heftigste stormen kan bedaren en Die vooral den vrede kan geven, welken de wereld niet geven kan." In dezen Adventtijd moet zich een heilige gebedsijver openbaren: „Moeten wij in een tijd als deze nu niet een volk warden, dat biddend tot God op de knieën ligt en smeekt om verhooring? Moeten niet vooral die vrouwen, wier echt- genooten aan het front staan, zoo mogelijk iederen dag voor hen de H. Mis bijwonen en in de H. Communie het Brood der Ster ken ontvangen? Moet eenzelfde liefdedienst niet verwacht worden van de vaders en moeders, wier zonen in dienst zijn van het vaderland? Moeten niet allen, die in hun woonplaatsen kunnen blijven, onze dappe ren aan de grenzen met gebed te hulp ko men, opdat zij na een eervolle overwinning en vrede spoedig een gelukkige terugkeer kunnen vieren?" Kerstmis zal wij durven het niet an ders verwachten worden gevierd in oor logstijd, in de onredelijkheid en onmea- schelijkheid van den oorlog. En toch: Wij moeten en wij willen, zelfs heel bijzonder, ook dit jaar Kerstmis vieren. Vieren niet alleen of voornamelijk of voor een groot deel in uiterlijkheden, waarvan weer een groot deel banaliteiten zijn, maar in den geest, met verstand en hart, in overweging en in liefde. In liefde voor God, in liefde voor al onze mede-menschen. Dat is het, wat de Kerstmis-viering moet dragen: de waar achtige liefde! Wij veroorloven ons, deze gedachte den lezer even voor te leggen: eeh advents- gedachte. In niet-katholieke kringen spreekt men tegenwoordig ook van den Advent. Zelfs al heel veel. Ons begrip van Advent is, dat wij ons door goede werken inderdaad: goede werken in den meest uitgebreiden zin voorbereiden, om Kerstmis, het groote feest van vrede, persoonlijke vrede met God en met de menschen, waardig en heil zaam te vieren. Kerstmis is de gedachtenis-viering van de geboorte van den God-mensch op deze aarde. De Advent is de voorbereiding voor die viering. Waar door velen katholieke terminolo gie wordt overgenomen zonder den inhoud ervan, althans zonder den meest essen- tieelen inhoud moeten de katholieken zelf den inhoud dier termen zuiver bewaren. In het bijzonder dus ook den inhoud van: Advent. TWEE VRACHTAUTO'S DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Vanochtend is aan het Oppel te Amers foort een ernstig ongeluk gebeurd. Aan weerszijden van de Eem bevindt 2ich ter een overweg. Beide spoorweg overgangen worden door één beambte be diend. Doordat de boom niet tydig ge sloten was, is op elk van beide overwegen een vrachtauto gegrepen door den snel trein naar Enschede, die om 9 uur 59 uit Amersfoort vertrok. De eene wagen werd ernstig beschadigd, doch de beide inzittenden, de expediteurs B. uit Amersfoort, vader en zoon, kwamen er zonder letsel af. De andere auto daarentegen werd ge heel versplinterd en kwam in de Eem te recht. Een der inzittenden, wiens identi teit nog niet bekend is, trachtte onder de spooibrug door naar den wal te zwem men. Toen men hem op het droge had, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Men weet niet, hoeveel menschen in den wagen zaten. Politie, militairen en bur gers zoeken naar eventueele andere slacht offers. RUSSISCHE POLITIEK Toen de Russische beer zich eenige we ken geleden op zijn achterste pooten zette en voor het eerst zijn dreigend gebrom te gen Finland liet hooren, konden wij ons nauwelijks indenken, dat Rusland in de zen tijd van het jaar tot een werkelijken veldtocht tegen de Finnen zou besluiten. Met het winterweer moet, vooral daar in het hooge Noorden, wel degelijk rekening worden gehouden. Aldus schreven wij vóór het uitbreken der vijandelijkheden. Moskou heeft zich echter door deze kli maatmoeilijkheden niet laten