MAANDAG 20 NOVEMBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 v Abonnenvmtsprijs: voor Lelden 18 cent J5>er week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten /O cent per wwk; ft.60 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v. BOE WORDT HET WEER 7 GEDEELTELIJK BEWOLKT. De Bilt seint: Verwachting: Koude nacht, plaatselijk ochtendmist, overdag gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis. Zwakke tot matige meest .Noord-Oostelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: halfbewolkt, krachtige Noor delijke wind, 8 gr. C. Vlissingen: halfbewolkt, krachtige N. N. O wind. 9 gr. C. De Bilt: zwaarbewolkt, matige N. N. W. wind, 7 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke N. O. wind, 6 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, zwakke Wes telijke wind, 6 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De depressie, die gisteren hier te lande zware storm veroorzaakte, is in Zuid-Oos telijke richting weggetrokken en ligt he denmorgen over de Oostkust van de Adria- tische Zee. Onder haar invloed daalde de luchtdruk in den nacht van Zaterdag onge veer 35 mbar, terwijl de stijging gisteren en vannacht eveneens ongeveer 35 mbar bedroeg. Vooral in het Zuiden van ons land was de windsnelheid groot. Vlissingen meldde gisterenmorgen een zeer zware storm uit W. N. W. van 110 km. per uur met orkaanstooten. Ook de regenval was buitengewoon zwaar. Den Helder tapte 41 en de Bilt 35 m.m. af. Gisteren werden ook hagelbuien gemeld en hier en daar on weer. Thans schnijt zich over de Britsche Eilanden een rug van hoogen luchtdruk te hebben ontwikkeld, die verbonden is met de hooge druk van 1035 mbar over Noord-Spanje. Op IJsland is de luchtdruk gedaald tot 998 mbar in het Noord-Westen onder invloed van de Oceaan depressie. In het hooge Noorden, bij de Zuidpunt van Spitsbergen, ligt een depressie, die baro meterstanden onder 990 mbar vertoont. Over Finland en Noord-West Rusland is nog een depressie geelgen van 1000 mbar, die opvult. Verder naar het Oosten in de omgeving van het Oeral is de luchtdruk hoog, en boven 1030 mbar. Om de Adriati- sche Zee in Italië is het weer slecht, op vele plaatsen is de wind stormachtig en er is veel regen gevallen. LUCHTTEMPERATUUR 8.5 gr, C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Maandagnamiddag 4.32 uur tot 6.59 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 21 Nov. voorm. 10.15 en nam. 10.40 uur. Maan op 1.38 uur Dinsdagmiddag. Maan onder 2.22 uur Woensdagnacht. BnrgeFHike Stand LEIDEN. Geboren: Hendrik, z. van N. Schenk en H. Klein Hubertus Jaccbus, z. van H. J. Trap en M. J. Zitman. Ondertrouwd: W. L. v. Biezen jm. 31 j. en J. Kapaan jd. 21 j. B. P. Es- derts jm 26 j en J. P. v. d. Wilk jd. 22 j. 1. Goedraad jm. 26 j .en J. Kop jd. 23 j. A F. v. Goos jm. 29 j. en E. P. Voorne- veldt jd. 26 j. C. Kouwen jm. 28 j. en J. M. Stikkelorum jd. 27 j. G. J. Kuhn gesch. 21 j. en M. Honsbeek gesch. 21 j. F. X. Rchmann jm. 27 j. en M. v. d. Dop jd. 18 j. F. H. Roman jm. 29 j. en J. M. v. Hooven jd. 29 j. P Stadt jm. 26 j. en E. M. Bax jd. 25 j. L. C. v. Westrienen jm. 25 j. en M. Sirag jd. 27 j. J. J. Wassenburg jm. 30 j. en C. Rietkerk jd. 28 j. Overleden. M. S. L. W. E. M. J. Knuvelder ongeh. vr. 34 j. E. J. Rozen- daal ongeh. vr. 58 j. BINNENLAND DUITSCHE VLIEGBOOTEN BOVEN NEDERLANDSCH RECHTSGEBIED. Achtermitrailleur beantwoordde vuur. De Regeeringspersdienst meldde Zater dagmiddag: Zaterdagochtend is naby Vlieland op korte afstand van de kust (zonder eenigen twijfel binnen de territoriale wateren) een Duitsche vlieg boot ont dekt (type Blohm und Voss). Een Nederlandsch jachtvliegtuig nam de vliegboot onder vuur, waarop het Duitsche toestel de Nederlandsche territoriale wateren verliet, doch daar bij met zijn achtermitrailleur het vuur beantwoordde, voor zoover thans be kend zonder te treffen. Vervolgens ontmoette het Neder landsche toestel nog twee Duitsche vliegbooten, die eveneens, na te zyn beschoten, ons rechtsgebied hebben verlaten. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duitsche regeering geprotes teerd tegen de hierboven vermelde neutraliteitsschending, alsmede tegen de beantwoording van het vuur door een in overtreding zynde vliegboot. De Regeeringspersdienst meldde Zon dagmiddag: Zondagochtend te half elf heeft zich bij Schiermonnikoog, honderd meter uit de kust, een Duitsch landvliegtuig een Heinkel vermoedelijk type 111-K, een twee-motorige bommen werper, op ongeveer vijftig meter hoogte vertoond, hetwelk in Noord- Oostelijke richting koerste. Een Ne derlandsche patrouille is er heenge zonden en heeft het Duitsche vlieg tuig, terwijl het zich boven land be vond, onder vuur genomen. Dit be antwoordde het vuur en verdween naar het Oosten boven de Waddenzee in de wolken, waar het nog eenigen tyd werd nagezet. De Nederlandsche regeering heeft bij de Duitsche regeering geprotes teerd tegen bovengenoemde neutrali- teitsschennis, alsmede tegen de beant woording van het vuur door een in overtreding zijnd vliegtuig. ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. Het dagelijksch bestuur van het algemeen steuncomité deelt mede, dat Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana het Steun comité met een ruime gift heeft bedacht. DE R.-K. VREDESBOND. Instemming met het vredesinitiatief van onze Koningin en Koning Leopold. Het hoofdbestuur van den R.-K. Vredes- bond, dat Zaterdagmiddag te Utrecht, in vergadering bijeen was, heeft aan onze Koningin en aan Koning Leopold der Bel gen telegrammen verzonden, van den vol genden inhoud: „Het hoofdbestuur van den R.-K. Vre- desbond betuigt uwer majesteit zijn oprech ten dank voor hoogstderzelver vredesinitia tief. Hoopt, dat een voortzetting tot succes zal mogen leiden en zegt gaarne den steun van het gebed toe." HOLLAND—AMERIKA LIJN. De „Veendam". Blijkens publicaties in de Duitsche pers zou door de Duitsche autoriteiten het s„s. „Veendam" der Holland-Amerika lijn, we gens vermeende bewapening op de lijst van Engelsche en Fransche passagiersschepen geplaatst zijn, welke door hui. bewapening het karakter van passagiersschip verlorc» hebben. Ofschoon uit de omstandigheid dat net Nederlandsche passagiersschip „Veendam" aLusievelijk op de lijst van Engelsche en Fransche schepen geplaatst is, reeds ge noegzaam blijkt, dat hier een misverstand in het spel moet zijn, kan ten overvloede met de grootste stelligheid verklaard wor den, dat het s.s. „Veendam" in geen enkel opzicht bewapend is. Naar wij verntmen zijn de Duitsche auto riteiten er d<or H. M.'s gezant te Berlijn onmiddellijk van in kennis gesteld, dat de mededeeling ever bewapening van het ge noemde schip algheel met de feiten in strijd is. INTERNATIONALE METEOROLOGI SCHE ORGANISATIE NAAR ZWI^^LAND. De vorige week is het secretariaat van de internationale meteorologische organi satie, dat van zijn oprichting af te de Bilt gevestigd is geweest, naar Zwitserland vertrokken en heeft het een nieuwen ze tel betrokken in de stad Lausanne. Hét secretariaat ving zijn werkzaamhe den aan in 1928 en werd voorloopig te de Bilt gevestigd. Op de directeurenvergade ring van September 1929 te Kopenhagen werd bepaald, dat de definitieve zetel in Zwitserland zou moeten zijn. Op verschil lende redenen werd de uitvoering van dit besluit opgeschort. In 1938 werd besloten, dat de overbrenging naar Zwitserland in 1939 zou moeten geschieden. Tot 1 Juli 1938 bleef het secretariaat onder Nederlandsche leiding. Met ingang van dien datum ging de leiding over aan dr. G. Swoboda uit Praag, onder-directeur DRAISM-VAN-VALKENBURG 'S-: e J ,[LEVFTPA^. -Zacht v\n smaak - prus 70 et van den meteorologischen dienst van Tsje- cho-Slowakije. Het personeel bestond uit 8 personen, waarvan 3 het secretariaat naar Lausanne vergezellen om de werk zaamheden aldaar voort te zetten. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering te 's-Hertogenbo9ch. Vanmiddag om half drie is de katholie ke Nederlandsche Boeren- en Tuinders- bond in restaurant „Lohengrin" te 's-Her- togenbosoh in algemeene vergadering bij eengekomen. De voorzitter, de heer A. N. Fleskens, herinnerde in zijn openingswoord aan die stijgende lijn van herstel, die zich sedert het voorjaar in het algemeen economisch leven begon af te teekenen en welke zich gedurende de zomermaanden in een ge leidelijk voortgaande richting bleef ont wikkelen. Met he* afkondigen var de mo bilisatie kwam hieraan een onverwacht einde. Gelukkig hebben wij geen herhaling te zien gekregen van het chaotisch beeld, het welk zich in de eerste m aandien na het uit breken van dien wereldoorlog in 1914 ont wikkelde. Dat hiertoe de bijtijds en goed voorbereide regeeringsmaatregelen zeer werkdadig hebben bijgedragen, mogen wij met waardeering constateeren. De thans zoo sterk belemmerde aanvoer van overzee en de mogelijkheid, dat die belemmering een langdurig en misschien nog ernstiger karakter krijgt, maakt de productie van zooveel mogelijk voedings middelen tot een levensbelang van de eerste orde voor ons volksbestaan. Het Nedierlarudscht volk mag zich thans gelukkig prijzen, dat ei, dank zij de cri sismaatregelen en dank zij de nooit ver flauwende energie van onze nuensohen, thans ueberhaupt nog een landbouw en een tuinbouw bestaat in Nederland, die be reid is het Nederlandsche volk van het noodige voedsel te voorzien. Het staat vast, dat de ecqnomisdbe positie van den graanteler er aanmer kelijk op is vooruitgegaan. Wat echter in het geheel niet wil zeggen, dat de economische positie van den Neder landschen Land- en Tuin bouw in z'n geheel genomen gunstig is. Dit moge dan eenigermate het geval zijn voor den akkerbouw, wat betreft de veehouderij, de gemengde bedrij en den tuinbouw is dit allerminst het geval, om van de speciale bedrijven van bollen- en boomkweekers, waar van de vooruitzichten allersomberst zijn, maar niet te spreken. Het was niet te vermijden, dat bij het uitbreken van den oorlog, de regeering in het belang van de voeding var memsch en dier handelend optrad. De maatregelen hebben diep gegrepen in ons bedrijfsle ven, de boeren zijn overstroomd met een reeks van dwingende voorschriften en op geschrikt door eer omvangrijken admini stratieven rompslomp. Er is veel en er is terecht geklaagd, zoo wel over de door de regeering gevolgde prijzenpolitiek als ten aanzien van de ge troffen maatregelen in verband mét het blokkeeren van den handel en de distribu- u-maatregelen. Met betrekking tot de prijzenpolitiek :n ook de regeerimg er naar streven om .ooveel mogelijk aan redelijke verlangens .egemoet te komen. Met betrekking tot de prijzenjoltiek hebben wij met voldoening kunnen con- statesren, dat de regeering voor den drang van den georganiseerden landbouw heeft willen wijken en niet blind is geweest voor de hoogst redelijke argumenten, die wijzigingen beoogden te brengen, zoowel in den grondslag, waarop de pi ij zen poli tiek in de afgeloopen jaren heeft gesteund, als in de reëele hoogte van de prijzen der landbouwproducten zelf. Al zijn onze wen- I schen te dien aanzien niet volledig ver vuld, de reden tot ernstige ontevreden heid is zeer zeker weggenomen. Spr roerde vervolgens de vraag aan of onder de huidigeomstandigheden een af zonderlijk ministerie van landbouw nog als een dringende noodzaak is te beschou wen. Spr. aarzelt een bevestigend ant woord te geven op deze vraag. Wanneer wij daarbij de persoonlijke kwaliteiten van den tegemwoordigsm be windsman aau economische zaken in aan merking nemen, meenen wij zelfs die nood zakelijkheid in de huidige omstandigheden te moeten ontkennen. Het gaat niet in de eerste plaats om on zen landbouw, maar het gaat om onze menschen. En dan zien wij een nood gedwongen intensiveering van de bedrij ven en wy zien het op onrustbarende wijze groeiende aantal dergenen, die hunkeren naar een bedrijf, maar het niet kunnen be machtigen, die hunkeren naar het stich ter. van een eigsn gezin, maar geen „eigen haard" kunnen k00pen en die in wezen werkloozen zijn al rtaan ze niet als zooda nig ingeschreven. Dit probleem, dat noodzakelijkerwijze tevens het vraagstuk der