OMGEVING RIJNSTREEK Boerderij afge brand te Stompwijk Locomotor ont spoord te Zwammerdam WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 LJ5SE Hanze. De Hanze hield gisteravond in het café-restaurant „De Nachtegaal" een ledenvergadering ter opening van het winterseizoen 19391940. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door pastoor Van Zuylen. De voorzitter deelde mede, dat in da volgende maand voor de leden een triduum gehouden zal worden, waarbij spr. hoopte alle leden tegenwoordig te zien. De heer Hans Hermans, parlementair redacteur van „De Tijd" hield daarna een lezing over het Bolsjewisme. Spreker toon de aan, dat beide stelsels, het Communis me en Nationaal-Socialisme, op vele. zoo niet alle punten parallel loopen. Het te genwoordige samengaan heeft echter een historischen achtergrond, zooals spreker op zeer duidelijke wijze uitwerkte. Een dank baar applaus loonde spreker voor zijn zeer duidelijke rede,-welken dank de voorz. in eenïee goedgekozen woorden onderstreep te. Tot afgevaardigden naar den Centra- len Raad werd benoemd de heer F. v. d. Eerden en tot plaatsverv. de heer E. Schra- ma. De geest. adv. besprak tenslotte het te houden triduum door den middenstand. NOORDWIJK In de familie Pech. Een bewoner on zer gemeente is vermoedelijk familie van Pech, daar zijn rijwiel hetwelk de vorige week was ontvreemd, doch kon worden op gespoord, thans weder werd gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Door den heer v. E. alhier werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, hetwelk hij op zijn erf bij zijn wo ning aan de Zandvoortsche straat had ge plaatst. Men is diu> op zijn hoede en late zijn rijwiel niet onbeheerd staan. Door mejuffrouw S. alhier werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een bedrag aan geld uit de toonbanklade harer winkel. De politie stelt een onderzoek SASSENHEIM K. J. M. V. De ontspanningsavond met prijsjassen wordt gehouden Donderdag avond bij Bontje, Beukenlaan 60, dus niet in „de Oude Post". Volksbond. Ook de Volksbond had huisvesting gevonden in café de Oude Post voor haar eerste vergadering in dit sei zoen. Voorzitter Kortekaas wees op het groote offer, dat de gemobiliseerden moeten brén gen om de neutraliteit te verdedigen. Gij en ik, wij kunnen niet beseffen de ver schrikkelijke rampen waaraan de oorlog voerende volken zijn blootgesteld. Het verschrikkelijkste is dat het lykt of het heidendom over Europa is losgebro ken en spr. herinnerde aan het woord van Mgr. Kaas, voorzitter van de Centrumpar tij, dat het nationaal-socialisme de laatste stap was naar het bosjewisme. Waar gaan we naar toe? Laat ons be denken dat voor ons in dezen tijd, die zoo gevaarlijk is, een taak is weggelegd; te trachten revolutie te voorkomen. Spr. wees er op dat schier na elke we reldbrand een revolutie ontstaat. En wij hebben te waken, dat zoo iets thans niet gebeurt. Alleen in het beleven der chris telijke beginselen zullen wij de noodige kracht vinden. Laat ons rustig en kalm de gebeurtenissen afwachten, maar beseffen, dat voor ons ieder een taak is weggelegd. Spr. herinnerde aan het heengaan van Minister Romme, die in de twee jaren van zijn bewind veel voor de arbeiders heeft gedaan en sprak de hoop uit, dat de tegen woordige Minister van Sociale Zaken veel van hetgeen door Minister Romme begon nen is zal voortzetten. Laat ons hopen en vertrouwen, dat het ergste niet over ons zal komen, dat het mo gelijk zal zijn, na dit grooae wereldgebeu ren, voort te gaan met het werk, begonnen