Luchtgevechten boven de Noordzee en het Westfront ,Panamiseeren" van Amerikaansche schepen De Russische sphinx De Finsch-Russische besprekingen Belangstelling voor den Batkan Thyssen naar Zwitserland gevlucht? BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi Krachtig kanonvuur FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche legerberioht van gister avond luidt: „Plaatselijke activiteit 'van patrouilles en artillerie op verschillende punten van het front." Uit Bern wordt gemeld, dat gisteren in Bazel een krachtig kanonvuur werd ver nomen, uit de richting van de Maginot-li- in ie. ACTIVITEIT DER LUCHTMACHTEN. Het groote luchtgevecht aan het Westelijk front. Het grootste luchtgevecht sedert den aan vang van den oorlog is Maandagmiddag geleverd boven den centralen frontsector, tusschen Forbach en Sarreguemines. Zes en dertig jachttoestellen waren slaags. Ne gen Duitsche toestellen werden, zooals men weet, neergehaald. De strijd speelde zich af in twee plaat sen. Allereerst een vrij verward door el- kaarvliegen, nadat de negen Fransche ja gers op de zeven en twintig Duitsche toe stellen af gevlogen waren. Vervolgens een reeks luchtgevechten, waarbij elk Fransch toestel of elke groep Fransche toestellen Duitsche vliegtuigen aohtervolgde. On danks hun numerieke overwicht trachtten de Duitschers naar hun linie te ontko men. Deze laatste phase ontwikkelde zich over een zeer uitgestrekt front, tusschen Forbach en Sarreguemines,d.w.z. over een •breedte van 15 K.M. Verdere luchtgevech ten volgden met succes voor de Franschen, van wie alle toestellen veilig hun basis bereikten. Uit Bazel wordt vernomen, dat Dinsdag morgen om zes uur weer groote activiteit in de lucht boven den Rijn werd waarge nomen. Er werd een Fransch vliegtuig ge zien, dat uit de richting van Schaffhausen kwam, doch zich op Duitsch gebied bevond. Duitsche machines achtervolgden den Franschman, doch deze wist ongedeerd de Fransche grens te bereiken. Voorts wordt vernomen, dat Duitsche kabelballons pamfletten blijven uitwer pen, welke voor de Fransche bevolking be stemd zijn, doch die overwaaien naar Zwitsersch gebied. Luchtgevechten boven de Noordzee. Het Britsohe ministerie van luchtvaart deelt mede, dat gisteren boven de Noord zee een aantal luchtgevechten zijn ge voerd. Een vijandelijk vliegtuig, dat gis terochtend de Shetland-eilanden naderde, werd door het afweervuur verdreven en daarna door Britsche toestellen op de vlucht gejaagd. Verscheidene vijandelijke machines werden boven de Noordzee waargenomen; twee werden aangevallen door Britsche patrouilles. De Duitschers verdwenen in den mist en het is niet be kend, of zij in staat waren hun basis te bereiken. Alle Engelsche vliegtuigen keer den terug. In één geval bracht de aanval de vijandelijke toestellen zoo dicht bij el kaar, dat het Britsche en het Duitsohe toe stel, een Heinkelmachine, op weinig meer dan een meter afstand langs elkaar vlo gen. De Britsche piloot heeft gerappor teerd, dat twee treffers geplaatst leken te zijn. De vijand vloog de wolken in en werd opnieuw getroffen van dichtbij. Het Duit sche toestel werd daarna niet weer gezien en de Britsche machine hervatte zijn pa trouille. Duitschers schieten eigen toestel neer. Maandagavond is een Duitsch vliegtuig, dat uit de koers geraakt was en bij ver gissing in het luchtafweerdistrict van Hamburg gekomen was, door het lucht doelgeschut neergehaald. Beide inzitten den konden zich met hun valscherm red den en bleven ongedeerd. DE OORLOG TER ZEE. De Britsohe admiraliteit deelt mede: Eenige van onze lichte eenheden, waar onder Poolsche torpedojagers, zijn gister morgen in het Zuidelijk deel van de Noord zee in contact geweest met Duitsche vlieg tuigen. Geen der vaartuigen liep eenige schade op. De vijandelijke verliezen zijn niet be kend. Mackay Radio heeft gisteren om 19.30 uur (Britsche zomertijd) een noodsein opgevan gen van het Britsche stoomschip „Mata- roa", dat meldde achtervolgd te worden door een duikboot van onbekende nationa liteit. Hieraan werd toegevoegd: „De duik boot is verdwenen of ondergedoken". Het Finsche