I BIJ HET EEUWFEEST GROENENDIJKSCHE KERK WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 DE LE1DSCHE COURANT M TWEEDE BLAD - PAG. 8 V Mevrouw Reynders, de echtgenoote van den opperbevelhebber van land- en zee macht, heeft Dinsdag de door haar en haar dochters gebreide polsmoffen voor de gemobiliseerden bij het comité „Breit allen mee" op het Haagsche stadhuis afgeleverd. DER door A. N. DUYNISVELD, pr. IV ZELFSTANDIGE STATIE De splitsing van Rijndijk en Groenendijk werd door het departement van Eered.en.t maar niet onmiddellijk goedgekeurd 1). Bij een konïnkl. bepaling van 16 Aug. 1824 was het verboden zonder goedkeuring van den Koning „nieuwe kerken of gebouwen tot den eereaienst ingerigt" te stichten f de bestaande te veranderen, of nieuwe ge meenten op te richten. Met een beroep op dit besluit, verbood hei departement van Eeredienst, den 8sten April 1839 de reeds tot stand gekomen splitsing tusschen Rijndijk en Groenendijk. Daarop schreef de aartspriester aan den minister, dezen er op wijzend, dat hij zich ten onrechte beriep op het koninklijk be sluit van 1824, omdat er aan den Groenen dijk reeds een kerk stond, die voortaan, in plaats van een kapelaan van Rijndijk, door een eigen pastoor bediend zou wor den. Hij had succes en de zaak werd geschikt. De eerste eigen pastoor van Groenendijk was Joannes Bernardus Wesse- li n g h. Hij werd geboren te Haarlem den 3den Maart 1800 en op 31 Mei 1828 te Mun ster tot priester gewijd 2). Daarna was hij kapelaan in den Hoek te Haarlem en sinds 1835 deservitor te Oude-Schild, waar hij den 15den Mei 1836 tot pastoor werd be noemd 3). Pastoor Wesselingh vond te Groenendijk een klein en bouwvallig kerkje en een even oude pastorie. Bovendien had de nieuwe Statie bij haar afscheiding van Koudekerk, de helft van de schuld moeten overnemen. Eerst werd een nieuwe pastorie ge bouwd; toen kwam de kerk aan de beurt. Deze diende eveneens noodzakelijk ver nieuwd te worden. Alleen er was geen geld voor den bouw daarvan en een tweede moeilijkheid was: waar moest de nieuwe kerk komen? Im mers tot de nieuwe Statie behoorde ook Leiderdorp, en zoowel de katholieken, die daar woonden als die van Groenendijk eischten de toekomstige kerk op voor hun buurtschap. Van een kerk op gelijke af stand tusschen de twee buurten in, wilde geen der twee partijen iets weten. In deze kwestie bracht de liefdadigheid een oplossing. Groenendijk in die dagen was welvarend en bracht 15000 gulden bij een voor de nieuwe kerk, op voorwaarde, dat deze daar gebouwd zou worden. En het minder welvarende Leiderdorp kon slechts 1500 gulden aanbieden. Daar om bepaalde de kerkelijke Overheid, dat de nieuwe kerk te Groenendijk zou ge bouwd worden. De Leiderdorpers kregen reeds twee jaar later een eigen kerk, toen in 1856 de Statie der Carmelieten te Lei den werd opgeheven en de pastoor dezer Statie, Theophilis Sarot, werd benoemd tot eerste pastoor van Leiderdorp. Te Groenendijk werd met spoed aan den bouw der nieuwe kerk begonnen (1 Sep tember 1854). De commissie voor de nieu we kerk werd gevormd, behalve door pas toor Wesselingh, door A. van der Burg, N. Kaptein Czn., P. Straathof en H. van Sa- zen. Op 20 Augustus 1855 werd zij door aarts priester Van der Haagen plechtig inge wijd. Pastoor Wesselingh werd in 1856 over geplaatst naar Kwadendamme. In Februari 1872 kreeg hij eervol ontslag uit de bedie ning; hij overleed in huize „Padua" te Boekei, den 15den Maart 1883. De tweede pastoor van Groenendijk was Hubertus Franciscus Ludovi- cus Bosman. Hij werd geboren den 19den Juli 1828 te Beeringen; trad in 1845 in de Orde der ongeschoeide Carmelieten er. werd op 21 September 1851 door Mgr. Delbecque, bisschop van