Een Britsche kruiser getorpedeerd Verliezen der Nederlandsche Scheepvaart Publicatie van de „Order in Council' Tekst met toelichting WEK UW LEVER-GALOP WOENSDAG 29 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi €ng.etócfi& CucMaaiwal op SSatfitim Amerlkaansche vliegtuig- leverantie KAPITEIN PRIEN ZOU WEER IN ACTIE GEWEEST ZIJN. Medetleeüng van Duitseh operbevel. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Een Britsche zware kruiser van de Lon- denklasse is door kapitein luitenant ter zee Prien, den overwinnaar van de Scapa Flow, ten Oosten van de Shetland-eilaaden ge torpedeerd en vernietigd". Het D. N. B. teekent hierbij het volgen de aan: De kruisers der Londenklasse heb ben een inhoud van ongeveer 9800 ton, een snelheid van 32 zeemijlen en werden in 1927 en 1928 gebouwd. Zij zijn bewapend met acht stukken geschut van 20.3 c.M. en acht stukken van 10.2 c.M. Britsche tegenspraak. De Britsche admiraliteit heeft gisteren avond officieel de Duitsche bewering tegen gesproken, dat een kruiser van de Londen klasse door een duikboot is vernield. De mededeeling der Britsche admiraliteit luidt: „De admiraliteit verklaart, dat de bewering van den Duitschen omroep, dat een kruiser van de Londenklasse tot zinken is gebracht, onwaar is". GEREDDEN AAN LAND GEBRACHT. Een Britsche hulpkruiser heeft gisteren 73 Duitsche krijgsgevangenen in een Schot- sche haven gebracht. Zij zijn de geredden van een Duitsehi duikboot en drie Duitsche vrachtbooten. De reddingboot van Lerwick is gisteren avond met dertien opvarenden van de „Gu- stafe Reuter" in de haven aangekomen. Vier der manschappen, die gewond zijn, toen het tankschip Zaterdag op een mijn liep, zyn „ambulancegevallen". Het schip was nog niet gezonken, toen de redding boot vertrok. Het werd door zijn water dichte schotten drijvende gehouden. Ver klaard werd, dat de sleepboot, die assisten tie had geboden, vóór de reddingboot aan kwam, zes man aan boord heeft genomen. Tevoren was reeds gemeld, dat een treiler negentien opvarenden opgenomen had. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gisteren avond luidt: Een kalme dag aan het geheele front, eenige plaatselijke actie van de artillerie. Onze oorlogsbodems hebben de Duitsche schenen ..Trifels", metende 6.000 ton en „Santa Fé" metende 4600 ton, op volle zee aangehouden en naar Fransche havens ge bracht. DE FRANSCHE BUIT TER ZEE. Het buitmaken van de beide Duitsche koopvaardijschepen „Trifels" en „Santa Fé" heeft de balans van den oorlog ter zee aanmerkelijk in het voordeel van Frank rijk doen doorslaan meldt Havas. De Fran sche vloot heeft in totaal 200.000 ton buit gemaakt. terwijl een millioen ton op zee is aangehouden en doorzocht. TALRIJKE DUITSCHE SCHEPEN IN MOERMANSK. Een officier van een neutraal koopvaar dijschip, dat in Groot-Brittannië is aange komen, heeft volgens Havas gezegd, dat de „Bremen" met machineschade in de haven van Moermansk is aangekomen. De officier voegde hieraan toe. dat hij meer dan vijftig Duitsche schepen in de haven heeft geteld, waaronder de mailstoomer „New York" en twee geladen petroleumtankschepen. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Het Britsche ministerie voor luchtvaart heeft de twaalfde lijst met verliezen gepu bliceerd. Hierop staan 32 gesneuvelden, 8 vermisten en 3 overledenen. ENGELSCnE AANVAL OP BORKUM. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Gistermiddag heeft één van onze patrouilles lange afstands-gevechtstoe- stellen, die was uitgezonden om te zoeken naar vijandelijke, mijnen leggende water vliegtuigen, de watervliegtulgbasis op Bor- kum verkend en daar drie van deze water vliegtuigen gevonden en met machinege weervuur aangevallen. Onze gevechtstoe stellen werden onder zwaar luchtafweer- vuur genomen, waarop zij antwoorden. Al onze vliegtuigen zijn veilig teruggekeerd. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. In den loop van den ochtend hebben gisteren vreemde vliegtuigen op groote hoogte boven Belgisch gebied gevlogen. Belgische jachtvliegtuigen zijn opgestegen, en het luchtdoelgeschut is in actie geweest te Brussel, Mechelen, Gent, Brugge en Oosteinde. Ook boven Luik zijn gisteren buitenland- sche vliegtuigen waargenomen. De lucht- do'elartillerie heeft het vuur geopend. Gisterochtend is boven Herenthals een losgeslagen kabelballon gezien, -welke zich voortbewoog in de richting van Neder- landsch Limburg. AMERIKA LEVERT VLIEGTUIGEN. De correspondent in Ottawa van de „Daily Telegraph" meld., dat twee lan dingsterreinen ter weerszijden van de Ca- nadeesch-Amerikaansche grens aangelegd zijn, verbonden door een specialen weg ter vergemakkelijking van de aflevering van vliegtuigen zonder inbreuk op de Ameri- kaansche neutraliteitswet. Vijftien oefen toestellen zijn daai reeds afgeleverd. De in de Vereenigde Staten gebouwde vliegtui gen landden op Amerikaansch gebied, taxi den in Noordelijke richting over het veld en werden over de grenslijn getrokken. Op Canadeesch geMed gingen Canadeesche vliegers aan boord, die ze verder taxiden naar het Canadeesche vliegveld, vanwaar zij opstegen naar de bases der luchtmacht. De Califomische correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de 250 ver- kennings-bombardementsvliegtuigen, die het Britsche ministerie voor de luchtvaart besteld heeft bij de Lockheed Aircraft Cor poration in Juni J.I., gereed zijn, hetgeen beschouwd wordt als een schitterende pres tatie van de Amerikaansche industrie. De toestellen, met reserve-onderdeelen en een speciale uitrusting zijn gebouwd in den re cordtijd van 42 weken, hetgeen een gemid- dt-'de weekproductie van zes vliegtuigen bt teekent, de opdracht is zeven weken vóór den contractdatum uitgevoerd. (Sedert het uitbreken van den oorlog) 30 dooden 6 Hr. M's VAN EWYCK Hr. M's VAN GELDER MARK (Houtvaart)) 1514 ton BINNENDIJK (H. A. L.) 6873 ton TEGRI (Eefkingh) 280 ton SAFE (Salomons) 375 ton SIMON BOLIVAR (K N. S. M.) 8309 ton SLIEDRECHT (v. Ommeren) 5133 ton SPAARNDAM (H. A L.) 8857 ton O In totaal betreurt men 167 dooden. Behalve de Sliedrecht, die getorpedeerd werd, en de Tegri en de Safe, omtrent wier lot niets bekend is, werden alle andere genoemde Nederlandsche schepen, geheel of ge deeltelijk door mijnen vernield. 7 7 86 26 5 ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 95 TAFELZILVER Uitgebreide ■orteering. Nieuwste modellen. &egzti dan %hUtö,cften eocpavt NA VIER DECEMBER. Gisteren is te Londen de tekst gepubli ceerd van de .Order in Council" betreffen de de Britsche economische represailles te gen de Duitsche mijnenactie. r>"1 „Order" treedt 4 December in wer- ;n bepaalt het volgende: 1. Elk koopvaardijschip, dat uit een vijandelijke haven vertrekt, inclusief eeni ge haven in gebied, dat onder vijandelij ke bezetting of controle staat, kan, na 4 December 1939 gelast worden in een Brit sche haven of een geallieerde haven, de goederen te lossen, welke in zulk een vijandelijke haven aan boord zijn geno men. 2. Elk koopvaardijschip, dat na 4 Decem ber vertrokken is uit een niet-vijandelijke haven, en goederen aan boord heeft, welke van den vijand afkomstjg zijn of eigendom van den vijand zijn, kan gelast worden zulke goederen te lossen in een Britsche of een geallieerde haven. 3. De in een Britsche haven krachtens voornoemde voorschriften geloste goede ren, zullen gesteld worden onder de hoe de van het Prijzenhof. Tenzij het Hof ge last, dat de goederen worden opgevorderd voor Z.M.'s gebruik, zullen zij worden vastgehouden of onder leiding van het Hof worden verkocht. De opbrengst van de goederen zal betaald worden aan het Hof. Na het sluiten van den vrede zal het Hof beschikken over deze opbrengst en over de vastgehouden, maar niet verkochte goe deren. Niets kan echter het Hof verhinde ren om betalingen te verrichten uit de op brengst of goederen vrij te geven, wan neer het Hof dit noodig acht, en wel in de volgende twee gevallen: a) Indien aan het Hof op bevredigende wijze wordt aangetoond, dat de goederen neutraal bezit zijn geworden voor den da tum van deze „Order". b) Met toestemming van den bevoegden „officer of the crown". 