JluchtgzmcPlt aan 't W^Atpeont UMjawtday dex Jluiüödïe teuoiiiUe Het geval van de „City ot Flint' Een rede van Molotof De onderhande lingen te Moskou. DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi Mijnen In de Sont HET FRANSCHE LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „Groote bedrijvigheid der wederzijdsche luchtmacht. In een hevig gevecht hebben negen Fransche jachtetoestellen een aan val gedaan op een groep van 27 Duitsche jagers. Negen Duitsche toestellen werden neergehaald; tenminste zeven kwamen op ons gebied terecht. Onze patrouille keerde voltallig en ongedeerd terug". BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat de Engelsche luchtmacht gisteren geslaagde verkenningsvluchten boven West-Duitschland gemaakt heeft en een aantal waardevolle foto's heeft geno men. Eén toestel is nog niet teruggekeerd. Gisteren tegen den middag heeft een buitenlandsche vliegtuig boven het gebied van Luik gevlogen. Het luchtdoelgeschut loste waarschuwingschoten. Belgische jachtvliegtuigen stegen op, waarna het toestel verdween. DE „CITY OF FLINT". De Duitsche vlootattaché te Oslo, schout bij-nacht Steffan, heeft zich in verband met de „City of Flint"-affaire naar Bergen be geven. Men gelooft thans, dat het Ameri- kaansche schip verscheidene dagen te Ber gen zal blijven. De prijsbemanning van de „City of Flint" zal geïnterneerd worden in het Ko- nigsvinger Fort bij de Zweedsche grens, te zamen met de Duitsche vliegers, die eeni- gen tijd geleden aan de Zuidkust van Noorwegen werden gered. Naar verluidt heeft de commandant van de Duitsche prijsbemanning aan boord van de „City of Flint" het anker uitgeworpen in Haugesund op bevel van de Duitsche kruiser „Schwaben", die langs voer en de „City of Flint" praaide. De wapens van de prijsbemanning zijn in beslag genomen door de Noorsche autoriteiten. Het zijn o.m. een machinegeweer, zestig handgra naten en twintig brandbommen. DUITSCHERS MAKEN SCHIP BUIT. Zoo juist is te Stockholm bericht ont vangen dat de boot, die den geregelden dienst RigaStockholm onderhoudt, door de Duitschers in beslag genomen is en op gebracht naar Stettin, waar zij twee we ken lang is vastgehouden. De aan Poolsche onderdanen behoorende auto's èn meubelen en de voor Zweden, Engeland, Frankrijk en Palestina bestemde postzakken zijn ver beurd verklaard. DE MIJNEN IN DE SONT. Door de uitbreiding van het Duitsche mijnveld ter hoogte van Falsterbo aan den Zuidelijken ingang van de Sont is de toe gang tot de Oostzee feitelijk afgesloten, hetgeen in Zweedsche reederskringen op winding veroorzaakt heeft. Men zegt, dat in het gebied, waar geen mijnen liggen, het water slechts diep genoeg is voor sche pen. die niet zwaar geladen zijn. De Zweed sche ladingen zullen, aldus zegt men, dus van de havens aan de Westkust moeten vertrekken, wat treinkosten medebrengt. De reeders zijn verder ongerust tenge volge van de berichten over een strengere Britsche controle op de uitgaande schepen. Men raamt, dat er ongeveer 300 drijven de mijnen in den Sont liggen, tusschen Denemarken en Zweden. Zeer weinige schepen wagen zich nog op zee, aangezien men van meening is, dat sinds de waar schuwing van den Deenschen minister voor de scheepvaart het gevaar te groot is. In deze waarschuwing werd er bij de schepen op aangedrongen groote voor zorgsmaatregelen te nemen bij den vaart overdag tusschen de baai van Fakse en Drodgen, en gedurende den nacht niet te varen. Ir. verband met de aanwezigheid der mijnen is het passagiersvervoer tusschen Kopenhagen en het eiland Bornholm in beide richtingen gestaakt. De hotels aan de kust doen steeds minder zaken, aange zien verscheidene op de kust aangespoelde mijnen tot ontploffing zijn gekomen. Daar bij werd een groot aantal ruiten vernield en in de buitenwijken van Kopenhagen kon men de ontploffingen hooren. Eenige mijnen zijn in