STADS NIEUWS öt NATUURLIJK ZATERDAG 25 NOVEMBER 1939 DE EIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnenvmtsprys: voor Lctdan 18 cent per week; 1 2.50 per kw&rtaaL BU onze agenten i0 cent per wook; f 'i.60 per kwartaal Franco per po»t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER 7 TOENEMENDE WIND. De BUI seint: Verwachting: Tot krachtig of stormachtig toenemende meest Zuid-Westelijke wind, overdag be trokken tot zwaarbewolkt en tijdelijk re gen, weinig verandering in temperatuur. Den Helder: zwaarbewolkt, matige N. W. wind, 7 gr. C. Vlissingen: lichtbewolkt, matige W. N. W. wind, 1 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, zwakke Z. W. wind, 3 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke W. Z. W. wind, 3 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk van 1036 mbar over Rusland is verder naar het Oosten getrokken, en is hedenmorgen bij het Oeralgebergte gelegen. Bij de Azoren ligt een hoogedrukgebied, dat in zijn kern ox.geveer gelijke luchtdrukwaarden ver toont. Dit wcrdt aan de Noordzijde aan getast door een depressie, die zeer actief b.'ykt te zijn. De kern bevindt zich vanmor gen met de barometerstanden onder 985 n.bar ten Zuid-Westen van IJsland, waar op de Zuidkust een zeer zware Oosterstorm woedt. Onder invloed van dit minimum daalt ook op de Faroer en Groenland de druk weer. Tufeschen Janmayen en het Be reneiland ligt een vrijwel stationnaire de pressie van 995 mbar. Onder invloed hier van is plaatselijk langs de Noorsche kust een groote hoeveelheid neerslag gevallen, Ona meldt 25 m.m., Kinn 17 m.m. In ons land is de temperatuur wat gestegen. Het front, dat gisterenmorgen over onze kust lag, heeft zich naar het Oosten verplaatst, en veroorzaakte hier nogal wat neerslag. Aan de achterzijde van dit front is het weer buiig, waarbij regen en hagel voor kwam. In Noord-Italië is het koud. Uit de Po-vlakte worden temperaturen onder het vriespunt gemeld, evenals uit de Bal kan. Aan de Westkust var de Zwarte Zee werden groote hoeveelheden regen en sneeuw afgetapt. LUCHTTEMPERATUUR 7.3 gr. C. LICHT OP VOOR FTETSERS e.a.ï Van Zaterdagnamiddag 4.27 uur tot Zondagmorgen 7.08 uur; van Zondagna middag 4.26 tot Maandagmorgen 7.10 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 26 Nov. voorm. 1.55 en nam. 2.20 uur; op Maandag 27 Nov. voorm. 2.40 en nam. 3.05 uur. Maan op 3.22 uur Zaterdagmiddag. Maan onder 6.48 uur Zondagmorgen. Maan op 4.Zondagmiddag. Maan onder 7.52 uur Maandagochtend. Academienfeuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten de heeren J. van Leeuwen, Den Haag, J. P. van der Me uien. Overveen; Propaedeutisch examen Theologie de heer E. C. van Offeren, Haarlem. Geslaagd voor het examen v. Apothe kersassistent te Leiden de dames G. C. Dekker, Voorschoten, C. Deen, Den Haag, L. M. D. Gusdorf, Den Haag. DE BLOEDTRANSFUSIEDIENST BEGINT ZIJN ARBEID DUIZEND GEVERS(donores) GEVRAAGD Mannen zoowel als vrouwen zijn welkom Ongeveer een maand geleden is in de plaatselijke bladen een beschrijving ge geven van de organisatie der bloedtrans fusie over het geheele land. Men heeft daarin kunnen lezen, dat het Nederland- sche Roode Kruis deze organisatie in de gemeenten zou uitbouwen. Zulk een plaatselijk comité is, op initiatief en onder het eere-voorzitterschap van onzen Bur gemeester Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, tot stand gekomen. Het is reeds met zijn werkzaamheden begonnen. Over het doel en de beteekenis der bloedtransfusie behoeft hier niet veel te worden gezegd. Zij werkf levensreddend by vele ziekten, maar vooral in oorlogstijd redt zij talrijke gewonden van den dood door verbloeding. Ir den Spaanschen bur geroorlog heeft men in dit opzicht zeer gunstige ervaringen opgedaan. Men kan echter