VRIJDAG 3 NOVEMBER 193» 31ste Jaargang No. 9481 ^eÊcidóclveSou^nt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven zie pog 2. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN gi» - pet»» u. Dit nummer bestaat alt vier bladen. Politiek in dezen tijd In „De R.K. Staatspartij" komt V. (partijvoorzitter mr. Verschuur) er tegen op, dat in dezen tijd niet mag worden ge daan aan politiek in den gewonen zin. Gelooft men in de roeping van de volks vertegenwoordiging, dan kan men zelfs zeggen: is er ooit een tijd, waarin het volk door middel van zijn vertegenwoordigers moet meeleven en meewerken met de Re geering, dan zeker toch wel als het lot der natie zoozeer op het spel staat. Als wij echter vaststellen, dat ook zelfs juist in dezen tijd „aan politiek moet worden gedaan", dan moet óók wor den opgemerkt, dat ook vooral! in dezen tijd de partijen-politiek zichzelf strenge beperking moet opleggen. Wij willen hier mr. Verschuur citeeren: „Intusschen spreekt het van zelf, dat de politiek met bijzondere matiging moet wor den beoefend. Ook, dat het Ministerie meer dan in gewone tijden op tegemoetkoming en medewerking kan rekenen. Licht, dat het eenige „oorlogswinst" maakt, waar juist de oorlog zijn taak zoo extra verzwaart. Als er één gebied is, waarop men zich moet matigen in de kritiek, dan zeker dat van de landsverdediging. Toch zal men zich niet tot lofprijzingen behoeven te bepalen. Kritiek, welke geen geheimen aan het bui tenland verraadt, is toelaatbaar. Verschei dene maanden vóór het uitbreken van den oorlog hebben wij op deze plaats de ziens wijze aangegeven,, dat de oorlog reeds be stond, al was er nog geen veldslag begon nen. Op aanschaffing van materieel en nog eens materieel hebben wij aangedrongen. Slechts met ver-gaande mechanisatie is er van ons leger een weermacht te maken. Veel artillerie hebben wij noodig. Veel ma chinegeweren, anti-tank-geschut, luchtaf- weer-geschut. Wat dit materieel, onmisbaar materieel, betreft is de voornaamste vraag: of het te verkrijgen is. Tot de grens van een behoorlijke voorziening is bereikt, is dat de eenige vraag. Nu moet ons in dit verband een ergernis van het hart over het gehas pel in verschillende groote steden met het luohtafweer-geschut. Is het te verkrijgen, ja of neen? Zoo ja, dan moet het Rijk óók voor deze defensie degelijk zorgen. Zoo ineen, dat dan de bedel-campagne ophoude, welke aan het buitenland op luidruchtige wijze bekend maakt, wat er ten onzent ont breekt. Men zal elders, waar men zeer in tens gewapend is, wel glimlachen over dit zielig gedoe. Wij laten toch maar zelden een gelegenheid, waarin een klein volk klein kan zijn, ongebruikt voorbij gaan." Tot zoover de heer Verschuur. Gelijk men bemerkt, heeft de schrijver in de laatste alinea van het geciteerde arti kel een gelegenheid gezocht, om z'n hart 'ns te luchten over de defensie. Speciaal wat hij zegt over de „bedel-cam pagne" voor luchtafweer-geschut zal bij velen instemming vinden. Tot op zekere hoogte terecht. De opmerkingen van den schrijver schijnen ons echter toe, niet ge heel en al van eenige overdrijving te kun nen worden vrijgepleit. DE KLOKKEN IN HET RIJNLAND ZWIJGEN. Op bevel van de nationaal-socialistisohe autoriteiten mogen de kerkklokken in het Rijnland niet meer geluid worden. Ook het luiden van de Angelus en bij begrafe nissen is verboden. De autoriteiten mee- nen, dat de sirenes van de luchtbescher ming eventueel niet goed gehoord zouden worden, wanneer er tegelijk klokken wer- cen geluid. Bovendien zou het luiden van de klokken een verkwisting van electri- sche stroom zijn, waarmede men in oor logstijd zoo spaarzaam mogelijk moet om gaan. In sterke tegenstelling hiermede staat het feit, dat de kerkelijke autoriteiten ge dwongen worden de klokken te laten lui den bij zuiver politieke en militaire aan gelegenheden. Op 1 September, den dag van het uitbreken van den oorlog, moesten de klokken een uur lang geluid worden, om uiting te geven aan de vreugde over de terugkeer van Danzig