Kastrup, in de buitenwijk van de hoofdstad, aangespoeld. Minstens dertig mijnen zijn aan land gedreven aan de Oostkust van Denemarken. AMER1KAANSCHE SCHEPEN EN DE NEUTRALITEITSWET. Teneinde de scheepvaart tusschen Ame rika en Europa te kunnen blijven onderhou den in weerwil van de neutraliteitswet, zijn de United States Lines naar verluidt bereid, de maritieme commissie te verzoe ken negen van hun elf Atlantische sche pen onder Panameesche vlag te brengen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Anti-Hongaarsche propaganda. In de Weensche straten zijn volgens Reuter aanplakbiljetten verschenen, waar op een Duitsche soldaat staat afgebeeld, die een enkel stukje brood in de hand houdt en een Hongaarsche boerenmeisje met een mand vol brooden. Het onder schrift luidt: „Hoe lang kunnen wij dit nog aanzien?" Plet Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat in verband met de gunstige ontwikke ling van den aanvoer de levensmiddelen rantsoenen met ingang van 20 November aanzienlijk worden verhoogd. De verhoo ging geldt in de eerste plaats de botor- rantsoenen, welke soms bijna verdubbeld worden. Bovendien zal een bijzondere toe wijzing van vleesch, boter, eieren, rijst, peulvruchten en chocolade geschieden. De rantsoenen voor kinderen ondergaan een speciaie verhooging. Reuter meldt, dat de Gestapo er niet in geslaagd is, het omroepstation van de so cialistische Duitsche Vrijheidspartij op te sporen. De omroeper van het station heeft gisteravond medegedeeld, dat het hoofd kwartier naar een andere district in West- Duitschland verplaatst is. „Verscheidene malen stond de Gestapo op het punt ons te snappen", zoo zeide de spreker, „en wij danken het aan de medewerking van onze vrienden en aan onze uiterste waakzaam heid, dat wij in staat waren onze men- schen en ons zelf te redden van de bloed honden van Himmler. Wij zullen onze luis teraars waarschijnlijk later doen weten in welke Duitsche steden wij werken. Vele besprekingen hebben aangetoond, dat onze propaganda op vruchtbaren bodem is ge- vaiien onder de bewapeningsarbeiders in West-Duitschland". Toen de omroeper daarop begon met het voorlezen van een proclamatie van „de so cialistische Duitsche Vrijheidspartij" werd de zender geheel door. storingsgeluiden overstemd. Beperkte viering van den negenden November. Met het oog op den oorlogstoestand zul len dit jaar de feestelijkheden ter gelegen heid van den achtsten en negenden No vember te München, (herdenking van den eersten nationaal-socialistischen Putsch) slechts een zeer bescheiden program ver- toonen. Ook in München is de negende November dit jaar tot een werkdag ver klaard. Ter afschrikking. Een man, die op 21 October in de Man- teufelstrasse te Berlijn, misbruik makende van de verduistering, een alleenloopende dame haar handtaschje heeft ontrukt, is gisteren ter dood gebracht. Een voorlooplg compromis. ONDERBREKING DOOR FEESTELIJKHEDEN. De Finsdhe delegatie te Moskou heeft gisteravond een feestelijke ontvangst van de Russische hoofdstad bijgewoond. Van daag zijn de Finnen de gasten der Sovjet- regeering bij de parade op het Roode Plein. Men verwacht, dat de besprekingen pas na afloop van de feestelijkheden worden voortgezet. Volgens in Helsinki ontvangen inlichtin gen nemen de Russische bladen niet den toon over van de anti-Finsche artikelen van de „Prawda". Integendeel, de pers toont over het algemeen aan, dat een vriend- schappelijker geest in de onderhandelin gen is teruggekomen. De laatste redevoe ring van Erkko, den Finschen minister van Buitenlandsche Zaken, wordt opgevat als een bijdrage tot ontspanning van den toe stand. In Helsinki treedt een grooter optimisme aan den dag, dat de Russisch-Finsche on derhandelingen op vriendschappelijke wijze kunnen worden geregeld. Noordsche kringen in Berlijn achten de Russische voorstellen aan Finland nog al tijd