OMGEVING I RIJNSTREEK Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet DINSDAG 14 NOVEMBER 1939 KATWIJK AAN DEN RIJN EEN ZELDZAAM JUBILEUM Koster Koot 50 jaar in functie. Binnenkort zal er in deze parochie een jubileum worden gevierd, zooals maar zel den in andere parochies voorkomt en zooals men in deze parochie nimmer te voren heeft kunnen meemaken, om de eenvoudige re den, dat deze functie hier te voren niet be stond. We bedoelen het jubileum van onzen hooggeachten heer Koot, sinds 10 jaar kos ter van de parochie St. Jan de Dooper. Nu doet zich het eigenaardige geval voor, dat koster Koot in Katwijk al sinds 50 jaar een goede bekende is, en nog wel een be kende koster, .u. door het feit, dat hij, voor aleer zijn functie in de parochiekerk te ver vullen, in het gymnasium der Paters Jezuïe ten alhier als koster optrad, zelfs al sinds 40 jaren! Vandaar dat Nic. J. Koot eerst daags een gouden jubileum als koster gaat vieren. Dat kosterschap in het gymnasium St. Willibrord heeft de heer Koot een zekere vermaardheid doen verwerven. Ontelbaar zijn ze, de studenten van genoemd gymna sium, die in het latere leven, overal in den lar.de 'n vooraanstaande plaats hebben inge nomen en die goede kennissen zijn gebleven van „Klaas de koster". Wij twijfelen er niet aan, of vele dezer studenten zullen bij deze gelegenheid van hun belangstelling voor den koster, van wien men niets anders dan goeds weet te vertellen, en die zoo geacht was om z'n hulpvaai'digheid, doen blijken. Toen het gymnasium der Paters Jezuieten in 1938 naar Den Haag, naar „Huize Kat wijk" verplaatst werd, ging de koster mee, doch reeds het volgend jaar, toen de 40 vol waren, meende Koot, dat, gedachtig aan het „er is een tijd van komen, doch ook van gaan", voor hem die van „gaan" gekomen was. En hij ging dochnaar Katwijk aan den Rijn. Daar meende Koot aanvankelijk op zijn lauweren te gaan rusten. Doch gezien de werkzame geest, die de koster bezielde, was het voor pastoor Schiphorst geen moei lijke taak om Koot weer aan 't werk te zet ten en wel als koster in de parochiekerk. De parochie had zich vóór dien nimmer ue weel de van een koster kunnen veroorloven. De kosterswerkzaamheden werden voorheen verricht door de misdienaars, de gedienst- willigen van den pastoor, en ook de pastoor zelf deed bepaalde werkzaamheden, die tot des kosters taak behoorden. En zoo zal de koster begin December een dubbel jubileum vieren: 50 jaar koster, en 10 jaar koster in de parochiekerk van St. Jan de Dooper. Ieder begrijpt, dat wie een dergelijk ju bileum viert, de jiren des onderscheids al lang heeft bereikt! Zoo ook deze jubilaris. Na zijn militairen dienstplicht te hebben vervuld was Koot nog horten tijd in een bakkersbedrijf werkzaam en hierna m ge noemd gymnasium als reftermeester. Koot werd geboren 22 Mei 1867 en heeft dus 72 le: te's achter den rug. Maar niemand zal het hem aanzien, noch aan wërkzaamheid, noch aan zijn postuur, noch aan zijn hu meur. Koot is nog een en al vitaliteit, een en al bereidwilligheid, altijd present, steeds in de goede stemmng. De parochianen zouden zich de parochie niet kunnen indenken zon der „Klaas de koster", en daarom, we zijn er nu reeds zeker van, zal deze jubileumdag voor den kostei zijn een dag als nog geen uit zijn leven. Naar we intusschen vernemen bestaan er plannen, om dezen feestdag meer plechtig te vieren Zondag 10 December. Maar daarover verschijnt nog wel een berichtje. De pastoor wilde er verder nog niets over loslaten. In alle geval of de jubilaris wil of niet er bestaat 10 December a.s. ergens gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen. Geen verduistering. Het bericht betref fende de verduisteringsoefening behoeft verbetering. De oefening wordt niet gehou den. LISSE L.T.B. De afdeeling van den L.T.B. hield gisteravond een vergadering in de veilingzaal van het H.B.G., onder presidium van den heer P. Warmerdam, daar de voor zitter, de heer Th. F. v. Rijn, wegens huise lijke aangelegenheden verhinderd was. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den tegenvaller voor de bollenstreek van de toezegging van den minister van den steun van drie millioen, hetgeen volgens spr. nog minder is dan het in het water leg gen van een roeispaan voor den drenkeling. Uit deze sobere toezegging blijkt, dat er geen samenwerking is geweest met de men- schen uit de practijk van het vak. We dui zelen van de millioenen opgeslagen lever bare bollen als surplus, als we daarbij be denken, dat voor het verkochte gedeelte nauwelijks de minimumprijzen zijn bereikt. Spreker meende echter, dat de bedrijfs-in- stanties zeer zeker niet stilletjes zullen be rusten, doch eenparig zullen trachten de re geering te bewegen den steun meer in over eenstemming te brengen met de behoefte. Na het voorlezer, der notulen installeer de de voorzitter met eenige kernachtige woorden den nieuwbenoemden geestelijken adviseur, kapelaan v. Buchem. Vervolgens had de benoeming plaats van een afgevaar digde voor den kring Bloembollenstreek. Op voorstel van den voorzitter werd onder ap plaus benoemd de heer J. W. A. Lefeber. Hierna moest de benoeming plaats hebben var een afgevaardigde voor de kernvor ming. Dl oorzitter stelde voor hiervoor te benoemen le heer W. A. Onderwater, waar mee èn de vergadering èn de heer Onder water accoord gingen. Voorts is aan de orde bespreking van het coll. arbeidscontract. De heer J. W. A. Lefeber zeide, dat we bet er over eer.s zijn, dat de werknemers door den duurderen levensstandaard met het huidge loon niet kunnen rondkomen, terwijl daartegenover staat, dat ook de toe stand van de werkgevers van dien aard is, dat dit contract met de huidige voorwaar den niet stilzwijgend kan doorgaan, ioodat we zullen moeten beginnen met het huidige contract op te zeggen, om dan later over het nieuwe contract met de vertegenwoor digers der werknemers ovei de voorwaar den te onderhandelen; aldus werd beeloten. De voorz. deelde mede, dat a.s. Woansdag in den Burcht te Leiden, des namiddags te 2 uür, de kringvergadering wordt gehou den. Nog deelde de voorzitter meda, dat men inzake militaire zaken-verloven zich in verbinding kan stellen met den kring voorzitter. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT De revue van de „Voorzienigheid". Zondagmiddag werd voor een volle zaal wederom gegeven de revue over het ont staan van de congregatie der Zusters van de Voorzienigheid er, hun werk in de afge- loopen 75 jaar ta Noord ijkerhout. Bij voldoende interesse zal a.s. Zondag in het patronaat de revue voor de derde maal wor den gegeven. Wel een succes! De opbrengst van de geringe entrees wordt toegevoegd aan de gelden bijeengebracht door de oud- 'eerlingen voor cm nieuw altaar in de kapel. OEGSTGEEST Poging tot inbraak. Zondagavond is bij afwezigheid van de bewoners ingebroken ten huize van de fa milie B. m de familie H. in de omgeving van Poelgeest. Eenige sieraden en geld is vermist. Ook is een bezoek gebracht bij de familie v. d. V., in dezelfde omgeving wo nende. Het is hier alleen tot een poging gebleven. Aanrijding. Op de Rijksweg bij het kruispunt Endegeesterstraatweg zijn gis teravond 'n vrachtauto bestuurd door N. G. M. V. te Naaldwijk en een personenauto van en bestuurd door L. I. S. te Den Haag met elkander in botsing gekomen. Oorzaak was het niet verleenen van voorrang. Bei de auto's zijn licht beschadigd. SASSENHEIM Aanrijding. Zaterdagavond werd nabij de Zuiderstraat een luxe auto aangereden door een militaire auto, waardoor deze te gen een lichtpaaltje van den vluchtheuvel opreed en vervolgens over den kop sloeg. Hierdoor geraakte de benzine-tank lek, met gevolg, dat de auto in brand raakte. Men wist het vuur met brandblusschers in den aanvang te stuiten. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Later werd de militaire auto aangereden door een andere auto. Ook hierbij kwamen geen ongeluken voor VOORSCHOTEN Comité V. O. G. Evenals in de andere gemeenten van ons land, zal ook in Voor schoten lectuur ingezameld worden voor onze gemobiliseerden. Zaterdag 18 November zullen leden der K. J. M. V. en K. J C. langs de deur ko men om ae lectuur in ontvangst te nemen, welke U kunt missen. Het is genoeg be kend, hoe graag onze jongens, welke het vaderland moeten verdedigen, alle lectuur in ontvangst nemen. Het beteekent voor hen een weinigje ontspanning in de lange avonden, welke zij ver van huis en zonder gezelligheid moeten doorbrengen. Daarom: legt voor een Zaterdag alle boeken en tijdsenriften gereed welke U kunt missen. Voor de verdere verzending zorgen wij. Diefstallen. Militaire autoriteiten heb ben heden aangifte gedaan van ontvreem ding van 37 kg. haver uit een stal, die in gebruik is bij militairen. -- Bij den heer J. G. v. d. P. alhier, is uit zijn woning 20 kg. bruine boonen ont vreemd. WARMOND Kerkbestuur. in de vacature van dr. H J. A. Walenkamp, is door Z. H. E. den Bisschop als kerkmeester van de St. Mat- thias-parochie benoemd de heer A. Drabbe, terwijl ook de heer A. Versluys Jzn. tot kerkmeester is benoemd. Uitvoering Volksbond. Onder meer dan buitengewone belangstelling hield de R.K. Volksbond een feestvergadering in hotel „De Stad Romeeen vergadering, die voor een groot gedeelte bestond ir. het teeken der St. Willibro.d-herdenking. De heer Ho- genboom riep de vele aanwezigen een harte lijk welkom toe, waarbij hij mededeelde, het zeer op prijs te stellen, dat de in deze ge meente gelegerde officieren deze uitvoering met hun bezoek wilden vereeren. In gevoel volle woorden schetste spreker de groote verdiensten, die Willibrord voor de bescha ving in deze streken heeft gehad, waarbij hy er op wees, dat in diens levensstaat de sociale liefde en sociale rechtvaardigheid een voorname plaats innamen. Hierna werd overgegaan tot opvoering tot opvoering vai. het tooneelspel in drie bedrijven, getiteld' „De pastoor van Eiken donk" van Renl Bosch. Het was een stuk met een zeer leerzame strekking, waarin de dorpspolitiek werd gehekeld. Het stuk, dat onder leiding van den heer G. van Elburg was ingestudeerd, werd vlot gespeeld en vooral voor het spel van den pastoor heb ben wij groote bewondering. Deze rol lag den heer van Vliet volkomen en hij heeft van „de pastoor" nu eens geen caricatuur gemaakt. Ook óe heer Hoppezak uit Leiden, die de grime verzorgde, heeft getoond vol komen voor zijn taak berekend te zijn. Tjj- Vt xnM.Hfc COURANT dens de pauze werd een collecte gehouden ten bate van „Hulp in Nood", wat een groot succes werd, evenals de tijdens de pauze gehouden groote verloting. Na afloop van het tooneelspel bracht de voorzitter een woord van hartelijken dank aan allen die hadden medegewerkt dezen avond zoo schit- teiend te doen slagen, waarna hij het woord gaf aan luitenant Musquet, die, mede na mens de aanwezige officieren en militairen, eer woord van dank bracht voor de aan hen gerichte invitatie, een invitatie waar aan zij gaarne gevolg gegeven hadden. Na mens de officieren bood spr. aan elk der dames tooneelisten een fraaie ruiker aan. Nadat kapitein Storkenburg nog het woord had gevoerd, was het officieele gedeelte van dezen avond afgeloopen, doch bleef men nog lange ntijd gezellig bijeen om het feest ver der voort te zetten. ZOETERMEER De Stationssstraat. Over den toestand van de Stationsstraat alhier zijn al veel klachten geuit en niet ten onrechte. Het volgende overkwam een inwoner van Rot terdam, hetwelk aan drie anderen voor hem in een korte tijdsverloop ook was over komen. Met zijn rijwiel de straat berijden de, voorbij den molen, alwaar de