DOE GEWOON! KOOP GEWOON! DAN GAAT HET OOK GEWOON!! Haat ana bidden am wede' Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 OE lEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Tooneel Je kunt 't toch niet meenemen. Centraal Tooneel. Een Nederlandsch-Fransch woordenboek is dikker dan zijn Fransch-Nederlandsche broeder. Want onze taal is zeer rijk, niet het minst aan z.g. staande uitdrukkingen: zoo gaan wij naar de bioscoop en pikken een film. maar den schouwburg bezoeken wij. Slechts weinigen onder ons zullen zich kleeden voor de cinema, en het om gekeerde doen wij, wanneer het den schouwburg geldt. Wanneer men echter den geest der too- neelstukken, die ons tegenwoordig veelal geboden worden, bekijkt, is dit bijna als een atavisme te beschouwen. Ook het stuk, dat gisteren ging, hing nauw samen met de film: het was Amerikaansch, een en al actie en bedrijvigheid, terwijl er toch niets gebeurde, het was luidruchtig en werd doorkruist door negerbedienden en Russi sche emigranten. Men behoeft slechts oppervlakkig op de hoogte te zijn van de moeilijkheden, waar in het Nederlandsch tooneel de laatste ja ren heeft verkeerd en soms nog verkeert, om te begrijpen, dat dit alles wel als- een concessie aan den smaak van het publiek moet worden beschouwd. Men wenscht nu eenmaal dit soort stukken en het Centraal Tooneel geeft ze dan ook. Waar het over ging? Het verhaal is gauw verteld: in het huls van grootvader Vanderhof (C. Hermus), waar behalve diens dochter (S. Stein) ook weer een zij ner kleindochters (E. Weller) is inge- trouwd en een andere, Alice (R. Gilhuys) haar kamer heeft, doet iedereen precies, wat hij wil: Vanderhof zelf verzamelt slan gen, maar doet overigens niets, ja betaalt zelfs geen belasting; zijn dochter (J. van Ees) vervaardigt vuurwerk daarbij bij gestaan door een ietwat simpelen Mr. de Pinna (Chr. Baay) dat bij tijd en wijle ook op het tooneel wordt afgestoken; zijn kleindochter Essie maakt caramels, maar houdt zich tevens bezig met balletdansen; haar man (G. Schild) heeft een hobby voor drukken, en zoo blijft het doorgaan. Alice is op kantoor en daar raakt de zoon van den president, Tony Kirby (G. Rekers) op haar verliefd. Maar hoe kan zij zoo iemand bij haar thuis brengen? Zij probeert dit geleidelijk te doen, maar ten slotte zullen de wederzijdsche families elkaar toch moeten leeren kennen. En dan komt het hopelooze, omdat de familie Kirbij bij vergissing, die opzet blijkt te zijn, een avond te vroeg komt. Tenslotte worden allen gearresteerd, omdat de "poli tie den drukker van revolutionaire pro paganda meent te moeten verdenken. Ali ce wil den volgenden dag het huis ver laten, maar door het bezoek van vader en zoon Kirby komt zij tot uitstel en zelfs tot afstel. Want de oude Vanderhof weet, met hulp van Torty, Kirby Sr. (C. Laseur) om te praten. Juist als men de door groot vorstin Olga gemaakte lekkernij wil gaan eten, eindigt het stuk. Het is een licht en luchtig blijspel, waar bij veel en hartelijk gelachen is en dat menigeen toch wel onvoldaan moet hebben gelaten. Niet zoozeer, omdat enkele ge zegden (ook het bidden) en toespelingen wat precair waren, maar omdat het stuk niet hooger stond. Het werd echter uit stekend gespeeld en elke speler liet zich van zijn besten kant zien. Het is daarom zoowel ondoenlijk als gevaarlijk namen te gaan noemen, maar misschien mag er voor drie een uitzondering worden gemaakt: Cor Hermus was een levenswijze, goedige en verstandige zij het Amerikaansche grootpapa, Joan Remmelts beeldde als Kolenchow een typischen Russischen emi grant, die als pansleeraar optreedt, uit en Hauer was op en top neger. De schouwburg was vol publiek en ap plaus. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Blgarenmagazljo „INSOLINUE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIKTEN v d Waalsstraat t Sigarenmagazijn SOMERWIL Hooge woerd Ü4 ZANDVLIET'» Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK. Prlnsessekade Sigarenmagazijn ,,DE HALTE" Hoogewoerd 100 Bureau DE LEIDSCHE COURANT Panengracbt 32. Knip dit uit en bid dit gebed met de leden van utv gezin. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons O God, uit U is elk zuiver verlangen, elk juist oordeel en iedere goede daad. Geel aan Uw dienaren die vrede, welke de wereld niet geven kan, opdat wij, in gehoor zaamheid aan Uw wetten, bevrijd mogen worden van oorlogsgevaar en onder Uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. Door Christus onzen Heer. Oratio Missa pro pace. Binnenland beperking van het gebruik VAN garen bij blijdenstein en co. In de fabriek der N.V. Blijdensteln en Co. te Enschede is bekend gemaakt, dat bij beslissing van den Minister van Economi sche Zaken het de N.V. niet toegestaan is, meer dan een bepaalde hoeveelheid gar$n per week te verbruiken. Dientengevolge Is men genoodzaakt, de weverij en nader aan te wijzen afdeelingen stop te zetten, in de week'van 13 tot 18 November. De kans is zeer groot, dat ook in de week van 20 tot 25 November niet gewerkt zal kunnen worden. EEN NIEUWE UNIFORMZAAK? Vier vreemdelingen te Hengelo (O.), gearresteerd. Dinsdagavond om ongeveer half acht Kwam bij £en militairen kleermaker te De venter, die tevens militaire uitrustingstuk- hen verkoopt, een vreemdeling binnen, die Nederlandsch sprak met een zwaar Duitsch accent. Hij vroeg naar een militaire kepi, maar hij maakte der indruk, op het gebied van militaire uitrustingstukken absoluut niet ter zake kundig te zijn. Tenslotte ver trok hij met een onderofficierskepl. De militaire kleermaker, die argwaan oad gekregen ook al in verband met de publicaties over gesmokkelde uniformen, liet den man volgen en men zag, dat hij tr een auto wegreed. De politie werd van net een en at.der zoo spjedig mogelijk in kennis gesteld en tenslotte leidde het on derzoek er toe, dat gisteravond in Hengelo lO.) vier vreemdelingen zijn aangehouden. Zij bevonden zich in een auto, waarin ook de militaire kepi werd aangetroffen. motorrijder tegen auto gereden en zwaar gewond. Vanochtend is op den hoek van den Am- stelveenscheweg en de Kalfjeslaan te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een motorrijder, die uit de richting Amstel veen naar de stad reed, kwam op dit punt achter een auto aan. De bestuurder van de auto sloeg naar links af, naar de zich daar bevindende benzinepomp, om te tanken. De motorrijder, die op deze manoeuvre blijk baar niet bedacht was, reed in volle vaart tegen de achterzijde van de auto. Hij sloeg tegen de straat en bleef zwaar gewond lig gen. De G. G. en G. D. vervoerde het slacht offer naar het Wilhelmina-gasthuis, waar de man met een schedelbreuk en een her senschudding werd opgenomen. de villabrand te bilthoven. Brandstichting? Omtrent den brand in een villatje te Bilthoven vernemen wij het volgende: Het is niet bekend, wanneer het echt paar van E. de woning heeft verlaten en waar het zich bevindt. Evenmin is bekend of het pand, dat zeer sober gemeubileerd was, regelmatig bewoond werd. Onder leiding van de nwaarnemenden in specteur van politie, den heer Keifler, wordt het onderzoek voortgezet. Vermoed