niet zonder meer bloed van den eenen mensch bij den ander in spuiten. Ten eerste moet vaststaan, dat de gever(ster) gezond is, maar ook dat zijn (haar) bloed voor den ontvanger geschikt is, want dit is niet altijd het geval. Er moet dus een onderzoek van de gevers (sters) voorafgaan. Men rekent, dat één op elke 50 inwoners zich als gever (ster) zal moeten aanmelden i te komen tot één op 80 goedgekeurde gevers (sters). Voor Leiden zullen ongeveer duizend goedge keurde gevers (sters) noodig zijn. Verder zij er op gewezen, dat het af nemen van bloed geheel onschadelijk is en de kleine bewerking pijnloos gescv 'edt. Men behoeft er dus niet tegen op te zien. In vredestijd vraagt men gevers(sters) tusschen 21 en 60 jaar, doch voor oorlogs tijd, en daar gaat het hier in hoofdzaak over, is geen leeftijdsgrens naar boven gesteld. Zoowel mannen als vrouwen komen in aanmerking 1 Het onderzoek naar geschiktheid zal geschieden in het Rijks Academisch Ziekenhuis, en wel als regel 's avonds. Aangezien het onderzoek veel geld kost, zal het Comité een beroep doen op de ingezetenen om deze middelen bijeen te brengen. Uitdrukkelijk voegen wij hier echter aan toe, dat aan het zich opgeven als donor, noch aan het onderzoek, noch aan het geven van bloed eenige kosten verbonden zijn. Het onderzoek in het Acad. Ziekenhuis alhier zal geschieden door specialisten zoo wel als huisartsen. De specialisten dr Korthoff, prof. Lignac en dr. Steenhuis, zullen zich voornamelijk belasten met de keuring voor de bloed groepen, terwijl 'n tiental huisartsen onder leiding van dr. Bruins Slot zich met de algemeen medische keuring zullen belas ten. Men hoopt spoedig de beschikking te hebben over omstreeks 1500 personen, die zich aan deze keuring willen onderwerpen en uit hen hoopt men minstens de in to taal dringend noodige donores te kunnen recruteeren. Wanneer men rekent 60 a 80 keuringen per week te kunnen verrichten, zal er omstreeks een half jaar noodig zijn voor dat dit veel omvattende werk gereed is. Daarom temeer doen wij een beroep op ieder, die niet door militairen dienst ge bonden is, om zich onverwijld op te geven. Met het oog op den Internationalen toestand is SPOED geboden. Men be denke, dat het hier kan gaar om het eigen leven, alswel om dat van zijn mede-burgers. Men geve zich onmiddellijk en in grootcn getale op aan: Het Secretariaat van de Werfcommissie voor den Bloedtransfusiedienst te Leiden, Nieuwe Mare 13a, Bureau van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst. Het Medisch Centrum voor den Bloed transfusiedienst van het Roode Kruis, Rijks Academisch Ziekenhuis te Leiden. Of bij het Secretariaat van De Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", afd Leiden. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Afd. Leiden. De Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst, Afd. Leiden. De Vereeniging van Huisartsen te Leiden. De Vereeniging van Medische Specialis ten te Leiden. Het Departement Leiden van de Maat schappij tot Bevordering der Pharmacie. Vrijwillige Vrouwelyke Hulp te Leiden. De Nederlandsche Vereeniging voor E.H.B.O., Afd. Leiden. De eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling Afd. E.H.B.O. te Leiden. De R.K. Vereeniging tot Wijkverpleging te Leiden. Wijkverpleging van den Nederlandschen Protestanten Bond te Leiden. De Vereeniging tot Wijkverpleging „Bethesda" te Leiden. Den Leidschen Christelijken Besturen bond. De Sociaal Democratische Vrouwen Propaganda-Club. Den Bond van Nederlandsche Onder wijzers Afd. Leiden. De St. Augustinusvereeniging voor R.K. Onderwijzers Afd. Leiden, bond, afd. Leiden. De Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen, Afd. Leiden. Het Leidsch Studenten Corps. Vereeniging van Vrouwelyke Studenten te Leiden. De