sloot gedempt is, zag hij niet, dat voor het huis van dokter Palte de sloot langs de straat loopt. Door onbekendheid met den toe stand ter plaatse, reed hij lijnrecht door en kwam in de moddersloot terecht, alwaar hij met het hoofd in bleef staan. Gelukkig behield hij zijn tegenwoordigheid van geest en kon zich, zij het dan met veel moeite, redden. Dooi dokter Palte werd hij verder gezuiverd en van schoone kleeding voor zien. In dezen toestand dient spoedig ver andering en verbetering te worden ge bracht, alvorens slachtoffers vallen, ALPHEN AAN DEN RIJN Autobotsing. Op den Kortsteekterweg zijn gistermid dag twee vrachtauto's, afkomstig uit Oude water en Den Haag, die uit tegenoverge stelde richting kwamen, in botsing geko men. De bestuurder der Haagsche auto heeft, ten gevolge van de aanrijding een schouder-fractuur bekomen. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten dooT een kraanwagen worden weggesleept. NIEUWKOOP Pakriet. Langs den Nqordschen weg uij B. van der Weijden staat een partij ba- ien pakriet te bezichtigen. Voor proef heeft net bestuur van de Rietvereeniging 500 oossen bladriet, dat gebezigd wordt voor de bollenstreek, tot balen laten persen. Ge tracht wordt dit pakriet, aangezien een groote overproductie dit jaar aanwezig is, thans een bestemming te geven voor be scherming tegen luchtaanvallen. Speciaal voor schuilloopgraven schijnt dit een zeer nuttig effect op te leveren. OP DE BOLLENBEURS Gem. Concertzaal, 13 Nov. 1939. Het is niet moeilijk te zeggen, waarover de gesprekken op de tjokvolle beurs voor 90 pet. liepen. Om kwart voor één was bekend gewor den, dat de Regeering aan het surplus-fonds hoogstens 3 millioen gulden zal bijdragen, door welke mededeeling tegelijkertijd de bodem werd ingeslagen aan de gefundeer de hoop, dat voor het, door de voorge schreven inkrimp, overtollige plantgoed een vergoeding zou worden gegeven. Dankbaar, maar niet voldaan, bij lange na niet voldaan. Dankbaar; voor eiken hulp in dezen zoo ontzettend moeilijken tijd is de bollen streek dankbaar. Men had aangevraagd 10 a 11 millioen gulden, en dit bedrag was vanzelfsprekend niet uit de lucht gegrepen, maar door de organisaties na rijp beraad, als noodzake lijk, voorgesteld. Dat de 3 millioen absoluut niet vol doende zijn om het surplusfonds krachtig genoeg te maken en het plantgoed over te nemen, is duidelijk. Hoe of de toestand van het surplusfonds is en welk bedrag noodig is, kan nog niet officieel worden medgedeeld. Verschillende cijfers werden genoemd, en werkelijk niet door de „eersten de besten" n 1 noodig 6 millioen; voorradig 11/2 mil lioen plus de 3 millioen van de Regeering maakt 4 1/2 millioen, zoodat er nog 11/2 millioen of 25 pet. tekort is. De aan het surplusfonds aan te bieden voorraad al dus met 25 pet. verminderd moeten worden om alles te kunnen vol doen, welke vermindering door verplichte inlevering tot stand zal moeten worden ge bracht. Met groote zorg zien zeer velen der vak beoefenaars de toekomst tegemoet. Over de verdeeling, of zooals het offi cieel heet, over de nadere uitwerking van deze steunmaatregelen zal door de Regee- RIJPWETERING Alg. Steuncomité. Evenals in de an dere buurtschappen van deze gemeente zal ook deze week in Rijp wetering een collec te langs de huizen worden gehouden ten bate van het „Algemeen Steuncomité 1939" De commissie, die de leiding dezer collecte op zich heeft genomen, heeft onder voorzit terschap van den heei H. G. v. d. Poel eer. bijeenkomst gehouden, waarin werd be sloten een dringend beroep te doen op al le ingezetenen van Rijpwetering om met milde hand te geven, opdat deze collecte een succes moge worden. RIJNZATERWOUDE Diefstal. Zaterdagavond omstreeks 5 30 uur werd bij den heer Chr. Schild al hier de winkellade gelicht. De heer Schild was niet thuis, doch zijn echtgenoote en dochter zaten