|Dc Liturgie der Kerkj Myra. het elfje en de booze kabouter Zwartvoet ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 En zy weet: de waarheid, die zy verkon digt, de liefde, die zij in praktijk brengt, rullen de onmisbare raadgevers zijn en medewerkers van de menschen van goe den wil bij de heropbouw van een nieuwe werelds volgens gerechtigheid en liefde, wanneer de menschheid vermoeid is van het bewandelen der dwaalwegen, en wan neer zij de bittere vruchten heeft ge proefd van 'haat en geweld. Intusschen echter, Eerbiedwaardige Broeders, moet de geheele wereld en al len, die getroffen zijn door de corlogs- rarnp, weten dat de plicht der christelij ke naastenliefde, de fundamenteele schar nier is van het Rijk van Christus, geen ijdel woord is maar een levende werkelijk heid. Een uitgebreid arbeidsveld opent zich in al zijn vormen voor de katholieke lief dadigheid. Wij hebben het vaste vertrou wen, dat onze kinderen, vooral in de lan den die nog niet door den geesel van den oorlog getroffen zijn, het voorbeeld van den barmhartigen Samaritaan zullen na volgen en zullen denken aan hen, die het slachtoffer zijn geworden van den oorlog, en die recht hebben op medelijden en hulp. Oproep tot het gebed. De Katholieke Kerk, de Stad Gods, „die de waarheid tot koning heeft, de liefde tot wet en de eeuwigheid tot einddoel" (H. Augustinus, brief 138, aan Marcellino) ver kondigt de waarheden van Christus zon der dwalingen en ongerept, terwijl zij met moederlijke toewijding volgens de liefde van Christus te werk gaat. De Kerk ver heft zich als een gelukzalig visioen van vrede boven de wervelwind van dwalin gen en harstochten, en zij wacht op het oogenblik, waarop de almachtige hand van Christus Koning de storm zal doen beda ren en de geesten van tweedracht, die haar hebben ontketend, zal uitbannen. Wat Wij kunnen doen, om den dag te verhaasten, waarop de vredesduif zal kun nen neerdalen op deze aarde, die over stroomd is door de zondvloed van twee dracht, zullen Wij niet nalaten te doen, vertrouwend op die uitmuntende staatslie den, die voor het uitbreken van den oor log aan het werk zijn gegaan om deze geesel van de menschheid verwijderd te houden; Wij vertrouwen op de millioenen zielen van alle landen en streken, die niet alleen om gerechtigheid smeeken, maar ook om naastenliefde en barmhartigheid; bovenal stellen Wij Ons vertrouwen op den Almachtigen God, tot Wien Wij dage lijks Onze gebeden richten: „In de scha duw Uwer vleugelen zoek ik een schuil plaats totdat het onheil voorbij is". (Psalm 56. 2). God kan alles: Hij heeft niet alleen het geluk en het lot der volkeren in handen, maar ook de menschelijke besluiten, en op zachte wijze buigt Hij deze, zooals Hy wil: ook de belemmeringen zijn middelen voor Zijn Almacht om de dingen en de gebeurtenissen te leiden, en om de harten en de vrije wil der menschen te keeren naar Zijn allerhoogste doel. Bidt daarom, Eerbiedwaardige Broeders, bidt zonder op houden, bidt vooral wanneer gij het God delijke Offer van Liefde opdraagt. Bidt, gij allen, die nu groote en moeilijke en niet zelden heldhaftige offers moet brengen, om dapper trouw te blijven aan het Geloof. Bidt, gij, lijdenden en bedroefden van de Kerk, wanneer Jezus komt om u te troos ten en uw juk lichter te maken. En vergeet niet uw gebeden door een ware geest van versterving en door waardige werken van boetvaardigheid, aannemelijker te maken in de oogen van Hem, „die stut, die drei gen te vallen en die gebukt gaan weer op richt: „opdat Hij in Zijn Barmhartigheid de dagen verkorte van de beproeving en aldus de woorden bewaarheid worden van den Psalmist: „Zij riepen Jahweh aan in hun nood en hy verloste hen van alle angsten". (Psalm 106, 13). En gij, witte legioenen van kinderen, die zoo bemind wordt en die zoozeer de uitverkorenen zijt van Jezus, wanneer gij de H Communie ontvangt door het Brood des Levens, verheft dan uwe onschuldige gebeden en vereenigt hen met de gebeden van de geheele Kerk. Het Hart van Jezus, dat U bemint, kan geen weerstand bieden aan het onschuldige smeekgebed: bidt allen, bidt zonder op houden. (1 Thess. 