STADS NIEUWS AGENDA De nieuwe Theekalender een... zeekalender! ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT AbonnenvmtsprtJs: toot Lelden II cent per week; 150 per kwarteaL Bij onze a{enten dO cent per wv>*k; 160 per kwartaal Franco per po*1 195 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Loue nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V.t ÖOE WORDT BET WEER 7 ZWAAI. BEWOLKT. De Bilt seint: Verwachting; Aanvankelijk zwakke tot matige, later wellicht toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Half tot zv/aarbewolkt of betrokken. Toenemende regenkans, aam vankelijk alleen in het Zuiden, later ook in het Noorden. Weinig verandering in tem peratuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: mist, zwakke Z. Z. O. wind, 5 gr. C. Vlissingen: betrokken, matige Zuidelijke wind, 8 gr. C. De Bilt: nevel, zwakke Z. O. wind, 4 gr. C. Groningen: mist, zwakke Zuidelijke v/ind,'5 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, windstil 4 gr C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De luchtdrukstijgingen aan de Zuidzijde der depressie in het Noorden zetten zich in den nacht en morgen voort in het Oost- zee-gebied en in Scandinavië. De depressie zelve ligt met laagste barometerstanden nabij 980 mbar stationnair voor de Noor- sche kust en over Lapland. Randstoringen bewegen zich langs den Westrand over de Noorsche zee en brachten in den nacht zware neerslag op de Faroer. Over het Oosten van Groenland ligt een machtig en zeer koud gebied van hoogen luchtdruk. Het station Myggbukta meldt een luchtdruk van 1035 mbar en een temperatuur van 29 graden Celsius. Janmayen en Spits bergen melden bij voortduring krachtige v.'inden uit Noord-Oost tot Noord bij tem- peratuebn op het laètste station beneden 1': graden Celsius. Langs de Noorsche kust stormt het uit Zuid tot Zuid-West en blijft het weer zacht. Naar het schijnt nadert een depressie op den Oceaan. Het continentale gebied van hoogen luchtdruk trekt zich naar bet Oosten terug. In het Westelijk deel van de Middellandsche Zeegebied vormt zich een vlakke depressie. Vermoe delijk hangt deze samen met luchtdruk- dalingen in de golf van Biscaye, die ver band houden met de nadering van den Oceaan depressie. LUCHTTEMPERATUUR 9. 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «JL! Van Zaterdagnamiddag 4.45 uur tot 6.44 uur Zondagmorgen; van Zondagna middag 4.43 uur tot Maandagmorgen 6.46 HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 12 Nov. voorm. 2.45 en nam. 3.10 uur; op Maandag 13 Nov. voorm. 3.25 en nam. 3.50 uur. Maan op 8.18 uur Zondagmorgen. Maan onder 5.16 uur Zondagavond. Maan op 9.21 uur Maandagmorgen. Maan onder 6.05 uur Maandagavond. H. DIENSTEN OP ZONDAG. [Ten gerieve var gemobiliseerden en anderen geven wij hier de uren, waarop in de parochiekerken de H. Missen worden gecelebreerd]. Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jo seph, Heerensingel. II. Missen: 7.30, 8.45, 10 (Hoogmis) 11.45. Lof: 7 uur. Kerk van den H. Petrus, Kamerlingh On- neslaan. H. Missen: 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis). Lof: 7.30 uur. Kerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontv., Haar lemmerstraat. H. Missen: 6, 7.30, 9, 10.15 (Hoogmis), 11.30 Lof: 6 uur. Kerk van den H. Leonardus, Haagweg. H. Missen: 7.15, 9 uur (Hoogmis), 11 uur. Lof: 7.30 uur. EERSTE BLAD - PAG. 2 „PIJLTJES"-DAG KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING. Burgemeester en Wethouder# van onze gemeente hebben welwillend toestemming verleend, om op Zaterdag 25 November a.s. straatverkoop te houden ten bate van ons plaatselijk Katholiek Jeugdwerk. Men kent onze finantieele rrfoeilijkhe- den; jeugdwerk wordt niet besubsidieerd, heeft uiteraard de hulp der volwassenen noodig, moet de lasten uit het verleden op vangen en in de nooden van het heden voorzien. Het spreekt dus van zelf, dat wij de ge legenheid van onzen Pijltjes-dag op straat behooren te benutten. Maar dan hebben wjj ook zooveel mo gelijk collectrices en collectanten noodig; de collectrices mogen niet jonger dan 16 jaar zijn, de collectanten niet jonger dan 14 jaar. Met sterken klem vraag ik Dames en