VRIJDAG 1 DECEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 N.V. LEIDSCHE GOUD- EN ZILVERHANOEL v. ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 93 Buitengewoon groote keuze ZILVEREN TOILET-GARNITUREN in prijzen vanaf f 25.— (4 deeIig) AbonnenvmtBprjji: voor Leiden 18 cent per week; 2.5U per kwartaal. Bij onze agenten /O cent per wvvk; f ft.80 per kwartaal. Franco per po*t 1 2.95 per kwartaal- Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel- Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V BOE WORDT HET WEER 7 BUIIG. De BUI seint: Verwachting: Stormachtige tot krachtige, later wel licht verder afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Aanvankelijk betrok ken tot zwaarbewolkt, later tijdelijk op klarend. Nu en dan regen. Later kouder. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: betrokken, krachtige Z. W. wind, 11 gr. C. Vlissingen: betrokken, stormachtige W. Z. W. wind, 12 gr. C. De Bilt: betrokken, matige W. Z. W. wind, 12 gr. C. Groningen: betrokken, krachtige W. Z. W wind, 11 gr. C. Maastricht: motregen, krachtige Weste lijke wind, 12 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De kern van de Oceaandepressie ligt met luchtdrukwaarden van omstreeks 980 mbar ten Zuiden van IJsland. Hedenmorgen daalden de barometers daar weer, terwijl nan de Zuidkust de wind tot krachtig toe nam. Het warm front van deze depressie is in den afgeloopen nacht ons land gepas seerd (te De Bildt tussohen 12 en 1 uur, waarbij de temperatuur ruim drie graden steeg). Voor deze warmfront-passage was het bijna windstil, terwijl daarna de wind snel tot stormachtig toenam. Gemiddeld is het in ons land 8 graden warmer dan nor maal. De regenval was over het algemeen licht, alleen Maastricht tapte 9 m.m. af. Over de randstaten trekt een depressie van 993 mbar Oostwaarts riaar Rusland, en veroorzaakt daar een betrokken lucht met regen en plaatselijk lichte sneeuw. Het minimum, dat gisteren voor de Noorsche kust gelegen was, is snel opgevuld. Het gebied van hoogen luchtdruk van 1037 mbar over Spanje en Portugal neemt in beteekenis af. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuw hoogedrukge- hied de Azoren, zoodat daar de luchtdruk thans stijgt. Op den Balkan is de tempe ratuur gestegen. De lucht is op vele plaatsen betrokken, terwijl de wind meest zwak of matig is. LUCHTTEMPERATUUR 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.J Van Vrijdagnamiddag 4.22 uur tot Zaterdagmorgen 7.18 trur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 2 Dec. vcorm. 6.10 en nam. 6.35 uur. Maan op 9.12 uur Vrijdagavond. Maan onder 11.38 uur Zaterdagvoormid dag. StormwaarschuwingsdiensL Hedenochtend te 5.15 uur geseind aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen." Academienieuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te op proefschrift getiteld „De voorgeschie denis van de „Algemeene Landsdrukkerij" de heer M. Schneider, geboren te Keulen en wonende te Rotterdam; tot arts: mej. A. C. Becker, Den Haag en de heeren S. Klopper, Den Haag, H. A. M. Sleijffers, Den Haag, J. A. Tolenaar, Lei den, B. Hengeveld, Rotterdam. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten de heeren C. J. Vreeburg, Delft, K. Lodder, Rotterdam; Doctoraal examen Geneeskunde: mej. J. E. Noordenbos, Oegstgeest; Doctoraal examen Indisch recht: de heer F. H. J. Barend, Den Haag; Artsexamen le gedeelte: mej. C. L. M. Jamin, Rotterdam en de heeren J. W. L. M. Mensen, Princenhage, W. Wiethoff, Oegstgeest, Ph. Glaser, Den Haag. BINNENLAND Inlijving dienstplichtigen 1940 De regeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om die vol gende ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940 in te lyven op de hierna ver melde datums. 