RIJNSTREEK MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BODEGRAVEN STAGNATIE IN HET TREINVERKEER. Een ernstig ongeluk voorkomen. Toen gistermorgen trein 3325, die om 10.14 van Leiden naar Utrecht vertrokken was, het voormalig station Zwammerdam naderde, zag de machinist een telegraaf paal dwars over de sporen liggen, die door de hevige storm was omgewaaid. Doordat hij de trein onmiddellijk tot stil stand bracht, wist hij een ernstig ongeluk te voorkomen. Daar op den Zondag niet zoo spoedig wegpersoneel aanwezig was, probeerden de passagiers met behulp van hoofdconducteur en machinist de paal van de spoorlijnen te verwijderen. Met moeite slaagde men er in de paal, die ook de dra den had meegesleept, zoover van een der sporen (in Zwammerdam ligt voor de kruising dubbel spoor) te verwijderen, dat trein 3382 WoerdenLeiden kon passee- ren. Met gevolg dat deze trein drie kwar tier te laat (11.30 in plaats 10.44) te Leiden arriveerde. Intusschen was men er ook in geslaagd de paal van het andere spoor te verwijde ren, waardoor ook de trein uit Leiden kon passeeren. Met gevolg echter, dat de trein inplaats van te 10.47 om 11.45 te Woerden aankwam, waardoor de aansluitingen ge mist werden en de reizigers, inplaats van om 11.04 om 12.15 in Utrecht aankwamen. Een en ander gaf nogal stagnatie in de treinenloop en ook in het telegraaf- en telefoonverkeer. Een heer, die hulp ver leende, verloor zijn portefeuille uit zijn zak, waardoor waardevolle papieren door den storm verloren gingen. „St. Elisabeth-vereeniging". In de Meisjesschool had gisteren de tentoonstel ling plaats van de kleedingstukken, welke door de dames der Elisabeth-vereeniging vervaardigd waren om binnenkort aan de arme en behoeftige gezinnen te worden gedistribueerd. Een groote hoeveelheid costuums en lingerie was er te zien. waar voor aan het ijverige bestuur en vooral ook aan de jeugdige dames een woord van dank toekomt en last not least aan de do nateurs en weldoeners, die door hunne giften dit alles hebben mogelijk gemaakt. Vrouwenbond. Nu in deze maand het twintigjarig bestaan van den Vrouwen bond wordt gevierd en dit reeds in den aanvang van November een triduum heeft gehouden, is men thans gereed gekomen met het organiseeren van een feestavond. Op Donderdag 30 November a.s. zal deze des avonds te acht uur in hotel van Ros- sum worden gehouden, waarbij alle leden worden geïnviteerd. Op dien avond zal er een klankfilm worden vertoond, terwijl o.m. de leden ook nog zullen worden ge- tracteerd op koffie met gebak. KOUDEKERK Voetbal. Begunstigd door mooi weer speelde Zaterdagmiddag Koudekerk II tegen Quick Boys IV van Katwijk a. Zee. Beide elftallen telden eenige invallers. Na 10 minuten spelen scoorde de midvoor het eerste doelpunt: 1—0. Quick Boys gaat nu flink aanpakken, vooral de voorhoede doet goed werk, maar doelpunten bleven uit. Koudekerk II scoorde nu het tweede doelpunt: 2—0. Nu krijgt Quick Boys een penalty te nemen, welke onhoudbaar in het niet van Koudekerk II verdwijnt en juist voor de rust 21 maakt. Na de rust blijken de gasten het niet tegen Koude kerk II te kunnen bolwerken, en vooral de voorhoede is het, die zorgt voor nog 3 doelpunten. Koudekerk II heeft deze wedstrijd dus gewonnen met als uitslag 51. LEIDERDORP Geboren: Louis Wilhelm z. van H. J. Telgen en L. W. van Heusden. Janna d. van J. Bosman en G. den Hollander. Gehuwd: P. Vervark en H. Rooda. Overleden: Levenl. aangeg. kind van A. van Houwelingen en F. van der WaL OUDE-WETERING Bazar. Het is thans vastgesteld, dat de bazar ten bate van het fonds