SLACHTOFFERS VAN DEN BOMAANSLAG TE MÜNCHEN BIJGEZET. Drie mannen en hun noodlot vn wv/ Engelsche gevechtswagens onder be- t langstellend toezicht van Fransche Minister-president jhr. mr. D. J. de Geer in de studio der P.T.T. te den Haag tijdens zijn De uit 1644 dateerende Ned. Hervormde Kerk te Joure is Zondag door brand soldaten ergens achter het Westelijk rede, waarin de premier Maandagmiddag het woord richtte tot het Nederlandsche volk verwoest Slechts de zware muren en de toren staan nog overeind FEUILLETON W door A. J. HUISMAN. 32) Maar de safe was duchtig doorzocht: de rommel van >apieren er omheen sprak een té duidelijke taal. Aan alles in de kamer kon men zien dat er een ordelijk man huisde en het stof op de schrijftafel be wees dat hij niet wilde dat iemand aan zijn papieren kwam. Daarom zou Bindles die papieren nooit op den grond hebben laten liggen. Maar om de brandkast te openen en te doorzoeken of alléén te door zoeken, als de kast open was geweest, zou minstens een minuut of vijf in beslag ne men. En Bariet had maar twee minuten gehad om Bindles te vermoorden, de brandkast door te snuffelen en uit de ka mer te ontsnappen Ten slotte was er nog de vermoorde zelf, als factor waarmee rekening moest ge houden worden. Bindles, las hij 't tenmin ste was, moest kort te voren aangevallen zijn. Maar ook hier waren meer dan twee minuten in het spel. O' Malley was niet in staat geweest der Loop van de wond te onderzoeken, maar hij was ervan over tuigd dat de oude heer door de longen ge stoken was, te oordeelen naar de kleur van het bloed. Het feit dat het bloed, bij na, maar niet geheel, opgehouden had uit den mond te vloeien wees er op, dat het wapen het hart niet had geraakt. Aan den buitensten rand van de bloedplas op de tafel, was het reeds beginnen te stollen en het hart had juist opgehouden te klop pen. Al deze verschijnselen stelden het buiten twijfel dat de misdaad minstens twee minuten vóór Barrett het huis bin nentrad, gebeurd moest zijn. Wanneer deze redeneering foutief was en Barrett den ouden man tóch vermoord had, had hij het alleen kunnen doen terwij] O' Malley de sousterraintrap opsloop. Maar de Ier had scherp geluisterd. Er wa ren geen deuren gesloten en tiJj had geen sohreeuw of hijgend geluid gehoord. O' Malley was zich volkomen bewust dat er drie redenen waren waarom hij niet wenschte te gelooven dat Barrett schuldig was aan den moord: Louise, Claudia Hunt en een zekere onwillekeurige sympathie en eerbied, die hij zelf voor den man voel de. Doch als Barrett het niet gedaan had wie dan wel? Uren piekerde O' Malley dien morgen over deze vraag en ten slotte kwam hij tot de hoogst onbevredigende slotsom, dat hij er geen antwoord op kon vinden. Maar er was voldoende twijfel in zijn geest, ge heel afgescheiden van het gevaar dat hij zelf daardoor zou loopen, om hem te weer houden naar de politie te gaan. Ze moes ten er zelf maar probeeren achter te ko men. Hij moest eerst meer omtrent Bar rett zien gewaar te worden, voor hij het net om den man heen haalde. En hij voel de er ook niet veel voor om een verkla ring van zijn eigen aanwezigheid in het huis te moeten geven een verklaring, die zeker van hem gevraagd zou worden als hij Barrett aanklaagde. Hij kon alleen maar de Waarheid vertellen, .en die zou verdacht genoeg klinken om hem ernstige onaangenaamheden om van erger niet te spreken - te bezorgen. O' Malley luncht* in een restaurant in de buurt, kocht all#1 middagedities en lieer de daarmee naar zijn kamers terug. Ge nesteld in zijn gemakkelijken stoel, met een pijp in den mond en de kranten op zijn schoot, kreeg hy, in snelle opeenvolging, twee lichtelijk-verbijsterende schokken. Hij vond ien gedetailleerd en sensatio neel verslag van den moord in de „Eve ning Turmoil". Kolommen vol, want Bind les was in zijn tijd een. bekende figuur in Wall Street geweest. Zijn eerste verrassing werd veroorzaakt door een „vette kop" op de voorpagina. Wolf ran Schenk, bekend financier ziet ■man binnengaan en waarschuwt de poli tie. Weer Schenk! O' Malley las het heele relaas snel door, toen las hij nog eens over. Daarna leunde hij achterover in zijn stoel, stomverbaasd. Het verhaal was wel zoo sensationeel als een verslaggever het zich maar kon wenschen. Na een beschrijving hoe het lichaam gevonden was, gaf het blad in bijzonder heden de feiten, zooals Schenk ze aan de politie meegedeeld had. Schenk had Bind les vroeger in