1. Officiersopleiding. Inlijving op 5 Februari 1940:infanterie, inbegrepen het regiment grenadiers, het regiment jagers en militaire administratie, ploegen 1 en 2; wielrijders; bereden artil lerie, beredenen; onbereden artillerie, met uitzondering van den artillerie-triangula tie- en den aritillerie-weerdienst; cavale rie. Inlijving op 6 Augiustus 1940: bataljon geneeskundige troepen, veterinaire dienst; le, 2e en 3e regiment genietroepen; artil- lerie-triangulatie-dienst. Inlijving op 2 September 1940: Korps pontonniers en torpedisten. Inlijving op 1 October 1940: Korps mo- tordients, luchtvaarttroepen en artillerie- weerdienst. 2. Opleiding tot onderofficier administrateur. Inlijving op 6 Mei 1940: Alle korpsen, ploeg 1. 3. Overigen. Inlijving op 5 Februari 1940: Regimen ten infanterie, inbegrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers, ploeg 2; inlijving 15 Januari 1940: 4e regiment huzaren (geemu paarden-oppassers en -ver zorgers). Dienstplichtigen van de hiervóór ver melde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uitstel van eerste oefening verlangen, kunnen daartoe aan vraag doen. Voor voozer de inlijving in Januari geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling, dan moet de aan vraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bii den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schrifte lijk verzoek richten aan den minister van defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onder wijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst be perkte schaal zal worden verleend. PRINSELIJKE GIFT VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING ONDER DE GEMOBILISEERDEN. Het hoofd van de sectie ontwikkelling en ontspanning bij het algemeen hoofdkwar tier geeft met groote dankbaarheid kennis van het feit, dat Z. K. H. prins Bernhard een bedrag van 10.000.ter beschikking heeft gesteld ten behoeve van het ontwik- kelings- en ontspanningswerk onder de gemob i 1 iseer den DE VOORBEREIDING DER BENZINE DISTRIBUTIE. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat ingevolge zijn beschik king van 1 December 1939 iedere houder van een benzine- of benzolmotor, dienende tot het voortstuwen van een vaartuig, tot het aandrijven van een werktuig of in het algemeen tot ander doeleinden dan het voortbewegen van een voertuig, verplicht is aan het rijksbureau voor aardoliepro ducten, Zeestraat 100104, 's-Gravenhage, opgave te verstrekken inzake het gebruik van den motor en het verbruik van motor brandstoffen en smeerolie. De opgave dient te geschieden door in vulling van een formulier, dat bij de ben- zine-leveranciers kosteloos verkrijgbaar is. De formulieren moeten voor 11 Decem ber a.s., volledig ingevuld en onderteekend, bij voornoemd rijksbureau worden inge diend. De minister van Economische Zaken maakt tevens bekend, dat houders van mo torrijtuigen, welke als motorbrandstof ben zine of benzol gebruiken en welke geen gebruik maken van den openbaren weg, wordt aangeraden, in verband met de voorbereiding van de distributie-regeling van bezine, zich zoo spoedig mogelijk aan te melden by het rijksbureau voor aard olieproducten, Zeestraat 100104, 's-Gra venhage. De aanmelding dient schriftelijk te geschieden. Dit betreft derhalve houders van motor voertuigen, waarvoor geen motorrijtuigen belasting is verschuldigd en waarvoor ook geen kostelooze motorrijtuigenbelasting- kaart is afgegeven. HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en steumuit- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 30 November tot 7 December vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). THEE GENOEG. Voorreden gestegen. Er is thee genoeg in ons land, want de voorraden in het thee-etablissement te Amsterdam zyn in de maand