De landbouw heeft nog honderd millioen steun noodig BINNENLAND RECHTZAKEN Myra. het elffe en de booze kabouter Zwartvoet WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 OE LE'DSCHE COURAN. TWEEDE BLAD - PAG. 7 Minister Steenberghe spreekt voor de radio De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft gisteren avond een red2 voor de radio gehouden, waarvan in de eerste plaats de bedoeling was een inzicht te geven in de bedoeling, die bij de regeering bij het nemen van maatregelen inzake land- en tuinbouw voorzit. De minister zeide. dat hy in de laatste weken nogal eens opmerkingen had hoo- ren maken, die den indruk gaven alsof de Nederlandsche landbouw sinds het uitbre ken van den oorlog de moeilijkheden zoo ongeveer te boven zou zijn. Voor derge lijke optimistische beschouwingen bestaat naar zijn meening helaas nog niet reden. De financieele uitkomsten van het bedrijf over het geheel zouden zonder regeerings- bemoeienis nog weinig bevredigend zijn. Spr. gaf eerst eenige cijfers over de ak- kerDOUW, de tak van landbouw, die in de gunstigste positie verkeert. Immers, de graanprijzen in het buitenland zijn vrij sterk gestegen. Eind Augustus, dus vóór de oorlog, bedroegen deze, b.v. voor tarwe, ongeveer 3.50 en voor rogge f 3.00. Thans zijn deze tot omstreeks 6.00 respectieve lijk 5.35 opgeloopen. Indien men nu ech ter bedenkt, dat de laatste door de regee ring vastgestelde aankoopprijzen 11. voor tarwe en 9.voor de rogge bedra gen. dan ziet men, dat de prijzen, die men thans voor buitenlandsche granen moet betalen, nog zeer laag zijn en zelfs nog jang niet vo'doende zijn om de productie kosten te dekken. De hoogere prijzen in het buitenland worden veroorzaakt dooT de sterk verhoogde vrachtprijzen en de hooge verzekeringspremies, niet door een hoogeren prijs van de tarwe zelf. Zoo zijn hooge graanprijzen voor de zui vere akkerbouw zeer aantrekkelijk, maar daar granen nu eenmaal ook als voeder- granen in de veehouderij gebruikt worden, zou de veehouderij haar voedergranen ook zeer duur moeten inkoopen. Dit nu zou geen bezwaar zijn, indien de veehouderij haar producten ook voor aanmerkelijk hoogere prijzen zou kunnen afzetten. Doch wat de melkveehouderij betreft, is er al heel weinig reden om deze kans optimis tisch te beoordeelen. Iedere cent kost een millioen. Van de boter wordt op dit oogenblik niet meer dan de helft van de productiekosten door de opbrengst in het buitenland ge dekt Immers de commissie-noteering voor Nederlandsche boter is 80 cent per k.g., terwijl de binnenlandsche groothandels- prijs sinds 19 October op 1.60 is gestel^ Er is dus een toeslag van 80 cent per k.g noodig om de productiekosten te dekken. En iedere cent toeslag op de boter brengt per jaar een uitgave van 1 millioen gulden mee. Met de kaas- en melkproducten is het gelukkig wat beter gesteld. Door de stiiging der kaasprijzen is het zelfs moge lijk gebleken dezer dagen de steuntoeslag op kaas met de helf te verminderen. De productiekosten mogen echter niet hooger worden, dan noodig is. Wat de rundvee- en varkenshouderij betreft, ook de varkenshouderij heeft bij dp afzet in het buitenland met bijzondere moeilijkheden, als b.v. de hooge vrachten, daling van het Engelsche pond, te kampen. De buitenlandsche prijzen zijn nog immer van dien aard, dat de productiekosten hier te lande niet worden gedekt. De binnen landsche prijzen zijn daartegenover zoo wel voor varkens als de betere soorten rurdvee rede'ijk. In hoeverre de pluimveehouders hooge re prijzen voor de voedergranen kunnen