5. 17). Op deze wyze zult gy het schitterende gebod van den Goddelijken Meester in praktijk brengen, het heiligste Testament van Zijn hart, „opdat allen één zyn" (Joh. 17. 21). Moogt gij allen leven in die eenheid van geloof en liefde, waaraan de wereld de macht en de uitwerking erkent van de zending van Christus en van het werk van Zijn Kerk. In de eerste tijden van de Kerk werd dit gebod door haar begrepen en in prak tijk gebracht, en zij drukte dit uit in een prachtig gebed; vereenigt gij u met dezelf de gevoelens, die zoo goed beantwoorden aan de nooden van dezen tijd: „Gedenkt, o Heer. Uw Kerk, om Haar te bevrijden van alle kwaad en om Haar te vervolma ken in Uwe liefde en om Haar te heiligen; vereenigt Haar uit alle deelen van de we reld in Uw Rijk, dat Gij voor Haar hebt voorbereid; want aan U is de glorie en aan U is de roem in alle eeuwigheid". Vol vertrouwen dat God, de bewerker van liefde en vrede, de smeekgebeden van de Kerk moge verhooren, schenken Wij u als een onderpand van den overvloed der Goddelijke Genaden, uit de volheid van Ons Vaderlijk hart, de Apostolischen Zegen. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, op 20 October van het jaar 1939, in het eerste jaar van Ons Pontificaat. PIUS XII. VEREENIGING TE LEIDEN R.K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN OFFJCIEELE MEDEDEELINGEN. Retraiteclub Sint Therèsia. Een aparte aanbeveling zal wel niet meer noodzakelijk zijn, na het schriftelijke be richt, dat u allen ontvangen hebt van de bijeenkomst op Donderdag 17 November. Dit dus alleen ter herinering. Wy verwachten alle leden van den R.-K. Vrouwenbond op Donderdag 17 November om kwart over acht in de zaal van de St.- Jcsephsgezellenvereeniging aan het Rapen burg. Nog meld ik, dat aan den avond een kleine verrassing verbonden is! F. B. NIEUWE TIJD BRENGE NIEUW WETEN Voedsel doelmatig kiezen en be reiden, is het werk van de ver standige huisvrouw; de gezond heid der huisgenooten hangt er voor een groot deel van af. We leven in een ernstigen tijd. Voor de naaste toekomst zijn in ons land vol doende levensmiddelen aanwezig, de huis vrouw moet zoo zuinig mogelijk met het voediel omgaan. Onder zuinigheid moet hier niet enkel verstaan worden het goedkoop inkoopen, oordeelkundig bewaren en schoonmaken der levensmiddelen, doch een zoodanige zuinigheid bij de juiste keuze en het oor deelkundig bereiden van het voedsel, dat de normale groei der kinderen, de noodige werkkracht van de volwassenen en het be hoorlijk weerstandsvermogen van hen be vorderd worden. Waar in ons land melk- en zuivelpro ducten in combinatie met andere produc ten van eigen bodem voldoende aanwezig zijn, organiseert met machtiging van de Regeering het zuivelbureau korte cur sussen voor huisvrouwen en oudere meis jes om hen voor te lichten omtrent een zoo gemakkelijk en zoo goed mogelijk ge bruik van bovengenoemde producten. Voor de leden van den R.-K. Vrouwen bond in onze afd. zal op nader te noemen tyden in de R.