November met 2012 kisten gestegen. Blijkens de op gave van de Pa khuistnees teren voor de Thee werden in November 15.016 kisten te Amsterdam aangevoerd, tegen 6784 kisten in October, terwijl er 13.004 tegen 16.939 kisten werden afgeleverd. De totale voor raad bedroeg heden 22.492 kisten tegen 20.480 kisten per einde October jl. „Tel." R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft den hoogleeraar in de Kerkelijke Geschiedenis der Middeleeuwen en van den nieuwen tijd en in de algemeene- en vaderlandsche geschiedenis der middel eeuwen, prof. dr. R. R. Post, tevens be last met het onderwijs in de diplomatiek en palaeographie, zulks ten voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van prof. dr. W. Lampen O.F.M., naar Ro me. Verder heeft het bestuur der St. Radboud- stichting toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het geven van onderwijs in de litera tuurgeschiedenis van het Grieksche proza pater dr. J. Ros S.J. te Nijmegen. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS Te 's-Gravenhage Lc een buitengewone algemeene vergadering van de vereeni- ging van uitgevers van dagbladen „De Ne- derlandsche Dagbladpers" gehouden. In de bestuursvacature, ontstaan door het bedanken van den ljeer Nijgh, is voor zien door de benoeming van mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsoh Nieuws blad. Het dageiijksohe bestuur bestaat thans uit de heeren J. W. Henny, voorz. P. W. Aannemende, dat door de tijdsomstan digheden geen wijzigingen zullen worden gebracht in de Verkeersfondsbegrooting 1940, zullen in het komende jaar de vol gende posten voor de rijkswegen in Zuid- Holland kunnen worden besteed, schrijft de K.N.A.C. 1. 50.000 voor verbetering van het weg vak 's-GravenhageWassenaar. 2. 350.000 voor verbreeding van het wegvak den Deyl-Haagsche Schouw. 3. 350.000 als bijdrage tot verbetering van den provincialen weg Wassenaar- Noord wijk-Vogelenzang, inclusief nieuw wegvak Wassenaar-Scheveningen. 4. 530.000 voor grondaankoop en enke le plaatselijke werken voor het Noordelij ke gedeelte van den weg Rijswijk-Burger- veen. 5. 1.880.000 voor grondaankoop, bouw kunstwerken en voorzetting aanleg aarde- baan van het Zuidelijke gedeelte van den weg Rijswijk-Burgerveetn. 6. 1.250.000 voor voltooiing grondaan koop, bouw kunstwerken en aanleg aarde- baan van den weg Voorschoten-Oegstgeest, inclusief werken by het Haagsche Schouw. 7. 500.000 voor vernieuwing van de Hoornbrug. 8. 100.000 voor aanleg van gescheiden banen op den weg Rotterdam-'s-Graven- hage. 9. 16.000 voor verbetering van den weg Loosduinen - Monster. 10. 295.000 voor verbetering van dein weg Loosduinen-Naaldwijk. 11 i 1.000.000 voor den weg Rotterdam- Maassluis-Maasdyk (voltooiing verharding Maasdijk-Broek weg; voltooiing bruggen Noord-, Middel- en Boonervliet; aanleg toegangsweg Vlaardingen; aanleg rijwiel- Peereboom, penningmeester, mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris. Het secretariaat is gevestigd Kenaupark 30, Haarlem. DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIë. De minister van justitie heeft, na over leg met zijn ambgenoot van buitenland- sohe zaken, bepaald, dat voor Belgische onderdanen, die den voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië op Zondag 10 December in 't Feyenoond-stadion te Rotterdam bij wonen, pnheffing wordt verleend vain het verplichte bezit van een Belgisch paspoort voor binnenkomst in Nederland over den zuidelijken landsgrens en voor verblyf in Nederland tussohen Zf terdag 9 December 7 uur en Maandag 11 December 24 uur, onder voorwaarde, dat zy in het bezit zijn van een Belgische Identiteitskaart (eenzel- vigheidskaart), alsmede een bewijs van toegang voor dien wedstrijd. DE STAGNATIE VAN HET WERK IN DE WITS