Chamberlains week-rapport W&inig> nieuwe aan fiet Weatpcont De mogelijkheid van luchtaanvallen Amerika's neutra- liteitswet fRuóóhche tedeneetitityen Felle cri#iek van „Osservatore Romano" VRIJDAG 3 NOVEMBER 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een Britsctie waarschuwing FRANSCHE LEGERBERICHTEN. Het Fransche legerbericht van gisteren avond luidt: „Activiteit van onze patrouilles gedu rende den dag tusschen Blies en Rijn." Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Een kalme nacht. Vuur van artillerie en infanterie." Den tweeden November werd een Duitsch tweemotorig verkenningsvliegtuig boven ons grondgebied door een Britsch jacht vliegtuig omlaaggeschoten. LUCHTGEVECHT NABIJ ROUBAIX. Van de Belgische grens wordt vernomen, dat drie vliegtuigen, die boven het grens gebied ten Zuiden van Doornik hebben gevlogen, in Frankrijk zijn aangevallen door jachtvliegtuigen. In de omgeving van Roubaix ontstond een gevecht en men zag een toestel neerstorten, zonder dat men de nationaliteit kon onderscheiden. DE MOGELIJKHEID VAN LUCHTAANVALLEN. Herbert Morrison, de voorzitter van den London County Council, lid der Labour- partij, heeft gisteren in het Lagerhuis tij dens debatten over de civiele defensie de mogelijkheid ter sprake gebracht van ern stige luchtaanvallen. Hij zeide: Wanneer de aanvallen op voldoende groote schaal ondernomen worden, kan verwacht wor den, dat bommenwerpers door de afweer- linie heendringen en vrij ernstige schade aanrichten. Hieraan voegde hij toe: „Laat Hitier begrijpen, dat wanneer hij hiertoe overgaat, hij een soortgelijke actie te voorschijn zal roepen, niet minder doeltref fend dan zijn eigen optreden. Als hij hier komt, zal het heet voor hem toegaan." DE „EMMY FRIEDRICH". Volgens den vlootcorrespondent van de „News Chronicle" staat het buiten twijfel, dat het Duitsche tankschip „Emmy Frie- drich", dat door de opvarenden, toen het schip door een Britscben kruiser werd aan gehouden tot zinken werd gebracht, het vestzak-slagschip „Deutschland", dat in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereert, van brandstof zou voor zien. De correspondent voegt hieraan toe, dat, hoewel de „Deutschland" een voorraad brandstoffen aan boord heeft voor de krui sing over een afstand van 10.000 myl, de tot zinking brenging van het voorraad- schip ongetwijfeld de actie van dat oorlogs schip zal bekorten. Waarheden en leugens DE BOLSJEWISTISCHE VREDESENGEL. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint Donderdagavond: Bij monde van haar buitenlandsche over zichtschrijver reageert de „Osservatore Ro mano" in sterk afkeurende woorden op de rede van Molotof. Volgens het Vaticaan- sche blad behelst deze enkele waarheden en een lange serie leugens. De waarheden zijn de volgende: le. Molotof zegt: „De ideologieën kan men niet met geweld vernietigen. De „Os servatore" merkt hierbij op, dat, als men de oprechtheid van de bekeering van de Sovjet-Unie tot de vredesideeën wil beoor- deelen, de methoden van intimideering en geweld, waartoe de huidige Sovjet-politiek zich inspireeren laat, volstaan. 2e. Molotof zegt: De begrippen van aan valler en aangevallene hebben een nieuwe beteekenis en een nieuwen concreten in houd gekregen. Dit is, aldus het Vaticaan- sche orgaan, zeker waar wat de moraal en de politiek van de Sovjets betreft, voor welke de aanvaller de aangevallene is en de aangevallene de aanvaller. 3e. Molotof beweert: „De Russisch-Duit- sche relaties zijn altijd gebaseerd geweest op een kennelijken afkeer van het systeem van Versailles. De „Osservatore" merkt hierbij op dat Molotof er aan toe had kun nen voegen, dat die relaties in het verleden ook gebaseerd waren op een felle vijand schap tusschen Nazisme en Bolsjewisme. Verder vraagt de „Osservatore Romano" zich af of de opheffing van den door Ver sailles gecreëerden bufferstaat in de toe komst de zaak van den vrede zal blijken te begunstigen. Vervolgens somt de „Osservatore" enkele Van de vele leugens op, welke Molotof de biteerde: le. De Russische troepen zijn in Polen binnengetrokken, toen deze staat had op gehouden te bestaan. 