bij het Derde Rijk. Ook op 6 October, na de rede van Hitler in de Rijksdag moesten de klokken een uur lang luiden. Na de inname van Warschau moesten de klokken een geheele week lang iederen dag een uur achter elkaar geluid worden. AMERIKA'S NEUTRALITEIT Het belangrijkste feit uit de oorlogskro niek van vandaag is de goedkeuring van de opheffing van het wapenembargo door het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den. De Neutraliteitswet, zooals deze in ge- wijzigden vorm is voorgesteld door de regeering van Roosevelt, is thans in kan nen en kruiken. De Senaat heeft een volledige neutrali teitswet goedgekeurd, terwijl het Huis van Afgevaardigden nog slechts eenige amende menten, welke een afwijking inhielden van de door de regeering voorgestane wij zigingen, heeft verworpen. Een gemengde commissie uit het Huis en c.en Senaat is thans bezig om de definitieve tekst van de nieuwe wet op te stellen, waarna deze aan 'n eindstemming zal wor den onderworpen. Het lijdt geen twijfel; de wet is reeds in veiligheid. Want het voornaamste struikel blok, het verbod van wapenleveranties, is vervallen. Het Huis heeft de opheffing van het ver bod goedgekeurd met 243 tegen 181 stem men. Datzelfde Huis van Afgevaardigden had zich in Juni jL nog met 214 tegen 173 stemmen tegen de opheffing verzet! Maar toen was de oorlog nog niet uitge broken; toen meende men, dat het wel los zou loopen. De openbare meening is in- - tusschen radicaal omgeslagen, sinds de Amerikanen hebben gezien, dat het En geland en Frankrijk ernst is geweest by hun verzet tegen de steeds voortschrijden de agressie. Duitschland heeft den laatsten tijd weinig sympathie gewekt in de Ver- eenigde Staten en dat is er niet beter op geworden door de torpedeering van de „Atheniaen het opbrengen van de „City of Flint". Men begon zich te verzetten te gen het denkbeeld, gedwongen te zijn tot stopzetting van elke hulpverleening aan de bevriende mogendheden en aldus be haalde het standpunt van Roosevelt, die zich altijd tegen het wapenembargo had verzet, de overhand. De „New-York Herald Tribune" be spreekt in eei: hoofdartikel de nieuwe neu traliteitswet en schrijft: „De natie heeft niet geloofd, dat dit een stap in de richting van oorlog is, doch eenvoudig een ratio- neele en practische herziening van de po litiek ten einde beter het hoofd te bieden aan de problemen, welke de oorlog moet medebrengen. Het was in dien geest, dat de Senaat haar heeft aangenomen en het Huis nu zijn voornemen heeft uitgesproken mede te werken. Noch de wet, noch de stemmencijfers hebben een verder reikende beteekenis.' In Amerika meent men, dat de opheffing van het wapenembargo de beste waarborg zal zijn voor het vermijden van incidenten, omdat men dan reden heeft om Amerika als tegenstander te duchten. In Engelan den Frankrijk wordt de zaak echter anders opgevat en ziet men voorna melijk naar de mogelijkheid o'm te kunnen putten uit het rijke arsenaal der Vereenig- de Staten. HET KATHOLICISME IN ENGELAND. In zijn predikatie ter gelegenheid van het honderjarig bestaan van de Katholie ke kerk in Derby verklaarde de bisschop van Nottingham, Mgr. McNulty: „Toen deze Kerk gebouwd werd, bedroeg het aantal Katholieken in Engeland en Wales 450.000 zielen. Nu is dit aantal gestegen tot meer dan 2.000.000. In 1840 telde Engeland 469 kerken en kapellen, thans 2475. Destijds wa ren 500 geestelijken in Engeland werk zaam, in het midden der 19de eeuw 788, en nu 5642. De katholieke bevolking in Engeland en Wales is in de laatste honderd jaar twee maal zoo snel gestegen als de totale bevolking. De toename van scholen, colleges, en kloosters heeft hiermede ge leken tred gehouden. Wanneer wij tevens de aandacht vestigen op de groeiende in vloed van de katholieken in het openbare leven, in de universiteiten, in de wereld van kunst en letteren en de wetenschap pen, dan komen wij tot de conclusie, dat de verwachtingen, welke dr. Wiseman 100 jaar geleden in deze kerk uitsprak, niet zijn teleurgesteld." Christus-koepel