s.s. „Otawa" is door een Duitsch schip in de Botnische Golf geno men. Tengevolge van het slechte weer moest de prysbemanning eenigen tijd wij ken naar de Zweedsche wateren, alvorens te kunnen doorvaren. Volgens zekere be richten hebben de vuurtorenwachters van Aaland waargenomen, dat de Duitsche vlag wapperde op het voorschip van de vracht boot, die een lading cellulose aan boord had en naar Sunderland in Engeland on derweg was. De Letlandsche zaakgelastigde te Buenos- Aires heeft een demarche ondernomen bij het Argentijnsche ministerie voor buiten- landsche zaken om de Argentijnsche inter ventie te vragen in verband met het feit, dat de Duitschers het Letlandsche schip „Arisa" hebben genomen, dat een lading hout en pootaardappelen voor Argentinië vervoerde. De Argentijnsche minister van buitenlandsche zaken heeft den Argentijn- schen ambasadeur te Berlijn inlichtingen gevraagd. Het Zweedsche vrachtschip „Rira", groot 3000 ton, is door een Duitsch oorlogschip bij Falsterbo in de internationale wateren genomen. Het vervoerde cellulose. HET „PANAMISEEREN" VAN AMERIKAANSCHE SCHEPEN. De Amerikaansche minister Huil heeft zich een tegenstander verklaard van het voornemen, om schepen van de „United States Lines" over te brengen op het scheepsregister van Panama, daar zulks zou indruischen tegen de integriteit van de neu- traliteitswet. Hoewel Maandag was medegedeeld, dat de scheepvaartcommissie goedgekeurd had, dat acht schepen op het Panameesche scheepsregister zouden worden overge bracht, verklaarde de commissie later, dat zij zich haar uiteindelijke goedkeuring nog voorbehoudt. Op zijn persconferentie heeft Roosevelt onthuld, dat hij de overschrijving van een aantal schepen der „United States Lines" had uitgesteld. Hij verklaarde echter met nadruk, dat de Vereenigde Staten naar zijn overtuiging geen gevaar liepen in den oor log betrokken te worden. Roosevelt zeide, dat de neutraliteit in het geheel niet bij deze kwestie betrokken is, daar iedere Amerikaan volkomen gerech tigd is zijn eigendom aan neutralen te ver- koopen en zijn rechten aan neutralen over te dragen. Indien de overschrijving zou zijn geschied, zouden Amerikanen niet op deze schepen dienst kunnen doen envbij een tot zinken brengen zouden er geen in ternationale stappen ten aanzien van schip, lading en bemanning gedaan worden. SCHERPE ITALLAANSCHE CRITIEK. Op het manifest der Komintern. Onder het opschrift „Een zonderling ma nifest van de Komintern tegen de regee ringen van Europa en de Vereenigde Sta ten" publiceert de „Giornale d'Italia" een belangrijk artikel van zijn directeur Gayda, waarin deze, na te hebben opgemerkt, dat de Komintern de rol van openbaren aan- Kiager wil spelen tegen Engeland, Frank- xijk en Duitschland, zonder onderscheid, de volgende vraag stelt: Welk onderscheid bestaat er tusschen de Komintern en de regeering te Mos kou? Dit vraagstuk, aldus het blad, dat nooit is opgehelderd, is van groote be- teekenis, want op het oogenblik be schuldigt de Komintern niet alleen de beide democratieën, maar ook het Duitschland van Hitier, dat de Moskou- sche regeering zoo juist als een bond genoot heeft verwelkomd. Dat beteekent, dat er geen definitief ac- coord bestaat tusschen Moskou en Berlijn en dat het communisme, met zijn destruc tieve actie aan ie Sovjetregeering zijn dien sten opdringt, terwijl het tevens het richt snoer vormt voor haar optreden. Indien er op het oogenblik een imperia listische belangenstrijd woedt, zoo vervolgt de „Giornale" dan speelt daarin ook Rus land zijn rol, dat tracht zijn grondbezit te vergrooter. In tegenstelling tot de be weringen in het manifest van de Komin tern, werkt Sovjet-Rusland niet voor den vrede, neen, sinds twintig jaren werkt het adeen voor een oorlog, waarvan het de communistische revolutie verwacht. Dat wordt aangetoond door zijn inter venties in Buiten Mongolië, in China en in Spanje. Heel Europa heeft reeds erkend, dat niet het communistische Rusland, maar het fascistische Italië de taak op zich heeft genomen van bewaker van den vrede op den Balkan. De Italiaansche afzijdigheid van