wordt, dat hier brandstichting in het spel is. Den politie-deskundige Fru- ma uit Hilversum is opgedragen een on derzoek in te stellen. ZOETERMEER Hanze. Gisteravond vergaderde de afd. Zoetermeer van de Hanze bij den heer C. Vulenturf. De voorzitter de heer A. J. M. Well opende als gewoonlijk. Uit het fi nancieel jaarverslag bleek, dat de kaspo- sitie uitstekend was. Tot het nazien der rekeningen werden benoemd de heeren C. v. d. Werf en A. C. v. Wensveen. De pen ningmeester werd voor zijn beheer dank gebracht. Als afevaardig den naar de Centrale Raad werden benoemd de heeren A. J. M. v. Well en A. C. v. Wensveen. Voorts werd besloten op 16 Januari 1940 een feestvergadering te houden, waarop ook de echtenooten van de leden uitge- worden. Na rondvraag sluiting. Buitenland LEGERBERICHTEN. PARIJS, 8 Nov. (A. N. P.). Het Fran- sche legerbericht van den ochtend van den achtsten November luidt: „Toegenomen activiteit der verkennings troepen. Plaatselijke acties der artillerie". BERLIJN, 8 November. (A. N. P.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Westen hier en daar wat leven diger activiteit van artillerie eii verken ners. By luchtgevechten boven Duitsch ge bied werden op 7 September neergescho ten: een Britsch vliegtuig in de buurt van de monding van de Wupper, één Fransch vliegtuig bij Voelklingen en drie andere vijandelijke vliegtuigen by Saarlautern. In de eerste zeven dagen van November Centrale Raad van de Hanze In Amicltia to 's Gravenhago ls heden de 62ste vergadering gehouden van den Cen- .tralen Raad van den R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. De voorzitter, het Twccdo Kamerlid Stumpel, opende de bijeenkomst, waarbij hij constateerde, dat do middenstand, dio vroeger steeds werd miskend, dank zij krachtigen strijd thans volledige erkenninge door de Overheid heeft gekregen, hetgeen ook wel blijkt uit de inschakeling van den middenstand bij de uitvoering van het dis tributie-systeem. Natuurlijk zijn nog lang niet alle wenschen vervuld, doch de ern stige tijden verelschen, dat we thans onze teleurstellingen vergeten, doch krachtig voortgaan aan flen verderen opbouw van den middenstand. In dit verband herinnerdo spr aan het nieuwe initiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, die niettegenstaande reeds ondervonden teleurstellingen toch nog een poging hebben aangewend voor het be houd van den vrede. Spr. spoorde den le den aan door gebed dit nobele initiatief te steunen. Besloten werd een huidetelegram te zen den aan het Tweede Kamerlid dr. Moller, die heden 70 jaar is geworden. Vervolgens werd een bedrag van 18.500 toegestaan voor aankoop en in richting van perceel J. P. Coenstraat 12, waarheen het bureau van den Bond zal wor den verplaatst. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Th.. M. Dresmé, H. E. van den Brule en A. J. van Rest. zijn door onze afweer negen vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten, terwijl de eigen verliezen in denzelfden t(jd twee vliegtuigen bedragen; drie andere vliegtui gen worden vermist. duitsche troepen concentraties. PARIJS, 8 Nov. (A. N. P.). Volgens ge zaghebbende Fransche militaire kringem is het zeker, dat de Duitsche strijdkrachten aan de Nederlandsche grens in de paar laatste dagen zijn uitgebreid. Er zijn reeds eenigen tijd belangrijke concentraties geweest, welke in staat stel len ten allen tijde tot het offensief over te gaan. Er zijn thans aanvullende eenheden aan toegevoegd. Te Parijs is men van gevoelen, dat het mogelijk is, dat deze nieuwe bewegingen