in het „Geldersch Landschap" Door een particulier, die onbekend wenscht te blijven, wordt in het landgoed Mariëndaal (bij Oosterbeek) een koepel gebouwd. In een persconferentie te Arnhem heeft de voorz. van het Geldersch land schap mr. S. baron van Heemstra, Commis saris der Koningin daarover nadere mede- deelingen gedaan. De gedachten van den onbekenden par ticulier zijn de volgende: De denkbeelden van een volk krijgen gestalte in zijn monumenten. Wat er leeft aan idealen en verlangens in een ordelijke gemeenschap gaat niet enkel in hoorbare leuzen van mond tot mond, maar wordt ook zichtbaar uitgebeeld in kunstwerken van openbaar bezit. Behaive dat deze de voorname punten van onze samenleving versieren, maken ze die ook zinrijk. Een gedachte, die niet krachtig genoeg onder het Nederlandsche volk gewekt en versterkt kan worden, is een algemeun verlangen naar nationale eenheid en saam- hoorigneid en wei op den hechten grond slag van een oprecht doorleefd christen dom. ünze geëerbiedigde Koningin, wie het hooge peil van haar volk bijzonder ter har te gaat, heeft dat verlangen het eerst en het naarukkeiijkst uitgesproken, jaren ge leden reeds door haar edel woord: „Le Christ avant tout" (Christus vóór aLesj en in de laatste tijden door haar kracnuge aansporingen tot geestelijke her bewapening en innerlijke verbondenheid. Dit iaeaai zoo wil onze Landvrouwe en zoo wihen met haar de besten van haar onderdanen moet het heele Nederland- scne volk, bij al zijn onderlinge verschil len, in een waren cftristelijken geest over koepelen en verbinden. De nood der tijden, die wij beleven, heeit dien koninxiyken oproep voor ieder weidenxende overtuigender kiem en actu- eeler beteekenis gegeven. Als cnristenmen- scnen en ais goeae vaderlanders benooren wy aiien ons op zinlceen dringende uitnoo- diging te bezinnen. >;"et enkel in het vluch tige woord, maar ook in de vastheid van 'n duurzaam en voor ieder toegankelijk mo nument moet ze daarom worden uitgespro ken. Zoó is de gedachte gerezen, op een der aantrekkelijks ie punten van de wonderbaar schoone Geloerscne natuur de koninklijke vermaning vorm te geven in een klein maar weisprekend monument: een Chris tuskoepel. Met volledige instemming en moreelen steun van het bestuur van „Het Geldersch Lanuschap" zal deze koepel in steen wor den uitgevoerd naar een ontwerp van den bouwmeester A. J. K ro p h o 11 e r en met beelden van den beeldhouwer M a r i An- driessen. Het gebouwtje wordt opgetrokken op een zevenhoekig grondplan, overeenkom stig het bijbelwoord: „De wijsheid heeft zien een huis gebouwd, haar zeven zuilen uitgehouwen" (Spreuken, IX:1). De ontwerpers van het kunstwerk willen dit zóó verstaan, dat de eeuwige wijsheid, Christus, het gebouw van het christelijk leven m iederen mensch en in de heele ge meenschap wil zien opgetrokken op de geestelijke hoedanigheden, die wij kennen als geloof, hoop en liefde, en als gerechtig heid, voorzichtigheid, matigheid en sterkte. Ieder kan gemakkelijk nagaan, hoe onze eerbied en beoefening van deze zeven in nerlijke voltooiingen de verheffing van mensch en maatschappij zullen bevorderen. Van deze treffende grondgedachte uit zijn dan ook zoowel de versieringen als de Christuskoepel zef ontworpen. Die versie ringen immers zijn niet louter van decora tieven, maar veeier van constructieven aard, en dit tegelijk in stoffelijken en in ideologischen zin. Het beeld van den ver rezen Heiland vormt de hoofdfiguur en is centraal, dus midden in den koepel ge plaatst. De zinnebeeldige, in steen gehakte voorstellingen van de zeven aangeduide geestelijke eigenschappen omringen het beeld van den Christus als de nadere uit drukkingen van zijn verheven leer en van de gedachte, dat Christus de bron is van alle waarachtige deugd. Het prototypisch karakter van den mees ter krijgt den vollen nadruk door de spreuk van H. M. de Koningin, welke in het voet stuk wordt aangebracht: „Le Christ avant tout", terwijl boven den hoofdingang aan de buitenzijde van