STADS NIEUWS WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 f Abonnementsprijs: voor Lelden IS cent per week; 2.5Ü per kwartaal Bij onxe agentes /O cent per w**k; f U.60 per kwartaal, franco per pont t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.90 per kwartaaL Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontje» hoogstenj 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT BET WEER 7 BETROKKEN MET OPKLARING. De BUI seint: Verwachting: Aanvankelijk betrokken tot zwaarbe wolkt, later tijdelijk opklarend. Nu en dan eenige regen. Iets kouder. Krachtige tot iratige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, krachtige Zuide lijke wind, 12 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige Z. Z, W. wind, 13 gr. C. De Bilt: lichte regen, matige Zuidelijke wind, 13 gr. C. Groningen: betrokken, matige Zuidelijke wind, 12 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 15 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De uitlooper van het Russische hoogedruk gebied over Zuid-Oost-Europa nam nog in beteekenis toe, evenals het hoogedruk-ge- bied over de Middellandsche Zee en Italië. Op den Oceaan ligt nog steeds een depres sie, welke weinig van diepte verandert en zich iets verder naar het Noorden ver plaatste. Tusschen beide gebieden trekt een reeks van storingen van het Zuid-Westen naar het Noord-Oosten. De storing, welke gisteren over ons land lag, bereikte van ochtend de Zuid-kust van Noorwegen en veroorzaakte daar zwaren regenval. Achter deze storing trekt een volgende, die het Zuid-Westelijk deel van ons land reeds ge passeerd was, terwijl zich vermóedelijk een derde over Frankrijk voortbeweegt. Met de Zuid-Westelijke strooming worden war. me luchtmassp's aangevoerd, waardoor de temperatuur hier weer belangrijk steeg. Gemiddeld was zij vanochtend 7.4 graad boven normaal. (Te Maastricht zelfs 10 gra den.). LUCHTTEMPERATUUR 13.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 4.50 uur tot Donderdagmorgen 6.38 uur. HOOG WATER. Te Katwtfk aan Zee op Donderdag 9 Nov. "oorm. 0.30 en nam. 12.53 uur. Maan op 4.38 uur Donderdagmorgen. Maan onder 3.24 uur Donderdagmiddag. De „Daily Mail" schrijft: „Nederland en België hebben in de laatste paar weken groote aantallen nationaal-socialistische troepen aan hun grenzen gezien. Hun bemiddelingsaanbod geheel toe te schreven aan Duitschen druk zou zijn een onderschatting van de waardigheid en vastbeslotenheid van deze ernstige vol ken. Doch wel zou t' kunnen zijn, dat het aanbod door Hitier werd aangemoedigd, die in hun wensch naar vrede den uitweg zou kunnen zien uit zijn eigen dilemma. Groot-Brittannlë en Frankrijk staan vast beraden. Geen bemiddeling kan succes hebben zonder waarborgen. Dergelijke waarborgen zijn vitaal, ook voor Neder land en België, zonder deze waarborgen zullen zij nooit vrijheid genieten". „De kleine landen van Europa, aldus schrijft de „Times", hebben laatstelijk goede reden gehad zich het axioma te her inneren over bezorgdheid, wanneer het huis van den buurman in brand staat. Ne derland en België zijn vastberaden hun neutraliteit te handhaven. Beide zullen zeer zeker zoo noodig strijden om hun on afhankelijkheid te bewaren". Dat is ongetwijfeld juist. Laten wtf ho pen, dat het initiatief van de beide souve- reinen toch niet vruchteloos zal zijn ge weest. BINNENLAND OEFENING MILITAIR-GENEES KUNDIGEN DIENST Prins Bernhard verhinderd haar bij te wonen Z. K. H. Prins Bernhard die voornemens was gisteren de oefeningen van den mili