den oor log heeft het conflict beperkt, doch dit is gaan groeien door de interventie van Rus land in Polen. Overigens heeft Italië on langs nog bewezen, dat het den vrede in de Donau- en Balkanstaten wil bewaren. Wat ten slotte de bewering van de Ko mintern betreft, dat Italië het geschikte oogenblik afwacht om zich aan de zijde van de winnaars te scharen en zijn deel van den buit- te grijpen, zulk een denk beeld heeft tot dusver alleen de regeering van Moskou beheerscht, die dit, na de bliksemsnelle Duitsche overwinning, ver wezenlijkte op de thans verslagen en weer- looze gebieden van Polen. De politiek van Italië heeft op open en royale wijze getracht den vrede van Euro pa te redden en geeft zich thans moeite het conflict te beperken en de beschaving te redden. Het gaat niet aan de komintern, deze politiek te beoordeelen. Nieuwe basis en nieuwe Instructies DE HOOP HERLEEFT. De Finsche minister van financiën, Tan ner, heeft gisteren uit Moskou een langdu rig telefoongesprek gevoerd met Helsinki. Naar verluidt heeft Tanner de Finsche regeering er van in kennis gesteld, dat een nieuwe grondslag is ontdekt voor de voort zetting der Sovjet-RussischeFinsche be sprekingen. De bevolking, die uit Helsinki was ge- evacueerd, begint naar haar haardsteden terug te keeren en vele scholen worden Mrandag weer geopend. Helsinki* herkrijgt een normaal uiterlijk. De zandzakken, de beschermde ruiten en de verduisterde stra ten blijven er echter aan herinneren, dat een regeling nog niet tot stand gekomen is. Nieuwe instructies De woordvoerder van het Finsche minis terie van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld, dat de Finsche regeering de de legatie te Moskou gisteren nieuwe instruc ties heeft doen toekomen. BUITENGEWONE BIJEENKOMST VAN DE BALKEN-ENTENTE? In aanwezigheid van Italiaansche en Bulgaarsche waarnemers? In Zuid-Slavische politieke kringen ge looft men, dat de onverwachte aankomst in Belgrado van den Zuid-Slavischen ambassa deur uit Ankara, in verband staat met voor stellen, die naar voren zouden zijn ge bracht door de Turksche regeering betref fende eventueel organisatie in Belgrado van een buitengewone bijeenkomst van de Balkan-entente, waar Italiaansche en Bul gaarsche waarnemers bij tegenwoordig zou den zijn. De terugkeer van von Papen in Ankara De Duitsche gezant te Ankara, von Papen, is naar Turkije teruggekeerd. Turksche politieke kringen weigeren een besliste meening uit te spreken over de nieuwe missie van von Papen, of over de redenen van zijn korte bezoeken aan Bel grado en Sofia. Men gelooft echter, dat Duitschland een nieuwe actie inzet teneinde ziji handelsomzet met de Balkanstaten tot eer maximum op tt voeren. Men denkt, dat door versnelling der aflevering van de voor den oorlog geplaatste orders op bewapenin gen en andere goederen in ruil voor lever- ar ties voedingsmiddelen en grondstoffen ui' de Balkanstaten Duitschland hoopt tot zekere hoogte den wurgenden druk van de EngelschFranscht blokkade te neutrali seeren. Ook zou compensatit gezocht wor de voor het gebrek aan werkelijken steun uit Rusland. Vclgens Duitsche kringen is de voornaamste taak van von Papen in Tur kije pogingen in het werk te stellen om onderhandelingen te opener* over de afslui- tng van TurkschDuitsch handelsverdrag ter vervanging van het accoord, dat eind Augustus is afgeloopen en dat Turkije ge weigerd heeft te vernieuwen. Het Bazelsche blad „National Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat de Rijksminister van Economische Zaken, dr. Funk, een con ferentie wil beleggen niet Roemenië, Joe goslavië en Bulgarije, ter bespreking van handelsaangelegenheden. De conferentie zou vooral ten doel hebben, de moeilijk heden uit Jen weg te ruimen, waaronder de buitenlandsche handel van Duitschland op het oogenblik te lijden heeft. De Duitschers in Joego-SIavië De Duitschers oefenen druk uit op hun minderheden in Joego-SIavië om hen naar Duitschland te doen terugkeeren. Sinds eenigen tijd wordt onder de Duitsche min derheden een biljet verspreid, met het de vies „Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer", dal