Dit boeiende verhaal is heden in Boekvorm verschenen 35 cent ZATERDAG 25 NOVEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BINNENLAND HET INCIDENT BIJ VENLO. Nog een Engelsche lezing. Reuter meldt uit Londen: Naar verno men wordt, hebben captain Stevens en de heer Best, die bij Venlo aan de Neder- Iandsch-Duitsche grens door de Duitschers zijn ontvoerd op 9 November met medewe ten van de Britsche regeering een bezoek gebracht aan de grens. Zij waren eenigen tijd in verbinding met hooggeplaatste Duitschers en 9 November kregen zij een uitnoodiging om te Venlo een Duitsch af gezant te ontmoeten, die hen gaarne een aantal „vredesvoorstellen" wilde overhan digen, teneinde deze aan de Britsche re geering te doen toekomen. Best en Stevens hebben nooit Britsche voorstellen overhandigd aan de Duitschers. Toen zij bij Venlo aankwamen, werden zij aangevallen en naar Duitschland ver voerd. De autoriteiten werden hiermede in ken nis gesteld en men veronderstelt, dat bei den neg in leven zijn en zich te Berlijn be vinden. Best en Stevens hadden de Nederland- sche autoriteiten in kennis gesteld van de aard van hun opdracht en een Neder- landsch officier kreeg opdracht hen te ver gezellen en op te letten, dat niets zou ge schieden, dat in strijd was met de Neder- landsche neutraliteit. Het schijnt, dat de Gestapo ontdekt had, wat gaande was en besloten heeft een ein de te maken aan de vredesbeweging in vooraanstaande kringen aan Duitsche zij de. Eenige dagen geleden schijnt het bij Himmler te zijn opgekomen deze zaak in verband te brengen met dep bomaanslag te Muenschen. DR. COLIJN EN DE UNILEVER. Scherp commentaar van Protestantsch- Christclijk landbouwblad. Dr. H. Colijn is benoemd tot lid van de Raad van Adviseurs van de Unilever. Dit heeft de redactie van „Ons Platteland", het orgaan van de Protestantsch-Christe- lijke Boeren- en Tuindersbond aanleiding gegeven tot een scherp commentaar. Na uiting gegeven te hebben aan de bewon dering voor Dr. Colijn's staatkundig op treden, schrijft het blad: „Des te beter zal men kunnen gevoelen wat ontroering er over ons kwam, toen we lazen, dat dr. H. Colijn zitting heeft genomen in de Raad van Adviseurs van de Unilever. Wij kunnen begrijpen, dat voor den oud- directeur van het Olieconcern deze stap niet zoo groot is, maar zijne excellentie moge weten hoe ons deze stap bedroeft. Wij hebben het destijds medegemaakt, dat Colijn in gezelschap van Idênburg met de hand op de belofte aan dr. Kuiper op diens sterfbed gedaan, zich weer aan het politieke leven gaf. Wij hebben met zoovelen onze tranen van blijdschap niet kunnen weerhouden. Tot hiertoe heeft dr. Colijn zijn belofte vol komen en met groote zegen gestand ge daan. Door het thans echter weer voor het trustwezen openlijk op te nemen en dat nog wel in een verband, dat ons bedrijfs leven in het algemeen en de vrijheid van de boerenstand in het-bijzonder zoo ernstig bedreigt, plaatst zijne excellentie vele van zyn trouwste volgelingen voor vele vragen. En ons hart krimpt inéén bij de ge dachte aan de fiolen van vijandschap, die thans zullen uitgegoten worden. We had den het bovenstaande reeds in de pen, toen ons een particulier schrijven bereik te, dat er reeds een funeste uiting van was. Ons vertrouwen in de gave persoonlijk heid van dr. Colijn blijft ongeschokt. Maar adviseur van de Unilever en politiek lei der lijkt ons een niet mogelijke combi natie. Wij schrijven dit niet met politieke be doelingen, maar als strijders voor de boe- renbelangen". JOEP NICOLAS NAAR AMERIKA. Naar wij vernemen, zal de bekende gla zenier Joep Nicolas binnenkort naar Amerika vertrekken om