gemengde berichte^ KERKNIEUWS RECHTZAKEN BIOSCOPEN TE LEIDEN Myra. hel ellje en de booze kabouter Zwarfvoet VRTm*n 27 OCTOBER 1939 CE LE'DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 KIND DOODGEREDEN. Gistermiddag is het zevenjarig zoontje van de familie Erks te Anna Pau.owna naby de kleine sluizen by het spelen onder een met yzererts geiaden vrachtauto ge raakt Het kind was op slag dood. VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN EN OP SLAG GEDOOD. Gisteravond is de 38-jarige landbouwer C. van Mil te Maasland van een stalzolder gevalien en gedood. Om zes uur was de man niet aan tafel verschenen. Zyn vrouw dacht aanvankelijk, dat hij nog op het land werkte, doch toen hij om half negen niet thuis was, ging men hem koenen, net bleek, dat hij door een luik van den stalzolder was gevallen. Het slachtoffer was vader van vyf kin deren. KINDEREN UIT BRANDEND HUIS GERED. Gistermiddag ontdekten buren, dat brand was uitgebroken op de eerste etage van perceel Orteliusstraat 277 te Amsterdam. De buren verbraken de etagedeur omdat zy meenden, oai er nog kinderen in de woning waren, terwyl de moeder even was uitgegaan. Inderdaad vond men er twee kinderen, resp. 4 en 2 jaar oud, die onmiddellijk in veiligheid werden ge bracht. De brandweer bluschte het vuur, doch de voorkamer is verwoest. DE „JOHAN DE WITT" IN AMSTERDAM TERUG. Dader van koffermoord van boord gehaald. In den afgeloopen nacht te half vier maakte aan de Javakade te Amsterdam het stoomschip „Johan de Witt" van de maatschappij Nederland vast, dat Donder dagavond te elf uur te IJmuiden was aan gekomen. Zooals men zich herinnert, heeft de „Jo han de Witt" evenals de „Jan Pieterszoon Coen" van genoemde maatschappij de pas sagiers voor het motormailschip .„Marnix van St. Aldegonde" naar Lissabon ge bracht. Nu de drie groote mailschepen van de Nederland de „Marnix van St. Alde gonde" de „Johan van Oldenbarneveldt" en de „Oranje" komende uit Indië niet wide* varen dan Lissabon, aangezien de scheepvaart in net Kanaal en de Noordzee door den oorlogstoestand met zooveel moeilijkheden gepaard gaat. De „Jan Pieterszoon Coen" brengt de passagiers, die met de ..Marnix van St. Aldegonde' uit Indië in Europa zijn aange komen van Lissabon naar Amsterdam, waar het schip heden verwacht wordt. De „Johan de Witt" is echter zonder la ding en zonder passagiers teruggekomen. De gezagvoerder, kapitein van der Laan vertelde, dat hij een zeer gunstige reis heeft gehad aangezien he* schip leeg was heeft men geen moeilijkheden gehad met de Engelsche controle op contrabande en in de Downs heeft de „Johan de Witt" dan ook slechts een oponthoud van één uur gehad. Slechts één passagier had het schip aan boord en voor dezen passagier waren zeer bijzondere maatregelen getroffen, wat reeds vóór de aankomst op de Javakade bleek. Hier waren n.l. aanwezig de Amster- damsche commissaris van politie, de heer G. H. Jutte, eenige rechercheurs en een paar politie-agenten. terwijl er in de scha duw van een der loodsen op de kade een celwagen van de Amsterdamsche politie stond te wachten. De eenige passagier, die de „Johan de Witt" van de „Marnix van St. Aldegonde" heeft overgenomen, is namelijk de hof meester K.t die als steward werkzaam was op een der schepen van de Nederland, doch kort na aankomst van zijn seh'o in Indië, eeniee maanden geleden, werd ge arresteerd als verdacht van moord op zijn vrouw, die op afschuweliike wijze om het leven is gekomen. Men herinnert zich het geval, dat niet alleen in de hoofdstad, maar ook elders in het land zulk een groote sens a tip veroor zaakte. Het lijk van de vermoorde vrouw, die te Amsterdam in de Pijnackprst»aaf wtonde. werd afschiwiik vermink: in een koffer nabij Barneveld, op de Veluwe gevonden. Nadat de „Johan de Witt" had vastge maakt begaven de politie-autoriteiten zich aan boord om bij