2e. Rusland heeft in een geest van vriend schap de accoorden van wederzijdschen bij stand met de Baltische Staten gesloten. 3e. Rusland wil de onafhankelijkheid en territoriale intregiteit van Finland respec teeren. 4e. Rusland heeft niet aan Turkye ge vraagd dat het afstand zou doen van de rechten die het heeft op grond van de con ventie van Montreux. DRIE DUITSCHE ZEELIEDEN ZWALKTEN OP ZEE. Drie Duitsche zeelieden, die zes en een halven dag in een open reddingboot rond gezwalkt hebben, zijn Donderdag in de ha ven van de Firth of Forth binnengekomen. Men gelooft, dat het leden van de beman ning zijn van een schip, dat angehouden is voor onderzoek naar contrabande en dat naar het vasteland wilde varen. Nader wordt gemeld, dat de drie Duit- schers er in geslaagd waren onder dek king der duisternis een reddingboot uit te zetten. Zes dagen lang vochten zij met den wind en de zware zeeën. Zij legden verscheidene honderden kilometers af over de Noordzee, alvorens zü teruggedreven werden tot bij de Schotsche kust, waar zij door een treiler werden opgepikt. Zy ver keerden in ellendigen toestand en hadden bijna geen provisie meer. BRITSCH INDIËRS NAAR DE NEDER- LANDSCHE GRENS. Binnenkort zullen wederom ongeveer dertig Britsch-Indiërs naar de Nederland- sche grens worden gebracht. Duitschland ziet af van oorlogsmaatregelen tegen Britsch-Indiërs, omdat het de meening is toegedaan, dat zij slechts gedwongen vijandelijke onderdanen zijn. DE HERDENKING VAN DEN ELFDEN NOVEMBER. De Engelsche koning heeft opdracht ge geven, dat voor de krans, welke hij op Wapenstilstandsdag (11 November) aan den voet van het corlogsgedenkteeken zal neerleggen, dit jaar zoowel Fransche ko renbloemen als de in Engeland gebrui kelijke klaprozen van het z.g. Haig-fonds zullen worden gebruikt. Gisteren is een zending van 100.000 korenbloemen uit Pa rijs per vliegtuig in Londen aangekomen. De bloemen waren gezonden als gebaar van vriendschap door de Fransche oud- strijders. HERTZOG PLEIT VOOR NEUTRALITEIT VAN ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afikaansche oud-premier Hert zog heeft in antwoord op een vraag in het Congres der Vereenigde Partij van de Oranje Vrijstaat verklaard: „Dat Zuid- Afrika producten aan Engeland verkocht, was geen reden om aan Engelands zijde in den oorlog te gaan. Handelsverdragen hou den niet de verplichting in, dat men oorlog moet voeren aan de zijde van de andere partij. Duitschland heeft verleden jaar goederen tot een waarde van zeven millioen pond uit Zuid-Afrika betrokken. Neen, wij behoorden een houding aan te nemen, als die van Zwitserland: handhaving van onze neutraliteit en verkoop van onze producten aan hen. die ze wilden hebben." 5e. De opheffing van de Communistische Partij in Frankrijk en de beperkingen die in Engeland het Communisme werden op gelegd, zijn tegen den geest van de demo cratische vrijheid. Het Vaticaansche blad acht deze laatste leugen van Molotof symptomatisch. Men kan er volgens haar uit afleiden, welke doeleinden de buitenlandsche politiek van de Sovjets beoogt. Er bestaat geen verschil tusschen den Russischen staat en de Komin tern, waarbij dezelfde menschen en de zelfde ideeën in het spel zijn. PAT OVER DE REDE VAN MOLOTOF. Het Poolsche Telegraaf Agentschap Pat schrijft ten aanzien van de rede van volks commissaris Molotof, dat de pasages hier in, welke Polen betreffen, blijk geven van een nauw verholen verlegenheid, welke evenwel zeer begrijpelijk is. In 1932 heeft de Sovjet-Unie een verdrag van non-agres sie gesloten met Polen. Polen heeft dit ver drag steeds nauwgezet geëerbiedigd, het