eerder een soort van diplomatieke drei ging zouden kunnen vormen om druk uit ie oefenen op Nederland en Belgiö dan dat zij voor militaire operaties bedoeld zijn. duitsche reservisten onder de wapenen geroepen. KOPENHAGEN, 8 Nov. (A. N. P.). Vol gens een bericht van den correspondent van „Politiken" te Berlijn worden ver lofgangers van alle categorieën der weer macht telegrafisch opgeroepen. Deze oproepingen hebben de geheele week plaats gevonden. Het betreft troepen, v/elke na de harde campagne in !Polen ver lof hadden gekregen. Officieren der Duitsche luchtmacht, die het in Polen zoo zwaar te verduren heb ben gehad, hebben ook eenig verlof gehad. Zij zijn zoo pas persoonlijk opgeroepen en zelfs uit de restaurants gehaald met de opdracht direct met den eersten trein naar hun escadrilles te vertrekken. Een groote ambulancetrein van ongeveer 70 wagons, welke op het station van Potsdam onder stoom stond, is Maandag vertrokken. artillerie in actie aan het westfront. LUXEMBURG, 8 November. (A.N.P.) Uit Schengen (Moezelgebied) wordt ge meld, dat de artillerie van beide zijden vannacht in actie is geweest. Van vanochtend tien uur af heeft de Duitsche artillerie in de richting van Lo tharingen gevuurd. Vliegers, die het dal van den Moezel volgden, werden beschoten door de lucht verdediging. In het plaatsje Schengen zijn gister avond granaten van zwaar geschut terecht gekomen, hetgeen opnieuw ongerustheid onder de bevolking heeft gewekt. Te Audun le Tiché was vanochtend om tien uur luchtalarm. De luchtdoelartille rie was in actie. Te Esch heeft men de ontploffing van granaten gehoord. minister spaak ontvangt nedeAlandschen gezant. BRUSSEL, 8 November. (A.N.P.) Mi nister van buitenlandsche zaken en bui- tenlandschen handel, Spaak, heeft van ochtend den Nederlandschen gezant te Brussel, baron van Harinxma thoe Sloo- ten, ontvangen. Ook de gezanten van Denemarken en Polen, de heeren Krag en Moscijckl, wer den door den minister ontvangen. LEIDEN. Geboren: Margaretha Josepha Maria, dochter van J. H. F. Putman en J. E. Wtl- bers Catharia Adriana Maria, dochter van S. L. N. A. v. d. Meel cn J. E. M. van Loon Marijke, dochter van F. Bakhulj- aen en P. Meijer Nicolaaa Hendrikus, zoon van N. H. van Leeuwen en F. Reljne- veld Maria Wilhelmina, dochter van C. van Halderen en G. Welling. Ondertrouwd: P. W. Foekcn Jm. 28 jaar en M. P. ten Cate jd. 24 jaar L. H. van Tongeren jm. 24 jaar en L. van Loef jd. 23 jaar. Overleden: J. Kuik m. 60 jaar A. C. Boom vr. 70 Jaar M. F. M. Thljs- sen, wed. van J. G Lutz, 60 jaar. nieuwe eischen van rusland. KOPENHAGEN. 8 November (A. N. P.). Rusland eischt thans luchtbases in het binnenland van Estland in plaats van op de eilanden, genoemd in hot Russlsch-Est- lendsch pact. ENGELSCH aviateur geïnterneerd. LUXEMBURG, 8 November. (a. N. P.). Vanochtend tegen half twaalf is een Engelsche vlieger op het vliegveld van de stad Esch aan de Alzette gedaald. Hij dacht op een Fransch vliegveld te zijn aan gekomen. De vlieger is geïnterneerd en het toe stel in beslag genomen. stoomschip op zandbank geloopen. LONDEN, 8 November. (A. N. P.). Kort na middernacht is aan de Zuid-Oost kust een reddingboot uitgevaren ter assis tentie van een groot stoomschip, dat in het Kanaal op een zandbank was geloopen en noodseinen uitzond. De naam en de natio naliteit van het schip zijn nog niet bekend. De reddingboot bevindt zich nog steeds ter plaatse. AMSTERDAM, 8 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 193 vette kalveren le kwal. 6066, 2e kwal. 5258 en 3e kwal. 