-K. Vakschool, Galgewater 1 (tijdelijk ingang Noordeinde 50) een der gelijke cursus worden gegeven. Deze cursus za! omvatten 3 lessen (één les per week), waarin de leerares in koken en voedings leer de leerstof zal behandelen, welke voor dit doel speciaal is samengesteld door mej. Martine Wittop Koning, gebaseerd op de nieuwe inzichten in de voedingsleer o.a. neergelegd in de brochure „Nieuwe tijd brengt nieuw weten". De kosten van deel name, die voor niemand een ernstig be letsel vormen, bedragen 30 cent totaal per persoon voor 3 lessen, op de eerste les te voldoen. De gewijzigde opzet van deze cursus maakt, dat zij, die reeds eerder een derge lijke cursus volgden, ook thans met vrucht nogmaals kunnen deelnemen. Is het wel noodig, huisvrouwen, van wel ke rang of stand ook, u op te wekken om deze cursussen te volgen? De ernst der tijden vraagt o.a een pa rate huisvrouw en verstandige moeder, die alles in het werk stelt om het gezin in evenwicht te houden. Zegt niet, dat u reeds voldoende kook- kennis bezit! Ongetwijfeld kimt ge koken, maar weet ge ook, volgens de voedings waarde, de levensmiddelen te kiezen en te bereiden? Bij de schaarschte en het ontbreken van levensmiddelen in de oorlog van 1914 1918 hebben we ons vaak met groote schade voor de gezondheid van het gezin moeten aanpassen aan dat wat aanwe zig was. Dit zal thans niet noodig zijn mits gij, huisvrouwen, u op velerlei gebied des kundig laat voorlichten. Geeft u om teleurstelling te voorko men zoo vlug mogelijk op bij mevrouw J. MandarsVermeulen, Boerhaavelaan 12, tel. 26292. VARIATIE. We leven in een onrustigen tijd en hier aan ontkomt niet veel, ook niet in het da gelij ksche leven. Onze huiskamers welke heel vaak als zit- en eetkamer dienst moeten doen, voor al in de moderne woningen, ontkomen hieraan zeker niet. Wanneer vroeger een meisje een eigen woning ging inrichten, werden alle meu belen op een bepaalde plaats neergezet liefst zooals bij moeder thuis. Ze stonden er na 25 jaren dikwijls nog. Verandering was iets zóó ergs, dat er zeer lang over gedacht moest wonden, of dit wel toelaat baar was. Een oude dame vertelde over een huisvrouw uit die dagen, wier man door z'n familie zeer beklaagd werd, daar ze haar meubelen zoo af en toe verplaats te: „de arme man raakte nooit thuis in z'n eigen woning." Wy vrouwen van dezên tijd zyn dan toch wel geheel anders; wij verplaatsen juist bij voorkeur zoo af en toe onze meu belen. Hebben we 's zomers graag een zit je bij tuindeuren of raam, des winters plaatsen we dit liever by haard of kachel. We bezitten vaak verschillende kannen of pullen, beeldjes, lampjes e.d., de eene tyd zetten we eens dit op den voorgrond, later weer eens iets anders. Nu behoeft de ze variatie niet het onrustige in de hand te werken. Integendeel! Een huisvrouw, die byna al haar tijd in haar woningdoor- brengt. kan door een smaakvolle omge ving, die zoo nu en dan eens veranderd wordt, die onrust tot een minimum be perken. Ook een huisvrouw, al heeft ze druk haar bezigheden, heeft wel eens be hoefte aan verandering. Sleur en nog eens sleur werkt zeer rem mend op velen onzer, en daardoor op het gezin. Om hier dan te ontkomen, en hier aan moeten we ontkomen, is variatie een zeer gemakkelijk middel. Onze bibelots en planten, telken op een ander manier smaakvol neergezet, zijn veranderingen, die in ieders bereik vallen. WITLOF MET HAM EN KAASSAUS. Een typische wintergroente is wel het witlof, of, zooals we h^t misschien beter kennen, het Brusselsoh lof, waaraan velen en vooral kinderen 't land hebben om den bitteren smaak. Snijden we echter het bo venste einde eraf, of hollen het dikke ein de uit, rondom het sapringetje, dat zich daar vertoont, dan zal de bittere smaak zeer veel verminderen. Witlof in een gezonden vitaminenrijke groente, zeer geschikt ook voor een Zon- menu, vooral wanneer het op onder staande wijzd wordt klaargemaakt. 