tot bestrij ding van de verbouwingskosten der R. K. kerk alhier zal worden gehouden op Dins dag 21 en Woensdag 22 November a.s. en wel in de groote schuur van den heer G. H. Rotteveel, achter het café van den heer H. P. Klein. Deze groote schuur, die de laatste jaren weinig meer in gebruik is, leent zich uitstekend voor het doel en is bovendien door nijvere handen reeds in een feestlokaal herschapen. Ondanks het feit, dat de tijdsomstandigheden niet roos kleurig zijn, bestaat desondanks toch de verwachting, dat het bijzondere doel waar voor de bazar wordt gehouden en de groote ijver, waarmede reeds sinds maanden de voorbereidingen zijn getroffen, een rede lijk succes zullen waarborgen. Wanneer men voorts in overweging neemt de werkelijk groote verbeteringen, welke in het Kerkgebouw zijn aangebracht en welke door ieder parochiaan hoogelijk worden gewaardeerd dan zijn dit nog even zoovele factoren om tot een goed eind-re sultaat te stimuleeren. Aan de bazar zijn zooals gebruikelijk verschillende vermake lijkheden verbonden, zoodat het nuttige met het aangename kan worden verbonden. OUD-ADE Personalia. Donderdag j.l. behaalde onze plaatsgenoot, de heer J. A. Schaken- bos, te Den Haag het Middenstandsdiplo ma Vestigingswet. RIJNZATERWOUDE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Bakhuizen. De Raad besluit aan mej. H. S. Groen met ingang van 1 Jan 1940 eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de o.l. school en als secretaresse van de commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzit ter zegt, dat thans weer een nieuwe on derwijzeres zal moeten worden benoemd. De informaties betreffende sollicitanten zullen echter geld kosten. De Raad besluit een crediet toe te staan. De heer Jansen vraagt of B. en W. naar een sollicitant uit willen zien van beslist Christelijke levens overtuiging. Wil men de openbare school te Rijnzaterwoude behouden, dan is dit een eerste vereischte. De voorzitter zegt, dat dit een heel moeilijk zaak is. In de eerste plaats moet uitgezien worden naar een goede leerkracht; in de tweede plaats wil len B. en W. wel met de wenschen van den heer Jansen rekening houden. De commissie belast met het onderzoek der begrooting deelt bij monde van den heer Compeer mede, dat zij de begrooting heeft onderzocht. Opmerkingen heeft de commissie niet, tenzij dat de uitgaven in de meeste gevallen wel wat heel krap zijn geraamd. De voorzitter zegt, dat dit is ge schied om de gemeente voor noodlijdend heid te bewaren. De begrooting wordt daarna vastgesteld. Gewone inkomsten en uitgaven 33006.87, Kapitaaldienst inkom sten 1052.50, uitgaven 2685. Nadeelig slot 1632.50. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE (H. R.) Aanrijding. Zaterdagmiddag om streeks 4 uur reed de heer P. de Vr. uit Oudewetering met zijn luxe auto langs den Hoogen Rijndijk. De heer de Vr., die blijk baar wat laat bemerkte, dat hij naar links van richting moest veranderen om de laan naar de landbouwerswoning van v. d. A. in te rijden, en naar men zegt zijn richtingwijzer te laat uitstak, werd door een achterop rijdende zwaar geladen vrachtauto van den Handelsraad te Alphen a. d. Rijn, bestuurd door de chauffeur J. v. d. G., in de flank aangereden, waardoor de kleine luxe wagen geheel werd inge drukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De gemeente-veldwachter was spoe dig ter plaatse en stelde een onderzoek in. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen a. d. Rijn houdt zich heden aangenaam bezig met de behandeling van de gemeentebegroo- ting. Alle leden der volksvertegenwoordiging waren aanwezig, behalve de heer Deeren- berg, die in de morgenuren verhinderd Het begon met.... De bijeenkomst begon met een woor denwisseling tusschen den heer Tolk en den voorzitter betreffende de redactie van de notulen inzake de salaris-verhooging van een agent. De zaak werd opgerakeld, en ofschoon de voorzitter uitvoerig het standpunt van B. en W. opnieuw uiteen zette, was de heer Tolk niet bevredigd. Spr. drukt zijn ongenoegen uit over het georganiseerd overleg. Spr. heeft, zooals men weet. een ziekte van het georgani seerd overleg. Weth. den Ouden vraagt, wat er toch mankeert aan het georganiseerd overleg. De heer Tolk heeft er dit van en dat van, hij heeft er een ziekte van. Als de heer Tolk een flinke vent is, laat hij dan maar eens zeggen, wat eraan hapert. De heer Ruyssenaars meent, dat de heer Tolk zich een beetje gegriefd voelt, dat het adres van den Chr. Bond van Politie personeel niet volledig is opgenomen. Spr. vindt het klein, zeer klein, dat de heer Tolk weer met dezelfde klacht komt. Indien hy klachten heeft, laat hij zich dan wenden tot de organisaties. Na nog eenig gepraat bleek er plotseling volledige overeenstemming te zijn met het standpunt van den voorzitter. Nadat dit stootblok handig vermeden was, reden de besprekingen weer even vast op de vraag, of de algemeene be schouwingen werkelijk algemeen zouden zyn. En toen openden zich de sluizen der welsprekendheid, overvloediglijk en over stelpend. De spits werd alweer afgebeten door den heer Tolk, die gaarne zich bereid verklaar de met het college samen te werken, vertrouwende, dat de voorstellen van het college zouden zijn in overeenstemming met het Christ. Hist, program. Schildknapen rond een groote stoel. De heer Den Uyl achtte het nutteloos te spreken over de politieke samenstelling van B. en W.; doch wel wil spr. het heb ben over de taakverdeeling. Deze dient iets scherper te worden afgebakend. Spr. heeft steeds den indruk gehad, dat de voor zitter te veel de critici beantwoordt, en de wethouders zich afzijdig houden. De wet houders schenen meer te fungeeren als schildknapen. Het heeft spr. goed gedaan, dat de heer Den Ouden in deze vergade ring begonnen is met zelf van zich af te bijten. Spr. besprak daarna den financieelen toestand der gemeente. De voorzitter, een verzuim herstellend, deelde mede, dat de voorstellen tot belas tingverlaging worden ingetrokken, wegens de tijdsomstandigheden. Aan loonen en salarissen geven wij uit ƒ200.000. Het kan zijn, dat in den loop van het jaar een duurte-toeslag moet worden ingevoerd. Daarom achten B. en W. belasting-verla ging niet te verantwoorden. Daarbij komt vermoedelijk een nachtbezetting van het politie-bureau en een wijziging van de sa laris-regeling voor de klerken der bedrij ven. De heer Den Uyl zijn beschouwing voortzettend achtte de financieele toe stand der gemeente vrij goed, doch de so ciale minder. Spr. wil de prijsstijging com- penseeren door een hoogere uitkeering. De belasting-politiek is niet naar spr.'s zin; er wordt te weinig rekening gehouden met de minst-draagkrachtigen. De w ij z e, waarop krotwoningen zullen worden opgeruimd, ontmoet bij spr. critiek; het „uitstervings systeem" gaat spr. niet vlug genoeg. Met betrekking tot het Bruggestraat-vraagstuk merkt spr. op, dat men niet kan berusten, nu de besprekingen is een impasse zijn ge raakt. Het is geen kwestie van koopman schap, doch van algemeen belang. Spr. dringt aan op de grootst mogelijke activi teit. De samenstelling van B. en W. De heer Van Kleef besprak