onaanvaardbaar, aldus wordt uit Ber lijn gemeld aan het agentschap Belga. Men moet op deze voorstellen, zoo zeg gen zij, geen accoord tusschen de twee lan den verwachten. Echter zijn zij van mee ning, dat Rusland op het oogenblik geen agressieve bedoelingen jegens Finland koes tert, en dat Rusland zich dientengevolge waarschijnlijk bereid zal verklaren, een voorloopig compromis aan te gaan. Dit voorloopig compromis zou evenwel, naar de meening van deze kringen, slechts van korten duur zijn, en in het komende voorjaar zouden de betrekkingen tusschen Rusland en Finland opnieuw bestudeerd moeten worden. Finland blijft nog steeds in zeer nauw contact met de Vereenigde Staten en men meent te weten, dat de diplomatieke ver tegenwoordiger te Berlijn geregeld door de Finsche legatie van den stand der onder handelingen op de hoogte worde gehou den. De bolsjewiek als vredes engel EEN REQUISITOIR TEGEN KAPITALISTISCHE STATEN. In een Maandag te Moskou gehouden bij eenkomst ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der revolutie van 1917, heeft de volkscommisaris van Buitenlandsche Za ken, Molotof, het woord gevoerd. Molotof begon zijn rede met een requi sitoir tegen de kapitalistische imperialis tische landen, die, naar hij zeide, geen ande re middelen hebben om hun binnenland- sche moeilijkheden te verbergen, dan hun toevlucht te nemen tot internationale avon turen. De pogingen der kapitalistische en im perialistische landen, om de Sovjet-Unie in den oorlog te betrekken, zijn mislukt. Wij hebben opnieuw aangetoond, dat de Sov jet-Unie zich niet laat leiden door den geest van anderen, doch op eigen kracht ver trouwt, terwijl de kapitalistische wereld zich steeds meer moeite geeft het aantal oorlogvoerenden te verhoogen en de neu trale landen in den oorlog te betrekken. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en Engeland doen al het mogelijke, om het zoover te krijgen zal het aantal neutrale landen steeds kleiner worden. Hieraan moet ech ter worden toegevoegd, dat sommigen ge bruik maken van hun neutraliteit om uit den oorlog zekere geldelijke voordeelen te behalen, ten koste van het ongeluk van an deren. Indien men zich niet tegen den oorlog verzet, zal hij worden tot een broederstrijd in de geheele wereld. De Sovjet-Unie is be sloten zich er tegen te verzetten, daarme de handelend in het belang van de geheele menschheid. Het ligt voor de hand, dat de binenlandsche consolidatie van de Sovjet- Unie en de versterking van haar interna tionale positie, niet slechts een plicht is van het Sovjet-volk, maar ook in het belang van al degenen, die een spoedig einde wen- schen van dezen oorlog. De kapitalistische landen zien meer en meer in, dat de Sovjet-Unie niet zoodanig is, als zij haar graag gezien hadden. De Sovjet-Unie is machtig en onaantastbaar. Jarenlang hebben wij de veiligheid van ons land bewaakt en gezorgd voor de verster king van haar macht. Het heeft ons veel gekost, maar wij zijn er in geslaagd den volkeren van de Sovjet-Unie den vrede te verzekeren. Wij weten niet, voor wélke beproevin gen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wij, dat wij de defen sieve kracht van ons land steeds verder gaan opvoeren. Voor geen enkele beproe ving, welke uit het buitenland komt, zijn wij bevreesd. Wij weten, dat de beste poli tiek der Sovjet-Unie de vredespolitiek is, die ons reeds talrijke successen bezorgd heeft. Daaraan zullen wij vasthouden. Dat is de wil van het volk, bezield door de po litiek van de partij, van Lenin en Stalin. Wij zullen den weg volgen, welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwinning van onze macht. De rede van Molotof heeft anderhalf uur geduurd. COMMUNISTISCH MANIFEST. Aan den vooravond van den 22sten ver jaardag der bolsjewistische revolutie, heeft de communistische internationale een ma nifest gepubliceerd, waarin zoowel