GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Myra. hef elffe en de booze kabouter Zwartvoet DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 VERHOOGING ÜITKEERING EN VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBE TOON BEPLEIT EEN OVERBODIGE MOTIE LUCHTAF WEERGESCHUT. DE SAMENSTELLING VAN HET OORLOGSBROOD. Ofschoon invoering van het oorlogsbrood in afzienbaren tijd niet te verwachten \s, heeft het Departement van Economische Zaken in samenwerking met deskundigen uit het bakkersbedrijf een aantal groote en kleine bakproeven genomen met tarwe- witbrood en tarwebruinbroöd. Deze proe ven zijn genomen met 60 pet. tarwebloem (of -meel), 25 pet. roggebloem (of -meel) en 15 pet. aardappelmeel, die voor rogge brood met 85 pet .roggemeel en 15 pet. aardappelmeel. Deze percentages houden verband met de vermoedelijke broodgraan positie op het moment, dat tot invoer van het oorlogsbrood zal moeten worden over gegaan. In het algemeen kan worden gezegd, dat de resultaten gunstig zijn, doch nog steeds wordt met de proefnemingen voor het tarwe-witbrood voortgegaan. De proeven met tarwebruinbrood zijn later aangevan gen; mede in verband hiermede staan de resultaten eenigszins bij die van tarwe- witbrood ten achter. De tot nu toe genomen proeven met roggebrood zijn gunstig ver- loopen. Met betrekking tot het percentage aard appelmeel, dat zal worden bijgemengd, iroge er nog eens op worden gewezen, dat dn niet in de laatste plaats afhankelijk is van de broodgraanpositie, waarin Neder land op het moment van invoering van het oorlogsbrood zal verkeeren. Overigens zal uiteraard zooveel mogelijk met de behan gen van consument en bedrijf worden re kening gehouden. Dat het oorlogsbrood niet de kwaliteiten zal hebben van het normale brood, behoeft geen toelichting. Het ligt voor de hand, dat het streven der regeering er op ge richt zal zijn, dezen achteruitgang tot het noodzakelijke te beperken. Verwacht mag worden, dat men bij invoering van het brood, zal bedenken, dat het gaat om een maatregel, welke niemand wenscht, doch welke noodzakelijk is. Indien voor een geheel jaar oorlogs brood zou moeten worden verstrekt van de samenstelling 60 pet. tarwe, 25 pet. rog ge, 15 pet. aardappelmeel, dan zal onge veer 500.000 ton tarwe, 225.000 ton rogge en 90.000 ton aardappelmeel noodig zijn. VOORLOOPIG GEEN BROODKAARTEN OF OORLOGSBROOD. Naar wij vernemen is er geen aanleiding te verwachten, dat broodkaarten op korten termijn zulen worden ingevoerd. De re geering zal trachten de invoering zoo lang mogelijk uit te stellen. Mede dank zij de vóór den oorlog aan gelegde voorraden is de tarwepositie op dit oogenblik van dien aard, dat er even min aanleiding is tot het voorschrijven van oorlogsbrood. INVOER IN GROOT-BRITTANNIë. De directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens van den Rijkslandbouw- consulent te Londen ontvangen berichten de invoer van de volgende producten we derom is toegestaan: roode kool, augurken, gedroogde groenten, geconserveerde boo- nen in luchtdichte verpakking met uitzon dering van snijhoonen, blokmelk, vleesch- extracten en -essences, garnalen, mossels en alikruiken. VOORLOOPIG GEEN SCHEURPLICHT. Of op grond van de Bodemproductiewet 1939 te eeniger tijd tot het opleggen van scheurplioht zal worden overgegaan, is thans nog niet te zeggen, aldus verklaarde de Minister van Economische Zaken in een persconferentie. In ieder geval ligt het op leggen van dien plicht voorloopig niet in de bedoeling. De productie aan voederstoffen van een hectare goed weiland doet in het algemeen niet onder voor die van een hectare bouw land van daarmee overeenkomende kwali teit. En aangezien er evenzeer behoefte bestaat aan