de wethou ders-verkiezing. Op de A.R partij werden uitgebracht 1800 stemmen; deze partij be schikt, met inbegrip van den burgemees ter, over twee stemmen. De Christ. Hist. Unie behaalde 2683 stemmen, doch hebben desondanks slechts één stem in het kapit tel, en de minderheden, op wie 3451 stem men werden uitgebracht Over de aan de wethouders-verkiezin gen voorafgaande bespreking tusschen de fracties deelde, spr. mede, dat er niets te bespreken viel; men stond voor een vol dongen feit. Tot troost móchten de verga derden vernemen, dat de samenstelling in overeenstemming met de H. Schrift was. Zoo zien wij hier voor ons een schriftuur lijk college. De twee partijen, die elkaar bij de verkiezingen, ieder stemmetje be nijdden, hébben dit gevormd. Wel is ter sprake gebracht een derde wethouders-zetel, welke aan de minderhe den zou worden toegewezen. De minderhe den wenschten echter niet, dat eenige dui zenden zou worden uitgegeven uit de pu blieke kas, uitsluitend en alleen om recht te verkrijgen. Spr. bracht verscheidene wenschen te berde; spr. juichte toe, dat B. en W. niet afwijzend staan tegenover wijziging van de regeling der periodieke verhoogingen voor het gemeentepersoneel. Spr. wensch- te ook bekwaamheids-eischen. Een motie inzake meterhuren. De meterhuren in de bedrijven acht spr. onbillijk ten opzichte van de kleine verbruikers, hij dient een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd een nieuwe tariefsregeling vcor gas, licht en water in te dienen, in welke tarieven d- meterhuren zullen zijn verdisconteerd. Nogmaals: B. en W. De heer Den Hertog wenschte, dat B. en W. meer aandacht zouden schenken aan de verlangens van dat deel der bevolking, dat niet in het college is vertegenwoor digd. Er is een streven merkbaar de per soonlijke vrijheid der ingezetenen meer en meer te beknotten. Door de eenzijdige samenstelling van het college hebben de leden niet voldoende contact mei andere groepen der bevolking. Het college dient te bedenken, dat het de geheele gemeente vertegenwoordig en niet sen bepaald gedeelte. Spr. bespreekt de Zondagswet en de vermakelij kheden op diei dag, en hoopte, dat hij niet aam doovemans-ooren had geklopt. Voor de derde maal. De heer Ruijssenaars besprak eveneens de samenstelling van het college. Dit moet geschieden op een zoo breed mogelijke basis. De meerderheid heeft gebruik ge maakt van haar macht. Spr. acht dit niet in overeenstemming met het koninklijk streven naar moreele herbewapening. Ook spr. voelde zich gegriefd, dat de wethou ders verkiezing en de samenstelling der der commisies was bekokstoofd door twee samenwerkende partijen, met terzijde-la ting der andere. De belastingdruk is niet juist: de groote gezinnen worden het zwaarste aan de tand gevoeld. Wat de Zondagswet betreft, het gebruik dat de voorzitter in een vorige vergadering maakte van een passage uit het beginsel-program der R.K. Staatspar ty acht spr. niet juist Een minder starre houding van B. en W. inzake de vermake lijkheden op Zondag acht spr.'s fractie ge- wenscht Motie inzake duurtebijslag. Spr. juichte toe, dat er een badihuis zal komen. Spr. zal geen voorstel doen voor een algemeene salaris-herziening van 'het gemeentepensoneel, dooh dient een motie in, waarin wordt aangedrongen een ont werp—loontoeslag voor het gemeente-per soneel met bekwamen spoed in te dienen. Steun toegezegd. De heer Van 't Riet sprak namens de Anti-Rev. fractie en toonde groot vertrou wen in het college. Speciaal betuigde spr. zijn instemming met die sociale maatrege len; de bezoldiging dier lagere ambtenaren blijft echter een vraagstuk, dat om oplos sing vraagt. Antwoord van den voorzitter. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Over de samenstelling van het college zal spr. niet veel zeggen. Spr. kan volko men begrijpen, dat een gedeelte van den Raad zijn teleurstelling uitspreekt, doch het uiten van geen vertrouwen acht spr. niet gewensoht; laat men het college be oordeel en naar zijn dad'en. Spr. onder steunt zeer warm, dat "de wethouders meer dian voorheen de critici uit den Raad zul len beantwoorden. In sociale voorzienin gen is die gemeente zeker niet achterlijk. In de volgendie vergadering van de desbe treffende •emmissie zal een voorstel van B. en W. komen om 50 huizen onbewoon baar te verklaren. De plannen van B. en W. gaan veel verder dan een uitsterving^ systeem. Spr. ontkent, dat er tusschen bet ooilege van B. en W. en Ged. Staten de-# zer provincie een minder goede versandr houding zou bestaan. Spr. zegt met na druk, dat daar geen spoor van te beken nen is. Doch i.x diit vraagstuk zit er een zakelijk verschil, waarover men zeer moei lijk tot elkaar kan komen. Het is géén kwestie van koopmanschap, doch van recht en billijkheid. B. en W. hebben nog steeds geen antwoord gekregen op hun voorstel van eenige maanden geleden. De bezoldiging van de laagste klasse van het gemeentepensoneel is een moeilijk iets; sommige werkzaamheden zijn echter van zoo eenvoudigen aard, dat zij geen levens positie bieden voor een gezinshoofden. Zij kunnen jongelui slechts op weg helpen, wat de aangestelden wel eens uit het oog verliezen. De huidige taakverdeeling in het colle ge bevredigt B. en W. volkomen. Aan de persoonlijke geestelijke vrijheid der ingezetenen wordt natuurlijk geen ge weld aangedaan. Verweten werd door den heer den Hertog, dat B. en "7. te weinig contact hebben met andersdenkenden. Het zou gemakkelijk zyn deze bal terug te kaatsen. Als er sprake is van weinig be grip van de meening van de anderdenken den, gelooft spr. dat dit niet het geval is bij B. en W. of hun richting. Spr. én de wethouders lezen vrijzinnige bladen; leest de heer den Hertog ook „De Nederlander" of „De Standaard?" B. en W.- zullen doen wat in hun vermo gen is om het christelijk karakter der ge meente te handhaven. In dien zin heeft spr. met inistemiminig in een vorige verga dering het beginsel-program der R.K. Staatspartij geciteerd. De motie-Ruyssenaars inzake een duur- .Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trap|e op „uw voetrem, zoodat „hei leven van een „mijner, som» erg „roekefooze, neven „wwdt ^gesneden. te-bijslag besprekend vond spr., dat de tijd voor een duurte-toeslag nog niet ge komen is. Ook de motie achtte spr. ontij dig. B. en W. hebben ibeziwaar tegen de daarin vervatte opdracht Overeenstem ming met de fluctuaties der Rijksloonen is gewensoht Wij hebben af te wachten, welke maatregelen de regeering neemt. Weth. den Ouden den heer Van Kleef beantwoordend zeide, dat hij dezen plaats niet begeerd 'heeft Spr. is van plan zijn taak als wethouder zoo ruim moge lijk op te vatten; alleen wensöht hij niet met Zijn principes iin strijd te komen. Bij de replieken voerden het woord! de heeren Den Uyl, Tolk en Gesman (die aandacht vroeg voor de eigenaren van krotwoningen en voor salarissen der be woners), den Hertog, Geerlof, Dekker (die het betoog van den heer Van Kleef inza ke de samenstelling van het college van B. en W. gispte; spr. zeide, dat het een misverstand was, dat aan de andere frac ties niet te voren was medegedeeld de overeenstemming tusschen de twee