betalen, hangt grootendeels af van ge vraag, of zij ook een hoogeren prijs voor de eieren zullen kunnen maken. De ontwik keling van de prijzen in het buitenland moet worden afgewacht en ook omtrent het binnenlandsche prijspe'l, dat met de exportprijs ten nauwste samenhangt, is thans nog niets met. zekerheid te zeggen. De export van bloembollen en van boom- kweekerijgewassen naar verschillende lan den ligt voorts stil. Vergoeding hiervoor in den vorm van meer afzet in het binncr- land bestaat vcor deze bedrijfstakken vrij wel niet. Ook voor de bloemkweekerij zijn in de komende maanden groote moeilijkhe den voor den afzet in het buitenland te verwachten. De tuinbouw treft door de exportbelemmeringen eveneens bijzondere tegenslag. Hoewgl de afzet in het binnen land ontegenzeggelijk nog kan worden ver groot, zal hierin toch vermoedelijk geen voldoende tegenwicht voor het verlies aan export kunnen worden gevonden. Dat het deze bedrijfstakken niet mogelijk zal zijn, zonder hulp van regeeringswege, deze moe:ijke tijd door te komen, behoeft geen nadrr betoog Bij de thans geldende prijsverhoudingen moet de onmisbare regeeringshulp aan land- en tuinbouw nog op ongeveer 100 millioen gulden worden geschat, indien er geen verdere tegenvallers komen. De maatregelen, die in 1932 en volgende jaren zijn genomen om land- en tuinbouw in stand te houden, hebben aangetoond, hoezeer deze bedrijfstakken als een onmis baar bestanddeel van het economische le ven in Nederland worden beschouwd. Thans, nu de voedselvoorziening voor mensch en dier met producten, welke ons eigen land opbrengt, van zoo groote betee- kenis is geworden, is de aandacht van de regeering er meer dan ooit op gericht, dat de landbouw een krachtige positie in neemt. Algemeene verhooging. In de eerste plaats heeft zij maatregelen genomen ten aanzien van de prijzen voor de producten. Voor vrijwel alle producten zijn de prijzen veihoogd. De tarwe is op 11 per 100 kilo ge bracht, de rogge op 9. Tot een verhooging van de oorspronke lijk vastgestelde richtprijzen met 1 is ook ten aanzien van gerst, haver, aardappel meel en suikerbieten besloten. Verhooging van de aankoopprijzen voor peulvruchten en eenige andere producten wordt voorbe reid- Voor de aardappelen is een samenstel van maatregelen getroffen. Een hoeveel heid consumptie-aardappelen zal door de regeering worden aangekocht, terwijl aan de te'ers, van wie niet wordt opgekocht, een garantieprijs in uitzicht is gesteld. Voort1, kan voor de aardappelen, die niet voor aankoop en garantie in aanmerking komen, een denaturatietoeslag worden ge geven. Ook voor de goedgekeurde poot- aardappelen is een prijsregeling getroffen. De groothandelspriis voor boter werd met ingang van 19 October voor het a.s. winterhalfjaar van 1.45 tot 1.60 p°r k g. verhoogd. Tegelijk daarmee werd de prijs van de margarine met 8 ct. verhoogd. De belangrijke aankoopen van tarwe die de regeering reeds vóór het uitbreken van den oorlog had gedaan en die de broodgraanvoorraad verruimden, hebben bovendien op de veevoederpositie een gun- stigen invloed gehad. Hetzelfde is het ge va< met de geregelde ftankoopen door de regeering van granen, olie-houdende za den en pitten, dier- en vischmeel, etc. Ook het opkoopen door de regeering van de binnenlandsche graanoogst strekt tot steun aan den landbouw, in het bijzonder aan de veehouderij. Door deze aankoopen heeft d" regeering het in de hand voederm'ddelen tegen lagere oriizen aan de veehouderij ter beschikking te stellen. Tenslotte noemde de minister nog de hulp