den koepel de bekende bemoediging „Sursum corda" (de harten omhoog) den wandelaar zal uitnoodigen, zijn gedachten van Gods heerlijke schep ping naar het onzichtbare op te heffen. Men mag verwachten, dat de geloovige mensch in dezen Mariëndaalschen Chris tuskoepel de uitdrukking zal vinden van de grootsche gedachte aan geestelijke vernieu wing, waarop het Nederlandsche volk bij herhaling van zoo hooge zijde gewezen is. De koepel is in aanbouw en zal na vol tooiing aan het Geldersch Landschap wor den overgedragen. De Staat van Beleg BURGERLIJKE AUTORITEITEN BLIJVEN TAAK VERVULLEN. Uit het in Staat van Beleg verklaren van een aantal gemeenten heeft men hier en daar den indruk gekregen, dat in die gebieden thans een soort militaire dictatuur zou ontstaan. Dit is geenszins het gevaL De burgerlijke overheden behouden in het bedoelde gebied haar bevoegdheden en blijven haar taak vervullen. Daarnaast krijgen de autoriteiten, be last met 't militair gezag, eenige bevoegd heden, welke zij behoeven om de landsver dediging zoo goed mogelijk te kunnen voor bereiden. Zoo zullen zij verordeningen kunnen vaststellen en bevelen kunnen ge ven om te beletten, dat te nieuwsgierige personen zich met de inrichting van de stel lingen op de hoogte stellen, zij zullen ge rechtigd zyn zoodanige personen uit dat gebied te verwijderen. Naar ons werd me degedeeld, gaat het in hoofdzaak hierom. Voor het gewone leven brengt on der de tegenwoordige omstandigheden het in Staat van Beleg verklaren vrijwel geen verschil. Het feit, dat gedurende den oorlog van 19141918 overeenkomstige bepalingen hebben gegolden, toont meer dan duidelijk aan, dat geen enkel bijzonder feit of aan leiding bij het afkondigen er van in bet spel was. Geen vreemde militairen in het in staat van beleg ver klaarde gebied. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht, overwegende, dat de aanwezigheid van militairen van vreemde nationaliteit in het in staat van beleg verklaarde gebied in dier voege voor de algemeene veiligheid gevaarlijk moet worden geacht, dat hun het verblijf aldaar in het algemeen behoort te worden ontzegd, terwijl daarnevens de toe gang tot en het verkeer binnen dat gebied in het belang van de algemeene veiligheid behoort te worden beperkt, heeft het ver blijf in dat gebied aan militairen van vreemde nationaliteit, al dan niet in uni form, ontzegt, voor zoover zij niet voorzien zyn van schriftelijke vergunning. Deze vergunning is echter niet noodig voor het reizen per spoor en het daar aan verbonden verblijf op de spoorwegsta tions. Aanvragen tot het verkrijgen van een vergunning als bovenbedoeld, moeten wor den gericht tot den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht en schriftelijk worden ingediend bij het hoofd van JSectie 3 van de afdeeling Landmacht van het Algemeen Hoofdkwartier. Ontruiming van kanalen in Noord-Brabant gelast. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft op grond van het Koninklijk Besluit van 1 Nov. 1939, waarbij een ge deelte van het grondgebied des Rijks in Staat van Beleg is verklaard, het wegvoe ren bevolen van de vaartuigen uit het Ju- lianakanaal, de Maas en het Maas-Waalka- r.aal, welker aanwezigheid naar zijn oor deel schadelijk kan zijn voor de belangen der landsverdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedra gen aan den inspecteur-generaal voor de scheepvaart. Met dezen maatregel wordt beoogd eeni ge opstoppingen van in genoemde water wegen liggende schepen op te heffen. De puzzle met onze kustplaatsen. Intusschen is nog niet bekend geworden, of de Staat van Beleg, die, gelijk medege deeld, ook geldt voor de kust van de Pro vincie Zuid-Holland, mede betrekking heeft op een gedeelte van het grondgebied der aan de kust grenzende gemeenten. Waarschijnlijk is dit niet het geval, aangezien géén der zee-plaatsen eeni ge aanschrijving in dien zin heeft ge kregen. Vermoedelijk wordt dus onder kust verstaan de zee, in zoovere deze ligt binnen de grenzen van ons Rijksge bied. Een kleine