emigratie naar voren dringt, roept om een oplossing en het is een uiterst moeilijke taak van den georganiseerden landbouw, die oplossing te helpen brengen. EEN MERKWAARDIG LEGAAT. Van een niet-katholiek aan de parochie Tholen. Men schrijft aan het „Dagbl. v. N. B. en Z.": Dezer dagen overleed in Halsteren mr. Milders, die jaren geleden, toen Tholen nog een kantongerecht had, daar als kan tonrechter gestaan had. In zijn boedel werd door den notaris gevonden een zoogenaamd olografisch (eigenhandig geschreven) testament, waar in al zijn bezittingen, een vrij groot for tuin, (men spreekt van een ton) vormend, werden vermaakt aan de katholieke Thoolsche parochie. Het merkwaardige hiervan is, dat wij len mr. M. niet katholiek was en, voor zoover bekend, niet katholiseerde en nog merkwaardiger is het door hem aangege ven motief voor deze laatste wilsbeschik king. In het testament stond n.l. onder meer geschreven dat hy (de erflater) in het le ven bijna niets anders had ontmoet dan grof egoïsme. De gemeenschap waar de naastenliefde nog het meest bloeide en tot uiting kwam, had hij gevonden in de Katholieke Kerk en zeer in het bijzonder was hij getrof fen geweest door het zelfopofferende werk en de belanglooze toewijding der religieu zen. ABNORMAAL HOOGE WATERSTAND VAN HET IJSSELMEER. Doorbraak van havendijk te Spakenburg voorkomen. Uit Bunschoten wordt gemeld: De ha vendijk te Spakenburg heeft Zondag groot gevaar geloopen voor een doorbraak, we gens den abnormaal hoogen waterstand van het IJselmeer, tijgevolge van den he- vigen storm. Met man en macht is er gewerkt om dit gevaar, dat voor Bunschoten en Spaken burg een ramp zou hebben beteekend, te keeren, waarbij door een groot aantal mi litairen krachtdadige assistentie werd ver leend. Tegen drie uur was men met de ver sterking van de zwakke plekken in den dijk zoo ver gevorderd, dat het gevaar voor een overstrooming als geweken kon worden beschouwd. Sedert de afsluiting van de Zuiderzee, is de waterstand te Spakenburg niet zoo hoog geweest, als Zondag het geval was. RECHTZAKEN Haagsche Politierechter Een maand gevangenisstraf voor steunbedrog. C. G. V. uit Leiden, moest terecht staan omdat hij onrechtmatig steun had ge noten. Hij had opgegeven geen gezinsinkomsten te hebben, maar het was uitgekomen, dat hij kamers verhuurde voor een bedrag van 20.per maand. Verdachte vertelde thans, dat hij ge dacht had, dat hij deze inkomsten niet op behoefde te geven, want hy was buiten gemeenschap van goederen getrouwd, zoo dat het volgens hem alleen maar zijn vrouw aanging. De Politierechter nam dat verhaal van verdachte niet aan evenmin als de Offi- sier, want die zeide, dat verdachte wel be ter had geweten Gezien de feiten n.l. het groote aldus oneerlijk verkregen bedrag en een veroordeel ing, die verdachte al we gens verduistering heeft ondergaan, eisch- te de Officier zes weken gevangenissstraf. Verdachte vroeg een vorwaardelijke ver oordeeling, maar de Politierechter voelde daar niet veel voor zoodat het vonnis werd een maand gevangenistraf. Overtreding opiumwet. Mej. B. M. R. te Leiden was bij een apotheek te Leiden gekomen met een re cept voor morphine althans een op een recept gelijkend geschrift. De apothekersassistente, mej. G. A. M. v. d. V., vond het een „raar" recept en mengde de politie in het geval, waardoor uit was gekomen, dat de „dokter", die het „recept" geschreven zou hebben alleen maar in 'e verbeelding van de verdachte juffrouw bestond. Nadat de apothekersassistente verklaard had, dat het recept op 11 Maart was over handigd nam de Officier het woord en meende, dat hier de opiumwet was over treden om door een valsch geschrift te probeeren morphine los te krijgen. De eisch werd een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van twee maan den met een proeftijd van drie jaar. Uit spraak conform. Een fiets voor 35 cent. P. A. van B., timmerman, was op 1 Juni van dit jaar bij den rijwielreparateur en verhuurdr L. v. d. M. te Leiden geko men om een fie*s te huren. Hij had de fiets meegekregen