tair-geneeskundigen dienst in de omgeving van Den Haag en Leiden bij te wonen, is door andere bezigheden verhinderd geweest aan dat voornemen gevolg te geven. DE NORMEN VOOR DE TOEWIJZINGEN VAN KUN8TMEST. Van officleele zijde vernemen wij, dat de normen waarnaar de toewijzingen voor kunstmeststoffen kunnen worden vastge steld, door het kunstmest-diatributie-bureau aan de provinciale voedselcommissarissen zijn medegedeeld. In de komende weken zullen de land- en tuinbouwers dus de toewijzingen met de daarbij behoorende kunstmestbonnen in ontvangst kunnen nemen. Men weet dan, op welke hoeveelheden kunstmeststoffen men voor het loopende bemestingsjaar zal kun nen rekenen. De normen wisselen naar de bestemming van het land (bouwland, grasland, enz.) en naar de verschillende grondsoorten, terwijl de normen voor den tuinbouw verschillen naar den aard van de cultures. Voor den landbouw varieeren de normen voor het bouwland van 100 tot 120 kg. zui vere stikstof (n) per (H.A., van 70 tot 100 kg. zuiver fosforzuur (p2 o5) per H.A. en van 80 tot 150 kg. zuivere kali (k2o) per H. A. Voor het grasland zijn deze cijfers 100 tot 120 kg. stikstof (n), 40 tot 60 kg. fos forzuur y2o5) en 20 tot 80 kg. kali k2o). De reeds ontvangen of bij een „voorloo- pige toewijzing" verstrekte hoeveelheden worden bij de uit te schrijven „toewijzing I" in mindering gebracht. Binnenkort zal een nadere reegling ge troffen worden ten behoeve van de tuinen van particuliere (moestuinen, volkstuinen, siertuinen, e.d., opdat ook zij de noodige kunstmeststoffen kunnen verkrijgen. De thans bestaande regeling geldt slechts voor hen die het land- of tuinbouwbedrijf als hun beroep uitoefenen. Steunverleenlng kleine boeren Het reglement voor steunverleenlng aan kleine landbouwers is, met eenige kleine wijzigingen, door de ministers van Econo mische en Sociale Zaken ook voor 1940 van kracht verklaard. Uitvoer van eieren naar Duitschland lo. Behoudens onvoorziene omstandighe den gelden in het tijdvak 7 t.m. 9 Novem ber voor uitvoer van kippeneieren naar Duitschland de volgende franco-grens-prij- zen per 100 stuks: voor D-eieren 4.50, C- eieren 4.65, E-eieren 5.20, A-eieren 5.20 S-eieren 5.25. 2o. De Reichsstelle flir Eier heeft de franco-grens-prijzen voor uit ons land in het tijdvak 7 t.m. 9 November 1939 in Duitschland in te voeren eendeneieren per 100 stuks als volgt vastgesteld: voor eieren beneden 50 kg. per 1000 stuks 2.45; eieren van 50 tot 54 kg. per 1000 stuks 2.75; eieren van 54 tot 60 kg. per 1000 stuks 3.15, eieren van 60 kg. per 100 stuks en daar boven 3.45 Burgemeester Lambooy van Hilversum Bij K. B. is aan J. M. J. H. Lambooy op verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Hilversum, met dankbetuiging voor de goede diensten in zijn betrekking bewezen. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Rijwieldiefstal. A. G. J. van D. uit Leidschendam had volgens zijn zeggen twee rijwielen op de Haagsche markt gekocht, maar deze rij wielen waren van diefstal afkomstig. Al hoewel de politie alles gedaan had om te onderzoeken, of het verhaal van van D. waar was, had zij niets kunnen ontdekken dat in die richting wees, zoodat men het verhaal van verdachte niet geloofd had en hij zich wegens diefstal moest verantwoor den. De Procureur-generaal had dc drie ver oordeelingen van verdachte mee laten we gen en drie maanden gevangenisstraf ge- eisoht, tot welke straf het Hof verdachte veroordeelde. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Levenskleinigheden. Hevig geagiteerd kwamen twee bejaar de dames uit L e i d e n bij den Politierech ter binnen gestapt, eikaar blikken toewer pend, die niet veel goeds voorspelden. De een moest in het gevreesde bankje plaats nemen de ander moest getuigen. Simpel, uiterst simpel was het geval begonnen. Tij dens een gesprek tusschen de beide dames had de thans getuigende, zonder eenige be doeling, gezegd „maar jij bent toch ook al een oude tang". „Mot je zoo'n vieze ouwe druipneus hoo- ren", had de andere gerepliceerd. „Wou jij mijn een ouwe tang noemen; ik zal je ouwe tangen". Het gezegde ouwe druip neus viel trouwens ook niet in goede aar de en dit werd niet verdoezeld. En toen kreeg de schare belangstellen- Uil den Leldschen Raad De Leidsche gemeenteraad heeft zich een nieuwe vergaderzaal toebedeeld gezien. Sinds de brand van het Stadhuis heeft de Raad als wijlen Odysseus door de stad rondgezworven en vergaderd in het Aca demiegebouw (toen het Stadhuis nog stond te branden), in den Burcht, in de La kenhal en in het Nut. In de zaal van het Nut scheen de Raad rust gevonden te heb ben, maar de mobilisatie heeft het achtens waardig college opnieuw opgejaagd en thans is het neergestreken in een gebouw waar de klassieke welsprekendheid der oude Grieken en Romeinen zich paart aan de moderne welsprekendheid der Leidsche Raadsleden, n.l. in het Stedelijk Gymna sium. De aula ofwel gymnastiekzaal was (op een paar ringen aan den zolder na) on herkenbaar vermomd en de burgemeester moet zich ongetwijfeld gevoeld hebben als een rector of een leeraar van een schare weetgierige jongelui. Met dit verschil ech ter, dat het niet de rector, maar de „leer lingen" zelf waren, die het hoogste woord voerden. Dit kan men een gemeenteraad echter niet euvel duiden. Dank zij het feit, dat twee punten van de agenda werden afgevoerd, was men vrij vlot genaderd tot het laatste punt, waar over de meeste discussies werden gevoerd. De benoeming van 9 leden van de Con tactcommissie voor den woningbouw en de stadsontwikkeling werd door het college van B. en W. uitgesteld. Zouden B. en W. nog een wijziging in de voordracht willen aanbrengen? Naar wat wij bij geruchten vernamen, is dit wel waarschijnlijk. Er schijnt bij de voor dracht eenig misverstand in het spel te zijn geweest, waardoor deze een ander aspect heeft gekregen, dan bedoeld kan zijn ge weest. Uitgesteld werd ook de verlaging van de Molensteegbrug, nadat een adres was inge komen van de pas ingestelde Monumenten commissie en de heer Groeneveld er op had gewezen, dat ook de Verkeerscommis- sie er gaarne een woordje in wilde meespre ken/ Zooals gezegd, leverde het laatste agen da-punt vooral stof tot bespreking. Het was het antwoord van B. en W. op de interpellatie van d^n heer v. Eek in de vorige vergadering, waarin deze gevraagd had om maatregelen in verband met de toenemende duurte der levensmiddelen. De burgemeester heeft daarop uitvoerig geantwoord en maatregelen toegezegd, zoo dra het gemeentebestuur de beschikking heeft over voldoende gegevens. Men kan in 't algemeen wel zeggen, dat 6ommige prijzen gestegen zijn en dat derhalve „het leven" duurder is geworden, maar hoeveel precies het leven duurder is geworden voor een bepaalde categorie personen in de ge meente Leiden is minder gemakkelijk te zeg gen. Het percentage van stijging varieert overigens naarmate men de maand Sep tember of October vergelijkt met verschil lende vroegere perioden. B. en W. wilden zich daaromtrent van deskundige zijde la ten voorlichten. Dil antwoord was den heer v. Eek