den kapitein de noodige formaliteiten te vervullen. Hierna begaven zij zich naar de vierdp klasse in he». voor onder waar de verdacoft K. in ren der cellen was opgesloten onder bewaking van den hoofdagent van. oo-it'-e le klasse Roos»5 uit Toengaran, die de reis van Semarang af heeft meegemaakt. De arrestant werd hier door de Amster damsche politie-autoritPiten overgenomen en van boord gehaa'd. Hij was nog gekleed in een wit tropenpak, aangezien zijn Euro- peesche earderobe in beslag is genomen. Met den gereedstaanden celwagen is hij overgebracht naar het hoofdbureau van po'itie, waar hij hedenmorgen door den officier van '-ustitie voor de eerste maal verhoord werd VERDUISTERING VAN MILITAIRE GELDEN. Een reserve-kapitein gearresteerd. Reeds geruimen tijd bestond bij de mili taire autoriteiten het vermoeden, dat op een compagniesbureau te Oss malversaties werden gepleegd. Na een uitgebreid on derzoek kwam vast fe staan, dat de 47-ja- rigc reserve-kapitein T L zich aan onre- ge.matigheden heeft scuiJJig cemaakt. L die compagniescommandant te Oss was, is onmiddellijk uit zyn functie ontheven en naar 's-Hertogenbosch gebracht, waar hy na verhoor is opgesloten. Aangezien het onderzoek nog in vollen gang is. konden de militaire autoriteiten geen verdere me- dedeelingen doen. Te Oss, waar de arres tatie groot opzien heeft gewekt, wordt be weerd, dat men hier te doen heeft met een omvangrijke verduisteringszaak. Beha ve aan verduistering van geld, dat aan het Rijk toebehoorde, zou verdachte zich heb ben schuldig gemaakt aan het incasseeren van steekpenningen bij leveringen voor Defensie. Men meent te weten dat de zaak niet alleen tot militairen beperkt zal bly- ven. VOOR DE ZOOVEELSTE MAAL: GEEN LIEFDE, MAAR GELD Er zjjn vrouwen die het nooit begrijpen er van de ervaringen van hun zusters niets leeren. Nu is ei weer een 35-jarige vrouw te Amsterdam, die een 40-jarig koopman geloofde toen hij hear van zijn liefde sprak. Intusschen poogue hij op de gebruikelijke wijze geld van de vrouw los te krijgen. Hij leende en gaf niets terug. Ook geen liefde. Een juweelen ring, dien hij de vrouw af handig maakte mét een praatje, dat hij er een brillant voor haar zou laten inzetten, zag zij evenmin terug. De teleurgestelde vrouw eindigde de historie van een liefde als alle bedrogen vrouwen: met aangifte bij de politie. Thans zit de man In het bureau Overtoom opgesloten. OP HEETERDAAD BETRAPT Gisterochtend te kwart over zes zag een wachtman op de terreinen van de Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam, aan den overkant van het IJ twee mannen, die zich daar op verdachte wijze ophielden. Hij waarschuwde de politie, die twee mannen van respectievelijk 23 en 29 jaar aanhield. Zij bleken te hebben ingebroken in de af- deeling metaalwaren van de firma Becht en Dyserinck. Het kantoor was opengebro ken en alles overhoop gehaald. In een vlet, waarmee zij naar de overzijde van het IJ waren geroeid, hadden zij reeds een schrijf machine en een aantal electrische kachels geladen. In hun bezit waren nog eenige kantoorbehoeften DE WILDE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. - In antwoord op het verzoek om een on derhoud, dat het comité van actie inzake de wilde staking in de haven te Amster dam tot de scheepvaartvereeniging „Noord" heeft gericht, heeft deze laatste instantie geantwoord niet in verbinding te kunnen treden „met comité's van arbei ders, die, hoewel aan een collectieve ar beidsovereenkomst gebonden, orde en re gelmaat in het bedrijf verstoren". ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Dinsdag 31 October a s. van strandpaal 90 tot Katwiik en Donderdag 2 Novem ber a.s. van Scheveningen tot Katwijk, van 10 tot 18 uur. Wegens schietproeven met g«^chu'. PATERS VAN DEN H. GEEST. Vertrek Missionarissen. Heden zullen neven Missionarissen der Congregatie van den H. Geest de reis naar Afrika aanvaarden. Het vertrek heeft plaats te Eindhoven, hedenavond 6 uur. waarna via Keulen—Münohen en den Brenner naar Venetië wordt gereisd. Hier zullen de Missionarissen zich Maandag 30 October inschepen op het Italiaan^che m.s. ..Palestina". Allen 'uilen zich in Dar- ea-Salam ontscheoen, waarna de volgende Paters naar het Vicariaat Bagamoyo (Oost- Afrik?) zullen vertrekken: pater G. van der Veer uit Culemborg, pater W. van den Eeder uit Eindhoven, pater P. Renmers uit Posterholt. pater A. de Laat uit Maar- t«eeze: brnnder Revocatus van der Eist u;t Sassenhe:m. Voor de Missie van Angola (West-Afri- ka) zijn bestemd: pater P. Strous uit Neer, rister M. van Knniwiik uit Kekerdom, pa tel J. Cnmr>»n uit Budel. oater M. Geurts uit Thorn. Deze missionarissen reizen p°r spoor, via het Vicariaat Ragamovo, dwars dcor Afrika van Dar-es-Salam tot de Por- tuffee"dïp Lobito. over een afstand van 4n0C K.M. DEKEN J. H. SCHOLTEN t Gisternacht is te Oldenzaa] in den ouder dom van 72 jaar overleden de hoogeerw. heer J. H. Scholten, kanunnik van het Utrechtsch Metropolitaan kapittel, deken van Oldenzaal en pastoor van de parochie van St. Plechelmus aldaar. MèRE IGNACE t Na een korte ongesteldheid is in het St. Anthonius-ziekenhuis te Utrecht over leden Mère Ignace (in de wereld mej. D. A. H. M. Terwindt) rectrice van het St. Angela gymnasium der eerw. zusters Ur- sulinen te Venray. De begrafenis heeft plaats op Maandag 30 October om tien uur in het klooster Jerusalem te Venray. „Msbd." Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. HAAGSCHE RECHTBANK Duitsch kamermeisje nam kost bare sieraden weg te Noordwijk Tydens het afgeloopen badseizoen was het kamermeisje A. R. F., uit Duitschland, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring, in dienst geweest in het „Huis ter Duin" te Noordwijk. Zij had van deze gelegenheid gebruik ge maakt om kostbare sieraden te stelen van logeergasten. De Officier had voor dit feit drie maan- den gevangenisstraf geëischt, met aftrek van voorarrest. Het vonnis werd conform den eisch. waarbij in aanmerking genomen is, dat verdachte zoo spoedig mogelijk naar Duitschland terug gezonden zal worden. Botsing op den Haagweg te Lelden. Op 13 Juli had er op den Haagweg nabij de Rhijnzichtbrug te Leiden een ernstig verkeersongeval plaats, doordat 'n automo bilist niet of te laat zijn richting-aanwijzer had uitgestoken en een botsing was ge volgd met een andere auto, waarvan de be stuurder ernstig gekwetst werd. Tegen den bestuurder v. i M. had de Of ficier een geldboete van 75 subs. 75 da gen geëischt. De uitsoraak werd een geld boete van 25 subs. 25 dagen. Schilder op ladder omver gereden. Op 11 Juli had de student A. P. H. S. uit Leiden een ernstig ongeluk veroorzaakt, doordat hij door eigen onoplettendheid met zijn rijwiel tegen een laddet was gereden, waarop een schilder werkzaamheden ver richtte aan het pand van de Arbeidsbeurs aan het Levendaal te Leiden. De schilder werd zeer ernstig gewond en kan nog steeds zijn werkzaamheden niet uitvoeren. De Officier had tegen den student een geldboete geëischt van 100 subs. 50 da gen. De uitspraak werd een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Haagsche Politierechter Een mishandeling met een (ragischen achtergrond. Een van de meest laconische dingen ter wereld is wel een dagvaarding. Heel nuchter stond er in zulk een document, hetwelk een Leidsche loswerkman in handen kreeg: op dat bepaalde uur ver schijnen voor den Haagschen Politierech ter, ten einde terecht te staan wegens mis handeling met een fietspomp van een jongmensch. Uit de openbare behandeling van deze zaak kwam het volgende naar voren. Ver dachte heeft een minderjarige dochter en deze dcchter was verloofd met een jong mensch, zeer tot ongenoegen van haar ouders, aangezien de jongeling een