ondertee^end is met „de partijleiding". In dit biljet wordt gezegd, dat de, Fuehrer hen roept, dat de Duitschers moeten terug keeren naar het Rijk, hun vaderland, dat de Fuehrer op hen wacht, omdat hij hen noodig heeft voor den eer en de grootheid van Duitschland. Daarom adviseert hij hun, hun bezittingen en alles wat zij niet kun nen meenemen, te verkoopen. HIJ ZOU ZIJN GEHEELE FORTUIN HEBBEN ACHTERGELATEN Steeds de nazi-beweging gesteund Een bijzondere correspondent van de „Te- let raaf' meldt uit Essen: Reeds geruimen tijd deden geruchten de ronde, dat Fritz Thyssen, een der meest vooraanstaande figuren in de West-Duitsche kolen- en ijzerindustrie, Duitschland zou hebben verlaten en naar Zwitserland zou zyn gevlucht. Van Duitsche zijde is naar aanleiding van deze geruchten medegedeeld, daf het geen verbazing kan wekken, indien een industrieel met dergelijke uitgebreide internationale relaties als Thyssen, zich eens naar het buitenland zou begeven, en evenmin, indien hij zich daar eenigen tijd zou ophouden. Op grond van mededeelingen, welke ik uit volkomen betrouwbare bron verkreeg, ben ik in staat de juistheid van het bericht te bevestigen. De heer Thyssen is naar Zwitserland gevlucht met achterlating van zijn geheele fortuin, dat hier op een totaal var R.M. 200 millioen wordt geschat. Het bericht in dezen vorm is nog slechts aar: enkele personen in het Ruhrgebied be kend. Wij konden echter vaststellen, dat dit nieuws in deze kringen en ongetwijfeld zal dit, wanneer het bericht meer bekend wordt, ook in breeder kringe- het geval zijn een zeer deprimeerenden indruk heeft gemaakt, aangezien men weet, dat Thyssen de man was, die den eersten be langrijken financieelen steun aan de natio ns al-socialistische beweging heeft gegeven en haar ook in later jaren voortdurend ster ken financieelen steun heeft verleend. v. ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 95 TAFELZILVER Uitgebreide sorteering. Nieuwste modellen. GEMEENTERAAD VAN TER AAR Gistermorgen om half tien kwam de ge meenteraad van Ter Aar bijeen. Uit het rijke dossier der ingekomen stuk ken komt het niet geaccepteerde besluit van verhooging presentiegelden stembu- reaux, hetwelk door den vorigen Raad was gebracht op zes gulden. Dit ontlokt direct al eenige ontstemming bij de vroed schap, die bij hoog en bij laag beweert, dat de norm van vier gulden veel te schriel is, te meer, wanneer men iemand in dienst moet nemen. „Voortaan zal de thermos- flesch er bij moeten", wordt opgemerkt; of „dienst weigeren" interrumpeert een an der lid. Enfin, het is een Wet van Perzen en Meden, evenals het schrappen van de post „vergoeding" leden commissie tot wering van schoolverzuim, wat tenslotte nog zieliger is, want hier moet vrije tijd opgeofferd worden voor zaakjes, die meest al een penibel karakter dragen. Het wijzi gen van de veldwachtersverordening kwestie van meer juridischen aard gaat vlot onder de hamer door, terwijl Ged. Staten aanraden, niet te hard van stapel te loopen met het aanbrengen van veran deringen in de bouwverordening, gezien het ontwerp binnen afzienbaren tijd aan de orde zal komen. Wel slaakten de heeren P. Hoogervorst en v. d. Weijden een kreet over het algemeen bouwverbod onder de vigeerende verordeningdoch: houdt moed tot de behandeling van het plan „Stad en Land" een feit is! Met de reclames honden- en straatbelas ting blijkt de heer G. Bos recht te hebben om ontslagen te worden van de vordering straatbelasting, ten bedrage van 8.74; zijn pand staat immers'langer dan twaalf maanden achtereen leeg. Een verzoek van den heer A. v. d. Vlugt om ontheffing schoolgeld en straatbelasting wordt niet ontvankelijk verklaard, evenals dat van de Levensverzekering Mij. „Haarlem" met pand C 12. Bij de huur van drie noodslachtplaatsen voor den tijd van één jaar tegen vijftig gulden per perceel, wordt even stil gestaan om gewag te maken van de reorganisatie plannen, die in een vergevorderd stadium verkeeren. Met de aanbieding van de gemeentebe groting 1940, deed de voorzitter de me- dedeeling, dat zij sluitend is gebraoht, ech