groote fracties). AMSTERDAM, 20 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 570 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7480, 6068, 4458 cent per kg. slachtgewicht, 60 melk- en kalfkoeien 190260 per stuk, 6C vette kalveren 2e kwal. 5256 en 3e kwal. 4650 cent per kg. levend gewicht; 93 nuchtere kalveren 611, 74 schapen 1526 per stuk; 326 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90110 kg., zware t-i» vette varkens 7173 cent per kg. slacht- gewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: run deren ruime aanvoer, handel stug, prijzen stijf prijshoudend. Er wordt voor blik en etappe gekocht. Vette kalveren korte aan voer, handel kalm, onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, handel vlug, prijzen iets hooger. Schapen korte aanvoer, handel stug, prijzen hooger, var kens matige aanvoer, handel kalm, iets la gere prijzen. ROTTERDAM, 20 Nov. Vee. Aanvoer: 3054 totaal, 1006 vette runderen, 118 vette kalveren, 12 nuchtere kalveren, 1334 scha pen en lammeren, 534 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 62 en 38 48 cent, vette ossen 68, 62 en 4050 cent, vette kalverèn 1.10, 90 en 6575 cent, varkens (levend gewicht) 65, 64 en 62 cent, schapen 45, 40 en 35 cent, lammeren 50, 45 en 40 cent. Prijzen per stuk: schapen 282217, lammeren 201612. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer grooter, handel redelijk, prijzen le kwal. koe iets duurder, overigens onveranderd; vette kalveren aanvoer iets kleiner, han del vlot, prijzen iets hooger, prima 1.20, schapen en lammeren aanvoer ruimer, han del kalm, prijzen troor le kwal. iets hooger overigens onveranderd; varkens aanvoer korter, handel lui, prijzen iets lager, lichte varkens beneden laagste noteering. Eenige partijen schijnen voor export verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 20 Nov. Groen- tenveiling. Aardbeien 821 cent per doos je, andijvie 80 cent en sla 0.302.10 per 100, tomaten A 0.851.95, idem B 1.05 2 60, idem C 0.452.00, idem CC 2540 cent, idem bonken 0.601.05 per bak van 25 pond. BOSKOOP, 20 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 50 75 cent, Wendland 2028 cent, Hadley 30 55 cent, Briarclif 4560 cent, Butterfly 3070 cent, Duisburg 70121 cent, Wilh. Kordes 2436 cent, Rosalandia 3663 cent, Florex 80136 cent, Vierlanden 80155 cent, Bettertime 70115 cent, Edith Helen 6011 cent, Aug. Noack 3042 cent, Else Poulsen 1021 cent, Ellen Poulsen 2341 cent, Rosa Mundi 2536 cent, Ingar Ohlson 3056 cent, Chrysanten, grootbloemig 50 110 cent, Chrysanten tros 1025 cent, Cle matis 60110 cent, mevr. Le Coultre 1.00 —1.50. HOOFDFILMS AANVANGSUUR De kat en de kanarie (Bob Hope, Paulette Goddard). De aanhouder wint (Dick Powell, Olivia de Havilland). Ik ben Sebastian Ott. (Willy Forst) De wereld, waarin wij leven (Maureen O'Sullivan, Henry Fonda). Getuigen spreken. (Charles Vanel, Suzy Prim). Drie man in de sneeuw (Robert Young, Florence Rice). 't Zit in de lucht. (George Formby). 'n Spannende avond. (June Lang, Dick Balderin). Meisjes achter tra lies. (Corinne Lu- cbaire). De Saint slaat terug (George Sanders). Sensationeele Erfgesch. Komische musical Speelfilm Speelfilm Dramatisch Speelfilm Dramatisch Sensationeel lederen avona 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. lederen dag matinée (behalve Vrijdag). léderen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. ^deren avond 8 uur Zondag 2.4.30 en 8 uur. .aterdag en Woens- ag half drie matinée lederen avond 8 uui Zondag van 2—7 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8