S)e uniftwmetiómaMd fatengt Pieetc >techte%CifAe ett politiemacht opde been RADIO-PROGRAMMA'S LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN Wilt U iets weten? Myra. hel elfje en de booze kabouter Zwartvoel WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 TAL VAN HUISZOEKINGEN IN AMSTERDAM VERRICHT In verband meat de poging tot smokkela rij van uniformen, meldt „Vooruit" nog, dat niet alleen is getracht om militaire uniformen en uniformen van spoorwegper soneel, postboden, e.d. te koopen, maar ook folkloristische costuums, te weten vis- scherscostuums van visschers op en langs de Zuiderzee, enz. Wonderlijk genoeg schijnt Albrink Jr. deze omstandigheid, die mogelijk te zijnen voordeele zou kunnen worden uitgelegd, nog niet aan de onderzoekende politieambte naren te hebben medegedeeld. Het onderzoek strekte zich gisteren ook uit over enkele handelaren in oude unifor men in andere plaatsen van Nederland. Men wilde namelijk weten of deze den laat- sten tijd ook navraag naar uniformen had den gehad. Belangrijk resultaat heeft dit onderzoek nog niet opgeleverd. Toch heeft het genoemde blad reden om aan te nemen, dat reusachtige hoeveelheden Nederlandsche uniformen den laatsten tijd over de grenzen van Nederland zijn ver voerd. Deze uniformen waren afkomstig van.... het Rijkskleedingmagazijn in Woerden. Uiteraard heeft het Rijk deze uniformen niet zelf uitgevoerd. Het heeft ze alleen maar verkocht en het geld er voor geind, maar wanneer de jus titie bij de(n) kooper(s) naar de verdere bestemming van deze uniformen zou wil len informeeren, zou zij tot de conclusie ko men, dat deze uniformen in Nederland maar bitter weinig tusschenpersonen gepasseerd zijn, voordat zij over de grens gingen. De mededeeling in enkele bladen, dat een hoofdofficier in mogelijk verband met de ze uniformenzaak zou zijn aangehouden, wordt tegengesproken. Amsterdam wordt doorzocht. Het onderzoek van justitie en plitie naar de vroegere gedragingen van A. strekt zich thans reeds over een groot aantal personen uit. De kern van deze zaak schijnt wel in Amsterdam te liggen, want gisteravond is de justitie, in samenwerking met de poli tie, er toe overgegaan huiszoekingen te verrichten in verschillende gedeelten van Amsterdam. Negen subsituut-officieren van Justitie hebben aan deze huiszoekingen deelgenomen, welke den geheelen avond duurden. Het onderzoek stond onder leiding van den rechter-commissaries te Almelo, mr. C. H. Plug, terwijl o.a. aanwezig waren de rechter-commissaris mr. G. E. Langemeijer en de subst.-officier van Justitie te Am sterdam,, mrs. H. A. Wassenbergh en A. S. de Muinck Keizer, alsmede inspecteur J. H. Heyink van de Nederlandsche Centrale in zake internationale misdadigers. De eerste huiszoeking werd gehouden in de garage van een zekeren J. F. K. in de Quellijnstraat. Bescheiden en boeken wer den in beslag genomen, terwijl de nummers der auto's werden opgenomen. K., die eerst niet thuis was, gaf later op den avond alle hem gevraagde inlichtingen. A. was we derom uit Almelo naar Amsterdam overge bracht. Hij was bij het onderzoek aanwe zig en moest herhaaldelijk op vragen ant woorden. Voorts werd een bezoek gebracht aan de woning van den inmiddels gearresteerden van O. aan de Apolloiaan, aan een woning in het Tweede Weteringplantsoen en aan een flat in de Vijzelstraat. De justitioneele autoriteiten zetten de besprekingen tot laat in den nacht op het hoofdbureau van politie voort.. Het spreekt vanzelf, dat ook elders wordt gezocht naar medeplichtigen van A. en van O. De man. die bij den Amsterdamschen koopman Blom de bewuste unifounen ge kocht heeft, is evenwel nog niet gevonden. Omtrent deze onderzoekingen meldt „Vooruit" nog, dat by een Duitscher papie ren in beslag werden genomen en dat men éfen romp van een vliegmachine aantrof, die in een garage stond opgesteld. De meeste sensatie wekte evenwel het feit, dat de politie en justitie een bezoek hebben gebracht aan de woning van een Amsterdamschen inspecteur van politie, den heer G. Ook de verdachte Albrink Jr. is naar deze woning vervoerd. Het