en voorlichting, die land- en tuin bouw van de landbouwvoorlichtingsdienst in nog ruimere mate dan voorheen ont vangt. Vier overwegingen. In de eerste plaats heeft de regeering bjj de vaststelling der prijzen in acht geno men de stijging van de productiekosten, die reeds in de laatste weken viel waar te nemen. De veehouderij moest reeds meer voor haar krachtvoeder betalen. Als tweede punt werd aandacht gewijd aan de stijging van de kosten, die zich evenals voor alle andere groepen der be volking ook voor den boer en zijn gezin reeds doet gevoelen en ook in de naaste toekomst niet zal kunnen uitblijven. Een derde factor vormde de kwestie, dat van verschillende landbouwproducten een geringere opbrengst is te verwachten. In dien b.v. minder krachtvoer beschikbaar zal zjjn, is hiervan een geringere hoeveel heid melkvet het gevolg. Tenslotte moest er rekening mee wor den gehouden, dat de boer uit de opbrengst van de oogst 1939 zijn uitgaven aan zaai zaad, pootgoed, bemesting etc. voor de vol gende oogst moet dekken. Dit alles heeft betrekking op de oogst 1939. De naaste toekomst is zoo vol onze kerheid. dat mededeelingen of toezeggin gen omtrent richtprijzen voor de oogst 1940 niets anders dan een slag in de lucht zouden zijn. Bij de vaststelling daarvan zal met alle omstandigheden ten volle reke ning worden gehouden. De minister besloot met de boeren te vragen, vertrouwen te hebben in de re geering, die ondanks de ongunstige voor uitzichten voor den landbouw en de zware financieele offers, die door de genomen maatregelen van het geheele Nederland sche volk gevraagd worden, de prijzen in overeenstemming heeft gebracht met een redelijke belooning van hun arbeid. „Toont gij van uw kant", zoo zeide hij „uw nationale solidariteit door opgeweki en zonder kleinzielig semopper uw werk te verrichten ten bate van onze geheele Nederlandsche gemeenschap, van wie u uw rechtvaardige belooning ontvangt". Ik heb gezegd. ZAKENVERLOF VOOR MIDDEN STANDERS. De hoofdbesturen van de drie Nederland sche Middenstandsbonden hebben met be langstelling kennis genomen van de leger order, waarin voor een deel der gemobili- seerden de mogelijkheid van zaken verlof in het vooruitzicht wordt gesteld. In verband met bovengenoemde leger order hebben genoemde hoofdbesturen nog eens met nadruk de aandacht van den mi nister van Defensie gevraagd voor de bij zondere positie, waarin een gedeelte van den industrieelen en handeldrijvenden mid denstand tengevolge van de mobilisatie is komen te verkeeren. Niet zeldzaam zijn de gevallen, waarin de oproeping in militairen dienst het voortbestaan van het bedrijf als zoodanig in gevaar heeft gebracht. Het is den hoofdbesturen bekend, dat het niet in de bedoeling van den minister ligt, voor afzonderlijke groepen van gemobili- seerden een speciale regeling ten aanzien van het zakenverlof te treffen, doch dat als algemeene regel zal voorop staan, dat de meest dringende gevallen over de geheele linie het eerst voor verlof in aanmerking komen. Het is mede met het oog daarop, dat de hoofdbesturen met aandrang den minister van Defensie verzoeken, te willen bevor deren, dat in de eerste plaats alleen wer kende zelfstandigen en andere onmisbare bedrijfshoofden voor zakenverlof in aan merking worden gebracht. BAKKERS EN CHOCOLADEBEWERKERS VRAGEN LOONSVERHOOGING De hoofdbesturen van de Algemeene, Roomsch-Katholieke en Christelijke Bon den va narbeiders in de Bakkers-, Chocola de- en Suikerbewerkingsbedrijven hebben zich tot de werkgeversorganisaties in deze bedrijven gewend met