Nieuw vredesinitiatief van den Haag en Brussel. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z ZmZit ftanJkad aan JCcninpin WitPietm'uia en Jionut# £eap,eld. Telegrammen aan Berlijn, Parijs en Londen. Goede diensten opnieuw aangeboden. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1939 31ste Jaargang No. 9485 S)e ÊciciM^h^SotiAcmt De regeeringspersdienst meldt: H.H. M.M. de Koningin der Nederlanden en de Koning der Belgen hebben een ontmoeting in Den Haag gehad op 6 en 7 November. De Souvereinen waren vergezeld door de heeren Klelfens en Spaak, ministers van Buitenlandsche Zaken. De Souvereinen hebben besloten een telegram te richten tot de staatshoofden van Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittannië teneinde eventueele onderhandelingen te vergemakkelijken. Dit initiatief der Souvereinen is een nieuw blijk van het gemeen schappelijk inzicht en de solidariteit, welke tusschen Nederland en België bestaan. De tekst van het telegram luidt als volgt: In een uur van angstige spanning voor de wereld, voor de oorlog in West-Europa met vol geweld begint, hebben Wij de overtuiging dat het Onze plicht is. Onze stem opnieuw te verheffen. De oorlogvoerende partijen hebben reeds eenigen tijd geleden ver klaard, dat zij niet weigerachtig staan tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondslagen voor een billijken vrede. Het komt Ons voor dat, in de tegenwoordige omstandigheden, het voor haar moeilijk is met elkander in verbinding te treden, teneinde haar standpunten te preciseeren en dichter bij elkaar te brengen. Als Souvereinen van twee onzijdige staten, die goede betrekkingen onderhouden met al hunne naburen, zijn Wij bereid hun Onze goede diensten aan te bieden. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn Wij bereid hun, met aanwending van alle middelen, die zij Ons in over weging zouden willen geven en waarover Wij beschikken, en in een geest van vriendschappelijk begrip, het vinden van factoren voor een te treffen accoord te vergemakkelijken. Dit schijnt Ons de taak te zijn die Wij te vervullen hebben voor hel welzijn Onzer volkeren en in het belang van de geheele wereld. V/ij hopen, da" Ons aanbod zal worden aangenomen en dat aldus een eerste schrede zal worden gedaan op den weg naar de vestiging van een duurzamen vrede. 's-GRAVENHAGE, 7 November 1939. w.g. WILHELMINA. w.g. LEOPOLD. Oil nummer bestaat uil drie bladen. SI. Willibrord-herdenklng Ie Ulrecht In den Dom te Utrecht Heeft gisteren de herdenking van het twaalfde eeuwfeest van St. Willibrord plaats gehad in een grootsch-opgezette nationale bijeenkomst. Drie sprekers hebben op deze plechtige vergadering het woord gevoerd: prof. dr. G. Brom, prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. H. J. Aalders, resp. hoogleeraar te Nijmegen, Leiden en te Groningen. Deze drie sprekers hadden zich klaar blijkelijk ten doel gesteld, niet alleen om andersdenkenden volstrekt niet in eenig opzicht eenigermate te kwetsen dat was. natuurlijk, plicht van fatsoen maar óók om volstrekt niets te zeggen, waarme de andersdenkenden mede-christenen zich niet geheel en al en volkomen zouden kunnen vereenigen! Een dergelijke doel-stelling drukte naar ons gevoelen op deze vergadering een stemming, welke als 't ware werd vastgehouden en vastgebonden en niet kon opstijgen tot geestdrift! Maar toch zijn wij het met den voorzit ter van den Alg. Nederl. Katholiekendag, mr. A. baron van Wijnbergen, hartelijk eens, dat wij den burgemeester van Utrecht zéér dankbaar moeten zijn voor zijn initiatief, om nationaal te herdenken het twaalfde eeuwgetijde van Willibrord, apostel der Nederlanden. Zéér dankbaar, om verschillende rede nen. Wij moeten zoeken en begeeren en ver langen naar wat wij menschen, ver schillend in Geloof -- gemeenschappelijk hebben, teneinde dat gemeenschappelijke te doen zijn een basis voor samenwer king. En allen, die ernstig streven om Christus te erkennen als den Goddelijken Leider van heel hun leven, bezitten in die overtuiging heel veel gemeenschappelijks. Zij bezitten een gemeenschappelijk begrip van de ware cultuur, die is gelegen naar de korte en kernachtige verklaring van den Aartsbisschop, gisteravond