OMGEVING VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 CE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 H1LLEGOM MENEER. MAG IK MEERIJDEN? De Prins zei: neen! Men bericht ons het volgende: En kele militairen vatten post .bij de Twentsche Bank en wachtten op een gunstige gelegenheid, om met 'n auto mee te rijden. Door teekens gaven zij aanduiding van hun verlangen. Na eenige oogenblikken stopt een auto. doch wie beschrijft den schrik der mannen toen zich in den wagen be vonden Z. K. H. Prins Bernhard en andere autoriteiten en toen Z. K. H. de soldaten op het minder gepaste hunner handelwijze wees. Christen zijn. Spr. beantwoordde de vraag: „Wat was de vrouw vóór Christus?" Zij was niets anders dan een slavin, zooals spr. dui delijk aantoonde. Vervolgens beantwoardde Z.eerw. de vraag „Wal is de vrouw gewor den door Christus?" en bewees daarbij, dal door de leer van Christus de vrouw weder om de echte levensgezellin werd van den man. Een dankbaar applaus volgde op de ze leerzame rede. Na een vroolijk nummer tje op de piano door mej. Dankelman kwam het meisjestooneelclubje voor het voetlicht met „Willy's Radio", vroolijk spel in een bedrijf door Bep v. d. Braak, hetgeen met een dankbaar applaus werd bekroond, wat dan ook ten volle was verdiend! Het ver dere van den avond werd gevuld met en kele andere vermakelijkheden. Het was een welgeslaagde openingsavond. ding hunner kinderen. De opvoeding, zeide spreker, is in zeerste instantie de taak van de ouders, de vereenigingen hebben alleen een aanvullende taak. Applaus volgde na deze leerzame causerie. De heer P. P. van Denzen werd vervolgens aangewezen tot afgevaardigde naar den Centralen Raad. Hierna werd aange\angen met de wed strijd in jassen. Onder de aanwezigen wer den vervolgens 10 nummers van het Steun fonds uitgeloot. Bij de rondvraag bevestigde de heer Bakker de aandacht op het feit, dat de coöperatie veel meer brandstoffen toegewezen krijgt dan een kleinhandelaar. Dit lid verzocht den afgevaardigde naar den Centralen Raad deze kwéstie ter spra ke te brengen. Na de sluiting volgde de tweede partij van jaswedstrijd. Winnaars waren J. C. Aartman en B. Zandbergen Be sloten werd op het einde van het seizoen d« eindwinnaar f5.— te geven. De win naars van ieder vergadering krijgen als belooning een consumptie. Z1LK Staatspartij. Gisterenavond hield de afd. Zilk van de R.K. Staatspartij een alge- meene vergadering in het Parochiehuis on der voorzitterschap van den heer J. Rem merswaal. Na 't lezer, der notulen door "den secretaris, den heer v. d. Ploeg, werd het financieel verslag over het boekjaar 1938 uitgebracht, dat wegei.s ziekte van den pen ningmeester, den heer Th. va Gijlswijk, op de jaarvergadering moest vervallen. Uit dit verslag bleek dat de inkomsten hadden be dragen 134,20/4, de uitgaven 108 50., zoodat een batig saldo aanwezig was van 25.70%. Het volgend punt van den agenda bracht verkiezing van bestuursleden wegens af treden van de heeren J. Remmerswaal, voorzitter, H. M. van Haaster en L de Win ter. De heer H. Nederstigt stelde voor den voorzitter te kiezen uit 'n voltallig bestuur Dit voorstel werd aangenomen, terwijl deze verkiezing tevens naar een volger.de ver gadering werd verschoven Herkozen