te on bestemd, hoewel hy de goede bedoeling erkende en waardeerde. Hij drong voor den de primeur van een serie nog nooit gehoorde scheldwoorden van de lippen vloeiend der dame, die ook het woord ouwe druipneus had geuit. Verder had zij nog aangeboden een bloedbad aan te rich ten door „des ouwen druipneus familie" uit Ut gaan roeien, waarop de dame van het druipende reukorgaan het noodig oordeel de zichzelf als eerste slachtoffer aan te bieden. Deze goedkoope aanbieding was dankbaar aanvaard met als eerste gevolg een verkleurd oog van de zich aanbie dende. De dames hadden elkaar toen maar aan gepakt en onder aanmoedigend gehuil van het publiek (wat kunnen menschen toch hard zijn voor hun medeschepselen), wa ren er rake klappen en krabben uitge deeld. Diverse plukjes haar doorkliefden het luchtruim totdat een der dames ijlings op de vlucht sloeg, omdat haar tegenpartij geheel onverwacht een trophee in han den kreeg, zynde een pruik. Om met een byna ongeklee.d hoofd door te vechten, ten aanschouwe van diverse slagers- en krui deniersjongens, vond zij blijkbaar wat al te gek. In de rechtzaal deden de diverse grie ven opgeld en maakten de dames elkaar danig zwart. Geen stuk bleef er van hun geheele leven heel. Uit deze warwinkel van geluiden en aantijgingen distilleerde de Officier het bewijs tegen de bezigster van de woorden „ouwe druipneus" en eischte tegen haar we gens diverse feiten een geldboete van 10 subs. 10 dagen. En of de dame het nu al veel of zelfs veel te veel vond (haar rivale vond het veel te weinig gezien haar gelaatsuitdruk kingen), het hielp haar niet veel, want de Politierechter vond het niet veel te veel en veroordeelde haar tot het tientje boete. eerst aan op bepaalde maatregelen (o.a. verhooging van de uitkeeringen vanwege Maatschappelijk Hulpbetoon) en op de tweede plaats op onverwijlde invoering van die maatregelen. Zijn betoog resulteerde ten slotte in een motie, waarin er bij Maat schappelijk Hulpbetoon op werd aange drongen de steunuitkeeringen voorloopig met 5 pet. te verhoogen. Deze motie vond steun bij zijn fractie en bij den commu nist (de salto mortale van Stalin heeft in den Leidschen Raad nog niet tot conse quenties geleid) doch bestrijding van de soc.-dem. wethouders en van het overige deel van den Raad. Deze motie was als de bekende trap te gen de bekende open deur. De Commissie van Maatschappelijk Hulpbetoon zou reeds de steun verhoogd hebben, als de voorzitter zelf, wethouder v. Stralen, niet had willen wachten op nadere gegevens. De wethouder deed bovendien de toezeg ging, dat hij zeer binnenkort een voorstel tot steun verhooging zou indienen, welk voorstel door de Commissie van M. H. ze ker onmiddellijk zou worden aanvaard, en hij drong er bij zijn partijgenoot v. Eek op aan, dat deze zijn motie zou intrekken. Deze weigerde echter en zoo kwamen de soc.-dem. wethouders weer eens in tegen stelling met de soc.-dem. fractie-leden. Een demonstratie, waarvan wij het nut niet in zien. Tenzij de heer v. heer v. Oyen gelijk had, die vreesde, dat het de S. D. A. P. meer te doen was om de propaganda van de openbaarheid dan om de zaak zelf. De Raad wees met 1911 stemmen deze motie als overbodig af. De leiding van de soc.