voedsel voor het vee als aan voedsel voor den mensch, bestaat er geen aanleiding over te gaan tot het dwingend voorschrijven van het scheuren van goed weiland. Er is ook weiland van mindere kwali teit, dat door den aard van zijn bodem en zijn hoogteligging voor bouwland onge schikt is en dat dus evenmin voor scheu ring in aanmerking komt. Het zou boven dien in hooge mate ondoelmatig zijn tot scheuren over te gaan, ook al zou het gras land er zich toe leenen, wanneer de land bouwers in de desbetreffende streek met het bouwbedrijf niet op de hoogte zijn en de daarvoor noodige outillage niet bezit ten. Zoodoende zal het scheuren zich moeten beperken tot die perceelen, die door hun aard en hoogteligging als bouwland meer voedsel kunnen opbrengen dan aLs gras land en gelegen zijn in een streek, waar de landbouwers in staat zijn dit resultaat ook te kunnen bereiken. Hieruit volgt, dat met algemeene scheur- maatregelen de noodige voorziohtigheid moet worden betracht. De zaak zou geval voor geval moeten worden beoordeeld. Mocht evenwel ooit hetgeen thans geenszins de bedoeling is scheurplicht worden opgelegd en mocht daaraan gel delijke tegemoetkoming zijn verbonden, dan zal deze laatste zeker terugwerkende kracht hebben tot 1 September 1939. WIJZIGING ZUID-HOLL. ALGEMEEN POLDER-REGLEMENT. Gedeputeerde Staten stellen aan de Sta ten voor, het algemeen polder-reglement te wijzigen en wel het artikel, dat aan pol- Offlcieéle Crisispublicaties VERPLICHTE AANSLUITING BOTERBEREIDERS. Van officieele zijde deelt men ons het volgende mede: Aangezien op 3 September 1.1. in wer king is getreden de regeling, waarbij de uitbetaling der industrieel verwerkte melk aan de veehouders naar vetgehalte ver plicht wordt gesteld, is de noodzakelijk heid gebleken, wederom het bereiden van boter afhankelijk te stellen van het aan gesloten zijn bij de Nederlandsche Zuivel- centrale, afdeeling Zuivel, als botorprodu- cent. Zulks blijkt uit artikel 4, van het Crisis-Zuiv'elbesluit 1935 I, zooals dit laat stelijk is gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 23 October 1939, no. 5 (Staatsblad no. 679 N.N.). Dit geldt echter niet voor de bereiders van schapen- of geitenboter, de zelfkar- nende melkveehouders en hen, die niet fabriekmatig boter bereiden. Zij, die destijds door genoemde Centrale als boterproducent toegelaten waren en deze toelating niet hebben opgezegd, be hoeven geenerlei formaliteiten te vervul len, daar zij ook thans nog als toegelaten boterproducenten beschouwd worden. De genen echter, die deze toelating opgezegd hebben of sinds 1 Januari 1938 eerst met de boterbereiding zijn begonnen en die niet behooren tot de vermelde categorieën, ten aanzien waarvan de bepaling niet geldt, dienen zich ten spoedigste aan te melden bij de Nederlandsche Zuivelcentra- le, afdeeling Zuivel. Laan van Meerder - voort 84, te 's-Gravenhage, telefoon no. 390125. 's-Gravenhage, 6 November 1939. derbesturen bepaalde bevoegdheid geeft bij dreigend gevaar of doorbraak van ka den van polders, zijnde verdediging tegen zeewater of opperwater van groote rivie ren. Aar. het bestuur van een polder, belast met de verdediging tegen boezemwater kemt die bevoegdheid thans nog niet toe. Omdat echter ook de doorbraak van een boezemkade verstrekkende gevolgen kan hebben en gevaar daarvoor inzonderheid ook uit oorlogshandelingen kan voort vloeien, verdient het volgens Ged. Staten aanbeveling die bevoegdheid in het leven te roepen. De nieuwe bevoegdheid zal er op neer komen, dat het polderbestuur in bovenge noemd geval bevoegd is zoowel de in den polder inwonenden die daarin geland zijn als de ingelanden binnen het gebied van den polder, tijdelijk tpt het doen van per