DE BEGROOTINGS-ZITTING DER TWEEDE KAMER. Drie mannen en hun noodlot HBH mmmmgam Aan de Amsterdamsche schoo'hootoen zijn van gemeemewege identiteitsplaatjes toegezonden, we'ke aan de leerlingen zullen worden uitgedeeld, wanneer bij openbare kenmsgevmq wordt bekend gemaakt, dat luchtgevaar aanwezig geacht moet worden Aan de Fransch-Dudsche grens - So daten der Fransche geme-troepen ondermijnen een der wegen, welke een schakel vormt in de verbinding tusschen beide landen Een overzicht van de ministerstafel tijdens de zitting der Tweede Kamer, waarin Donderdag een aanvang met de behandeling der begroot'ng 1940 werd gemaakt Ter gelegenheid van het 125 jarig bestaan van het wapen der Koninklijke Marechaussée had Dondeidag te den Haag een ontvangst plaats waarbij jhr. W, C M de Jonghe van Ellemeet namens H M de Koningin ge'uk- wenschen kwam aanbieden Traditiegetrouw werd Donderdag te Naarden de laarlijksche markt van paarden, run deren, schapen en varkens gehouden Na de ramp van de tngeische duikboot .Thetis" - De arbeiders tijdens het bergingswerk op het wrak ter hoogte van Anglesey De .Ba'oeran op terugreis naar ons land. nam bij Kaap de Goede Hoop van de passeerende .Dempo" de paravanen, die a's voorzorg tegen mijnen gevaar worden gebruikt, over De instrumen'en worden aan boord van de .Ba'oeran uitgezet FEUILLETON door A J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 18) O' Malley had aan de vlek groene inkt eerst ternauwernood aandacht geschonken, daar hij deze, zooals volkomen begrijpe lijk was, toegeschreven had aan onacht zaamheid van den schrijver. Doch toen hy den brief voor de tweede maal had gele zen, sloeg hy de bladzijde om, om te zien of er aan de binnenzijde nog iets stond. En daarbij deed nij een curieuze ontdekking. De drie overige pagina's waren geneel blanco. Maar het licht uit het venster viel er schuin op. En op de derde pagina die di rect onder de keerzijde van de eerste had gelegen, bespeurde O' Malley een onregel matige, en zwakke indeuking. Een nauw keuriger waarneming toonde hem, dat deze indruk correspondeerde met de groene inkt vlek op de voorste bladzijde. De conclusie lag voor de hand. De groe ne vlek was geen toevalligheid, maar had een speciale beteekenis. Ze was geen pro duct van een slordig gehanteerde pen, maar aangebracht met een metalen stem pel met zooveel kracht, dat de indruk op de derde pagina zichtbaar was. Hy hield den brief tegen het licht, het dubbele blad opengevouwen. Maar er was niets anders te zien dan het watermerk van deD fabrikant, dat O' Malley herkende als een soort linnen schrijfpapier, dat in eiken boekhandel te koop is. Malley moest zichzelf bekennen, dat hij uit den brief weinig kon ontdekken, dat de geweldige belanstelling van zooveel ver schillende personen rechtvaardigde. Doch de groene vlek hield zyn aandacht gevan gen. Dat iemand de moeite had genomen een dergelijke obscure onderieekening uit te denken en aan te brengen, verhoogde het gewicht van de schriftuur aanmerkelijk in zijn *oogen. En vast stond, dat de mede- deelingen die zij bevatte door een heele reeks van menschen van het grootste be lang werd geacht. Plotseling flitste hem de gedachte aan een bericht in code door den geest. Hij be studeerde den inhoud opnieuw, trachtend een samenhangende beteekenis te krijgen door telkens een of twee woorden te laten verspringen. Ook probeeide hy net met het onderling var. plaats te laten verwisse len van letters en het vervangen van be paalde letters in den tekst door anderen van het alfabet, doch een sleutel vond hij niet. En ten slotte kwam hij aarzelend tot de slotsom, dal de briei er op stuk van za ken toch té begrijpelijk uitzag, al kon hy er dan niet veel van maken, - .1 een bood schap in cijferschrift te zijn. Maar als hy er geen wijs uit werd, mis schien een expert wèl. Hij ging terug naar de tafel, en copieerde den brief met weg lating van Barrets naam. Hij getroostte z.ohzelf de inspanning om met behulp van een stuk kalkeerpinpier althans de om trekken van de groene vlek te reproducee- ren Toen vouwde hy het origineel dicht en stopte het in een binnenzak. De copie. met een reproductie van de vlek, werd opgeborgen in de schuilplaats onder de la; den hoek van het papier plakte hy weer vast. En nadat hij de la in de tafel had geschoven, verliet hij zijn ka mers, waai van hy de deuren achter zich sloot. Het was bijna vijf uur en hoog tyd, dat hij den origineelen brief aan Barrett ging terugbrengen. O' Malley