DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De verhoogde kostwinners vergoeding DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 31ste Jaargang No. 9484 S)e Ceid&ch^Soii/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonm-tarieven zie pa# 2. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit vier bladen. ■S==== Koning Leopold in den Haag Bezoek aan onze Koningin Z. M. Koning: Leopold der Belgen is gisteravond te Den Haag aangekomen en heeft zich naar het paleis van H. M. de Koningin begeven. Naar verluidt, zou het doel Zijner Majesteits komst zijn om met H. M. de Koningin van gedachten te wisselen over eeuige aspecten van den interna tionalen toestand. Minister Spaak vergezelt den Ko ning. Ook Minister Van Klef fens was gisteravond ten paleize. Verwacht wordt, dat de Koning en zijn minister nog in den loop van den dag zullen vertrekken. Naar Belga meent te kunnen bevestigen, houdt het bezoek, dat Koning Leopold gis teravond onverwacht aan Koningin Wil- helmina ten paleize te 's-Gravenhage heeft gebracht, geen enkel verband met eventueele bemiddelingsvoorstellen. Vanmorgen te kwart voor tien heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, zich wederom naar het paleis Noordeinde begeven. Na de besprekingen, welke in den ochtend ren paleize Noordeinde zijn gevoerd, heeft de Belgische minister van buitenlandsche zaken, de heer Spaak, de lunch gebruikt ten huize van den minister van buiten landsche zaken mr. E. N. van Kleffens. Te ongeveer twee uur keerden de minis ters ten paleize terug. Te een uur werd de tijdelijke zaakgelas tigde van België, baron Ruzette, ten pa leize ontvangen. Baron Ruzette vertoefde ongeveer drie kwartier in het paleis. Koning Leopold vertrokken. Hedenmiddag om kwart over twee is koning Leopold van België van het paleis Noordeinde per auto vertrokken. Tegen kwart over twee gingen de gla zen deuren van het paleis open en waren de Koningin en de Koning in de hall zicht baar. Met eer. handkus nam koning Leo pold afscheid van Hare Majesteit. Prins Bernhard geleidde den koning, die de ge neraalsuniform droeg naar zijn auto. Naast den Koning nam plaats de Belgische minis ter van buitenlandsche zaken, de heer Spaak. Even tevoren was de bagage van den Belgischen Koning in de auto geladen. Naast prins Bernhard zagen wij Jhr. Mr. de Geer, onzen minister-president, die den Koning eveneens uitgeleide deed. Tuinbou w-stcun Meer dan vier millioen De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw-crisis- fonds aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche groenten- en fruit- centrale, gevestigd te 's Gravenhage en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden verleend overeenkomstig de bepa lingen van deze beschikking tot een be drag van ten hoogste f 4.250.000. Steun wordt verleend over de hoeveel heden van de hierna vermelde rechtma tig geteelde producten, welke in het ach ter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1S39 door de onder l bedoelde telers van die producten over een door genoem de Stichting erkende veiling of veilighou- der zijn verhandeld, tot de daarbij vermel de bedragen per eenheid. Blauwe druiven 29 Mei16 Juli 1.50 en 17 Juli1 Oct. 8; witte druiven 17 Juli13 Aug. 3.50 en 14 Aug.1 Oct. 7.50; augurken A en B 19 Juni17 Sept. 5, idem C en D 19 Juni17 Sept. 1.60, idem A en B stippel 19 Juni17 Sept. ƒ2.40; idem C. en D. stippel 19 Juni17 Sept. 0.50, stoksnijboonen 17 Juni-17 Sept. 1.10, spekboonen 17 Juni17 Sept. 1, roode kool 26 Juni27 Aug. 1, savoye kool 1 Mei27 Aug. 0.30, witte kool 26 Juni13 Aug. ƒ0.70, spitskool 