zeer slechte reputatie genoot. Wij zullen het begin niet uitpluizen en alleen vermelden, dat de jongedame twee dagen niet boven water was gekomen. Zij was uit geweest met haar verloofde. Toen zy na verloop van deze twee dagen weer de ouderlijke woning wilde betreden had haar moeder haar der. toegang geweigerd en gezegd: „wacht maar tot je vader thuis is". Net had zy dit gezegd of de vader kwam aan. Zeer bcos was hij op zijn doch ter en schoonzoon in spé. Tegen zijn doch ter zei hij* „Jij naar boven", en tegen den jongeling: „Jou wil ik wel eens spreken" De dochter, wetend hoe driftig haar vader was. riep tegen haar verlooide: „Ga liever weg, want anders slaat hij je de hersens in". De jongeling liep inderdaad weg, maar niet dan nadat hij den vader van zijn meisje op een erge manier beleedigd had Hy deed heel groot en voornaam en zei, dat hij de dochter wel mee zou nemen en onderhouden, want dat kon hij beter dan de vader, hetgeen de bcoze vader deed uit roepen, da' hij met zyn drie broers nog niet eens zijn oude moeder van het hoogst ncoJige kon voorzien. Nog meerdere woor den vpren over en weer gevloeid, waarbij de vader, zich niet meer meester zijnde zyn beleediger zulk een klap met een fiets pomp had gegeven, dat er een bloedende wond war ontstaan. En dat is volgens de wet mishandeling. De vader verdedigde zich zcoals een man met een rein geweten zich kan veroorloven. Hij vond, dat hij gehandeld heeft zooals elke vader zou doen, die van zijn kinderen houdt. Hij heeft een groot ^zin, waarvan deze dochter de oudste is. Hij heeft alles voor zijn kinderen over en het beste met haar voor en hoopte altyd, dat zy een voorbeeld voor zijn andere kinderen zou zijn. En dan gaat de aan het woord zijnde vader verder, kemt daar zoo'n parasiet, die op zyn prooi loert en daar een onschul dig meisje voor uit zoekt en haar met mooie woorden overhaalt om twee dagen met hem op stap te gaan. Als vader, zoo besloot hij zijn plei dooi, ben ik voor de eer van mijn dochter opgekomen en daar heb ik absoluut geen spijt van en dat zaJ ik altijd blyven deen tegen personen zooals dat „persoontje", want myn kinderen gaan mij boven alles. En dat zullen alle vaders wel doen, die hun kinderen graag nietjes willen zien op- gi oeien. De Officier voelde veel voor het stand punt van den verontwaardigden vader, maar de wet noemt zijn daad mishande ling. Hij dacht, dat hy in zijn recht was, maar dat was hij niet, want hij had niet met een fietspomp mogen slaan. Spr. eischt meestal voor zulk een ernstige mishande ling een flinke geldboete, maar de omstan digheden in aanmerking nemende wil spr. volstaan met een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Ook de Politierechter kon zich indenken, dat de vader zich vergeten had en halveer de de eisch, zodat de straf werd een geldboete van f 2.50 subs. 2 dagen. Stomp of draal om de ooren. In de verdachtenbank moest plaats ne men een caféhouder uit Leiden. Groot, forsch en breed stond hij daar in tegen stelling met de getuige, die klein en schraal bleek te zyn. De kleine man had op zekeren dag, een tochtje per fiets ge maakt en de groote man had hetzelfde per auto gedaan. De wielrijder reed ge heel rechts in dezelfde richting. De auto meest de fiets dus inhalen en passeeren met als gevolg, dat de wielrijder in de knel kwam en ylings van zijn vehikel moest springen cm niet onder de auto te komen Het eerste, wat hij tegen de auto bestuurder zei. was: „groote bullebak". Vermoedelijk had hij het postuur van den autobestuurder niet gezien, een feit was toch maar, dat hij schrok, toen hij zijn vijand uit de auto zag stijgen. „Wat zei jij daar", vroeg de automobilist en onze fiet ser, eenmaal A gezegd hebbend, moest toen cok B zeggen, al liet hij er „iets" af en wel het woordie groote, dus zei hij: „ik zei bullebak". Wat er toen verder gebeurd was, was