beloofde zichzelf een interessant onderhoud.... Toen hij de voordeur uitkwam, bleek het onweer voorbij en ook de regen had op gehouden. Hij was op zyn hoede. Het leek niet waarschijnlijk, na de pogingen van gisteravond, dat men hem den brief onge hinderd aan Barrett zou laten overhandi gen. Even dacht hij er over een taxi te ne men; er kwam een humoristisch-bedenke- lijke trek op zyn gezicht en hij besloot met de bus te gaan. Zijn jongste ervaringen met een taxi waren niet bepaald een aan beveling zyn keel deed nog altijd pijn van het avontuur in die andere huur auto! Hij wandelde naar Fifth Avenu, voort durend om zich een kijkend en een waak zaam oog houdende op de mannen die hem passeerden. Maar er deed zich niet het geringste incident voor; hij stapte in een bus waarvan de route naar het Zuiden voer de, en liet zich met een gevoel van onuit sprekelijke verlichting op zyn goed-vee- rende gemakkelijke zitplaats neer. De straat waar het gebouw lag waar Barretts kantoor was gevestigd trouwens het gebouw zelf ook zouden op dit uur stampvol menschen zyn. Een poging om hem den brief afhandig te maken was in die omgeving wel zeer onwaarschijnlijk. Hij stapte in de bus op den hoek waar aan hy zulke versche en sensationeele her inneringen had, en richtte zyn schreden naar het kantoorgebouw waaruit hij den vorigen avond het meisje te voorschijn had zien komen. Het lag aan de Noordzijde van de straat; dus hy moest deze, die éénrich tingsverkeer naar het Westen had, overste ken. Toen het verkeerslicht op de Avenue op wit stond, maakte O' Malley zich op om den Qvertocht te beginnen, mei een enke len blik naar rechts en achter zich. Een taxi echter, geparkeerd by Fifth Avenue, met den voorkant naar het Wes ten, had zich langzaam in beweging gezet, toen O' Malléy zich de straat op begaf. En op het moment dat hij het trottoir verliet gaf de chauffeur gas en het voertuig schoot met snelle rukken naar voren. O' Malley, dwars, dus in Noordelijke richting overstekend, hoorde de taxi achter zich aan komen, toen hij drie kwart van aen rijweg gepasseerd was. Hy keek om. Toen nam hij een vervaarlijsen sprong, die hem achter een stilstaande limousine deed belanden, juist op tijd om niet met fatale zekerheid overreden te worden Ziedend van woede draaide O' Malley zich bliksemsnel om. om den chauffeur uit den grond van zyn hart den mantel uit te vegen, maar in hetzelfde haast-ondeel- bare moment dat hy zich omkeerde, was de man achter het stuur iets naar links uitgeweken en had abrupt en uit alle macht geremd. Het plaveisel was nog glibberig van den regen van straks, en het gevolg van de manoeuvre was, dat de achterwielen van de taxi met een schok slipten, recht op O'Malley af. Een knarsende bons, en de zijkant van de huurauto botste tegen de achterzijde van de stilstaande limousine. HOOFDSTUK VTIL Ward Barrett. Het was O' Malley's redding, dat hy zich pijlsnel omgedraaid had. Voortdurend op zyn hoede, als hy was geweest, was hem nu een onderdeel van een seconde geiaten voor de botsing plaats had. In dit mini male tijdsbestek, deed oen wilde sprong achterwaarts hem op het trottoir belanden, .juist op het moment dat de taxi de andere auto raakte. Op de ontstelde voorbijgan gers maakte het den indruk alsof hy tus schen de twee botsende voertuigen was weggeperst, zóó op net kantje af was zyn ontsnapping aan het gevaar om vermor zeld of in ieder geval zwaar gekwetst te worden. De poging daartoe was onmiskenbaar. Er was voor den chauffeur niet de minste re den om zoo te stoppen, nadat O' Malley op zij gesprongen was. Zijn eerste opwelling was zich op den kerel te werpen. Maar hij had geen idee met hoeveel tegenstan ders hy te doen had. Alles wees er op, dat hy verwacht was en het volgende oogen- blik overwon zyn gezond verstand zijn woede. Zonder zich zelfs op te houden om een touzen ouden heer, tegen wien hij was opgevlogen, antwoord te geven, zette hy haastig en met trillende beenen zyn wan deling naar het kantoorgebouw voort. De omstanders staarden hem na, maar hij was al verdwenen eer zij tyd hadden om zich precies te realiseeren wat er voorgevallen was. En ook de taxi-chauffeur had zyn wagen weer midden op den ryweg ge bracht en het stuur gewend in de rich ting van Sitxh Avenue, eer iemand er aan dacht hem tegen te houden. Zyn rechter- treeplank was bezaaid met glassplinters van de gebroken achterruit van de onfor tuinlijke limousine. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12