12 Juni17 Sept. 0.20, glastomaten A, B en C 17 Juni17 Sept. 4, tuinboonen 3 Juli17 Sept. 5, kaskomkommers A 3 Juli30 Juli ƒ1.60, idem B 3 Juli—30 Juli ƒ1.20, idem C 3 Juli30 Juli ƒ0.80, idem A 31 Juli3 Sept. ƒ0.60, idem B 31 Juli3 Sept. ƒ0.45, idem C 31 Juli3 Sept. ƒ0.30. plat- glaskomkommers A 3 Juli30 Juli 1.20, idem B 3 Juli—30 Juli ƒ0.90, idem C 3 Juli—30 Juli ƒ0.60, idem A 31 Juli—3 Sept. ƒ0.80, idem B 31 Juli—3 Sept. ƒ0.60, idem C 31 Juli—3 Sept. ƒ0.40, alles per 100 stuks, bospeen 12 Juni27 Aug. 0.80 per 100 bos. DE UNIFORMENSMOK KELARIJ INDERDAAD EEN SPIONNAGE- AFFAIRE? Meerdere arrestaties te verwachten De chauffeur G. A. Jr. uit Denekamp, die, zooals gemeld, Donderdagavond met zijn auto bij de grens door de Hollandsche douane werd aangehouden omdat een drie tal koffers met verschillende Nederland sche uniformen in zijn wagen werd aange troffen, is gistermorgen naar Almelo over gebracht en aldaar, na door den rechter commissaris te zijr. gehoord, in het Huis van Bewaring ingesloten. In den .loop van Zaterdag was A. van Denekamp naar de marechausseekazerne te Hengelo getransporteerd, daar de justi tie ter oore was gekomen, dat door geest verwanten van A. een poging zou worden ondernomen om A. desnoods met geweld uit zijn gevangenschap te bevrijden en de politiecel van het Denekamper raadhuis daartoe meer kan op succes bood dan de Hengelosche marechausseekazerne. Naar men meent te weten is A. ingeslo ten, als verdacht van overtreding van art. 100 Wetboek van Strafrecht, welk artikel betrekking heeft op hem, die ingeval van een oorlog, waarbij Nederland niet betrok ken is, opzettelijk eenige handelingen ver richt, waardoor de onzijdigheid van den Staat in gevaar wordt gebracht, of eenig bijzonder voonschrift tot handhaving der onzijdigheid, van rechtswege gegeven en bekend gemaakt," opzettelijk overtreedt. Gp dit misdrijf staat een gevangenis straf vam ten hoogste zes jaren. Intusschen wordt door de politie en de justitie het onderzoek met kracht voortge zet, daar zij meer en meer tot de overtui ging komen, dat achter deze affaire een spionnage-complot steekt, waarbij meer dere Nederlanders zijn betrokken en waar in ook A. een belangrijker rol heeft ge speeld dan hij doet voorkomen. Zelfs wordt in Denekamp de mogelijk heid geopperd, dat al eerder Nederland sche uniformen naar Duitschland kunnen gebracht zijn, daar A. geregeld de grens passeerde en de douane hem ongehinderd doorliet, daar men wist, dat A. in Nord- horn werkte er. Denekamp zijn woonplaats was. Voorts moet bij het onderzoek zijn komen vast te staan, dat een der Duit- schers, waarmede A. Woensdag naar Am sterdam is gereden, reeds eerder in Dene kamp is gesignaleerd, zoodat hierdoor het vermoeden «vordt versterkt, dat de affaire niet van vandaag of gisteren dateert, doch min of meer minutieus is voorbereid en A. daarin een werkzaam aandeel heeft gehad. Men verwacht ieder oogenblik meerdere arrestaties van personen, die als handlan gers in deze op vele punten nog mysterieu ze affaire zijn te beschouwen. De kooper gevonden. Het onderzoek in Amsterdam heeft in tusschen uitgewezen, dat A. inderdaad niet persoonlijk de veelbesproken unifor men bij den tweedehandshandelaar heeft gekocht. De politie is er in geslaagd den eigenlij ken kooper op te sporen en aan te hou den. Ook hij gaf echter bij zijn verhoor een geheel onschuldige verklaring aan het geval, dat namelijk de costuums bestemd waren voor een voorstelling van een Duit- sche tooneelclub. Gistermiddag is hij opnieuw door de po litie aan een langdurig verhoor onderwor pen, dat des avonds werd voortgezet. We vernemen, d: de man, evenals A., bekend staat als een N. S. B.