soonlijke diensten op te roepen tot bewa king en verdediging van de waterkeerin- gen bij dreigend gevaar of hulp ingeval van doorbraak, en verder te vorderen last en trekdieren, voer- en vaartuigen, mate rialen en gereedschappen. De aard en de duur der diensten en vor deringen worden door het bestuur bij keur bepaald, en zoolang die niet in werking is, bij gewone verordening. Aan het niet voldoen van oproeping of vordering wordt een straf van ten hoogste twaalf dagen hechtenis of geldboeten van hoogstens 75.gesteld. NIEUWE ALGEMEENE ABONNEMENTS KAARTEN. Bij de Nederlandsche Spoorwegen. De oude abonnementskaarten van de Ne derlandsche Spoorwegen zullen met in gang van 8 November door een nieuw model worden vervangen. Bij het oude systeem was het publiek genoodzaakt voor iedere verlenging telkens voor een nieuw portret te zorgen en een nieuwe aanvraag in te vullen. Door invoe ring van het nieuwe model kan het abon nement iedere maand verlengd worden zonder dat voor den houder eenige admi nistratieve handeling noodig is. De abonné behoeft thans niets anders te doen dan de te verlengen kaart aan het loket aan te bieden. De verlenging is werk van enkele oogenblikken. Deze handeling kan plaats vinden op ieder willekeurig station en reeds vijf dagen voor den einddatum. Deze regeling geldt voorloopig slechts bij verlenging per maand. De nieuwe abonnementskaarten bestaan uit een stam kaart en een verlengingskaart. De stam kaart is een jaar geldig. Als overgangs maatregel is bepaald, dat aan hen, die zich voor de eerste maal abonneeren, nog tot 7 December een kaart van het oude model zal worden verstrekt. SLAGBOOMEN BIJ GRENSKANTOREN Die 's nachts niet meer geopend worden. De Kon. Ned. Toeristehbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobielclub hebben van het Ministerie van Financiën bericht on^ angen, dat binnenkort, tot nader or der, op verschillende wegen in het grens gebied aangebrachte en nóg aan te bren gen slagboomen buiten de tijden van open stelling van de aan die wegen gelegen Ne derlandsche grenskantoren niet meer ge opend zullen worden. Tijdens deze sluiting van de slagboomen zal met afwijking van de bestaande rege lingen het binnenkomen en uitgaan langs die wegen met alle goederen, gebezigde vervoermiddelen hieronder begrepen, zijn verboden, met dien verstande! dat het ver keer blijft toegelaten met goederen en vervoermiddelen, die langs de gesloten boomen kunnen passeeren, voorzoover daarvoor geen douaneformaliteiten ver- (Vervolg). EEN MOTIE. Nadat de voorzitter het antwoord van B. en W. op de interpellatie-v. Eek had voor gelezen (reeds gepubliceerd in een deel van onze vorige oplaag) dankte de heer van Eek (S. D. A. P.) het col lege voor dit antwoord en het verheugt spr., dat het college de interpellatie niet heeft opgevat als een motie van wantrou wen. B. en W. hebben zich blijkbaar ook op het standpunt geplaatst, dat de gemeente de taak heeft om maatregelen te nemen. Met dit uitgangspunt gaat spr. accoord. Toch is hij niet geheel bevredigd. Cijfer materiaal verzamelen is goed, maar dat duurt te lang. Het is niet verantwoord met hulpverleening zoo lang te wachten totdat overtuigende cijfers zijn verkregen. In elk geval is de duurtestijging thans zeker reeds 5 pet. vergeleken bij Augustus. Laten wij dus thans reeds aandrang uitoefenen op Maatsch. Hulpbetoon om de uitkeeringen te verhoogen. Naar alle waarschijnlijk heid zullen de prijzen nog meer stijgen. Er is z.i. ook alle reden, om bijv. bijslagen te overwegen voor het lagere overheidsper soneel. Spr. beveelt aan, in een eventueele commissie van advies ook vrouwen op te nemen. Over het algemeen acht spr. de gedane toezeggingen van B. en W. te onbestemd. Het zou z.i. juister geweest zijn, nu reeds de steunuitkeeringen van M. H. met 5 pet. te verhoogen. Spr. dient een motie in, waarin de Raad als zijn wensch uitspreekt, dat de uitkee ringen van Maatsch. Hulpbetoon met 5 pet. zullen worden verhoogd en verder zullen worden verhoogd naar mate de loosten van het levensonderhoud stijgen. De heer Wilmer (R.