-dem. raadsfractie blijkt nog altijd de vleeschpotten van den oppositie-tijd maar niet te kunnen verge ten. Ten slotte maakte de voorzitter het stand punt van B. en W. bekend t.o.v. de aan schaffing van afweergeschut. Ofschoon dit eigenlijk Rijkszorg moest zijn, is het niet temin nuttig, dat zulk afweermateriaal er komt, en wanneer er uit de burgerij een initiatief genomen wordt, zal de gemeente dit steunen. De stedelijke schutterij herleeft in deze staasKanonnen. Het is wellicht in de ge geven omstandigheden de beste oplossing, maar bevredigend is zij niet. De stads- schutterij is dood, leve de stadsschieterij Mr. H. G. R.K. VROUWENBOND. Aan de heeren. Het gebeurt niet vaak, dat de R.K. Vrouwenbond een uitnoodiging tot de heeren richt. In den regel weren de vrouwen, mogelijk uit een diepe reveren tie voor het sterke geslacht, de mannen uit hare vergaderingen. Ditmaal stellen wij er echter prijs op U 'te ontvangen en, daar het nu eenmaal gewoonte is, dat de heeren voor de dame6 betalen en niet andersom, moogt u dit nu ook voor Donderdagavond doen. Wij stellen op uw komst prijs, opdat u toch ook eens kunt zien, hoe onze bij eenkomsten gehouden worden en we heb ben daarom een onderwerp uitgezocht, dat zeer zeker de heeren zal interesseeren n.l.: „De Wichelroede." Morgenavond zal de heer P. J. Dovens uit Lieshout een lezing hierover houden en er ook demonstraties mede geven, zoodat u daarna zult kunnen ontdekken, waar on der uw huis nog goud verborgen is. Dit zal u zeer ten goede kunnen komen om de zware zorgen, waaronder u gebukt gaat, te helpen verlichten en eventueel.... een hoedje,' bontmantel of wat dan ook voor uw vrouw of egn mooi cadeau voor uw ver loofde te kunnen koopen. Dit laatste is een van de redenen, waarom de vrouwen en meisjes morgen de heeren op hare bijeen komst verwachten. Opdat aan deze ver wachting zooveel mogelijk worde voldaan, is de introductie, welke de heeren zelf mo gen betalen, gesteld op slechts 0.25. Uwe vrouwen en verloofden hebben als lid vrijen toegang, het kost u dus slechts één kwartje. Aan de Dames. Zorgt, dat aan boven- staanden oproep alle heeren gevolg geven. Het Bestuur van den R.K. Vrouwenbond. VOLKSBOND-NIEUWS. Soc. Recollectie-avond. Wij herinneren er aan, dat morgen, Don derdag, de tweede recollectie-avond in dit winterseizoen zal worden gehouden voor de bestuursleden van vak- en onderafdee- lingen van den R. K. Volksbond, afd. Lei den. Deze recollectie-avond, welke steeds op den tweeden Donderdag van de maand wordt gehouden, vindt plaats in de St. Lo- dewijkskerk aan de Steenschuur, en vangt aan des avonds te 8 uur. Een groote op komst wordt verwacht. R.K. MILITAIRENVEREENIGING. Vierde ontspanningsavond. Gisteravond had in het R.K. Militair Tehuis de vierde gezellige avond plaats ter ontspanning der R.K. militairen. Dit maal verschafte het Leidsch Symphonie- orkest, directeur de heer Plu, den militai- AGENDA LEIDEN. Woensdag: Voorstelling „Het Biechtge heim", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag: Carillon-concert door Leidsch k Capella koor en het Alma Ma ter Koor, Stadsgehoorzaal, 8.16 uur. Donderdag. R.K. Vrouwenbond, leden vergadering, foyer „den Burcht", te 8 uur, lezing en demonstratie met de wichelroede. Introductie toegestaanook voor heeren. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Z a t e r - d a g 4 tot en met V r ij d a g 10 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken Van Dries- sen, Mare 110, tel. 20406 en E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Academienfeuws LEIDEN. Geslaagd: examen van Apothekersassistent de da mes A. S. Hers, Den Haag, H. Vernède, Den Haag, H. M. Schipper, Rotterdam, de heer J. C. Mos, Schiedam; candidaatsexamen Wis- en Natuurkun de, letter L, mej. M. Langejan, Rotterdam. ren een genotvollen avond en, kort gezegd, men