1 K.g. witlof (gelijke struikjes), 2 ons ge sneden ham, 3 d. L. melk, 2 1/2 afgestoken eetlepel bloem, 1 1/2 afgestreken eetlepel boter, 50 gr. geraspte oude kaas, wat aro ma, zout. Maak de struikjes in hun geheel schoon, kook ze plm. 1/2 uur in kokend water met wat zout, en laat ze daarna goed uitlek ken; omwikkel elk struikje met een plakje ham, en schik de rolletjes in een vuur vast schoteltje. Verwarm roerende de boter mei de bloem tot een gelijk mengsel, giet daarbij geleidelijk de melk, laat de saus even doorkoken, roer er dan de geraspte kaas door en voeg er naar smaak wat zout en wat maggi-aroma bij. Giet de saus over de rolletjes, strooi er wat met paneermeel gemengde geraspte kaas over, leg hier en daar een klontje boter en zet het schotelte in den oven, tot zich een bruin korstje heeft gevormd. INTER PAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN MAANDVERGADERING Dinsdag 14 November verplichte bijeen komst voor de gehuwden. Wij verwachten een groote belangstelling. De v-praeses zal aanleiding van het 12e eeuwfeest van St. Wilibrord een inleiding houden over St. Willibrord. Deze inleiding zal geïllu streerd worden met lichtbeelden. Nogmaal laten alle gehuwde leden Dims- da^ present zijn. UITBREIDING COMMISSARIAAT. Al sedert geruimen tyd konden wy con- stateeren, dat het commissariaat diende te worden uitgebreid. Een tekort aan krach ten hadden wij, waardoor dit zoo nuttige apparaat het werk niet afkon. Van dat commissariaat met een tekort aan krach ten moest er één onder diensf, een ander wegens werkzaamheden de stad uit en eenigen kunnen niet altyd door werk zaamheden en lessen al hun krachten ge ven. Waohten tot de volgende commissa- ïn-verkiezing is onmogelijk. Vandaar dat het commissariaat uitgebreid is met vier oudere Gezellen en wel: C. Goddijn, A. de Gunst, A. Gieske en A. Verhoogt. Vanaf September hebben wij de Gezel len verdeeld in èen groepeering voor ouderen en jongeren, die hun verplichte bijeenkomst op een verschillenden avond hebben. Vandaar dat wil deze nieuwe regeling goed werken het noodig is, om ook jongeren in het commissariaat op te nemen. Uit de jongeren werden daarom aangezocht: S. v. d. Aar, D. Goozen en J. Hillenaar. Wy rekenen nu op een geweldige acti viteit. De commissarissen dienen vooral een goede zorg te hebben voor het trouw bezoeken van de verplichte bijeenkomsten en de kern. DOODEN-HERDENKING. Zondag 17 Nov. houden wij onze doo- den-herdenking. De intentie, waarvoor wij zullen bidden, zijn: de dooden uit onze eigen beweging gedenken, de presidenten, vioe-presidenten, leden van den Raad van Bestuur, leden van gehuwde en ongehuw de afdeeling, vervolgens alle overleden fa- milileden en tenslotte zullen wij dit jaar een speciaal memento houden voor al de slachtoffers van deze oorlog. De vice-prae- ses zal een korte predikatie op het kerk hof houden. Deze plechtigheid moet de belangstelling hebben van alle Gezellen. Dus Zondag 17 November zijn wij allen om half 12 op het R.K. Kerkhof. ONZE DIENSTPLICHTIGEN. Deze week hebben wy voor het eerst de Kolpingsbladen verzonden aan onze Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG 12 Nov. Vier en twintigste Zon dag na Pinksteren. Mis: Dicit Dominus. (Ge beden, Epistel en Evangelie als op den 5den Zondag na Driekoningen). 2e gebed v. d. H. Livinus, Bisschop en Martelaar. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e v. d. H. Martinus I, Paus en Martelaar; 4e v. h. oc taaf v. d. H. Willibrordus; 5e voor den vre de. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drie- eenheid. Kleur: Groen: Tarwe en onkruid groeit er in het Rijk van Christus, d.w.z. in de Kerk van Christus zijn goede en slechte menschen (Evange lie). De goeden moeten de slechten verdra gen en hebben in hen een gelegenheid de naastenliefde te beoefenen. (Epistel). De slechten trachten dikwijls het deugdzame leven van de goeden te verstikken, gelijk het onkruid de tarwe. Bidden wij daarom Gods hulp af in den strijd tegen het slechte voorbeeld (Gebed, Stilgebed) God, dat ver trouwen wij vast (Communio), zal ons ver lossen van onze verdrukkers (Graduale). De heilige Geheimen, door ons gevierd, mogen ons hiervoor een waarborg zijn. (Postcom- munio). MAANDAG 13 Nov. Mis v. d. H. Didacus, Belijder: Os Justi ,2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Willibrordus; 3e Concede (ter eere van Maria); 4e voor den vrede Credo. Kleur: Wit. Om inniger met God vereenigd te zijn, trad de Spanjaard Didacus in het klooster, waar hij een beschouwend leven leidde. Later door Paus Nicolaas V belast met de zorg voor de zieken, genas de vurige Maria- vereerder veel zieken door hen te teeke nen met olie uit de lamp, die vgor Maria brandde. DINSDAG 14 Nov. Octaafdag v. d. H. Wil librordus. Mis: Statuit (als op 1 Nov. in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Josaphat, Bisschop en Martelaar; 3e voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. Met den dag groeide het aantal van de geloovigen door de ijvervolle prediking van den man Gods. H. Willibrordus bid voor het dwalende Nederland, opdat de bekeeringen steeds tal rijker mogen worden. WOENSDAG 15 Nov. Mis. v. d. H. Alber- tus de Groote, Bisschop, Belijder en Kerk leeraar. In medio. 2e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. De heilige Albertus is één van de grootste geleerden van de Kerk. Opmerkelijk is, dat hij van nature heel weinig talenten had voor studie, Zijn rijken overvloed van gees tesgaven heeft hij ontvangen door de voor spraak van Maria, onder wier bescherming hy reeds als kind door zijn brave moeder ge steld was. Op hoogen leeftijd (het was tij dens een twistgesprek) werd de Heilige weer onwetend, zooals Maria hem, nog kind, reeds had voorspeld. Kort daarop stierf de heilige. DONDERDAG 16 Nov. Mis v. d. H. Lebul- nus, Belijder: Os Justi. (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Ger- trudis, maagd; 3e voor den vrede Kleur: Wit. Lebuinus, geboortig uit Engeland, kwam naar ons land om het Evangelie van Chris tus te prediken. Met den H. Marcellinus werd hij door den H. Gregorius, bisschou van Utrecht, naar Overijsel gezonden. De „Apostel van Overijsel" vestigde zich te De venter, waar hij een kerk bouwde, om van daar uit te werken aan de bekeering van de Overijselsche bevolking. VRIJDAG 17 Nov. Mis v. d. Gregorius, de wonderdoener, Bisschop en Belijder: Statuit. 2e gebed A Cunctis (om de voor bede van de Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester; 4e voor den vrede. Kleur: Wit. Zijn bynaam „wonderdoener" dankt de heilige bissohop van, Neo-caesarea in Pon- tus aan zijn hem door God gegeven won derkracht Zoo werd een berg, welks ligging een beletsel was voor den bouw van een kerk, op het gebed van den heilige ver plaatst vgl. het Evangelie). ZATERDAG 18 Nov. Gedenkdag van de wijding van de Basilieken v. d. H.H. Apos telen Petrus en Paulus te Rome. Mis: Terri- bilis. (Zie het Gemeenschappelijke van Kerkwijding). 2e gebed voor den vrede. Credo. Kleur: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E. PJ*. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z.Z. Gabriël Ferretti en Joannes van den Vrede, Belij ders; 3e v. d. H. Martinus; 4e voor den vrede. MAANDAG. Mis v. d. H. Didacus, Belij der: Humiliavit. 2e gebed voor ren vrede. Geen Credo DINSDAG. Mis v. d. H. Josaphat, Bisschop en Martelaar: Gaudeamus. 2e gebed voor de vrede. Geen Gredo. Kleur: Rood. DONDERDAG: Mis v. d. H. Agnes van Assisië, Maagd: Vul turn tuum. 2e gebed v. d. H. Gertrudis; 3e voor den vrede. VRIJDAG. Mis v. d. Z.Z. Salomea en Jo anne van Signa, Maagden: Virgines. 2e ge bed v. d. H. Gregorius; 3e A Cunctis; 4e voor den vrede. Amsterdam. ALB. M. KOK Pr. dienstplichtigen. Dat wy niet eerder daar toe konden overgaan, kwam, omdat onze herhaalde oproep, om ons de adressen van de dienstplichtigen mede te deelen, onbe antwoord bleef. De commissarissen zijn er nu op uit getrokken; bijna alle adressen zijn ons nu bekend. Om het contact te bewaren zal van tijd tot tijd de vice-Praeses en ook het com missariaat onzen militairen schrijven. Het handboekje voor den Katholieken soldaat zal hun een dezer dagen gratis worden toegezonden. Zoo als u verleden week al in onze ru briek werd voorgesteld, bestaat het plan, om onze soldaten in hun ballingschap met Sinterklaas te verassen. Ik geloof, dat het de algemeene instemming heeft van de le den. De commissarissen zullen dus rond gaan bij de leden. Laten allen nu eens too- nen dat Kolpingsideaal, de Gezellen-ver- eeniging te zien als een groot gezin, waar in wij met elkander meevoelen en meele ven. Wij leven mede met onze dienst plichtigen, zij moeten zich heel veel ont zeggen, wij zullen toonen, dat wij dat be grijpen. Dus, Gezellen, als de commissarissen ko men, dan schepen wij hen niet af met een paar centen, wij geven naar vermogen, en kunnen wij een kwartje missen, dan ge ven wij ook een kwartje. Als ieder naar vermogen bijdraagt, dan zullen wy onze opzet kunnen ten uitvoer brengen. EEN KLEIN OFFER. Een klein offer wordt u allen dit jaar gevraagd. Het is noodig; anders zouden wy er niet over denken. Door de werkloos heid, doordat sommige Gezellen wel wer ken, maar weinig verdienen, doordat er verschillende leden van onze Vereeniging in dienst zijn, ontvangen wy een zeer groot bedrag aan contributie minder. Van alle kaïnten hebben wij al bezuinigd, hoe onaangenaam bezuiniging ook is. Nu vra gen wij dit offertje van al onze Gezelen. Toont uw goeden geest door toch de H. Mis, waaronder ons Stichtingsfeest begint bij te wonen; onder die H. Mis algemeene H. Communie. Op 26 November 's morgens om 9 uur verwachten wij allen in de St. Lodewyk. KERSTVIERING. 1 In samenwerking met K.J.M.V. en St Odo-knapen bereiden de Gezellen zich voor op een Kerstviering. DE ZAAL GESLOTEN. Donderdag 16 November is de zaal ge sloten. De Retraite-club van de Vrouwen bond houdt een propaganda-avond. Geen toegang voor Gezellen. De schaak club kan haar bijeenkomst op de boven zaal door laten gaan. Laten de leden voor half negen aanwezig zijn en anders bin^ nenkomen Rapenburg 52, om de vergade ring niet te storen. 239. Buiten gekomen zoekt het kaboutertje zijn vriend. Tegen den avond vindt hij hem op een heuvel. Hij vertelt, dat hij Myra niet pieer plagen zal en naar het bosch van kabouter Zwartvoet terug wil reizen. Daarop wordt zyn vriend boos en gaat met hem vechten, omdat hij weer een goede kabouter wil worden. 240. Den heelen nacht vechten ze door, totdat de zon op komt en dan houden ze op. De goede kabouter laat zijn boozen vriend nu in de steek. Hij vindt een vriendelijke zeemeeuw, die hem mee wil nemen naar het bosch van den kabouter-koning.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10