werd de heer L. de Wintti. Tot leden van de con trole-commissie werden voorts benoemd de heeren P. Bekkers en M. Vreeburg. Bij den rondvraag werden vragen gesteld, betrekking hebbend op de moeilijkheden, die voor de bewoners van de Zilk bestaan bij het halen der distributiebonnen van Noordwijkerhout. NOORDWIJK Waarom het huis niet meegenomen? Tydens afwezigheid der bewoners werd in een woonhuis aan den Heerenweg alhier ingebroken. Vermist werden vloerkleeden, loopers, crapeauds en andere meubilaire goederen. De politie heeft de zaak in on derzoek. Opzichter Alg. Begraafplaats. In de va cature van den heer K. Passchier, die den dienst met pensioen heeft verlaten, hebben B en W. tot opzichter van de algemeene begraafplaats alhier, benoemd, de heer C. Passchier, Oude Zeeweg 86, alhier. Personalia. B. en W. hebben in de va cature van mej. Noteboom, die onlangs naar N.O.-Indië is vertrokken, tot tijdelijk on derwijzeres aan de openbare lagere school, alhier, benoemd, mej. F. A. Schotema, te Leiden. RIJNSBURG Tuinbouw. Met een toenemenden aan voer konden de prijzen der grovere tuin bouwproducten zich zeer goed handhaven dezen week, ja er wa*, zelfs wat meer vraag te bespeuren en dientengevolge waren de prijzen ook iets, wat men noemt aan den stijven kant. Waspeer was in de goede kwa liteit vrij goed te plaatsen; dit mede door- da4 er eenige vraag voor export was. Was- peen werd gekocht voor 1.50—3 80 p. 100 Kg. Kroten 2.00 3.-, uiën 2.20—3.40, roode kool van 2.203 20. gele kool 1.90 2.90. groene kool f 2.90 tot 4.50 per 100 Kg. Andijvie 0.15 0.20 per kist. boeren kool 0.11—0 15. Bloemkool I van 9.50— 15.10, lie soort 3.40—8.30 per 100. Iets vlugger handel. VOORSCHOTEN K. J. M. V. De bijeenkomst van Woensdagavond werd verzorgd door onze moderator, door de behandeling van het ge zinsprogram, met als eerste punt „Onze verhouding tegenover onze Ouders". Wanneer men de huidige maatschappij wil verbeteren, aldus spr., moet men begin nen met het gezin te verbeteren, alle goe de en kwade invloeden komen uit het ge zin. het gezin is de kern waar alles van uit gaat, a!s de kern goed is, zal ook de omge ving verbeteren. Wij zijn degenen, die het gezin moeten verbeteren, vooral door onze verhouding tegenover onze Ouders eens te herzien; spreker haalde hier de slagzin van „De Bond zonder Naam" aan, „Verbeter di wereld, maar begin bij je zelf", welke ook in dit geval weer cpgaat. Hierna slui ting. Volgende week Woensdag is het Aller heiligen, daarom geen bijeenkomst. Groene Kruis. Gisteravond vergader de het „Groene Kruis", afdeeling Voor schoten, onder leiding van den voorzitter, den heer M. F. Berkhout, in het Gemeente huis. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede, dat de commissie voor zwakke kinderen zich als een zelfstandige cfueeling heeft gevestigd en dus in de toe komst haar werk zal verrichten buiten het Gioene Kruis om. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur omtrent net werkcomité inzake de bloedtransfusie dienst werd benoemd tot lid dier commis- .