-er. Hij is reeds lang in de hoofdstad woonachtig en zou steeds een actief aandeel hebben ge had in de actie van de nationaal-socialis- tische beweging. Het verhoor, dat wordt geleid door in specteur Heyink van de centrale recher che, zou zoo noodig heden worden voort gezet en waarschijnlijk zal de aangehou dene daarna met den koopman worden ge confronteerd. Van den afloop van het verhoor zal hel afhangen, of de man weer op vrije voeten zal worden gesteld, da wel voorloopig ioi hechtenis gehouden. Vreemde diefstallen. In een bepaalde streek van ons land is de laatste weken geconstateerd, dat een of andere maniak (naar men dacht), zich schuldig maakte aan diefstal van wapen nummers, de leeuwtjes en de nummers op de kwartiermutsen der soldaten en andere dingen, waarop de identiteit van den sol daat vermeld staat, aldus lezen we nog in „Vooruit." Die diefstallen werden dikwijls met ken nelijke haast gepleegd, zoodat in tal van gevallen de soldaten in hun kwa^tiermuts een groote scheur vonden. Dan was het metalen nummertje of het leeuwtje er eenvoudig afgerukt. Zooals gezegd hadden de autoriteiten voor de vreemde diefstallen aanvankelijk geen verklaring. Men nam aan, dat een soldaat met een of andere geestelijke af wijking deze diefstallen en vernieling op geweten had. De ontdekking van de uniformsmokkel heeft de autoriteiten echter de vraag doen stellen: bestaat er tusschen de eene zaak en de andere misschien verband? Immers met een oud uniform en een „of ficieel wapennummer" kan men van ieder een „kwasi-echten soldaat" maken. Dat de autoriteiten deze zaak met zoo groote geheimzinnigheid behandelen, houdt naar wij verder vernemen, verband met de omstandigheid, dat nog uit niets de in vloed van een buiter.landsohen mogend heid in deze gebleken is. Uiteraard is hei pu-bliek snel geneigd om bij zaken als deze de invloed van an dere mogendheden te veronderstellen. Dat isf hier, zooals gezegd, nog niet gebleken, integendeel men helt zoo vernemen wij, over tot de meening, dat hier sprake is van poging, opgezet door enkele extremis tische groepen, waarvan de bedoelingen nog niet geheel helder zijn. Wanneer men echter bedenkt, dat de justitie in het verleden reeds te maken heeft gehad met een poging van een fas cistische extremistische groep, die belee- digende brieven schreef (kwasi van emi granten afkomstig) aan den gezant van een vreemde mogendheid met de bedoeling om tusschen Nederland en dat land een conflict uit te lokken, dan begrijpt men ook wel waarom dt justitie niet van zins is het „myserie van Denekamp" los te la ten voordat het tot op den bodem uitge zocht is. Men mag hopen, dat deze oplossing in de komende dagen gevonden zal worden. Aan het dagblad „De Telegraaf" is me degedeeld, dat „de N.S.B.-er Albrink Jr. hangende het onderzoek in de zaak, waar voor hij thans voorloopig in arrest zit, door den districtsleider der N.S.B. te Enschede is geschorst." Het lag in de bedoeling van Albrink Jr. om het N.S.B.