Van het Oorlogsfront De Finsch-Russisctie onderhandelingen Churchill over de oorlogskansen De aanslag te München 5)e Stad ap den ffiexg Zijn zij vastgeloopen? MAANDAG 13 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Plaatselijke ondernemingen HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: In den loop van den dag hebben wij eenige plaatselijke ondernemingen van den vijand afgeslagen. DUITSCHE DUIKBOOT VERNIELD. Volgens een bericht uit Haugesund aan het blad „Berlingske Tidende" is een duikboot vernield door twee Britsche oor logschepen. Het bericht is afkomstig van de bemanning van een Noorsch schip dat in Haugesund is aangekomen. De beman ning vertelde, dat een duikboot een aan val had ondernomen op een convooi, dat geëscorteerd werd door twee oorlogs schepen. Deze oorlogsschepen lieten vele dieptebommen vallen, waarna de duikboot tweemaal boven water kwam met zijn boeg de lucht in en tenslotte verdween. MIJNEN IN HET KATTEGAT EN HET SKAGERAK. Door de felle Westen- en Zuidenwinden zijn een aantal drijvende mijnen het Kat tegat en het Skagerak ingestuwd. Het Deensche ministerie van marine heeft twee groote visschersschepen belast met het opvisschen van deze mijnen. ONBEKENDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGISCH GEBIED. Onbekende vliegtuigen in groepen van drie zijn Zaterdag op zeer groote hoogte volgens deskundigen op 8000 meter boven het gebied tusschen Erquelinnes en Binche verschenen. Toen zij boven Fransch gebied kwamen, werden zij door een wel onderhouden geschutvuur ontvangen. LUCHTALARM IN PARIJS. Hedennacht om vier uur werd in Parijs luchtalarm gemaakt. Het alarm duurde tot vijf uur. Zelfs daar! Gisteravond werd te Calcutta luchtalarm gémaakt. Vijf minuten later volgde het signaal, dat het gevaar geweken was. La ter werd vernomen, dat een niet geïdenti ficeerd vliegtuig op 20 mijl ten Zuidwes ten van Calcutta was waargenomen. Een verdwaalde vlieger. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede ten aanzien van het bericht, dat een Duitsch vliegtuig getracht heeft Zaterdag een stoomschip in het Kanaal te bombardeeren, dat een vliegtuig, dat klaarblijkelijk in het ongewisse verkeerde ten aanzien van zijn positie tengevolge van de laaghangende wolken ger' s De Finnen zouden vandaag oi morgen terugkeeren „MINIMALE" EISCHEN VAN MOSKOU. Volgens uit Helsinki door „Aftenbladet" ontvangen berichten kan de staat van on derhandelingen tusschen de Russen en de Finnen als volgt gekenmerkt worden: De Sovjet is vastbesloten, vast te houden aan zijn z.g. minimale eisohen met inbegrip van de vestiging van een basis in Hangö: Om dit doel te bereiken, zijn de Russen ervan overtuigd, dat een langdurige en systema tische druk Finland tot capitulatie zal brengen. De Finsche delegatie die in een week tijd slechts twee conferenties heeft gehad met de Russen, blijft in Moskou uit vrees dat haar vertrek zou worden ver klaard als de wensch om de onderhandelin gen af te breken. Rusland heeft van Finland geëischt: af stand van een vlootbasis in het gebied van Hangö aan het begin van den Finschen golf, voorts het recht om versterkingen aan te leggen op eilanden, gelegen in het Ooste lijk deel van den Finschen Golf en in de streek van Stirsuden, evenals op de eilan den Djorkoe en Humalioki bij het schier eiland van Karelië. Volgens een informatie van het Rus sische telegraafagentschap Tass komen de- Finnen niet alleen niet tegemoet aan de minimumvoorstellen van Sov jet-Rusland, doch neemt integendeel hun onverzoenlijkheid toe. Tot onlangs hadden de Finnen op de landengte van Karelië slechts twee of drie divisies tegenover Leningrad, ter wijl zij dit aantal thans hebben ver hoogd tot zeven. Op deze wijze demonstreeren zij hun onverzoenlijke houding, zegt het Rus sische agentschap. WIT KUNNEN NIET VERDER, ZEGT ERKKO. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, heeft tegenover buitenland sche journalisten verklaard, dat het niet waarschijnlijk is, dat de Finsche regeering eenigerlei verdere concessies zal doen op de Sovjet-Russische eischen, aangezien en over de verboden streek in Boulogne heeft gevlogen. Fransch luchtaf j •- schut opende onmiddellijk het vuur en granaatsplinters, die in het water viel ?n, gaven aanleiding tot het bericht over een bombardement. In feite werden echter geen bommen neergeworpen. REDE VAN GöBBELS. „Wij weten, dat de oorlog gewonnen wordt". Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft Rijksminister dr. Göbbels Zaterdagavond een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Het is ons van het begin af aan duide lijk geweest, dat deze oorlog voor ons al len niet gemakkelijk en eenvoudig zou zijn. Het volk met de sterkste zenuwen is het best gewapend voor den oorlog. Het was van den aanvang af nauwelijks te be twijfelen, dat de Britsche regeering Duitsch- land zou dwingen tot een meting van kracht. Het Duitsche volk in zijn ge schiedenis steeds weer door bedrog afge houden van het groote doel van zijn poli tieke ontwikkeling. Toen Engeland de wereld veroverde en zijn imperium op richtte, twistten de Duitschers onderling. Ook na den oorlog ging het dien kant uit, maar Hitler hc ft daar een einde aan ge maakt. Hij heeft tevens de reactie van le tegenstanders hierop voorzien en het vjIk daarop voorbereid. Onze tegenstanders wilden ons van den aanvang af vernietigen, maar zij hebben hun maatregelen steeds te laat genomen. De geschiedenis van het natioyaal-socia- lisme is tegelijk de geschiedenis van de gelegenheden, die zijn tegenstanders heb ben laten voorbijgaan. Göbbels besprak vervolgens de opkomst der nationaal-socia- listische beweging en keerde zich daarna tegen de moreele motieven van de vyan- den van Duitschland evenals tegen de po gingen, om onderscheid te maken tuz- schen leiding en volk van Duitschland. Over den aanslag te München zeide Göb bels: deze misdaad van de vijanden van D":'-chland is niet gelukt en kan ook niet lukken want ons instinct zegt ons, dat er geen gerechtigheid meer zou zijn in de wereld, dat de wereldgeschiedenis haar beteekenis znu hebben vc-'zrc::, wanneer wij Duitschers, die nu zeven jaar lang er eerlijk naar gestreefd hebben, Duitsch- 1?- 1 weer vrij en groot te maken, door den bom van een bende misdadigers ver hinderd zouden kunnen worden, dit doel te bereiken. Dat is niet mogelijk. Göbbels besloot met de woorden: Het is de taak van iederen Duitscher, voor dezen oorlog al zijn krachten in te zetten. Wanneer deze oorlog, dien Enge land gewild heeft, gewonnen is en wij weten, dat hij gewonnen wordt dat te- teekent dat de definitieve bevrijding van ons volk en de beveiliging van ons natio nale leven voor alle tijden. zij in beginsel zoo ver mogelijk is gegaan. Terwijl de Finsche regeering sympathie ge voelde .voor den wensch van den Sovjet om de defensie van het district Leningrad te versterken, moet zij oog hebben voor de veiligheid van haar eigen land. De eisch betreffende een vlootbasis in de Finsche Golf staat gelijk met een vraag aan Enge land en Amerika om respectievelijk het eiland Wight en Sandy Hook op te ge ven. Erkko voegde hieraan