-K.) kan zich ver eenigen met het standpunt van het col lege van B. en W. en het verheugt spr., dat de S. D. A. P. blijkbaar heeft ingezien, dat het niet de taak is van den gemeenteraad om de regeering door adresseeren te herin neren aan haar plicht. Spr. ziet echter ook geen reden om bij M. H. aan te dringen op verhooging van de steunuitkeeringen. De commissie voor Maatsch. Hulpbetoon is unaniem overtuigd van de noodzakelijkheid van steunverhooging. Wanneer de voorzitter van M. H., wet houder van Stralen, verleden week reeds een voorstel had gedaan, om de steunuit keeringen te verhoogen, was dat voorstel ongetwijfeld reeds aangenomen. De motie van den heer van Eek is derhalve volko men nutteloos. En waarom precies 5 pet.? Het zou spr. niets verwonderen als de heer v. Weizen straks 10 pet. zou gaan voorstel len. Laat de Raad vertrouwen stellen in de commissie voor Maatsch. Hulpbetoon. Wan neer spr. zich dus verzet tegen deze motie, dan is dat uitsluitend omdat hy de motie overbodig acht De heer Beekenkamp (A.-R.) zegt, dat de A.-R.-fractie vertrouwen stelt in het werk van Maatsch. Hulpbetoon en der- vuld behoeven te worden. De datum van ingang van deze afsluitingen zal voor de hiervoor in aanmerking komende wegen vooraf worden bekend gemaakt. Degenen, die gewend waren na sluiting de grens te passeeren bij kantoren, waar slagboomen zijn, of komen, mogen dus met het bovenstaande wel rekening houden. De grenskantoren, welke dag en nacht geopend blijven, zijn: Eysden, Wemhout, Bakkerik, Glanerbrug, Keulsche Barrière en Vaals. BRUNO WALTER KOMT NIET NAAR ONS LAND. Bruno Walter heeft aan het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam ge vraagd, hem van zyn verplichting van het dirigeeren van een reeks van concerten in de maand Januari te willen ontslaan en deze concerten tot het volgende seizoen te mogen uitstellen. Aanleiding tot dit ver zoek is de ernstig geschokte gezondheidstoe stand van den kunstenaar, tengevolge van het tragische verlies, dat hij onlangs heeft geleden. halve tegen de motie zal stemmen. Elders is deze materie uitgebuit door communis ten en nat.-socialisten en daar hebben de socialisten niet mee gedaan aan dit poli tieke spelletje. Merkwaardig is het, dat h:er juist de soc.-democraten er mede be gonnen zijn. De heer v. W e 1 z e n (Comm.) meent, dat het college niet behoort te wachten op de juiste gegevens. Dan neemt men maatre gelen achteraf. Er dreigt een noodtoe stand en daaraan moet onverwijld tege moet worden gekomen. De voorloopig be schikbare cijfers wijzen voldoende uit, dat er een stijging van bijna 10 pet is over de maand September juist van die artikelen, waaraan de minder gegoeden de meeste behoefte hebben. Een steunverhooging van 10 pet. zou volkomen gerechtvaardigd zijn. Spr. zal dat niet voorstellen; hij leent zich niet voor een politiek spel met de belan gen der werkloozen. Wanneer de S. D. A. P. werkelijk meent, dat het onder de hui dige omstandigheden geen zin heeft om bij de regeering te adresseeren, dan is spr. het daarmede niet eens. Hij zal voorstellen daartoe indienen, zoo dikwijls hy dat noo dig acht Mevr. B r a g g a a rd e D o e s (S. D. A. P.) dringt op spoed aan. Het huishoudboek je van de huisvrouw is een veel betere sta tistiek dan welk cijfermateriaal ook. De of ficieele cijfers nemen ook de meer luxe uitgaven in aanmerking, doch deze druk ker. niet op het huishoudboekje van de gesteunden.. Wat daarop drukt is het goed koopste van het allernoodzakelijkste. En als dat duurder wordt, moet het gevonden worden in inkrimping van de hoeveelheid. Alles moet gedaan worden De heer Wilmer (R.