het verzoek om vijf pret. loonsverhooging voor alle arbeiders en arbeidsters. Voor de groepen van arbeiders, werkzaam in de cacao-, chocolade- en suikerbewer kingsbedrijven wordt de wenschelijkheid betoogd, het minimumloon van gewone vol wassen arbeiders tot f 26 per week op te voeren. Van de werkgeversorganisaties wordt voorts medewerking gevraagd om het tot stand-komen van collectieve contracten te bevorderen, waarin een clausule zal zijn op genomen, die het mogelijk zal maken, even tueel verdere toename van de duurte door periodieke loonsverhoogingen te compen- Protest van venters tegen petrolcum- distributic-beschikking. Maandagavond hield de afdeeling Am sterdam van den Nederlandschen bond van petroleumbezorgers „Door eenheid sterk" een protestvergadering tegen de wijze van uitvoering der petroleum-distributie-be- schikking. Er werd een motie aangenomen, welke ter kennis gebracht zal worden van den minister van economische zaken en den directeur van het rijksbureau voor aard olie-producten, tegen het niet rekening houden met de belangen der petroleumbe zorgers en erkenning der organisatie wordt geëischt. KASTEEL TE DUSSEN WORDT RAADHUIS. In een vergadering van den gemeente raad te Dussen werd besloten om 't kasteel, dat de gemeente vier jaar geleden had aan gekocht, te verbouwen tot raadhuis. De kos ten daarvan zijn geschat op 181.000 gulden De voorzitter deelde mede, dat de kosten zullen worden gedragen door het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Werkfonds, de Provinciale Sta ten van Noordbrabant en de gemeente. WELDiS STAKING IN DE AMSTEll 3AMSCHE HAVENS. 1500 man er bij betrokken. Een wilde staking, die gisteren in de Am- sterdamsche houthaven is uitgebroken en ruim 200 man omvatte, heeft zich heden uit gebreid tot het geheele personeel van de havenarbeidsreserve, zoodat vanmorgen vijftienhonderd man by het conflict betrok ken waren. De havenarbeidersreserve is de centrale van losse havenarbeiders, die staan inge schreven om gedirigeerd te worden op die plaatsen, waar op een bepaald oogenblik schepen gelost moeten worden. Bij de tegenwoordige stilte in de Amster- damsche haven bestond reeds gedurende eenige weken onder de bij de H.A.R. inge schreven arbeiders groote ontevredenheid over het feit, dat zy, indien zy geen werk hadden, onder de gewone steunregeling van maatschappelijk hulpbetoon vielen. De bestaande collectieve overeenkomst tusschen de arbeidersorganisaties en de ree- dersvereeniging loopt tot Juli 1940, zoodat de organisaties van transportarbeiders aan de hierin opgenomen arbeidsvoorwaarden gebonden zijn. De ontevredenheid onder de arbeiders der havenarbeidsreserve leidde er gisteren toe, dat alle arbeiders in de haven het werk neerlegden, zoowel ge org a niseerden als on georganiseerden en dat de stakers van gis teren wisten te bereiken dat de losse arbei ders in de andere deelen van de haven eveneens het werk neerlegden, niet alleen ter verkrijging van een garantieregeling, maar tevens terwille van den eisch, dat de tarieven met 20 procent verhoogd zullen worden. Bij de Maatschappij „Oceaan", bij de K.N. S.M. en by verschillende stuwadoorskan toren ligt het werk thans stil, terwijl bij enkele andere maatschappijen het vaste per soneel, dat aan het werk is gebleven, de weinige schepen, die op het oogenblik ge lost of geladen moeten worden, in langza mer tempo kunnen behandelen. Dr. C. J. K. VAN AALST OVERLEDEN In zijn woning te Hoevelaken is vanmor gen op 73-jarigen leeftijd overleden dr. C. J. K. van Aalst, oud-president der