in de woonkamer, welke al leen door een tusschendeur van de win kel gescheiden is. Dé lade werd uit de toonbank gehaald en medegenomen. Deze is later achter de garage van den heer Th. van Iperen terug gevonden. Dit is een staaltje van brutaliteit, als men weet, dat DERDE BLAD - PAG. IQ ring en het vak nog nader overleg ge. pleegd worden. Tot nu toe heeft dit overleg echter wel- nig heil gehad en zoo verrast waren inge- wijden over deze beslissing, dat één der in. ge wij den spontaan zeide: „Dat moet een vergissing zijn." Over dit onderwerp, over de loopende geruchten van allerlei aard, en ook over de overschrijving van teeltvergunning werd heel den middag gesproken, te lang zelfs naar het oordeel van het personeel van het Concertgebouw, dat zoo vriendelijk was om kwart over 4 de lichten uit te draaien. Inzake het overschrijven van teeltver. gunningen heeft het Scheidsgerecht uit spraak gedaan, en buiten enkele direct be trokkenen, die niet verder zien dan hur persoonlijk belang, is men overtuigd, dal het scheidsgerecht de juiste beslissing ge- nomen heeft. Van de voor de inkrimp verkochte of ver huurde hoeveelheid teeltrecht behoeft slechts 50 pet. geleverd te worden; de ver- kooper ontvangt per R.R. de bij die trans- actie bepaalde prijs. Het is werkelijk een zeer juiste oplos sing: geen der partijen treedt als over winnaar te voorschijn, de verkooper heeft niet de moeilijkheid, bijkans onmogelijk heid, om teeltrecht bij te moeten koopen; de kooper zal zich met minder dan hem lief is, tevreden moeten stellen. De prijzen der teeltvergunningen waren heden zeer vast: voor hyacinthen, huur 7, koop 16, voor tulpen resp. 3.10 en 6.50, voor narcissen huur 25 a 30 cent, koop 2.25. Voor huur van narcissen is weinig animo. In nevelen is de toekomst van het bol- lenvak gehuld, voorzichtig zal men voort gaan, trachtend, zoo spoedig als door de omstandigheden mogelijk is, in veilige ha ven te komen. In nevelen ging men naar huis, zeer langzaam rijdend, om geen ongelukken te maken, waarbij de pas op den Rijksweg aangebracht witte strepen, voor het geval, dat bij verduistering gereden moet wor den, hun groot nut bewezen. ia de woonkamer zelfs nog een waakzame hond aanwezig was en het licht in den winkel brandde. Men is niet door de win keldeur gekomen, doch achterom, waar vérschillende vertrekken gepasseerd moes ten worden. Mej. Schild, noch haar doch ter hebben iets van den diefstal bemerkt of gehoord. Degenen, die eenige inlichtingen kunnen verstrekken, worden verzocht dit aan de politie mede te deelen. Er wordt on geveer een bedrag van 20 vermist. ZOETERWOUDE St. Josephsgezellen. Woensdagavond wordt door een van de leden verslag uit gebracht van het dezen zomer gehouden congres van de land- en tuinbouwjongeren van het Bisdom Haarlem in de Wieringer- meer. Alle leden, vooral de L. T.'ers, wor den verwacht. Been gebroken. Hedenmorgen om streeks acht uur had de arbeider J. van den landbouw r P. de W. het ongeluk bij het instappen van een mestschouw uit te glij den, waardoor hij zijn been brak. Dr. de Bruine verleend eerste hulp, waarna de verongelukte naar het Diaconessenhuis te Leiden werd vervoerd. 250 arbeiders zijn te werk gesteld bij den aanleg van het noodvliegveld onder de gemeente Noord- wijkerhout. Dit vliegveld zal binnen veertien dagen gereed moeten zijn 243. De twee Inktzwammers pakken Zwartvoet op en dragen hem door 't bosch naar het paleis van den koning. „O, o," wat is die Zwartvoet zwaar. Hij is newusteloos van den honger. 244. Ze leggen den zieken kaboutei in een van de gewel ven van het paleis, waar ook Puntmuts opgesloten is. Punt muts herkent zijn vriend en huilt van angst nu ze zijn vriend ook gepakt hebben. „Wat gaat er nu met ons gebeuren", snikt Puntmuts, die nu ook berouw begint te krijgen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10