-lid van de Eerste Kamer mr. Von Bönninghausen met zjjn verdediging te belasten. In hoeverre deze schorsing dit voornemen zal verijdelen, is ons uiteraard niet bekend. Regeering laat zich inlichten. Naar het „Alg. Handelsblad" meldt, heeft het voorloopig onderzoek in zake de gesmokkelde uniformen uitgewezen, dat men op het spoor is gekomen van een spionnage-aangelegenheid vain een zeer ernstig karakter. De Regeering laat zich volledig op de hoogte stellen van dit onderzoek, om haar houding in deze nader te bepalen. De Officier van Justitie te Almelo heeft Albrink uitvoerig verhoord, waarbij A. eveneens aanvankelijk vertelde, dat de uniformen bestemd waren voor een too- neeluitvoering te Osnabrück een van zijn vele beweringen, die totaal onjuist bleken te zijn Een overste in arrest gesteld. De „Rotterdammer" verneemt, dat een overste, bloedverwant van een vooraan staand persoon in de N.S.B., onder verden king van spionnage in arrest is gesteld. Het is niet onmogelijk dat dit verband houdt met de smokkelaffaire te Denekamp, aldus het blad. Een duidelijker en billijker regeling „Ups en donws" Ter uitvoering van het koninklijk besluit van 29 September, waarbij het dienstplichtvergoedingsbesluit werd ge wijzigd, heeft de Minister van Defensie thans een een beschikking uitgevaar digd, die een eenvoudiger opzet van de regeling der kostwinnersvergoeding in houdt. Zooals bekend werd bij genoemd wijzigingsbesluit het maximum der kostwinnersvergoeding verhoogd van 2.50 tot 3 per dag, terwijl de mo gelijkheid werd geopend in bijzondere door den Minister van Defensie aan te wijzen gevallen, dit maximum te over schrijden. Bovendien werd den Minister van Defensie de bevoegdheid verleend, om gedurende de tegenwoordige bui tengewone omstandigseden bepalingen vast te stellen, die van het dienstplicht vergoedingsbesluit afwijken. In een persconferentie onder de auspi ciën van den regeeringspersdienst heeft de heer P. W. Oosterhoff, chef van de zevende afüeeling van het departement van Defen- tie, de ministerieele beschikking nader toe gelicht. Aan deze beschikking is vooraf ge gaan contact met de burgemeesters, de vak centrales en de middenstandsbonden. De nieuwe regeling zal in twee opzichten gun stig afsteken bij de oude In de eerste plaats is zij veel eenvoudiger en daardoor gemak kelijker te begrijpen, in de tweede plaats is zij voor de belanghebbenden billijker. Men stelle echter zijn verwachtingen niet te hoog: voor velen zax inderdaad de regeling der kostwinnersvergoedingen gunstiger zijn, voor velen zal zij geen verandering bren gen, doch voor eenigen zal zij ook verlaging van de vergoeding medebrengen. Nu de mo gelijkheid bestaat in sommige gevallen het maximum van drie gulden te overschrijden tot vier gulden, mag men hieruit niet con- cludeeren, dat dit maximum na de laatste verhooging weder zou zijn verhoogd. De oude regeling was zeer ingewikkeld en onduidelijk, daaraan waren waarschijnlijk vele misverstanden toe te schrijven. Men receneerde wel eens: de Minister van De fensie is nu onze kostwinner geworden, en men verwachtte dan een vergoeding, ook als men voor de mobilisatie niets verdiende. Het departement van Defensie L ecster geen in stelling van weldadigheid of steunverlee- ning en de regeling is dan ook alleen in het leven geroepen om de door de Defensie ver oorzaakte tekorten in de gezinnen aan te vullen. Wanneer een gezin er met volledige ver goeding van het onttrokkene het gederf de, zooals het in de beschikking heet er nog niet kan komen, dan valt dit buiten het terrein van Defensie. Bij de kostwinnersver goeding wordt ook geen rekening gehouden met bedrijfsschade, de bedoeling is slechts te voorzien in de noodige middelen tot le vensonderhoud. Ook in de middelen tot het doen van plotselinge groote uitgaven, als verhuizingen, voorzie' deze regeling niet. In dat geval zal men andere bronnen moeten aanboren. Dan kan men zich wenden tot de S.T.A.M.I.L. (Vereeniging tot Steun aan VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland HEVIG LUCHTGEVECHT AAN HET WESTFRONT. (2de blad). MOLOTOF ALS