DEKENFABRIEKEN. Negenhonderd man tijdelijk werkloos. Naar wij vernemen, zijn thans ook in de fabrieken van de N.V. de Wit's dekenin dustrie te Deurne ey Geldrop de werk zaamheden heden stopgezet, zulks als ge volg van de stillegging van de fabriek de Wit te Helmond. Zooals gisteren reeds gemeld, is het werk m het bedrijf te Helmond gestaakt tenge volge van het binnendringen van het Aa- water in deze fabriek. Daar de fabrieken te Geldrop en Deurne de half-fabrikaten van de Helmondsche fabriek verwerken, zyn deze door gebrek aan grondstof thans eveneens stopgezet. In totaal zijn hierdoor negenhonderd arbeiders en arbeidsters werkloos geworden. Wanneer de stagnatie in de getroffen be drijven weer zal zijn opgeheven, is niet te voorzien. Gewacht moet worden op het vallen van het water. Vanmorgen was daarvan echter nog niets te bespeuren. Ook de drukkerij van de firma Geeris- Rox te Helmond, welke geheel door water is omringd, heeft de werkzaamheden ten gevolge van wateroverlast moeten staken. Centraal Bureau van Sobriëtas. Met ingang van 1 December is ter wille van bezuiniging door het Sobriëtas-bestuur aan P. Elpidius Bruna O.F.M. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als secretaris pad Maasdijk-Broek weg; grondaankoop en aanleg aardebaan Broek weg-Sohiedam- scheweg, bouw bruggen Vlaaxdingschie Vaart en Poldervaart.) 12. 150.000 voor begin van uitvoering van het Westelijke gedeelte van den rond weg om Rotterdam. 13. 230.000 voor voltooiing der werken op het gedeelte Bosch- en Parkplan van dien rondweg om Rotterdam. 14. 60.000 voor de aansluiting van den weg Gouda-Rotterdam aan den rondweg om Rotterdam. 15. 500.000 als verder voorschot voor den tunnelbouw te Rotterdam. 16. 570.000 voor den bouw van de brug over den Hollandsohen IJssel te Krimpen. 17. 200.000 voor voltooiing der ophef fing van gelijkvloersohe kruisingen in den weg Rotterdam-Dordrecht. 18. 100.000 voor voltooiing van kunst werken op het gedeelte Schelluinen-Go- rinchem van den weg Rotterdam-Gorin- chem. 19. 1.500.000 voor den bouw van de brug te Gorinchem. 20. 700.000 voor den aanleg van een nieuw wegvak van den weg Vianen-Go rinchem. 21. 82.500 als bydrage voor den tunnel te Gouda. 22. 30.000 voor verbetering van den weg Bodegraven-Harmeien-(Utreoht). 23. 271.000 voor verbetering van den weg Leiden-Bodegraven. Volgens de begrooting zou in 1940 on geveer 1.640.000 als Rijksbijdrage voor provinciale wegen in Zuid Holland kunnen worden verleend, terwijl dan voor de ter- tiare wegen in de provincie ongeveer I 425.000 beschikbaar zou zijn. van de Federatie en directeur van het Centraal Bureau te 's-Hertogenbosch. De noodzakelijke werkzaamheden van secretariaat en redactie zullen voorloopig worden waargenomen door den zeereerw. heer C. van Dijck, pr. van het Seminarie Beekvliet te St. Michiels-Gestel. Als secretaris-redacteur van Sobriëtas is zijn adres: Ververstraat 30 's-Hertogen bosch. f Tweede Kamer Sociale Zaken afgehandeld Vergadering van gisteren. Voortgezet werd de behandelnig der be grooting van het departement van Sociale Zaken. By de afdeeling werkverruiming, steun verleen ing en jeugdzorg heben in to taal niet minder dan 18 leden het woord gevoerd, waarvan gisteren elf. Mevr. MACKAY—KATZ (C.H.) had het in hoofdzaak over de opleiding van gezins hulpen, verschillende sociaal-democratische sprekers vielen hun partijgenoot-minister bij of oefenden zachte critiek. Doch ook zy bespraken tezamen vrijwel alle onderwer pen van deze afdeeling: werkkampen, werkverruiming, werkverschaffing, de loo- nen vooral daarbij, de steun verleening, in- eonderheid de jeugdwerkloosheid en de jeugdzorg, enz. De MINISTER, de heer VAN DEN TEM PEL, heeft uitvoerig van antwoord ge diend. Het aantal werkloozen in totaal schatte