-ie de heer W Egg-nk De secretaris, de heer B. P. de Kousemaeker, bracht het jaarverrlag uit, waaruit bleek, dat het le dental in net afgeloopen jaar is vooruitge gaan met 39 leden en heden bedraagt 761. Voor rekening van het Groene Kruis wer den verpleegd in herstellingsoorden, sana toria enz. 6 patiënten voor tuberculose. Het aantal ligtenten der afd. bedraagt 6. bén kind is uitgezonden naar een herstel lingsoord voor lichamelijk gebrekkigen te Nijmegen. Bij het consultatiebureau waren 155 zuigelingen ingeschreven d. i. 78 pet. van de in 1938 geboren zuigelingen. Het aantal consulten bedroeg '137. Gemiddeld 17 kinderen bezochten door de medewer king van het Groene Kruis de scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Lei den. Het magazijn is in het afgcloopën jaar verplaatst naar het perceel 15 aan de Wijn- geardenlaan en heeft aldus een betere berg ruimte. In het afge'oopen jaar zijn 5 kin deren uitgezonden naar vacantiekolonies. Voor het houden van een Moedercursus zijn .i* vereischte voorbereidingen getroffen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de inkomsten van de onder- aldeelingen: I. Vervoerkosten B. L. O. hadden bedragen f 593.65 en de uitgaven een zelfde bedrag; II. consultatiebureau aan inkomsten en uitgaven f 196.95; III. tuberculosc-bostri'ding aan inkomsten en ui,oaven: 3510.51%. De totaal ontvangsten van het Groene Kruis hadden bedragen met het batig saldo van 1938 4745.09 en uitgaven f 4165.89, aldus een batig saldo pmot f 612.10. De begrooting voor 1910 werd vastgesteld rp. a->n '^komsten: 4428 en aan uitgaven op: 4428. Tot leden der kascommrsie voor 1940 werden benoemd de heeren A. J. Turion, C Bolle en G. A. Niersman en tot afge vaardigde naar de te houden algemeene vergadering van de Z.-H. afdeeling van het Groene Kruis de heer J. Braggaar. In de vacature-Morêt werd tot bestuurslid be noemd, de heer A. van der Meer De ver goeding voor de ge'eidster van de kinde ren, die de school voor B. L. O. te Leiden bezoeken werd vastgesteld op f 200.per jaar pn wpI met ingarg van of 1 Jan. 1040. Personalia. Tot volontair bij de poli- tit alhier is benoemd W. H. Samshuizen te 's-Gravenhage. Geboren: Johannes Bernardus. zoon van A. Terbrugge en van G. H. A. M. Zil- verentant Regina Johanna, dochter van A. Zuijderduin en van J. Bekker Irene Elize Cornelia, dochter van J. C. van der Wedden en van A. M. de Wolff Simon Nicolaas, zuon van S. C. Bunnik. en van A M. van jen Berg. Getrouwd: C. W. A. van der Krogt er J. C. Lubbe. Maria-liefde en Maria-trouw van onze voor ouders te volgen in ons persoonlijk leven en in het gezin. In de pauze werd een kop koffie geser veerd. Een verloting voor, het Babyfonds bracht 10.24 1/2 op. Op initiatief van mevrouw Baronesse van Wijnbergen werd besloten om van restjes wol thuis vakjes te breien van 10 c M. in het vierkant, liefst van lichte kleu ren. Die vakjes worden op de volgende ver gadering meegebracht en dan worden daar van kinderdekentjes voor behoeftige ge zinnen gemaakt. De geest, adv., kaplaan J. Schoots, wek te op tot het volgen van het triduum voor de Nieuwe Gemeenschap, te leiden door Rector Drost, op 16, 17 en 19 Nov. Op ver zoek van spr. zal het bestuur bezien de mo gelijkheid van het geven van een geldelijke bijdrage ten behoeve van het verstrekken van lectuur aan katholieke militairen. Ten slotte wekte spr. op tot medewerking aan het doel der Nieuwe Gemeenschap. Personalia. Het diploma van den