Duitsch- land als Frankrijk en Engeland worden aangevallen. In dit manifest worden de „bourgeois"- regeeringen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een beroep gedaan op de arbeiders der oorlogvoerende landen in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft in Moskou eenige verrassing gewekt, dat het manifest blijkbaar ook ge richt is tot de Duitsche arbeiders. Ook Ita lië wordt beschuldigd omdat het afzijdig staat en afwacht om zich bij de winnende partij te scharen. Engeland, Frankrijk en Duitschland, zoo vervolgt het manifest, voeren oorlog om de wereldoverheersching. De kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie getreden zijn, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche we reldhegemonie. Zij wenschen in hun voor deel een nieuwe verdeeling te bewerkstel ligen van de grondstoffen, de levensmidde len, het goud en de koloniën. Dat Is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke onrechtvaardig, reactionnair en imperialis tisch is. Zulk een oorlog kan door de arbeidende klasse niet gesteund worden. Sinds ruim twee jaar kwellen de Japan-, sche imperialisten China, dat vecht voor zijn onafhankelijkheid. De bourgeois-dictatuur werpt nu het de mocratisch masker af, onderdrukt de arbei dersorganisaties en stelt een bewind in van oorlog en terreur. In de oorlog- en niet- oorlogvoerende landen pleegt de bour geois-dictatuur brutaalweg roof op de arl beiders, door hun werkuren te verlengen, hun loonen te verlagen en den prijs der noodzakelijke artikelen te verhoogen. Een handvol speculanten en klaploopers profi teert van het bloed en het lijden der ar beiders. Gelooft hen niet, die u oproepen onder leuzen van nationale eenheid. Wat hebben de arbeiders gemeen met de kanonnenfa- brikanten en de handelaars in menschen- bloed? De bourgeoisie zou dezen oorlog niet hebben kunen beginnen zonder de hulp van de verraderlijke leiders der sociaal-demo cratische partijen. Er dient een eenheid te komen voor den strijd tegen den oorlog, te gen de recatie en het kapitaal. Zulk een eenheid is thans mogelijk, doch alleen zon der en tegen de leiders van de sociaal-demo cratie, die volledig is overgegaan in dienst van de imperialisten. De komintern roept de arbeiders op om het Chineesche volk te beschermen tegen dc imperialistische indringers. Zij roept de arbeiders op zich te keeren tegen hen, die den oorlog willen voortzetten en te eischen, dat de echtgenooten, zoons en broeders teruggebracht worden uit de loopgraven. DE RUSSISCHE LEVERINGEN AAN DUITSCHLAND. De Duitschers zouden trachten in de U. R. S. S. honderdduizend ton katoen te koo- pen, aldus melden, volgens Havas, som mige berichten, maar de Sovjet-autoritei ten weten nog niet of ze zullen kunnen le veren. De Duitschers zouden ook textiel- waren, als kenaf een plant, die gebruikt wordt voor het vervaardigen van kabels, tcuw etc. kameelhaar enz. kunnen krij gen. Men meent te weten, dat Rusland geen vlas aan Duitschland zal verkoopen. Het heeft dit jaar niemand vlas geleverd. Ook in de Baltische landen zullen de Duitschers geen vlas kunnen koopen, aan gezien de geheele voorraad daar twee maan den geleden, hoofdzakelijk door Engeland, is opgekocht. BINNENLAND PRINS BERNHARD BEZOEKT DEN MINISTER VAN ONDERWIJS. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden ochtend een bezoek gebracht aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. PRINS BERNHARD EN DE FORT-KOKS. Toen Prins Bernhard j.l. Donderdag eeni ge kantonnementen in de Vesting Holland bezocht, is hem in de cantine van een der forten koffie aangeboden. Van die gelegen heid hadden de drie aldaar werkzame koks gebruik gemaakt, om den Prins twee pop pen aan te bieden, voorstellende een kok er. een soldaat, welke bestemd waren voor Prinses Beatrix en Prinses Irene. Dat deze aardige attentie door den Prins wel bijzonder