Heeren. meisjes en jongens op dien dag althans enkele uren te komen helpen. Bijtijds moet onze organisatie klaar zijn, om aan de vereischte formaliteiten te kun nen voldoen en daarom heb ik ook zeer spoedig opgave van de medewerkenden noodig. Vriendelijk verzoek ik dan ook uw naam en adres bij mij te vermelden met mede- deeling van de uren, waarop u kunt col lecteeren en eventueel ook van uw voor keur van de wijk. U kunt zich persoonlijk bij mij melden; ik ben daarvoor heel den Maandagavond na zes uur thuis. U kunt ook een enkel briefje met boven staande gegevens in mijn brievenbus de- poneeren. Voor een volledig welslagen hebben wij wel een paar honderd medewerkenden noodig! L. BEUNE, Pr., Zoeterw.singel 33, Leiden. R.K. MILITAIREN-VEREENIG ING Vorig bedrag 163.95 N. N., Oud-Ade 4. 167.95 Van 6 tot 11 Nov. slechts 4 gulden. Ver geten wij onze R.K. Militairen? Dat is toch al te erg! Helpt niog eens goed. Wij willen zoo graag iets voor hen doen. Giften worden dankbaar aanvaard door den directeur, den zeereerw. pastoor R. Smitz O.F.M., R.K. Pastorie Haarlemmer straat 104; door den penningmeester den heer P. J. van Kampenhout, Haarlemmer straat 125, giro 313847 en aan het bureau „De Leidsohe Courant." VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Het R. K. Winterprogram 1939/40 is reeds verschenen en het loopt storm om de programmaboekjes. Het is ook geen wonder! Dit Winterprogramma zal zeker de twee voorafgaande Winterprogramma's overtreffen. Drie schitterende avonden worden u geboden. De prys kan voor nie mand een bezwaar zyn, want het kost maar.... 1.25 voor deze 3 avonden. De programma's zijn reeds verkrijgbaar bij de fa. Huibers, Haarlemmerstraat en bij de fa. Geyer, Botermarkt. Voor den eersten avond, welke gegeven wordt op Zondag 19 November a.s. is gele genheid tot vóórbespreken a 20 ceht per plaats vanaf Maandagmorgen 13 dezer tot en met Zaterdagavond 18 dezer. Verder Zondag 19 dezer van 12 uur in de Stads gehoorzaal a 10 cents. Katholieken van Leiden en omgeving! Doe gewoon en koop gewoon een R. K. Winterprogram. Voor verdere bijzonder heden leze men onze advertentie van he denavond. Gemeentel. Aankondigingen UITREIKING DISTRIBUTIE-STAM. KAARTEN. De Burgemeester dier gemeente Leiden maakt bekend dat binnenkort een aan vang zal worden gemaakt met het uitrei ken der distributie-stamkaarten. Vanaf 13 dezer worden huis aan huis ontvangstbewijzen bezorgd, dienstig voor het afhalen van bedoelde kaarten. Deze ontvangstbewijzen moeten zorg vuldig worden bewaard. Zaterdag 18 dezer wordt nader bekend gemaakt waar en wanneer de distributie- stamkaarten moeten worden afgehaald. LEIDEN, 11 November 1939. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Kamerorkest. Naar wij vernemen hebben de pogingen van het Bestuur der Maatschappij voor Toonkunst en den Directeur van de Mu ziekschool tot oprichting van een kamer orkest o. L v. den dirigent Jan van Epen- huysen tot .goede resultaten geleid. Reeds 26 medespelenden, waaronder verschei dene blazers, hebben zich opgegeven, zoo dat besloten is a.s. Woensdagavond 15 No vember met de eerste repetitie een aan vang te nemen. Men hoopt, dat nog vele aanmeldingen zich bij genoemde 26 zul len voegen en dat dit nieuwe kamerorkest een belangrijke plaats in het Leidsche mu ziekleven zal gaan innemen. Door de politie is aangehouden en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld de 30-jarigen fabriekarbeider G. Z. De aangehoudene heeft zich onlangs schul dig gemaakt aan diefstal van goederen ten nadeele van een warenhuis; thans is hij wegens diefstal van een rijwiel aangehou den. De verdachte heeft bekend. Zeer duidelijke kalender, met 6 prachtige afbeeldingen van klipperschepen! Mooier en kleurrijker dan ooit! Bij inzending van 8 postzegels van 5 cent of liever nog storting van 40 it op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU. 4fd. °2 HEERENGR. 