blad verneemt echter, dat deze wen ding in de zaak het gevolg is van de arres tatie van Van Olst, den chauffeur van de auto, waarin de uniformen werden gela den, toen een ander die uniformen kocht. Van Olst is namelijk in den ochtend van Maandag tegelijk met Albrink Jr.' naar het Oosten des lands gevoerd en daar opnieuw aan zeer strenge verhooren onderworpen. Het hoogtepunt van dit verhoor vormde een bezoek aan een plaatsje valk aan de grens, Rammelsbeek. In dit Rammelsbeek schijnt namelijk de justitie voor het eerst een spoor te hebben gevonden naar een ingewikkelde affaire. Als gevolg van dit spoor is het langdurig volgen en controlee ren van Albrink Jr. begonnen. Bij Rammelsbeek namelijk is het enkele maanden geleden een aantal menschen op gevallen, dat Albrink Jr. nooit of te nim mer eenigen last had bij het passeeren van de grens. Werden andere Nederlanders heel lang vastgehouden en onderzocht, voordat 2e in een van beide richtingen de Duit- sche grens passeerden Albrink scheen bij zondere paspoorten te hebben of andere middelen, waarmee hij te allen tijde en zonder oponthoudr-de grens kon passee-" ren. Tijdens het verhoor bij Rammelsbeek nu zyn de beide verdachten opnieuw stevig aan den tand gevoeld. Albrink Jr., of schoon hij zeer neurveus is, toont uiterlijk een ijzige onverstoorbaarheid en blijft kop pig bij zijn eerste mededeelingen. Van Olst schijnt echter minder sterke zenu wen te hebben en begon gistermiddag „door te slaan" zooals de politie-term luidt. Het was als gevolg van deze omstandig heden, dat mr. O verbosch de journalisten kon spreken van een ernstige wending in deze zaak. Het gezelschap vertrok ijlings in weste lijke richting. Middelerwijl werd de poli tie in Amsterdam gewaarschuwd, dat men zich gereed moest houden voor belangrijk werk, dat in den loop van den avond zou geschieden. Toen Albrink, alweer per auto en onder geleide van marechaussees en justitioneele autoriteiten, omstreeks half acht aan het Amsterdamsche Hoofdbureau van Politie arriveerde (zijn derde bezoek sinds Vrij dag), waren daar op kamer 58 al een groot aantal politiemenschen en justitie-autoritei- ten aanwezig. Er waren rechter-commissa- n en talrijke officieren van Justitie. Alles werd gereedgemaakt voor een serie huiszoekingen op groote schaal. Te kwart voor negen verliet een schare politie- nannen en justitioneele ambtenaren het hoofdbureau. In een viertal auto's, die zich al spoedig verspreidden, ging het op een drietal adresen af. Twee auto's, in welke o.a. de Amster damsche inspecteur van politie Heyink ge zeten was, reden naar een perceel in het Tweede Weteringplantsoen, waar een zeke re heer T, woonachtig is. „Politie", klonk het, toen op een belle tje de deur geopend werd, en zeven man nen traden binnen, het bevelschrift tot huiszoeking in de hand. Een grondig onder zoek van het perceel begon, dat bijna twee volle uren in beslag nam. Om bijzondere redenen besteedde men extra aandacht aan de zolderverdieping, waar men met electrische zaklanatarns een onderzoek instelde, dat geen plaatsje on- geconlroleerd liet. Het resultaat stemde de politiemannen tot tevredenheid. Met dikke mappen vol met paperassen verlieten de politiemannen het perceel. Zij togen naar het derde adres De tweede inval vond plaats bij den ga ragehandelaar K. in de Quellijnstraat Hier bleek de bewoner niet thuis te zijn. Onmiddellijk nadien vond een inval plaats in de garage van deze zelfden K., eveneens in de Quellijnstraat. Hier was personeel aanwezig, zoodat de justitie geen moeite had binnen te komen. In het aan de straatzijde gelegen kantoortje werden aanstonds tal van bescheiden en schriften, waarin de heer K. zijn boeken bij houdt, in beslag genomen. Met het verhoor van het garagepersoneel ging ruim een uur heen. Tijdens de verhooren bleek, dat de heer K. van geboorte een Duitscher is, die n mer zyn land van geboorte heeft willen vergeten. In den oorlog van 19141918 heeft hij bij oe Duitsch luchtmacht als vlieger ge diend en nadien vestigde hij zich in Neder land als verhuurder van automobielen. Op een schoen en