op den Katholiekendag in liefde, rechtvaardig heid, matigheid en reinheid! En heel het Nederlandsche volk moet er van worden doordrongen, dat deze cul tuur, deze Christelijke cultuur het hoogste goed i§ van al onze goederen. Een ander hoewel niet direct be doeld nuttig effect van een St. Willi- brord-herdenking als gisteren in den Dom te Utrecht is het p ij n 1 ij k voelen van de realiteit eener verscheurde Christenheid in ons vaderland! Daar, in dien heerlijken majestueusen Dom, uit den tijd van een onverdeelde Christenheid, omklemde ons de droefheid om die verdeeldheid. Wij zaten daar allen samen, Katholieken en andersdenkende Christenen, en: wij zijn zoo verdeeld En: de oorzaken van die verdeeldheid? Op een vorigen Alg. Nederl. Katholie kendag, te 's Gravenhage, sprak de rede naar Alphons Laudy een collectief „mea culpa" uit voor de Katholieken, toen hij wees op de afscheiding door de Reforma tie. Moge het nageslacht ons niet beschuldi gen, als het nagaat de oorzaken van de dwalingen in dézen tijd. Mogen wij ons onze plichten onder de omstandigheden van dezen, ónzen tijd bewust zijn! Op die plichten heeft prof. dr. Barge gewezen op de vergadering gisteravond in „Tivoli" te Utrecht, waar dé Katholieken den heiligen Willibrordus herdachten, en welke bijeenkomst een genot en verkwik king is geweest en een waardevolle les voor het leven! MORGENAVOND SPREEKT DE PAUS TOT AMERIKA. VATICAANSTAD, 8 Nov. (A. N. P.). Z.H. de Paus zal Donderdagavond om 18.00 uur plaatselijke tijd een toespraak houden in het Engelsch, welke op een golflengte van 19.84 meter naar de Vereenigde Sta ten zal worden uitgezonden, ter gelegen heid van de sluiting der eeuwfeest van de katholieke universiteit van Washington. DE HEEN- EN TERUGREIS VAN KONING LEOPOLD. Koning Leopold is Maandagavond even voor 7 uur per auto de Nederlandsche grens bij Wernhout gepasseerd, aldus meldt de N. Rott. Crt.: In den auto waren gezeten Je Koning, minister Spaak en Zr. Ms. adju dant, generaal van Overstraeten. Aan de grens werd de Koning opgewacht door een Nederlandschen hofauto, waarin de adju dant van de Koningin, jhr. de Jonge van Ellemeet, was gezeten, en een auto van de Koninklijke Marechaussee, met den dis trictscommandant te Breda, kapitein F. J. v. d. Kroon. Generaal van Overstraeten stapte aan de grens over in den Nederland schen hofauto, waarna de drie auto's, voor afgegaan door een motor met zijspan van de Koninklijke Marechaussée van de briga de Princenhage, zich in snelle vaart naar de residentie begaven. Daar geen der auto's bijzondere kenteexenen vertoonde, trok de komst van Koning Leopold in Nederland geenerlei belangstelling. Ook Dinsdagmiddag waren de uiterste voorzorgsmaatregelen getroffen om den terugkeer van den Koning naar Brussel zooveel mogelijk geheim te houden. Noch aan het grenskantoor Wernhout, noch te Strijbeek en Meerseldreef viel eenige bij zondere voorzorgsmaatregel te constateeren Ook te Breda was bij de politie-autoritei- ten niets bekend, zcodat spoorwegovergan gen of kruispunten door de gemeentepolitie niet waren bezet. Het was dan ook een vol komen verrassing, toen omstreeks vier uur op de Baronielaan niet de gebruikelijke weg naar de Belgische grens plots een motor met zijspan van de Koninklijke Ma rechaussée werd gesignaleerd, gevolgd door drie auto's, in de eerste waarvan Koning Leopold gezeten was met den heer Spaak, in de tweede zijn adjudant, generaal van Overstraeten, en de adjudant van H. M. jhr. de Jonge van Ellemeet, terwijl de der de auto bezet was door den'kapitein-dis trictscommandant van de marechaussée F. J. v. d. Kroon. Tegen half vijf kwamen-de auto's aan het Nederlandsche grenskantoor Wernhout, waar generaal van Overstraeten ijlings overstapte in den auto, waarin Koning Leopold en de heer Spaak waren gezeten. Jhr. de Jonge van Ellemeet en kapitein v. d. Kroon namen afscheid van den Ko ning, waarna de Belgische hofauto, welke geen enkel kenteeken droeg dat de Koning erin gezeten was, in snelle vaart in de richting Antwerpen verdween. SPAAK BRENGT VERSLAG UIT. De Belgische minister Spaak, is gis teravond om kwart over zes op zijn de partement teruggekeerd. De kabinetsraad, welke was