heeft de talrijke voorstellen van Duitsch land tot een Duitsche-Poolsche samenwer king tegen Rusland verworpen. Toen tegen het einde van 1938 na de annexatie van het Sudetenland de bedoelingen van Duitschland jegens Oost-Europa steeds dreigender werden, werd het niet-aanvals- verdrag bevestigd door het Protocol van Moskou van 26 November 1938. Nog op 21 Maart 1939 heeft von Ribbentrop in het historische onderhoud met den Poolschen ambassadeur te Berlijn een plan uiteenge zet tot een Duitsch-Poolsche samenwer king op groote schaal tegen Rusland en weer wilde Polen hier niets van weten. Als dank heeft de Sovjet-Unie de eerste gelegenheid aangegrepen om zich te ver staan met Hitler-Duitschland om Polen een dolkstoot in den rug te geven. Dit noemt Molotof in zijn rede een politiek van vrede en het steunen van den Duitschen wensch tot vrede. Ook kan niemand de woorden van Molo tof inzake de bevrijding van de bevolking in het door de Sovjet bezette gebied ern stig nemen. Deze bevolking is niet Rus sisch, zy is grootendeels Katholiek en be schouwt de bolsjewieken als een geesel. De arrestaties van Poolsche, Oekrainsche of Witrussische en Roetheensche politici zyn welsprekender dan de bevestigingen van Molotof. Bovendien is de communistische politiek DE RUSSISCHE EISCHEN AAN FINLAND. Op bovenstaande kaart van het Finsche rijk, staan aangegeven de Sovjet-Russi sche eischen ten opzichte van dat land. le. De grens van Finsch-Karelië. De dikke zwarte lijn omvat het Zuid oostelijk gedeelte van Finland, waarin de provincie Karelië gelegen is; Rusland stelde voor de grens hiervan eenige do zijnen kilometers noordwaarts van Le ningrad te verschuiven. 2e. Eilandjes in de Finsche golf. Verder gaat de dikke lijn dwars door de Finsche golf en omvat eenige Finsche eilandjes, welke voor Rusland een bijzon dere zorg beteekenen ten aanzien van deze golf. 3e. Twee schiereilandjes in het Noorden. en de zoogenaamde bevrijding een afzon derlijk hoofdstuk, dat voldoende bekend is. DE FINSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN NOG NIET HERVAT. De Finsche pers bericht uit Moskou, dat Donderdag aldaar nog geen besprekingen met de Russische regeeringsvertegenwoor- digers zijn gehouden. De Finsche delegatie heeft de plenaire bijeenkomst van den Op persten Sovjet bijgewoond. DE TOESTAND TE VILNIUS. De autobusdiensten te Vilnius zijn her vat. Men ziet de papierstrooken, welke op de ruiten waren geplakt tegen de bomont ploffingen, verdwijnen. Ten einde de werk loosheid te bestrijden heeft men besloten onmiddellijk groote openbare werken te beginnen, o.a. het herstel van de electrische centrale, van den weg van Vilnius naar Kaunas en de kathedraal. In een aanplak biljet wordt gelast de fabrieken te herope nen en de werklieden hetzelfde loon te ge ven als op 1 September in lita's of het dub bele in zloty's. Het dagloon mag niet min der zijn dan 3.30 lita. In verband met de huidige moeilijkheden ontvangen de werk lieden een deel van het loon in levensmid delen. Huis van Afgevaardigden keurt opheiilng wapen embargo goed MORGEN GECOMBINEERDE EINDSTEMMING. Het Amerika ansche huis van afgevaar digden heeft de wet, waarbij het wapen embargo wordt opgeheven, goedgekeurd. Het wetsontwerp werd aangenomen met 242 tegen 181 stemmen. Nadat het Huis van Afgevaardigden eenige amendementen had verworpen, werden de gedelegeerden benoemd voor een gemengde commissie uit vertegen woordigers van Huis en Senaat, die tot taak zal hebben den definitieven tekst op te stellen van de neutraliteitswet '39, wel ke ter definitieve goedkeuring aan Kamer In het Noorden van Lapland loopt de Finsche grens langs de schiereilanden Ra- batsji en Stredny, dit uiterste kleine ge bied zou Rusland bij Kola willen voegen. 