toe, dat de Finsche gedelegeerden in Moskou sinds vier dagen geen onderhandelingen hadden gevoerd. Het zou te betreuren zijn, wanneer de gede legeerden verplicht zouden zijn naar Hel sinki terug te keeren. Een besluit daarom trent is echter geheel aan hun oordeel over gelaten. Opschorting der besprekingen be- teekent niet dat zij mislukt zijn. Zij zouden later hervat kunnen worden door recht- streeksch contact of door diplomatieke ka nalen. Erkko legde er den nadruk op, dat de besprekingen gevoerd zijn in een kalme, normale atmosfeer. Volgens het verslag van het D.N.B. over de verklaringen van minister Erkko, heeft de minister gezegd, dat de Finsche delega tie waarschijnlijk vandaag of morgen naar Helsinki zal terugkeeren, ingeval niets bij zonders geschiedt waardoor een verder verbijf in Moskou noodig zou zijn. Ingeval de Finsche delegatie zou terugkeeren, zou dat beteekenen, dat de besprekingen voor het oogenblik zijn afgebroken. Men kan aannemen, dat de Finsche delegatie Maan dagmiddag mede zal deelen, of zij uit Mos kon vertrekt of niet. Op de vraag, of er troepenconcentraties plaats vinden aan de Finsoh-Russische grens, antwoordde de mi nister, dat Finland zekere maatregelen heeft genomen FINLAND BETOOGT. De Zondag is in geheel Finland gewijd geweest aan betoogingen voor de lands verdediging. In alle steden zijn vergaderin gen gehouden en officieele persoonlijkhe den hebben er het woord gevoerd om de bevolking aan te sporen, kalmte, moed en geduld te bewaren. In Helsinki werden de betoogingen bijgewoond door de gezanten van De tijd werkt voor Engeland OPTIMISME OVER DE KRACHT VAN DE GEALLIEERDEN. Minister Churchill heeft Zondagavond voor de radio een redevoering gehouden, waarin hij zeide, het goed te achten mee te deelen, hoe goed de oorlog in de eerste tien weken voor de geallieerden is ^eloo- pen. Steeds opnieuw hebben wij geprobeerd dezen oorlog te voorkomen en voor de zaak van den vreae-hebben wij te doen gekregen met eenige dingen, die niet had den moeten gebeuren. Nu wij evenwel in oorlog zijn, zullen wij oorlog voeren tot de andere partij er genoeg van heeft. Thans worden wij aangevallen door een koor van verschrikkelijke bedreigingen. De nationaal-socialistische regeering lucht door tusschenkomst van alle neutrale sta ten inlichtingen van ingewijden over de verschrikkelijke wraak, welke zij over ons zal doen neerkomen en zij bazuinen dit ook uit door tusschenkomst van hun propaganda-apparaat. Indien woorden zou den kunnen dooden, zouden wij al dood zijn. Doch wij worden niet verstoord door deze verschrikkelijke bedreigingen. In feite beschouwen wy ze als een teeken van zwakte bij onzen vijand. Niemand op de Britsche eilanden heeft verondersteld dat deze oorlog een korte of een gemakkelijke oorlog zou worden. Zij waren allen bereid het ergste onder de cogen te zien. Wij zijn er thans heel anders aan toe dan tien weken geleden. Wij zijn veel sterker den tien vvtken geleden en zijn veel be'er voorbereid op het doorstaan van de ergste boosaardigheid van Hitier en zijn Hunnen dan wij begin September waren, aldus Churchill. Thans maken mist en storm, bomaan vallen op militaire doelen in ons eilanden rijk veel moeilijker. Wij hebben een uit gesproken voordeel, dat onze wetenschap veel beter is ingesteld op den oorlog en iedere week, die voorbij gaat, neemt zulks nog toe. Zelf twijfel ik er niet aan of de tijd is aan onze zijde. Ik wil zelfs zoo ver gaan en zeggen, dal wanneer wy den win ter doorkomen, zo der dat een groote of belangrijk" gebeurtenis zich voordoet, wij in