kreeg van dit gezelschap veel goeds te hooren. Het was keurig, het was af, alle eer aan dit gezelschap. Voor de pauze was het dan ook Pastoor Smitz, die den heer Plu hartelijk dank zegde voor de mede werking met zijn gezelschap om dezen avond zoo prachtig te doen slagen. De Di recteur dankte by voorbaat den heer Frans Schneiders, die na de pauze een causerie zou houden over Hongarye. Di rect na de pauze kreeg de heer Schneiders het woord. Na een vroolijke Inleiding ver telde hij een en ander over de geschiede nis van Hongarije, een geschiedenis van veel strijd, welke echter op het volkska rakter der Hongaren van grooten invloed is geweest. Daarop aansluitend vertelde hy van het rampzalige verdrag van Trianon, waardoor Hongarije 72.4 pet. van zijn land verloor en een volk van ridders tot den bedelstaf werd gebracht. Spr. gaf deze uiteenzetting aan de hand van een kaart van Europa Spr. besloot met het tweede Credo der Hongaren: Ik geloof In één God. Ik geloof in één vaderland. Ik geloof aan God's oneindige rechtvaar digheid. Ik geloof in de wederopstanding van Hongarye. Zoo zijn deze vier avonden als proef, prachtig geslaagd, de zaal was steeds bijna stampvol. Welke vereeniging geeft zich nu weer op voor a.s. Dinsdag en de volgende Dins dagen? De militairen waardeeren deze avonden, talm dus niet, maar geef u aan stond op aan den heer A. v. Kampenhout, Haarlemmerstr. 125. Ten slotte vestigen wij de aandacht voor ons leger van solda- een op den a.s. Zondag te houden speld jesdag. Wij moeten daarvoor kunnen re kenen op een leger van dames, die ons de behulpzame hand verschaffen de speld jes te verkoopen. Laten vele dames zich opgeven bij den heer A. v. Karr\penhout. De soldaten staan voor u klaar om voor ons vaderland te strijden, zorgt gij, dat de R.K. Militairenvereeniging haar werk kan voortzetten. De groote giften, waarvan wij gelezen hebben, zijn niet voor onze R.K. Militairenvereeniging, maar juist op zoo iets wacht men hier ook, om meer voor de soldaten te kunnen doen. Ons wachtwoord moet dus zijn: Zondag a.s. allen een speldje voor onze R.K. Mi litairenvereeniging te Leiden. Tenslotte vraagt het bestuur om een ping-pong spel, en terecht er is een ping-pong kampioen onder onze soldaten. CARILLON-CONCERT. Zooals reeds per advertentie bekend werd gemaakt, zal Donderdagavond ten bate van l.et Carillon-comité een concert in de Stads gehoorzaal worden gegeven. Aan dit con cert zullen hun medewerking verleenen het Leidsch Capellakoor en het Alma Materkoor onder de bekwame leiding van den heer Willem Mizée. Solist is de heer Louis van Tulder. Uitgevoerd zullen o.m. worden koorwerken van Palestrina, Ko- döly, Bruckner (E-Moll Messe) enz. En om het concert èn om het goede doel, dat hiermede beoogd wordt hopen we, dat tal rijk velen uit stad en omgeving dezen avond van kunstgenot zullen willen bijwonen. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Donderdag 16 November a.s. zal het Ge mengd Koor der Maatschappij voor Toon kunst alhier, met medewerking van het Residentie-orkest, Suze Luger, alt en Mi chel Gobets, tenor, een concert geven in de Stadsgehoorzaal, 's avonds 8.15 uur. Het programma vermeldt o.a. werken van Lili Boulanger (F»aume: Du fond de l'abime), A. Borodin (Polowetzer Tanze), G. Bizet (Carmen), terwijl het Residentie orkest o.a. nog ten gehoore zal brengen: La Procession nocturne van H. Rabaud. De leiding van koor zoowel als orkest berust by den dirigent Frits Schuurman.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2