een slof, zeide men ons, is K. in Nederland gekomen en in om streeks twintig jaar tyds slaagde hij er in een goede zaak op te bouwen. Hij verhuur de auto's en in zijn garage verleende hij aan tal van auto's stalling. Behalve het garagebedrijf had de heer K. een vertegenwoordiging van Duitsche vliegmachines. In een tweede garage, waarop de justitie tydens den inval attent werd gemaakt, stond de grijze romp van een vliegtuig, ge merkt PA.W.P.K., als een stille getuige van den vliegtuigverkoop door den heer K. Ook in deze tweede garage heeft de jus titie,: onder leiding van mr. Langemeyer, een onderzoek ingesteld. Hier vorderde het onderzoek niet zooveei tijd, omdat er uitsluitend particuliere wagens waren on dergebracht. Wel werden de autonummers genoteerd. Nadat gedurende ruim 11/2 uur de jus titie en politie de beide garages hadden doorzocht, vertrokken de autoriteiten met medeneming van een groot aantal beschei den. Arrestaties vonden hier niet plaats, naar mr. Langemeyer mededeelde. Toer. de inval in het Tweede Wetering- planisoen en in de Quellijnstraat had plaatsgevonden, trokken alle auto's zich samen op een punt in de Vijzelstraat, voor het woonhuis van den Amsterdamschen inspecteur van politie G. Hel gaf onder de aan de invallen deel nemende rechercheurs heel wat deining, toen ze bemerkten bij wie het volgende bezoek zou plaats vinden, n.l. bij een van hun superieuren. Achter elkander trok het geheele gezelschap de trap op.... maar vond de deur gesloten. De heer G. was niet thuis. Men wachtte. Het geheele gezelschap stond boven op het trapportaal te wach ten. Beneden voor de deur stonden re chercheurs geposteerd, maar wie er ook mocht voorbijkomen, de heer G. kwam niet. Hij kon ook niet komen, want het was de justitie blijkbaar ontgaan, dat de heer G. op het oogenblik in militairen dienst is en in Den Haag ligt. Zoo wachtte men. Tegen half twaalf ver trokken enkele heeren per auto naar het hoofdbureau van politie om enkele minu- Eerste Leidsche Beg r af e nisonder ne ming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. 4515 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT TELEFOON 21455 Tariel en uitvoering In overleg met U ten later terug te keeren met den ver dachte Albrink Jr. Albrink Jr. ging de trap op naar de wo ning van den heer G. Op het portaal heeft men hem nog eens stevig onderhanden ge nomen. Het ging blijkbaar om de vraag of Albrink wel eens deze woning had bezocht. Nadat het onderhoud tien minuten had geduurd, vertrok een tiental heeren met Albrink in hun midden loopendee in de richting van de Munt. Vlak bij de Munt onder de arcade van de Vijzelstraat liet zich toen een schouwspel waarnemen, dat waarlijk uniek in de poli- tioneele geschiedenis mag heeten. Enkele officieren van Justitie bleven na melijk plotseling staan, hielden Albrink Jr. vast en begonnen hem op scherpen en heftigen toon een aantal vragen te stel len. Een auto stopte, nieuwe justitie-ambte- naren stapten uit en voegden zich bij den kring van 'mannen, die luid pratend onder de arcade stonden. „Ben je er nu geweest of niet?" hoorden wij vragen. „Neen", antwoordde Albrink Jr. „Maar man...." de rest van de opmer king ging verloren in het drukke gebabbel van een paar flaneerende dametjes, die juist voorbij gingen en geen notie hadden, dat zich in hun onmiddellijke nabijheid een politioneel verhoor afspeelde. Albrink, oogenschynlijk rustig, maar met de vuisten gebaid, antwoordde. Inspec teurs van politie en rechercheurs liepen heen en weer. En dat alles tegen twaalf uur 's avonds in het hartje van de hoofd stad. Ten langen leste vertrok Albrink Jr. weer per auto, begeleid door rechercheurs, naar het hoofdbureau. Voor de woning van den politie-inspec- teur G. bleef een wacht achter. Toen wees de klok van de Munt half één aan. Wij vernemen nog, dat de huiszoekingen een groote hoeveelheid materiaal hebben opgeleverd, dat onmiddellijk aan een nauw- geet onderzoek werd onderworpen en dat reeds aanleiding geeft tot de veronderstel ling, dat het speurderswerk in deze aan sensatie zoo rijke zaak nog niet