door het R. K. Werkliedenverbond onder het motto: „Naar de nieuwe Gemeenschap." Medegedeeld werd, dat op 12 November een H. Mis voor het welzijn van den Volksbond zal worden opgedragen. Ver trouwd wordt op een algemeene H. Com munie: 's avonds zal er een avond met lichtbeelden gegeven worden over het le ven van St. Willibrord. Verder werd medegedeeld, dat alle jeug dige werkloozen in de jeugdkampen kun nen worden opgenomen. Naar aanleiding van een mededeeling over het Segobawerk raadde de heer Schra- ma aan, dat het bestuur het initiatief zou nemen en stelde voor. reeds thans te be ginnen met het vormen van een commissie, die zal trachten het ook voor dit werk onontbeerlijke geld bijeen te brengen. Na nadere toelichting door den voorzit ter besloot de vergadering in principe tot deelname aan het Segoba-werk. Alvorens tot het installeeren van den nieuwe Geeste lijk Adviseur over te gaan sprak de Voor zitter woorden van waardeering over het werk van Kap. Redeker. Daarna behandel de spr. de eigenlijke beteekenis van het geestelijk-adviseurschap, met welk insti tuut wij zoo dikwerf geplaagd worden door anderen. Spr. hoopte en vertrouwde, dat Kap. Langelaan nog veel in het belang van den Volksbond zal en kan doen. Kap. Langelaan noemde den Volksbond „den bond" van de parochie, omdat men- schen van den arbeidersstand dikwijls ge krenkt worden in hun rechten en er daar door dikwijls gevaren ontstaan. Spr. wees cp het groote gevaar van het communisme, ook voor de bollenstreek, die zulke zware slagen krijgt. Spr. zeide gaarne zyne krach ten aan de Volksbond te zullen geven en besloot met een citaat van Kardinaal Mun- deleih, waaruit duidelijk de groote waar deering bleek welke Z. Em. voor de arbei ders had. In overleg met het Centraal Bestuur zal ji. het winterprogram speciale aandacht gewijd worden aan „Geestelijke Vernieu wing", in de hoop dat ook onder de leden hiervoor belangstelling en medewerking zal zyn. Ook het onderwerp „Mensch en Maat schappij" zal behandeld worden. Op de derde plaats zal „Godsdienst en Maatschappij" onder de oogen worden ge zien. Bij de rondvraag kwam nog ter spra ke: Waar vinden onze werkloozen dezen winter een ontspanningslokaal. Het be stuur blijft ook in deze diligent. Voor de sluiting bracht de voorzitter dank aan allen, die steeds den Volksbond helpen om op charitatief gebied veel te doen. Verkooping. Ten overstaan van Nota- ra W. Wachter had de afslag plaats van: a. 21.70.81 H.A. weiland in den Poelpol der. Ingezet 37.400.— gemijnd door H. J. J Koot, Sassenheim q.q. voor 41.210. b. 1.62.54 H.A. bloembollenland. Ingezet f-5000.Opgehouden. c. Woonhuis aan den J. P, Gouverneur laan. Inzet 1050.—. Niet gemijnd. Koo- per C. Stelma. Diefstal. Ten nadeele van aan de Teylingerlaan gelegerde troepen zijn een i-tal dekens ontvreemd door militairen en eenige jongelui uit Voorhout. Biljartclub „De Oude Post" I. De stand van den wedstrijd voor het persoon lijk kampioenschap, welke gisteravond werd voortgezet, luidt als volgt: car. brt. gem. J. v. Rijzen 125 26 4.08 G. v. Diest 95 26 3.65 G. Zandbergen 125 25 5. Th. v. Velzen 63 25 2.55 Chr. Homan 125 46 2.71 C. Guldemond 117 46 2."2 J. Diederiks 125 26 4.08 B. Schreuder 76 26 2.91 De hoogste serie werd behaald door J. Di°deriks met 30. Donderdag speelt De Oude Post H. VOORHOUT Vereen, v. Luchtbescherming opgericht. In de groote zaal van het Parochiehuis waren velen bijeengekomen ter gelegenheid van de oprichting, van de Voorhoutsche af deeling van de vereeniging tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Aan de groote tafel hadden burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, 'als hoofd van de plaatselijken luchtbeschermingsdienst, met het wnd. hoofd en andere leiders van den dienst, plaats genomen. In zijn openings woord drukte de voorzitter zijn leedwezen uit over de belangstelling van de zijde der bevolking, welke toch zeker grooter had kunnen en dus ook moeten zijn. De reeds gehouden oefeningen, vanwege den plaatse- lyken dienst georganiseerd, hebben de be volking reeds eenigszins op de hoogte ge bracht van de bedoeling van een plaatselij ken luchtbescherminsgdienst. Het woord was hierna aan den heei Pool man uit 's Gravenhagé, die namens de Na tionale Vereeniging op zeer populaire wijze een uiteenzetting gaf omtrent zelfbeveili- ging, voor beveiliging ook van eigen omge ving. Het is van het allergrootste belang, dat de toehoorders van hetgee.i zij heden avond hebben kunnen beluisteren, uitdra gen aan allen, die afwezig bleven, opdat ook zij op de hoogte komen van wat er in moei lijke omstandigheden moet worden ge daan. Draagt naar buiten uit hetgeen ge hier gehoord hebt, en u we.kt daadwerke lijk mede aan de belangen der luchtbescher mingsinstantie. Na afloop van deze lezing dankte burge meester Van Berckel den spreker voor diens causerie.Daarna kon men zich opgeven als lid der vereeniging, waartoe ook thans nog de gelegenheid openblijft. Het is een aLeszins leerzame avond ge weest voor allen, die de vergadering heb ben bijgewoond, terwijl het te betreuren is, dat'niet meerderen aan den algemeenen op roer hebben gevolg gegeven in het belang van de gemeenschap, in het belang ook van zichzelf. VOORSCHOTEN R.K. Volksbond. Gisteravond vergader de onder leiding van den heer G. Schrijvers in het gymnastieklokaal van de R.K. Meis jesschool de afdeeling Voorschoten van den Ned. R.K. Volksbond. Na opening door den voorzitter en lezing, der notulen van de vo rige vergadering, gaf de voorzitter het woord aan den weleerw. heer P. Th. A. Per- quin, die het onderwerp behandelde: „De geestelijke vernieuwing van den mensch". Spreker'vette in het kort, maar zeer duide lijk uiteen, hoe -de mensch en in de laatste 500 jaar, wat betreft hun godsdienstige en zedelijke opvatting achteruit zijn gegaan. Thans moeten wij er naar streven om het geen in die laatste 500 jaar verwaarloosd is, weer op te bouwen, door met onszelf te beginnen. Wij moeten trachten om zelf een goed christen te worden; en goed christen te zijn. beteekent alle deugden beoefenen, die God van ons vraagt. Alleen dan kan de wereld gered worden. De voorzitter dankte den spreker voor de leerzame bespreking en deelde mede, dat op Zondag, 12 November a.s. ter viering van het patroonsfeest le 8 uur een H. Mis zal worden opgedragen voor de levende en ove^edene leden en spoorde de leden aan die„ dag tot de H. Tafel te naderen. Ver volgens deelde de voorzitter mede, dat ook dit jaar wederom een St. Nicolaasfeest voor de kinderen zal worden gegeven. Bij de rondvraag werden door enkele leden eenige Acht koelen In 't vuur omgekomen Gisteravond omstreeks half tien ont stond door tot op heden onbekende oorzaak brand in de groote boerderij, eigendom van S. Belt en bewoond door den landbouwer J. v. d. Salm, gelegen aan den Stompwijkschenweg, onder degemeente Leidschendam. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat in een oogwenk de geheele boerde rij in lichter laaie stond. Met behulp van buren werden de kinderen met moeite gered, terwijl het vee, dat zich voor een gedeelte in de stallen bevond, slechts ten deele kon v. orden gered, daar het door de hitte en het vuur on- mogelijK was de beesten te redden. Van de 15 op stal staande koeien kon den er 7 worden gered, terwijl de an dere in het vuur omkwamen, terwijl van de geredden nog enkelen ernstige brandwonden opliepen. Naar de heer v. d. S. ons mede deelde, had hij juist voor den avond 15 van zijn beste koeien naar binnen ge haald. Hoe de brand ontstaan is, kon hij niet verklaren; hij was juist binnen en had even gepraat, toen hij gestom mel in den stal h'.orde en in de ver onderstelling, dat een koe was losge broken, ging hij kijken en kwam toen tot de ontstellende ontdekking, dat de stalling in vlammen stond. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat van huis raad of kleeren enz., vrijwel niets kon worden gered, ofschoon een groep mi litairen var de zosklichtafd., die in een vlakbij gelegen boerderij op wacht wa ren, direct ter plaatse waren en alle mogelijke hulp boden. De brandweer, die onder leiding van opperbrandmeester De Regt spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij in vlammen op ging en slechts de naakte muren ble ven staan. Een naast het huis staand kaaspakhuiis .waarin veevoeder, enz. was opgeborgen benevens een hooi berg en schuur bieven gespaard. De boerderij was verzekerd, terwijl de inboedel, enz. naar v. d. S. ons me dedeelde, slechts laag verzekerd wa ren. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig burgemeester Keijzer de wethouders, alsmede rijks- en ge meentepolitie, die voor een goede afzet ting zorg droegen. vragen gesteld, die door den voorzitter wer den beantwoord, waarna de sluiting volg de Sportvereeniging V.V.L. Morgenavond te 8 uur senioren-vergadering in café Overbosch bij den heer Verstegen. De le den moeten 't het bestuur maar niet kwa lijk nemen, dat de vergadering ruim een maand over tijd is. want dat komt omdat de vereenigingslokalen door de militairen bezet zijn. Het bestuur hoopt dat geen der senioren deze vergadering zal verzuimen WARMOND Hanze. Het bestuur van de afdeeling Warmond van de Hanze is thans als volgt samengesteld: voorzitter de heer G. van Elburg, vice-voorzitter de heer P. v. d. Vooren; le secretaris de heer Q. v. d. Kerk- hof, 2e secretaris de heer N Schavemaker; penningmeester de heer L. Juffermans. Distributie. Als leider belast met de uitvoering van de distributiewet in deze gemeente is door den burgemeester aan gewezen de heer J H. Haverkort alhier, terwijl hem als ambtenaar is toegevoegd de heer A. van Leeuwen alhier. Personalia. Aan de Arnhemsche school voor onderwijs, slaagde onze plaatsgenoot de heer H. L. van Delft Jr., voor het ma- nufacturenbrevet. WASSENAAR Aanrijding. Gisteravond omstreeks 6 uur werd op den Rijksstraatweg, nabij de Backershagenlaan, een bakfiets, bestuurd door den 16-jarigen v. T., alhier, achterop aangereden door een auto, bestuurd door E. uit Leiden. De jongen werd tegen den grond geslingerd en bekwam een gecompliceerde beenbreuk. Na eerste hulpverleening door dr. Baart de la Faille is de jongen overge bracht naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. Volgens verklaring van den auto bestuurder had hij de bakfiets niet gezien. Bond van oud-leerlingen. In café van der Zalm hield de afd. Wassenaar van den Bond van oud-leerlingen haar maandelijk- sche ledenvergadering onder voorzitter schap van H. Schipper. Een prijsvraag in nomenclatuur van heestertakken werd ge houden; hiertoe waren door den voorzitter een 80 