4. In alle gevallen welke tot deze „Or der" behooren zullen zooveel mogelijk de wetten en gebruiken van het Prijzenhof worden toegepast. 5. Niets in deze „Order" zal van invloed zijn op de mogelijkheid, dat schepen of goederen in beslag worden genomen of gebracht onafhankelijk van deze „Order". 6. De woorden „goederen, welke van den vijand afkomstig zijn" omvatten goederen, welke hun oorsprong vinden in eenig ge bied onder vijandelijke controle of bezet ting, en de woorden „goederen, welke eigendom van den vijand zijn" slaan op die goederen, welke aan eenig persoon in eenig zoodanig gebied toebehooren. 7. Processen voortvloeiende uit deze „Order" kunnen worden gevoerd voor elk Prijzenhof met jurisdictie, waarop de re gelen van het Prijzenhof van 1939 van toepassing zijn. 8. De woorden „Britsche havens" kun nen slaan op elke haven binnen de juris dictie van eenig Prijzenhof, waarcp de re gelen van het Prijzenhof van 1939 van toe passing zijn. OFFIC1EELE TOELICHTING. Het ministerie van Economische Oorlogs voering heeft een toelichting gepubliceerd op den „Order in Council", met vermelding van de omstandigheden, waarin goederen kunnen worden vrijgelaten of de op brengst van den verkoop uitbetaald. Deze omstandigheden zijn: 1. Indien wordt aangetoond, dat de goe deren neutraal bezit werden vóór 27 Nov. 2. Naar goeddunken van de „Officer of the Crown", indien het schip, dat de goe deren vervoert, uit de laatste neutrale haver vertrokken is vóór II December. 3. Naar goeddunken van den „Officer", indien het contract, waarbij de goederen werden besteld, was opgesteld vóór 27 No vember en indien de kooper hierbij ver plicht werd de goederen in ontvangst te nemen op of vóór de verscheping, en mits hij ze vóór de verscheping betaalde en de goederen zich aan boord bevonden van een schip, dat uit zijn laatste neutrale haven vertrok vóór 1 Januari 1940. De controlehavens zijn Kirkwall of Duins, Duinkerken of Le Havre, of, ko mend van de Zwarte Zee of van de Mid- dellandsche Zee: Malta, Haifa, Port Said, Gibraltar, Marseille, Oran. Schepen, die zich niet vrijwillig melden in een van deze havens, zullen onderhevig zijn aan opbrenging ter controle. Alles zal worden gedaan om onnoodig oponthoud te voorkomèn. Den reeders wordt dringend aangeraden er voor te zorgen, geen lading aan te ne men, welke riet vergezeld gaat van certi ficaten van oorsprong. Het bezit van deze certificaten zal het onderzoek in de con trolehavens zeer vergemakkelijken. TOELICHTING VAN CHAMBERLAIN. Neutralen hebben den tijd om zich voor te bereiden. In een bijeenkomst van het Lagerhuis heeft de minister-president Chamberlain het woord gevoerd. Hij begon met aan te kondigen, dat de Britsche exportcontrole op vier December a.s. in werking zal treden, en dat deze controle het gevolg was van de talrijke niet te rechtvaardigen daden door Duitschland, waarbij het de overeenkomsten en conven ties, welke het zelf heeft onderteekend, heeft geschonden. De oorlog zooals deze thans te land wordt gevoerd kan inderdaad, zooals wel wordt gedaan, een „belegeringsoorlog" worden genoemd; ter zee echter is de si tuatie anders, zoo zeide Chamberlain. Daar wordt met doodelijken ernst gevoch ten, en. al'is er tot dusver geen groote vlootactie geweest, 'er zijn individueele ge vechten geleverd van groote hevigheid. Wij strijaen thans tegen een vijand, die geen eerecode schijnt te bezitten en die elke overeenkomst breekt, wanneer dit zijn zaak ten goede komt. Dit heeft ons ge noopt, de maatregelen te nemen, welke vervat zijn in de gepubliceerde „order in council". „Deze maatregelen", zoo aeide Cham berlain, „waartoe behoort de inbeslagne ming van Duitsche exporten, kunnen den neutralen last en wellicht verlies berokke nen, maar de maatregelen, welke er toe zullen bijdragen, de inspanning van Groot- Brittannië tot een goed resultaat te bren gen, kunnen ook de neutralen helpen. Wij zijn voornemens, ons best te doen, den neutralen, met wie wij geen twist hebben, zoo weinig mogelijk ongemak te bezorgen, voor zoover vereenigbaar met de aanhou ding van Duitsche exporten. De datum, waarop de nieuwe maatregel in werking