4e Een gebied in de Finsche golf voor een vlootbasis. De Sovjet stelt voor dat Finland een klein gebied aan de Westkust bij den toe gang tot de Finsche golf aan haar zou ver pachten, dit is vermoedelijk de haven plaats van Hangö; dit punt is reeds eeni ge malen door de Sovjet genoemd. In ruil zou Finland voor de voorgestelde grenswijzigingen een gebied in Sovjet- Rusland terug ontvangen, tweemaal zoo groot als het gebied dat Finland aan Rus land zou geven. Op de kaart overziet men Finland's klei ne „Maginotlinie", een bolwerk van dui zenden meertjes, moerassen, rotsformaties en wouden. Tot niets in staat door de voortdurende hinder van Uw zenuwen? Kalmeer en sterk ze dan door Mijnhardt's Zenuwtabletten Zenuwstillend Zenuwsterkend Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. en Senaat zal worden voorgelegd. Deze tekst zal over het geheel het ontwerp- Pittman volgen, dat een opheffing van het embargo op wapens en munitie voor oor logvoerenden inhoudt benevens beperkin gen voor de Amerikaansche scheepvaart en de „betaal en haal"-clausule. Ook de Senaat heeft zijn vertegenwoor digers voor deze commissie benoemd. Aangewezen werden de democratische se natoren Pittman, George Wagner en Co- nally, benevens de republikeinen Borah en Johnson. Het Huis van Afgevaardigden en de Se naat hebben hun beraadslagingen ver daagd tot Vrijdagmiddag 12 uur. De door den Senaat en het Huis van Af gevaardigden goedgekeurde teksten ver schillen slechts op één detailpunt. De gis teren goedgekeurde tekst voorziet slechts in opheffing van het embargo, de tekst van den Senaat behelst een volledige neutra- liteitswetgeving. Beide teksten behelzen de „betaal en haal"-clausule. In regeeringskringen heeft men goede hoop, dat een overeenstemming tot stand zal komen over één tekst tusschen beide huizen. De gemengde commissie, die Vrij dagmiddag bijeen zal komen, zal dus tot taak hebben, het met elkander in overeen stemming brengen van de beide teksten. Zoodra de definitieve tekst zal zijn gere- goedkeuring van den Senaat morgenavond digeerd, zal hij worden voorgelegd aan de of Zaterdagmorgen in een vergadering, die het einde zal vormen van een historische zitting van het Congres. De eerste indruk, dien men in politieke kringen krijgt na de verwerping door het Huis van Afgevaardigden van het amen- dement-Shanley, is dat men de belangrijk ste gebeurtenis heeft beleefd voor Europa sedert het begin van de vijandelijkheden. De Vereenigde Staten zijn een nieuw tijd vak ingetreden, welke hun houding en ge drag tegenover het Europeesche conflict zal ophelderen. Men wijst erop, dat de op heffing van het embargo aanzienlijke faci liteiten zal verleenen aan de geallieerden voor hun approvisionneering in de Ver eenigde Staten en aan hun zaak een mo- reele kracht geeft, welker belang men niet zal onderschatten. Een pauze In de .oorlog voering TENGEVOLGE VAN HET SLECHTE WEER. In zijn wekelijksch rapport in het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain verklaard, dat de vorige week het stormachtige weer en het slechte zicht hun invloed hebben gehad op de operaties te land en ter zee en in de lucht Do activiteit aan de FranschDuit sche grens is beperkt tot plaatselijke actie en hier cn daar kanonvuur. Niettegenstaande de buitengewone koude en vochtigheid, zet het Britsche expeditie- leger zijn taak tot het versterken van de verdedigingslinies van zyn sector aan het front voort. Voortgegaan wordt met het vernielen van Duitsche duikbooten, doch ook de Britsche koopvaardij heeft enkele schepen verloren. Niets is evenwel geschied, dat het vertrou wen schokt, dat men de bedreiging van de duikbooten te boven zal komen. In de afgeloopen week zijn een aantal ge vechten geleverd met Duitsche vliegtuigen, die ofwel verkenningen uitvoerden, ofwel poogden convooien aan te vallen. De Britsche schepen en vliegtuigen leden geen verliezen, noch werden zij beschadigd. De vyand daarentegen leed wel eenige ver liezen, hetgeen den hoogen