Alg. Ned. Politiebond werd behaald door den heer A. van Bloois. Geboren: Christina, dochter van C. Stigter en C. van Wijk Wilhelmus Leo- nardus Maria, zoon van H. N. Knijnenburg en J. H. Dudart Anna Elizabeth Maria, dochter van G. J. C. Westgeest en A. E. van Krimpen Hendrikus Johannes Her- rr.anu?, zuon van H. J. v. d. Hulst en A. P. Overdevest Maria Louise Magdalena, dochter van J. N. Beuk en L. A. van der hulst Elisabeth Ida Maria, dochter van A J. Slats en J. M C. van Zon Gjjs- lertus Gerardus Johannes, zoon van P. H Noordover en M. Ruigrok van de Werve. Ondertrouwd: F. Zuiderduin en A. H M. Ooudshoorn H. J Krijger en Z. Hoek H. A. Steenhuis en J. Veersma. Getrouwd: L. H. Slotemaker en C. S-chuurkamp B. J. W. H. ten Bruggen- cate en R. var Duijsen M J. v. d. Krogt en G. P. Slats H Heidinga en E. v. dL Kooi A. J. v. d. Putte en J. Mesman J F. M. Rijk en C. D dink J. Oliehoek ei. J M. Klaverwijden N. C. Koot en H. E Kortekaas J. Segers en A. Vlieland A. J. Hoogeveen en G. H. de Haas A v. d. Hoek en W. van Straalen. Overleden Gerrit Pinster, 50 jaren, ot.gehuwd Willem Betist, 39 jaren, ge huwd met J. C. W. Kramer Johanna Remmerswaal, 81 jaren, weduwe van B. Snelderwaard Jacomina Scherft, 60 Ja ren, ongehuwd. Gevestigd: A. Aaldens, uit Etten. Wed. M. Andringa gsb. L. S. van Oppen- heim, uit Buitenland. L. J. Bakker, uit Den Haag. B. Bztten, uit Obarhausen. R C. de Eorst, uit Helmond. P. Bos- gra, uit Den Haag. M. J. Broekhuijsen, uit Den Haag. D. J. Broos en gezin, uit Warschau, Polen. J. Brouwer en vr., uit Soest. W. Bruce, uit Soest. M. la Bru- jeere, uit Oostkapelle. H. P. M. en V. M. M. Cloppenburg, uit Hamburg. G. van Dam, uit Alphen aan den Rijn. A. N. Da- men, uit Wehl, N. J. Douwes Dekker, geb. den Boer, uit Pasoeroean. A. M. T. van den Driesschen, uit Maastricht J. T. van Eeden, uit Warmond. M. P. van Eeden, uit Noordwijk. D. v. d. Eist, uit Zoetermeer. T. C. M. Buijs, uit Breda. J. J. van der Eijk, uit Soerabaya. -- A. Ent, uit Leiderdorp. A. E. van Eijk, uit Zürich (zw.lnd.). A. H. G. Fokker, uit Zürich (Zwlnd.), C. H. Green geb. Da gevos, uit Engeland E. J. H. Helder, uit Hamburg. E. A. M. van den Heuvel, uit Delft. N. H. Jansen, uit Den Bosch. M. J. Jansen, uit Renkum. J. T Kersten, uit Huissen G1 d.C. A. Kieboom, uit Oosterhout J. N. Kleefstra, uit Amers foort. M. Koetje, uit Haren. J. Kolff, uit Haarlem. C. Kortekaas, uit Voorhout. F. Kranzl, uit Den Haag. J. H. Halkes geb Kreuzer, uit Soest. L. J. Lantwaard, uit Purmerend. S. A. Lassok, uit Den Haag. H. Levy, uit Apeldoorn. J. Lord en gezin, uit Amerika. H. A. van Manen, uit Apeldoorn. A. M. Mees, en gezin, uit Haren. R. L. A. Muller, uit Oeg6tgeest. - F. W Nanning en gezin, uit Den Haag. I. C. L. v. Ommeren geb. Monnet, uit Pa rijs. J. M. Nanning, uit Den Haag. Noertiamah, uit Pasoeroean. A P. J. No te bos, uit Den Haag. P. Nyp, uit Den Haag. J. van Oldenborg, landsadvocaat, uit Den Haag. J. G. van Oostrum, uit Amsterdam. M. G. den Ouden, uit Rot terdam. H. P. Pommé, uit Heerlen. A. E. Parqui geb. Batelaan, uit Bodegraven. O. J. Poling, uit Swansea, Engeland. J. J. A. Polman, uit Budapest. P. Poot, uit Vlaardinger-Ambacht. H. F. Prioleu, uit Amerika. A. Petermeijer, uit Leiderdorp. T. C. Roosenburg, uit Den