VREDESENGEL. (2de blad). DE ONDERHANDELINGEN MET DE FINNEN TE MOSKOU. (2de blad). Miliciens), het Fonds voor Bijzondere Noo- den, het Borgstellingfonds, het Midden- standscrediet of het Algemeen Steuncomité 1939, dat andere organisaties overkoepelt en o.m. adviezen uitbrengt aan de regee ring. Het is niet de bedoeling, dat men zich wer.dt tot de instellingen van maatschappe lijk hulpbetoon, daar het altijd het doel van de kostwinnersvergoedingen is geweest te blijven buiten de sfeer van de armlastig heid. Deze van dr. Abraham Kuyper af komstige regel is nimmer in de wet vastge legd, doch is altijd het richtsnoer geble ven. Kan men met de toegekende vergoeding niet in zijn onderhoud voorzien, dan zal de vergoeding moeten worden verhoogd. Vroe ger liep men dan vast tegen het maximum var een rijksdaalder, doch door de nieuwe regeling wordt de mogelijkheid van verhoo ging ruimer. In de vorige mobilisatiejaren, van 1914 tot 1918, hebben de vergoedingen heel wat moeilijkheden veroorzaakt Toen bestond in iec'ere provincie een commissie van voor lichting. Thans bestaat, naar de Minister reeds in de Tweede Kamer heeft medege deeld, aan dergelijke commissies vooralsnog geen behoefte. Destijds bestond nog geen regeling als tot nog toe heeft gegolden, veel werd overgelaten aar. de burgemeesters en de commissies konden verdienstelijk werk verrichten met het onderzoek van klachten. In 1920 heeft e ervaring geleid tot een be ter uitgewerkt systeem, dat minder vrij heid aan de Durgemeesters gaf. De thans gegeven regeling bindt de burgemee'-' nog weer meer dan de oude. De nieuwe regeling. De algemeene principes van de oude rege ling zijn in de beschikking gehandhaafd, t.w. een algemeen maximum; de regel, dat de vergoeding niet mag te boven gaan het bedrag der inkomsten, die geacht worden door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige aan het gezin te worden onttrokken en de regel, dat de vergoeding evenmin mag overschrijden het bedrag, dat tei aanvulling van de mogelijk nog aanwe zige inkomsten no.. dig wordt geacht om het gezin in staat te stellen te voorzien in de vereischte middelen to: levensonderhoud. De uitwerking van deze beginselen, d.w.z. de wijze, waarop de bedragen worden bere ken en vastgesteld, ondergaat echter een belangrijke wijziging. Tot nog toe gold een zeer gecompliceerde berekening: voor iedere gemeente waren de maatstaven vastgesteld, waarnaar de kosten van levensonderhoud werden berekend. Een buitenstaander, en in de eerste plaats een belanghebbende, kar zich in den vervolge gemakkelijk een oordeel vormen over de berekening, zoodat klachten minder zullen voorkomen en spoe dig kunnen worden afgehandeld. De berekening. De thans te volgen berekening rust op de volgende overwegingen. Men kan al thans wat de laga inkomens betreft aan nemen, dat het gederfde en het benoodigde ongeveer samenvallen. Daarom kent de Minister bij de lage in komens het gederfde volkomen toe. Wanneer het gederfde niet uitgaat bo ven drie gulden per dag, dan wordt aangenomen, dai dit het benoodigde is. Normaal woroi als gederfde beschouwd het aan het gezin onttrokkene, vermin derd met 20 pet. voor levensonderhoud, van den gemobiliseerde, als dit ten las te van zijn gezin kwam. Daar de steun als regel lager ligt dan het bedrag, dat de gemobiliseerde zou verdienen, indien hij niet werkloos was, is reeds vier ja ren geleden door den Minister aangeno men, dat het volle steunbedrag zonder aftrek behouden blijft. Om onbillijkhe den te voorkomen heeft men thans het zelfde bepaald voor degenen, die een laag loon hebben. Bedragen