Gent, tot priester gewijd 4). Daarna was hij kapelaan te Lei den in de Statie aan het Utrechtsche Veer. Deze Carmelieten-statie werd den 21sten November 1856 door Mgr. Van Vree opge heven. In ruil voor de Leidsche Statie kre gen de Carmelieten toen twee parochies: Leiderdorp, waar de reeds genoemde Theo philis, die sinds 1849 pastoor was te Lei den, de eerste herder werd, en Groenen dijk, waar kapelaan Bosman tot pastoor werd benoemd. Hij was toen eerst 28 jaar oud. Zijn voorganger, pastoor Wesselingh, h?d weliswaar gezorgd voor een nieuwe kerk, maar het ontbrak aan paramenten, altaar- en kerksieraden. Daarvoor heeft pastoor Bosman tijdens zijn langdurig pastoraat, weten te zorgen. Voor den luister zijner kerk wist hij tel kens en vooral bij gelegenheid van zijn vele feesten, de eene gift na de andere van zijn parochianen te verkrijgen. Zoowel binnen als buiten de kerk wist pastoor Bosman, met bescheidenheid en toch vrij moedig, de noodzakelijkheid van het aan schaffen der benoodigdheden te bepleiten: zijn parochianen met hun godsdienst- en liefdadigheidszin hebben naar hem ge luisterd. 1) Bijdr. Bisd. Haarl. dl. XLIV. bl. 417 e.v. 2) L.c.: dl. XXVI, bl. 370—372. 3) L.c.: dl. XLIV, bl. 415. 4) L.c.: dl. XXVI, bl. 372. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN In den gemeenteraad van Voorschoten werden van de leening groot 56.500 uitge loot drie obligaties ad 500 en wel de num mers: 20, 61 en 80 en één obligatie ad 100 en wel No. 114. Ter bevordering van een geordenden gang van zaken bij het voor-onderzoek van de begrooting van de gemeente en der be drijven, dienstjaar 1940, stellen B. en W. den Raad voor twee afdeelingen in het le ven te roepen, en wel voor Af deeling I, de heeren C. L. M. Baucken, P. H. J. A. de Booy, J. Braggaar, A. Fortgens en D. Lim burg. Voor afdeeling H de heeren A. Q. Doeswyk, Chr. Eggink, J. P. van der Ma- rel en C. van Wissen. Conform besloten. De gemeente heeft van de N.V. Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven van Kempen, Begeer en Vos alhier, een aantal percee- len aangekocht in verband met de ver- breeeding van den Leidsoheweg, waarbij een woning, bewoond door den heer Joh. Gips, voor een huurprijs van 18.per maand. B. en W. stellen den Raad voor de oude huurprijs te handhaven en dit per ceel vanaf 1 Augustus van maand tot maand ondershands te verhuren aan den heer J. Gips. Aldus besloten. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor aan ondersteunden of by werkver schaffing geplaatste werkloozen voor het tijdvak van 29 October 1939 tot en met 25 November 1939 een brandstoffenbijslag te verleenen van ten hoogste 1.— van 29 October 1939 tot en met 25 November 1939, van 26 November 1939 tot en met 9 Maart 1840 ten hoogste van 1.30 en van 10 Maart tot en met 13 April 1940 wederom van ten hoogste 1. Daarna komt een voorstel aan de orde orn over te gaan tot het instellen van een commissie voor georganiseerd overleg. Daartoe wordt besloten. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor een crediet beschikbaar te stellen voor aanschaffing van leermiddelen voor de openbare lagere school groot 1150. Con form besloten. Naamgeving straat. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de Raadhuissteeg te herdocpen in „Willi- brordstraat". Vervolgens wordt aan B. en W. machti ging verleend om aan de gemeente toebe- hoorende boomen, welke dood zijn of door ziekte zijn aangetast te doen rooien, nadat d4; heer J. Braggaar het college opmerk zaam had gemaakt op het feit, dat de ge rooide boomen wellicht van nut kunnen zijn voor de propaganda-commissie van den luchtbeschermingsdienst. Aan de vereeniging afdeeling „Voor schoten" der Ned. Ver. vcfor Luchtbescher ming, jaar 1939, wordt een subsidie ver leend van 200. Valkenburgsche weg Vervolgens deelen B. en W. den Raad mede, dat thans overeenstemming is be reikt met mevrouw Chassagnard, douairière dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oye, te Wassenaar, tot aankoop van een perceel groot 9 A. 70 c.A. voor den prijs van 0.15 per M.2 en van de N.V. Mij. voor Aadministratiën te Geldermalsen van een perceel groot 44 c.A. a ƒ0.15 per M.2 voor de reconstructie van den Valkenburgsche- weg. Wordt aldus goedgevonden. Zitbanken langs openbare wegen. Onderscheidene bewoners van de Wil lem de Zwijgerlaan hebben zich tot den Raad gewend met een adres om het raads besluit d.d. 6 October 1939 om de zitban ken geplaatst langs de Wijngaardenlaan, Burgemeester Treubstraat en Willem de Zwijgerlaan te verplaatsen, niet van toe passing te doen zijn op de Willem de Zwy- gerlaan. B. en W. adviseeren den Raad dit adres in handen te stellen van het college tei fine van praeadvies. De heer J. Braggaar zegt in de vorige vergadering reeds zijn leedwezen te heb ben betuigd over het voornemen de zitban ken te doen verplaatsen en verzoekt B. en W thans de banken aldaar te laten staan. De voorzitter wenscht thans hierop niet in te gaan, doch wil wachten tot de behan deling van het praeadvies in de volgen de vergadering bij het behandelen van het praeadvies. De heer P. Verhagen, de ontwerper van het uitbreidingsplan voor deze gemeente, te 's-Gravenhage, wordt tot de vergadering toegelaten om inlichtingen te verstrekken over dit ontwerp, waarna de voorzitter aan de orde stelt de behandeling van het uit breidingsplan. Het uitbreidingsplan. De heer C. van Nispen heeft de stuk ken, betrekking hebbende op het uitbrei dingsplan, ingezien en bemerkt, dat ver schillende bezwaren zijn ingediend. Aan sommige bezwaren is door B. en W. tege moetgekomen. Met verbazing heeft spre ker gezien, dat aan het verzoek van het R-K. Armbestuur om de Julianalaan te handhaven niet is voldaan, omdat volgens het praeadvies daarmede de geheele her ziening van het uitbreidingsplan waarde loos zou worden, ofschoon toch door het R -K. Armbestuur 1851 M.2 grond om niet aan de gemeente is overgedragen, daar deze grond in het oude uitbreidingsplan als straat was geprojecteerd. Wat zal er nu, met de afgestane grond geschieden? vraagt spreker. De heer J. v. d. Marei vraagt aanhou ding van dit plan, daar hem de tijd ont broken heeft dit plan ernstig te bestudee- ren. De voorzitter uit zyn voldoening, dat dit nieuwe uitbreidingsplan, wat reeds vele malen is bezien en besproken, in hoofdzaak de algemeene instemming heeft van den Raad. Wat de opmerking betreft van den heer J. v. d. Marei z*?gt spreker, dat dit plan juist voor de nieuwe raadsleden 14 dagen lang ter visie heeft gelegen om deze zaak goed te kunnen bezien. Wat betreft de vraag van den heer C. van Wissen omtrent den grond, die voorheen bestemd was voor straataanleg, zegt spr., dat hiervoor een oplossing zal moeten wor den gevonden. B. en W. staan op het stand punt om den grond terug -te geven, omdat de reden, waarom de grond is afgestaan, komt te vervallen. Want het is de gemeen te niet om een voordeeltje te doen. Dit zelfde geldt niet alleen het R.