-K.): U weet toch even goed als ik, dat heel Maatsch. Hulp betoon daarvan overtuigd is. Mevr. Brag ga ar (S. D. A. P.) zet in details uiteen, dat de eerste levensbehoef ten in prijs gestegen zijn en zij dringt aan op snelle verhooging van de uitkeeringen. De heer v. Bemmelen (Lib.) is er van overtuigd, dat wij er met belastingver- hooging en verhooging van de steunuitkee- ring niet zullen komen. Stemmen: Wanneer dan wel? De heer v. B e m m e 1: Dat weet ik niet. Wellicht komt het nog eens zoover, dat ons niets anders overblijft dan ons lichaam aan het gepeupel aan te bieden. De heer Groene veld (S. D. A. P.): Ik lust den burgemeester niet. De voorz.: Ik zal wat meer griesmeel gaan eten! De heer v. Bemmelen: Voorloopig zullen wij echter iets kunnen bereiken met steun verhooging en dan is er alle reden om daarop aan te dringen, ook al is M. H. over tuigd van de wenschelijkheid. De heer v. Oyen (R.-K.) zegt, dat al len er van overtuigd zijn, dat er een prijs- verhooging is. Wanneer met reden mag v/orden verwacht, dat M. H. tot steunver hooging zal overgaan, is er geen reden om daarop nog eens aan te dringen. Spreker vraagt zich af, of de openbaarheid niet meer waard is voor de S. D. A. P. dan de zaak zelf. Wethouder v. St ral en (S. D. A. P.) wijst er op, dat deze kwestie nog vrij on overzichtelijk is. In hoeverre is de prijs stijging voortgeschreden? De cijfers, wel- ke over September gegeven zijn, en welke hooger zijn dan van Augustus j.L zijn toe vallig precies gelijk aan die van Septem- mer van het vorig jaar. Het is dus beter om de prijsschommelingen na te gaan over het tijdvak, sinds de steunnormen zijn vastgesteld. Spr. meent echter, dat de uit gaven .voot het noodzakelijk levensonder houd zoodanig zijn gestegen, dat in 't al gemeen verhooging van ondersteuning noodzakelijk is. De ondersteunden van M. H. leven op den rand van het gebrek en hun ondersteuning moet direct herzien worden, zoodra de prijzen stijgen. Waarom is er nog geen voorstel gedaan in M. H. om 5 pet. verhoo ging toe te passen? Spr. heeft gemeend, dat hy over meer gegevens moest beschikken. Indien over eenige dagen de gegevens over October bekend zullen zijn, is spr. over tuigd, dat M. H. tot verhooging zal over gaan. Het heeft spr. teleurgesteld, dat de heer v. Eek zoo weinig vertrouwen heeft ge steld in Maatsch. Hulpbetoon. Hoogstwaar schijnlijk zal de commissie binnen een week vergaderen en besluiten tot verhoo ging van de uitkeeringen. Daarvoor is ook nog noodig de toestemming van B. en W. tot wijziging van de begrooting. Wat de ommekeer van de soc. wethouders inzake het adresseeren betreft, waarover de heer Wilmer zich verheugde, merkt spr. op, dat de soc. wethouders het adresseeren slechts voor deze gelegenheid overbodig achten, omdat gebleken is, dat de regee ring diligent ls. De voorz. constateert, dat er niet heel veel verschil van meening heerscht over de vraag of M. H. haar steun moet ver hoogen, indien er prijsstijging is. Het is onnoodig om hier veel te praten over cijfers en percentages, want dit is een zeer ingewikkelde materie. Wij moeten ons laten voorlichten door deskundigen. Maatsch. Hulpbetoon is zich volmaakt be wust van haar plicht en het college van B. en W. is bereid zoo veel mogelijk mede te werken. De heer v. Eek (S. D. A. P.) moet den heer Wilmer teleurstellen. Wanneer zy het noodig acht om te adresseeren aan de re geering. zal de Soc. Dem. fractie dat steeds voorstellen. Het verschil van meening be staat alleen in de appreciatie wanneer dat noodig is of niet. Was het noodig om deze interpellatie in te dienen? Spr. meent van wel, omdat er ongerustheid heerschte in de gemeente. De interpellatie heeft een antwoord uitgelokt, dat er iets gedaan zal worden. Toen wij deze interpellatie indienden, was er by Maatsch. Hulpbetoon nog geen voorstel aan de orde en wij waren onge rust, dat er niets gedaan zou worden. De heer Wilmer (R.