Een gezellige Eethoek niet aan mode onderhevig SUCCESPATROON A 151. Prijs 30 cent, 5 ct. porto. De gedachte, dat alleen alles, wat aan ie eischen der laatste mode voldoet, slechts ie dragen zou zijn, heeft zich bij vele vrou wen zóó ingeworteld, dat zij zich niet op baar gemak voelen met kleeren van meer- iere jaren terug. De omstandigheden heb ben zich evenwel gewijzigd en hiermede ook de opvattingen omtrent wat men wel en niet kan dragen. Onze belangstelling jaat niet meer in die mate naar de nieuwste modosnufjes uit als wellicht voordien het geval is geweest en onze taak, Bis modeverslaggeefster heeft zich thans In zooverre gewijzigd, dat wij in advisee- renden zin zullen blijven voortgaan met onze wekelijksche modepraatjes. We zullen allen langer met onze kleeren moeten doen, dan tot dusverre het geval is ge weest en daarom zullen modellen gekozen dienen te wordene die niet zoozeer aan mode onderhevig zijn. Allerlei details ma ken het evenwel mogelijk om variatie aan te brengen en hiervan zullen we dan ook dankbaar gebruik maken. Twee uitersten zijn waar te nemen: een groep „hamstert" japonstoffen uit vrees, dat de prijzen al te zeer opgedreven wor den en in de toekomst en anderen daaren tegen ontzeggen zich het hoognoodige, „omdat men niet weet, welke tijden er nog komen". Beide partijen hebben onge lijk en degenen, die den gulden midden weg bewandelen en blijven doen, zooals zij tot dusverre gewoon waren, handelen in het algemeen belang. De koopkrachtti- gen zullen geen verkeerde zuinigheid mo gen toepassen waarvan het resultaat is, dat de zaken met moeite het hoofd boven water houden en velen tot werkloosheid gedoemd worden. Ieder helpe op zijn ma nier mede oni te voorkomen, dat het be- drijfsapparaat ontwricht wordt. Modellen, die meerdere jaren meegaan, zullen van goed materiaal en soberen snit gemaakt dienen te worden, terwijl japon nen in het gekleedre genre bij voorkeur zwart gekozen zullen worden, althans door niet meer jonge dames. Men kan voor ge slaagde en iets gekleedere middagjurkjes een vier- of zesbaansrok nemen, met even klokkende onderlijn, die noch ouder- wetsch noch hypermodern werkt. De rokken, die thans tamelijk kort zijn, zullen met een breede zoom moeten wor den afgewerkt, zoodat uitleggen mogelijk zal zijn, indien de mode zich zal wijzigen. Verschillende modellen worden hierne- ven aangegeven, die niet aan mode onder hevig zijn en desondanks vlot kleeden. Apart is de japon die met smalle oprijgjes GEEN ZORGEN VOOR HET DAGELIJKSCHE BROOD. bewerkt is'en aan de zijkanten een recht schouderstuk heeft. De ceintuur, die van dezelfde stof is kan afgewisseld worden door een van effen of geruit fluweel. Slui ting aan de rugzijde. In het midden een japon met opgestikt plastron, dat men la ter eventueel kan vervangen door een van ander materiaal. Een bestaande japon kan eventueel vermaakt worden om er ver- schillènde blouses bij te dragen, terwijl men hiervoor ook nieuwe stof kan aan wenden, bij voorkeur in een neutrale kleur. Een middagjapon is bovenaan aangege ven met bescheiden garneering van lame of goudborduursel aan kraag, mouwen en zakjes. Ten slotte noemen wij nog de beide ge- kleede japonnen, waarvan het model even min aan tijd gebonden is. De ruime rok ken vallen in klokkende lijn, terwijl de bovendeelen zeer eenvoudig zijn. De ja pon met het gladde middenstuk kan van fluweel of satijn gemaakt worden, terwijl het andere model zich voor een combina tie van tweeërlei weefsels leent. Wanneer men ten opzichte van het klee- dingvraagstuk met overleg te werk gaat, dan kan dit op een wijze opgelost worden, die ieders smaak en beurs kan bevredigen. Draaiende rasp voor groenten en vruchten van glas, die zeer geschikt is om een en an der fijn te verdeelen en daarbij het voor deel heeft, dat het gemalene geen metaal- smaak krijgt. Deze draairasp heeft een met glazen tand jes bedekte wals, die door een houten handsvat in beweging gebracht wordt en is het geheel is zeer gemakkelijk schoon te maken. Aparte kraagje voor donkere japonnen Gehandwerkte kraagjes verleenen steed# iets persoonlijks aan een donkere najaars japon en vooral een model als bijgaand, dat gemakkelijk en vlug te maken is van wit tres of point-lacé band en wit linnen voor de halsronding. Aan de hand van het knipoverzicht maakt men het model van de kraag, van stevig papier. Door het pa- Kleeden worden met de stofzuiger goed gereinigd, daarna vereischen ze van tijd tot tijd een extra behandeling. Men neemt een teiltje lauw water met ammoniak en borstelt plek voor plek met een stevigen borstel, daarna ieder ge deelte, dat behandeld is, met een dóek af wrijven, opdat het water niet te veel in het weefsel dringt. Men moet deze schoon maak beurt zoo uitvoeren, dat het kleed weer geheel op kan drogen, voor er over geloopen wordt. Een gebarsten ei kan gekookt worden, indien men het met een laagje vet of boter in smeert. Verf vlekken op waschgoed worden in gewreven met groene zeep, deze laat men geheel indrogen, daarna worden de stuk ken in zeepsop uitgewasschen. pier eerst in de helft en daarna nog twee maal te vouwen krijgt men 16 vakjes en in totaal 17 schuine lijnen of stralen. Nu hecht men op de vouwen het band