soorten van heestertakken medeg- bracht. Na deze prijsvraag volgde eeh kor te bespreking van de getoonde heesters. Aan een inzending Chrysanthemum van den heer van Wissen werden voor het pun- tenstelsel 8 punten toegekend. Na de pau ze volgde hierop een causerie door den voorzitter over den aanleg en het onder houd van een border. Naar aanleiding hier van werden spreker eenige vragen gesteld, die deze daarop heeft beantwoord. Tot slot werd nog een'g meegebracht materiaal door den heer W. C. van Zetten behandeld waarna sluiting van de vergadering volgde. ALPHEN AAN DEN RIJN OPENING KATHOLIEK MILITAIR TEHUIS. Toespraak van burgemeester Colijn. Hoewel de groote, gezellig ingerichte St. Josephzaal van stonde af aan voor de al hier gelegerde militairen disponibel was gesteld en men hen op nog tal van andere wijzen prettig was tegemoet getreden in het door ingewijden wel het meest gevoelde ge mis van een echt-gezellige huiselijke sfeer, werd deze zaal gisteravond officieel her doopt in katholiek militair tehuis en als zoodanig, in tegenwoordigheid van burge meester P. A. Colijn, luitenant Kolff, de kapelaans C. M. Broers en F. Grent, ge opend door den vorzitter van de onlangs hier gevormde commissie ten behoeve van katholieke militairen. Nadat gistermiddag in de parochiekerk, door aalmoezenier Morel een korte gods dienstoefening was gehouden, verzamel den zich ongeveer vijftig militairen (er zijn ongeveer 74 katholieke militairen hier) in de zaal. Geopend werd met het zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus", waarna kapelaan C. M. Klaver het wel komstwoord toeriep, inzonder tot den bur gemeester, wiens tegenwoordigheid op hoogen prijs werd gesteld en wiens sym pathie ook voor het werk voor de katho lieke militairen ten zeerste werd gewaar deerd. Vervolgens richtte spr. zich tot lui tenant Kolff, die hier aanwezig wilde zijn, als officieele vertegenwoordiger van den commandant en van O. en O. Vanaf den eersten dag is deze zaal, aldus spr., door het R.-K. Kerkbestuur welwillende dispo nibel gesteld voor de militairen. Daarbij kon het vanzelfsprekend niet blijven. Er moest meer gedaan worden. Dat werd al om begrepen. Er werd toen een commissie gevormd, om de noodige zorg te besteden. Deze mobilisatietijd kost aller we ge veel of fers en hij vraagt die offers vooral van de militairen zelf. Het comité acht het zich een plicht om in deze zooveel mogelijk te gemoet te komen, door het scheppen van aangename gezellige sfeer en door het bieden van vele goede ontspanning tevens de goede geest onder de militairen in het algemeen te bevorderen. De commissie weet zich in haar streven gesteund door zeer veler financieele steun, waarvoor spr. bij deze eerste gelegenheid reeds hartelijk dank bracht. Met den wensch, dat er zoo veel mogelijk van de geboden gelegenheid om den vrijen tijd in katholieke omgeving en gelegenheid door te brengen gebruik zal worden gemaakt, verklaarde kapelaan Kla ver de zaal voor geopend. Hierna sprak burgemeester P. A. Colijn, die het een voorrecht noemde, hier aanwe zig te kunnen zijn. Wij, aldus spr., kun nen ons misschien nooit genoeg indenken het gemis dat deze gemobiliseerde mili tairen gevoelen. Zij missen huis en dage- lijksche arbeid en nu wordt in alle krin gen der bevolking er naar gestreefd om dat gemis zooveel mogelijk te vergoeden er. eenigermate terug te geven, datgene, waf hun ontbreekt. Verschillende methoden kunnen daartoe worden gevolgd. Met vtoo- lyke avonden alleen echter is het gestelde doel niet heelemaal