den avond opgebeld over zekere financieele aangelegenheden, die hij voor den gewezen effectenhandelaar behandelde. Hij had bij kennissen gedi neerd en had afgesproken op zijn weg naar huis nog even bij Bindles aan te ko men. Deze laatste had de gewoonte, laat op te blijven en hy had Schenk verzocht toch nog te komen, ook al werd het héél laat; hy zou hem zelf binnenlaten. Het be trof een belangrijke en dringende zaak. Even na tweeën was Schenk buiten adem een politiebureau binnen komen val len en had den wachtcommandant verteld dat, toen hij het huis van Bindles naderde een sluipende gestalte in het sousterrain verdwenen was en dat hij daarom de po litie waarschuwde. Toen hem later ge vraagd werd waarom hij te voet was, had hij verklaard dat hij vrienden in zijn auto naar huis had laten brengen en naar Bind les' huis gewandeld was om nog wat fris- sche lucht en beweging te hebben. Het was maar een twaalf blokken van het huis waar hij had gedineerd. Daarop volgde een beschrijving hoe Schenk met een aantal agenten en detec tives naar het huis was teruggekeerd en hoe ze het omsingeld hadden: één ging naar den sousterrainingang, die geforceerd was, een ander begaf zich naar den ach teruitgang, terwijl drie zich met Schenk bij de voordeur posteerden. Schenk had aangebeld, de politie had op de deur gebonsd en na een tusschenpoos van verscheidene minuten was een angsti ge bediende in nachtgewaad naar beneden komen loopen, verbaasd dat zijn meester hen niet had binnengelaten, daar hij nog op scheen. Vervolgens kwam een aanschouwelijk schilderij van wat ze in de bibliotheek hadden aangetroffen en een uiteenzetting van de wijze waarop de moordenaar ont snapt was. Het gaf O' Malley een onbe haaglijk, kil gevoel langs zijn ruggegraat, want van zijn sprong uit het keukenraam ontbrak geen enkele bijzonderheid, zoo min als van zijn daaropvolgenden aanval op den agent, die hem over den muur ge volgd was. Deze, ging het verder, had hem vanuit het raam op den muur zien sprin gen, maar had zich gehurkt verborgen ge houden in de hoop dat de moordenaar in zijn armen zou vallen als hy bleef wach ten. Het blad verkondigde de meening dat de moordenaar een van de meest verdor- ver misdadigers moest zijn die New York bevatte en het verslag eindigde met het uitspreken van de gebruikelijke verwach ting dat de politie binnenkort de hand op den dader zou leggen. Maar er werd met geen woord over Bar rett gerept. Die sluwe indringer scheen in rook te zijn opgegaai., tenzij de poltie iets achterhield. Ze hadden het huis grondig doorzocht. En als ze Barrett gevonden en gearresteerd hadden, zouden ze het zieker hebben vermeld. Wat zijn eigen persoon betrof, maakte O' Malley zich niet zeer bezorgd. Ze had den zijn gezicht niet gezien, zelfs zijn klee- ren niet. Hy had niet achtergelaten dat aan hem toebehoorde, ook geen vinger afdrukken, want hij had in de kamer waar de moord was gepleegd niet aangeraakt En zelfs, als ze hem arresteerden, zou de verdenking toch niet lang kunnen stand houden, want hij had geen motief voor een dergelijke misdaad. Maar het feit, dat Schenk op deze wijze weer ten tooneele verscheen, was verba zingwekkend. O.' Malley was absoluut niet in staat geweest uit te vorschen welke rol hy bij de inbraak bij Chester had gespeeld, tenzij hij op een of andere wijze met Bar ret onder één hoedje had gespeeld. Dat hij er in betrokken was geweest, was duide lijk. Maar Schenk was eveneens Barretts vijand. En nu, waar het weer om Barrett en Barretts vijanden van vroeger ging, kwam Schenk, opnieuw opdagen om den cirkel te sluiten. O' Malley was over tuigd dat er een heel eenvoudige sleutel moest zijn om het raadsel op te lossen. Maar wat die sleutel was, daaromtrent tastte hij nog evenzeer in het duister als voorheen. (Wordt vervolgd). Het oorlogsmuseum van den heer J. A. Wilton van Reede is Maandag in de Kon. Kunstzaal Kleykamp te Den Haag in veiling gebracht. Zeer merkwaardige voorwerpen kwamen den eersten dag onder den hamer v In tegenwoordigheid van Rijkskanselier Adolf Hitler zijn te München de zeven slachtoffers van den bomaanslag in den Bürgerbraukeller bijgezet Waar twee machten tegenover elkander staan. Een der bruggen over den Rijn, waar deze rivier de Aan ^het Westelijk front, grens tusschen Duitschland en Frankrijk vormt, werd door de Fransche troepen opgeblazen vangl het oor|ogs|<ruis

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5