Haag. R. R. M. Rosen Jacobson, uit Delft. C. A. H. Sack, uit Cleef, (Did.). B. P. Schot, uit Karlsruhe. H. J. Schottert, uit Dalen. J. A. Scherffer, uit Baarn. B. W. L. A, Schreinemakers, uit Roermond. J. A. Sei- fert uit Mistek. G. C. Sengers, uit Woer den. N. Sikikawa, uit Japan. H. Smit, uit Hasselt. B. Soekidjah, uit Ned. Indië. H W. v. d. Steeg, uit Alphen aan den Rijn A. J. van Steenbergen, uit Leiden. E. W. Sterenborg, uit Hengelo. J. C. Stof fels, uit Nijmegen. Wed. M. W. Tadema geb. Gasau, uit Rotterdam. I. C. Telders, uit Sosrabaja. C. Teljeur, uit Katwijk. Jhr. H. L. Krayenhoff, uit Soerabaja. Toeginah, uit Den Haag. J. P.Tresling uit Haren. A. C. de Vent, uit Vught. G. J. Vente. uit Hove, Gr. Brittanië. T. Ver zaal, uit Woubrugge. A A. A. Vercruysse, uit Nijmegen. W. Voors, uit Berlijn. D. K. Vooijs, uit Katwijk. F. Winckel, uit Nieuwer-Amstel. N. v. Wijk, uil Gouda. W. E. v. <L Wijngaard, uit Italië W. J. Zurendonk, uit Voorburg. W. Zijlstra, uit Apeldoorn. G. J. IJssel, uit Weenen. - A. M. Zomer, uit Houten. W. G. van Zwet, uit Rheden. Schaakclub „Hillegom" Dinsdag wer den in het clublokaal van café „Zomerzorg" aan de Wethiöuder Balverskade de compe titie-wedstrijden voortgezet. De uitslagen waren: Groep I: R. J. HeirmanLieverse 01; L. C M. KoekenG. Mooyekind 01; J BalmG. B. Kroon, afgebroken; F. Nijs- senE. Th. La Feber 01. Groep II: J. Staats-J. Moorman 10; C. v. d. ValkM. v. d. Poll 10, A. SchrqursG. Forrer 10. Th. WarmerdamA. Heirman 10. Op de zen avond gaf zich een nieuw lid op. Mede gedeeld werd, dat de secr. gekozen was als bestuurslid van het district Haarlem van het Dioc. R.K. Schaak verband. Uit de omlig gende gemeenten gaf zich nog geei. lid op. Toch is het voor de vele Kath. schakers uit Hillegom en omstreken aan te raden, eens op 'n clubavond een kijkje te nemen. In lichtingen over 't lidmaatschap worden ook gaarne verstrekt door den secretaris E. Th. La Feber, v. Meerbeekstraat 6. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwoverzicht. Het overzicht van deze periode kan in een iets optimistischer» toon geschreven worden dan men dit de laatste weken ge woon was te doen, ook al zijn er wel eens al te groote schommelingen in den prijs van bepaalde producten en zijn er nog an dere redenen aanwezig om voor een slech ten afloop te vreezen De tuinbouw is voor zoo'n groot deel afhankelijk van het weer en als men dan ziet wat een ontzaggelijke hoeveelheid bloemkool er nu nog te veld staat, nu iederen dag de kans grooter wordt, dat de nachtvorsten aan heel veel een einde kunnen maken, dan ligt het voor de hand, dat de tuinders toch eigenlijk wel een beetje ander weer willen, wat zachter, dat de groei van dit product wat bevor dert, ook al wordt de kans dan grooter, dat de mooie prijs van den laatsten tijd zich niet zal kunnen handhaven. De teelt van bloemkool met prijzen van 9 50 tot ƒ15.40 voor de eerste soort en ƒ2.60 tot 7.60 voor de tweede soort, is heusch niet slecht. Jammer maar, dat zoo weinig tuin ders op een goed gewas kunnen bogen. Zelfs de late bloemkool, waarvan gerfoopt werd, dat ze zooveel beter zou zijn dan de vroege, valt nog schrikbarend tegen. De prijzen van sluitkcol zijn zeer stabiel en zijn steeds op hetzelfde niveau van vorig jaar in