afschrikken en is toch begonnen. Het blijkt nu wel, dat koning Winter een niet te onderschat ten bondgenoot voor de Finnen is. Op de Karelische landengte zijn de Russen nog niet eens genaderd tot de z.g. Manner- heim-linie, een zusje van de Maginotlinie, en. in het Noorden, aan de Petramo-fjord, zyn zij nog altijd bezig om versterkingen aan te voeren. Volgens een Havas-bericht, zijn sommi ge Finsche officieren van meening, dat de vijandelijkheden tusschen Finland en de Sovjet Unie tot het voorjaar op het hui dige punt zullen blijven staan. In dit ge val zullen beide tegenstanders zich er toe bepalen, hun ingenomen stellingen in het Noorden te verdedigen. In dien tusschentijd kan er heel wat ge beuren. Maar toch lijkt het ons waar schijnlijk, dat de Russen zullen doorzetten en dan vraagt men zich af, tot hoever zij zullen meenen te kunnen gaan. Zullen ze zich bepalen tot de inwilli ging van hun huidige eischen, of zulllen zij ook de bolsjewiseering van Finland willen doorzetten onder „leiding" van de stroopop-regeering van Kuusinen? In de Scandinavische landen is men bevreesd, dat de belangstelling van Rusland verder zal gaan dan de Finsche streken aan de kust van de Noordelijke IJszee. De bezet ting van het z.g. Visschersschiereiland aan de Kola-baai door de Russen werkt er niet toe mee, om de gemoederen daar in Scandinavië gerust te stellen. Aan den anderen kant vreest men in Italië en op den Balkan, dat Moskou zijn invloed naar het Zuiden zal willen gaan uitstrekken. Vandaar de agitatie in Italië tegen de agressieve methoden van Rus land. Het schijnt dat de demonstraties van studenten en burgers en de schrijverij in de kranten niet geschieden op aanstich ting van hoogerhand. Maar zij kunnen niet anders dan zeer welkom zijn voor de Italiaansche regeering, anders was er al lang een stokje voor gestoken. Hoe de Italiaansche politiek zich in ccncreto zal ontwikkelen, is nog vrij duis ter. Italië zit nog altijd aan de eene zijde van de as met Duitschland en Duitsch- land heeft zich weer met een nieuwe „as" gekoppeld aan Rusland. Hoe verhouden zich die as-verbindingen; zullen zij beide in stand kunnen blijven of loopt dat bin nenkort spaak? Wie zal het kunnen voorspellen? Katholieke opvoed kunde en het celibaat der geestelijken In een onlangs verschenen werk van prof. dr. J. H. Gunning: „De studie der Paedagogiek in Nederland gedurende de jaren 18981938" lezen we o.m. het vol gende: „Het dient erkend te worden en ge zegd sedert de Nederlandsche Katholieken de studie der Paedagogiek ernstig hebben aangevat, hebben zij in korten tijd een geduchten voorsprong op hun protestant- sche collega's gewonnen, eerlijk gewon nen door den omvang en den diepgang hunner studiën. Wat den omvang en de intensiteit betreft, zoo is het onmisken baar, dat het celibaat der geestelijken want uit dien stand komen de meeste R.K. paedagogen voort aan het katholicisme het groote voordeel verschaft van steeds te kunnen beschikken over een prachtig corps van stoere werkers, die zich door geen aardsche beslommeringen van hun werk behoeven te laten afleiden, terwijl toch, gelijk uit de feiten blijkt, hun celi baat, hoegenaamd geen beletsel is om diep doordrongen te zijn en zich overtuigd te betoonen van de volstrekt eenige waar de van het gezinsleven voor de geheele opvoeding. Een ander, niet te onderschatten voordeel is, dat het voor een katholiek paedagoog kortweg onmogelijk is, de waarde van het religieuze element in de opvoeding te miskennen of te verzwijgen; een zuivere moraal-opvoeding is op katholieken bo dem eenvoudig ondenkbaar. Waarmede weer samenhangt, dat in de katholieke wereld de zuivere paedagogiek veel min der gevaar loopt a'f