op prijs is gesteld, moge blijken uit het volgende: Zaterdagavond ongeveer 5 uur stopte voor den ingang van het fort een auto. Daar het donker was, kon de schildwacht niet waarnemen, die zich in den auto be vonden. Maar zoodra van den auto uit een vraag gedaan werd, hoorde de schildwacht aan de stem, dat hij tegenover Prins Bern hard stond. De Prins vroeg naar den ser geant-kok, maar deze was toevallig in de nabijheid. De Prins herkende hem dade lijk. De sergeant-kok moest bij den Prins komen en deze overhandigde hem toen een pakje. In het pakje bevonden zich vier por tretten van de Prinsesjes, waarvan drie fo to's gekleurd waren; één stelde Prinses Beatrix voor, zittende op een stoeltje, met Prinses Irene op haar schoot. Nadat de Prins eenige woorden met den commandant had gewisseld, is hij per auto huiswaarts gekeerd. LEVENDIG INTERNATIONAAL VERKEER ONDANKS DEN OORLOG. De gTenskiosk van den A. N. W. B. te Wernhout registreert een staalkaart van nationaliteiten. Dezer dagen deelde de Kon. Ned. Toeris tenbond A. N. W. B. aan de belanghebben den mede, dat de afgifte van triptieken voor verkeer met motorrijtuigen naar België op de gebruikelijke wijze was hervat, daar het verkeer met onzen neutralen zuiderbuur vrij normaal voortgang heeft. Dat het internationaal verkeer door den oorlog in het geheel niet lam is gelegd, blijkt ook uit de werkzaamheden van de gienskiosk van den A. N. W. B. te Wern hout op den weg van Breda naar Antwer pen. In de oorlogsmaand October, die bo vendien buiten het drukke seizoen valt, werd aan deze A. N. W. B.-kiosk ondanks de ongunstig eomstandigheden een groot aan tal toeristen geholpen, die behoorden tot 27 verschillende nationaliteiten. Onder hen waren zoowel Polen, Denen en Estlanders, als Marokkanen, Congoleezen en Zuid-Afri kanen, Arugueezen, Brazilianen, Argentij nen, Venezolanen en Cubanen, ja zelfs Ja- panneezen en Chineezen. Dit cosmopolitische gezelschap passeerde onze grens in zijna 700 auto's en 68 touring cars. Voorts waren er talrijke motorrij ders, fietsers en wandelaars onder. Vooral uit de laatste vier categorieën, die grootendeels geacht kunnen worden niet voor zaken op reis te zijn, blijkt wel, dat het internationaal toeristisch verkeer door den oorlog geenszins is stilgelegd, al is het natuurlijk teruggeloopen. Uitbreiding staat van beleg. Heden is in het Staatsblad opgenomen een Koninklijk Besluit tot verklaring in slaat van beleg van terrein, behoorende tot de gemeente de Rijp, Beemster en Jisp. DE IN VOORBEREIDING ZIJNDE BENZINEDISTRIBUTIE. Nederland zal een benzinedistributiie krijgen en heeft al het rijverbod op Zon dag. In België daarentegen, waar men minder voorraad heeft en minder aanvoer, acht men deze maatregelen niet noodig. Doet de regeering dan geen overbodige moeite? Zoo neen, waarom zijn er dan geen voldoende voorraden? En waarom duurt het zoo lang, eer de distributie van benzine wordt ingevoerd? Op deze en dergelijke vragen, den Mi nister van Economische Zaken op een pens conferentie gesteld, heeft de bewindsman in dezen geest geantwoord: Uiteraard kan de minister niet In een oordeel treden over het beleid van een andere regeering. Bij een vergelijking van de voorraad- en importcijfers mag men niet alleen zien naar de benzine, maar moet men afgaan op de geheele oliepositie. Het is geenszins de bedoeling der regeering de voorraden overbodig hoog op te voeren, doch zij wil anderzijds ook geen lichtvaar dige politiek voeren. Waarom er vóór den oorlog geen vol doende voorraden zijn aangelegd, kan 'hier uit verklaard worden, dat 'het onmogelijk is, ook in verband met de beschikbare op slagruimte, zooveel aardolie-producten op te slaan, dat hieruit de behoeften van het Nederlandsche volk voor langen tijdi zou den zijn gedekt. Van veel meer belang dan de voorraden zijn dan ook de vooruitzich ten op de regelmatige aanvulling