R.K. Studentenvereeniging „St. Au- gustinus" te Leiden. De StudentenVereeniging „Unitas" S.L. B. te Leiden. By de opgave gelieve men te vermelden, „voor vredestijd", „voor oorlogstijd" of „voor beiden". Na deze opgave zal men worden opge roepen voor onderzoek. De Commissie: Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Eere-Voorz. Dr. M. D. Horst, Voorzitter. D. C. Kok, Apotheker, Secretaris. Mevrouw E. E. Vos-Bod anowitz, Penningesse, gironummer: 319540, LEIDEN. UITREIKING DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN. Voor de laatste maal wekken wij de inge zetenen'op de hen toekomende distributie- stamkaarten op de daarvoor in de officieele kennisgevingen aangegeven dagen te ko men afhalen. Er is groot belang by dat een ieder in het bezit van een stamkaart is, niet alleen voor de distributie van levensmiddelen, doch ook en niet op de 'aatste plaats omdat de stamkaart ook moet dienen voor identiteits bewijs (Binnenlandsch paspoort). De uitreiking heeft plaats tusschen 8 uur v m. en 5 uur n.m. en bovendien des na middags tusschen 7 en 9.30 uur in perceel Breestraat 117. Ieder heeft dus gelegenheid genoeg om op tijd te komen. Is men verhin derd, geve men iemand anders een mach tiging mede om de kaart(en) af te halen. EEN SINT FRANCISCUS VAN PIETER GERAEDTS. Door de kunsthandel „Bij de toren" te Leiden werd een nieuwe Sint Franciscus- plaat in den handel gebracht, reproductie naar een schilderij van Pieter Geraedts uit Warmond. Een fijnzinnige verbeelding van den nederigen arme van Assisl. Het is een buste; de aureool, die het gelaat omgeeft, verleent een zeker traditioneel cachet, ter wijl toch de behandeling iets eigens heeft, dat van werkelijke moderniteit getuigt. Het ascetische gelaat is omhoog gericht, de groote, bezielende oogen staren wereld- verloren naar een hoog, onzichtbaar Doel. Het aangezicht is beenderig, maar de fijn gesneden trekken zyn uiterst zacht en mild en spiegelen den eenvoud af van het echte kind van God. De tinten zyn uiterst sober gehouden, maar door heel die sober heid speelt iets van de levensweelde, die alleen de heiligen kennen. Het wil me voorkomen, dat deze Franciscus-verbeel ding het meest de barokke Franciscus van Rubens en de Spaansche meesters nadert. In elk geval een fyne plaat, die de tal rijke Franciscus-vrienden van onzen tijd graag in hun huiskamer zullen zien, om voortdurend aan de hooge idealen van den Poverello herinnerd te worden. Dr. H. v. R. WAARSCHUWING. De Armenraad waarschuwt tegen het echtpaar J. Beker-van Veen, dat thans de gemeente Leiden afloopt om kleeren of vodden. De man bezorgt briefjes waarop staat dat zijn vrouw licht T.B.C. is en dat hij een donkere bril moet dragen. Uitvoerige inlichtingen te bekomen bij het bureau van den Armenraad. zullen wij gaarne Uw defecte naaimachine repareerenDit zou echter overbodig zijn als U een KWALI- TEITS naaimachine gekocht had van C. F. MEERPOEL s*" ALLEEN: Breestraat 171. R.R. MILITAIREN-VEREENIGING. U wilt allen wel iets doen om het den R.K. Militairen in hun vrijen tyd gezellig te maken. Welnu, nu krijgt U daar een bijzonder mooie gelegenheid voor. Het Bestuur stelt zich namelijk voor om in de R.K. Militairen Vereeniging een ge- zelligen St. Nicolaas-avond te geven op Donderdag 7 December, uit onze stad wordt verwacht Een groote opkomst van onze Militairen Een afwisselend programma van mu ziek en zang zal trachten den Militairen enkele oogenblikken hun gedachten naar eigen huiselijke gezelligheid te brengen. Werkt gij nu daaraan mee om voor onze Militairen een surprise te bezorgen, aan de R.K. Militairen Vereeniging, Mare 34. Ook sigaren en sigaretten worden in dank aanvaard. Het Bestuur en onze Militairen zullen U er hoogst dankbaar voor zijn. Vooral in deze dagen voelen zy het ge mis van hun huiselijken kring het meest, maak het thuis met de St. Nicolaas gezel lig, maar vergeet onze Militairen niet. St. Nicolaas met zijn knechten hebben ons reeds toegezegd persoonlijk de Militai ren te willen toespreken en hun de sur prises door de goede burgers geschonken, te willen uitdeelen. Giften worden in dank aanvaard. Giro-nummer 288972. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Van 25 November 1930 tot en met 5 Dec. De Commissaris van Politie maakt be kend, dat in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December 1939, de winkels ingevolge de bepalingen der Winkelslui tingswet, tot 10 uur n.m. geopend mogen zijn, uitgezonderd de Zondagen 26 Novem ber en 3 December. Het winkelpersoneel boven 18 jaar mag gedurende dit tijdvak elf uur per dag en 66 uren per week arbeid verrichten, met dien verstande, dat in het tijdvak van drie achtereenvolgende weken, aanvangende 20 November, niet meer dan 172 uren arbeid mag worden verricht. Jeugdige personen van 16 en 17 jaar mogen gedurende dit tijdvak 10 uur per dag en 60 uur per week arbeid verrichten, met dien verstande, dat in het tijdvak van 3 achtereenvolgende weken, aanvangende met 19 November, niet meer dan 166 uren arbeid mag worden verricht. Deze jeug dige personen mogen na 8 uur n.m. geen arbeid verrichten. De te volgen werktijdregeling moet blijken uit een naast de arbeidslijst opge hangen geschrift. Voor de Zondagen 26 November en 3 December gelden de gewone bepalingen. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De najaarsvergadering. In het café „Schuttershof' heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstre ken de najaars-ledenvergadering gehou den. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J. Zitman, hetgeen in het laatste halfjaar in het wereldgebeuren is veranderd. Hy wees er op hóe de interna tionale toestand het bouwen van woningen door den hoogen kostprijs nagenoeg niet meer mogelijk heeft gemaakt, waardoor een tekort aan woningruimte in de naaste toekomst is te verwachten. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat de nationale huurbelasting door het nieuwe Ministerie is teruggenomen en betuigde zijn erkentelijkheid aan 't bestuur van den Nederl. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers en in het bijzonder aan den heer L. Klawer, den redacteur van het Bondsorgaan, voor de voortdurende ac tie. die van deze zijde is gevoerd tegen deze belasting, die uit de exploitatie van wonin gen niet was op te brengen. De notulen van de op 16 Maart 1.1. ge- hcuden ledenvergadering werden ongewij zigd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat klachten zijn binnengekomen over de tarieven voor de levering van duinwater voor huishoude lijk gebruik, waai, bij levering over den meter, het ïieraan verbonden vast recht vcigens het aantal vertrekken, tot onbil lijkheden aanleiding geeft. Er komen b.v. gevallen voor, waar bij normaal waterge bruik, minder M3. dan de helft van het aantal dat het vast recht aangeeft, worden gebruikt, waardoor de meterprijs van 27 cents regelmatig tot een kostprijs van rond 60 cents per M3. wordt opgevoerd. Het dagelijksch bestuur van den Bond heeft deze klachten den 20en Juni 1.1. met den Wethouder van Financiën, tevens Com missaris-Voorzitter van de N.V. „Leidsche Duinwater Mij" besproken, die het advies gaf, den directeur van de L.D.W.M. te noo- Gemeentel. Aankondigingen UITREIKING DISTRIBUTIE-STAMKAARTEN. Men denke aan de uitreiking der Distri- butie-Stamkaartei op Maandag 27 dezer in het perceel Breestraat No. 117 tusschen 8 uur v.m. en 5 uur n.m. en tusschen 7 en 9 30 uur n.m. Op Maandag worden de stamkaarten uit gereikt voor de bewoners der straten, dra gende een naam te beginnen met de