ten einde is. JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het 7-jarig jongetje M., wonende aan de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg bij het oversteken met een autoped van de Laan van Nieuw Oosteinde ter hoogte van Huize „Te Werve" door een auto, bestuurd door een arts uit den Haag, gegrepen en op slag gedood. Het kind had den halswervel gebroken, zoodat geneeskundige hulp, welke de zeer onder den indruk verkeerende dokter nog poogde te verleenen, niet meer kon baten. Het lijkje is naar St. Antoniushove over gebracht. DOODELIJKE VAL. Gistermiddag is de 50-jarige gehuwde slooper W. uit Nijmegen bij het sloopen van een schuur in de Vossenpels te Lent (gem. Eist) van het dak gevallen. Het stoffelijk overschot is naar de woning te Nijmegen overgebracht. VISSCHERS VAARTUIG AAN DEN GROND GERAAKT. Later vlot gesleept. Gisteravond te circa acht uur geraakte het Katwijker visschersvaartuig K.W. 65 tengevolge van de duisternis onder Huis duinen aan den grond. Door het afsteken van vuurpijlen trok het schip de aandacht van de kustwacht, waarop marinesleepboo- ten ter assistentie uitvoeren. Deze brach ten het schip tegen middernacht vlot, waarna het naar de haven van Nieuwediep werd gebracht. Vermoedelijk zal het vandaag weer de haven verlaten. Alles is wel aan boord. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I, 1875 M. en 414.4 M. 8.09—9.15 KKU, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCkV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramoloonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoonmu- ziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest. (12.451.10 Berichten ANP, gramofoonmuziek 2.00 2.55 Handwerkuurtje 3.00 Viool en pia no en gramofoonmuziek 3.40 Gramofoon muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gramo foonmuziek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 Orgelspel 6.45 CNV-kwartiertje 7.00 berichten 7.15 Boekbespreking 7.45 Causerie „Metaalbewerking" 8.00 Be richten ANP, herhaling SOS-berichten 3.15 NCRV-Harmonie-orkest en gramo foonmuziek 9.00 Causerie „De groeien de Kerk in een ontredderde Wereld" J.30 All Round-sextet. (10.0010.30 Be richten ANP, actueel halfuur). 11.15 Gra mofoonmuziek 11.5012.00 Schriftle zing. HILVERSUM II. 3.01.5 M. AVRO-uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gramofoon muziek 10.00 Morgenwijding 10.50 Gramofoonmuziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Omroeporkest 11.00 Voor de vrouw 11.15 Omroeporkest en solist 12.30 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Be richten ANP). 1.00 Het Puszta-orkest 1.30 Het AVRO-Aeolian-orkest 2.00 Voor de vrouw 2.30 Vervolg concert. 3.00 Brei- en borduurcursus 3.45 Gramofoon muziek 4.0U Voor zieken en thuiszitten den 4.30 AVROlMusette-ensemble en soliste (opn.) 5.00 AVRO-Weekaleidos- coop 5.25 Gelukwensch 5.30 AVRO- Amusementsorkest en solist 6.30 Sport- t.alfuur 7.00 Voor de kinderen 7.05 /roolijk programma voor militairen 7 30 Engelsche les. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen 8.20 Het Concertge bouw-orkest en solisten. (Ca. 9.10 Causerie ..Shakespeare en wij") 10.40 Gramo foonmuziek 11.00 Berichten ANP. Hier na: AVRO-Dansorkest. 11.40—12.00 Or gelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. 8.50—10.20 Variété 11.20 Orgelspel 11.40 Cause rie 11.55 Gevarieerd programma 12.20 Berichten 12.351.20 Orkestconcert 2.20 Dansorkest 2.55 Solistenvoordracht - 3.20 Berichten 3.35 Causerie 3.50 Revue-uitzending 4.20 Kinderuurtje i.50 BBC-Theater-orkest 5.20 Berichten 5.35 Causerie 5.50 Variété 6.20 Ra- rtiutooneel 6.50 Mededeelingen 7.20 Solistenvoordracht 7.35 Variété 8.20 Berichten 8.35 Causerie 8.50 Orkest- concert 9.20 Korte avondwyding 9.40 BBC-Harmonie-orkest 10.20 Radiotoo- neel of gevarieerd programma 10.50 Dansmuziek 11.2011.35 Berichten. KEULEN, 456 M. Ryksuitzending: Feestdag der N. S. D. A. P. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Omroeporkest - 12.501.20, 4.20; 5.50 en 6.20 Gramofoon muziek 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten 7.50 Radiotooneel 8.20 Omroeporkest (met toelichting). 