daar een groote opdracht uit te voeren. De tijdsomstandig heden hebben er toe geleid, dat Nicolas het besluit genomen heeft met zijn gezin voor goed naar Californië te verhuizen. P. Ahsmann t. Wij hebben gisteren mededeeling gedaan van een ongeluk, waarbij te Waardenburg een onderofficier, die met zijn auto tegen een vrachtauto reed, om het leven is ge komen. Deze onderofficier is gebleken te zijn de heer P. Ashmann uit Hilversum. De heer P. Ashmann, sedert April van dit jaar gemobiliseerd, was sinds het voorjaar 1938 werkzaam aan de redactie van de „Utrechtsche Courant". De „Utrechtsche Courant" schrijft met groote waardeering en erkentelijkheid over deze veel-belovende jonge kracht, „die niets dan sympathieke herinneringen ach terlaat". „Zijn belangstellingen waren veelzijdig en zijn ijver was onbegrensd. Letterlijk stond hij dag en nacht klaar voor de krant". WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BRITSCHE WILLEKEUR. De nieuwe maatregel, door de Britsche regeering (en in navolging daarvan ook door de Fransche) toegepast op den neu tralen handel, die geen waren meer, hoe onschuldig ook, van Duitsche herkomst mag vervoeren, heeft hier te lande groote ergernis gewekt. Zoo schrijft de Tij d: „De Duitsche kust zelf is niet effectief geblokkeerd; een blokkade van Duitsch land dóór de neutrale landen heen is rechtens 'n wanbegrip, en zelfs dit wan begrip is niet toepasselijk op de maatrege len, die de Britsche marine straks ook in verre oceanen op goederen van Duitschen oorsprong of Duitschen eigendom wil toe passen. Engeland zelf dient dan ook de rechten die het zichzelf nu toekent, en die slechts met de exorbitante bevoegdheden eener effectief-blokkeerende marine te verge lijken zijn, niet als een blokkade aan, maar als „represailles". Een woord, waarmee het recht eenvoudig opzij geschoven wordt, om plaats te maken voor de willekeur.... De Britsche regeering noemt deze nieu we maatregelen een gerechtvaardigde re presaille wegens 't volkenrechtelijk onge oorloofde gebruik, dat de Duitschers van het mijnwapen zouden hebben gemaakt. Het bewijs, dat de mijnen aan de Engel sche Oostkust, waardoor in deze laatste dagen zoovele kostbare schepen zijn ten onder gegaan, door Duitsche strijdkrachten gelegd of uitgestrooid zijn, is niet geleverd. Kan het ooit geleverd worden? En als een Engelsche overtuiging, dat de mijnen Duitsch zijn, de represaille-maatregelen misschien „rechtvaardigt" voor het Engel sche gevoel, rechtvaardigt zy ze nog niet tegen de neutrale rechten.. De neutralen, en Nederland op een der eerste plaatsen onder hen, zullen mede de schade lijden van deze weerwraak. Aan onze scheepvaart en onze productie, aan de werkgelegenheid in ons land zullen die Britsche maatregelen onvermijdelijk zware schade toebrengen. Terwijl Chamberlain's aankondiging in 't Lagerhuis met gejuich werd begroet, kunnen de neutrale regeeringen haar slechts beantwoorden met de meest erns tige protesten." VERWERPELIJKE PRACTIJKEN. Naar aanleiding van het feit, dat het Ne- derlandsche motorschip Sliedrecht door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht, schrijft de Nieuwe Rotterd. C r t. onder bovenstaand opschrift: „Eenige dagen geleden hebben wij een ernstig protest doen hooren tegen het be sluit van de Engelsche regeering om, in flagranten strijd met het internationale recht, Duitsche exportgoederen, welke met neutrale scheper worden vervoerd, aan te houden en in beslag te nemen. De practij- ken van Duitsche zijde, zooals zij zich heb ben geopenbaard met betrekking tot het vernietigen van het neutrale motorschip Sliedrecht, zijn niet minder