hij in October op ongeveer 248 dui zend. Allerlei gestelde vragen, b.v. over het verschil der loonen bij de werkverschaf fing in het Zuiden en in het Noorden des lands, zal de minister onderzoeken. Het is echter moeilyk, een algemeene theoreti sche lyn te trekken. Zooveel mogelijk moe ten tewerkgestelden den Zondag thuis kun nen doorbrengen. Ten aanzien van verschillende onderdee- len van het debat moet het resultaat van het werk der commissie-Fockema Andreae worden afgewacht. Ten aanzien van de bedrijfsschade in het Land van Vollenha- ve heeft de Minister nu een rapport ont vangen. De Minister ontkent, de Kamer slechts bij mondjesmaat te hebben inge licht. Inschakeling van den middenstand voor den B-steun is een gemeentelijke aangelegenheid De zaak der prijsstijging is een algemeene regeerings-aangelegen- hcid. De beslissing omtrent de normen voor steunverleening en wat daarbij be hoort is de volgende week te venvachten. Vooral de zaak der jeugdwerkloosheid heeft 's ministers aandacht. De jeugdregis- tratiebureaux zullen verdwijnen. Wat de kampen betreft, bedoelt de regeering ver hooging der vakkennis en onttrekking aan een sfeer'van demoralisatie. Er zal te de zer zake een nota verschijnen. In hoever meer van onderwijsinstellingen bij de be strijding der jeugdwerkloosheid kan wor den gebruik gemaakt, wordt in overleg met den Minister van Onderwijs onderzocht. Na eenige repliek en dupliek werd de begrooting van het Departement voor So ciale Zaken voor 1940 zonder h. st. aange nomen. De Minister werd door vele Kamer leden van allerlei richting gecomplimen teerd. Eerste Kamer Nakaarten op de Kabinets-vorming Vergadering van gisteren. Bij de replieken weerlegde de heer VAN LANSCHOT (R.-K.) enkele opmerkingen, welke de heer Colijn gisteren in zijn rede maakte. De heer van Lanschot zeide, dat men den katholieken niet verwyten kan geen bereidheid te hebben gehad voor ka binetsformatie, daar zij van de Kroon geen opdracht daartoe hadden gekregen. Hoe hadden zij dan him bereidheid kunnen too- nen? vroeg spr. Bij zijn jongste formatie heeft dr. Colijn va banque gespeeld met de Tweede Kamer; hy moest daarvan het ri sico nemen. Hij had beter gedaan met te trachten de moeilijkheden in de rechtsche samenwerking op te lossen. In zijn repliek zeide de heer COLIJN (A. R.), dat hij den sterken indruk had, dat de bereidwilligheid tot een kabinetsforma tie bij de Katholieken niet aanwezig was. Hij ontkende niet, dat de geestelijke cen tra van anti-revolutionairen en katholieken dicht by elkaar liggen, doch wees er op, dat in dezen tijd niet de vraagstukken van die centra, maar die van de peripherie over practische samenwerking hebben te beslissen. Niet in het vraagstuk van de or dening, doch in de vraag, of bij de bevor dering van de ordeningsgedachte meer of minder van den staat moet worden ver langd, ligt een oorzaak van de scheiding. De Katholieken verlangen in dit opzicht meer van den staat dan de anti-revolutio nairen. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming werden aangenomen de hoofdstukken Huis der Koningin, Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin, departe ment van Algemeene Zaken en Onvoorzie ne Uitgaven, en de wet op de middelen. Bij het hoofdstuk nationade schuld, waarbij tevens in behandeling kwam het ontwerp tydelyke voorzieningen tot ver sterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks, bepleitte de heer POLLEMA (C.-H.) een actieve houding van den staat ten opzichte van geld- en ka pitaalmarkt. Voorts beval hij de instelling van een amortisatiesyndicaat. Ook deze beide ontwerpen werden zon der hoofdelijke stemming aangenomen- Gelden voor de Rijkswegen in Zuid-Holland AltRMIDERtZtt-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2