STADS NIEUWS Land- en Tuinbouw RECHTZAKEN LUCHTVAART Burgerlijke Stand AGENDA DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT ELFSTE BLAD - PAG. 2 Een Oranjeboek Minister van Kleffens heeft tegelijk met zijn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer tevens een Oranjeboek doen toekomen, waarin een overzicht wordt ge geven van de voornaamste bemoeienissen van zijn Departement met betrekking tot den uitgebroken oorlóg. Niet uit het oog mag worden verloren, dat er natuurlijk ook niet voor de openbaarheid geschikte aangelegenheden zijn. Het Oranjeboek bevat o.a.: den tekst van het aanbod van goede diensten, tezamen met den Koning der Bel gen gedaan: De Duitsche en Engelsche neutraliteits- verklaringen; een opsomming van de schendingen on- zet neutraliteit, voornamelijk door vlieg tuigen; nota's aan de Engelsche en Fransche re geeringen, waarin geprotesteerd wordt te gen de bijna onbeperkte uitbreiding van de contrabandelijsten; een dergelijke nota, later aan de Duit sche regeering gezonden; een brief van den Nederlandschen ge zant te Londen aan Minister Halifax, waar in wordt opgemerkt, dat de bepalingen, ge troffen met betrekking tot het aanleggen van een zwarte lijst aanleiding kunnen ge ven tot onrechtvardige toepassingen op neutrale personen en ondernemingen; een aide-memoire aan de Britsche regee- r:ng nopens het lange oponthoud voor Ne- derlandsche schepen te Duins; een brief aan den Minister voor Econo mische Oorlogvoering te Londen over het zelfde onderwerp benevens het antwoord van de Britsche regeering op de aide-me moire; een brief van den Nederlandschen ge zant aan Lord Halifax, waarin ernstig be zwaar wordt gemaakt tegen het aanhouden van Duitschers aan boord van Nederland- sche schepen; een drietal brieven aan onzen gezant te Londen aan Lord Halifax met protesten te gen de storingen in het briefpostverkeer; mededeelingen betreffende de samenwer king der Oslo-staten. Regeling weermachts industrieverlof ALLEEN AAN HEN, WIER AFWEZIG- HEID UITVOEREN DEFENSIE OPDRACHTEN BELET. De Regeeringspersdienst meldt: Bij beschikking van den Minister van Defensie van 2 November 1939 zijn rege len vastgesteld betreffende het verleenen van weermachtsindustrieverlof. Dit verlof heeft ten doel bedryven of instellingen en overeenkomstige werkge vers, die door het onder de wapenen zijn van leden van hun personeel worden be let de hun verstrekte defensie-opdrachten naar behooren uit te voeren, in staat te stellen aan deze opdrachten te voldoen. Het weermachtsindustrieverlof wordt al leen verleend aan personeel, dat ten be hoeve voor de möterieelvoorziening van de weermacht onmisbaar en niet te vervangen is en de eerste cefening gedurende een tijdvak als genoemd in artikel 30 lid I van de Dienstplichtwet heeft volbracht. Het verlof wordt uitsluitend verleend voor den duur, welke de omstandigheden vereischcn. Verzoeken om toekenning van weer- machts-industrieverlof mogen uitsluitend worden ingediend door de directies van bedrijven of instellingen en door overeen komstige* werkgevers terzake van opdrach ten ten behoeve van de weermacht. Het weermachtsindustrieverlof is ge heel gescheiden van zakenverlof en andere verloven. Personen, voor wie de werkgevers weer machtsindustrieverlof aanvragen, dienen ter vooi koming van verwarring en het daaruit voortkomende tijdsverlies, zelf geen zakenverlof aan te vragen. De verzoeken voor weermachtsindustrie verlof moeten werden ingediend volgens de door den directeur van het Centraal Orgaan voor de Voorziening in de behoef ten van de Weermachtf Lange Houtstraat 19, 's-Gravenhage) te stellen regels, bij wien op schriftelijke aanvrage inlichtingen worden bekomen. Alleen die verzoeken worden in behan deling genomen, welke op de bovenbedoel de wijze worden ingediend, Wetenscha^pel. berichten VACCIN TEGEN TETANUS. De Fransche academie voor Weten schap heeft bericht ontvangen, dat de Fransche geleerden Ramon en le Mayer er in geslaagd zijn een vaccin samen te stellen tegen tetanus. By de proefnemin gen is gebleken, dat het vaccin zoowel bij mensch als dier duurzame en goede be scherming geeft tegen tetanus. Deze ont dekking is vooral thans zeer belangrijk, aangezien tetanus in oorlogstijd een ge vaarlijke en gevreesde ziekte is. (Havas). PRINSES WOONT MILITAIR- GENEESKUNDIGE OEFENING BIJ. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden middag, vergezeld van Hare Hofdame Jhvr. M. J. van Heemstra, en H.Ms. Adju dant luitenant-kolonel H. J. Phaff, een gedeelte van de oefeningen van den mili tair-geneeskundigen dienst in de omgeving var Leiden bijgewoond. HOOFDBESTUUR L. T. B. Gistermiddag kwam het nieuw gekozen hoofdbestuur van den Kath. Land- en Tuinbouwbond aan het secretariaat te Haarlem in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. W. Kamp- schöer te Monster, opent de vergadering met gebed en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Vervolgens wordt het tienjarig voorzit terschap van den L.T.B. van den heer G. W. Kampschöer herdacht. De secretaris, de heer C. A. J. v. Baar, wenscht de voorzitter hartelijk geluk met deze heugelijke gebeurtenis. De leden hebben, aldus spr., gezien uw krachtig beleid, hun vertrouwen, gaarne geschonken. Spr. brengt hiervoor hartelijk dank aan den heer Kampschöer, als alge meen voorzitter. Gezien de omstandighe den zal het cadeau zeer sober gehouden worden. Als bewijs van onze dank bieden wij u, mede namens het bestuur en het secretariaat, een tweetal bloemstukken aan. De voorzitter dankt voor deze hartelijke woorden van gelukwensch. Spr. dankt in het bijzonder de bestuursleden en de hee- ren van het secretariaat, die onder deze omstandigheden hun taak zeer goed ver vullen. Vervolgens wordt overgegaan tot behan deling van de agenda. Allereerst zal op korten termijn alle aandacht geschonken worden aan den prijs, welke betaald zal worden voor de wol, welke thans door de regeering ge vorderd wordt. Hierbij zal ook overleg worden gepleegd met de andere twee ge westelijke organisaties. Als vice-voorzitter van den bond wordt herkozen de heer Jac. Groen Azn. te Alkmaar. Hierna worden verschillende huishoude lijke aangelegenheden behandeld. Het is gebleken, dat de raad van land- en tuin- bouw-jongeren eenige voorlichting wenscht te ontvangen over verschillende punten. Besloten wordt, dat het dagelijksch be stuur van den L.T.B. deze punten bin nenkort zal bespreken met den L.T.-raad. Verder zijn er klachten ingekomen over de samenstelling van het z.g. mengvoeder. Hierover zulen concrete gegevens verza meld worden. Ten aanzien van de zaakvoerderscursus sen zal een regeling worden getroffen. De bedoeling is. deze te doen geven door de 3 gewestelijke organisaties, in overleg met de permanente commissie voor zaakvoer derscursussen. Van de 3 landarbeidersbonden is het verzoek ingekomen om de vastgestelde loo- nen te willen verhoogen, waarbij dan re kening kan worden gehouden met de stij ging van den levensstandaard. Besloten wordt hierover een circulaire te doen uitgaan aan onze kringen. Waar een loonsverhooging toegepast kan worden, ge zien de prijsstijging, zal dit dienen te ge schieden In enkele bedrijfstakken zal dit nog moeilijk kunnen b.v. bij de tuinders en de bloembollenkweekers. Inmiddels is gebleken, dat in akkerbouw-centra de loo- r.en reeds verhoogd zijn. Het is daarom wenschelijk, dat de regeering spoedig komt met voldoende steunmaatregelen voor den tuinbouw en de sierteelt, waardoor een loonsverhooging ten plattelande over de geheele linie verkregen kan worden. Verder zal het hoofdbestuur een plan uitwerken teneinde een tegemoetkoming te verleenen in de kosten van verpleging aan die gezinnen welke met t.b.c. te kam pen hebben. Gedacht wordt aan de vor ming van een fonds voor dit doel. Het wachten is thans op de beslissingen, welke de Minister van Economische Zaken zal nemen ten aanzien van de steunplan- nen voor de tuinbouw en bloembollen- kweekerij voor oogst 1939. Hierna sluiting. KANTONGERECHT TE LEIDEN Zijn warme worstjes „vleeschwaren"? Voor het Kantongerecht te Leiden stond de vorige week terecht P. L., winkelier te Leiden, omdat hij op 26 September j.l. zijr knecht opdracht had gegeven met war me worstjes op de Steenstraat te gaan ven ten, hoewel volgens art. 51 der Gemeente verordening het venten van vleeschwaren verboden is. Het O. M. eischte toen 6 boete of 4 da gen hechtenis. De raadsman was van meening dat warme worstjes volgens art. 51 geen vleeschwaren zijn, zoodat de verkoop hiervan vrij is. De Kantonrechter heden uitspraak doen de veroordeelde verdachte tot 10 boete of 4 dagen hechtenis. N AbonnenvmtspriJs: root Lalden II cent per week; 2.53 per kwartaaL Bij onze «.