verwerpelijk. Door de nog betrekelijk schaarsche be richtgeving is in elk geval reeds komen vast te staan, dat de Sliedrecht, een Ne- derlandsch schip, met een lading olie op weg was naar een Noorsche, dus een neu trale haven. Hoewel den duikbootkapitein zulks overtuigend uit de ter inzage ver strekte papieren moet zijn gebleken en hoewel de kapitein, volkomen terecht, nog eens uitdrukkelijk tegen de voorgenomen vernietiging van schip en lading heeft ge protesteerd, werd de Sliedrecht tot zinken gebracht. Deze oorlogshandeling kan in geen ge val door den beugel en Berlijn zal dienen te beseffen, dat deze practijken het ver trouwen in de Duitsche verklaringen inza ke het ontzien van de werkelijk neutrale belangen evenzeer schokken als de Brit sche besluiten en handelingen soortgelijke verzekeringen van deze zijde op losse schroeven stellen. Ergerlijk is 'aarenboven de wijze, waar op de Duitsche duikbootkapitein de om standigheden, waarin de bemanning ver keerde, heeft veronachtzaamd. Het schip bevond zich kennelijk zeer ver uit de kust. De bemanning was genoodzaakt in de open booten te gaan, omdat .e duikbootkapitein, wegens gebrek aan ruimte aan boord van zfjn oorlogsbodem, v. eigerde de Nederland- sche zeelieden over te nemen. Hoe ongun stig de weersomstandigheden waren, kan blijken uit het feit, dat de twee booten el kander spoedig uit het zicht verloren. Tot dusver is slechts de kleinste boot aan land gewomen. Men behoeft geen rijke fanta sie te bezitten om zich de ontberingen, waaraan de inzittenden gedurende meer dan een week zijn blootgesteld geweest, voor oogen te stellen. Van de tweede boot is nog geen levens- teeken vernomen. Moge de opsporing, waartoe de Britsche admiraliteit haar me dewerking heeft toegezegd, alsnog tot een verheugende uitslag leiden. Op dit oogen- blik verkeeren de verwanten van de ove rige opvarenden van de Sliedrecht nog in de pijnlijke en beklemmende onzekerheid over het lot der hunnen. Daargelaten het recht de neutralen uit de internationale verdragen, is deze behan deling van een neutrale bemanning dusda nig van humaniteit gespeend, dat men van or.ze regeering mag verwachten, dat zij in haar ernstige protest te Berlijn aan deze zijde van de gebeurtenissen de noodige aandacht zal schenken." Agenda LEIDEN. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Heden Zaterdag van 8.159.15 uur Bi bliotheek. Beurtrooster: Heden Zaterdag: G. Bot en A. Gieske; Zondag alle commissarissen pre sent, welke een beurt hebben waar te ne men. Maandag: A. Verhoogt en A. de Gunst; Dinsdag: alle commissarissen pre sent, welke een beurt hebben waar te ne men. Donderdag: C. Goddijn en B. Hille- naar; Zaterdag: G. Bot, P. Rijzevoort. Zondag: Jaarfeestviering, 's Morgens te 9 uur in de St. Lodewijkskerk de H. Mis waaronder plechtige algemeen H. Commu nie. Na de H. Mis wordt gezongen „Knielt Christenschaar". Van 12.301.30 uur plaatsbespreking in de Vestibule van de Stadsgehoorzaal. De zaal is geopend van 12.302.30 uur voor de gezellen. Van 12 uur Bibliotheek. Van 12 uur zitting St. Joseph's Spaarkas, welke wordt waar genomen door den heer O. Bik; verder is de zaal d engeheelen dag gesloten. 8.15 uur Feestavond in de Stadsgehoorzaal voor ongehuwde eezellen met hunne ouders. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur. 8 uur Biljart- en Tafel tennisclub. Dinsdag: 8.15 uur Feest avond in de Stadsgehoorzaal voor de ge huwde gezellen en de donateurs De zaal voor ontspanning is gesloten. Woensdag: Geen repetitie Liedertafel. 