en wel voor een bedrag van 0.35. Wat er evenwel terug gekomen was, niet de fiets, zoodat van B. zich wegens verduistering had te verantwoorden. Nadat de benadeelde als getuige was ge hoord en verdachte verteld had, dat hij de fiets dadelijk weer had verkocht, eischte de Officier 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd, waarbij rekening werd gehouden met het blanco Gemeentel. Aankondigingen UITREIKING DISTRIBUTIE STAMKAARTEN Men denke aan de uitreiking der Distri butie-Stamkaarten op Dinsdag 21 de zer in het perceel Breestraat No. ,117 tus- schen 8 uur v.m. en 5 uur n.m. en tusschen 7 en 9^ uur n.m. On Dinsdag worden de stamkaarten uit gereikt voor de bewoners der straten, dra gende een naam te beginnen met de let ter: A, B, C en D (inbegrepen: Sint Aag tenstraat, Korte- en Lange Agnietenstraat, Sint Anna'shof, van Assendelftshof, van Baerlestraat, van Banchemstraat, Nieuwe Beestenmarkt, van Bemmelenstraat, van Beuningenlaan, 1ste, 2de, 3de, 4de en 5de Binnenvestgracht, P. J. Blokstraat, van den Brandelerkade, .da Costastraat Drie- Octoberstraat en du Rieustraat). De uitreiking der kaarten heeft plaats aan den hoofdbewoner van elk perceel, zulks voor hemzelf met zijn gezin, als voor alle bij hem inwonende personen (kamer bewoners, dienstboden enz.). Personen, te zamen een perceel bewonende, doch afzon derlijke huishoudens vormend, moeten de kaarten ieder voor zich komen halen. Bij het afhalen der kaarten moet worden over handigd het ingevuld en onderteekend ont vangstbewijs. Zie de officieele aankondiging van 18 dezer! De Burgemeester van Leiden, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 20 November 1939. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeniging „Sint Clemens", Ledenvergadering Hotel „Central", Breestraat, 8 uur. Vrijdag, Ned. R.K. Metaalbewerkersbond Afd. Leiden, ledenvergadering Bondsgebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 18 tot en met Vrijdag 24 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken: Tot Hulp der Menschheid, Hooigr. 48, tel. 21060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. IfANAF HEQEN bij 6 moderne Fotokaarten vanaf f 2.50 GRATES een Ie klas Salonvergroting. Ateliers voor Moderne Fotokunst (Parterre). Daglicht en Kunstlicht opnamen, Slegtenliorsi's Fotowerk.n Meuwe Rijn 46 strafregister van verdachte. De Politierechter veroordeelde verdachte conform dezen eisoh. Van een dooven visscher. L. van D., te K a t w ij k a. Zee had op zettelijk gebruik gemaakt van een valsch document om goedgekeurd te worden voor den zeedienst van de visscherij. Hij was doof en had daarom zijn broer naar den dokter gestuurd om gekeurd te worden, maar onder zijn naam. De broer werd goedgekeurd en droeg het document over aan zijn broer, waardoor deze aange nomen werd voor de visschery ter zee. Later was toch uitgekomen, dat van D. doof was en natuurlijk was hij toen afge keurd. Dat was niet de eenigste „strop" voor hem, want heden had hij zich voor den Politierechter te verantwoorden we gens het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift. De Officier vond het feit hoogst ernstig en eischte tegen verdachte twee weken gevangenisstraf. Ook de Politierechter was van meening, dat verdachte zich hoogst ernstig misdra gen had en veroordeelde hem tot twee weken gevangenisstraf. De goed hoorende broeder. Daarna moest terecht staan de broer van den vorigen verdachte en wel N. van D. te Ka t wij k a. Zee. Hij had zich ter keuring aangeboden op naam van zijn broer en was goedgekeurd, waarna hij het keuringspapier aan zijn broer had over handigd. Ook hij had zich daarbij schuldig gemaakt aan een strafbaar feit en even als tegen zijn broer eischte de Officier tegen deze verdachte eveneens twee we ken gevangenisstraf. Het vonnis werd conform den eisch. Academienfcuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Theologie: de heer J. L. Springer, Blankenhem; Candidaatsexamen Indisch recht: de heer L. J. Rietema, Den Haag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2