Neder landsche Handelmaatschappij. Haagsciie Poiiiierecnter De „gewonde", die niet terug kwam. Als er niet zulk een ernstige achtergrond aan verbonaen was. dan zou het warem pel een scenario voor een lachfilm kunnen zyn. Moet u hoorenl Een 67-jarige landbouwer uit Hazers- w 0 u d e was lid van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Mogelijk is hij het nu niet meer uit een soort protest, maar dat kunnen wy in het midden laten. Een feit is het echter, dat er op een avond een oefening werd gehouden en op deze oefening was onze landbouwer niet ver schenen en aangezien hij verplicht was om wei te komen, was er een procesver baal tegen hem opgemaakt. En nu zijn excuus. De landbouwer ver telde, dat er de vorige avond ook een oefening was geweest en dat hij daarby wel tegenwoordig was geweest. Men had hen; toen als „gewonde" gebombardeerd en op een brancard gezeuld. Dat vond hij maar zoo-zoo en voor een 67-jarige niets gedaan. Of hij nu reeds bij voorbaat de mogelijkheid wilde uitsluiten om weer als „gewonde" dienst te doen, of dat het iets anders was geweest, hij zelf zeide dat hij dien bewusten avond moeilijk kon; een feil was dan toch maar dat hij verstek had laten gaan en men dus vermoedelijk een andere „gewonde" moest promoveeren. Het excuus vond geen genade in de oogen van den officier, want deze meende dat als men lid is van een luchtbeschermingsdienst, men ook komen moet. En omdat de land bouwer niet gekomen was, werd de eisch een geldboete van 7.subs. 7 dagen. Verdachte vond dat erg veel, maar de Politierechter vond het t.e weinig en ver oordeelde den springlevenden „gewonde" tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen. Hopelijk wordt het nooit ernst, maar de luchtbeschermingsdienst in Hazerswou- de is in elk geval paraat. 211. Even later wippen er drie groote dikke muizen uit de muurspleet. „Wel Hstrlekijn, waar kunnen we je hel pen?" vragen zij. „Jullie moeten mijn wagentje uit mijn huis duwen," roept Harlekijn. „Vlug, vlug, er is haast by!" 212. De muizen duwen samen met Harlekijn het wagen tje naar buiten. Dan spant de kabouter de dieren ervoor en die voelen zich als paarden voor een menschenwagen. Harlekijn begint te fluiten en te roepen, net zoo lang, tot dat Peter en Myra verschijnen. Want zij zullen van dit ge vaarlijke kasteel vluchten, in dat aardige karretje. HAAGSCB GERECHTSHOF Heling van rijwielen. A. G. J. van D. had gedacht, tenminste dat vertelde hij thans, dat alles in orde was toen hy twee rijwielen kocht op de Haagsche markt. Evenwel er school toch een addertje onder het gras, want de rij wielen waren gestolen te Leidschen- d a m. Verdachte ontkende pertinent iets van deze diefstal te hebben geweten, maar de procureur was een andere meening toege daan en geloofde niets van het verhaal van verdachte. De ten laste gelegde schuldhe- ling werd dan ook bewezen geacht, en om dat verdachte reeds drie van zulke ver oordeelingen achter den rug heeft, werd de eisch een gevangenisstraf van drie maanden. Over 14 dagen zal het Hof vonnis wij zen. ZIJN VROUW NEERGESTOKEN. Huwelijksdrama voor de rechtbank. Het was een treurig verhaal over een volkomen mislukt huwelijk, dat een 20- jarige vrouw deed. die in Juli j.l. in haar woning in de Derde Egelantiersdwarsstraat te Amsterdam door haar man werd neer gestoken. Vandaag stond haar man, een 21-jarige houtboorder, terecht voor de Amsterdam- sche rechtbank, verdacht van poging tot doodslag op zyn vrouw. In 1937, vertelde de vrouw, was zij met den houtbewerker getrouwd. Van den eer sten dag