4250 cent per kg. levend ge wicht, 42 nuchtere kalveren 610 per stuk, 88 varkens: vleeschvarkenB, wegende van 90110 kg. 7679 cent, zware 7678 cent en vette 7678 cent per kg. slachtge- wlcht. Aangevoerd 2 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: vette kalveren: matige aanvoer, handel sleepend. doch prijshoudend. Nuchtere kalveren: weinig aanvoer, handel stil, prijzen lager. Varkens: korte aanvoer, weinig handel, prijzen onveranderd. WOERDEN, 8 Nov. Kaas. Aanvoer 265 partijen kaas. Met rijksmerk le kwal. 32 —34, idem 2e kwal. 30—31.50, zware tot 35.per 50 kg. Handel matig. BOSKOOP, 8 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 50— 80 cent, Hadley 60—93 cent, Claudius Per- net 4081 cent, Briarclif 4075 cent, But terfly 40—75 cent, Wilh. Kordes 30—60 ct.. Rosalandia 4070 cent, Florex 100126 cent, Vierlanden 40154 cent, Edith He- •en 60107 cent, Aug. Noack 3056 cent, Else Poulsen ,15—26 cent, Gloria Mundl 10— 18 cent, Ellen Poulsen 3057 cent, Paul Grampel 17 cent, Rosa Mundi 3054 cent, Mevr. van Straaten van Nes 1018 cent. Ingar Ohlson 3565 cent, Chrysanten, grootbloemlg 80150 cent, idem tros 15 20 cent, Mahonia 14 cent. Clematis Prins Hendrik 80120 cent, idem Prinsson king 80 cent, Mevr. Le Coultre 100160 cent. Pernettia per stuk 712 cente Potchrysan- ten 1521 cent. KOUDEKERK, 7 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 1124 stuks eieren en 23 pond boter Prijzen: kippeneieren 6.106.55, kuiken eieren 5.105.85 per 100 stuks, boter 68 —75 cent. kaas 28—30 cent per pond, kip pen 6080 cent, hanen 75 cent, konijnen 1.40. alles per stuk. LEIDSCHENDAM. 7 Nov. Eierenveiling Café „Het Wapen "an Veur". Aangevoerd: Ï6600 kippeneieren 5.906.90, 2294 hen- neneieren 5.405.70, 380 eendeneieren 3.00, 3 ganzeneieren 8 per 100 stuks, 172 kippen 4570 cent, 19 eenden 4550 cent, 57 konijnen 0.201.75, 10 duiven 1020 cent. ROELOFARENDSVEEN. 8 Nov. Grocn- tenveiling. Aardbeien 917 cent per doos je, spinazie 11 cent per kg., andijvie 1.10 1.40, sla f 0.302.10 per 100 stuks, torna ren A f 1.40—2.90, idem B 1.70—2.80. idem C 1.25—2.70, idem CC f 0.25—0.85 per bak van 25 pond, kassnijboonen f 2.45 90, idem stek 1.30 per 10 kg. wisselnoteeringen (amsterdam) Londen 7.45 Berlin75.12 Parijs 4.22i/4 Brussel 31.29 Zwitserland 42.231/2 Kopenhagen36.37 Stockholm44.88 Oslo 42.8(1 New York1.888/g Blijf gewoon! Alleen een rustig Nederland heeft niets te vreezen! Dat de eerste dagen ons allen even uit het gewone, kalme spoor brachten, het is te begrijpen heeft het thans echter óók al gemerkt: nü begint -ieder weer „gewoner" te worden nu moet Nederland zijn oude kalmte en zelfvertrouwen hervindenNederland heeft dat noodigü Het distributiesysteem is perfect geregeld het werd trouwens niet uit angst voor karigheid, doch juist ter beveiliging van ieder Uwer door onze Regeering ingesteld! Prijsopdrijvingen züllen niet voorkomen - U hebt nu reeds kunnen merken, dat alles thans anders is dan in '14: beter geregeld, veiliger voor U en Uw gezin! Ons land heeft ruim voldoende voorraad. Van alles wat er noodig is! Ruim voldoende! Dus...koop gewoon! Dan behoeven de winkeliers geen ongewoon groote voorraden te maken, dan hoeft door geen enkel handelsman de normale voorraad van 'n heel jaar in enkele weken te worden ingeslagen. Dat is verkeerd dat stagneert onze handel en het vervoerswezenDat zet onze industrie voor haast onoverkomelijke moeilijkhedenDat maakt alles onnoodig duurder!! Dus... DOE GEWOON, KOOP GEWOON, DAN GAAT HET OOK GEWOON!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3