dezen tijd. Roode kool noteerde van ƒ2 10 tot ƒ3.10 per 100 K.G.. Gele kool ging van ƒ2.10 tot ƒ2.70 per 100 K.G. Ook in de prijs van Kroten komt den laat sten tijd geen of zeer weinig wijziging, van 0.40 tot 0 60 per kist van 20 K.G. De Uienprijs is vrij vast; van f 2.40 tot 3.50 per 100 K.G. wordt betaald. De oogst is over het algemeen goed. In tegenstelling met vcrig jaar zijn er thans zoo goed als geen boonen meer aan te voeren. De an dijvie is best van kwaliteit. Een paar maal beeft ze de nachtvorsten al doorstaan. De prijs was van 0.75 tot f 1.25 per 100 stuks. Ook de boerenkool is best in het gewas en de prijs niet onaardig, van ƒ0.15 tot ƒ0.19 per kist. Groene kool bleef, als voorheen, ook thans goed gevraagd. In peen was er de laatste dagen heel wat handel. Voor België werd heel wat afge nomen. Deze peen behoefde niet gewas- schen te worden, hetgeen heel wat arbeid uitspaarde. De prijs was hiervoor van ƒ2.— tot ƒ2.10 per 100 K.G. Een meevaller was, dat ook de doorgedraaide pen, die tot heden steeds gewasschen werd aangevoerd, ongewasschen dezelfde prijs gold als ze doordraaide. Hierdoor was het mogelijk, dat men in korten tijd een flink kwantum kon aanvoeren die, als ze doordraaide, toch ƒ0.30 per kist van 20 K.G. opbracht. Een groot kwantum van deze peen werd dan voor distributie afgenomen. De betere kwaliteit waspeen ging naar kwaliteit voor ƒ0.40 tot ƒ0.50 per kist, terwijl de late waspeen, waarvan ook al heel wat werd aangevoerd, varieerde van f 0.50 tot f 0.75 per kist. Bospeen had deze week even meer belangstelling, dan voorheen. Mooie bospeen kon een redelijke prijs opbrengen. De noteering was van 4.20 tot f 6.30 per 100 bos. LISSE Vrouwenbond. De afd. R.K. Vrouwen- bond hield gisteravond op de bovenzaal van „De Witte Zwaan" een vergadering ter opening van het winterseizoen. Daar de zaal geen ruimte biedt voor alle leden was er gisteravond toegang voor die leden, wier naam aanvangt met de letters A tot en met R. De presidente, mevr. Vreeburg-Heems kerk sprak de hoop uit, dat deze avond bjj allen de bekommernissen van dezen tijd eenigszins zou wegnemen. Het woord is hierna aan den Pastoor der St. Agathapa- rochie, die een korte lezing hield over het onderwerp: „Christus en de Vrouw". Rond om ons, aldus spreker, davert het oorlogs rumoer. Is dit omdat er geen christenen zijn? Neen, doch om dat wij niet genoeg Geboren: Catnarina Maria d. van W. Zuiderduin en P. J. Roerade. Willem z. van A. L. en M. G. Turnhout. Jahannes Casper z. van J. C. van Voorst en M. Reyerkerk. Jacobus z: van C. Paauw en P. van Oort. Ingetje Laurina d. van C. Quartel en N. Wildeman. Ondertrouwd: Hendrik Boon 21 j. te Haarlem en Wiepke Niesing 17 j. Ja cob van Blitteiswijk 29 j. te Haarlemmer meer met Arendje van der Stel 31 j. te Lisse. Jeroen Johannes Jacobus van Noort 23 j. en Catharina Christina Hoge- doorn 19 j. Gevestigd: A. A. Kortekaas uit Voor hout. A. van Maanen uit Leiden. J. Th van Veen en gezin uit den Ham. N. M Zeilmaker uit loeiden. A. Koridon en echtg. uit Haarlemmermeer. W. C. Lan- geveld uit Noordwijk -- H. P. van der Put ten uit Noordwijkerhout. C. A. de Groot, uit Sassen neim. G. E. M. Vane man uit Haarlemmermeer. C. van Leeu wen uit Haarlemmermeer. E. J. van Rijn geb. van