te vloeien naar of doodgedrukt te worden door onderwijsvra- gen of denkpsychologie, zooals in de Pro- testantsche wereld maar al te veel voor komt". De regeeringspersdienst meldt, dat he denochtend vroeg een tweetal vreemde vliegtuigen van onbekend gebleven natio naliteit ten Noorden van den Haag zijn gesignaleerd. De vliegtuigen werden door een batterij luchtdoelartillerie beschoten, waarop zij van koers veranderden en ons rechtsgebied verlieten. Op de post van het reddingsstation Oost- mahom is bericht ingekomen, dat in Noordwestelijke richting van het eiland Schiermonnikoog een vliegtuig noodseinen gaf en daalde. Men vermoedt, dat het een Duitsch toestel is. De motorreddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuid-Hollandsche redding maatschappij is onmiddellijk ter assisten tie uitgevaren en zal trachten hulp te ver- leenen. Nader is van de motorreddingboot „In sulinde", welke is uitgevaren om hulp te bieden aan een vliegtuig, dat bij Schier monnikoog een noodlanding heeft ge maakt, bericht ontvangen, dat het een Duitsch militair watervliegtuig is. Het is gedaald buiten de territoriale wateren bij de mending van het Friesche gat. Twee Duitsche marinetreilers bevinden zich in de nabijheid van het vliegtuig en trachten een verbinding tot stand te bren gen. VERGADERING CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES. De dagelijksche besturen der drie cen trale landbouworganisaties, te weten de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklyk Neder- landsch Landbouw. Comité, vergaderden dzer dagen te 's-Gravenhage en namen de volgende besluiten. 1. De organisaties besloten over te gaan tot de oprichting van een uitvoer-controle bureau voor landbouwproducten. 2. Tegen het ontnemen van tuinbouw teeltvergunningen aan bedrijven grooter dan 10 H.A. hadden de organisaties ernstige bezwaren, welke bezwaren ter kennis zul len worden gebracht van het college van re.geeringscommissarissen 3. Verder zal er op gewezen worden dat het niet gewenscht moet worden geacht verschillende teelten te ontnemen aan de landbouwbedrijven, ten behoeve van de tuinbouwbedrijven, inzonderheid geldt dit voor wijnpeen, paardenpeen en sjalotte- uien. 4. Er zal bij de bevoegde instanties wor den aangedrongen op spoedige overleg in zake de teeltregeling van verschillende pro ducten voor het oogstjaar 1940. 5. Daar het zeer vele moeilijkheden geeft dat veehouders die aardappelen aan hun vee voederen deze aardappelen niet zelf kunnen laten denatureeren, besloten de organisaties bij het college van regeerings- commissarissen er op aan te dringen dat aan deze veehouders gelegenheid tot dena- turatie gegeven wordt. 6. Door de organisaties zullen enkele wenschen ten aanzien van de uitpootrege- ling 1040 voor fabrieksaardappelen onder de aandacht van het college van regee- ringscommissarissen worden gebracht. 7. De huidige wijze, waarop vee uit de markt wordt genomen door de Ned. Vee houderij Centrale werd door de organisa ties niet juist geacht, daar dit de prijzen van het rundvee niet stimuleert. De orga nisaties besloten te bevoegder plaatse te verzoeken op een zoodanige wijze vee uit de markt te nemen dat hierdoor de prijzen van het rundvee meer worden gestimu leerd. 8. Aangezien de kaasprijzen belangryk zijn teruggeloopen, besloten de organisa ties aan te dringen op het verhoogen van den kaassteun. 9. Aan den ministe rvan economische zaken zal worden verzocht een producent te benoemen in het ryksbureau voor hui den en leer. 10. Besloten werd aan te dringen op het spoediger publiceeren van de rapporten be vattende de resultaten van het onderzoek naar de waterschapslasten in de verschil lende provincies. 