daarvan. Intusschen had het overleg tusschen regee ring de importmaatschappijen reeds tot vergrooting der voorraden geleid. De moeilijkheden voor het gereed maken van de distributieregeling van benzine zijn grooter dan voor petroleum voor huishou delijk gebruik en voor suiker. Bij deze laatste producten kan men uitgaan van een bepaald gemiddeld verbruik per per soon of per huisgezin onder 'bepaalde om standigheden. De hoeveelheden benzine, echter, welke de verschillende automobi listen verbruiken, en de doeleinden waar voor de benzine wordt verbruikt, variee- ren zeer sterk. De regeering had hier de keuze tusschen een eenvoudige en een meer gedifferentieerde distributieregeling. Bij de eerste zou men zich moeten basee ren op een algemeen geldend aantal af te leggen K.M. In het tweede geval wordt de distributieregeling afgestemd op de indi- vidueele behoeften der auto-gebruikers Ofsohoon de eerste methode het voordeel heeft, dat zij binnen enkele weken tot uit voering had kunnen komen, heeft de re geering aan de- tweede methode de voor keur gegeven, omdat men daardoor in veel ruimere mate met de positie der verschil lende categorieën van automobilisten re kening kan houden en de belangen van het bedrijfsleven zooveel mogelijk kan ontzien. De keuze van dezen weg was mogelijk, doordat de benzinevoorraden hier te lan de ruim genoeg zijn om de voor de voor bereiding dei- gedifferentieerde regeling benoodigde langere tijdsperiode te over bruggen. In verband met onzekerheid ten aanzien van een regelmatigen aanvoer van benzi ne was niettemin een direct ingaande be perking noodzakelijk. Naar verwachting zal over 2 maanden tot invoering der dis tributie kunnen worden overgegaan. De volgorde van voorkeur bij de benzi nedistributie zal in het algemeen zijn, dat de openbare diensten in de eenste plaats komen, daarna het bedrijf auto-verkeer en daarna het particuliere verkeer. VERZOEK DUURTEBIJSLAG BOUWBEDRIJVEN. De besturen der landelijke arbeidersbon den hebben zich gewend tot de hoofdbestu ren der werkgeversorganisaties om een be spreking over de mogelijkheid van een duurtetoeslag in verband met de stijging der kosten van levensonderhoud, welke, naar hun oordeel, zoodanig is geworden, dat de arbeidersgezinnen hun meest nood zakelijke levensbehoeften niet meer kunnen bekostigen, ook omdat verschillende gezin nen reeds ernstig hebben geleden door werkloosheid. Zij gronden hun verzoek mede op het feit, dat bij de afsluiting der tegenwoor dige loonen verschillende artikelen bezig waren in prijs te stijgen, tengevolge van den val van den gulden, door de werkge vers het standpunt is ingenomen, dat niet tot loonsverhooging kon worden overge gaan, doch dat bij belangrijke wijziging dei omstandigheden nader overleg zou worden gepleegd. De hoofdbesturen hadden aldus besloten, om, getrouw aan de gewoonte om geen be sprekingen te weigeren, ook ditmaal een bespreking toe te staan, wélke zoo spoe dig mogelijk zal worden gehouden. ROGGEMEEL WORDT SLECHTS TEGEN BONNEN GELEVERD. Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat van Maandag 6 November 1939 af het leveren van roggemeel of gebroken rogge aan bakkers, bloemverwerkende in dustrieën en roggebroodfabrieken slechts is toegestaan tegen de door den besteller in te leveren bonnen, met aangehecht geleide- biljet, welk biljet dient ter dekking van het vervoer naar den besteller en door de zen moet worden bewaard. De bestelbonnen worden telkens voor den geldigheidsduur van één maand ver strekt. Den leveranciers zullen tegen de inleve ring van deze bestelbonnen bij het bureau van den provincialen voedselcommissaris bonnen worden verstrekt, welke recht ge ven op een hoeveelheid rogge, overeen komende met de op de ingeleverde bestel bonnen, vermelde hoeveelheid roggemeel of gebroken rogge.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6