Reisen uit Sassenheim. B M. Koomen .it Leiden. Th. J. van Beek uit Duitschiand. F. Nieuwenhuis uil Utrecht. C. W. Schreurs uit Haar lemmermeer. A. Copier geb. Clarisse uit Vlissingen. A. A. de Lange uit Egmond- Binnen. Vertrokken: J. H. Schenk naar Voorhout. M. Dudshoorn naar Den Haag. M. Teng naar Duitschiand. H. Dekker naar Bloemendaal. G. Volkersz, naar Den Helder. J. H. de Lange naar Alk maar. G. van der Pool naar Haarlèm- A. Bol naar Hillegom. C. C. Wasse naar naar 's-Gravenhage. J. van den Berg naar Haarlem. Wed. C. van Klave renKrösschell, naar Sassenheim. G. J. van Velzen naar 's-Gravenhage. NOORDWIJKERHOUT Ouderavond St. Josephsgezellen. In de gioote zaal van café „De Zwaan", alhier had Donderdagavond een bijeenkomst plaats van de St. Josephsgezellen met hun ouders en genoodigdtn. Bij het binnenko men van de zaal werden de bezoekers ver welkomd met vroolijke wijsjes van de mondharmonicaclub van de Kruisvaart. On- deT de aanwezigen merkten we o.m. op pas toor Maas met zijn beide kapelaans en pa ter Hugens van het Retraitenhuis. De bij eenkomst werd op de gebruikelijke wijze met gebed geopend, waarna pastoor Maas het woord nam. Deze begon met te zeg gen, dat het velen niet bekend zal zijn, dat hij eigenlijk de praeses van de gezel len is; hiertoe is hij door den Bisschop aan gewezen. Kapelaan van Egmond, aldus de Pastoor, heb ik indertijd aangewezen om de leiding te nemen. Hij bracht kapelaan van Egmond dank voor het goede werk, dat hij voor de St. Josephsgezellen heeft gedaan. De vereeniging bestaat pas een jaar en ka pelaan van Egmond heeft er met hart en ziel voor gewerkt. Het resultaat is dat er reeds meer dan 40 leden zijn. Kapeiaan van Egmond is altijd zeer tevreden over de leden geweest, vervolgde spreker. Thans heb ik als leider aangewezen kapelaan Ro zenstraten, ik hoop, dat de nieuwe kape laan met dezelfde ijver zal werken als de vorige en dat Gods zegen op zijn arbeid moge rusten. Applaus! Kapelaan Rozen straten dankte den pastoor voor zijn woor den en zeide, dat zijn voorganger voor treffelijk werk heeft verricht. Hij sprak de hoop uit dit eveneens te kunnen doen. Ik wil een vader zijn; vervolgde spreker en een priestervriend tegelijk. In dezen tijd voor al hebben de jongens veel leiding noodig. Hierna verricht de kapelaan de wijding en intronisatie van het H Hartbeeld voor het Kolpingsgezien, waarna hij de jongens toe sprak. We moeten leven, eindigde kapelaan Ro zenstraten, zooals het H. Hart het wenscht; het voornaamste is, dat de gehoorzaam heid en de liefde b-joefend 'worden. Ver volgens werden 10 nieuwe leden geïnstal leerd. De jongens legden de beloften af en bezegelden die met den handslag. Opge voerd werd hierna een tooneelstuk „De Verdun-jongens". Het stuk werd mooi ge speeld. Hanze. In café „Het Wapen van Noordwijkerhout" vergaderde Donderdag avond de Hanze ter opening van het win terseizoen. In tegenstelling tot anders was de vergadering druk bezocht. Het aange kondigde prijsjassen zal ook wel oorzaak van het drukke bezoek geweest zijn. Na de opening werden de ingekomen stukken be handeld. Hierbij was een schrijven van een bestuurslid van den Stillen Omgang, waar in aangeboden v/erd een lezing met licht beelden te komen houden. Dit aanbod zal in