let ter: M vanaf Morschweg, N, O, P en R. tot en met Rabarberpoort (inbegrepen: Hooge en Lage Morschweg, Verlengde Nassau- straat, Nicolaas Beetsstxaat, van Oldenbar- nevzltstraat, Korte Oranjegracht, Sint Pan- crassteeg, Paul Krugerstraat, Piet Hein- straat, Pieter de la Courtstraat, P. G. Speek- hof, P. Huibershof en Pres. Steinstraat). De uitreiking der kaarten heeft plaats aan den hoofdbewoner van elk perceel, zulks voor hemzelf met zijn gezin, als voor alle by hem inwonende personen (kamer bewoners, dienstboden enz.) Personen, teza men een perceel bewonende, doch afzon derlijke huishoudens vormend, moeten de kaarten ieder voor zich komen halen. Bij het afhalen der kaarten moet worden over handigd het ingevuld en onderteekend ont vangstbewijs. Zie de officieele aankondiging! De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 25 November 1939. 1981 BONNEN. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, herinnert heeren winke liers er aan, dat beschadigde distributie bonnen niet op de opplakvellen behooren voor te komen en waardeloos zijn. De Directeur, P. ROOSENBURG. Leiden, 25 November 1939. 1983 AGENDA Maandag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", solist Nicolaï Orloff, Stadsge hoorzaal 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Kortman, v. Leeuwen, v. d. Meer, Teeu- wen en Vertirugge, De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 25 N o v. t. en met Vrijdag 1 Dec. n.s. waargenomen door de apotheken Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en P. P. M. ten Dyk, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. digen een lezing voor den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken te komen hou den, waarbij de tarieven voor de levering van duinwater voor huiselijk gebruik zul len worden toegelicht. De directeur werd bereid gevonden deze lezing voor de leden en genoodigden van den Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken te komen houden. Deze belangrijke bijeenkomst zal op Donderdag 14 Decem ber a.s. plaats vinden. Deze mededeeling werd met erkentelijk heid door de vergadering vernomen maar uit de door enkele aanwezige geuite grie ven bleek wel, dat de klachten tegen de tarieven voor de waterlevering algemeen en ernstig zyn. De concept-begrooting van den Bond met de exploitatie-rekening voor 1940 werden na toelichting door den penningmeester den heer J. v. d. Steen, door de vergadering aanvaard. Tot kasnazieners voor het ko mende boekjaar werden de heeren G. de Kier, A. Langeveld en A. H. Volleberg, aangewezen. De voorzitter deelde daarna mede, dat hij ambtshalve zitting heeft in de commis sie voor de Luchtafweer-actie. Hij gaf een overzicht van hetgeen deze commissie met haar actie beoogt en wekte de leden op tot het geven van een bijdrage ter bestrijding van de kosten voor dit doel. Hij wekte de leden op om de huurders er op te wijzen, dat een bijdrage hunnerzijds eveneens wenschelijk is. Hij las hiertoe het schrij ven voor dat „Nationaal Grondbezit N.V." te den Haag, aan haar vele huurder* in den lande heeft gezonden, waarin er op gewe zen wordt, dat bescherming tegen luchtaan vallen belangen zijn, die zoowel verhuur ders als huurders van woningen aangaan. Tydens de rondvraag, werd gevraagd of het standpunt dat het Gemeentebestuur van Leiden heeft inzake de Rijkspremie voor het verbeteren van werkmanswonin gen bekend is, verder werden eenige vra gen gesteld van internen aard van den Bond, welke alle van bestuurszijde uitvoe rig werden beantwoord. Aan het slot van de vergadering dankte de heer G. de Kier het bestuur voor den velen verrichten arbeid, waardoor geschil len tusschen verhuurders en huurders tot een minimum zyn beperkt gebleven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2