af aan bleek het huwelijk voor bestemd om volkomen te mislukken. Kort nadat het jonge gezin zich had gevestigd, werd de man werkloos. Het inboedeltje was voor een belangrijk gedeelte op afbe taling gekocht. Gelukkig kwam er weer verbetering: de man kreeg weer werk. Er werd een kind geboren, dat na korten tijd in een ziekenhuis moest worden opgeno men. De verhouding tusschen man en vrouw werd met den dag slechter. Zy verweet hem, dat hij niet genoeg geld afgaf; hij van zijn kant klaagde over de wijze, waarop zi, haar huishoudelijke plichten vervulde. Herhaaldelijk sloeg de verdachte het tengere vrouwtje. Op 16 Juli aldus vertelde de vrouw kwam mijn man 's avonds vrij laat thuis. Hij wilde weer uitgaan en vroeg me geid. Maar ik had nauwelijks de huur in huis. Ik rende naar beneden om bij buur man hulp te halen. Die ging mee naar bo ven, maar mijn man begon direct te schel den. Hij greep een hamer, ik pakte een byl om me te verdedigen. Hij greep me en ontrukte me den bijl. Op dat oogenbl.k trok hij het dolkmes, dat ik hem indertijd zelf gegeven had. Direct viel hy op me aan en stak me in de buik. Wat er toen gebeurd is, besloot zij haar treurig ver haal, weet ik niet, want ik viel flauw. Verdachte gaf toe, dat hij zijn vrouw ge stoken had, maar dat was omdat zij hem met een bijl te lijf wilde. President: „En u had haar dien bijl toch afgenomen?" Verdachte: „Dat liegt ze". President (tot de vrouw): „En waarom bent u niet by uw man vandaan gegaan?" Getuige: „Omdat ik bang was, dat ik geen steun zou krijgen". De man beriep er zich op, dat de vrouw het huis en haar kind verwaarloosde. Hy kreeg zijn eten niet op tijd, het was in huis geen uithouden meer. President: „Daarom liep u maar steeds naar uw moeder en ging u uit. En wan neer u thuis was, mishandelde u haar. Verdachte: „Daar was reden toe". President: „Maar toch zeker niet om een hondenzweep te gebruiken. En toen u haar stak had u blijkbaar de bedoeling haar te dooden, want u droeg het scherp geslepen mes open in uw zak. Verdachte: „Dat was toeval. Toen ik stak, wist ik niet meer, wat ik deed". Vervolgens verschenen de buren voor het getuigenhekje. De man, die op verzoek van de vrouw naar boven was gekomen, vertelde, dat hij eerst bedreigd werd met een hamer, hij had zich wat teruggetrok ken en plotseling zag hij den man naar de vrouw steken. Zij had toen geen wapen in de hand. Getuige was naar beneden gerend om hulp te halen. Boven gekomen bleek de etagedeur te zijn afgesloten. Gezamen'ijk hadden de buren de deur geforceerd. Ver dachte kon worden overmand en weldra was de politie aanwezig om den woeste ling over te nemen. De vrouw werd naar hel ziekenhuis gebracht, zij bleek zwaar gewond te zyn. Dank zij operatief ingrij pen bleef zij in leven, en na een weken lange verpleging kon zij hersteld het zie kenhuis verlaten. Het reclasseeringsrapport schetste ver dachte als een onbeheerschte en dr:ft;ge persoonlijkheid. Als jongen wierp hij zijn onderwijzer een inktpot naar het hoofd, later ging hij een medearbeider met een ijz°ren staaf te lijf. D« officier van justitie mr. A. S. de Muinck Keizer achtte de poging tot dood slag bewezen. De vrouw, waaraan misschien cok het een en ander ontbreekt, had tij dezen bruut een afschuwelijk leven. Noch de man, noch de vrouw waren rijp voor het huwelijk, daar beiden maatschappe'ijk onvolwaardige menschen zijn. Spreker vorderde een gevangenisstraf van twee en een half Jaar. Mr. A. B. Gompertz pleitte clementie. Vonnis 8 November.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7