8.30 uur repe titie Tooneelclub Adolf Kolping. Don derdag: Bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 8.30 uur bijeenkomst schaak club „De Raadsheer". Vrijdag: 8.30 uur repetitie muziekgezelschap „Frans Schweit zer". Zaterdag: Bijeenkomst voor de le den van 810.15 uur. 8.159.15 uur Biblio theek. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars" Mededeelingen: Maandag, Woensdag en Donderdag des avonds te 6.30 uur spreek uur van den Eerw. Vice-Praesr-s aan de Pastorie. Gezellen geeft u zich zoo spoedig mogelijk op voor de a.s. Kerstretraite van 2528 December, ^ereoeding f 6.50. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Te 8 uur H. Mis in de Lodewijks kerk voor de leden van den Slagersgezellen bond „St. Jaris", waarna algemeene H. Communie. Daarna gemeenschappelijk ont bijt in het Bondsgebouw Feestavond Slagersgezellenbond St. Joris on het Bonds gebouw, aanvang 8 uur Maandag: Re petitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Pul- chri Studio", 8 uur (zaal 6) Dag. Be stuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur (Kantoor) Kantoor Bouwvakarbeiders- tond, (Zaal 10), nam. 7.308.30 uur Dinsdag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afd. Leiden en Omstre ken op het Kantoorf van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam. 6.308.00 uur Woensdag: Bestuursvergadering Graf. Bond 8 uur Woensdag: Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur De Poedelaars, 8 uur. (Zaal 9) Repetitie R. K. Tooneel- vereeniging „Vondel", 8 uur Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur Bibliotheek 78 uur. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: De Schola zingt in de Hoogmis bij gelegenheid van het St. Odo-feest Maandag: half zes Jongere Aspiranten 6 uur: Oudere Aspiranten Dinsdag: 6 uur Schola Donderdag: 6 uur Schola Vrijdag: half 6 Crescendogroep De Scho la zingt in het Lof, daarna in de kerk re petitie met de heeren voor Kerstmis! Hallo boys! We vieren vandaag ons Pa troonsfeest. het feest van St. Odo! Wel ge feliciteerd allemaal, hoor, en zorgt trouwe leden van ons Jongenskoor te zijn. De H. Mis vanmorgen is voor ons allen opgedra gen en onze Patroonheilige zal zeker voor onze boys zorgen, maar.allemaal mee werken. Dan.... binnenkort hebben we het St. Nicolaasfeest. Ik zit daar een beetje mee in mijn maag, niet dat ik nu al zoo veel speculaas heb gegeten, maarwe zijn ons gewone repetitielokaal kwijt, en er moet toch worden gegrabbeld!! Ik hoop een ander gaatje te vinden. Zondag 3 December na de Hoogmis verwacht ik de Leidersraad bijeen voor een bui tengewone vergadering. Er zal zwaar wor den geboomd! Boys! Ik hou zwarte Piet wel in de gaten, dat ie ons niet vergeet! Trekken jullie 'm ook eens aan z'n jassieü Ja? Mooi! Hallo hoor! Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERPAR. ST. FRANCISCUS- LIEFDEWERK. Zondag 9 uur: Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt en recreatie. 6 uur: Lof waarna recreatie. 7.30 uur: Ge zellen. Maandag 6.45 uur: Franciscus- vrienden I. 8.30 uur: Gezellen. Dins dag: 6.30 uur: Sloyd I en n. 8 uur: Gym nastiek. Woensdag 6.45 uur: Franciscus- vrienden II. 8.15 uur: Godsdienstonder richt waarna recreatie. 8.30 uur: Fran- ciscusridders I; Zaagclub; Gezellen. Donderdag 8 uur: Mondorgelclub. Vrij dag: 6.45 uur: Sloyd III en IV. 8.30 Gezel len. Zaterdag 6 uur: Franciscusridders II 7.30 uur: Franciscusridders III. 8 uur: Tooneelclub. KRUISVAART. Cohort „St. Petrus". Burcht: Garenmarkt 36. Zondag: 3 uur Tooneelrepetitie Dins dag: 6 uur Sleutelkoor 8 uur St. Ste- phanusban 8 uur St. Aloysiusban Woensdag: 4 uur Jongensdansen 8 uui Kard. v. Faulhaberban Vrijdag 6 uur Sleutelkoor Zaterdag: 7 uur K.J.C. Mis 5.45 St. Lodewijkban. Kruisvaarders! Werft abonné's aan voor ons mooie, her nieuwde maandblad „De Jonge Wacht". Cohort „Aeternus Pater". Burcht: „St Antcnius Clubhuis." Zondag. 