vastge steld op half zes, is terstond na terug keer van den heer Spaak begonnen. De minister van buitenlandsche za ken heeft verslag uitgebracht over den internationalen toestana. Hij heeft zijn ambtgenooten in ken nis gesteld van het aanbod van goede diensten gedaan door den koning der Belgen en de Koningin der Nederlan den aan de drie staatshoofden van Duitschland, Frankrijk, en Groot-Brit tannië. HOOPVOLLE STEMMING IN DE BELGISCHE HOOFDSTAD. De Brusselsche correspondent van de „Maasbode" meldt: Rond half acht kreeg men te Brussel kennis van het officieele communiqué der Nederlandsche regeering over de conferenties tusschen koningin Wil- helmina en koning Leopold. Het nieuws, dat een nieuwe bemidde lingspoging werd gedaan, werd in de twee de edities der hoofdstedelijke avondbladen met groote koppen medegedeeld. Het ver oorzaakte een hoopvolle stemming, hoewel niemand zich ontveinsde, dat het moeilijk zal zijn, om dit nieuwe beroep op den vre de een gunstiger weerklank te doen vin den dan de vorige vredespoging, vooraleer een onherstelbare ramp losbreekt, doch men ziet vol verwachting uit naar de reac tie in de hoofdsteden der oorlogvoerenden landen. VANDAAG VERKLARING VAN CHAMBERLAIN? Daar minister-president Chamberlain het woord zal voeren op een a.s. Donderdag door den lord mayoi van de City of Lon don te geven noenmaal, zal hij dien dag in het Lagerhuis geen verklaring afleggen ever den internationalen toestand. Thans wordt verwacht, dat Churchill zijn mede- deelingen over het werk van de vloot zal uitstellen tot Donderdag. Met het oog op deze wijziging is het mogelijk, dat Chamberlain vandaag in ant woord op een vraag van de oppositie, een verklaring zal afleggen over het aanbod van goede diensten van koningin Wilhel- mina en koning Leopold. Men kan verklaren, zoo zegt Reuter, dat elke mededeeling van de Koningin der Ne derlanden en den Koning der Belgen, in Londen natuurlijk zeer nauwkeurig be studeerd zou worden. Hierbij mag eraan herinnerd worden, al dus Reuter, dat Chamberlain en Daladier zeer duidelijk de positie hebben bepaald van hun regeeringen ten aanzien van den oorsprong van den oorlog en van de om standigheden welke, in hun oog, een recht vaardigen blijvenden vrede mogelijk zouden maken. De frontpagina's van alle Engelsche och tendbladen zijn gewijd aan den vredesstap van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold. De beweegredenen voor den stap wor den ten zeerste gewaardeerd, doch over de reden voor dit „plotselinge aanbod" verkeert men in gissingen. Alle bladen publiceeren over dit onder werp lange hoofdartikelen. DE MEENING IN DUITSCHE KRINGEN. Verschillende Duitsche dagbladen, zoo- als de „Lokalanzeiger", de „Deutsche All- gemeine Zeitung" en de „Angriff", hebben commentaar geleverd op de reis van ko ning Leopold naar Den Haag. Deze com mentaren zijn geschreven vóórdat bekend was, dat H.H. M.M. besloten hadden den oorlogvoerenden landen hun goede diensten aan te bieden. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau wor den in deze commentaren de volgende op merkingen gemaakt: De verwachtingen van Duitschland ten aanzien van een activiteit der kleine neu trale mogendheden betreffende een vastbe raden handhaving van haar levensbelangen tegenover den druk der Engelsche oorlog voering zijn nooit zeer hoog geweest. De mogelijkheden, die de vredesredevoering van Hitier ook voor de zaak der neutralen bood, zijn door hen op geenerlei wijze aan gegrepen. Alleen papieren protesten zijn ingediend tegen de Engelsche blokkade- practijk. Het is begrijpelijk, dat met dergelijke methoden geen effect bereikt kan worden. De Engelsche practijk wordt van week tot week scherper en gaat reeds over tot nieu we eischen zonder er rekening mede te hou den, of die nog in overeenstemming ge bracht kunnen worden met het begrip der neutraliteit. Het „Hamburger Fremdenblatt" wijst er in een artikel van zijn Berlijiischen cor respondent op, dat de neutralen voor een bemiddelingsvoorstel gebruik hadden moe ten maken van de vredesredevoering van Hitier op 6 October. Het blad wijst op de groote teleurstelling van Hitier en het Duitsche volk over de schuchtere en be- sluitlooze houding der