nogal verward en de meenfngen liepen er over uiteen. De fietser zei: „ik kreeg een ontzettende stomp od miin hoofd, waardoor een bloeduitstorting ont stond". De autobestuurder daarentegen meende: „ik gaf hem een klein tikje, om dat hij onbeschofte dingen zei, of eigenlijk was het niet eens een tikje maar een ge wone draai om zijn ooren". En onwillekeu rig gingen aller oogen naar het „handje" van verdachte en het hoofd van den getuige. Het voor en tegen in aanmerking nemend werden eisch en uitspraak een geldboete van J 5 subs. 5 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Brandstichting. Op 18 Maart van dit jaar heeft te Hoofd dorp een felle brand gewoed in een krui denierswinkel, welke vrywel geheel door het vuur vernield werd Het onderzoek van de politie bracht aan het licht, dat de kruidenier, toen zijn vrouw en kind afwezig waren, zelf den brand had gesticht. Veertien dagen geleden moest hU zich voor de Haarlemsche Rechtbank verant woorden. Er werd een jaar gevangenisstraf tegen hemi geëischt. en ter beschikkingstel ling van de regeering. De Rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde den verdachte tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regeering, met een proeftijd van drie jaar. KANTONGERECHTT TE HAARLEM. Landbouwers verstrekken verkeerde opgaven. Voor den kantonrechter stond terecht do 39-jarige landbouwer H. Gr. uit H a a r- lemmermee r, terzake dat hij onjuist» opgaven heeft ingevuld op de inventari satielijst in verband met de voedselvoor ziening. Een der controleurs had bij ver dachte geconstateerd, dat deze 10448 K.G. tarwe, 5000 K.G. gerst, 1000 K.G. kracht voeder, erwten enz. te weinig had opgege ven. Bovendien had men by verdachte op den zolder in den schuur nog 2400 K.G. erwten gevonden. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 75.— subs. 25 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag gencmen goederen. Vervolgens moest terecht staan de 48-Ja- rige landbouwer J. F. van T. uit H a a r- lemmermeer. Verdachte had onge veer 15000 K.G. tarwe in voorraad gehad en daarvan slechts 8000 K.G. opgegeven. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 60.su-bs. 30 dagen hechtenis. Als laatste verdachte in een dergelijke znak stond terecht de landbouwer S. de R. uit Haarlemmermeer. Deze ver dachte had 24000 K.G. erwten niet opge geven. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van 75.subs. 25 dagen hech tenis. HUOKPFII.MS AANVANG&U'JR The Lambeth Walk (Lupino Love). Een vrouw wist te veel. (Alfred Hitch cock). De verloren Zoon (James Cagney). Levensproblemen (Cary Grant, Katha rine Hesburn). 't Zit in de lucht. 'George Formby). Dansmuziek (Her man Thunig). De Citadel (Robert Donat, Rosalind Russel). De tuin van Allah. (Mariene Dietrich, Charles Boyer). De passagier des doods (Peter Lorre). Komisch- Romantisch 'deren avond 8 15 u Zondag van 2—7 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur. ledpren dag matinée (behalve Vrydag). "tprpp ivond 8 uur Zondag 2 4.30 en 8 uur. .aterdag en Woens- ig half drie matinée lederen avond 8 15 u Zondag 2 7 uur Zaterdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 uui A.ndag van 2—7 uui lederen werkdag 2 matinée. Goedgekeurd v volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen ïoelaatbaar i» volwassenen 215. „Dat zullen we je betaald zetten, Je hebt Myra laten ontsnappen," bruller\ de buoze Zwartvoeters en pakken 218. „Dan is het je slecht gelukt je plannen geheim te houden, mannetje", brommen de Zwartvoeters. „Kom, ver den verschrikten Harlekijntje beet. „|k woon hier om ver- tel op, waar zijn je gasten heen gereisd?" „Ik zeg het niet", jaagde menschen verder te helpen, en dat mag niemand antwoordt Harl kijn en hij houdt zijn mond stijf dicht weten," gilt het k=boutertje terug.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11