beraad gehouden worden. De geestelijk aaviseur hield hierna een lezing over de opvoeding van de jeugd, waarin hij de aandacht vestigde op het feit, dat velen denken dat de tegenwoordige jeugd in de voor haar aangewezen organisa tie veilig is. Deze meening is verkeerd, al dus spr. en vaak de oorzaak dat de ouders te weinig aandacht besteden aan de opvoe SASSENHEIM Vereen, van Huiseigenaren. Op 1 No vember zal het 25 jaar geleden zijn, dat alhier werd opgerich' de vereeniging van Huiseigenaren „Sassenheim en Onvtreken" Zi; werd opgericht, onder den drang der omstandigheden van de mobilisatie van 1914. en het is wel tragisch, da» haar 25- jarig bestaan herdacht zal worden onder deze'fde omstandigheden. Dat echter de noodzakelijkheid van het bestaan van een dergelijke vereeniging goed was gezien, wordt wel bewezen door de groei en bloei ervan, als men ziet, dat zij zich heeft uitgebreid over de gemeen ten Sassenheim, Lisse Warmond, Voorhout, Noordwijkerhout en Noordwijk en een le dental heeft van 150 met 1500 aangesloten huizen. Gevestigd: L. M. Ballast van Zwee- loo J. G. Kuiper van Groningen J. W Bergman van Lisse A. van dei Wal van Groningen J. F. Arnoldi van Gro ningen G. M. C. Schrama-Bohrt van Leiden H. Smit van Goningen N. van Egmond van Rotterdam J. H. Hui zing van Groningen Ch. Draaisma van Groningen. Vertrokken: B. H. Kersten naar Leiden P. P. Berkhout naar Noordwijk S. Zuilhoff naar Delft C. Remmers- waal naar Alkemade E. J. M. van Rei sen naar Lisse W Nauta naar Hille gom J. G. M. Oostermeijer naar Hen gelo M. A. van Dorp naar Leiden J. H. van der Horst naar Voorhout - J P. Möllers naar Rijnzaterwoude H. J. Wol vers naar 's-Gravenhage J. F. van der Voorn naar Lisse. WASSENAAR Vrouwenbond. Gisteravond vergader de in het R.-K. Vereenigingsgebouw de R. K. Vrouwenbond onder leiding van de voorzitster, mej. E. Fein, die allen verwel komt. bijzonder mevrouw Baronesse van Wijnbergen, wier toetreding als lid zeer op prijs wordt gesteld. Opgewekt werd tot het bijwonen van een serie van 3 kooklessen a 10 cent slechts per les, te geven in de R.-K. Huishoudschool aan de Kerkstraat. Kapelaan A. Schaaper, uit Scheveningen, sprak dan over het onderwerp: „Maria- liefde in vroeger eeuwen, een voorbeeld voor deze eeuw". Spr. wijdde eerst aandacht aan Maria- heiligdommen in het algemeen, die haar ontstaan óntleenen aan verhooging op Ma ria's voorspraak, aan verschijning van Maria, of aan een bijzondere gebeurtenis met een Mariabeeld. Uitdrukkelijk deed spr. uitkomen, dat het voorwerp van ver eering de Moeder Gods zelf is; niet in het beeld zelf zit wonderkracht. Nadat spr. di verse heiligdommen de revue had laten pas- seeren, wijdde hij aandacht aan vroegere heiligdommen, in eigen omgeving, o.a. te 's-Gravesande en O. L. Vrouw van Eik er Duinen te 's-Gravenhage, van welke beide Maria.-oorden spr. de geschiedenis verhaalde. Spr. vroeg ook nog aandacht voor de vereering van O. L. Vrouw van den Solder, wier beeltenis (een schilderij) na vele jaren is teruggevonden in België. Me de door bemoeiing van den R.-K. Vrouwen bond te Middelburg bevindt de beeltenis zien tnans in de katholieke kerk aldaar. Spr. besloot met een opwekking om de

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9