(enten 10 cent per w**k; f &.60 per kwartaal. Franco per po»1 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regeJ. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v BOE WORDT BET WEER 7 LICHT- TOT HALFBEWOLKT. De Bilt seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan regen, tijdelijk opklarend, eenige stijging van temperatuur, matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: lichtbewolkt, matige Zuide lijke wind 6 gr. C. Vlissingen: betrokken, krachtige Zuide lijke wind, 8 gr. C. De Bilt, halfbewolkt, matige Zuidelijke wind, 6 gr. C. Groningen: lichtbewolkt, matige Zuide lijke wind, 6 gr. C. Maastricht: windstil 1 gr. C. Maastricht: zwaarbewolkt, windstil, 7 gr. C. BUITENLANDSCH WEEROVERZ1CHT. Het gebied van hoogen luchtdruk over Rusland, dat nog steeds blijft standhouden, breidde zich in Zuid-Westelijke richting over Roemenië en Hongarije uit. Ook over Italië en het Westelijke Middellandsche zeegebied is de luchtdruk belangrijk geste gen. Op den Oceaan ligt nog steeds een de pressie, die weinig van plaats verandert en thans langzaam opvult. Haar storings- iront trok over Zuid-Scandinavië en bracht daar eenigen regen. De storing, die zich gisteren over Noord-West-Spanje be vond. trekt thans vermoedelijk over Mid den-Frankrijk naar onze omgeving. Zij wordt gevolgd door een nieuwe storing, welke bij de Portugeesche kust ligt. Stormwaarschuwlngsdlenst. Hedenmorgen te 10.00 uur werd geseind aan alle posten: weest op uw hoede. LUCHTTEMPERATUUR 10.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dnisdagnamiddag 4.52 uur tot Woensdagmorgen 6.37 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 8 Nov. voorm. 12.05 uur en nam. 12.30 uur. Maan op 3.17 uur Woensdagnacht. Maan onder 2.55 uur Woensdagmiddag. zal dan echter aannemelijk gemaakt moe ten worden. In de eerste dagen na de mobilisatie wer den zoovele aanvragen om kostwinnersver goeding ingediend, dat de tijd ontbrak voor nader onderzoek; gebleken is, dat men in ne gentig procent der gevallen het juiste be drag had toegekend. Voor een niet gering gedeelte is dit te danken aan de waarheids liefde van de belanghebbenden. In vele ge vallen echter is de vergoeding te laag ge weest, daar de aanvrager ten onrechte meende; hoe armer ik mij houd, hoe meer ik krijg. Dit gaat echter bij de kostwinners vergoeding niet op. Evenmin is het juist, dat men altijd een voldoende vergoeding krijgt als men tijdens de mobilisatie in het huwelijk treedt. Er moet dat. blijken, dat de man had kunnen verdienen Er zyn tal van werkgevers, die een vol doende bedrag op de loonen of de salarissen toeleggen. In die gevallen kan de minister bezwaarlijk vergoeding toekennen. Wel zal een vergoeding worden toegekend, indien door den werkgevers een toeslag wordt uit gekeerd. Voor zoover de bepalingen van deze mobi lisatie- vergoedingi-beschikking niet afwijken van het dienstplicht-vergoedingsbesluit en de dienstplicht-vergoedings-beschikking, blyven de bepalingen van dat besluit en die beschikking van kracht. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis landde de „Nandoe" te Rangoon. Op de thuisreis bereikten de „Pelikaan" Bagdad en de „Gier" Medan. VRIJWILLIG IN DE GEVANGENIS. Bij verstek werd tegen zekeren L. K. die voor 150.een maand gevangenisstraf voor een ander had opgeknapt, wegens op lichting een gevangenisstraf van zes maan den geëischt. Immers hy heeft voedings middelen en arbeidsloon ontvangen, waar op hij geen recht had. De Haagsche rechtbank veroordeelde hem conform dezen eisch. LEIDEN. Geboren: Klara dr. v. O. Janssen en M. Schuil. Margaretha d. v. P. de Wit en J. de Wit. Wilhelmina Joanna Doro thea d. v. H. Hettema en H. G. Terpstra. Angenieta Hendrica Antje d. v. B. A. Guldemond en H. Cambier. Andries z. v. W. M. v. Leeuwen en E. J. de Ridder. Nicolaas z. v. W. H. Hartman en E. Kop. Karei z. v. H. Kroone en H. K. R. Henning. Arie Pieter z. v. T. v. Oosten er. G. Blok. Jaapje d. v. L. v. Eyk en W. v d. Mey. Pietertje d. v. P. Boer en S. Borsje. Marinus z. v. J. P. de Witte en E, Montagne. Jacoba d. v. J. v. d. Lin den en C. Niehot. Overleden: H. Winterkamp wen. 91 j. W. Matveld m. 66 j. C. G. Esseling hsvr. van A. Kors 72 j. J. E. Mulhovius vr. 90 j. Gehuwd: H. R. Lan jpi. en J. J. Schwager jd. J. C. v. Ryn jm.en M. J. v Houten jd. J. C. Kantebeen jm. en H. B. Hansen jd. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, mej. M. B. E. Haan appel, Rotterdam; candidaatsexamen Indisch recht de hee- ren H. D. E. de Loos, Leiden, E. H. He ringa, Wassenaar; doctoraal examen Geneeskunde mej. C. M. Caljouw, Vlissingen en de heer A. Y. Bosma, Rotterdam; candidaatsexamen Geneeskunde de hee- ren W. J. Soeter, Voorburg, J. P. M. Koot, Den Haag, J. W. M. Horjus, Den Haag. ROODE KRUIS-COLLECTE. Het bestuur van de Afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis" ver zoekt ons ter kennis te brengen, dat op Woensdag 8 dezer hier ter stede zal wor- clen gehouden 's ochtends een collecte langs de huizen, terwijl 's middags op straat vlaggetjes worden verkocht, teneinde het Roode Kruis in staat te stellen zijn vredes taak naar behooren te vervullen. Wij mogen U in herinnering brengen, dat deze taak veelomvattend is. Het Roode Kruis heeft ongeveer 60 bloedtransfusiediensten, die voor velen le vensreddend werken. De hulpposten langs de groote wegen zijn in de laatste jaren aanmerkelijk op gevoerd, waardoor de exploitatiekosten vanzelfsprekend belangrijk zijn toegeno men. Een helaas steeds stijgend aantal slachtoffers langs de wegen ondervindt da gelijks het groote nut dezer hulpposten. Voorts mogen wij nog wijzen op de orga nisatie voor de opleiding van helpsters, den radio-medischen dienst voor schepen, de parkheistellingsoorden, de reclasseering van afgekeurde militairen, het ziekenver- voer per spoor en aan de stations. Het behoeft geen betoog, dat al deze tak ken van dienst veel geld vragen, zeer veel geld, hetwelk grootendeels door de collecte bijeengebracht moet worden. Aan dezen arbeid wordt het geheele jaarlijksche collectebedrag besteed en de opbrengst komt niet ten goede aan onzen eigen administratieven dienst. Slechts nationale, maatschappelijke be langen worden door de collecte gediend. In verband met het bovenstaande mee- nen wy dan ook op Uw aller steun te mo gen rekenen. Geeft ieder naar vermogen! In aansluiting op het hierbovenstaand bericht van het Bestuur van de Afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis" beveel ik aan de ingezetenen met warmte de collecte op Woensdag 8 dezer aan. Het barmhartig doel dat het Roode Kruis rastreeft rechtvaardigt ten volle een mil- den steun. A. VAN DER SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester van Leiden. In de centrale ontspanningszaal van de inrichtingen Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest is gisteravond de tentoonstelling met verkoop geopend van door de patiën ten vervaardigde artikelen. De dircteur-geneesheer dr. F. J. Stuur man sprak een kort openingswoord, waarin hy zijn blijdschap uitsprak over de groote belangstelling bij den aanvang dezer ten toonstelling, waaruit hij macht opmerken, dat het werk ook buiten de inrichtingen wordt gewaardeerd. Dit teeken verhoogt ook de genoegdoening, dat er dit jaar zoo goed is gewerkt. Hij bracht ten slotte dank aan de dames en heeren van het verple gend personeel voor hun arbeid. Hierop nam de verkoop een aanvang van het groote aantal fraaie en nuttige artike len, waaronder wij tal van prachtexempla ren opmerkten, die voor een geringe prijs worden aangeboden. De tentoonstelling omvat een zoo uitge breid aantal vporweipen dat er voor elke bezoeker(ster( gelegenheid is een keuze te doen. Er is tevens een rustige gelegen heid een kopje thee te gebruiken. Aange zien de toegang vrij is en de tentoonstel ling slechts twee dagen geopend, wekken wij allen op die belang stellen in het wel zijn van de vele patiënten der inrichtin gen, nog hedenavond hier een bezoek te brengen opdat ook deze tentoonstelling weer een succes moge worden. Gemeentel. Aankondigingen GROENE ERWTEN. De Directeur van het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, deelt mede: De verkoop van groene- en spliterwten is vanaf gisteren tot en met Vrijdag a .a. stopgezet. Het Ministerie van Economische Zaken heeft dezen maatregel genomen om de winkeliers van behoorlijke voorraden te voorzien. Verder zyn de maatregelen ten opzichte van erwten getroffen in hoofdzaak geïifk aan die voor suiker Er is geen tekort aan erwten, op voorwaarde, dat men Zaterdag a s. niet de winkeliers bestormt en teveel bonnen tegelijk zoekt in te wisselen, zal spoedig blijken, dat de bestaande voor raad ruim voldoende is. Leiden, 7 November 1939. De Directeur, P. ROOSENBURG. LEIDEN. Donderdag. R.K. Vrouwenbond, leden vergadering, foyer „den Burcht", te 8 uur, lezing en demonstratie met de wichelroede. Introductie toegestaanook voor heeren. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zater dag 4 tot en met Vrijdag 10 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken Van Dries- sen, Mare 110, tel. 20406 en E. B. de Metz, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DE HANZE. De afdeelingsvergadering van de Hanze, Gisteravond in café-rest. „In den Vergul den Turk" gehouden, was maar matig be zocht, hetgeen den voorzitter, de heer H. L. J. 'Tobé, aanleiding was een opwek kend woordje te spreken om toch aller belangstelling voor den huidigen toestand wakker te roepen. De internationale toe stand eischt bijzondere maatregelen voor den middenstand. In de jaren 19141918 mogen door sommigen misschien goede za ken zijn gemaakt, de jaren daarna gaven een grooten terugslag te zien en het werd een inleiding tot depressie. Wat de maat regelen tegen prijsopdrijving betreft, zegt de voorz., dat het grootste deel van het hoofdbestuur op het standpunt staat, dat men bij het vaststellen van prijzen mag uitgaan van de vervangingswaarde. Minister de Geer heeft in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer met betrekking tot het vraagstuk der prijsverhooging en prijsop drijving gezegd: „Voorzichtige aanpassing der prijzen aan den nieuwen toestand moet als noodzake lijk worden beschouwd. Zonder aan het beginsel der vervangingswaarde bij de waardeering van voorraden wezenlijke be- teekenis te willen ontzeggen, sluit de re geering zich niettemin aan bij de leden, die van oordeel zyn, dat deze waarde niet uitsluitend richtsnoer mag zijn, en dat ook met andere elementen rekening moet worden gehouden. Naar haar meening zal behalve de groot te der voorraden, ook een factor als b.v. de onzekerheid der huidige prijsbeweging een rol moeten spelen en zullen momen- teele „fancy"-pryzen nimmer bepalend mogen zijn voor de waardeering van soms voor zeer geruimen tijd voldoende zijnde voorraden." Het standpunt, dat de middenstand' ten aanzien van deze materie inneemt wordt door de regeering dus VTij dicht benaderd. De voorzitter wyst er in dit verband verder op, dat men op het oogenblik bij het vaststellen der prijzen rekening mag houden. Met de prijzen, welke zullen gelden, als zij later naar beneden gaan. Men kan het dus in zekeren zin beschouwen als het kweeken van zijn reserve. Na goedkeuring van de notulen der vo rige vergadering waren de mededeelin gen aan de orde. In de bestuursvergade ring, aldus de voorz., was het plan geop perd om een gezelligen Hanze-avond te or gan iseeren, waarbij de Hanze-jongenen, zoons of dochters van Hanze-leden, voor het noodige amusement zouden zorgen. Reeds is hiermede instemming betuigd, zoodat de voorz. hoopt, dat de avond, wel ke in Januari zal worden gehouden, zal slagen. Hierna sprak de voorzitter een woord van opwekking tot de zoons Hanze-leden om lid te worden van de K.J.M.V. Spr. vroeg de sympathie om deze geheel ge reorganiseerde middenstands Jongeren-or ganisatie, waarvan men nu en later gees telijk en maatschappelijk voordeel kan plukken. Door den heer Vlasveld, 2e secretaris, werd hierna het verslag voorgelezen van de vergadering van den Centralen Raad. De agenda van de najaarsvergadering van den Centralen Raad, welke door den voorzitter geheel werd voorgelezen, lokte geen besprekingen uit. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat door de afd. van Santos op het oogen blik twee leden verpleegd worden. De rondvraag leverde geen stof tot be spreking op, waarna de vergadering met den chr. groet werd gesloten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2