9.30 10 20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.35; 12.30—1.20.. 4.20; 5.35 en 6 35 Gramofoonmuziek 7.20 Uitzending voor soldaten 7.50 „Le lac d'amour", operette 10.0010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. Rijksuitzending: Feestdag der N. S. D. A. P. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e programma: 8.00 Keulen 11.20 Brussel VI. (12.20 Berichten) 1.20 Keu len (Berichten) 1.35 R. Danmark 3.50 Diversen 4.20 Brussel VL 5.10 R. Danmark 5.35 Brussel Fr. 6.20 Brus sel VI. (6.50 Ber.) 7.20 Brussel Fr. 7.50 Brussel VI. 8.20 Beromünster 9.20 Brussel VI. (Berichten) 10.20 Deutschl.sender (11.20 Berichten). 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Engeland (berichten) 11.40 Brussel Fr. 12.20 Engeland (Berichten) 12.50 Pa rijs Radio (Berichten) 2.20 Engeland (3.20 Berichten) 4.20 Brussel Fr. 4.50 Engeland (5.20 Berichten) 5.005.09 Scheveningen Haven (Berichten) 5.35 Boedapest 5.50 Engeland 6.20 Bero münster 6.35 Brussel Fr. 6.50 Boeda pest 7.20 Keulen (Berichten) 7.30 Parijs Radio (7.50 Berichten) 8.20 En geland (Berichten) 8.35 Parys Radio 9 50 Boedapest 10.20 Diversen 10.45 Boedapest 11.20 Engeland (Berichten). VILLA AFGEBRAND. Vannacht ongeveer half drie is een vil- la'tje te Bilthoven staande aan de Koppel laan no. 3 en eigendom van den heer J. van E., geheel afgebrand. De bewoners wa ren afwezig. Omtrent de oorzaak kan niets positief worden gemeld. Het vuur werd bestreden door de vrijwillige brandweer van de Bilt en Bilthoven. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Donderdag 9 November en Vrijdag 10 November, van strandpaal 98 tot 92 en op Zaterdag 11 November, van Katwijk tot strandpaal 94, van 9.30 tot 17.00 wegens schietoefeningen met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë. De ppsitie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-route was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerden de „Oehoe" en de „Emoe" te Alexandrie, de „Nandoe" te Singapore. Op de thuisreis landden de „Gier" te Rangoon en de „Pelikaan" te Alexan- drië. DE N.V. „OVERDEKTE" IS FAILLIET VERKLAARD. De rechtbank te Haarlem heeft gister morgen uitspraak gedaan in zake de ver zoeken van den heer A. Koster, architect en directeur van de N.V. „Overdekte", welke tal van zwembaden in ons land ex ploiteert, om surséance van betaling voor hem persoonlijk en voor de N.V. „Over dekte". Beide verzoeken heeft de rechtbank af gewezen en zoowel de heer Koster als do N.V. Overdekte zijn in staat van faillisse ment verkalard. In beide faillissementen zijn benoemd tot curator mr. J. H. J. Si monsen, tot rechter-commissaris mr. Van Berkel. Wie z'n omzet wil vermeeren, moet adverleeren! Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg van Noordwijk naar Amstenrade? Van Amstenrade naar 's-Hertogenbosch? Van 's-Hertogenbosch over Breda naar Noord- wijk? Hoeveel K.M.? Kan ik nu reeds een wegenkaart aanvragen? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, Vreeswijk, Zalt- Bommel, Den Bosch, langs de Zuid Wil lemsvaart naar Helmond, Nederweert, Kei pen, Echt, Sittard, Amstenrade. Afstand 220 K.M. Amstenrade zelfde weg terug naar Den Bosch; afstand 104 K.M., Den Bosch, Vught, Helvoirt, Tilburg, Breda, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Wassenaar, Noordwijk. Afstand 170 K.M. U heeft voor Brabant geen wegenkaart meer noodig. Alleen een identiteitsbewijs, dat u geen inwoner van Brabant is. 233. Midden in den nacht, als allen in diepe rust zijn, ko men er twee ventjes op het gebouw af. Het zijn de booze Zwartvoeters, <he gemerkt hebben, dat Peter en Myra in dat huis gevluckt zijn. Hoe ze dat te weten zijn gekomen, is hun geheim. 234. De kabouters loopen om het huis heen en zien een raam open staan. Ze klimmen langs de regenpijp omhoog en zien in een groote zaal, waar veel kinderbedjes staan. „Vlug, vlug, ik geloof dat ik in een van die bedden Peter zie liggen," fluistert eën van hen en ze wippen de slaap zaal binhen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9