11. De organisaties achtten het ge wenscht, dat, wanneer eventueel wordt overgegaan tot de oprichting van een aard- appelvlokkenfabriek, deze wordt geves tigd in Noord-Oost Brabant of Noord Lim burg. 12. Aan den minister van defensie zal een audiëntie worden gevraagd ten einde verschillende zaken te bespreken, o.a. eva cuatie, inundatie, in gebruik nemen van land door militairen en militaire vorderin gen. DE SPIONNAGE-AFFAIRE. Van justitieele zijde wordt bevestigd, dat de rechtbank te Den Haag de gevangen houding der verdachten in de spionnage- ?ffaire heeft bevolen. Van bevoegde zijde wordt met beslist heid tegengesproken, dat aan het departe ment van Economische Zaken een nieuwe onregelmatigheid, buiten het geval van den gearresteerden hoofdcommies, zou zijn ont dekt. SOCIALE JEUGDDIENST. De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan het departement van Sociale Zaken de aigemeene leiding van de aangelegenheden van de jeugdzorg en de cultureele zorg tij delijk zal worden waargenomen door den heer Meyer de Vries, administrateur, hoofd van de afdeeling werkverruiming van bo vengenoemd departement, die vroeger ge durende verscheidene jaren ook deze aan gelegenheden heeft behandeld. De heer De Vries blijft zijn taak voor de werkverrui ming mede vervullen. De afdeeling Jeugdzorg is gevestigd Be- /uidenhout 62, Den Haag. PROF. DR. H. BRUGMANS OVERLEDEN. Op 71-jarigen leeftijd is vanmorgen te Amsterdam overleden de oud-hoogleeraar prof. dr. H. Brugmans. In 1904 werd hij benoemd tot hoogleeraar >n de algemeene geschiedenis aan de uni versiteit van Amsterdam. Tot het vorig ;aar, toen hij den 70-jarigen leeftijd bereik te, heeft hy het hoogleeraarsambt te Am sterdam vervuld. ^Iet prof. Brugmans is een Nederlandsch historicus van grooten naam en uitzonder lijke kwaliteiten heengegaan. Zijn dood be- teekent met name voor de hoofdstad des lands een gevoelig verlies, want aan Am sterdam, tot welks bekendste figuren hij behoorde, had prof. Brugmans, hoewel Gro ninger van geboorte, zijn hart verpand. De rijke geschiedenis van Neerlands eer ste stad vormde voor hem een onuitputte lijke bron van studie. Talrijk zijn dan ook de werken, welke van zyn hand over Am sterdam, dat in hem zijn modernen ge schiedschrijver vond, zijn verschenen. In dit verband moet in de eerste plaats genoemd worden, zijn „Geschiedenis van Amsterdam" in acht deelen en voorts zijn medewerking aan de groote uitgave „Am sterdam in de 17e eeuw", zijn „Opkomst er bloei van Amsterdam" (1911), „Het stadhuis van Amsterdam" (1914) en „Het nieuwe Amsterdam" (1925). NIEUW SCHIP VOOR DE STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND." Opdracht aan „De Schelde." De directie van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat aoor haar aan de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen op dracht is gegeven voor den bouw van een vrachtschip van hetzelfde type als het reeds ün de vaart zijnde m.s. „Java", en de bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam in aanbouw zijnde motor schepen „Sumatra" en „Celebes". De Sulzer-motor en hulpwerktuigen zul len worden geleverd door N.V. Werk spoor. DE COLORADOKEVER. Doordat gedurende de vlucht der Colo- raco-kevers geen zuidelijken wind voor kwam, is in het afgeloopen jaar een inva sie uit Frankrijk en België uitgebleven. Mede dank zij den in 1938 genomen maatre gelen was het insect thans aanmerkelijk minder verbreid dan vorig jaar, doch niet temin is de bestrijding nog intensiever ge weest, aldus bericht het Handelsblad. Volgend jaar zal waarschijnlijk blijken, dat de kever zeer aanmerkelijk is terugge drongen. Lelden GOUDEN EN ZILVEREN KLOOSTER JUBILEA Eerw. Moeder Sebastiana onder