treedt, is met opzet vastge steld op den 4en December, ten einde den neutralen landen ruimschoots tijd te geven zich er op voor te bereiden. Al onzen moed, vastberadenheid en va derlandsliefde zullen wij noodig hebben, om ons oorlogsdoeleinde te bereiken. Laat ons niet de fout maken, de kracht van on zen vijand te onderschatten. Wanneer wij dat doel bereikt hebben, dan zullen wij wellicht bemerken, zelfs een nog ruimeren blik en een sterker wil noodig te hebben, om den vrede te veroveren, dan noodig was om den ooriog te winnen. Ik twijfel er niet aan, of, wanneer die tijd komt, er mannen zullen zijn, die dien blik en dien wil bezitten. Ik vertrouw, dat zij wellicht meer geluk zullen hebben met en u zult 'e morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Tederen dag moet uw lever een liter lever-gal lnuw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende la, verteert uw voedael niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zUn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bjj apothekers sn drogisten, f. 0.76. het najagen van hun idealen, dan degenen gehad hebben, die tot taak hadden den vrede te winnen na den oorlog 19141918. ANTI-BRITSCHE TOON IN ROMEINSCHE PERS. „Levensrecht en bewegingsvrijheid van van beschaafde naties". De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint Dinsdagavond: Evenals eenige dagen geleden op een artikel in de „Evening Standard" van die strekking, reageert de „Giomale d'Italia" op een artikel in „News Chronicle", dat de mogelijkheid voor Engeland besprak van de sluiting der Dardanellen, het Kanaal van Suez, de Straat van Gibraltar. Het Ka naal en den zeearm tusschen Schotland en Noorwegen, om aldus Duitschland volledig te blokkeeren. De „Giornale d'Italia" noemt dit thema zeer gevaarlijk. Het kan er toe leiden, dat ook de volkeren die thans niet deelnemen aan den oorlog, gaan mediteeren over de heerschappij over territoria, havens en le vens, welke in de wereld worden gescha pen. Het noodigt hen uit dit alles te over wegen en dit steeds meer gefundamen- teerd, daar die toestand met het oog op levensrecht en de gerechtigde bewegings vrijheid van de beschaafde naties niet in eeuwigheid kan blijven voortbestaan. Terwijl hier zoowel officieuze als offi- cieele commentaren op de Engelsche en Fransche decreten betreffende den Duit schen export nog geheel ontbreken, is spe ciaal tegenover Engeland de toon in de Italiaansche pers niet bepaald vriendelijk. Behalve in de „Giomale d'Italia" signa leerden wij gisteravond uitgesproken anti- Engelsche artikelen in de „Messagero", de „Tribuna" en de „Popoio d'Italia". GEMEENTERAAD VAN ZOETER V/OUDE Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente Zoeteiwoude onder voorzitter schap van den burgemeester. Aanwezig al- la leden. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Door ir. J. C. Christiaanse wordt, in een aan den Raad gericht schrijven, geadvi seerd,, met het oog op mogelijke stijgingen van de prijzen van materialen en arbeids- loonen terstond na de goedkeuring de ver nieuwingen van de bruggen uit te voeren, waartegen, met het oog op de financieele basis van uitkeering en de annuiteitslee- ning, geen bezwaren worden gemaakt. De nachtverlichting. De voorzitter deelt mede, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken een nadere omschrijving omtrent het geduren de den geheelen nacht laten branden van de straatverlichting is ontvangen en, reke ning houdende met den wensch van de Re geering, zijn B. en W. met de Sted. Licht fabrieken overeengekomen de lantaarn- series te wijzigen, waardoor het mogelijk wordt de straatlantaarns voor de helft te ontsteken na 11 uur des avonds. De kosten voor deze nieuwe inschakeling bedroegen slechts 11.