-K.): Dat gelooft niemand. De heer v. Eek (S. D. A. P.).: Dat lykt op een insinuatie. Spr. hoopt, dat ook de Raad als zijn oordeel zal uitspreken, dat een verhooging van 5 pet. gewenscht is. Dat is wel degelijk van beteekenis, ook al is M. H. reeds overtuigd. Een motie van wantrouwen is dat niet. De heer Beekenkamp (A.-R.) ziet er wel een motie van wantrouwen in. De voorz.: Zóó politiek moet u dat niet zien. Het is meer een verschil van mee ning tusschen wethouder v. Stralen en den heer v. Eek. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.) legt er nog eens den nadruk op, dat spr. alle mogelijke toezeggingen heeft gegeven, zoodat hij den heer v. Eek adviseert, zijn motie in te trekken. De voorz.: Daar niemand het woord verlangt, zal ik mitsdien de motie in stem ming brengen. Zij werd verworpen met 19 tegen 11 stemmen. Vóór stemden: de S. D. A. P. (behalve de twee wethouders) en de heer v. Weizen. RONDVRAAG. In antwoord op een In de vorige verga dering bij de rondvraag door den heer Parmentier gedaan verzoek om het stand punt van het gemeentebestuur te willen uiteenzetten ten aanzien van de geldinzame ling voor de aanschaffing van afweerge schut, zegt de voorzitter, dat het zeer zeker niet de primaire taak is van de ge meente, doch van het Rijk om doeltreffen de maatregelen van luchtafweer te nemen. Doch wij hebben het feit te aanvaarden, dat het Rijk klaarblijkelijk geen bezwaar heeft, als de gemeenten zelf voor afweer geschut zorgen in overleg met de militaire autoriteiten. Over het algemeen is het raad zaam, dat Leiden over afweergeschut kan beschikken, opdat het geen al te gemakke lijke prooi wordt van eventueele aanval lers. Welke bewapening voldoende geacht moet worden, is moeilijk voor discussie vatbaar. Spr. zegt toe, met een voorstel tot financieele hulp te zullen komen, indien blijkt, dat de meeste belanghebbenden, de industrie en de eigenaren van gebouwen, bereid zijn om zelf belangrijk bij te dra gen in de aanschaffing van afweergeschut. Mver. Braggaar d e D o e s (S. D. A. P.) vestigt vervolgens de aandacht op een stoornis bij de uitreiking van distributie kaarten. De heer Es kens (Gem. Bel.) vraagt waarom het juist tegels uit Luxemburg moesten zijn, welke bij den Stadhuisbouw worden gebruikt. De voorz. zegt een onderzoek toe. De heer v. Bemmelen (Lib.) vraagt of B. en W. bereid zijn het Rijk te polsen, of het wil bijdragen in de aanschaffing van luchtafweergeschut, gezien de groote be langen, welke het Rijk heeft bij het behoud van de rijksgebouwen. De voorz. is bereid dit te overwegen. De heer Snel (S. D. A. P.) wijst er op, dat met een geringe verandering de Ge hoorzaal geschikt is te maken voor het ge ven van filmvoorstellingen. Daarna sluiting. 231. De badzuster geeft hem kleeren van het huis aan en 32. 't Duurt niet lang, of Peter en Myra zijn goede maat- nu ziet Peter er net zoo uit, als de andere kindertjes, die jes geworden met de andere kinderen. Ze willen allen even hier wonen. Als hij uit de badkamer komt, stajt Myra te graag naast haar zitten aan tafel en geven haar de lekkerste dansen van plezier, omdat hij er nu zoo keurig uitziet. hapjes. Maar Myra houdt niet van het eten der menschen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7