182, AMSTERDAM-C é3H& DR. W. P. JORISSEN 70 JAAR Dr. W. P. Jorissen, lector in de anorgani sche en physische chemie aan de universi teit hier ter stede, tevens hoofdredacteur van het Chemisch Weekblad en redacteur- administrateur 'an het Recueil des Travaux chimiques des Pays-Bas, is heden 70 jaar geworden. Dr. Jorissen studeerde scheikunde onder leiding van Van 't Hoff aan de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam, zijn geboorte plaats, waar hij op 21 October 1896 bij Bak huis Roozeboom cum laude tot doctor in de scheikunde promoveerde op een proefschrift getiteld: „Langzame oxydase van en zuur- stofactiveering door triaetliylphosphien, prcpionaldehyd en benzaldehyd". Na énkele jaren verbonden te zijn ge weest aan het laboratorium van dr. B. van Dijken te Rotterdam, werd hij September 1900 benoemd tot leeraar in de chemie en de analytische meetkunde aan het instituut voor de marine te Willemsoord (Den Hel der). In Maart 1902 were dr. Jorissen toege laten als pricaatdocent voor het onderwijs in technische chemie aan de universiteit al hier. Zijn benoeming tot lector aan deze universiteit volgde in 1908. Met enkele vrienden gaf hij in 1903 een stoot tot de oprichting van de Nederland- sche Chemische Vereenigin6 en werd hoofd redacteur van het Chemisch Weekblad, dat tegelijkertijd als orgaan der vereeniging werd gesticht. In 1920, toen het Recueil des Travaux chimiques des Pauys-Bas voor de eeiste maal als uitgave van de Nederland- sche Chemische Vereeniging geschiedde, werd ook de zor.g voor dit tijdschrift aan hem opgedragen. Ook het Chemisch Jaarboekje, tegenwoor dig een uitgave der Ned. Chemische Ver eeniging, was oorspronkelijk te danken me de aan zijn initiatief. Tal van verhandelingen op chemisch ge bied zyn van zyn hand verschenen. Van groot belang en zeer bekend zyn o.a. zijn onderzoekingen over explosiegrenzen van gasmengsels. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. F. B. J. KUIPER. Dr. F. B. J. Kuiper, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Faculteit der Letteren Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in het Sans krit en zijn letterkunde en de Indische oudheidkunde, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele oratie op Vrijdag 24 November des namid dags om 4 uur in het groot auditorium van het Academiegebouw. Meisjescongregatie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Morgenochtend precies kwart voor ze ven algemeene H. Communie voor de bei- afdeelingen van onze Congregatie met luide voorbereiding en dankzegging. Komt allen! Voor het politie-examen, opleiding van den Ned. R. K. Politiebond St. Michael te Den Bosch, is geslaagd de heer A. L. Bots, alhier. NED. CONGRES VOOR OPENBARE GEZONDHEIDSREGELING (Vervolg). Na de voordracht van den heer A. van der Werff sprak dr. N. M. Josephus Jitta een woord van dank tot de beide sprekers. De ondervoorzittei van het Congres vroeg en verkreeg vervolgens het woord om namens het bestuur aan het Congres voor te stellen den aftredenden voorzitter, dr. N. M. Josephus Jitta uit Den Haag te benoe men tot eerelid, met welk voorstel het con gres zich door een welgemeend applaus vereenigde. Als oudste bestuurslid sprak dr. Hof- mann vervolgens een woord van geluk- wensch tot dr. Josephus Jitta, waarna deze voor zijn benoeming dankzegde. Hierna ging de vergadering in huishou delijke zitting over. Het verslag der Commissie over het fi nancieel beleid van den penningmeester over 1938, werd goedgekeurd, evenals de begrooting voor 1940. De secretaris, prof. C. F. van Oven, bracht vervolgens verslag uit over het afgeloopen jaar, terwijl bij enkele candidaatstelling tot lid van het bestuur, tevens voorzitter, werd gekozen prof. dr. J. J. van Loghem uit Am sterdam. Eenige voorstellen tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement werden zonder discussie goedgekeurd. De voorz. deelde voorts mede, dat In principe was besloten het volgend congres te Enschedé te houden. Het bestuur werd evenwel gemachtigd, indien de bijzondere omstandigheden zulks onmogelijk zouden maken, e.v. een andere plaats aan te wij zen. Hierna volgde sluiting van het congres. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In het -voorzitterschap van de Maat schappij der Nederlandsche letterkunde is wijziging gekomen. De heer M. Nijhoff, die in Juni j.l. door de jaarvergadering als zoodanig werd ge kozen, is gemobiliseerd en, omdat hy niet alleen in naam voorzitter wenschte te zijn, trad hij af. Op verzoek der laatste maandvergade ring heeft prof. dr. Jan de Vries opnieuw het voorzitterschap aanvaard. Het bestuur heeft tot lid benoemd den heer J. A. Rispens te Devtener, den schrij ver van „Richtingen en Figuren in de Ne derlandsche letterkunde na 1807". GEVEILDE PERCEELEN. Ten overstaan van Notaris B. H. Stum- pel alhier. Het huis, erf en tuin alhier Utrechtsche Jaagpad 48 in bod: 1.900.— kooper de heer J. W. van Hagen alhier voor 2.090.Het winkelhuis en erf al hier Haven 36 in bod: f 6.900.— is niet ge mijnd en niet gegund. Het maken van een nieuwe militaire bankwerkery hier ter stede is door het De partement van Defensie onderhands opge dragen aan de aannemers Deerenberg en Gebr. J. en P, van Wijk te Alphen aan den Ryn. Bioscopen LOKKEND VERLEDEN. Lid o, Voor de pauze gaat de Amerikaansohe film „Andy Hardy wordt verliefd", waarin de bekende jeugdige filmspeler Mickey Rooney de hoofdrol vertolkt met Judy Garland. Mickey Rooney speelt hier de rol van Andy Hardy, zoon van den echten Hardy, een niet te temmen zoontje van een vrij strengen vader. Andy beleeft tal van we derwaardigheden, vooral bij zijn pogingen om 'n tweedehandsch auto te koopen. Hij heeft slechts 12 van de 20 benoodigde dol lar, doch die laatste acht kan hy verdienen als hij met het meisje van zijn vriend naar 't Kerstmisbal wil gaan om haar te gen invloeden van anderen te beschermen. Dut kwam bovendien goed uit omdat An dy's eigen meisje uit logee ren was.... Na tuurlijk liep het mis, want zijn eigen meis je kwam plotseling terug en bovendien schreef hem zyn vriend, dat hij van zijn meisje en het geven van de acht dollar afzag. Tal van verwikkelingen zijn er het gevolg van en een derde meisje maakt den avond toch goed. Natuurlijk komt alles weer in het reine, ook al is het gegeven wat erg onwaarschijnlijk. Meer dan 't ver haal boeit in deze film het spel, waar Le wis Stone voor het juiste tegenwicht zorgt bij het bravour-achtig optreden van Mic key Rooney. Joan Crawford, Melvyn Douglas, Robert Young en Fay Binter geven in de hoofd film van het programma: „Lokkend Ver leden" meesterlijk spel te zien. Vier spe lers van naam, waarvan Fay Binter ons nog wel 't meest bekoorde, omdat zij zoo ongedwongen vriendelijk, zoo intens door voeld haar rol weet te vertolken. De film beeldt uit een strijd van liefde en haat; liefde van een rijken heereboer uit een der Noord Amerikaansohe Staten ten opzichte van een danseres uit een New Yorksche nachtclub, haat van de zijde van de zuster van den heereboer, die den fa milienaam niet gaarne aan dien van een danseres verbonden ziet. Zij wist dan ook te bewerken, dat een jongere broer pogin gen zou aanwenden om het huwelijk te voorkomen, maar natuurlijk mislukte dat, omdat tegenwerking juist een averecht- sche uitwerking pleegt te hebben. Maar het ergste was, dat de jongere broer, zijn eigen vrouw verwaarloozend, liefde opvat voor de danseres, die mi zijn schoonzuster is. Conflicten blijven niet uit en als de vrouw van den jongeren broer tot de over tuiging komt, dat zij teveel is. wil zy heengaan. Dit doet zij door zich in een brandend huis te werpen. Deze daad ech ter wordt juist een middel tot verzoening, een tegengif voor de passie, die zooveel verderf dreigde te brengen. Juist op het goede moment komt alles weer in het rei ne, ook al klinkt het slot wat ongeloof waardig. Casino 'T ZIT IN DE LUCHT. Het Leidsch record voor filmprolongaties klimt bij de week. 't Wordt nu een sport Zondag. Uitvoering Maria-Congregatie. St. .Ant. Clubhuis. „Wie is de dader". Woensdag. „Wie is de dader", door Maria- Congregatie in het St. Ant. Clubhuis, 8.15 uur. Donderdag, „Geloof en Wetenschap", le zing met lichtbeelden „Monumen- tale bouwkunst in onzen tijd", door C. M. van MoorseL Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergade ring, „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. d. Hoeven, Hovens Gréve, Lahr en Si mons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis. TeL 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater- d a g 11 tot en met V r ij d a g 17 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ler, N. Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. te raden hoe lang George Formby het met zijn film ,,'t Zit in de lucht" zal uithouden. Gisteravond is de zevende week inge gaan. 't Is anders reeds een fraai record, maar.... de zaal is nog steeds-iederen avond uitverkocht, 't Schijnt in de lucht te zitten. Als tweede hoofdfilm presenteert de di rectie van „Casino" de geestige rolprent „Potverteren". Het zal deze week wel weer storm loopen op de Hoogewoerd. De film „potverteren" 'met den komiek Leslie Fuller in den hoofdrol, is van een geheel anderen aard. Het is de geschiede nis van den penningmeester van een gezel ligheidsclub, wien op den laatsten avond voor den dag van „potverteren" de ver- eenigingskas wordt ontstolen. Allerlei om standigheden werken er toe mee, dat hij wegens moordaanslag en diefstal tot drie jaar gevangenisstraf wordt veroordeeld. Dit was een aanloopje voor wat daarna in de gevangenis gaat gebeuren. Wat dat is, valt niet na te vertellen. Men ga deze film zelf zien. Luxor. HET KORAALRIF Wy dachten, iat de Zuidzee-eilanden al- leer. in de oog en van de min of meer naieve Amerikanen paradijselijke oorden waren, maar het blijkt, dat zelfs Fransche :ir.easten aan deze suggestie niet ontkomen zijn. Ergens in de Stille Zuidzee ligt een vergeten eiland, waar de reinste gelukzalig heid heerscht. De Engelschman, die daar den scepter zwaait, typeert dat in een paar zirnen. „Het geluk is onze grondwet. Het ongeluk beschouwen wij als een ziekte en van ziekten moeten wij niets hebben". Kan het eenvoudiger? Het recept voor een hemel op aarde! Dit zingende, palmen wuivende en bloem - omkranste koraaleiland, dat den naam gaf de film, die deze week op het program ma van Luxor prijkt, wordt aangedaan door een schip, dat geweren smokkelt naar Mexi co De kapitein van dat schip wenscht zoo min mogelijk risico te loopen. wat begrijpe lijk is als men verneemt, dat bij ontdekking de kapitein van zoo'n smokkelschip wordt opgehangen. Hij heeft zich daarom een re serve-kapitein aangeschaft, die in noodgeval in zijn plaats aan de galg moet bengelen. De grond voor deze anders onbegrijpelijke bereidwilligheid i.s te zoeken in het feit, dat deze man te Brisbane een moord heeft gepleegd en op dit schip zich onttrekken wil a=r> de wrekende gerechtigheid. Hij komt er heelhuids vanaf en vlucht in de Australi sche wildernissen, waar hij zoowaar een meisje aantreft in een eigengebouwde hut. Di* beeldschoone kind, op wie hij natuur lijk direct smoorlijk verliefd wordt, blijkt ook al een misdaaop haar geweten te heb ben en na verschillende wederwaardighe den besluiten dez«. twee uitgeworpenen uit dé beschaafde maatschappij zich in de sche pen naar het onbeschaafde eiland der aard- sche gelukzaligheid, het „Koraalrif". De bezetting van deze Fransche film be staat uit zeer bekende, wij kunnen zeggen be-oemde artisten, namelijk Jean Gabin en Michele Morgan in de hoofdrollen, terwijl figuren als Pierre Renoir, Satumin Fabre, Jenny Burnay, Julien Garette en Gina Ma ner kleinere rollen vervullen. Het spel i dan ook voortreffelijk, en de regie heeft er ondanks verschillende on waarschijnlijkheden toch de spanning erin weten te houden, zoodat het een verhaal i3 geworden waarnaar men met genoegen kijkt en waarin zelfs buiteigewoon geslaag- dp momenten voorkomen. ï^Jn de tw«ede fLm „Mcnschen, dieren en sensaties" speelt Harry Piel de hoofdrol. Er wordt inderdaad voor sensatie gezorgd in deze Duitsche film, die zich afspeelt in en rondom het circusleven. Menschen en dieren zijn er de acteurs, tijgers breken los en apen verrichten hun ongelooflijkste menschelijke toeren. Voorai de apen zijn ge- boien acteurs, en zij hebben succes! Ook de jalouzie tusschen twee vrouwen speelt een groote rol en geeft aan de historie een dra matisch accent. Wanneer wij zeggen, dat er één doorloopende spanning trilt in deze film, is dat slechts zwak gezegd. De moge lijkheden van het circus zijn gecombineerd met de mogelijkheden van de film en dat beteekent sensatie in het kwadraat. Beiden films, aangevuld met een tiïïg'e- breid journaal, garandeeren een genoeglij ker. avond.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2