feite ''e eerstt campagne van den oor log hebben gewonnen. Wij zullen in het voorjaar onze taak veel sterker en beter georganiseerd en beter bewapend kunnen voortzetten dan ooit tevoren. Laten wij daarom de ongemakken dragen met geduld, omdal wij tot grooter oorlogssterkte ko men, omdat Duitschland als gevolg van den oorlog tekort krijgt aan benzine en andere essr.r.tieele oorlogsvoorraden. Een lange reeks belangrijke gebeurte nissen is sedert het begin van den oorlog ten onzen gunste geweest. Italië, dat naar wij gevreesd hebben zyn historisch deelgenootschap met Groot-Brittannië en Frankrijk in de Mid- dellandsche Zee, een deelgenootschap, dat voortdurend vruchtdragender zal worden, zou opgeven, heeft een wijze politiek van vrede aanvaard. Tusschen ons en Japan heeft zich geen geschil voorgedaan. Deze beide groote mo gendheden, die zich met het nationaal-so cialistische Duitschland hadden aaneenge sloten in een anti-komintern verdrag, vin den het moeilijk, zich aan te passen bij de frontverandering naar het bolsjewisme, welke de heer Hitier en zijn slechte raad gever, de heer von Ribbentrop, hebben teweeggebracht. Niemand kan de beteekenis onderschat ten van het vriendschapsverdrag van Groot-Brittannië en Frankrijk met Turkije. De Sovjet-Russische regeering, beli chaamd in de formidabele figuur van Sta lin heeft eens en vooral alle nationaal- socialistische droomen voor een drang naar het Oosten gefnuikt. De linkerpoot van den beer verspert Duitschland den weg naar de Zwarte Zee, de rechterpoot betwist de controle over de Oostzee. Hoe de geschiedenis over deze gebeurtenissen ook moge oordeelen, het is volkomen duidelijk, waarmede wij reke ning moeten houden. Het nationaal-socia listische Duitschland is van 't Oosten af gesloten en moet het Britsche Rijk cn de Fransche Republiek veroveren, of in deze pogingen vergaan. Daarom hebben de nazi's, aldus Chur chill, begeerige blikken geslagen op eeni ge kleine landen in het Westen, welke zij kunnen vertrappen en plunderen, zooals zij het Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen hebben gedaan. Zij slaan nu mee- doogenloos, maar voorzichtige blikken op de oude, beschaafde en niemand bedrei gende Nederlandsche en Belgische naties. Zij hebben verkozen niet de Britsche vloot, welke hun aanval de afgeloopen week in de Firth of Forth wachtte, aan te vallen; zy hebben zich de afp lopen week afgewend van het stalen front van het Fransche leger aan de Maginot-linie. Hun volgzame recruten worden in groote mas sa's opgehoopt aan de grenzen van Ne derland en België. De Nat.-socialisten hebben beide landen plechtige garanties gegeven. Geen wonder, aldus Churchill, dat de bezorgdheid groot is. Hoewel spr. zich niet aan voorspellin gen wilde wagen, wenschte hij te zeggen, dat het lot van de verdwenen en bedreig de staten zonder twijfel beslist zal worden door de overwinning van het Britsche Rijk en de Fransche Republiek. In het verdere verloop van zijn rede voering zeide Churchill, dat het nationaal- socialistische Duitschland geen enkele vriend op de geheele wereld heeft. Geen enkele. Rusland werpt een starren blik terug. Italië wendt den blik af, Japan is verlegen en voelt zich verraden. Turkije en de geheele kracht van den Islam heeft zich instinctief, doch beslist, aan geallieer de zijde geplaatst. De groote Engelsch- sprekende republiek aan de overzijde van den Oceaan maakt geen geheim van haar sympathie. De geheele wereld, aldus Chur chill, is tegen Hitier en het Hitlerisme. Tenslotte zeide spreker, dat er zelfs in Duitschland