7.30 uur H. Mis, waaronder Algemeene H. Communie voor Welpen, Verkenners, Voortrekkers, aspiranten, Kruis toch te rs en Maria Congreganisten. 4 uur; Zanggroep. 4.15 uur: Ontspanning 5 uur Tooneelgroep-Bibliotheek. Maandag. 7.30 uur: Willibrordus, Bonifa- tusban, too nee Ig roep. Woensdag. 7.35 uur: Servatius Pasohalisban. Donderdag. 7.30 uur: Francisous Tarcisiusban. Vrij dag. 7.30 uur: Aspirantenfoan I en II. Cohort „St Pancras." Burcht: Anna Paulownastraat Maandag. 7 uur: Gedialogeerde H. Mis 8 uur Grone Vendel. Dinsdag. 8 uur: Kruis vaar bkring. Donderdag 8 uur: Roode Vendel. Zaterdag. 67 uur: af rekenen 3 ets. fonds en contributie. OEGSTGEEST. Cohort: „St. Bernardus." Burcht: R.K. School. Zondag: 7 uur. H. Mis met Algem. H. Communie. 11.30 uur: Tooneelclub. Elisabèthpenning: Miohaël Pro ban. Maandag: 78.30 uur. Miohaël Pro ban. Woensdag: 6.458.00 uur: Ignatiusban 8.009.15 uur Tarcisiusban. WARMOND. Kruisvaart. Woensdag. 7.30 uur: Mgr. Aengenent-, Miohaël- en Tarcisius-ban. Zaterdag. 7.30 uur: Willibrord- en Jeroen-ban. Jongens, vanaf heden worden de bijeen komsten weer in de burcht gehouden, Al» het ringverband weer begint, zal het door schildknapen bekend worden gemaakt Ons wachtwoord voor de maand Decem ber is: Thuis het best En toch zijn er jon gen, die hun vermaak op straat zoeken. Jongens zoek ji vermaak in huis; en maak het doar gezellig. Van deze plaats bren gen wij dank aan de Gebroeders Beugels- drijk die ons te hulp zijn gekomen, toen on ze burcht door de militairen was bezet; dan zij him medewerking hebben wij ons werk door kunnen laten gaan. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie: O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Clubhuis: Maria Gijzensteeg. Maandag: 6.458.15 uur „Gemma Gal gang-roep 78.30 uur „Liduina"-groep 7.309 uur „Marg. Sinclair"-groep 8.159.45 uur „Maria"-groep Dinsdag: 7.30 uur H Mis en Alg. H. Communie Donderdag: 7.308 uur Tooneel 8.15 uur „Caecilia"-groep Vrijdag: 78.30 uur „Theresia"- en „Agnes"-groep. Aanmel den van nieuwe leden op de clubavonden. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Gevestigd: Van Beesel, Magaretha M. Roskam, Noordeinde 28. Van Leidl- schendam, Johanna M. A. van Rodenrijs, Prins Hendrikstraat 3c. Van Hazers- woude, Pieter van der Werf, Rietveldsche- pad 15. Van Leiden, H. Snel, Raadhuis straat 44. Van Bodegraven, C. M. Kem penaar (Wed. L. Kwakernaak), Gnephodc 15a. Vertrokken: P. de Góede, naar Den Haag. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Diefstal. Toen gisteravond de sigaren- grossier Z. uit Bodegraven enkele oogen- blikken voor zaken vertoefde in den siga renwinkel van J. B. alhier, kwam hij bij zijn terugkomst tot de onaangename ont dekking dat uit zijn aldaar geparkeerde auto een pak sigaretten en sigaren was ontvreemd ter waarde van 25 gulden. Van de daders (hoewel direct een onderzoek werd ingesteld) was geen spoor te vinden. Het is voor de betrokken reizigers zeker aan te bevelen, om geen auto ongesloten langs den weg te laten staan. UITHOORN Geboren: Johannes Jacobus, zoem van Th. N. Voorn en W. J. Kuipers. Antonius, zoon van C. J. Zaal en M. P, Sanders. Overleden: Lamibertus de Jongx, 85 jaar. Deze spannen-'e vertelling met plm. 300 illustra ties uitgevoerd in prachtkleurendruk kost slechts af jehaald aan ons bureau, Papen<racht 32 of bij onze agenten. 42Va cent franco per post (na ontvangst van het bedrag) Wacht niet met te bestellen, de voorraad is beperkt

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6