de feestelingen. Op Vrijdag 8 December hopen de Eerw. Zusters Sebastiana en Fabiana van de St. Elisabethstichting in de Hen drikstraat te Breda haar zilveren profes- siefeest te herdenken. Op 6 Januari a.s. hopen de Eerw. Zusters Laurentia en Benedicta haar gou den professiefeest te vieren. De Eerw. Zuster Sebastiana, raadzuster van het hoofdbestuur der Congregatie, oud-overste van het St. Elisabeth Zieken huis en thans overste van de St. Margari ta van Cortona-Stiohting en Huize Elisa beth aan den Haagweg, heeft geheel haar kloosterlijk leven in Leiden doorgebracht. Moeder Sebastiana (Elisabeth Voogd), werd 28 Juli 1888 te Klundert geboren en Dit nummer beslaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland IIOE DE VERONTWAARDIGING OVER RUSLANDS AANVAL OP FINLAND ZICH UIT. (2de blad). DE GEVECHTEN IN FINLAND. (2de biad). LORD HALIFAX ZIET DE KERN-OOR ZAAK IN DE POLITIEK VAN BERLIJN. (2es blad). Binnenland VREES, DAT DE STOOMTREILER „FIVIAN" IS VERGAAN. (3de blad). WENSCHEN VAN DE CENTRALE LANDBOUW-ORGANISATIES. (1ste blad) TWEE ONGELUKKEN OP BEWAAKTE SPOORWEGOVERGANGEN, WAARVAN fcéN ERNSTIG. (1ste blad). v trad op 4 Sept 1913 in het klooster aan de Hendrikstraat te Breda. Op 8 Dsc. 1914 legde zy haar plechtige professie af, na reeds in Februari van dat jaar in het toen malige St. Elisabethsgasühuis alhier bij de verpleging der zieken te zijn werkzaam gesteld. In het jaar 1929 volgde haar benoeming tot overste van het ziekenhuis aan de Hooi gracht en toen de termijn van zes jaar verstreken was en zij als zoodanig moest aftreden, zag men dit tijdstip met leede oogen naderen. Gelukkig bleef zy toch voor Leiden be houden, want tot aller blijdschap volgde haar benoeming tot overste der St. Marga rita van Cortona Stichting, Haagweg 47, welke instelling inmiddels onder het be heer van de Zusters van de Hooigracht was gekomen. MOEDER SEBASTIANA. Daardoor kreeg de Margarita van Cor tona Stichting niet aPleen een bekwame leidster, die de inrichting in de wel zeer moeilijke tijdsomstandigheden in goede banen wist te leiden, terwijl Mosder Se bastiana tevens en vooral tydens de ziekte van de Eerw. Moeder Avellina haar waakzaam oog over de belangen van het St. Elisabeth Ziekenhuis kon laten gaan. In den zomer van dit jaar nam Mosder Sebastiana een nieuwen last op haar schouders door de inrichting van Huize „Ter Wetering" als pension Huize „Elisa beth," waarmede tevens een beter onder dak voor de Zusters der Cortona Stichting werd verkregen en van een voorgenomen noodzakelijke uitbreiding van dit huis kon worden afgezien. Zooals te begrijpen valt, zal dit klooster jubileum "an de alom geziene en bsminde Moeder Sebastiana op feestelijke wijze worden herdacht. Morgenmiddag vertrekt de jubilaresse naar Breda om haar feest allereerst in het Moederhuis te vieren. Volgende week Vrij dag hoopt zij hier terug te komen, waar na dan op Zaterdagmorgen een plechtige H. Mis in de parochiekerk van den H. Leo- nardus aan den Haagweg zal worden op gedragen. Dien dag, 16 December, zal in Huize „Elisabeth", Haagweg 49, een reoep- tie worden gehouden. Op Zondag 17 December zal de herden king in het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht plaats vinden. Over de andere jubilea nog het volgende. De Eerw. Zuster Fabiana, die Vrijdag mede haar zilveren jubileum viert, is ge durende al dien tijd in Hillegom werk zaam geweest. De Eerw. Zusters Laurentia (Ant. v. d. Mast, geb. te Beek) en Benedicta (M. C. Willemse, geb. te Schiedar. zijn beiden steeds in het St. Elisabeths Ziekenhuis hier ter stede werkzaam geweest en zijn dit ondanks haar hoogen leeftijd nog steeds.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1