ter met berekening van een extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Over het algemeen maakt zij toch een gunstiger indruk dan vorig jaar, gezien dat ook de belastingen hooger geraamd konden wor den. Over de begrooting van het electrisch bedrijf ontvingen wij geer cijfers, dus waarschijnlijk geen bezorgdheid om de zaak sluitend te krijgen, maar helaas nog geen verlaging der tarieven. Beide begroo tingen zullen bij de raadsleden cirouleeren. Namens de commissie tot het nazien der gemeenterekening, rapporteert de heer M. Holscher gunstig. Na dit eindverslag werd de rekening, plus die van het electrisch bedrijf, vastgesteld, vergezeld gaande met een dringend verzoek van den heer Hol scher, om geen pogingen onbenut te laten, welke kunnen leiden tot verlaging van de meterhuur der krachtbedrijven. Juist voor de kleine bedrijfjes drukt deze maande lijks terugkeerende huur zoo zwaar. De voorz. deed de toezegging, deze kwestie in vergadering van B. en W. opnieuw te be handelen. Het voonstel tot het aangaan van een re kening courant bij de Bank van Ned. Ge meenten, met een maximum van 68500., loopt vlot van stapel. Bij het verleenen van eervol ontslag aan mej. T. Westra, als onderwijzeres aan den openbaren lage ren school, zegt de voorz. dat het gemiddeld aantal leerlingen van dien aard is, dat een leerkracht kan wor den ontslagen. Met ingang van 1 Jan. 1940. Wel is er een mogelijkheid, gelet op art. 56 der l.o., den Minister te verzoeken dit ont slag op te schorten, waaraan onzerzijds medewerking zal worden gegeven. Mocht dit niet baten, dan volgt ontslag. Goedge vonden. Met de vaststelling van de vergoeding in gevolge art. 101 der L.O.-Wet 1920 over het jaar 1936 ten behoeve van de bizonde- re lagere scholen, ontvangt de R.K. school 5940.19, Ned. Herv. f 1632.62, en de Ghr. Nat 1193.19, met aan aantal leerlingen van 463; 127 en 63. Bij de rondvraag staat de heer Wouden berg op de bres voor een stuk Korteraar- schen weg, dat noodig verbetering behoeft. De heer L. Hoogervorst klaagt over de la ge kostwinnersvergoeding en wil het per soneel van den luohtbeschenmingsdient van een gasmasker voorzien, waarop de voorz. antwoordt, dat de vergoeding is ge baseerd op de inkomens, die misschien aan stonds met de nieuwe regeling een gunsti ger positie gaan innemen. De heer Egberts breekt een lans voor de gemobiliseerden en de heer Bogerd vraagt een soepele hou ding bij de vaststelling der wachtweken. Tot slot bracht de heer P. Hoogervorst het bar en bar slechte kerkpad te berde, wat schadelijk moet zijn voor de gezondheid der kinderen, die dagelijks het pad passee- ren naar de school. Is bier nu niets aan te doen? Heel weinig van de zijde der ge meente, aldus de voorzitter, hoogstens kan men een verzoek richten tot het kerkbe stuur voor een beter onderhoud. Hierna sluiting. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGbUUR KEURING Lido: Kermis der ij delheid (Miriam Hopkins). Kentucky (Loretta Young, Richard Greene). Najagen van een carrière. Romantisch lederen avond 8.15 u. Zondag 2—7 uur Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Luxor: Doodloopende straat (Silvia Sidney, Joel Mc Oea). Monte Carlo (Dita Parlo, Albert Pré- jean). Dramatisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. lederen dag matinée (behalve Vrijdag). Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Hotel du Nord (Annabella, Jouvet, Arletty). Wereldsche vrouwen (Madeleine Carroll, Fred Mac Murray) Dramatisch Komisch lederen avon 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée Toelaatbaar v. volwassenen Casino: 't Zit in de lucht. George Form by) Zeeduivels (Jean Carmen, Hobart Bosworth). Komisch Avonturen "•deren avond 8 uur Zondag 2.4.30 en 8 uur. Zaterdag en Woens- ig half drip matinée Goedgekeurd volwassenen Rex: Marie Antoinette (Norma Shearer, Ty rone Power). Verborgen hartstoch ten (Bruce Cabot, Margaret Lindsay) Historisch Dramatisch lederen avond 8 uui Zondag van 27 uui lederen werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar volwassenen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6