millioenen zijn, die verre blij ven van het nationaal-socialistische regi me. Laat hun temidden van de verwar ring en gevaren moed scheppen, daar het zeer wel zou kunnen, dat de definitieve wegvaging van een noodlottige overheer- sching den weg zou kunnen banen voor een solidariteit op breeder basis van alle menschen, in alle landen dan wij ooit zouden hebbén kunnen beraamd, in dien wij niet tezamen door het vuur zou den hebben gemarcheerd. Buitenlandsche Berichten DE MIJNRAMP IN JAPAN. Volgens de laatste berichten zijn bij de mijnramp in Iwane (Japan) 38 menschen om het leven gekomen. 62 Arbeiders zijn ernstig gewond, 23 worden vermist. ONTPLOFFING VAN MET BENZINE GELADEN SCHIP. Een met benzine geladen schip is te Brest tot ontploffing gekomen, toen het in de handelshaven gelost werd. Verschei dene leder, der bemanning en havenarbei ders, die juist aan boord waren gegaan, zijn om htt leven gekomen. De teraarde bestelling der slachtoffers is vastgesteld op heden. OP ZOEK NAAR EEN HANDWERKSMAN. Het D.N.B. meldt uit München: Bij de speciale commissie van onderzoek naar den aanslag van 8 November wordt dag en nacht gewerkt. Naar aanleiding van de mededeeling van Zaterdagavond dat een handwerksman gezocht wordt, die ge- ruimen tijd geleden in den Bürgerbraukel- ler werkzaamheden heeft verricht, heeft reeds een heele reeks personen mededee- lingen gedaan. Dit spoor wordt steeds dui delijker, temeer daair kon worden vastge steld, dat de gezochte noch tot het perso neel van den Bürgerbraukeller behoorde, noch als handwerksman daar op de gebrui kelijke wijze werkzaam was. Duidelijk kan men thans inzien, dat deze man niet slechts eenmaal is verschenen maar dat zijn optreden reeds dateert van begin Augustus. Juist om dit vast te stel len werkt men bij de speciale commissie met bijzonderen nadruk, teneinde te trach ten nog meer aanwijzingen omtrent dezen man te verkrijgen. Ruim 1000 verdere me- dedeelingen werden intussohen aan de spe ciale commissie gedaan, die met alle krach ten werkt aan de afhandeling van dit ma teriaal. In technische opzicht is het inmid dels gelukt twee firma's op te sporen, die in aanmerking komen als vervardigster van a| zonderlijke deelen van het uurwerk van den tijdbom. Wat het materiaal van de andere deelen van den bom betreft is het onderzoek en de bestudeering van het ge bruikte materiaal nog aan den gang. HITLER BEZOEKT DE GEWONDE SLACHTOFFERS. In aansluiting op de plechighcid bij de Feldherrhalle heeft Hitier zijn oude vrien den, die bij den bomaanslag zware verwon dingen gekregen hebben, in het ziekenhuis opgezocht. Daarna bezichtigde hij de plek van den aanslag in den Bürgerbraukeller en liet zich door den leider der commissie van onderzoek uitvoerig inlichten. Omtrent de plechtigheid bij de Feldherr halle wordt nog gemeld, dat Hitier na de rede van Hess bij elke lijkkist een krans neerlegde en de doode kameraden voor het laatst groette. Na het lied „Vom guten Kameraden" werden zeven salvo's boven de lijkkisten gelost Gevolgd door Hess en Wagner verliet Hitier daarop de Feldherrhalle. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons In het jaar 1933 verklaarden 17 Anglikaansche geestelijken in een schrijven aan den Anglikaanschen Bisschop van Nottingham, dat het naar hun overtuiging '"Gods wil was, dat de Engelsche staatskerk zich met de Moederkerk ver zoende. De Bisschop antwoordde „De eenige linie, welke voor de Anglikaansche Kerk beteekenis heeft, is de unie met Rome, de stad op den Berg".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5