neutrale mogendhe den. Toen is een niet terug te krijgen kans voor de neutrale staten van Europa en niet in de laatste plaats voor Nederland en Bel gië verzuimd. INSTEMMING TE ROME. Het initiatief van Koningin Wilhelmina en koning Leopold heeft te Rome leven- digen indruk gemaakt. Men zou er wen- schen, dat een compromis tot stand komt tusschen de geallieerden en Duitschland. Men maakt zich evenwel geen illusie over het resultaat van dezen stap, hoewel men te Rome van meening is, dat een vreed zame oplossing nog mogelijk is, zoolang het aan den Rijn nog niet tot een hevige bot sing is gekomen. AMERIKA IS SCEPTISCH. In Amerikaansche congreskringen laat Imen zich in een goedkeurenden zin uit, die v/ordt getemperd door scepticisme ten aan zien van het uiteindelijke resultaat. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE NOORDZEE EN HET WESTFRONT. (2de blad). DUITSCHE BELANGSTELLING VOOR DEN BALKAN. (2de blad). Binnenland ST. WILLIBRORD-HERDENKING TE UTRECHT. (2de blad). DE UNIFORMENSMOKKEL. (3de blad). TOEWIJZINGEN VAN KUNSTMEST. (lste blad). VREDESINITIATIEF allieerden zich als oorlogsdoel hebben ge steld. En wie zal zeggen, wanneer zij zul len constateeren, dat aan hun eischen is voldaan? Sommige buitenlandsche persorganen schrijven dit nieuwe initiatief toe aan het dreigende gevaar, dat Nederland en Bel gië loopen. De vredesstap van de souvereinen van België en Nederland heeft algemeen een eerbiedige en sympathieke belangstelling ontmoet in de Vereenigde Staten, doch over het resultaat hiervan bestaat eenig scepticisme. Aldus is de meening van Amerika. En dit thema keert in verschillende varia ties terug in de meeste commentaren. Het ligt voor de hand, dat men twijfelt aan het succes van dit initiatief; omdat de standpunten van de oorlogvoerende lan den zóó diametraal tegenover elkander staan, dat ook de Scandinavische vorsten geen heil hebben gezien in eenige poging tot bemiddeling. De „New-York Herald Tribune" schrijft: „De groote moeilijkheid van het vredes vraagstuk is in het kort, een Duitsche re geering te ontdekken, welke de geallieerden zou kunnen vertrouwen. Tot dat oogenblik zal zijn gekomen, is het maken van vrede op voorwaarden, welke recht of veiligheid of zelfs hoop voor de toekomst beteekenen, een onmogelijke taak". Ook de „Petit Parisien" schrijft, dat de vorsten er zich wel niet over zullen verwon deren, dat Frankrijk en Engeland zich hou den aan het standpunt, dat Chamberlain en Daladier hebben uiteengezet na het vredes offensief van Hitler en Stalin. Sindsdien heeft geen enkele gebeurtenis den toestand gewijzigd. De vorsten zullen ook erkennen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden een adhaesie aan hun bemiddeling een ac tief succes zou zijn voor Duitschland, daar dit alleen zou profiteeren. Ook verschillende andere journalisten spreken deze opvatting uit. Het verschiet is dus tamelijk somber. Maar men zal zich ongetwijfeld herinne ren, dat H.M. de Koningin en Z.M. de Ko ning der Belgen al reeds eerder een zelfde stap hebben gedaan. Zouden zij zich ten tweeden male aan een mislukkig van hun initiatief bloot stellen? Of zou er een schijn van kans aan hen bekend zijn, waardoor zij bewogen zijn, om hun eenmaal gedaan aanbod nog eens te herhalen? Wij weten het niet. De Engelschen laten zich minder positief uit dan de Franschen. Zoo schrijft b.v. de „Daily Telegraph": „De weg naar de vestiging van een duur zamen vrede is een welken Groot-Brittan nië en Frankrijk maar al te gaarne zou den wenschen te betreden, doch een duur zame vrede moet een eervolle vrede zijn en op het oogenblik wijst niets er op, dat de voorwaarden voor een eervollen vrede kunnen worden verkregen". Dat is dus geen afwijzing a priori; slechts een constateering, dat er nog niets is voor gesteld, waarop men zou kunnen ingaan. Lord Halifax heeft in een rede gis teren o.a. gezegd: „De toekomst biedt wei nig hoop, tenzij men langs den weg van onderhandelingen en overeenstemming een nieuwe vredesregeling zou verkrijgen". Ook hij sloot dus de mogelijkheid van een nieuwe vredesregeling niet uit, mits slechts voldaan wordt aan hetgeen de ge-

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1