— Hiermede is tegemoetgeko men aan de door den heer Paardekooper ge maakte bezwaren tegen de groote uitgaven voor de verlichting. Een adres van C. L. van Velzen betref fende een inrijhek wordt, waar deze zaak bij B. en W. reeds in behandeling was, naar hei College gerenvoyeerd ter afdoening. Zonder hoofdelijke stemming wordt bij de behandeling van art. 12 van de Oorlogs- wet de minimum-vergoeding, die aangege ven was op de normen van de werkver schaffing (zijnde 28 ct. per uur) geadvi seerd aan den Opperbevelhebber deze te be palen op 3.per dag. Een „bakkie" koffie zonder suiker. Er komen babbelaars in den Raad. Onderwijl wordt dcor den bode de kof fie geserveerd en maken de raadsleden de opmerking, dat deze zonder suiker is ge schonken. De voorzitter maakt van dit intermezzo gebruik mede te deelen, dat het Centraal Distributiekantoor afwijzend heeft be schikt op het verzoek het Raadhuis als cantine te beschoüwen, weshalve ook geen suikerbonnen zijn ontvangen. Gelukkig kan de voorzitter mededeelen, dat een raadslid de toezegging heeft gedaan sui ker voor den Raad (ook voor de Pers?) be schikbaar te zullen stellen. De heer Wes- sel zegt toe „babbelaars" te zullen mee brengen. B. en W. stellen voor, art. 20, derde lid, van het ambtenarenreglement toe te pas sen ten aanzien van de Wed. P. Sep, zijnde 3 maanden uitkeering van de laatst geno ten wedde. De heer Meydam vraagt, of de Raad zich hierover moet uitspreken, waarop de voor zitter antwoordt, dat het regl. rept van een maximum van drie maanden, waaruit B. en W. hebben gelezen, dat het niet im peratief is voorgeschreven, en waar de Raad aldus de voorzitter de koorden van den buidel in handen heeft, moet daar ook de beslissing worden genomen. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Op het verzoek van het R.-K. Lyceum te Den Haag, wordt conform de begrooting, een subsidie van 25.verleend. B. en W. stellen voor de huishuur van het hoofd van de O. L. school te verlagen met f 50.en te brengen op 300. Adressant heeft deze verlaging gevraagd omreden, dat de herstellingen aan zijn wo ning, hoewel door den Raad goedgekeurd, door Ged. Staten zyn afgevoerd, dat zijn huis in slechten staat van onderhoud ver keert, vochtig en door de ligging naast een smederij minder goed bewoonbaar is. De voorzitter wyst er op, dat in de be- greoting voor 1940 een bedrag van 600. is uitgetrokken voor onderhoud van dit huis. De heer Paardekooper acht het nu niet het juiste tijdstip over deze huurverlaging te beslissen, vooral met het oog op de in uitzicht gestelde begrootingspost van 600 voor verbetering. De heer Meydam meent, dat het bepa len van de huur niet behoeft vastgekoppeld te worden aan het behoorlijk bewoonbaar houden van een huis. De voorzitter heeft echter geen bezwaar om de discussies niet te verlengen dit verzoek aan te hóuden tot de behandeling van de begrooting. Een verzoek van Klijn Hesselink om te gemoetkoming in de vervoerkosten van schoolgaande kinderen, als bedoeld in art. 13 der L. O.-wet 1920, wordt op voorstel van B. en W. afgewezen, omdat de christe lijke school aan de Stadhouderslaan op geen K.M. van de woning van adressant ligt. Een gementebode uit duizend. Aan de orde komt nu de benoeming van een gemeentebode. Ingekomen zijn de sol licitaties van 751 personen waarvan 11 te laat. De alphabetische aanbeveling van B. en W. luidt als volgt: J. van Bemmelen, M. G. Broxterman, Th. Heemskerk, N. van der Meer, N. F. Slootweg en B. J. van Veen. B. en W. stellen voor de benoeming te laten ingaan op 1 Januari 1940. De Raad gaat ter bespreking van de sol licitanten in geheime zitting en na een kwartier wordt na de heropening tot de stemming overgegaan. De uitslag van de stemming was Th. C. Berg 7 stemmen, B. J. van Veen 3 stemmen en N. v. d. Meer 1 stem. Gekozen de heer Th. C. Berg. Van de rondvraag maakte alleen de heer Paardekooper gebruik met de opmerking, dat de raadsleden in den laatsten 'tijd ge heel verstoken blijven van de toezending van de raads- tukken, met verzoek deze weder, als vroeger, te verstrekken. De voorzitter zegt, d?t de stukken dezen keer '"elfs langer dan anders ter visie heb ben gelegen en dat er ock geen belangrij ke stukken waren. Dok de tijdsomstandig heden hebben de besparing van werk noo dig gemaakt, doch in dei vervolge zullen belangryke stukken wpder bij de agenda worden ingesloten. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6