-K. Armbe stuur, maar ook enkele eigenaren aan den Veurscheweg. De heer J. Verhagen verkrijgt het woord cm het uitbreidingsplan nader uitéén te zetten. By de tegenwoordige uitbreidings plannen is het een eerste eisch over te gaan tot concentratie van den bouw en dus de kern in de gemeente te vergrooten. Om tr.t een gezonde ontwikkeling in deze kern te geraken is het noodzakelijk de Julianalaan te verleggen, om te komen tot een harmonisch geheel. In den breede gaat spreker op verschillende details in en meent, dat hy met dit plan voor de ge meente, waar zeer vele moeilijkheden wa ren, nair best vermogen is geslaagd. Na eenige bespreking wordt dit plan vastge steld, terwijl de heer C. van Wissen ge acht wenscht te worden te hebben tegen gestemd. Winkel- en bedrijven- verordening. Bij het uitbreidingsplan dezer gemeente zyn de plaatsen aangegeven waar het stich ten van winkels en andere bedrijven is toe gelaten. Het doel dezer bepaling is de be scherming van de buiten het centrum van het dorp gelegen straten en wegen. Opdat niemand nu door de mazen van het net heenkruipen, is een verordening ontwor pen om dit te voorkomen. Het bewuste verbod zal niet gelden voor hen, die thans In de verboden wijken hun bedrijf uitoefe nen. Deze verordening bestaat uit een viertal artikelen. Wordt conform besloten. De voorzitter deelt den Raad mede. dat een schrijven is ingekomen van den secre taris van den Raad van Staten meldende, dat op 15 October a.s. de grondaankoop door de gemeente in openbare vergadering zal worden behandeld. De voorzitter zal op deze vergadering de gemeente vertegen woordigen. Nadat de voorzitter den heer P. Verha gen een woord van dank had toegespro ken voor zijn uiteenzetting van het nieuwe uitbreidingsplan, werd de openbare verga dering gesloten. Voor wie onder de wapenen zijn! Vader komt niet thuis vanavond niet, morgen niet reikhalzend wordt uit gekeken naar de paar verlofdagen, die de dienst toestaat. En hoe lang kan dat nog wel duren? En hoe gaat het intus- schen met zijn broodwinning? U kunt zich niet goed voorstellen, welk een offer huisvaders die in dezen tijd onder de wapenen zijn, aan land en volk brengen.... U die nu, in de gezellig heid van thuis, Uw krant zit te lezen. Wilt U iets voor hen doen? Maak het ons dan mogelijk, hun de krant te bezorgen, die zij thuis ook lazen. Dat beteekent voor hen werkelijk een stuk je van thuis! kunt bestellen tegen halven prijs, ten behoeve van de gemobiliseerde katho lieken van land-, zee- en luchtmacht. De R.K. Centrale V.O.G. („Voor Onze Gemobiliseerden") zorgt dan dat de abonnementen zoodanig worden ver spreid, dat iedere katholieke militair, waar hij ook iigt, de krant kan lezen, die hij thuis ook las vanzelfsprekend voorzoover het aantal extra abonne menten, dat ons op deze wijze bereikt, het toelaat (deze abonnementen kunnen dus niet aan een bepaalden persoon wor den geadresseerd). U doet daar een goed werk mee: de toestand is zoo verward, dat het voor een katholiek een waarachtige steun voor zijn overtuiging betee kent, in zijn krant voor- lichting omtrent 't we reldgebeuren te krijgen U hebt slechts neven- staanden bon in te vullen, waarop U een extra abon nement BON KNIP DIT UIT EN ZEND HET OPI Aan da R.K. Centr. V.O.G., Postbus 2, Heemstede Ook ik wil zorgen, dat iedere gemobiliseerde katholiek een R. K. krant leest. Ik verzoek U daarom op mijn kosten een militair abon nement tegen halven prijs dus, te willen noteeren op DE LEIDSCHE COURANT waartoe ik vandaag op Uw postrekening 364620, ten name van den penningmeester van het R. K. Centraal Comité V.O.G. te Heemstede, een bedrag stort van 0.90 voor dit abonnement tot 1 Januari a.s. Ook na dien datum gelieve U de krant door te blijven zenden, waartoe ik vóór den aanvang van elk kwartaal gere geld remise ad 1.30 zal zenden. Voor toezending van het blad aan de R. K. militairen zorgt U. NAAM en ADRES Op den weg van Hedel naar Den Bosch slipte Dinsdag een auto van de militaire filmdienst, tengevolge waarvan de wagen tegen een vrachtwagen botste en ineen l werd gedrukt. De beschadigde wagens na het ongeval.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8