puzzle doet zich hierbij voor, of daarbij gerekend is met de hoogwater- of met de laagwaterlijn. Houden de militaire autoriteiten vast aan de laagwaterlijn, dan valt het strand erbuiten; in het tweede geval echter niet tenminste ten tijde van de eb! VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland HET AMERIKAANSCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN HEEFT EEN AMEN DEMENT TOT HANDHAVING VAN HET WAPENEMBARGO VERWORPEN. (2de blad). CHAMBERLAINS WEKELIJKSCH RAP PORT. (2de blad). WEINIG NIEUWS VAN HET WEST FRONT. (2de blad). Binnenland WAT BETEEKENT DE STAAT VAN BELEG. (1ste blad). EEN CHRISTUS-KOEPEL IN HET „GELDERSCHE LANDSCHAP". (1ste blad). DEBAT IN DE TWEEDE KAMER OVER NATURALISATIE EN OVER WERKVER- RU1MING. (Iste blad). VOORLOOPIGE MOBILISATIE VRIJSTELLINGEN. Zijn verlengd tot 1 Mei 1940. De regeeringspersdienst meldt: Ten einde tegemoet te komen aan en kele practische bezwaren, gebleken by de uitvoering van het mobilisatie-vrijstellings- besluit van 18 April 1939, zijn, in afwach ting van nadere voorzieningen, alle voor- loopige mobilisatie-vrijstellingen van be perkten tijdduur, welke een ingangsdatum flragen van vóór 27 October 1939, ook al zou deze tijdduur reeds verstreken zijn, ver lengd tot 1 Mei 1940, voor zoover de vry- steuingen verleend zijn aan gewone dienst plichtigen der landmacht, die behooren of geacht worden te behooren tot de lichtin gen 1924 tot en met 1938, aan die der zee macht die behooren of geacht worden te benooren tot de lichtingen 1925 tot en met 1938. Hieronder zijn uit den aard der zaak niet begrepen aie mobilisatievrijstellingen, weike op grond van militaire onmisbaar heid intuSicnen zijn ingetrokken of nog in getrokken zuiien woraen, dan wel door de desbetreliende instanties of bedrijven zelf intusschen reeds zijn opgegeven als geëin digd, omdat de reden, op grond waarvan de mooilisatie-vrijstehing werd verleend, niet langer meer bestond. Voor de gewone dienstplichtigen der overige lichtingen en voor de buitenge wone dienslplicmigen blijft de mobilisatie vrijstelling gelden, zooals deze aan ieder van hen afzonderlijk werd verleend. Overeenkomstig het bovenstaande zijn of worden de dienstplichtigen, die onder deze veriengingsregeiing vallen en inge volge den beperkten tijdduur hunner mo bilisatievrijstelling zich thans wederom in werkelijken dienst bevinden, onverwijld met klein verlof tot 1 Mei 1940 huiswaarts gezonden. HET A.S. INI ARIACONGRES TE MAASTRICHT. Prijsvraag voor een Marialied. De stichting „Het Graf van St. Servaas" te Maastrioht, door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, belast met de technische organisatie van het in Augustus 1940 te houden Maria-Congres en van de daarmee gepaard gaande niet- kerkelijke feestelijkheden, heeft besloten over te gaan tot het uitschrijven van de vol gende prijsvraag: Voor een Nederlandschen tekst van een joed, volksch Marialied, wel ke tekst naderhand door een dan aan te wijzen componist op muziek gezet zal wor den. Omtrent het aantal versregels van elk couplet is niets voorgeschreven. Evenmin omtrent het keervers of refrein. Doch het aantal coupletten mag niet meer dan drie bedragen. De bekroonde tekst wordt eigen dom van de stichting, die er een bedrag van 50.voor ter beschikking stelt. De niet bekroonde worden geretourneerd. De jury wordt gevormd door de H.H. Frans van Ol denburg Ermke, Henri Hermans, Alph. Tuinstra, Dr. Ch. Thewissen en L. Linssen. Pastoor. De inzendingen moeten onder mot to en zonder vermelding van naam en adres, in vijfvoud en in machineschrift vóór 8 December 1938 worden toegezonden aan den secr. der jury, L. Snackers, van Hasseltka de 7, Maastrioht. Wel moet worden toegevoegd een mot motto geteekende gesloten enveloppe, waar in briefje met herhaling van motto bene vens naam en adres van den inzender. Over de uitspraak, die tezijner tyd in de pers en aan de inzenders bekend gemaakt wordt, kan niet gecorrespondeerd worden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1