te bereiken. Het beste zou men daarin kunnen slagen, als zoo veel mogelijk alle militairen konden wor den opgenomen in de gezinnen. Nu dat hier niet mogelijk blijkt, is het zeer nuttig, dat dergelijke tehuizen worden opgericht. Toch zal bij dit al op den duur het verlangen aan eigen tehuis steeds terugkeeren. Be vorderd moet worden de goede geest on der de militairen. Het is daarom zoo goed, als er zooveel mogelijk gebruik van dit te huis zal worden gemaakt. Wat ontspanning ook geven kan, aldus spr., toch zal dat al leen de goede geest in de weermacht niet bevorderen, maar een belangrijke factor zal daarbij zijn, dat men het Godsvertrou wen ongeschokt zal weten te bewaren, we tend, dat de moeilijkheden van dezen tijd niet buiten Zijn beschikking omgaan. Spr. hoopt dat de bezoekers van dit tehuis in hun Godsvetrouwen zullen worden gesterkt. Na een korte pauze, waarin aan allen consumptie en sigaren werd aangeboden en een gezellig stukje pianomuziek van een drietal K. J. M. V/ers een aangename af- v/isseling bracht, sprak luitenant Kolt zijn dankbaarheid uit voor de openstelling van dit tehuis, temeer daar spr., zoals hij zei- de, zelf het lot van deze militairen wel mis schien het meest gevoelde. Spr.'s verwach tingen omtrent hetgeen er alzoo voor deze menschen hier is tot stand gebracht, zijn verre overtroffen. Het deed spr. bovendien een groot genoegen, dat in dit tehuis onge twijfeld ook gewerkt zal worden voor het hooger doel van den mensch, op geestelijk gebied. Moge uw aller werk, aldus besloot spr., met goed succes bekroond zien. Hierna dankte kapelaan Klaver de beide sprekers en werd overgegaan, onder aanbie ding van een tweede consumptie, tot ont spanning. Te tien uur werd het avondgebed gebeden, hetgeen voortaan eiken avond zal plaats hebben te 8 uur, opdat, zooals de „geestelijke vader" van de Alphensche mi litairen zeide, zooveel mogelijk allen hier aan zullen kunnen deelnemen. Christus' Koningfeest. Het feest van Christus' Koningschap zal door de beide jeugdstandsorganisaties de K. J. M. V. en de St. Josephsgezellen niet worden gevierd op Donderdagavond, doch op Zondagavond a.s. Die bijeenkomst is ook toegankelijk voor de militairen. Eveneens is de zaal voor hen des Zondagsmiddags opengesteld- Transportarbeidersbond „St. Bonifacius" De voorzitter, de heer H. v. Egmond, opende de vergadering en heette allen wel kom. Spr. herdacht alle gemobiliseerden van den bond, maar wees er tevens op, dat het voor de thuisblijvers ook moeilijke tij den waren. Spr. heette vervolgens welkom Bestuurder vri| ernstig gewond Gistermiddag te circa 13 uur heeft even buiten het voormalige station Zwammerdam een botsing plaats ge had tusschen een locomotief met enkele goederenwagens en een locomotor. De laatste had juist het station Zwammer dam verlaten in de richting Alphen aan Rijn, toen deze, vermoedelijk doordat een sein te vroeg op veilig was ge steld, van achteren werd aangereden door gemelde goederentrein. Hoewel beiden zich in dezelfde richting voort bewogen werd de locomotor uit de rails., geworpen. De bestuurder, woonachtig te Gouda, werd er af geslingerd en vrij ernstig aan het hoofd gewond. Bovendien bleek de man danig over stuur te zijn. Hij is naar Gouda overgebracht. Door den schok is tevens een kolen wagen van den goederentrein gede rangeerd en dit had tot gevolg, dat de lijn volkomen versperd was. Hierdoor moest gedurende enkele uren het ver keer over Gouda worden omgelegd- Gistermiddag omstreeks vijf uur was de versperring opgeheven en kon