de geza menlijke inkomsten meer dan 18 gul den per week, doch minder dan f 22.50. dan wordt wel rekening gehouden met den aftrek voor de kosten van levens onderhoud, doch de vergoeding is ten minste een zoodanig bedrag, dat dit met de overige inkomsten tezamen 18 gul den maakt. Wanneer het gederfde meer bedraagt dan drie gulden per dag, dan wordt niet het volle bedrag als veigoeding uitgekeerd, doch drie gulden, vermeerderd met de helft van hetgeen het gederfde meer dan drie gulden bedraagt; als het gederfde meer dan vijf gulden per dag bedraagt, dan wordt de vergoeding bepaald op vier gulden per dag. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan dit bedrag overschreden worden, dan legt de burgemeester he geval aan den minister ter beslissing voor, indien hij de overschrij ding noodig oordeelt. Hiertoe worden geacht te behooren de gevallen, waarin de ver wanten belangrijke uitgaven moeten doen voor geneeskundige hulp, verpleging, fond sen, verzekeringen, hulp in de huishouding enz. In hét geheel geen vergoeding wordt verleend, wanneer van het gezinsinkomen minstens 40 gulden overblijft of wanneer het gederfde minder dan tien cent be draagt. Een algeheele herziening Er staat thans een algeheele herziening var de toegekene vergoedingen te wachten aan de hand van de regelen, in de nieuwe beschikking vastgelegd. Verhooging van de vergoeding zal met terugwerkende kracht geschieden met ingang van 1 September van dit jaar, verlaging of intrekking met ingang var 26 November. Deze herziening zal lig gen in de handen van dezelfde autoriteiten, die de reeds toegekende vergoeding hebben vastgesteld, t.w. de burgemeester, de con suls en een aparten dienst voor Duitschland. Voor die herziening i. tijd noodig. Vermoe delijk zal zij vrij snel in haar werk gaan, doch belangheb' enden doen goed nog even geduld te oefenen. Dit geduld zal kunnen worden beloond door een klein spaarpotje ten gevolge van dc terugwerkende kracht dei verhooging. Voor de na den eersten oefeningstijd onder de wapenen blijven, zal de beslissing over de herziening liggen in handen van den minister, daar hier weer ardere vragen dan voor de gemobiliseer- den te beantwoorc'en zijn. Militaire inkomsten. Werd tot nu toe de mobilisatie-toelage van dienstplichtigen, die een onderofficiers- of hoogeren rang bij de landmacht beklee- den als gezinsinkomsten beschouwd, ver minderd met 25 cent, thans behoeft deze to lage niet meer te worden medegerekend. Doch van de militaire jaarwedde van een dergelijken dienstplichtige, vermeerderd met huwelijkstoek.ge en kindertoelage of verminderd met ongehuwde.i-aftrek, zal thans 3/4 als gezinsinkomsten worden be schouwd, in tegenstelling met voorheen, toen dit deel 1/3 bedroeg. Het tractement van deze dienstplichtigen is bij mobilisatie gelijk aan dat van beroepsonderofficieren, dcch zal dikwijls lager zijn dan hun gewo ne inkomen. Gesteunde. Ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hup opkomst steun genoten of in werkverschaffing geplaatst waren, wordt de kostwinnersvergoeding vastgesteld op het laatst genoten steunbedrag, vermeerderd me> de geldelijke waarde van daaraan ver bonden steun in natura, of op het met laatst genoten looi. in de werkverschaffing. Voor den brandstoffenbijslag wordt van 29 October tot en met 30 Maart 1940 f 1.25 per week toegekend. Het uitgangspunt is dus de toestand bij de opkomst. Sommige uit zonderingsgevallen kunnen zich echter voordoen, b.v. de gesteunde zou na zijn op- I komsth werk hebben' kunnen krijgen. Dit

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1