dunk, welken men reeds had over de kwaliteit van de Britsche gevechtsvliegtuigen en de kunde en moed van de bemanning, heeft beves tigd. Een dapper stukje was de succesvolle verkenningsvlucht boven Noord-West Duitschland, waarby waardevolle foto's werden gemaakt. Ten aanzien van de rede van Molotof zei- de Chamberlain, dat deze met spanning te Berlijn werd verwacht, doch hij is van mee ning, dat de rede daar eenige teleurstelling zal hebben gewekt. De rede wordt door de Britsche regeering met zorg bestudeerd. De regeering heeft met belangstelling kennis genomen van de uiteenzetting van de doeleinden van de regeering der Sov jet-Unie. In zijn rede van 31 Mei heeft Molotof ge waarschuwd, dat zijn regeering niet in een internationaal conflict betrokken wensch te te worden. Molotof zeide toen ook: „Wij steunen de zaak var. den vrede en het voor komen van iedere soort van aanval." Dit is ook het standpunt van de Britsche regeering en Chamberlain verklaarde niet te willen ingaan op de vlucht van de ver beelding van Molotof, waarmede hy de doel einden van de geallieerden heeft besproken. Deze doeleinden heeft de regeering in duidelijke bewoordingen uiteengezet en hij vertrouwt, dat de groote meerderheid van de mogendheden deze ten volle waardeert. In de laatste dagen heeft men een opval lende manifestatie gezien van de aaneen gesloten vastberadenheid van het Britsche imperium. De besprekingen met de verte genwoordigers van Indië en de dominions zijn reeds begonnen en met hen wordt be studeerd, hoe het best de bijdrage, welke zy aan de gemeenschappelijke zaak kunnen leveren, kan worden gecoördineerd. Het imperium heeft reeds getoond bezield te zijn met een edelmoedigen geest, om vol ledig samen te werken, hetgeen getuigt, dat de verschillende rassen overtuigd zijn, dat de bedreiging van Engeland ook hun vrij heid en welzijn bedreigt. Hoewel sedert het begin van den oorlog de medewerking van de koloniën vooral economisch is, maakt de minister-president toch met dankbaarheid melding van de tal rijke aanbiedingen voor persoonlijken dienst van inwoners van de koloniën. Het ligt in de bedoeling van de regeering de menschelijke kracht van de koloniën op zoo doeltreffend mogelijke wijze te gebrui ken. Hij besloot zijn rede met te zeggen, dat de hulp van het imperium, welke zoo spon taan is aangeboden en met vreugde is aan vaard, een schitterend voorbeeld is van vrije samenwerking en zelfopoffering zon der wrok voor een edele zaak. DE EVACUATIE. Mededeelingen van minister Elliot. Voorts heeft in het Lagerhuis minister Elliot mededeelingen gedaan over de eva cuatie. Hij zeide, dat driekwart millioen kinderen zonder hun ouders, 542.000 moe ders en jonge kinderen, 12.000 aanstaande moeders en 77.000 anderen geëvacueerd zijn. Al deze menschen en kinderen zijn binnen vier dagen naar hun nieuwe verblijfplaats gebracht, zonder dat zich een enkel onge luk heeft voorgedaan. De grondslag van het stelsel is inkwartiering; verder wordt zoo mogelijk gebruik gemaakt van kampen en leegstaande huizen. De helft der moeders en meer dan ^8 procen' der kinderen zijn op hun nieuwe verblijfplaats gebleven. HALIFAX OVER VREDESVOORSTELLEN In het Hoogerhuis heeft minister Halifax over eventueele vredesvoorstellen ver klaard: „Wij moeten allen bereid zyn alle voorstellen te bezien, die de hoop en het verlangen der volken dichter bij de vervul ling kunnen brengen. Eén ding staat vast: wij mogen ons niet aan onze taak onttrek ken voor wij er van overtuigd zijn de voor waarden te hebben geschapen, welke naar menschelijke berekening de wereld tegen een herhaling van deze tragedie kunnen behoeden." Halifax reide ten slotte opzettelijk in al- gemeene termen te hebben gesproken. Hij meende genoeg te hebben gezegd om de al- gemeene houding der regeering aan te ge ven.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5