het verkeer weer normaal voortgang vin den. De materieele schade schijnt betrek kelijk gering te zijn. den afgevaardigde van den R.K. V. B., den heer Schipper. Vervolgens bracht de secre taris, de heer Huijgens, zijn keurig jaar verslag uit en de penningmeester zijn finan cieel verslag over het afgeloopen jaar. De voorz. dankte den heer Fakkeldij en ook den heer v. d. Sijs voor de vele en moei lijke werkzaamheden, voor den bond ver richt, en hoopte dat zij nog vele jaren hun beste krachten zullen geven. Bestuursver- kiezing: herkozen zijn de heeren H. Fakkel dij en A. Huijgens; in de vacature Holstein werd de heer A. de Jong gekozen. De voorz. heet den heer de Jong welkom in het be stuur en hoopt, jiat hij een actief bestuurs lid zal zijn. In de controle-commissie wer den benoemd de heeren G. Bruines en A. Holstein; tot afgev. in de St. Nicolaas-com- missie de heer S. Kakes. Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. Nadat allen naar genoegen waren beantwoord, sloot de voorz. de vergadering. Jammer, dat niet alle leden aanwezig wa ren. Leden, denkt toch aan uw zaak. U had nog veel kunnen leeren. Volgenden keer beter! Adres van de transportarbeiders-organisa ties. De gezamenlijke transport-arbeiders organisaties hebben aan B. en W. dezer ge meente het volgend adres verzonden: „De ondergeteekenden, resp. voorzitters en secretarissen van den Centr. Bond van Haven- en Transportarbeiders, den Ne- derlandsche Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarb. en den Neder- landsche Room&ch-Katholieke Bond van Transportarbeiders verzoeken uw college de normen van de loonen der losse trans portarbeiders van 18.op 20.te bren gen, hiermede rekening houdende dat een derde van het verdiende loon zal mogen worden behcuden boven htm steun tot de norm van f 20. Als toelichting geven de besturen het volgende te kennen: „Een losse transport arbeider heeft in twee dagen 9.23 ver diend (zijn steun is 14.bij die 9.23 heeft hij als steun 6.05 ontvangen, maakt samen f 15.28, dus heeft hij twee dagen ar- heid verricht voor 1.28, waavan nog 8 a 9 ct. ziektebon wordt afgehouden. Daar de losse transportarbeidei veel zwaarder werk moet verrichten dan een normaal arbeider en voor voeding en slij tage aan kleeding en schoeisel meer noo- dig heeft, blijft er voor zoo'n gezin te wei nig over en de prikkel en lust om arbeid te zoeken en te aanvaarden gaat ver loren." Aanrijding. Op den Kortsteekterweg is gisterenmiddag ten gevolge van het natte wegdek een auto geslipt, bestuurd door K. uit Leiden, en tegen de Kerkvaarts- brug opgereden. De brug evenals de auto werden aanzienlijk beschadigd. De bestuur der kwam met den schrik vrij. Ongeluk bij gymnastiek. Tijdens turn oefeningen had de 20-jarige mejuffrouw R. het ongeluk uit de ringen te vallen, waarbij z;j zoodanig terecht kwam, dat zij een her senschudding opliep. BODEGRAVEN Het Parochiehuis. Evenals het vereeni- gingrgebouw van de Protestanten voor mi litaire doeleinden is ingericht, zoo heeft deze week ook ons parochiehuis een derge lijke bestemming gekregen. De vergade- rmgen, welke hier gehouden worden, zul len nu in de diverse plaatselijke hotels be legd moeten worden. De kruisvaart, die eveneens in het parochiehuis haar localitei- ten had, is overgebracht naar het gymnas tieklokaal van de R. K. Meisjesschool aan de Overtocht. Ook de vergaderingen van de Josephsgezellen en K. J. M. V. zullen ir een der lokalen van bovengenoemde school worden gehouden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10