met kleine rijksteekjes vast en vult de openingen aan met gekruist band, dat met onzichtbare steekjes tegennaait, nadat de rafelkanten omgeslagen zijn geworden. De bandjes, die het eerst gespannen zijn worden even eens omgeslagen en met onzichtbare steek jes afgewerkt. Hals afwerken met een dub bele, naar model geknipte linnen bies, waar het band tusschen vast gehecht wordt. Af werken met eenige lussen en lindjes, waar aan rondjes komen te hangen, die plm. 3 1/2 c.M. groot en met festonsteken omgewerkt zijn. De tijdsomstandigheden hebben zich zeer gewijzigd en het ziet er niet naar uit, dat hierin binnen afzienbaren tijd veran dering zal komen. Toestanden, die zich in den vorige wereldoorlog voordeden, zul len zich wellicht ook thans herhalen. We doelen hier op de mogelijkheid, dat de mo gelijkheid bestaat, dat jonggehuwden door gebrek aan woningruimte of om rede nen van bezuiniging zich met slechts en kele kamers tevreden zulen stellen. Een eetzitkamer en een slaapkamer met een tot keuken ingericht klein kamertje. Men behoeft geen afstand te doen van een ge zellig zitje, indien een der hoeken voor eethoek wordt ingericht op een wijze, zoo als de schets te zien geeft. Langs den muur, komt een eenvoudige bank, met kussens, overtrokken met chintz of cre tonne, welke ook in den rug komen. Aar dig is het om zoo'n bank met een lange- ren en een korten kant te laten maken, terwijl slechts enkele stoelen om den ta fel komen. Zoo'n eethoek is ook zeer ge schikt voor een keuken-eetkamer, een vertrek, dat bij ons minder bekend is, dan in Engeland, en dat vooral in de burger klasse als zoodanig gebruikt wordt. Na het eten trekt men zich terug in de zitka mer, hetgeen voor de huisvrouw, die over weinig hulp beschikt een groote bespa ring van werk en.... tijd beteekent. Qematigde medeCCen Stoffen blouse met schouderpas van smalle nerf plooitjes. Eendeelige rug. Smal recht boordje met strik. Blousemouwen. Patronen in de maten 40—44. Prijs 30 cent, -f 5 ct. porto. De garneering van deze blouse bestaat aan zij- stukkenen ondermouw uit nerfplooitjes, terwijl het glade voorstuk is opge stikt. Aparte halslijn met klein split Sluiting rug zijde. Patronen 4246. SUCCESPATROON A 154. Prijs 30 cent 5 cent porto. Blouse in modern vestmodel, gemaakt van effen geruite stof. Aansluitende mou wen en omliggende kraag. Patronen 4652. zijn verkrengbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus f 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. Men heeft vrouwen, die mee- nen, dat zij niets behoorlijks heb ben om aan te trekken, alhoe wel haar kast vol kleeren hangt en die telkenmale weer iets an ders wenschen. Prijs 30 cent 5 cent porto. Fluweelen blouse met pas aan voorzijde, die iets opgeknipt is. Glad middenstuk met opgaande spits toeloopende lijn. Ruime mouwen met rechte manchet. Patronen grootte 4448. A 154 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN ZUINIGHEID EN OVERLEG NOODZAAK DER TIJDEN! De vraag rijst wel eens op, of men zich in deze tijden nog wel om de mode moet bekommeren. Het komt er echter geheel en al op aan, wat men hieronder ver staat. Zoo iets is overdreven, doch men moet ook weer niet in een ander uiterste vervallen en mee- nen, dat men in deze tijden niet aan moet schaffen. Beide uitersten zijn verkeerd en een verstandige vrouw zal den mid denweg weten te kiezen en zor gen, dat zij er steeds verzorgd uit ziet, ondanks de bescheiden middelen, die haar tendienste staan. Goeden smaak en zuinig- heid kunnen zeer goed samen gaan en zullen we allen wel langer met onze kleeren moeten doen, dan oorspron kelijk onze bedoeling was, hetgeen niet wegneemt, dat we kleine veranderingen aan bestaande japonnen kunnen aanbren gen. Een ander garnituur geeft er al een frisch aanzien aan en de mogelijkheden zijn in dit opzicht legio. Zelfs japonnen, die aan mouwen en onder de armen ver sleten zijn gaan thans nog een jaartje mee en we knappen deze op met fantasie stof of velvet. Willen we nog wat langer met een wintermantel doen, dan maken we er een garnituur van bontstof op, het geen keurig staat. Het zou natuurlijk dwaas zijn om voor een mantel, die reeds meerdere jaren ge dragen is, duur bont te koopen en waar om ook, als men met een weinig overleg met behulp van bontstof veel kan berei ken. Onze schets geeft een tweetal man tels, die een geheel nieuw aanzien hebben gekregen door de wijze, waarop ze gemo derniseerd zijn. Voordat men evenwel aan het veranderen gaat, is het aan te be velen de mantels buiten uit te kloppen en af te borstelen, daarna flink boven de stoom van een ketel opstoomen en daarna eerst wordt de bontgarneering aange bracht. De mantel links heeft een pas, (recht aan de voorzijde en puntig op den rug) en mouwen van bontstof eventueel kan men een reep langs den zoom aan brengen. De diepe overslag vervalt en de slui ting komt in het midden met knoopen van bontstof. Rechts een mantel, die met rechte bont- stofreepen is vermaakt en in het midden met haken en oogen of rits sluit. We zullen volgende week eenige ideeën aan de hand doen om japonnen te vermaken en voldoen hiermede aan de vraag, ons door vele lezeressen gedaan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10